Dierenliefhebbers Merenwijk in ban strychnine-strooier Verkeerscommissie wil eenrichtingsverkeer in de Kaiserstraat ir w GIFTIG GEHAKT IN PLANTSOENEN Economisch wei en wee DINSDAG 8 MAART 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De dierenliefhebbers in de Horsten in de Merenwijk houden hun hart vast. In de afgelo pen vier dagen vielen maar liefst 16 honden en één poes ten offer aan de maniakale praktijken van mogelijk een buurtbewoner met een onvoor stelbare aversie tegen hun huisdieren. Voorzien van een fikse hoeveelheid met strycknine vergif tigde gehaktballen moet deze vooralsnog onbeken de man of vrouw de vorige week druk strooiend over de plantsoenen in de Slaaghbuurt zijn gelo pen. De uiteindelijke ontmaskering van de dader of daderes is ondanks de verscherpte controle van politie en buurtbewoners niet waarschijnlijk. In middels heeft het gif zijn dodelijke uitwerking en het daaruit voortvloeiende verdriet in tal van Merenwijk-gezinnen niet gemist. De Leidse dierenarts F. Muur- ling verwacht dat de dader na de berichten in de pers wel in zijn schulp zal kruipen. „Dat acht ik vrijwel zeker. Ik heb meer van dit soort gevallen aan de hand gehad. Nog maar enkele jaren geleden stierf een groot aantal honden in het Morskwartier. Ook door ver giftiging. Toen het eenmaal in de kranten had gestaan, was het meteen afgelopen. Mensen die dit soort daden begaan zijn meestal al dik tevreden met het voorlopige resultaat en stoppen zodra de zaak in de publiciteit komt. Er zullen hier en daar nog wel wat vergiftig de resten liggen. Maar er zal waarschijnlijk niet meër bijko men", aldus de dierenarts. Te weinig Hoewel er tot nog toe 17 huis dieren aan de gevolgen van strychnine stierven, heeft dr. Muuriing vier honden weten te redden. „Niet met tegengif', stelt de dierenarts, „zoiets be staat niet voor strychnine. Wel kunnen we de gevolgen van strychnine bestrijden. Het gif verkrampt namelijk de spie ren en dus ook de ademha lingsorganen waardoor het dier stikt. Met een zogeheten barbituraat kunnen we de ver krampte toestand voor een groot deel opheffen indien de hond of kat tijdig wordt ge bracht en wanneer er niet te veel gif is binnengekomen. In de Slaaghbuurt is de situatie, hoe gek het ook mag klinken, nog niet zo ernstig omdat de dader één grote fout heeft ge maakt: hij heeft te weinig gif gebruikt." Dat alles neemt niet weg dat Johan en Jeannette Zee, die aan de Ravenhorst wonen, af gelopen vrijdag lijdzaam moesten toezien toen hun an derhalf jaar oude Dalmatiër Natasja het loodje legde. „Ze was net even buiten geweest", verhaalt Jeannette verslagen, „Toen ze goed en wel boven was, stortte ze neer. Ze kon nauwelijks adem halen." Binnenshuis „We hebben toen onmiddellijk een dierenarts gebeld die nog geen kwartier later voor de deur stond", vult echtgenoot Johan aan, „maar toen was het eigenlijk al te laat. In de ambulance stierf Natasja." Johan en Jeannette weten ei genlijk niet precies wat ze doen moeten. Hun tweede hond, Brenda, komt niet meer buiten. Net als alle andere honden in de Slaaghbuurt Verlaten moet zij sinds afgelopen week end haar behoefte op het bal kon doen, en ook de poes van de familie Zee wordt angstval lig binnenshuis gehouden. Johan en Jeannette Zee met hond Brenda, die sinds het afgelopen weekeinde geen voet meer buiten de deur mag zetten Dr. Muuriing met een van de lévensgevaarlijke gehakt balletjes Hoewel de ouders in de buurt hun peuters op het hart druk ken niets van de straat op te rapen, laat staan op te eten, hebben slechts weinigen een rustig