ntruiming •nbewoonbaar oekarest komt angzaam op gang Duitse bisschoppen vragen Hans Kueng duidelijkheid RECORD AANTAL BIJBELS IN AFGELOPEN JAAR VERSPREID Agressieve bijen klaar voor vlucht naar N-Amerika De Gaay Fortman in de clinch met Arubaanse politieke leider Croes Botsing Moskou—VS, in VN-commissie HERSTEL EENHEID ROND MGR. GIJSEN GEVRAAGD UjlTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 8 MAART 1977 PAGINA 7 •t Ichtoffers van de aardbevingsramp in Boekarest, ondergebracht in een Ti de ziekenhuizen. Lopende en lichte patiënten werden naar huis ptuurd om de gewonden de grootst mogelijke hulp te kunnen bieden. Na drie dagen gelegen te hebben onder het puin van het restaurant, waarin zij als kelnerin werkte, kon de 35-jarige Floarea lordache uitgegraven en ogenschijnlijk redelijk ongedeerd weggebracht worden. Van onze speciale verslaggever Frans 1 Wijnands) '.OEKAREST De ontruiming van de nor een aardbeving getroffen -Roemeen- jê hoofdstad Boekarest is gisteren lang- uin op gang gekomen. Terwijl het offi- jïïle dodencijfer van uur tot uur snel •yloopt worden duizenden gezinnen ge- Iwongen om hun woning te verlaten. Peel flatgebouwen zijn volstrekt onbe woonbaar geworden en er bestaat aller wegen akuut instortingsgevaar. ot gisteravond waren er 1034 doden eteld, van wie 810 in Boekarest zelf en 14 daarbuiten. Het aantal gewonden be- raagt 6185. Hoeveel het werkelijke aan- il doden bedraagt is nog bij geen bena- ering te zeggen. Gefluisterd werd dat dit 'el eens dicht bij de 10.000 zou kunnen omen te liggen. iuiten de stad is ook de landbouw zwaar getroffen. Er is nog al wat vee omgeko men door het instorten van de stallen. Alle doden worden naar een centraal verzamelpunt gebracht. De omgeving daarvan is afgezet, maar voor de hoofd ingang staan lange rijen wachtenden, die met een bang hart vrezen, onder de zwaar verminkte doden familie en vrien den aan te treffen. Om het zoeken naar de slachtoffers te vergemakkelijken zijn via het Zwitserse Rode Kruis dertig honden, gespeciali seerd in het zoeken naar slachtoffers, naar Boekarest overgebracht, maar er zijn moeilijkheden ontstaan bij het toela ten van de dieren. In de binnenstad van Boekarest, waar het weer gisteren aanmerkelijk slechter werd, staan in de straten rijen open en gesloten vrachtwagens die in allerijl wor den volgestouwd met meubels en ander huisraad. Taxi's zijn kleine verhuiswa- gentjes geworden. Veel gedupeerden heb-' ben niet meer dan een paar koffers met kleding kunnen meenemen. De ontrui ming gebeurt in het algemeen heel gedis ciplineerd al vallen er wel eens harde woorden met mensen, die weigeren hun huis te verlaten. De opvang van de ge wonden levert ook geen grote problemen meer op, aangezien de meeste ziekenhui zen - er zijn er zeven geheel of gedeelte lijk verwoest - hun lichte of lopende patiënten naar huis hebben gestuurd. Wat mij voorts opvalt in Boekarest is de grote gelatenheid waarmee de Roemenen de ramp verwerken. Alle verdriet, alle ellende wordt weggeborgen. Maar er is wel kritiek losgekomen over de slechte kwaliteit van vele bouwwerken, die het geweld van de beving niet hebben kun nen doorstaan. De aardbeving is voor de Roemenen een enorme schaduw op het eeuwfeest van hun onafhankelijkheid, dat in mei ge vierd zou worden. Inmiddels is er, ingevolge het Roemeense verzoek, al veel buitenlandse hulp los gekomen. De Nederlandse regering heeft besloten uit ontwikkelingsfondsen een bedrag van een half miljoen aan te bie den als bijdrage in de hulpverlening aan de slachtoffers. De Wereldraad van Ker ken heeft opgeroepen tot hulpverlening. Hiertoe heeft de stichting Oekumenische Hulp voor Kerken en Vluchtelingen te Utrecht haar gironummer 5261 openge steld. Ook de Nederlandse afdeling van de internationale R.K. Caritas-organisa- tie, de stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft gironummer 1111222 openge steld en het Nederlandse Rode