«ar Pleidooi voor tram tussen Noordwijk en Den Haag Ernstige kritiek op plan voor reorganisatie culturele sector HUURDERS NIET BLIJ MET HUURSUBSIDIE EN KATWIJK Economisch wel en wee Eis 16 maanden tegen Leidse fietsendief PSP-raadslid A. v.d. Zande: WOENSDAG 9 MAART 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 =leui I LEIDEN Leden van de raadscommissies sociale maatschappelij ke aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur en onderwjjs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw hebben ernstige kritiek geuit op de nota „Organisatie Culturele Sector". Zij deden dit gisteravond in navolging van de verschillende para-gemeentelijke instellingen (zoals de Culturele Raad, de commissie De Lakenhal etc.) die zich op één of andere wijze bewegingen in de culturele sector. Algemene klacht tegen de nota was dat deze zich uitput in stel lingen, zonder „het waarom" van de beschreven situatie weer te geven. De nota tracht in één van de eerste hoofdstukken een 1 analyse te geven van de culture le sector met de opsomming van een aantal stellingen, waarvan, volgens de commissieleden een deel juist is, maar een ander deel toch discutabel. Vanuit de- ,ze analyse worden oplossingen van de bestuurlijke en ambtelij ke knelpunten die het functione ren van de welzijnsector be moeilijken, aangegeven. Zo zou er een Raad van Cultuur moeten worden gevoerd die een groot aantal taken krijgt toege voegd. In deze raad zijn de re ceptieve, de creatieve de edu catie en vorming en de samenle- vingsopbouw-sector vertegen woordigd. De Sportstichting en de Leidse Jeugd Actie, die even eens in de raad zitting moeten nemen, hebben inmiddels laten weten niets te voelen voor een verandering van de huidige rechtsvorm waarin deze instan ties werken. Behalve het creëren van een duidelijker beleid ten aanzien van de culturele sector beoogt de nota ook meer greep te krij gen op de subsidieverleningen in de welzijnssector. „Er zijn vele particuliere instanties die allang niet meer zelfstandig zijn, omdat zij subsidie krijgen. Te neinde dergelijke instanties in te schakelen met het gemeentelijke overleg is een reorganisatie noodzakelijk", aldus wethouder Oosterman. De heer Van der Loo, ambte naar van de gemeentesecretarie, stelde dat een eerste voorwaar de voor het ceorganiseren van de culturele, en daarmee tevens een deel van de welzijnssector was het maken van een duidelij ke analyse. „In de stellingen van de nota worden problemen ge signaleerd zonder dat wordt aangegeven of dit aan de huidi ge organisatie ligt". Als voor beeld noemde hij de stelling dat „er onvoldoende gemotiveerde verschillen tussen huurtarieven en subsidies per cultureel ge bouw (zijn)". „Ik bestrijd dat dat waar is, maar al zou het waar zijn, dan zou ik in deze nota willen lezen hoe die ver schillen dan zijn ontstaan", al dus de heer Van der Loo. Mevrouw A. v.d. Zande bestreed de stelling dat „Er geen dan wel onbevredigend beheer van cul turele gebouwen (is), wellicht mede veroorzaakt door soms een accent op bedrijfsmatig (bij voorbeeld Stadsgehoorzaal), soms op cultureel beheer (bij voorbeeld Waaggebouw) te leg gen". Zij stelde dat niet zo zeer het verschil in bedrijfsvoering het probleem van het beheer van culturele gebouwen was, dan wel de versnippering. „Hoe veel Leidse muziekverenigingen repeteren in ieder hun eigen oude schoolgebouw", aldus het PSP-raadslid. Eén van de be voegdheden van de Raad van Cultuur zal het beheer van alle culturele gebouwen in Leiden zijn. LEIDEN Leg een tramlijn aan vanuit Den Haag via Wassenaar en Katwijk naar Noordwijk. Tot die sug gestie komen twee studenten in