Schakers in Rotterdam last van muziek, licht en schijnwerpers Vleesgeworden amulet van de nostalgie Rudie Koopmans in Europees titelgevecht James Hunt pleit voor professionele brandweer Schaakbond ledental driemaal zo groot hebben zanger? Ik waag dat te betwijfelen. Goed, hij zingt lang niet onverdienstelijk, maar dat doet onze eigen zingende tuinkabouter Alberti ook. Persoonlijk heb ik het voorrecht gehad om enige maanden geleden the Voice te mogen beluisteren in de kokend hete zandbak van Las Vegas. Ik kende hem alleen van enige televisieshows en van wat langspeelplaten en ik maakte me dan ook enige zorgen over de dertig dollar, die ik voor een plaatsje in het protserige hotel Caesars Palace had betaald. Voor dat bedrag, in Nederlands courant omgerekend zo'n krappe 80 gulden, kreeg ik overigens ook nog een diner van drie gangen plus een fles wijn. De kroelende grootvader maakte zijn entree op de losse manier van een licht aangeschoten gast, die aan het einde van de party nog even terugkomt, omdat hij zijn jas is vergeten. Hij gaf het veertig man sterke orkest een ouwejongensgroet pakte de microfoon en begon aan zijn tour-de-chant Staande op dat immense toneel van Caesars Palace leek hij nog het meest op een sjieke straatzanger, die bij voorbaat de clementie der geachte clientele vraagt Zo van: gelieve niet met sappig ooft naar de artiest te werpen, want hij doet zijn best Frank zat die avond herhaaldelijk naast de rails en kwam in de moeizame gedeeltes van zijn songs duidelijk vaak adem te kort Terwijl dan het ontbrekende deel door de violen werd gladgestreken, nam The Voice een slok whisky uit het theeglas, dat hij bij zijn entree op de vleugel had gezet. Terecht eindigde hij die avond met de verzuchting ,1 did it my way'. Ja, Frank, dachten wij, dat hadden wij inmiddels ook gehoord. Toch applaudisseerde het publiek met grote toewijding en riep het luidkeels om een toegift Maar Frank liet terecht het doek niet meer ophalen, want voor de armzalige 280.000 dollar, die hij voor een weekje kroelen in Las Vegas opstreek, kon hij niet aan de gang blijven. Zo en niet anders ging het gisteravond ook in Amsterdam The Voice daalde welwillend neer in zijn eigen achttien jarige oude vliegtuig, stormde in vliegende vaart naar het podium in de Van Baerlestraat gpQpyLEIDSE COURANT DINSDAG 8 MAART 1977 PAGINA IJ Op 9 mei in Ahoy ROTTERDAM Rudi Koopmans, de nog ongeslagen Nederlandse middengewicht, zal op maandag 9 mei in het Rotterdamse sport paleis Ahoy' in een gevecht om het Europees kampioenschap uitkomen tegen de Engels man Alan Minter. Gisteren bereikten vertegenwoordigers van het Sportpaleis Ahoy', dat sinds kort over een eigen promotorslicentie beschikt, over eenkomst met de manager van Minter, zijn schoonvader Doug Bidwell. Het zal de eerste keer worden dat Minter, die enkele weken geleden de Italiaan Valsec- chi als Europees kampioen onttroonde, zijn titel verdedigt. De contracten voor de partij om het Europees kampioenschap worden waarschijnlijk vrijdag in Rotterdam gtekend. Met het gevecht Koopmans-Minter wordt voor het eerst sinds ruim vijfentwintig jaar weer een partij om een Europees kampioen schap in Nederland gehouden. De laatste maal was in het begin van de vijftiger jaren toen Bep van Klaveren in de oude Ahoy'hal in Rotterdam uitkwam tegen de Fransman Idresse Dione. LONDEN James Hunt, wereldkampioen bij de formule I-coureurs, heeft gisteren in Londen gezegd dat de dood van Tom Pryce tijdens de wedstrijd om de Grote Prijs van Zuid Afrika in het afgelopen weekeinde, absoluut onnodig is geweest. Hunt deed een beroep om tot de oprichting van een professionele groep van brandweerlieden te komen, die bij alle Grote Prijzen aanwezig zullen zijn. Tom Pryce overleed zaterdag toen hij met zijn wagen een aanrijding kreeg met een brandweerman, waarna zijn auto een vanghek door boorde. "We moeten het ijzer smeden als het heet is", aldus Hunt. "Ik zal een campagne voeren om tot de oprichting van zo'n professio nele groep te komen die de plaatselijke brandweerlieden degelijk kan voorbereiden". NOTA SCHAAK 80 DEN HAAG - Een verdrievoudiging van het ledenaantal in vijf jaar is de voornaamste, ambi tieuze, doelstelling van de beleidsnota Schaak 80, die de bondsraad van de Koninklijke Neder landse Schaakbond op 23 april krijgt voorgelegd. Tijdens deze verga dering zal