Sou/io/nt Boekarest zwaar getroffen door hevige aardbeving Grondpolitiek blijft gevaar voor kabinet Enquete: CDA moet terrein prijsgeven Regering beperkt overheidstarieven Praag opent aanval op Van der Stoel N.C.B.O. „BEVOLKING VOLKOMEN IN PANIEK" naam- adres woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Zaterdag 5 maart Corrie privé Ned. I om 19.55 uur André van Duin, om 22.40 uur TV-privé met Corrie van Gorp. Ned. II om 20.25 uur Sam en om 21.15 uur HINT. Zondag Ned. I om 20.30 uur tv-spel De man met de witte bloem. Ned. II om 20.30 uur 58 min. Nederlanders en hun bejaarden en om 21.40 uur Frontaal over bokssport. 1977,67e jaargang no. 20675 Minder wind Zonnige perioden en droog weer. Matige westelijke wind, krimpend naar zuidwest. Maxi ma omstreeks 10 gr. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: tot 5. Min.temp.: omstreeks 6 graden. Max.temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Afdeling Leiden houdt op dinsdag 8 maart om 20.00 uur een ledenvergadering in één der zalen van de Bevrijdingskerk Montgo- merystraat te Leiden (Z.- W.). Geen algemene amnestie voor Spanje MADRID (AFP/UPI) De Spaanse regering zal geen alge mene amnestiemaatregel afkon digen voor de nog resterende politieke gevangenen in het land. De zaken van deze gevan genen zullen „van geval tot ge val bekeken worden", zo is meegedeeld na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad in Spanje. Algemeen werd een algehele amnestie voor de hele groep verwacht, maar de regering heeft kennelijk besloten deze netelige zaak op individuele ba sis te bekijken. Daarbij zal het amnestie-besluit van juli 1976 gehandhaafd wor den als uitgangspunt voor ver-' dere gratiemaatregelen. Dat be sluit hield in dat plegers van geweldsmisdrijven die de dood of verwondingen' tot gevolg had den, van de amnestie worden uitgezonderd. Naar schatting zijn er nog 200 politieke gevan genen in Spanje, onder wie 150 Basken. NEDERLAND LOOPT NIET VOOROP MET PRIJSSTIJGING BRUSSEL (ANP) Nederland heeft wat de prijsstijgingen be treft geen gek figuur geslagen in de Europese Gemeenschap. De prijsstijgingen in ons land, aldus Europese gegevens, be droegen tussen januari vorig jaar en dezelfde maand van dit jaar 7,6 pet. Alleen West-Duitsland deed het in de Europese Gemeenschap beter met een stijging van 4,1 pet. In België bedroegen deze stijgingen 7,7 pet. Daarna volgt Luxemburg met een prijsstijging van 7,9 pet, de andere landen deden het bedui dend slechter: Frankrijk: 9 pet., Denemarken: 12,5 pet., Groot- Brittannië: 16,5 pet. en Ierland: 18 pet Vader van Hugo Carlos ontvoerd MADRID (AFP) Volgens de Carlistische partijafdeling in Madrid is de vader van Prins Hugo Carlos, de 88-jarige Prins Xavier, onivoerd door zijn zoon Prins. Sixtus. De bejaarde prins is een week geleden spoorloos verdwenen uit zijn Parijse wo ning. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens het zesde onderzoek in de reeks peilingen van De Rooie Haan/NIPO, volgens de methode De Hond, haalt de PvdA na lange tijd op verlies te hebben gestaan weer het niveau van de kamerverkiezingen in 1972. Het CDA, dat bij peilingen in december het hoogte punt beleefde, moet opnieuw terrein prijsgeven. Uit de enquetes blijkt dat de kloof tussen de progressieve partijen en het CDA, die de afgelo pen maanden werd gesignaleerd, de laatste twee maanden kleiner is geworden: in november en december '76 15 zetels, nu 3 zetels. Volgens het onderzoek is ook D'66 weer op het in 1972 bereikte niveau teruggekeerd, van een vorig jaar naar zes zetels nu. De WD, die een half jaar geleden nog op forse winst stond, is met name na het abortus debat sterk teruggevallen. Verder blijkt dat het aantal „niet-weters" sterk stijgende is. Bouviers opgehangen (Van een onzer TERBORG In de Oostgelderse plaats Terborg zijn twee bouviers met een touw op gehangen in een kennel. Een hond is gestikt. De an dere wist zich te bevrijden door het touw door te bij ten. De rijkspoli tie, die denkt aan kwajongenswerk, heeft een buurton derzoek ingesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft giste ren besloten om de tarieven van goede ren en diensten van de overheid dit jaar met beslist niet meer dan 5 pro cent te verhogen. In de afgelopen jaren zijn de overheidstarieven telkens met gemiddeld 6 tot 8 procent gestegen. Voor