de algemeen civiele techniek in een geza menlijk afstudeerproject. De studen ten gaan er daarbij op grond van prognoses en berekeningen van uit, dat de wegen tussen Den Haag en Katwijk/Noordwijk de toenemende autostromen niet meer zullen kunnen verwerken. Nieuwe wegen aanleggen is volgens hen ongewenst: daardoor zouden milieu en' landschap in het betrokken gebied tezeer worden aan getast. Daarom en om het sluipver- keer in Wassenaar tegen te gaan moet volgens de studenten gekozen worden voor het openbaar vervoer om de toenemende vervoersstromen op te vangen. De twee studenten stellen vast, dat plannen voor de aanleg van twee pro vinciale wegen in het gebied (de Leids- ebaan van Den Haag naar Leiden en de Duinvoetweg tussen Den Haag en de Wassenaarseslag) de laatste jaren naar de ijskast zijn verwezen. Ze gaan er verder vanuit, dat de komende jaren nog een aantal bouwplannen in Katwijk en Wassenaar gerealiseerd zal worden. Op het ogenblik, zo merken ze op, wordt al geprobeerd om de verkeersproblematiek in het gebied Den Haag-Wassenaar-Katwijk-Noord- wijk op te vangen door het inzetten van extra treinen en snelbussen. „Maar voor een groot aantal knelpun ten is nog steeds geen oplossing ge vonden, en de verkeersstroom door Wassenaar groeit nog steeds." Op grond van deze feiten en progno ses komen ze tot de stelling, dat het openbaar vervoer de oplossing moet bieden. De studenten vinden de tram het beste alternatief, omdat volgens hen meer mensen van het openbaar vervoer gebruik zullen maken wan neer er een tram rijdt dan als er een busverbinding bestaat. De tram zou, zo betogen ze, de hele dag „een starre kwartierdienst" moeten rijden. Alleen 's morgens en 's avonds zou de fre quentie lager kunnen zijn. Bovendien wordt er in de spitsuren een kwartier- dienst tot Wassenaar voorgesteld, die als stopdienst fungeert. De doorgaan de tram naar Noordwijk rijdt als snel- dienst. Volgens de studenten zou een dergelijke oplossing zonder subsidie van het rijk in de aanleg van de verbinding een jaarlijks verlies van ongeveer 14,5 miljoen opleveren. Wan neer de rijksoverheid de aanleg voor haar rekening neemt, valt er echter een geringe exploitatiewinst te ver wachten, zo hebben ze berekend. De beide studenten tekenen wel aan, dat de openbaar vervoersvoorziening zo danig opgezet moet worden, dat niet dezelfde toestanden ontstaan die men nu constateert tussen Den Haag en Zoetermeer, „waar de bus vast zit tussen het overige verkeer en veel mensen met de auto uitwijken naar sluiproutes". De studenten stellen na uitvoerige af weging van de mogelijkheden ook een concreet tracé voor de tram voor. Vólgen hen kan die het beste starten bij het Station Den Haag Centraal, en dan gaan lopen via de Juliana van Stolberglaan, Hofzichtlaan en Bezuid- enhoutseweg. Vandaar langs de Land- scheidingsweg via de Willenburger- weg, Stoeplaan. Wittenburgerweg, Groot Haesebroekseweg, Papagaaien laan, Backershagenlaan, Prinsenweg naar de van Oldenbarneveldtweg. Van daar uit zou de lijn via de Wiegman-- weg, Van Duivenvoordelaan, Van Cra- nenburglaan richting Katwijk geleid moeten worden door het Vliegkamp Valkenburg. In Katwijk denkt men aan het tracé Wilgenhoek, Zanderij Westerbaan, Bosplein, Koningin Julia- nanlaan, Biltlaan, nieuwbouw Rijnsoe ver, Beeklaan. In Noordwijk eindigt het tracé nabij de Parallelboulevard op een zogenaamd piquéplein. Aan de Lammenschansweg 41 is Verburgts' handelsonderne ming (materiaal voor keramische, emaille en aanverwante indus trie) opgeheven. Aan het Akkerhof 36 is het schoonmaak- en glazenwasserijbedrijf van P. Aalbersberg opgeheven. Aan de Geregracht 4 is