ZORG OM GEZONDHEID VAN GLADIOLEN Fiat voor verkoop boerderij Adegeest Gemeente Zoeterwoude wil twee bedrijven sluiten Geen auto's meer op dienweg Papelaan Onkruid in Oegstgeest bestrijden met gifkorrels MR. VROLIJK IN VALKENBURG Eerste paal in Westeinde II OPENHARTIG GESPREK OVER TOEKOMST VAN LEEUWENPARK Scholier roofde 1700 Sle repen chocolade Sportverenigingen Leiderdorp E houden vast aan sporthal WEEK CELSTRAF VOOR OVERTREDEN LEERPLICHTWET REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 MAART 1977 PAGINfA FIRMA'S VOLDOEN NIET AAN EISEN HINDERWET (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE Burgemeester en wethouders van de gemeente Zoeter woude willen tot sluiting van het aan- nemings-, handel- en overslagbedrijf van de firma Omtzigt aan de Hoge Rijndijk 67-69 en garagebedrijf M. Boer aan de Hoge Rijndijk 129 over gaan. omdat beide bedrijven niet be schikken over een geldige hinderwet vergunning. In het ergste geval bete kent sluiting van deze bedrijven dat 20 man personeel op straat komt te staan. De Zoeterwoudse bedrijven hebben be roep aangetekend tegen het voornemen van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude. Deze beroepen zijn thans in behandeling bij de Raad van State, die binnen afzienbare tijd een uit spraak doet over de juistheid van het voornemen van het college. Wethouder De Jong van de gemeente verklaart dat het gemeentebestuur altijd uiterst cou lant is geweest: „We hebben de bedrij ven enige jaren de tijd gegeven een hinderwetvergunning aan te vragen. Meerdere malen heeft het gemeentebe stuur erop gewezen dat de firma Omt zigt en garagebedrijf Boer hinderwet- pUchtige bedrijven zijn. Er wordt met motoren gewerkt en er worden stoffen opgeslagen en daarvoor is een speciale vergunning nodig." Die vergunningen worden afgegeven om de omwonenden te beschermen tegen bedrijven die teveel hinder ver oorzaken. In sommige gevallen worden dergelijke bedrijven gesloten of ver plaatst. Het gemeentebestuur van Zoe terwoude ging reeds eerder tot sluiting van een bedrijf over: Vos Co. op het industrieterrein. Toen kon een regeling worden getroffen en het bedrijf ging enige dagen later weer open. De betreffende bedrijven hebben in middels een hinderwetvergunning aan gevraagd nadat zij kennis namen van het voornemen van het college van burgemeester en wethouders de bedrij ven te sluiten. Volgens wethouder De Jong betekent dat vooralsnog niet dat een eventuele sluiting van de bedrijven van de baan zou zijn. „Als blijkt dat deze bedrijven", aldus de wethouder, „niet voldoen aan de voorwaarden, kan alsnog tot sluiting worden overgegaan. Burgemeester en wethouders zullen over de kwestie beslissen als de beslis sing van de Raad van State bekend is. In het plan Westeinde II in Zoeterwoude valide bewoners. is gisteren de eerste paal geslagen voor Het gehele bouwplan begint overigens I de bouw van 39 woningwetwoningen enige vorm te krijgen. Een deel van de I (rechts op de foto). Drie van deze wonin- aanbouw zijnde koopwoningen (op de acr gen zullen worden aangepast aan minder tergrond) heeft het hoogste punt al bereik WEGENS ONVEILIG SCHOFFELEN IN BERMEN OEGSTGEEST Het onkruid in Oegstgeest zal dit jaar worden bestreden met gifkorrels. Dit ter bevordering van de veiligheid van de plantsoe narbeiders, die tot op beden het onkruid in de middenbermen altijd schoffelend verwijderen. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie Openbare Werken werd het gevaar van schoffelen op middenbermen van wegen als de Rijnzichtweg, Abtspoel weg en Laan van Oud- Poelgeest besproken. Commissielid Van Veen (CDA) meende dat het gebruik van gifkorrels de veiligheid van de werknemers zou verhogen. Mevr. Zoutendijk (CDA) was het daarmee eens. Ook wethouder Thorn sloot zich bij het voorstel aan, mits het gebruik van gifkorrels maar per jaar wordt goedgekeurd en wordt uitgezien naar ande re veiliger methode. De commissie zette zich af tegen het voorstel om K.N.S. een eigen clubhuis