Overheid en particulieren hebben elkaar gevonden" Aanzien Dorpsstraat Warmond wordt geschaad Plannen ontsluiting nieuwe woonwijk Noordwijk Raadhuis Leiderdorp wordt winkelcentrum BOUW IN VINKENVELD NOG NIET VAN DE BAAN Jan Wolkers kandidaat voor verbetering verzets monument Oegstgeest REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 MAART 1977 PAGINA MINISTER VAN DOORN BIJ OPENING TRIPODIA: In de avon duren was het gisteren een gaan en komen van vele Katwij- kers die het nieuwe za lencomplex kwamen be kijken en een poosje ble ven luisteren naar de mu ziek van D.V.S., de Harmonie en de muziek- KATWIJK „Een gemeen schapsgebouw als dit kan be langrijk bijdragen aan de ver betering van de onderlinge re laties, aan het voorkómen van verdere vervreemding." Dit stelde CRM-minister mr. H. W. van Doorn op de drukbezochte openingsbijeenkomst die gister middag gehouden werd in de centrale accommodatie Tripo dia. Minister Van Doorn werd ver welkomd door wethouder H. Haasnoot, die sprak namens het stichtingsbestuur van Tripodia; hij memoreerde dat het nog slechts zelden is voorgekomen dat een minister luister bijzette aan een gebeurtenis in Katwijk. Voorts liet hij weten bij deze gelegenheid geen lans te willen breken voor verdere Katwijkse wensen („al zijn die er wel!") maar zich te zullen bepalen tot wat nu bereikt was, zij het na veel praten en onderhandelen: de bijdrage van CRM ad 900.000 in de stichtingskosten van het zalencomplex. Zijn dank ging ook uit naar o.m. het gemeentebestuur, de hoofden van dienst en vooral naar oud burgemeester A. G. Vermeulen Met een slag op de hem aangereikte „klink" opende CRM-minister Van Doorn Tripodi; en de heer C. van der Plas, de vroegere wethouder en openba re werken. De twee laatstge noemden hebben veel werk ver zet voor de totstandkoming van Tripodia. De wethouder betreurde het dat de commissaris der koningin mr. M. Vrolijk door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn - ook hem had hij graag, en wel in zijn hoedanigheid van voor zitter van het Anjerfonds, willen bedanken voor de bijdrage uit dit fonds. Minister Van Doorn zei in zijn rede dat bij een snelle groei van de bevolking de onderlinge rela ties vervlakken. Een winst aan welvaart staat tegenover een verlies aan welzijn. Dit verlies kan in een gemeenschap wor den opgevangen als overheid en particulieren elkaar weten te vinden, zoals bij de totstandko ming van Tripodia voor geo pend. Op professionele wijze rondde een „echte" Katwijkse dorpsomroeper (klinker) deze handeling af door met forse hand de klink te roeren en zijn boodschap te verkondigen: „He den heeft minister Van Doorn Tripodia geopend. Zegt het voort, zegt het voort!" Hierna volgden felicitaties aan het bestuur van de stichting, alsmede een „zucht van opluch ing" van burgemeester mr. A. 1 Bos - die zucht ter afsluiting va de vele zuchten die hij had h< ren slaken over debestemmin van het zalencomplex in de vijl tien maanden die hij nu in Kal wijk is. Architect S. van der Meij dro< ten slotte zijn geheel door Ka wijkse bedrijven gebouwde e ingerichte schepping officie over aan het stichtingsbestu: van Tripodia: „U komt, v, gaan. Als wij hier terug will< komen zullen we een kaart moeten kopen, 't Is hard, ma; waar NA NIEUWBOUW IN WINKELHOF LEIDERDORP Burgemeester en wethouders zijn er voorstander van het oude raadhuis, na realisering van het nieuwe gemeentehuis in Win kelhof, om te bouwen tot winkelcentrum. De gedachten gaan uit naar een versterking van de huidige winkelfunctie in het oude dorp. Moge lijk wordt het winkelcentrum doorgetrokken langs de Berkenkade. Over de functie van het oude dorp zal te zijner tijd een nota verschijnen. Inmiddels heeft een pas in het leven geroepen Leiderdorpse actiegroep, Milieu Aktie Groep „Leefbaarheid Leiderdorp" geheten, bezwaren geuit tegen nieuwbouw van een gemeentehuis in Winkelhof. In een door elf personen ondertekende petitie stelt de actiegroep voor het oude raadhuis te handhaven