de snackbar „Jeanette" geopend. Eerder was hier een winkel in tropische siervissen en aquariumbenodighe- den gevestigd. Aan de Roomburgerlaan 14 wordt het winkelpand van de herenkapsalon tevens tabakshandel „Marius" te koop aangeboden. Aan de Nieuwe Beestenmarkt 6 is „China Town", Chinees restaurant, geopend. Aan de Zoeterwoudsesingel 56 heeft zicht tandarts P. C. Akker- mangevestigd. Aan de Steenstraat 22, waar eerder een winkel in Perzische tapijten e.d. was gevestigd, is „Audio - Hoortoestellen B.V.", winkel in hoortoestellen, geopend. LEIDEN/DEN HAAG Zestien maanden met aftrek van voorar rest. Dat was gisteren de eis van de Officier van Justitie bij de Haagse politierechter tegen een 40-jarige losarbeider uit Leiden. De man stond terecht op verdenking van zestig tot tachtig diefstallen en inbraken. Tot de diefstallen werden veel ontvreem dingen van fietsen in Leiden en wijde omgeving gerekend. De officier van Justitie had veel moeite met het bepalen van de door hem gewenste strafmaat. De losarbeider had reeds 13 veroor delingen achter de rug en wilde zijn leven maar niet beteren. Ook ter beschikking stelling van de regering stuitte op moeilijkheden omdat de verdachte niets wilde weten van een psychiater. De gevangenisstraf zou ook weinig rendement geven; dat was bij voorgaande veroordelingen reeds gebleken. Niet alle diefstallen en inbraken waren de man ten laste gelegd. Wel een reeks diefstallen van fietsen. Ook de poging tot diefstal van mantels en jassen uit het verenigingsgebouw Schak werd hem /erweten. Bij deze diefstal werd hij betrapt door de conciërge toen .üj met de armen vol kledingstukken het gebouw wilde verlaten. Over de fietsendiefstallen zei de verdachte: „Maar ze stonden niet op slot". Tegen de beroving van een 64-jarige mede-pensionbewoner van 6400 gulden door hem met een fles te slaan, had de verdachte weinig verweer. „De maatschappij moet thans maar tegen deze man worden beschermd", meende de officier. „De maatschappij heeft in het verleden al genoeg gedaan om de man weer. op het rechte pad te brengen". De verdediger betoogde, dat drank een belangrijke rol had gespeeld alsmede wraakgevoelens jegens de maatschappij. Het vonnis wordt uitgesproken op 22 maart. ADVERTENTIE FLEUR OP Iemand in de penarie? Haal 'm eruit. Stuur een Fleurop bloemengroet. Of geef een Fleurop bloemencheque. Fleurop Interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135 Den Haag. Burgerlijke stand LEIDEN geboren: Jacqueline Petra, dv J. F. M. van Beelen en J. C. van Butselaar; Timothé Johan, zv L. J van der Weiden en P. A. M. Geerlings; Jennifer flosalinde, dv J. Oudshoom en J. van der Pluijm; Geraldine Maartje Piëta, dv J Hoppenbrouwer en M. P. de Moolj; Matthias, zv H. van 't Hof en C. Bakker: Dennis, zv G. J. Vermont en S. Cornet; Raymond Johannes, zv P. G. Tree en R. A. Carlon; Gert-Jan, zv G. J. Ravensbergen en M. Dubbeldam; Remco, zv C. J. Selhorst en A. E. M. Steenvoorde; Kathelijne Annebeth, dv D. Dondervoort en L. A. Schijff; Esther Maria, dv M. M. Dierckx en M. W. Snoeij; Wilhelmus Casparus. zv W. C. van Dorp en I. van der Plas; Wijnand Dirk, zv E. D. Vermeulen en T. K. Hissink; Martine, dv M. P. Noordam en C. J. van der Blij. Gehuwd: F. Robbers en M. M. van der Zwaag; J. H. J. M. ten Doeschate M. T. Rijnbeek. LEIDEN Individuele huur subsidie biedt nog steeds geen oplossing voor woningzoeken den met de laagste inkomens. Dit stelt het PSP-raadslid me vrouw A. v.d. Zande in een brief aan b en w. Zij vraagt het college deze mening aan staats secretaris M. van Dam van volkshuisvesting over te bren gen. Voorts stelt zij b en w voor het effect