Weer kansen voor winkelier voor Conflict grondpolitiek nog niet opgelost EG EN KLEINE LANDEN E™he OPNIEUW NIET UITGENODIGD Dode na ruzie om niet betaalde stereo-installatie TERUGGANG IN DETAILHANDEL TOT STAAN GEKOMEN VANMORGEN GROTE ONZEKERHEID 197j £eidóe@ou4a/nt Woensdag 9 maart 1977, 67e jaargang no. 20678 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Raven irt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39.80. jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Tv-spel „Raven onderweg" op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.35 uur Sprekershoek met poppen voor gehandicapten. Ned. II om 19.04 uur „Wie oren heeft" (slot) en om 20.30 uur Informatie op woensdag met „Topsport wat koop je er- Zacht weer Eerst zonnige perioden, later op de dag meer bewolking, maar tot de avond op de meeste plaat sen droog. Matige tot vrij krach tige zuidoostelijke wind en ma ximumtemperaturen van 10 gra den op de Wadden tot 17 graden in het zuidoosten van het land. Morgen: Zon: 7.06-18.35 Maan: ...—9.12 Schev. hoogw.: 6.02—18.24 Laagw.: 1.59-14.24 Douane houdt Sophia Loren urenlang vast PARIJS (Rtr) De Ita liaanse filmactrice Sophia Loren is vanmorgen per vliegtuig in Parijs aangeko men, nadat zij op het Ro meinse vliegveld Leonardo da Vinei vier uur lang was vastgehouden door de Ita liaanse fiscale recherche. Sophia werd op het vlieg veld Charles de Gaulle op gewacht door haar man, de filmproducent Carlo Ponti. Het echtpaar woont thans in Frankrijk met zijn twee kinderen. Het Italiaanse persbureau ANSA heeft uit Italiaanse politie-kringen vernomen, dat Sophia en haar man aan een onderzoek zijn on derworpen, in verband met belastingontduiking en ille gale uitvoer van deviezen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De toekomst voor de winkelier ziet er zon niger uit. Nadat er jarenlang de klad in heeft gezeten en de ene kleine zelfstandige na de andere zijn winkeldeur voor goed moest sluiten, lijkt de ommekeer zich aan te kondi gen. "De teruggang van de laatste jaren in het aantal vestigingspunten van de de tailhandel is tot staan geko men en er is min of meer een stilstand ingetreden. Dat is een verheugende ontwikke ling", zo constateerde gisteren de directeur van de Neder landse Middenstandsbank, drs J. de Jong bij de opening van de Fruto-vakbeurs in Utrecht. De Fruto is een overkoepelen de organisatie van handelaren in aardappelen, groenten en fruit. Drs De Jong noemde samen werking een van de belang rijkste peilers voor een gezon de toekomst van de detailhan-' del. Volgens de cijfers geeft de bevolking jaarlijks 4 miljard gulden uit aan aardappelen, groenten en fruit. De con sumptie van groenten en fruit neemt toe, die van aardappe len neemt af. Volgens drs B. Vonk, alge meen secretaris van de mid denstandsorganisatie KNOV, zijn er vorig jaar 300 winkels bijgekomen: er verdwenen 2550 éénmanszaken, maar er kwamen 2850 winkels bij van filiaalbedrijven. Er schijnen volgens drs Vonk nauwelijks nog mogelijkheden te zijn voor ondernemers die levensmidde len verkopen en maar één zaak hebben. Maar de echte speciaalzaken, zoals sportwin- kels en winkels voor glas- en aardewerk, hebben een goede toekomst. Hun aantal neemt nog steeds toe. Voorzitter C. Tetteroo van de federate van bonden in de branche aardappelen, groen ten en fruit, is van mening dat de middenstander in vergelij king met andere bevolkings groepen van de overheid geen gelijke kansen krijgt. Zij ken nen volgens hem veel plichten, maar weinig rechten. Waar een arbeider 40 uur in de week moet werken, heeft een mid denstander voor hetzelfde in komen vaak 80 uur nodig. Bei den moeten echter dezelfde belasting betalen. De heer Tet teroo vindt dat onrechtvaardig en zou graag zien dat de belas tingen meer naar evenredig heid worden geheven. met haar advokaat (links) en een Italiaanse douaneman, nadat zij op het Romeinse vliegveld enige uren was vastgehouden. BRUSSEL (ANP) Minister Van der Stoel vindt het „merkwaardig" dat de Europese Gemeenschap als zodanig niet zal deelne men aan de westerse economische topconfe rentie die op 7 en 8 mei in Londen gehou den zal worden. De gemeenschap is daar voor door de Britse premier Callaghan niet uitgenodigd. David Owen, de Britse minis ter van buitenlandse zaken zei gisteren in Brussel over deze kwestie dat zijn premier slechts gastheer op die topconferentie is en dat hij de EG niet kan uitnodigen als men het daar binnen de gemeenschap niet over De ministers van buitenlandse zaken van de EG werden gisteren in Brussel gedwars boomd door hun Franse collega, Guiren- gaud. Die wenste, duidelijk op instructie van het Elysee in Parijs, elke mogelijkheid van EG-deelname aan de economische topconfe rentie uit te sluiten. 