ogenblik als de kleintjes op straat spelen. Wat dodelijk is voor honden is ook gevaar lijk voor onze kinderen, rede neren de ouders in de buurt. Die angst wordt gedeeld door dierenarts Muuriing. „Dit gif moet worden omgerekend naar eenheden per kilo li chaamsgewicht. Een beetje stevige hond weegt vaak zwaarder dan een gemiddelde peuter. Als een kind dus zo'n balletje gehakt zou opeten zijn de gevolgen net zo fataal." Vooralsnog heeft de slachting zich beperkt tot een aantal huisdieren uit de naaste omge ving. Om erger te voorkomen heeft de politie per radiowa gen de eigenaren van huisdie ren geadviseerd de dieren niet los te laten lopen. Gevolg is dat de voorheen eivolle gras veldjes in de Merenwijk er stil en verlaten bij liggen. Desal niettemin verwacht dr. Muur iing dat er nog wel een aantal slachtoffers onder het honden bestand zal vallen. „Het vlees zal als het ouder wordt, natuurlijk gaan rotten. Daarom zullen er geen katten meer sterven als er geen nieuw gif meer wordt ge strooid. Die zijn kieskeurig. Maar honden worden juist aangetrokken door rottend vlees omdat het van oorsprong aaseters zijn. Het is dan ook zaak de honden goed in de gaten te houden. Als ze eige naardig reageren, kan vrij eenvoudig worden vastgesteld of ze zich „gewoon" niet lek ker voelen of dat er sprake is van vergiftiging. Bij het plot seling aandraaien van licht in een donkere kamer of plotse ling fluiten of in de handen klappen zal de hond als gevolg van de vergiftiging letterlijk verstijven van schrik. Het is dan zaak de hond verder te behoeden voor fel licht of veel lawaai en zo spoedig mogelijk naar een dierenarts te gaan", aldus dr. Muuriing. Abnormaal Of de politie de dader zal kun nen grijpen is en blijft zeer twijfelachtig. Strychnine is vrij verkrijgbaar in iedere landbouwzaak in de vorm van mollengif en derhalve zijn de eigenaren van dit gjf niet gere gistreerd. Evenmin is het waarschijnlijk dat de dader zijn verwerpelijke activiteiten zal voortzetten nu iedere be woner in de Slaaghbuurt on willekeurig naar buiten kijkt of zich er verdachte personen ophouden. Dr. Muuriing heeft er zo zijn eigen mening over. „Iemand die zoiets doet is niet normaal. Dat je een hekel hebt aan dieren, dat is mogelijk nog te begrijpen. Maar als je die die ren gaat vergiftigen zit er be paald een steekje bij je los. Als je je bovendien nog van s try ermine bedient om je doel te bereiken, ben je volslagen bezeten, want waarmee je een flinke hond plat krijgt, maak je mogelijk ook slachtoffers onder de spelende peuters. En dat kan toch onmogelijk de bedoeling zijn." ED JANSEN LEIDEN De Kaiserstraat krijgt, wanneer l de gemeenteraad het advies van de Ver- keerscommissie overneemt, een eenrich- F tingsverkeer in de richting van de Witte i Singel. Het laatste stuk van het Rapenburg aan de zijde van de Haanstra-kleuterschool i aal alleen via de Doezastraat voor autover keer bereikbaar zijn. Het verkeer zal dan overigens ook kunnen doorrijden naar het - Noordeinde. Dit betekent dat, vergeleken met de huidige situatie, de rijrichting wordt omgedraaid. Teneinde sluipverkeer te we- ren, wordt op het kruispunt Rapenburg Noordeinde een verkeerslicht geplaatst met een korte groenfase. Fietsers en bromfietsers zullen volgens een plan van de dienst gemeentewerken, dat voor een groot i deel gistermiddag door de Verkeerscommissie werd overgenomen, in de richting van de Witte Singel op het westelijk deel van het Wapenburg E mogen blijven rijden. Om de veiligheid van deze i weggebruikers te garanderen is het evenwel nood- zakelijk