dit jaar was de tariefstijging ge raamd op 6 procent. Eerder deze week is al een regeringsmaatregel in het ka der van het streven naar beperking van de tariefstijgingen bekend geworden. Dit betrof het niet doorgaan van de aangekondigde verhoging van de post- tarieven en zelfs een verlaging van de telefoontarieven. Dit jaar zullen ook de tarieven voor gas en electriciteit minder stijgen dan aanvankelijk de bedoeling was. Premier Den Uyl zei gisteravond dat het kabinet tot zijn besluit is gekomen doordat de financieel-economische vooruitzichten voor dit jaar gunstiger zijn dan aanvankelijk was voorspeld en omdat de regering met kracht een ver dere geldontwaarding (door steeds ho ger wordende prijzen en lonen) wil te gengaan. Ook het weerkeren van de rust aan het arbeidsfront na het beëind igen van de stakingen en het afsluiten van nieuwe c.a.o.'s is een overweging van het kabinet geweest om de tarief- stijgingen te beperken. j Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Bvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het diepgaande conflict dat deze week in de Tweede Kamer tot uiting kwam tussen het C.D.A. en de drie progressieve partijen, Pv dA, PPR en D'66 over het wets ontwerp grondpolitiek is giste- i in het kabinet geruime tijd onderwerp van beraad geweest. Hoewel naarstig is gezocht naar een compromisvoorstel om de geschillen tussen de beide groe peringen binnen het regerings kamp te overbruggen, is het ka binet daar niet in geslaagd. Nog dit weekeinde zullen de mi nisters Van Agt (Justitie), Van der Stee (Landbouw) en Gruy- ters (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening), die het wets ontwerp in het parlement moe ten verdedigen, overleg voeren met de woordvoerders uit de verschillende regeringsfracties. Zoals bekend gaai het conflict vooral over het voorstel van de regering om grond voortaan te onteigenen tegen de gebruiks waarde die de grond op het moment van de onteigening ver tegenwoordigt. Het C.D.A. staat lijnrecht tegenover dit plan. Men is van mening dat de grondprijs bij onteigening tot stand moet komen door vrije onderhandelingen tussen de grondeigenaar en de overheid die de grond wil kopen. Het C.D.A. diende dan ook een wijzigingsvoorstel in deze zin in en aangezien de V.V.D. en de kleine rechtse partijen dit voor stel steunen, zal bij een stem ming dit voorstel, dat voor het kabinet onaanvaardbaar is, worden aangenomen. Een kabi netscrisis lijkt dan onvermijde lijk. Onderzeeboot onder poolijs? OTTAWA (AP) De Canadese politie onderzoekt berichten dat in de ijszee voor de kust i van de noordpool een onderzee- j boot vast gevroren zou zitten. Vernomen was dat in de buurt j van het plaatsje Coppermine, een 2500 km ten noorden van! Edmonton, een eskimo een an- I tenne uit het ijs had zien steken. Hij was het ijs gaan weghakken en had een stuk van de boven kant van een onderzeeboot blootgelegd. 4t/ml3maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. BOEKAREST (UPI/Reuter) President Ceausescu heeft van nacht voor heel Roemenië de noodtoestand afgekondigd na een zware aardbeving, die grote ver woestingen in de hoofdstad heeft aangericht en een nog onbekend aantal slachtoffers heeft geëist. Alle electriciteitsvoorzieningen vielen uit. De beving heeft niet alleen in Boekarest paniek ver oorzaakt, maar ook in Bulgarije, Joegoslavië, Turkije en Grieken land, waar de bevolking van en kele steden de straat op vluchtte. „De situatie is vreselijk", zo riep een telefoniste van de Roemeen se PTT tijdens een telefoonge sprek met Rome. Een diplomaat van de Ameri kaanse ambassade heeft ver klaard dat zeker tien gebouwen in de hoofdstad zijn verwoest. „Het grootste deel ziet er normaal uit", zei hij, „hoewel flink wat gebouwen zijn beschadigd. We vrezen dat er zeer veel slachtof fers zijn. De bevolking is volko men in paniek; de mensen krioe len tussen de zware vrachtwagens met reddingsploegen door". De beving werd gisteravond voor het eerst geregistreerd in Wenen om half negen, waarna bijna een uur lang schokken werden ge voeld. In heel Oost-Europa wer den hevige bevingen geregi streerd. Vastgesteld is dat het epi centrum op 100 km ten noorden van Boekarest ligt De aardbeving in Roemenië is de op een na krachtigste die Europa deze eeuw heeft getroffen. Met 7,1 op de schaal van Richter was hij iets zwakker dan de schok in 1940, die eveneens in Oost-Europa grote schade aanrichtte. Vrijwel het hele telefoon- en te- lexverkeer met West-Europa is lange tijd verbroken geweest. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft de hele nacht vergeefs getracht contact te krijgen met de Nederlandse am bassade. De Roemeense autoritei ten hebben de bevolking opgeroe pen kalm en ordelijk te handelen en de reddingsploegen te helpen. In Belgrado ging de bevolking liever de bitterkoude straat op, dan in de woningen te blijven. PARTIJORGAAN: ONGEKENDE INMENGING PRAAG (ANP/AP) - Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken is gister avond door de Tsjechische televisie be schuldigd van een ongekende inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Tsje- choslowakijke. Het televisiecommentaar had betrekking op het gesprek dat Van der Stoel heeft gevoerd met de woordvoerder van Charta 77, de filosoof Jan Patocka, tijdens zijn officiële bezoek aan dat land begin afgelopen week. De televisie-com mentator zei dat in de zaterdageditie van het Tsjechische partijorgaan Rude Pravo een artikel is opgenomen met de kop „On gekende inmenging", hetgeen aldus de com mentator, ongewoon is in verband met een officiële gast van ons land". „Ongewoon was echter ook het gedrag van de Nederlandse afgevaardigde, hoewel hij zeer goed wist dat hij hiermee niet alleen de aanvaarde internationale conventies schond, maar ook de ethiek zoals die onder staatslieden gebruikelijk is. In het commen taar werd de naam van Patocka niet ge noemd. De bejaarde filosoof is gistermorgen opgenomen in een Praags ziekenhuis. Zijn hart zou niet goed werken. Donderdag is hij tien uur lang verhoord. Hij heeft zijn familie verteld dat hij op „onaangename wijze" is ondervraagd. Twee westerse corresponden ten, die over Patocka wilde praten met een andere dissident zijn gisteren door politie mannen in burger verjaagd met traangaas. Minister-president Den Uyl heeft gister avond verklaard dat het kabinet zich „zeer goed" heeft kunnen vinden in de opstelling van minister Van der Stoel. Hij vroeg zich af wat het effect had kunnen zijn als Patoc ka niet te woord was gestaan en concludeer de dat Van der Stoel een „juiste afweging" had gemaakt. Ook in andere Oostbloklanden hebben zich gisteren ontwikkelingen met betrekking tot dissidenten In Leningrad werd Wladimir Borisow vrijgelaten uit een psychiatrische inrichting. Hij gelooft dat hij dit te danken heeft aan de druk die de westerse publieke opinie op de Sowjet-autoriteiten heeft uit geoefend. Diezelfde autoriteiten hebben de bereidheid uitgesproken om de Joodse medi cus Mikhail Stern in vrijheid te stellen. Hij moet dan echter wel bekennen dat hij zich heeft laten omkopen, zo heeft zijn vrouw verklaard. In Joegoslavië verwacht men op korte termijn amnestie voor een groot aantal politieke gevangenen. Dissidenten in Boeka rest hebben laten weten dat de open brief waarin bij de Roemeense autoriteiten wordt geklaagd over de slechte eerbiediging van de rechten van de mens, nu door 70 mensen is ondertekend. Als je trouwt, kun je je bruid op de meest vreemde en originele wijze van een ge schenk voorzien. Dat gebeurde gisteravond in Holiday Inn, waar het kersverse echtpaar Simon Kemp en Els van der Zwaan een groot-auditorium ver raste met een hoogst ongebruikelijk feestbe toon. Althans bruide gom Kemp, expert op het gebied van interna tionaal wegtransport, had een zeer orignieel idee in het hoofd. Een van zijn moeilijkste transporten betrof des tijds het vervoer van een nijlpaard vanuit Afrikaanse streken naar het westen. Dat zelfde nijlpaard in middels troeteldier van circuseigenaar Tony ^BoJtini kwam gister avond, blakend van ge zondheid, bruid Els van der Zwaan (22) ver rassen. Aanklager in Ierland vermoord BELFAST (TJPI) - Een Noordierse of ficier van justitie, de 59-jarige Rory O'Kelly is gisteren bezweken aan een schot in de borst dat een onbekende schutter op hem loste, toen hij een café binnenkwam. De dader wist te ontkomen. O'Kelly was de af gelopen vier jaar als openbare aan klager opgetreden in de processen te gen verscheidene leden van de I.R.A. Hij betrad het café met enige vrienden na een begrafenis. O'Kelly overleed tij dens een spoedope ratie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1