te geven naast het clubhuis dat door KNS en Fiks wordt gedeeld. Men zal zich nader beraden over de financiële aspecten en eventueel een andere lokatie. Tegen het Uitbreidingsplan van Rijnsburg in de Kamp- huizerpolder bestond geen bezwaar. De commissie leden wilden alleen nader geïnformeerd worden over het toekomstig gebruik van de Klaverveld- weg. LEIDERDORP De gister avond in het Dorpshuis gehou den bijeenkomst over de toe komst van het Van Leeuwen park is een openhartig gesprek geworden tussen de bewoners, die bijna voltallig aanwezig waren, en het gemeentebestuur in de personen van de wethou ders E. Drenth van Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken en C. Gordijn van Maatschap pelijk Welzijn. Tijdens de bij eenkomst werd duidelijk dat vooral de ouderen vóór handha ving, en een ander deel, veelal jongeren, vóór nieuwbouw zijn. De bewoners zijn in de gelegen heid hun mening kenbaar te maken door middel van een schriftelijke enquête. Het groot ste probleem vormt ongetwij feld de stijging van de huur van 56 tot 375 per maand. Door de wethouders werd gewezen op de verschillende hiervoor be staande rijksregelingen, zoals de huurgewenningsbijdrage en de individuele huursubsidie. Toege zegd werd dat voor ieder indivi dueel zal worden bekeken wat de financiële consequenties zijn. De gemeente is bereid een deel van de grondkosten die bij her bouw wordt bespaard aan de bewoners ten goede te laten ko men in het geval de rijksregelin gen niet voldoende mochten blijken te zijn. Wanneer de gemeenteraad in mei besluit de 24 woningen in het Van Leeuwenpark te slopen, dan kan in het najaar met de nieuwbouw worden begonnen. In het probleem van de vervan gende huisvesting kan worden voorzien door tijdelijke huisves ting in de nieuwbouwwoningen in het Voorhof. Voorstel Provincie: VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De provinciale waterstaat heeft zowel bij het gemeentebestuur van Voorschoten als van Wassenaar enige voor stellen ingediend om te komen tot een afsluiting voor doorgaand autoverkeer op de dienweg langs de Papelaan/Papeweg. In het kader van de werkloosheidsbestrijding is een dienweg aangelegd aan de noordzijde van de Papelaan. Hoewel de dienweg gezien moet worden als een fietspad werd deze breed aangelegd mede om de bereikbaarheid van een manege te garande ren. De dienweg wordt gebruikt door o.a. dagelijks ongeveer duizend leerlingen voor scholen voor voortgezet onderwijs in Wassenaar, terwijl tevens tijdens de spits deze dienweg als sluiproute door automobilisten wordt gebruikt Er zijn reeds tal van gevaarlijke situaties ontstaan. Vooral het ge meentebestuur van Voorschoten heeft regelmatig de provincie opmerkzaam gemaakt op de onhoud bare situatie waarmee de Voorschotense jeugd geconfronteerd wordt Het voorstel van de provincie om de dienweg vanaf het begin bij het benzinestation een autover- j bod te geven, ziet de gemeente Voorschoten als ongewenst omdat dan de bewoners van de Dobbe- wijk gehinderd worden. Voorschoten zou graag een verbod voor auto's zien ter hoogte van de grens met Wassenaar. Onder dat verbodsbord kan dan nog enkele meters „vergunning" worden gege- ven voor bezoekers van de manege. Verschillende Voorschotense raadsleden zien als een goede oplossing een paal in het midden van de brug over de Schenk. De manege kan dan bereikt worden vanaf de Wassenaarse kant en de Dobbewijk vanaf de Voorschotense kant Het breed uitgevallen fietspad langs de Papelaan heeft wel bereikt dat de fietsers niet meer de drukke Papelaan bij de grens met Wassenaar moeten oversteken. Fietsers vanuit Wassenaar moeten ech ter nog steeds het kruispunt Den Deyl passeren op de oude wijze, waardoor op de terugweg steeds de Papelaan gekruist moet worden. Het verande ren van de oversteek bij Den Deyl is nodig om het nieuwe fietspad heen en weer een veilig fiet spad voor de schooljeugd te laten zijn. E. J. Massink ere-voorzitter Buitenlust OEGSTGEEST - De heer E. J. Mass ink is