parkeermaatregelen langs het water te i treffen (haaks parkeren zal dan niet meer mogen worden toegestaan). Ook voor vertegenwoordigers van de politie en de brandweer was het instellen van eenrichtingsver keer op de Kaiserstraat aanvaardbaar. Een pro bleem leverde nog de wat scherpe bocht die het i zogenaamde alarmverkeer zal moeten nemen om van het Rapenburg op de Kaiserstraat te komen. Men zag evenwel geen onoverkomelijke bezwaren. Het overige deel van het verkeerscirculatieplan van gemeentewerken voor de Pieterswijk werd in zijn geheel overgenomen. Dit betekent dat de Pieterswijk, wanneer de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, bereikbaar zal worden vanaf de Breestraat—Papengracht en vanaf de Steenschuu- r—Langebrug. Vanaf de noordzijde kan alleen het noordelijk deel van de wijk worden bereikt en vanaf de zuidzijde alleen het zuidelijk deel. In feite behelst het plan een twee-lussensysteem, waarbij het onmogelijk is van de ene lus op de andere te komen doordat de Pieterskerkstraat en de Muskadelsteeg worden afgesloten met paaltjes. Vanaf de Breestraat zal het autoverkeer worden geleid over de Papengracht, de Pieterkerkgracht, de Steenschuur en het Rapenburg richting Prin- sessekade. Aan de zuidelijke zijde is het mogelijk de wijk te bereiken via Steenschuur, Rapenburg, Kloksteeg en Nieuwsteeg waarna het autoverkeer weer de Steenschuur op wordt geleid. De enige route die de hele wijk aandoet is Steenschuur, Rapenburg, Langebrug en Steenschuur. Ook deze lus is niet aantrekkelijk voor sluipverkeer aange zien men op hetzelfde punt uitkomt, waar men begonnen is. Op drie kruispunten wordt het autoverkeer in een bepaalde richting gedwongen door middel van wijzigingen in het profiel. Hierbij wordt gedacht aan het plaatsen van molenwielen, zoals deze in de Delftse binnenstad in zwang zijn. De totale kosten van deze reconstructies worden geraamd op 25.000,-. Het betreft de kruispunten Rapen burg—Langebrug, Papengracht—Langebrug en Pieterskerkgracht—Langebrug. LEIDEN.— Verschillende bin- nenstadswijken hebben ander maal met klem geprotesteerd tegen de proefafsluiting voor doorgaand autoverkeer van een deel van de Breestraat. In een brief aan de Verkeerscommis sie wijzen de buurtcomités „Noordvest", „Pancras-Oost", „Ververstraat e.o." en „d'Oude Morsch" en de wijkverenigin- gen „Pancras-West" en „Mare- dorp" erop dat „een dergelijke ingrijpende maatregel (niet kan worden uitgevoerd) zonder dat men bevolking en gemeente voldoende inzicht beeft gege ven in de omvang en de ver schuiving van de verkeersstro men". De vertegenwoordigingen van BINNENSTADSWIJKEN PROTESTEREN ANDERMAAL TEGEN BREESTRAAT-PROEF de binnenstadswijken noemen het besluit van de gemeenteraad aangaande de proefafsluiting onverenigbaar met de voorbe reidingen tot rehabilitatie van de woonfunctie in de wijken, aangezien hierdoor de cityring nog zwaarder zal worden belast. „Een eventuele verbetering op de Breestraat mag niet worden bereikt ten koste van de noorde lijke en oostelijke binnenstads wijken, die al tientallen jaren het kind van de rekening zijn", aldus de wijkvertegenwoordi- gers. „Een afsluiting van de Pie terswijk tussen Breestraat en Rapenburg voor doorgaand aut overkeer juichen wij toe, een afsluiting van de Breestraat wij zen wij absoluut af, zolang de cityring en daarmee onze wij ken de klap moeten opvangen. Een simpele eis tot zelfbehoud", aldus de brief aan de Verkeers commissie. Ir.Brooshoft directeur Streekenergie bedrijf Rijnland LEIDEN Met algemene stemmen heeft de Alge mene Raad van het