4 Mr. Van der Stoel achtte om drie redenen het uitsluiten van de gemeenschap „merk waardig". In de eerste plaat is, tijdens het bezoek Van de Amerikaanse vice-president Mondale aan Brussel gebleken dat de Ver enigde Staten geen bezwaar zouden hebben tegen een EG-deelneming. Verder zal op de economische topconferentie zeker over de noord-zuid-dialoog (het gesprek tussen „rij ke" en „arme" landen in Parijs) gesproken worden. Maar bovendien, aldus mr. Van der Stoel, was op de Europese topconferentie van juli, vorig jaar, duidelijk afgesproken dat als er weer een economische topconfe rentie gehouden zou worden, besproken zou' worden hoe de gemeenschap daar vertegen woordigd zou zijn. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het conflict over de grondpolitiek was vanmorgen nog niet opglost Het beraad daarover binnen de ministerraad is voortge zet Nadat de minister-president en de ministers van Agt (justitie) en Van der Stee (Landbouw) tot in de nachtelijke uren naarstig naar een oplossing hadden gezocht. Vanmor gen werd de politieke situatie met „niet zo best" getypeerd. Gistermiddag zouden de ministers Van Agt, Van der Stee en Gruijtrs (Volkshuisvesting) de Tweede Kamer antwoorden op de beschouwingen die de kamer vorige week over de grondpolitiek had gehouden. Het antwoord moest worden uitgesteld tot vanmiddag, omdat de regering met de voorbereiding „niet gereed" was. Vanmorgen zag het er nog niet naar uit dat het conflict uit de wereld was. Er werd daarom rekening ge houden met de mogelijkheid dat op het allerlaatste moment het kamer debat over de grondpolitiek opnieuw zou moeten worden uitgesteld. Centrale figuur in het conflict is minister Van Agt, die de wetsvoor stellen als eerste heeft ondertekend. Hij is tevens lijsttrekker van het CDA, wat zijn positie zo moeilijk maakt. Het CDA heeft namelijk ern stige bezwaren tegen een essentieel onderdeel van de voorstellen; de ver goeding van de grond bij onteigenin gen. He krijgt de PvdA tegenover zich die vasthoudt aan de verbruiks- waarde tegenover het CDA, dat de marktenaar de van de grond voorop stelt. Sinds maandag zocht men al naar tussenoplossingen. Bij het conflict gaat het om een stevige confrontatie tussen PvdA en CDA en tussen de lijsttrekkers Den Uyl en Van Agt. Amstel Park geramd Het Nederlandse schip Amstel Park wordt in de haven van Baltimore (VS) naar het droogdok gesleept, nadat het in de Chesapeake- baai door de Libe riaanse olietanker Oswego Peace was geraamd. De Amstel Park hield er een gat van twee bij ze ven meter boven de waterlijn aan over. Er vielen doden noch gewonden. Verkiezingen in België op 17 april BRUSSEL (ANP) De Belgische eerste minister, Leo Tindemans, heeft vanmorgen verklaard dat er op 17 april verkie zingen in België komen. Ook heeft hij verklaard dat de Kamers zijn ontbonden, maar dat de regering aanblijft Vierkante tomaten gekweekt NEW YORK OJPI) De Amerikaan se kwekers heb ben hun zin. De vierkante tomaat is uitgevonden. Op de universiteit van Davis in Cali- fomië is men erin geslaagd een eind te maken aan de klacht van kwe kers dat ronde to maten mecha nisch zo moeilijk zijn te sorteren en te verpakken. Door een speciale kw eekmethode zullen de Ameri kaanse tomaten voortaan vierkant kunnen zijn, zo meldde de New York Times. Het produkt heeft de weinig poëtische naam uc-82 gekre gen. (Van een onzer verslaggevers; ASSEN Bij een ruzie over de betaling van een stereo-installatie is gisteren de 37-jarige zakenman Jan Mellies uit Smilde doodgestoken. De dader, de 35-jarige Assenaar Jan v.d. D. stak daarbij ook nog de 27-jarige G. R. uit het Groningse Zevenhuizen met een dolkmes neer. Dit slachtoffer werd ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. De steekpartij vond omstreeks het middaguur plaats in een flatge bouw in Assen. Op dat moment arriveerde de radiohandelaar R. H. uit Assen met vier manned (zaken- en familierelaties) bij de woning van Jan v.d. D. Deze had vorige week