gisteravond benoemd tot ere-voorzitter van de woningbouwvereniging Buiteqlust in Oegst geestTijdens een alge mene ledenvergadering hanteerde de heer Mas sink voor de laatste maal de voorzittersha mer. Velen waren naar de bij eenkomst gekomen. Het bestuur van Buitenkist prees de heer Massink voor al het werk dat hij gedurende 25 jaar als voorzitter had verricht De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de gemeente Valkenburg. De commissaris bracht met zijn vrouw onder meer een bezoek aan het nieuwe Valkenburgse gemeentehuis, waar een besloten bespreking plaatsvond met het college van burgemeester en wethouders over de algemene problematiek van Valkenburg. Vervolgens heeft de commissaris met zijn vrouw een rondrit gemaakt door de gemeente en een bezoek gebracht aan het Home Center aan de Voorschotenseweg (zie foto). Ook 's avonds had een besloten gesprek plaats tussen de commissaris, b en w en de gemeenteraadsleden. KORTWEG RIJNSBURG De Rijnsburgse Vereniging van „aangespannen paarden in het gareel" belegt morgen 9 maart een sprekers avond. Tijdens deze bijeen komst houdt de heer IJ. Krol een lezing over hoef- en beenge breken bij paarden. Een en an der speelt zich af in de Voorhof. Aanvang 20.000 uur. SASSENHEIM In de jeugdso- ciëteit De Stormbal wordt woensdagavond 9 maart een film van R. Polanski polanski vertoond. Aanvang half tien. Zaterdag 12 maart is er vanaf negen uur een Franse avond in het jeugdcentrum. KATWIJK Youth for Christ organiseert donderdag 10 maart om 20.15 uur een optreden van Ellie en Rikkert in 't Mallegat. Vrij entree. Op vrijdag de 11de komt de groep De Bastaard („een onecht kind van het thea ter", noemen ze zichzelf) naar het jongerencentrum aan de VoorstraaL Het trio Simone Et- tekoven, Eric Beeks en pianist Willem Gevers brengen toneel meer met woorden dan met ge baren. Aanvang 20.15 uur; en tree/ 2,—. Zaterdag 12 maart is er tegen een entreeprijs van ƒ1,— een discoavond in 't MallegaL Aan vang 20.00 uur. KATWIJK Ook in maart worden er spreekuren in 't Mal legat gehouden: het ombud- steam zit elke week op donder dag om 19.00, uur; het spree kuur voor buitenlandse werkne mers begint op dezelfde avon den om 20.00 uur. De juridische medewerker van 't Mallegat geeft woensdag 9 maart vanaf 19.00 uur gratis adviezen. Inbraak in vormingscentrum LEIDEN Bij een inbraak in trische- en geluidsapparatuur het Vormingscentrum voor gestolen. De inbraak werd ge- werkende jongeren aan het pleegd na het uitsnijden van Lammenschanspark is in het een ruit met een van de toe afgelopen weekeinde voor enke- gangsdeuren. Ook een tas met le duizenden guldens aan elec- 1500 gulden is ontvreemd. uii DEN HAAG/OEGSTGEEST Een 19-jarige scholier uit OV< Oegstgeest stond gisteren terecht voor de Haagse politie- val rechter omdat hij 1700 repen chocolade had gestolen uit m£ een automaat op het Rotterdamse NS-station. De jongeman ging elke dag naar Rotterdam omdat hij daar wat bijverdiende. Op het station passeerde hij dan een Ye< automaat met chocolade-repen. Na enige tijd ontdekte hij, dat de automaat gemakkelijk enkele repen lichter te maken eei was. En dat deed hij dan ook, elke dag. Na vele weken werd Dg hij eindelijk betrapt. Voor de Haagse politierechter verklaarde de scholier, dat hij Ov de repen niet allemaal zelf had opgegeten. „Ik deelde ze uit de aan m'n vrienden", zei hij. Over de automatenkraken zei de nai verdachte: „Het ging allemaal zo gemakkehjk". De politie- tet rechter kon de handelingen echter niet waarderen en beloon- we de de activiteiten met een fikse boete. de LEIDERDORP - De Leider- dorpse sportverenigingen blij ven vasthouden aan hun eis voor een goede sporthal. Dit werd duidelijk tijdens een ver gadering van de Leiderdorpse sportraad die gisteravond on der voorzitterschap van Jos Gerrese in de kantine van de korfbalclub „Velocitas" werd gehouden. Ondanks de moeilijkheden die er bij de exploitatie zullen ont staan wanneer de vestiging van de VWO-dependances in het