het be stuur van de KNSB aftreden. Het zittende bestuur is van me ning, dat de nieuwe (uitgebreide) bonds raad in staat moet worden gesteld een nieuw bestuur te kie zen. Hiervoor zal zich overigens een aantal leden van het zitten de bestuur herkies baar stellen. De uitbreiding van de bondsraad is geen gevolg van de beleid snota Schaak 80, maar van de enkele jaren geleden met ui terst kleine meerderheid aangenomen structuurnota. In plaats van één vertegenwoordiger krijgen de dertien onderbonden nu vier afgevaardigden in het hoogste college van de KNSB. Weliswaar worden ook in de nieuwe structuur de afgevaardigden van de clubs niet rechtstreeks in de bondsraad gekozen, maar door het aantal afgevaardigden te verviervoudigen hoopt men toch tot een zekere democratisering te komen en in ieder geval tot een betere taakver deling. De nota 80, die de beleidslijnen uitzet voor de jaren 1977 tot 1982, vormt in feite het vervolg op de beleidsnota 70; het eerste meerja renplan van de KNSB. De doelstellingen van deze eerste nota zijn in grote lijnen verwezen lijkt. De nieuwe nota legt de prioriteit bij de ledenwerving. Doelstelling is het ledenaantal op te vijzelen van 23.0000 naar 71.000. Dat zal vooral dienen te gebeuren in de sectoren van het recreatie- en jeugdschaak. Veelbetekenend is de zinsnede uit de beleidsnota dat het streven om van de schaakbond een middelgrote sportbond te maken veel problemen, vooral financiële, zal oplossen. Voorts besteedt de nota aandacht aan de maatschappelijke begelei ding van de topschaker. De samenstellers gaan ervan uit, dat met de komst van het interplis-toernooi in 1977 de 'markt' voor wat betreft de grote toernooien zo ongeveer verzadigd is en richten de aandacht meer op 'werkgelegenheid' voor top (en aankomende top) schakers in tweekampen en simultaanseances. Vlak voor zijn optreden kreeg Sinatra in zijn kleed kamer bezoek van mr. Pie- ter van Vollenhove Hier bekijkt het echtpaar Sina tra samen met Lou van Rees en mr. Van Vollenho ven een foto. gemaakt bij een eerder optreden. een sabbathdag. Van Rees, die voor de tweede maal in zijn leven de gok van een peperduur concert genomen had, stelde halverwege de race vast, dat er gelukkig nog voldoende Sinatra-gekken in ons land leven, die bereid waren om hem raison van een modaal weeksalaris van een dreigende ondergang te redden. Nochtans kun je je afvragen waarom meer dan 2000 vaderlanders zoveel geld hebben betaald om dit uitje te mogen meemaken. Worden deze investeringen dan toch gerecht\'aardigd door de kwaliteit van de maakte daar zijn afgesproken minuten vol en ontsteeg weer aan de sompige aarde der lage landen. Achter bleef het voetvolk dat hem mateloos blijft vereren, omdat ze in hun aanbidding ook het verlangen naar hun eigen jonge jaren honoreren. Frankie is de vleesgeworden amulet van hun nostalgie, die toch al zo zelden aan zijn trekken komt. Misschien zaten er gisteravond mensen in de zaal,die stukken beter zongen dan de oude baas. Maar daar ging het ook -: niet om. Het ging om de mythe die hoe dan ook in stand moe geworden gehouden. De mythe van een onsterfelijk talent Als je het zo bekijkt zijn die vierhonderd gulden nog een koopje geweest Leo Thuring Na het optreden drukte „The Voice" handen van fans vanaf het podium. ROTTERDAM De vijfde partij in de kwartfina les van het kandidaten-schaaktoernooi tussen Bent Larsen en Lajos Portisch, die gisteren in Rotterdam gespeeld zou worden, is uitgesteld. Diverse problemen in de Doelen waren de oor zaak van deze onverwachte ontwikkeling. Volgens het schema zou gisteren in de dakfoyer worden gespeeld. Voor de zekerheid informeerden de spelers of niets de partij zou kunnen verstoren. De organisatoren meldden dat er geen problemen waren. Later zei men echter, dat een repetitie van een muziekgezelschap geluidsoverlast zou kunnen geven en er werd besloten om in de Kleine Zaal té spelen. Daar nam Larsen geen genoegen mee, omdat volgens hem het licht te fel zou zijn en de schijnwerpers te veel warmte zouden geven. Hoofdscheidsrechter Armin Heintze kon niets an ders doen, dan de partij een dag uitstellen. Terwijl Portisch een wandeling ging maken en Larsen een aantal partijen analyseerde, werd door de organisatie vergaderd. Er werd een nieuw speelschema opgesteld waarbij rekening werd ge houden met het programma van de Doelen. De schakers