Kruis heeft het rampengironummer 777 ter be schikking. lelmuth Kohl herkozen als oorzitter CDU ÜSSELDORF - (DPA) De 'estduitse christendemocrati- :he partij CDU heeft op haar larvergadering in Düsseldorf e 46-jarige Helmut Kohl met —rote meerderheid voor twee ja- _;n herkozen als partijvoorzit- ■r. Van de 810 afgevaardigden ";emden 767 op Kohl, 27 tegen n 16 onthielden zich. GEORGETOWN (Guyana) (RTR) De stille hoop, dat de Caraibi- sche Zee de agressieve bijenzwermen tegenhoudt in hun vlucht van Zuid-Amerika naar het noorden, verdwijnt stukje bij beetje. Er komen meldingen binnen van zwermen die schepen ver uit de kust van het Zuidamerikaanse continent aanvallen. Als ze grote afstanden over water kunnen vliegen, is het ook mogelijk dat de bijen via de Caraibische eilanden naar de Verenigde Staten vliegen, aldus Paul Allicock, een bijenkenner uit Georgetown, de hoofdstad van Guyana. De bijen zijn afkomstig uit Sao Paolo. Daar ontsnapten in 1956 zesentwintig bijenkoninginnnen uit het laboratorium van professor Warrick Kerr. Die wilde de zogenaamde Afrikaanse bij, een bijzonder agressieve soort, kruisen met lokale rassen om de honingproduktie op te voeren. De koninginnen paarden verder op eigen houtje en vormden zwermen, die met een snelheid van ongeveer vijfhonderd kilometer per jaar naar het noorden trekken. In 1966 viel voor zover bekend de eerste mens als slachtoffer van de Afrikaanse bij. Eerder waren er al verhalen over dieren, die door de bijen waren doodgestoken. De zwermen zijn ontzettend beweeglijk, aldus Allicock, en vallen massaal aan zonder dat daar enige aanleiding toe is. Hun steken zijn niet dodelijker dan die van andere bijen, hun agressieviteit daarentegen wel. De bijen achtervolgen hun slachtoffer net zo lang, tot het dood blijft liggen. ORANJESTAD, Aruba (ANP) De Antilliaanse minister Pourier van Welvaartszorg is het afgelopen weekeinde eerder van Aruba naar Curasao ver trokken dan de bedoeling was. Dit gebeurde nadat tijdens een lunch met het bestuurscollege MEP-Ieider Betico Croes heftig was uitgevallen tegen de Ne derlandse minister van Antil liaanse Zaken, de Gaay Fort man, die met staatssecretaris de Goede een bezoek brengt aan alle eilanden van de Antil len. Minister Pourier vergezel de zijn Nederlandse collega bij diens bezoek aan Aruba. Betico Croes die met zijn partij streeft naar een onafhankelijk Aruba en op 25 maart een refe rendum op het eiland organi seert, zei tegen minister De Gaay Fortman dat „hij het in Nederland wel voor het zeggen kon hebben maar dat op Aruba hijzelf (Croes) het te vertellen heeft". De uitlating van Croes volgde op een gezegde van de Nederlandse bewindsman dat hij als burger van het konin krijk het recht heeft zijn mening te geven. De moeilijkheden waren al be gonnen aan het begin van de lunch. Toen rende een „body guard" van Croes de zaal bin nen. Hij ging tekeer tegen de ministers de Gaay Fortman en Pourier. Croes maakte daarvoor zijn verontschuldigingen. De Gaay Fortman zei dat excuses niet nodig waren maar dat hij het incident als bijzonder on prettig had ervaren. De Nederlandse bewindsman is tot gistermorgen op Aruba ge bleven. Vandaar is hij vertrok ken naar de Bovenwindse eilan den. Zondag hield hij een dag vakantie op het Arubaanse strand. Voor hem en zijn gezel schap was extra bewaking inge steld. Betico Croes zei gistermiddag tijdens een tv-uitzending erop te rekenen dat 65 procent van de stemmen ten gunste van de onafhankelijkheid zal worden uitgebracht. De Gaay Fortman meende dat slechts een minder heid zich zal uitspreken voor de onafhankel ij kheid Van Agt en de pornografie Minister Van Agt houdt voet bij stuk, wat betreft o.a. porno films, sexboetieks en dergelijke. De progressieve partijen en de WD hebben nu een motie inge diend om, uit „democratische" overwegingen, de minister hier van te weerhouden en de men sen vrij te laten, zelf te laten beslissen. Mijn vraag is