Buitenhof niet mocht doorgaan, uil hi) wordt er bij het gemeentebe-' stuur van Leiderdorp op aange G< drongen naar wegen te zoeke ni om de hal te realiseren. De vei Ie enigingen zijn ook van meninj tx dat het beheer van de kantin m van de te bouwen sporthal, i 65 tegenstelling tot de huidige ge tuatie in de sportzaal „O), pa Dreef', in handen van de vei tij' enigingen moet zijn en dat ooi ju de opbrengsten aan de vereni D< gingen ten goede moeten ko w< men. In de Delftse sporthal aai di de Brasserskade blijkt een der se gelijke formule goed te functio de neren. KATWIJK Door de kantonrechter in Leiden, mr. Van Dijfya zijn gisteren twee Katwijkse gezinshoofden veroordeeld tot eei week hechtenis wegens herhaaldelijk overtreden van de leerplicht] wet. wi De gebroeders C. en P. S. stonden al enkele maanden gelede^ voor de Leidse kantonrechter omdat zij er onvoldoende op toj^, zagen, dat hun kinderen dagelijks naar school gingen. Van de nege^n spruiten in de gezinnen S. bezoeken de meeste in plaats van d^e, school enkele Katwijkse supermarkten, waarin zij een aardig loontje weten te verdienen. De ouders is deze bijdrage jn d>,r gezinskosten zo welkom, dat zij er blijk van hebben gegeven hui^ kinderen niet tot het volgen van dagonderwijs aan te sporen. Vorijjei jaar waarschuwde de kantonrechter de heren S. al en dreigde meM een hechtenisstraf. Gisteren wilde de Officier van Justitie noijj, volstaan met een geldboete van 250 gulden, maar mr. Van Dijk£r vreesde dat dit bedrag op de kinderen zou worden verhaald voor de verantwoordelijke ouders geen gevolg zou hebben. Daaror^a veroordeelde hij bij verstek beide gezinshoofden tot een weel^j onvoorwaardelijke hechtenis. >ar Fusarium-stam in Nederland gesignaleerd HILLEGOM - De gla- diolenkwekers zijn in de afgelopen maanden gea larmeerd geweest door berichten uit andere lan den met name de USA en Israël - waar in de gladiolen fusarium-stam- men waren aangetroffen die volkomen immuun bleken voor systemische middelen. Wanneer die stammen met importpar tijen naar Nederland zou den komen, zou het resul taat alleen maar doffe el lende kunnen zijn. Inder daad is een dergelijke stam nu ook in Neder land gesignaleerd. Bloembollenkeurings dienst en het Laborato rium voor Bloembolle- nonderzoek te Lisse heb ben na een grondig on derzoek kunnen vaststel len dat het slechts om één partij gaat „Intussen is dit alles een teken aan de wand. Wie alle waar schuwingen in de wind slaat en door blijft gaan met een onge breidelde toepassing van syste mische middelen en dan spe ciaal niet gemengd met andere middelen tijdens het voorkie- men van de gladiolenkralen - die roept problemen op die niet te overzien zijn. We zullen een keus moeten maken tussen het leren van andermans fouten of zelf door schade en schande wijs worden. De keus is aan U". Deze met mis te verstane waar schuwing liet de directeur van de BoembollenkeuringsdiensL ir. H. van Os, gistermiddag ho ren toen hij tijdens de vergade ring van de Ned. Gladiolus Ver eniging de gezondheidstoestand van de gladiolen belichtte. In het begin van de vergadering, die in het Hillegomse Treslong werd gehouden, had NGV-voor- zitter AnL Preijde nog gewezen op de onmogelijkheid exact aan te geven wat men moet doen en wat laten om tot acceptabele oplossingen van de problemen in de gladiolenteelt en -handel komen. Zet honderd kwekers en honderd exporteurs bij elkaar en je hebt tweehonderd indivi dualisten die toch ieder hun ei gen gang blijven gaan. In wezen is de oplossing van vele proble men erg simpel. Als alle kwe kers zouden besluitén 10% min der te gaan telen, dan zou men de garantie hebben van een veel betere en stabielere prijsvor ming. Maar dan moeten we het allemaal doen en geen sterve ling die gelooft dat het ooit zo ver kan komen. De ervaringen in het verleden waren alleen maar zwaar teleurstellend als men pogingen in deze richting ondernam. De rekening 1976 en de begro ting 1977 gingen zonder slag of stoot onder de hamer