Streekenergiebedrijf Rijnland gisteravond tot directeur benoemd ir. H. Broos- hooft, de huidige directeur van de Leidse Stedelij ke Lichtfabrieken. Eveneens unaniem benoemde de raad de heer P. M. F. Smolders tot voorlopig secretaris van het Streekenergiebedrijf. De heer Smolders is oud-gemeentesecretaris van Warmond en oud-burgemeester van Voorhout en van Alke made. De Algemene Raad besloot voorts tot het instellen van een commissie personeelszaken. De leden daarvan zullen de bestuurlijke partner worden in het georganiseerd overleg met de ambtenarenorga- nisaties. Namens de gemeente Leiden hebben hier zitting in de socialist F. Mentzij en het CPN-raad- slid D. Hoeven. Voor de 22 buitengemeenten wer den als vertegenwoordiger aangewezen burge meester Ten Heuvelhof van Hazerswoude en het Leiderdorpse raadslid dr. J. Hekkelman. Voorzit ter van de commissie personeelszaken is de heer I. J. P. Keyzer, burgemeester van Moerkapelle en tot voor kort burgemeester van Benthuizen. Hij beheert in de raad van beheer van het Streekener giebedrijf de portefeuille van personeelszaken. LEIDEN De straatcollecte van het Medisch Komitee Pa lestina voor de oorlogsslachtof fers in Libanon is volkomen correct verlopen. Dit deelde burgemeester A. Vis gister avond mee tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Tegen het verlenen van een ver gunning voor de collecte waren nogal wat bezwaren gerezen van verschillende kerkelijke instan- Straatcollecte Palestina-comitê correct verlopen ties. Mede naar aanleiding hier van hebben b. en w. enige voor waarden aan het verlenen van de vergunning gesteld. De col lectanten werd verboden anti-Is- raël-propaganda te maken. „Voor zover het hij de politie bekend is, is dit niet gebeurd", aldus burgemeester Vis. Hij stel de voorts dat het besluit tot het verlenen van de vergunning aan het comité zijn volledige instem ming heeft gekregen. „Het is een logisch doortrekken van een liberale lijn. Wanneer je mensen in staat acht over allerlei zaken te oordelen, moet je ze ook ca pabel achten te bepalen waar aan zij wel en waaraan zij geen bijdrage willen leveren". Lampival De enige Leidse straatzanger met volledige vergunning, Lampie, houdt in het gebouw van studentenvereniging Catena op zondag 13 maart een tweede „Lampival". Dit om het tweejarig bestaan van zijn muxiekvergunning te vieren en tevens om belangstellenden kennis te laten maken met verschillende muzikanten en muziekgroepen, die amateuris tisch dan wel professioneel zich bezighouden met de lichte Naar schatting veertig muzikanten treden op in Catena. Klapstuk van het Xampivalzal zijn het optreden van de voormalige anti-popformatie „Het Nederlands Improvisatie Orkest", dat tegenwoordig „Moeras" heet. De overige arties ten zijn: Bert Haasjes, Thea Frijters, Warner, Ben Petersen, Virga, Secret Service, Grad, Ted, Bram en Ineke, Kees Ouwejan, Chester, Mixed Up, Hail, Onderste stenen en bulldozers. Frisse Winden en de Witte Dichter. Het festival van Lampie begint om vier uur 's middags en duurt tot vier uur 's nachts. De toegangsprijs is 2,50. Na één uur 's nachts wordt niemand meer toegelaten. De Zijlwijk De stichting „De Zijlwijk" houdt zaterdag 12 maart open huis in haar nieuwe clubgebouw aan het Regenboogpad tegenover de Zijlwijkschool. Om drie uur zal oud-voorzitter van de stichting „voor buurt en clubhuiswerk" het gebouw feestelijk openen. Daarna is er gelegenheid het nieuwe domein te bezichtigen. Turnkampioenschappen Do Witteman van der Poel beeft zondag de derde prijs gewonnen bij een turnwedstrijd in sporthal