nu wat die heren onder democratie ver staan. Mijns inziens heeft dit niets met democratie te maken. Wat de minister wil is bescher ming van het volk, in dit geval de geestelijke volksgezondheid. Wat denken de indienders van die motie dan van hasj, drugs, autogordel, bromfietshelm, enz.? Volgens dezelfde overwe gingen van de indieners zouden ook al die mensen oud en wijs genoeg moeten zijn om zelf te weten wat goed voor hen is en wat niet Dus meten met twee maten, of is het alleen de mate riële kant en niet het geestelijk welzijn van het volk dat voor hen telt Hieruit blijkt dan wel duidelijk voor het christelijk volksdeel het grote belang van het beleid van minister Van Agt Den Haag L. Henning. Ir. Vredeling bekritiseert sociaal fonds STRAATSBURG (ANP) De praktijk van het Europees Sociaal Fonds wordt gekenmerkt door administratieve rompslomp, en bureaucratie viert hoogtij, aldus ir. Henk Vredeling, in de Europese Commissie belast met sociale vraagstukken, gisteren in het Europe se parlement. „De Commissie", aldus ir. Vredeling, „zal proberen aan deze onaanvaardbare situatie een einde te maken, en wil in het algemeen trachten zo concreet mogelijke voorstellen te doen. GENÊVE (UPI-Reuterï - De Verenigde Staten hebben hun voorstel ingetrokken via de commis sie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties de Sovjet-Unie informatie te vragen over het lot van Russische dissidenten. Dit gebeurde nadat de Russische gedelegeerde bij de VN-com missie zijn Amerikaanse tegenspelr had toegebe ten dat hij met zijn voorstel de grens overschreed naar propaganda van de koude oorlog. De vermeende schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie „gaat u niets aan", aldus de Russische gedelegeerde. De felle botsing tussen Washington en Moskou deed zich voor tijdens de 33ste zitting van de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève. De Amerikaanse gedelegeerde Allard Lowenstein had afgelopen vrijdag zijn voorstel ingediend in de vorm van een telegram dat naar Moskou zou worden gestuurd met het verzoek informatie te verstrekken over de arrestatie van dissidenten. Maandag besloot Lowenstein zijn voorstel in te trekken nadat vertegenwoordigers van niet-gebo- den landen hem hadden laten weten niet verwik keld te willen raken in een geschil tussen de twee grote mogendheden. Enkele vertegenwoordigers hadden zelfs gewezen op de mogelijkheid dat het telegram het einde an de ontspanning zou kunnen inluiden. In de betrokken VN-commissie bestaat de overgrote meerderheid uit landen van het communistische blok en van de derde wereld. Bhoetto wint in Pakistan ISLAMABAD (AP) De Pakistaanse Volkspartij van premier Bhoetto heeft tot dusver volgens de eerste, nog officieuze, uitslagen van de maandag gehouden algemene verkiezingen 119 zetels in de Nationale Vergadering veroverd, dat zijn er 18 meer dan nodig voor een meerderheid in het parlement De belangrijkste tegenstander van de PPP was de Pakistaanse Nationale Alliantie (PNA). Deze partij heeft een grote achterstand op de PPP en tot nog toe slechts 19 zetels veroverd, beduidend minder dan verwacht was. Verwacht wordt de leiders van de oppositiepartijen de uitslag van de verkiezingen zullen aanvechten. Treinen uit Nederland in Frankrijk onderzocht PARIJS (AFP) - De Fran se politie heeft in het afge lopen weekeinde een groot scheepse jacht op drugs ge houden in treinen die uit Nederland en met name uit Amsterdam kwamen. Volgens de Franse douane is een niet onaanzienlijke partij drugs van allerlei aard in beslag genomen. Daarbij was 150 gram her oïne en verder opium en Doodvonnis in hoger beroep MANAMA (AP) Ali Achmed Hoessein is niet een van de ge lukkigste personen op deze aar de. Het hof van beroep in Bah rein, waar hij probeerde zijn straf verlicht of zelfs ongedaan te krijgen, was van mening dat de levenslange gevangenisstraf waartoe Hoessein veroordeeld was, eigenlijk nog te licht