een nieuwe installatie bij R.H. gekocht, maar weigerde te betalen. Maandagavond was de radionandelaar al bij v.d. D. aan de deur geweest om zijn geld te halen. Maar ook een bezoek later op de avond in gezelschap van twee politie-agenten kon de man niet tot betalen brengen. Om toch aan zijn centen te Romen is R. H. gisteren met vier kennissen naar de woning getogen. Het vijftal trapte de deur in, omdat Jan v.d. D. niet wilde open doen. Hierop volgde een vechtpartij met de fatale gevolgen. De gedode Jan Mellies was een zwager van de radio- en televisie- handelaar. Hij werd getroffen in de hartstreek en overleed ter plaatse. De radiohandelaar heeft alarm geslagen bij het nabij gelegen politiebureau waarna Jan v.d. D. kon worden overmeesterd en overgebracht naar het bureau. De gewonde R. verkeert na een operatie buiten levensgevaar. Vrouw gedood door vallend schuifraam (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een vallend schuifraam is de 57-jarige mevrouw Kops uit Amsterdam noodlottig geworden. Voorbijgangers zagen het hoofd van de vrouw uit het raam hangen. De gealarmeerde politie constateerde haar dood en concludeerde, dat het raam plotseling naar beneden geschoven moet zijn terwijl de vrouw naar buiten keek. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. fEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee "»o de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. t'e vierkante tomaat is uitgevon- Zfc, «aAAM KlÜ IM ^lE-RKANTE Verpakkingsmoeilijkheden zijn nu uit de weg geruimd. De tomaat die te weinig poëtische naam UC-82 kreeg UC-82 Noordwijkse jeugd maakt jacht op kruiwagenwielen NOORDWIJK Vijf jongens uit Noordwijk, in leeftijd varië rend van vijftien tot zeventien jaar, hebben de politie bekend in de afgelopen weken wielen van kruiwagens op bouwerijen te hebben gestolen. De jongens gebruikten de wielen bij de ver vaardiging van skelters. De jongens blijken tal van bou werijen te hebben bezocht. De politie vermoedt, dat er nog heel wat wielen van kruiwagens in het bezit zijn van de Noordwijk se jeugd. De politie waarschuwt tegen het tijden in de zelf ver vaardigde skelters, die gewoon lijk niet van remmen zijn voor zien. Ook vraagt men ouders eens te zien of hun kinderen Weer vergiftigde brokken vlees in Merenwijk LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren opnieuw in de Merenwijk vermoedelijk vergif tigd vlees aangetroffen. In de hal van een flat aan de Ravenhorst werden enkele brokken aangetroffen. Dit vlees is voor onderzoek vervoerd naar het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Voorlopig ontbreekt nog elk spoor van de përsoon, die het vergiftigde vlees in de Merenwijk deponeert Sinds het weekeinde zijn er geen honden of katten meer door het eten van het met strychnine vergif tigde vlees overleden. over kruiwagenwielen beschik ken. Deze kunnen worden inge leverd bij het politiebureau of bij de gedupeerde aannemers. Vrouw gaat insluipsters met luiwagen te lijf NOORDWIJK" - Een felle Noordwijkse huisvrouw heeft drie onbekende vrouwen met een luiwagen uit haar woning verjaagd. De bewoonster had aan de Beender in Langeveld haar wo ning even verlaten om bood schappen te doen. Toen ze bij thuiskomst de voordeur open deed stonden twee zigeunerach tige vrouwen in de gang. Een derde stond reeds in het trapgat naar de zolder. De vrouw riep de indringsters toe, dat ze de politie zou waarschuwen en ging hen vervolgens te lijf met een luiwagen. De drie vrouwen bliezen toen snel de aftocht en reden weg in een personenauto, waarin enkele mannen zaten. Vermoedelijk waren de vrou wen de woning binnengekomen via een niet afgesloten achter deur. Uit de woning wordt niets vermist 4tml3 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6.- kinderen tot 14 jaar f 4- AMSTERDAM raï LEIDEN/VOORSCHOTEN - Een 22-jarige Leidenaar zonder beroep heeft zich gisteren bij het Leidse politiebureau gemeld met de bekentenis dat hij met een andere eveneens 22-jarige inwoner uit Leiden op 18 janua ri heeft ingebroken in een dro gisterij en een fotozaak in het meuwe winkelcentrum van Noord-Hofland in Voorschoten. Tevens bekende hij met zijn compagnon in twee particuliere woningen in Leiden te hebben ingebroken. De Leidse politie heeft na deze bekentenis ook de andere man aangehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1