bleven vrij rustig onder alle ontwikkelin gen. „Ach," zei Portisch, „we liggen toch voor op het schema van de andere tweekampen, daarom hoeven er geen problemen te ontstaan". De vijfde partij zou vanmiddag gespeeld worden in de dak foyer van de Doelen. REPETITIE De directie van de Doelen benadrukte dat zij gisterochtend tot het veranderen van de speelruim te besloot „om geluidsoverlast te vermijden", maar dat zij daarbij „niet op de hoogte was van de problemen die de verlichting in de Kleine Zaal zaterdagmiddag had gegeven. Mogelijk was het een onjuiste beslissing", aldus de directie. De overlast, waar alles om draaide, was een normale repetitie van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest Elders in het gebouw was er niets of nauwelijks iets van te horen. Overigens werd tot wijziging van het speelschema besloten zonder voorafgaand overleg met de wedstrijdleiding, die evenmin op de hoogte was van het feit, dat de directie van de Doelen de spelers eerder telefonisch had verzekerd dat het schema volgens plan zou worden afgewerkt. „Indien wij hadden geweten van alle problemen, die zich bij zo'n schaakstrijd kunnen voordoen, hadden wij de Doelen nooit aangeboden als speel ruimte", verzuchtte een van de staffunctionaris sen van het Rotterdamse cultuurcentrum. „Maar nu wij eenmaal zo ver zijn, zullen wij alles doen om overlast te vermijden". Daartegen kun nen de organisatoren van de schaakmatch weer aanvoeren dat het doorlopend verhuizen van de ene ruimte naar de andere evenveel overlast ver oorzaakt voor de spelers als de muzikale. ANDER HOTEL Portisch was zaterdag naar een dokter gegaan om zijn keel te laten onderzoeken. Het bleek niet ernstig. De arts concludeerde dat hij een lichte verkoudheid had opgelopen. Bent Larsen vond het onjuist dat de 's morgens gedane toezeggingen teniet waren gedaan en be klaagde zich bovendien over de huisvesting. „Ik heb de rustigste maar ook de kleinste en slechtste kamer van het hotel. Misschien ga ik wel naar een ander hotel". De vierde partij tussen Tigran Petrosjan en Vik tor Kortsjnoi, die voor gisteren was vastgesteld, is wegens ziekte van Kortsjnoi uitgesteld. Als vervangende datum is woensdag 9 maart aange wezen. Geen Portisch (rechts) noch Larsen achter het bord. Het R.Ph.O. repeteerde. Amsterdam Zes ton hadden ze als zoenoffer bijeengebracht om hun bejaarde halfgod, luisterend naar de naam The Voice voor te laten gaan in een gezongen eredienst van 70 minuten. Zeshonderdduizend pietermannen, wat dus, neerkomt op 8.500 gulden per minuut En voor dat schamele handgeld eiste de bewierookte voorganger ook nog vierentwintig flessen drank in zijn kleedkamer, vijftien nagenoeg nieuwe badhanddoeken aan de knaapjes in zijn badkamer en een ijskastvoor een mogelijk opduikende eetdrift. Ook had hij in het veertig pagina's dikke contract laten opnemen, dat hij op de luchthaven Schiphol niet gefouilleerd wenst te worden en dat ook zijn lijfwachten 18-karaats gorilla's met in elke jat een ingebouwde doodklap ongehinderd de hindernis van marechaussee en douane moesten kunnen nemen. Zo niet dan maakte hij op de luchthaven subiet weer rechtsomkeert En impressario Lou van Rees, de gebrilde Sancho Panza in deze klucht voor een over het ros getilde miljoenenboy met parelend vals gebit, zorgvuldig ingeplant vals haarstukje en stijf corset rondom het langzaam aanslibbend lijf, gehoorzaamde blindeling op de bevelen uit de bevelende hemel der lichte muze. Hij haastte zich ook om een glimmende limousine bij de landingsbaan te parkeren, waarin Francis Albert de 61-jarige vrouwenverslinder, naar het Amsterdams Concértgebouw kon rijden om daar inruil voor wat populaire meezingers de vette poet in ontvangst te nemen, En ze vonden het prachtig, de opgewarmde jet-setters, de paradepaarden in glitterjurken, de collega's ,made in Holland' en de familieleden van Willy Alberti, die veertig kaarten J 400 had verkocht en te laat bemerkte dat hij niet zoveel nichten en neven heeft om ze aan uit te delen. Toen bekend was gemaakt dat Sinatra na zijn bliksembezoek in juli 1975 (toen nog tegen de afspraakgage van 5 ton) wederom naar Nederland zou komen om wat liedjes te zingen werden de voorverkoopadressen bestormd en vlogen met name de allerduurste kaarten van f 400 weg ■als brosse matzes op

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11