was en veroordeelde hem alsnog tot de doodstraf. De 21-jarige Hoessein werd, sa men met twee landgenoten ver oordeeld wegens de moord op een vooraanstaande uitgever in Bahrein. Prof. dr. Hans Kueng heeft veront waardigd gereageerd op de eis der Westduitse bisschoppen, dat hij een dogmatische verklaring aflegt over het God en mens zijn Van Christus. Zo eenvoudig ligt het niet, meent hij. Met alleen maar oude geloofsbelijdenissen te herhalen zijn de mensen in hun geloofsmoeilijkheden niet geholpen. Prof. Kueng reageerde op de medede ling der bisschoppen na hun vorige week gehouden conferentie in Essen. Daarin stelden de bisschoppen, dat een in januari gehouden gesprek met prof. Kueng niet voldoende was geweest, ook al waren er aanzetten geweest tot beter begrip. Het gaat om het boek van prof. Kueng „Christ sein", dat ook in Nederlandse vertaling is verschenen. De bisschoppen zijn van mening, dat dit boek tot veel misverstanden aanleiding kan geven. Zij achten uitspraken van prof. Kueng in dit boek zo ernstig, dat zij opnieuw menen te moeten aandringen op een corrigerende verduidelijking. Prof. Kueng moet duidelijk uitspreken, dat Christus waarlijk God en waarlijk mens is. Dit dient hij snel en duidelijk te doen, aldus de bisschoppen. In zijn reactie wijst prof. Kueng erop, dat hij de oude geloofsbelijdenis niet loochent. Hij wil slechts proberen haar duidelijk te maken aan de mensen van deze tijd. En dat verwachten de mensen' juist ook van de bisschoppen, zo voegt hij eraan toe Kueng wijst van de hand, dat hij alleen wordt opgezadeld met de oplossing van de theologische problemen van deze tijd. „Ik heb die moeilijkheden niet uitgevonden", verklaart hij. Hij be treurt, dat de bisschoppen met geen woord zijn ingegaan op de constructie ve voorstellen, die hij in het gesprek met hen had gedaan. Onder meer had hij voorgesteld studieprojecten op te zetten over belangrijke omstreden vra gen. Verder had hij studieconferenties van vooraanstaande theologen geop perd, alsmede een onpartijdige samen stelling van de geloofscommissie der bisschoppenconferentie. Prof. Kueng achtte het overigens van zelfsprekend, dat hij bereid is zijn theo-. logische inzichten verder toe te lichten. Belangrijke basisvragen over God zul len in een nieuw boek opgehelderd wor den. Hij besluit zijn reactie met een citaat uit zijn brief aan de Westduitse bisschoppenconferentie, waarin hij had geschreven, dat hij dankbaar zou zijn, wanneer zij hem in rust en vrede zijn theologische arbeid zou laten doen. ■De wereldbond van bijbelge nootschappen heeft in het af gelopen jaar 335 miljoen bij bels verspreid. Dit is een re cord aantal. Het zijn er ruim 35 miljoen meer dan in 1975. In dit aantal zijn zowel volle dige bijbels in 262 talen als kleinere bijbeluitgaven in ruim 1600 talen bij elkaar ge teld. De grootste toename ligt bij de bijbeluitgaven voor beginnen de lezers. In 1972 begonnen de bijbelgenootschappen bijbel gedeelten te vertalen in de be perkte woordenschat van be ginnende lezers. De eerste uit gaven verschenen in 1974 in het Engels en Spaans. De bij belgenootschappen willen hiermee de bijbelverspreiding bevorderen onder de bijna 800 miljoen analfabeten in de we reld. De uitgaven zijn vooral be doeld voor mensen die op vol wassen leeftijd leren lezen en schrijven. De bijbelgedeelten worden in series van opeenvol gende moeilijkheidsgraad ge schreven met veel illustraties en weinig en eenvoudige tekst De bond wil dit programma verder uitbreiden, nu blijkt dat de uitgaven een sukses zijn. Allerlei organisaties die het onderwijs aan volwasse nen verzorgen, maken gebruik van de bijbelgedeelten, die in de vorm van folders verse hij- De volledige bijbel is nu in 262 talen verschenen, het Nieuwe Testament in nog eens 401 ta len en losse bijbelboeken in nog eens 940 talen. Papoea Nieuw-Guinea kreeg de mees te nieuwe uitgaven: Nieuwe Testamenten in zes talen. Op de tweede