Overbosch in Den Haag. Zij vertegenwoordigde de Leidse gymnastiekver eniging Victorie. Els van Teylingen en Margo van Velzen, eveneens van Victorie", behaalden bij de adspiranten res pectievelijk de elfde en veertiende plaats. De Wadden De Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond houdt vrijdag 18 maart een bijeenkomst over recreatie in het Waddengebied. Dr. ir. J. Visser van het ministerie van CRM en J. Dogterom, voorzitter van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, zullen verschillende aspecten van de recreatie in het Waddengebied toelichten. De bijeenkomst wordt ge houden in gebouw Rehoboth, Rapenburg 10. Aanvang acht Kamermuziek Het Leids Kamerkoor en het Leids Barokensemble treden zaterdag 12 maart op in de Lokhorstkerk. Het concert begint om half negen. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45 of vanaf acht uur aan de Lokhorstkerk. Op het programma staan onder meer werken van Cardozo, Gabrieli, Monteverdi, Telemann, Clemens non Papa, Down- land en Blow. Koffieconcert De Amerikaanse gitariste Alice Artzt geeft zondag 13 maart in de Stadsgehoorzaal een koffieconcert. Het optreden begint om half twaalf. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45 en vanaf elf uur aan de zaal. Alice Artzt speelt werken van Dowland, Scarlatti, Bach, Eastwood en Sor. Zwarte theater Een scène uit „De Vliegende Velocipède" Het Zwarte Theater uit Praag treedt vrijdag 11 maart op in de Leidse Schouwburg met het programma Amoroso" of „De vliegende velocipède". De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 12.50 en f 7.50, 6.25 (CJP-houders en 65-plussers) 11.50 en f 6.75 (in schrijvers K O). De voorstelling heeft plaats op een geheel zwart toneel, dat zodanig wordt belicht dat alleen de acteurs en actrices en voorwerpen zichtbaar zijn, die het verhaal uitbeelden. De overige medewerkers zijn in zwarte kleding onzichtbaar voor het publiek. Op deze wijze kunnen fantastische, toverachtige effecten worden bereikt. Het Zwarte theater bestaat uit tweeëntwintig medewerkers onder leiding van Jiri Srnec. „Amoroso" gaat over de lotgevallen van een moderne cupido. Behalve in Nederland zal het Praagse theater optreden in Clubmaten De kynologen vereniging „Rijnland" houdt op Koninginnedag een clubmatch in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Hondeneigenaren kunnen zich voor 23 maart aanmelden als deelnemer aan de match. Inschrijvingsformu lieren zijn te krijgen bij P. H. de Goor, Haarlemmerweg 50, Leiden. Aan het Wagnerplein 13 heeft de groenen- en levensmiddelen winkel van Ton Simons plaats gemaakt voor de groenten- en fruithal Kooymans. Aan de Herenstraat 5c is i.p.v. de eerder gevestigde winkel in kunstnijverheidsartikelen ,,'t Klokhuis", „De Helianth", winkel in biologisch-dynamische levensmiddelen gevestigd. Aan het Rapenburg 8 is het kantoor van de Nat. Nederlanden Verz. Mij. opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 55 is het winkelpand van Jac. Arnol- dus en Zn., huish. art en keukens, leeg per 1-7-77 op te leveren te koop aangeboden. Aan de Breestraat 37 is het winkelpand van de kleinhandel in damesbovenkleding „La Rose d'Or" direkt ontruimd te aanvaarden te koop aangeboden. Aan de Lokhorststraat 3 is i.p.v. een aldaar eerder gevestigde koffiebar, Café Blonk, cafébedrijf, gevestigd. Aan de Vuurbloem 22 is het Alg. Advies en Regrès Bureau „Wilco", schadeverzekeringsbureau gevestigd. 9 Aan de Morsstraat 36 is het sigarenmagazijn Nijsing met bovenwoning te koop aangeboden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3