van de individuele huursubsidie in Leiden te on derzoeken. „Hierbij zou te den ken zijn aan gegevens als het aantal aanvragen, de groei daarvan, verdeling over parti culiere en speciale woning bouw, een overzicht van de bij elke huurbedrag toegekende subsidiebedragen, ervaringen van het bureau Huisvesting bij toewijzing van woningen en bij verzoeken om goedkopere wo ningen", aldus het PSP-raad slid. Mevrouw v.d. Zande valt de stelling, die de staatssecretaris in een brief aan de Tweede Kamer poneerde namelijk dat de huurder tevreden is over huursubsidie, uitvoerig aan. Wo ningzoekenden met de lage in komens kunnen volgens haar niet tevreden zijn omdat zij bij 'woningtoewijzing nog steeds te weinig aan bod komen. Als pun ten uit de Leidse praktijk noemt het PSP-raadslid: 1. De wens van de Leidse woningstichting om een inkomensgrens te hante ren bij het verhuren van wonin gen in de Merenwijk en het Morskwartier. 2. Het standpunt, ingenomen door bureau huis vesting om het voordrachtsrecht van woningwetwoningen tot 300,- per maand geheel aan de gemeente te laten. Dit standpunt is verdedigd met het argument dat bij een huur van meer dan 300,- de invloed van de huur subsidie minder wordt 3. Het meningsverschil tussen de ver huurder van de woningen van de Nationale Nederlanden in de Merenwijk en het college van b en w over de interpretatie van het begrip huurquote in ver band met het toelaten van huur ders met huursubsidie in deze woningen. 4. De noodzaak, om bij nieuwbouwprojecten stadsvernieuwingsgebieden steeds opnieuw extra objecten subsidies toe te kennen, ohidat anders de huren te hoog worden voor de categorie woningzoe kenden voor wie de huizen zijn bedoeld. Bejaarden H. Leonardus vierden feest De bejaardensoclëtelt van de H. Leonardusparochie heeft gister middag en -avona het vlpen- twlntlg-|arlg bestaan op feeste lijke wijze gevierd. Na de H. Mis kwamen de naar schatting vijftig leden van de sociëteit bl|een In het parochiehuis aan de Haag- weg 14, waar zij een uur lang konden genieten van een optre den van conferencier Hein. Om half vier was er een receptie, waarop de bestuursleden, en met name de dames J. van Niel, J. Visser en A. Janson, alle mogelij ke lof werd toegezwaaid. De da mes zetten zich al meer dan vijftien jaar in voor de bejaarden sociëteit. Zij zorgen voor het na tje en droogje op de wekelijkse soosmiddag. Namens de leden werden de drie dames door de heer Jasperse verrast met een bos bloemen en een enveloppe met inhoud. Ook van het kerkbe stuur kregen de dames ieder een bloemstuk aangeboden. Met een dinertje in „De Gouden Leeuw" in Voorschoten werd de viering van het zilveren jubileum van de Leonardus-bejaardensociëteit af gesloten. De bejaardensociëteit wordt ie dere dinsdag in het Lenoardus- huis gehouden van twee uur tot half vijf. Van links naar rechts: De heer Jaspers, J. Gondrie. mevrouw J. mevrouw J. Visser en mevrouw A. Janson Een beeld van de expositie De Bond van Nederlandse Amateurfotografen heeft tot en met 19 maart een tentoonstelling in het Waaggebouw inge richt. De tentoongestelde foto's geven voor een groot deel Zuidhollandse boerderijen weer. De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met bet provinciaal bestuur. Aan amateurfotografen uit Zuid-Holland is de opdracht gegeven deze boederijen te fotograferen. De werkstukken zijn voor bet eerst te zien geweest in oktober van het vorig jaar in het provinciebuis. Behalve foto's van boerderijen hangen er op de tentoonstel ling tevens producten van vrije opdrachten. Hier hebben de amateurfotografen duidelijk beter hun fantasie kunnen laten werken. In deze categorie