plaats staat Mexico met het Nieuwe Testament voor het eerst in vijf Indianen talen. In de Verenigde Staten wer den de meeste bijbels en bij belgedeelten verspreid, ruim 114 miljoen, een derde dus van het wereldtotaal. India komt op de tweede plaats met 36 miljoen, Indonesië met 23,9 miljoen op de derde en Korea met 23 miljoen op de vierde In Afrika werden de meeste bijbeluitgaven in Kenia en Tanzania verspreid, in Latijns- Amerika waren dat Brazilië en Venezuela. In West-Europa staat West-Duitsland aan de top met 2,6 miljoen, gevolgd door het Verenigd Koninkrijk met 2,3 miljoen. Nederland komt op de derde plaats met 600.000. Drie bekende franciscanen uit Maastricht, de paters dr. Remigius Dieteren, Gilbert us Lohuis en Carol us Tesser, hebben in een brief alle priesters in Limburg gevraagd de eenheid rond bisschop Gijsen te herstellen, „omwille van ons eigen persoonlijk heil en dat van het volk, dat aan onze zorg is toevertrouwd. „Als in een onderneming het middenkader niet goed funktioneert, zal die onderneming uiteind elijk ten gronde gaan", aldus de drie francisca nen, die constateren dat het midden kader van het bisdom - de priesters - niet goed funktio neert, omdat de eenheid met de bisschop ont breekt. „Daarvan is iedereen in Limburg het slachtoffer: het gelovige volk, wij zelf en onget wijfeld ook de bisschop". De briefschrijvers raden de priesters aan in de kerkelijke teksten na te lezen, dat de eenheid met de bisschop levensvoorwaarde is voor de kerk. Dat men moeite heeft met het aanvaarden van mgr. Gijsen mag volgens hen geen norm zijn voor de houding van de priesters tegenover hem. De volgelingen van de ge schorste bisschop Marcel Le- febvre die de parochiekerk van Saint Nicolas du Char donnet in Parijs bezet houden, zijn verstrekt met aanhangers uit de provincie. Er waren zondag tweeduizend aanwezi gen. Zij waren van plan naar de Notre Dame te trekken en die te bezetten, als zij door de politie zouden zijn verdreven. De eigenlijke parochianen van de kerk hielden hun eu charistieviering in de kapel van een r ooms-katholieke buurtschool. Met de bezetting willen de aanhangers van mgr. Lefebvre bereiken, dat hen een eigen kerkgebouw ter beschikking wordt gesteld. Op verzoek van de Friese ker ken hebben het Nederlands Bijbelgenootschap en de Kath olieke Bijbelstichting samen de bijbel opnieuw in het Fries laten vertalen. Dit was nodig, omdat de nieuwste ontwikke lingen op taalkundig en ar- KORTE METTEN cheologisch gebied moesten worden verwerkt en omdat de spelling van de Friese taal in grijpend is gewijzigd. Het is de bedoeling, dat de nieuwe bij bel voortaan in alle Friese kerkdiensten, katholieke en protestantse, wordt gebruikt Het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde Kerken te Leusden heeft tot eind februari voor het werk van het werelddiakonaat ruim twintig procent meer ontvangen dan in dezelfde pe riode vorig jaar. 2.810.000 gul den. Het gereformeerde we relddiakonaat heeft voor dit jaar een begroting aangeno men van 10,5 miljoen gulden. Hiermee worden ruim twee honderd diakonale program ma's en projecten gesteund van de kerken in de derde en tweede (Oost-Europa) wereld. Dit totale bedrag hoopt men ook dit jaar weer volledig be schikbaar te krijgen door middel van collecten in de kerken en directe giften. De voorzitter van de Brazi liaanse bisschoppenconferen tie, kardinaal Lorscheider, pleegt deze week in Rome overleg met het pauselijk staatssecretariaat en andere Vaticaanse instanties naar aanleiding van een conflict on der de Braziliaanse bisschop pen. De aartsbisschop van Diamantina, mgr. De FToenca Sigaud, heeft twee andere bis schoppen - de Spanjaard mgr. Casaldaliga van Sao Felix en bisschop Balduino van Goias - ervan beschuldigd commu nisten te zijn. Beiden staan bekend als verdedigers van de rechten der indianen, kleine boeren en landarbeiders.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7