als gemeentehuis. HISTORISCH GENOOTSCHAP WARMELDA OVER BOUWPLAN 1 WARMOND De Warmondse Dorpsstraat zal binnenkort weer een stukje van de karakte ristieke bebouwing verliezen. De panden nr. 35 en 37 zullen plaats moeten maken voor een winkel-woonhuis in moderne stijl. Het Historisch Genoot schap Warmelda spreekt in een open brief aan het gemeentebe stuur haar ernstige verontrus ting uit over het gevoerde be leid bij verbouwingen aan pan den aan de Dorpsstraat. De Dorpsstraat werd voorheen gekenmerkt door een groot aan tal panden met een betrekkelijk lage goothoogte en een groot, met pannen gedekt, dak. Door verschillende bouwaktiviteiten verdwijnt een aantal van deze panden en wordt het beeld in de oude Dorpsstraat bepaald door moderne bouwsels die wel meer ruimte bieden aan de mid denstand maar een minder fraai aanzien aan de Dorpsstraat ge- „B. en W. van Warmond hebben de bouwaanvrage voor de pan den 35 en 37 uitvoerig overwo gen", volgens wethouder de Winter, „en zijn na rijp beraad tot de conclusie gekomen dat de Warmondse middenstand in staat gesteld moet worden hun bedrijfsruimte zo te creëren dat een economische bedrijfsvoe ring mogelijk is." Warmelda heeft destijds op verzoek van B. en W. een advies uitgebracht over de bouwaanvraag. Daarbij stelde Warmelda voor de goot hoogte te handhaven op het hui dige niveau zodat vanaf het pleintje rond de Pomp het aan zicht van de Dorpsstraat weinig zou worden aangetast. Dit zou tot gevolg hebben dat de woning boven de winkel wat kleiner zou worden. Warmelda is van me ning dat het belang van een inwoner in dit geval niet op weegt tegen de schade die toege bracht worden aan het aanzien van de dorpskom. Naar aanleiding van het a/ge ven van de bouwvergunimi voor de panden nr. 35 en 31 vroeg dhr. Timmerman zich tij; dens een onlangs gehouden ver gadering af of het mogelijk zou zijn een gedeelte van de Dorps straat tot beschermd dorpsge zicht te verklaren. Wethoude v.d. Zalm zal dit nader onde: zoeken. NOORDWIJK De agrariërs, die naar de commissievergadering waren gekomen om iets te vernemen over de toekomst van het Vinkenveld, zijn niet veel wijzer geworden. Burgemeester mr. Bonnike attendeerde er op, dat men in de verkeerscommissie geen harde beslissingen mocht verwachten. Voor het Vinkenveld is nog steeds geen goedgekeurd bestemmingsplan en er kunnen zich nog allerlei veranderingen voordoen. Inmiddels ging men zich in de verkeerscommissie wel bezig houden met de ontsluiting van het toekomstige woongebied tussen de Beeklaan en de Dr. Mr. Willem van den Berghstich- ting. Een der vraagpunten in de gedachtenwisseling betrof de kruisingen van de verbindings wegen naar de kern van het dorp met de Beeklaan. Moeten daar kruispunten ko men, eventueel voorzien van stoplichten, of dient de voor keur gegeven te worden aan T-kruisirigen met een zogenaam de bajonetaansluiting? Bij de beoordeling van deze vraag diende in aanmerking te worden genomen, dat de Beeklaan als toegang op weg naar de bad plaats, na het gereedkomen van' de aansluiting op de nieuwe provinciale weg no. 1, een zware verkeersfunctie gaat vervullen. Tegen van stoplichten voorziene kruispunten had burgemeester mr. Bonnike nogal bezwaren, zij werken vaak stagnerend. Dit be- leek onder andere zondag jl. op het kruispunt Duinweg-Van Panhuysstraat, waar zich file vorming voordeed en de politie met acht man moest bijspringen om het verkeer in goede banen te leiden. Uit de toelichting van verkeersbrigadier Baljeu bleek, dat de versmalling van de rij baan van de Van Panhuysstraat en de korte afslagstroken hier van de oorzaak waren. Overigens bleek deze van me ning, dat T-kruisingen veiliger zijn dan kruispunten. Het aantal kruisingen met de Éeeklaan zal zoveel mogelijk beperkt worden. Die met de Gladiolenstraat maakt in verkeersopzicht de be ste kans. Voor fietsers en voet gangers denkt men op enkele plaatsen speciale voorzieningen te maken. Uit de discussie bleek verder, dat de toekomstige