door, ter wijl secretaris N. Kappelhof er in zijn jaarverslag nog op atten deerde dat de contacten met het Laboratorium vruchtbaar zijn. Men is steeds bereid het onder zoekprogramma aan te passen aan de wensen die uit de prak tijk komen. Binnenkort komen enkele virusvrije gladiolen be schikbaar. De producten die hier belangstelling voor hebben, moeten zich met het Laborato rium in verbinding stellen. Er moesten deze middag vier bestuursleden worden gekozen. De aftredende heren J. Bijvoet en N. Kappelhof waren herkies baar en konden op hun stoelen blijven zitten. Niet herkiesbaar waren de heren C. Gootjes en J. Balk. Hun zetels werden inge nomen door de heren G. Stoop en D. de Geus. Aan het slot van de vergadering kon men aan de heer J. J. Koomen, bestuurslid van het Produktschap voor Siergewas sen, vragen stellen over het nieuwe systeem van vakheffing dat op 1 juni in werking zal treden. En die kans werd door diverse leden gretig benut. De vraag die men kon verwachten, kwam natuurlijk ook: of er nu een mogelijkheid is om de vak heffing te verlagen. De heer Koomen: Ik kan U natuurlijk niets beloven, maar ik hoop dat we in de komende drie, vier jaar de kosten die het PVS voor dit onderdeel nu moet maken - en met het huidige vakheffingssys- teem komen die met alles d'r op en d'r an op pakweg anderhalf miljoen per jaar! - in ieder geval niet omhoog zullen gaan. Dat is in tijden waarin de loonkosten jaarlijks fors plegen te stijgen, al heel wat. De heer Koomen zag de kosten van de Bloembollenkeuring- dienst in de komende jaren wel de pan uit rijzen. Men wil de BKD nieuwe taken opleggen mede in het kader van de tul- penselectiekeuring, maar men moet er wel rekening mee hou den dat dit extra werk verricht en betaald zal moeten Worden. De kosten van het Laborato rium gaan lichter wegen nu dit instituut straks een semi-over- heidsinstelling wordL De Bloembollenkeuringsdienst zal men echter niet in dat vak kun nen stoppen. COMMISSIE VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN De commissie voor de financiën en de bedrij ven wil wel akkoord gaan met de verkoop van bedrijfsruimten van de boerderij Adegeest. De waarnemend-voorzitter wethouder Eveleens was het eens met de commissieleden dat het geen „onder onsje" mag worden en daarom werd niet besloten wie de koper zal mogen zijn. In het ambtelijk advies werd wel koper en koopsom genoemd. De koopsom kwam drs. Meershoek (cda) bijzon der laag voor. Er wordt gerekend op een bedrag van 200.000 voor ruim 1200 m2 grond. Met de toezegging dat ook de prijs voor de bedrijfsruimte nog nader bekeken zal worden en de wetenschap dat onder toezicht van monumentenzorg van de bedrijfsruimte een woonhuis gemaakt zal worden was de commis sie tevreden gesteld. Laurentiusharmorue krijgt een subsidie van 7.000 voor de aanschaf van nieuwe uniformen en een renteloze le ning van 7.000 voor de ver nieuwing van enige instrumen ten mits de commissie voor wei kan gaan. De verhoging van het subsidie aan de Stichting Crea tief Centrum Voorschoten over de jaren 1976 en 1977 werd door de commissie toegestaan. Het Creatief Centrum is een samen werking aangegaan met de zijn en onderwijs ook akkoord Stichting Samenwerkende Crea- wi nii tiviteitscentra te Leidschendamw* Er wordt een full-time fcoordinavo tor aangetrokken, welke voorde rijkssubsidiëring in aanmerkinjee komL H; Ir. Van Dalen (WD) is over-m tuigd van het gegeven dat open-bc bare verlichting noodzakelijk isbi om diverse redenen zoals veilig-di heid van have en goed. Toch zag dj hij graag meer bezuinigingen^1 tijdens de nachtelijke uren. Deh direkteur van de bedrijven A« Verhoogt stelde dat 's nachts de hi openbare verlichting gehalveerd di is. Minder kan niet en boven-o| dien is energie-besparing op de U openbare verlichting maar een vi heel geringe besparing op hel v, totale energie-verbruik. Slechts „i 1% van de energie wordt ge- bruikt aan openbare verlichting, v,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4