zijn op de tentoonstelling waarlijke kunststukken te zien. Aan de provinciale tentoon stelling is in het Waaggebouw tevens werk van de Leidse Amateur Fotograten Vereniging toegevoegd. De tentoonstel ling is iedere dag, behalve zondag, geopend van een tot vijf Na tuurbescberming In Leiden wordt binnenkort de honderdste afdeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie opgericht Ter gelegenheid hiervan wordt van 31 maart tot en met 3 april een tentoonstelling ingericht in De Waag onder het motto Leiden en zijn natuur". De opening van de tentoonstelling wordt verricht door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. Behalve informatie over het IVN zijn op de tentoonstelling inlichtingen te krijgen over de activiteiten van de bijenhoudersvereniging, de KNNV en de werkgroep Fiets. Open podium Het Leids Vrijetijdscentrum is vrijdagavond weer open voor iedereen die wil zingen, dansen, vuurspuwen, goochelen, hoelahoepen, met de oren wapperen, kortom voor iedereen die zijn speciale kunde wel eens aan een groter publiek op een „open podium" wil tonen. Het folkduo „Adrian and Cathy" en het jazz combo „Hitubrust" treden op. Speciale gast is de akoestisch-elektrische groep „Mixed Miller Bro thers Upband". Tevens worden korte Nederlandse speelfilms van onder andere Paul Verhoeven, Peter Keesom en Rupert van der Linden vertoond. Het centrum is vanaf acht uur geopend. De toegangsprijs is voor niet-leden f 3,- en voor leden f 2,-. Zomerkledingbeurs De Leidse zomerkledingbeurs, van de Unie van Vrouwelijke Vrijwillgegers en de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen wordt dinsdag 29 en woensdag 30 maart gehouden in het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde. Op dinsdag 29 maart wordt de kleding (die niet ouderwets, vuil of kapot mag zijn) ingenomen tussen tien en vier uur. 's Avonds is de eerste verkoop van zeven tot negen uur. Ook woensdag 30 maart is de beurs van tien tot twee uur geopend. Behalve kleren kunnen zo goed als nieuwe tassen en schoe nen ter verkoop worden aangeboden. Folkmuziek Jaqui McShee en John Ren bourn Het folkduo John Renbourn en Jacqui McShee treedt van avond op in het LAK-theater. Het duo kreeg bekendheid in Leiden toen het optrad tijdens het Leidse folkfestival in september jongstleden Het optreden begint om kwart over acht De toegangsprijzen zijn f 6— en f 4,- voor LAK-leden, Horus-Jeden, CJP-houder en 65-plussers. De kaarten zijn op de avond van het optreden verkrijgbaar. Het duo maakte deel uit van de inmiddels legendarische groep „Pentangle". Het brengt behalve'nieuw werk ook vele oude successen van de groep. Occasionshow Ruim driehonderdvijftig auto's zullen vanaf 10 maart tot en met 12 maart in de Leidse Groenoordballen staan opgesteld voor de voorjaars Bovag-occasionshow. Alle ten toongestelde auto's worden voordat zij deel uitmaken van de show uitvoerig gekeurd. Adspirant-kopers kunnen de auto die zij willen inruilen eveneens uitvoerig laten keuren. De toegang tot de occasionshow is gratis. De show is donderdag geopend van zeven tot tien uur 's avonds, vrijdag van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds en zaterda van tien tot vijf uur. R. Zweerts De beer R. Zweerts, legt met ingang van 1 april zijn functie van adjunct-secretaris bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland neer. Hij heeft een functie in bet buitenland aanvaard. Voor degenen die het op prijs stellen afscheid te nemen van de heer Zweerts is daartoe op dinsdag 29 maart van vijf tot zeven uur in de vergaderzaal van de Kamer gelegenheid.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3