woonwijk Vinkenveld twee aan sluitingen krijgt op de Heren weg, althans volgens de stede- bouwkundige plannen. De Geus waarschuwde de toegangen van de nieuwe wijk naar het dorp niet te moeilijk te maken, want dan gaan de bewoners in Kat wijk winkelen. Ook werd duidelijk dat er op verkeersgebied heel wat zal gaan veranderen als de provin ciale no. 1 klaar is en de Bee klaan daarop een aansluiting heeft. Katwijk zal dan alleen via de provinciale weg te bereiken zijn en Rijnsburg via de Heren weg. De Zwarteweg komt als verbinding met Katwijk te ver vallen en zal straks uitmonden in de straatjes van een Katwijks woongebied. Kantoorgebouw Voorschoten in gebruik In het nieuwe Voorschotense kan toorgebouw op de hoek van de Wijngaardenlaan en de Koningin Julianalaan, dat bestemd is voor uitoefenaars van zogenaamde vrije beroepen, heeft de eerste huurder zijn intrek genomen, een klein handelsbureau. Verder komen er onder meer in een servicebureau, een kantoor van een chemisch bedrijf en een makelaarskantoor. Met de bouw van het kantoor werd in november '75 begonnen. Afgelo pen december werd het opgele- OEGSTGEEST De beeldhouwer Jan Wolkers is gisteravond genoemd als mogelijke kandidaat voor het vervaardigen van een verzetsmonument in Oegstgeest. Het huidige monument in het Bos van Wijckerslooth is onherstelbaar beschadigd. De commissie Financiën en Culturele Zaken van Oegstgeest boog zich gisteravond over de toe komst van het verzetsmonument Wethouder O. C. van Belle kreeg de steun van de commissie voor zijn voorstel om het fonds kunstopdrachten te „voeden" met een bedrag van 90.000 gulden om daarmee in staat te zijn een nieuwe opdracht te verstrekken voor het monu ment. De heer Kohlbeck (PvdA) merkte toen op, dat eigenlijk niemand anders dan Jan Wolkers een dergelijk monument zou moeten ontwerpen. „Nie mand kent immers de situatie beter dan hij", zei de heer Kohlbeck. De commissieleden Reijlingh (WD), Kohlbeck (PvdA) en Van Hazel (CDA) complimenteerden wethouder Van Belle met zijn nota „reserves en fondsen". „Ik geloof niet, dat de gemeente in de toekomst financieel in moeilijkheden zal komen te verkeren", merkte de wethouder op. „Maar de overschotten zullen wel aanzienlijk minder wor den". Er zijn punten die veel geld opeisen, zoals de situatie in het raadhuis waar ambtenaren moe ten werken in ruimten die niet meer aan de eisen voldoen, het overdekte zwembad en de brug over het Oegstgeester Kanaal in het verlengde van de Irislaan. Beademingspop verpleegkundigen Leidschendam LEIDSCHENDAM Namens de Nederlandse Hartstichting heeft de heer J. M. Soppe middag een beademingspop ge schonken aan de school voor middelbare beroepsopleiding verpleegkundigen aan de Heu- velweg in Leidschendam. In een toespraakje zei hij dat de collecte voor de Ned. Hartstich ting in Leidschendam jaarlijks boven het landelijk gemiddelde ligt, „voor wat hoort wat en daarom heeft het bestuur van de Hartstichting deze pop, en enkele jaren geleden ook al 'n andere voor het ziekenhuis An- toniushove, beschikbaar gesteld. „De heer Soppe zei dat er in de toekomst veel geld voor preven tie tegen hartziekten nodig zijn, hij deed een beroep op de onge veer honderd aanwezige leerlin gen zich voor de inzameling be schikbaar te stellen. j BOLLENSTREEK De afde ling Bollenstreek van het ge nootschap van de „Stille Om- J gang" houdt in de nacht van zaterdag 12 op zondag 13 maart een stille omgang in Amster- j dam. De bedevaartgangers ko- I men omstreeks 22.15 uur bijeen j in de parochiekerk van De Zilk voor een kort lof om vervolgens rond 22.45 per bus naar Amster- I dam te vertrekken. In de'kerk van de H. Thomas van Aquino aan de Rijnstraat in Amsterdam i wordt om 24.00 uur een eucha- I ristieviering gehouden. Twee j uur later begint de stille om gang. Omstreeks half vier is ie dereen weer thuis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bestuursle- den L. Verdegaal, Zilkerbinnen- weg 46; P. Nederstigt, Beuken laan 28 en bij Adr. Meskers, Beeklaan 74 in Hillegom. Kosten per persoon: vijf gulden vanaf De Zilk en 5,50 gulden vanaf Lisse. Vertrek per bus vanaf de Engel: 21.50 uur; vanaf de Ma- riakerk: 22.00 uur; vanaf de Jo zefkerk: 22.00 uur en envanaf de Martinuskerk om 22.05 uur. In lichtingen zijn buiten de ge noemde adressen ook verkrijg baar bij Jac. Hagemaan, tel. 02521-13706, J. Meeuwenoord, tel. 02523-2564 en H. van Ame- rongen in Hillegom, tel. 16688. Sassenheim SAssenheim Zondagavond is er in de Gere formeerde Kerk aan de Juliana- laan, een bijzondere bijeen komst uitgaande van de Open- Deur Evangelisatie van de geza menlijke protestantse kerken, in samenwerkig met de Stichting „Trumpets of the Lord", waarin het Evangelie centraal zal staan in woord, samenzang, koorzang en muziek. De avond staat on der leiding van kapitein Ruy- sink van het Leger des Heils uit Leiden. Behalve samenzang en muziek van „The Trumpets of the Lord", is er optreden van het Rijnlands Christelijk Man nenkoor uit Leiden. Aanvang van deze bijeenkomst half 8. LISSE De KVP-afdeling Lis- se zal maandag 14 maart haar jaarvergadering houden in C. R. de Beurs te Lisse. Naast de gebruikelijke verslagen wordt er op deze vergadering ook een bestuursverkiezing gehouden en wordt de vergadering voorge steld toe te treden tot een CDA- verband Lisse, samen met de plaatselijke kiesverenigingen van ARP en CHU. Na de officie- Ie vergadering zal een „Vrage nuurtje" worden gehouden en is er gelegenheid tot diskussie over onderwerpen die men zelf aan de orde kan stellen. De vergadering begint om 20.00 LISSE De Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Lisse zal od maandag 14 maart aanstaande weer een bijeenkomst houden in de Pauluskerk te Lisse. Spreker op deze bijeenkomst zal zijn de heer J. L. Mol, die het over bomen zal hebben. De vergade ring begint om 20.00 uur. OEGSTGEEST - Het nieuwe hoofdorgel van de Groene Kerk wordt zondag 13 maart voor het eerst in gebruik genomen. De organist Egbert van Goor neemt deze eerste complege orgelbe speling voor zijn rekening. De uitvoering begint om half negen. Op het programma staan wer ken van Bach, Van Noordt en Mendelssohn. Solistische mede werking wordt verleend door de celliste Marijke Meijer. Zij speelt de sonate nr 6 in g kleine terts van Vivaldi. De toegang tot deze uitvoering is gratis. Wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. LEIMUIDEN/TER AAR/RIJN- SATERWOUDE - Belangstel lenden voor deelname aan de Stille Omgang op zaterdag 12 maart in Amsterdam kunnen zich tot uiterlijk vrijdag opge ven bij de heer Couzijn in Lei- muiden en de heer A. Vink in Rijnsaterwoude. De deelnemers kunnen per bus van Leimuiden vertrekken. Deze bus vertrekt zaterdag om tien minuten voor elf van de r.k. kerk in Leimui den. Vandaar rijdt de bus naar de garage van Centraal Neder land om passagiers op te nemen om elf uur. Lezing over Soefisme KATWIJK - Mevr. drs. W. Khan-de Koningh, schoon dochter van Inayat Khan, de stichter van de Soefibe weging, zal morgen 10 maart in Tripodia een le zing houden over het on derwerp „Wat is Soefis me?" De Soefibeweging is om streeks 1915 in India ge sticht, maar Inayat Khan voelde zich innerlijk gedre ven om ook in Europa be grip voor zijn boodschap te wekken. Op zijn reizen be zocht hij regelmatig Kat wijk, waar hij in de zuid duinen een religieuze erva ring had die ertoe leidde dat in deze duinen de Soefi- tempel werd gebouwd. Zo is Katwijk, volgens de wens van de stichter, het interna tionale centrum van de be weging geworden. Al vij fentwintig conferenties werden hier gehouden, waaraan mensen uit de he le wereld deelnamen. De lezing van mevr. Khan wordt georganiseerd door K O afd. Katwijk en begint om 20.15 uur. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Boulevard en bij het bureau van de Leidse Volksuniversiteit K O, Oude Vest 45 in Leiden A 4,50. K O-inschrijvers, houders van Pas 65 en C.J.P. betalen 4,—.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4