£eicUe (Boma/ni Verlaging van mii m pensioenleeftijd: 64 Oplossing geschil grondpolitiek nog niet in zicht Aanpassing badplaats Noordwijk aan internationale eisen Gigantische partij heroïne onderschept CAO-akkoord bij metaal en banken MOGELIJK REEDS OVER DRIE JAAR: IN STREEKPLAN VOOR BOLLENSTREEK Radio-actief gas in Delft ontsnapt NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldnaar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Douanerechercheurs hebben gisteren in Rotterdam beslag ge legd op de grootste partij heroïne die ooit buiten Azië is onderschept De partij weegt 120 kilo en heeft een handelswaarde van naar schatting 12 miljoen gulden. Twee personen zijn gearresteerd. Omdat de politie verwacht nog een aantal andere arrestaties te kunnen doen wil zij hun identiteit niet bekend maken. De heroïne is afkomstig uit Thailand en was verbor gen in een container van de Amerikaanse scheepvaartmaatschappij United States Li nes. De zakken waarin het witte poeder jzich bevond zaten tussen andere goederen. Vorig jaar werd in Nederland in totaal 170 kilo heroïne in beslag genomen. Protest tegen lage prijzen in de landbouw Honderden land- bouwtractoren van Spaanse boeren staan in het noord en van het land in het gelid langs de kant van de weg opgesteld uit pro test tegen de te la ge prijzen die de boeren naar hun zeggen voor hun landbouwprodukten krijgen. Bij de ac ties, die nu al enke le- dagen duren, worden naar schat ting 40.000 voertui gen gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel in de metaal als in het bankbedrijf is overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO. Het akkoord in de metaal werd vannacht omstreeks twee uur bereikt, twaalf uur nadat men gisteren aan de derde onderhandelings ronde was begonnen. Door het akkoord in het bankbedrijf zijn dreigende acties voorkomen. Werknemers in de groot-metaal en de elektrotechnische indus trie krijgen naast de prijscom pensatie een arbeidsvoorwaar- denverbetering, die voor dit jaar valt te berekenen op ongeveer 1,4%. In navolging van het on derwijs, de bouw en de havens zal ook in de metaal bij wijze van experiment de vervroegde pensionering worden ingevoerd: werknemers van 63 en 64 jaar kunnen vanaf 1 juli als zij dat wensen reeds met pensioen gaan. Minister Boersma van So ciale Zaken heeft zich ook in deze bedrijfssector garant ge steld voor de meerkosten van het experiment. De vakbewe ging wil het experiment in 1979 omgezet zien in een definitieve regeling. Overeenstemming is ook bereikt over verhoging van de vloer in de prijscompensatie van 182,50 tot 200,- per pro cent, de vloer in het vakantie geld stijgt van 1678 naar 1761 en werknemers vanaf 62 jaar krijgen per kwartaal een extra vakantiedag erbij. In het bankbedrijf krijgen de werknemers een werkelijke loonsverhoging van 1% per 1 januari en een van 0,5% per 1 juli. De vakantietoeslag*wordt verhoogd tot 8%, er komt een betere beloningsregeling voor ploegendiensten en ,een kortere werkweek voor ouderen. Be langrijk winstpunt is ook, dat de nieuwe bank-CAO een mini mum pensioenregeling bevat. jKort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Vrijdag 4 maart 1977, 67e jaargang no. 20674 Hulpdienst Telefonische Hulpdiensten (2) „Een stem wordt gezicht" op Ned. I om 23.05 uur. Om 20.25 uur Paul Gauguin. Ned. II om 19.04 uur Koning Bolo, om 20.25 uur Op losse groeven en om 21.25 uur De Jordaches. Wisselvallig In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige westelijke wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 10 graden. Morgen: Zon: 7.17-18.26 Maan: 18.28-6.43 Schev. hoogw.: VM 2.57-15.09 Laagw.: 10.51-23.13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet moet zich in het weekeinde bezig houden met de problemen ron dom de grondpolitiek. Het CDA heeft zich giste ren in de Tweede Kamer tegen enkele voorstellen van de regering afwijzend opgesteld. Enkele CDA-voorstellen zijn echter voor de progressie ven onaanvaardbaar. De ministerraad had in onderhands beraad al een duidelijk „nee" laten horen. Een oplossing van het conflict is niet in zicht. Wel zal achter de schermen naarstig worden gedokterd aan compromissen. De moeilijkheid voor het CDA is dat minister Van Agt (justitie) de voorstellen als eerste heeft onder tekend. Hij is tevens lijsttrekker van het CDA. Voorzichtig manoeuvreren voor de christen-demo craten en een zo zakelijk mogelijke opstelling is dan ook geboden. De ministers Van Agt en Van der Stee kunnen tot dinsdag piekeren over oplossingen voor hun netelige problemen. Dinsdagmiddag moeten zij met minister Gruyters (volkshuisvesting) de Ka mer antwoorden. Wanneer de progressieve minis ters in het weekeinde niet aan de wensen van het CDA tegemoet willen komen, zal het kabinet waarschijnlijk afwachten wat het verdere verloop van het kamerdebat zal opleveren. De ministers Van Agt en Van der Stee kunnen dan op hun politieke geestverwanten druk uitoefenen om de kloof met de progressieven wat te versmallen. Uiteindelijk kan het kabinet het dan op de stem ming in de Tweede Kamer nog laten aankomen, en erop gokken, dat er voldoende christen-demo craten „uit te boot vallen" om een meerderheid voor de regeringsvoorstellen te verkrijgen. Een andere mogelijkheid is dat de progressieve minis ters wat water in hun rode wijn doen, en tegemoet komen aan de wensen van het CDA. NOORDWIJK/KATWIJK Planologen van de provincie Zuid-Holland streven naar drie grote badplaatsen aan de kust: Noordwijk, Scheveningen en Katwijk. De accommodatie ter plaatse zal aan de internationa le vraag moeten worden aange past. De bouw van appartemen ten, zoals die momenteelin Noordwijk en Scheveningen plaatsvindt, past geheel binnen dit beleid. Katwijk wordt door de planologen meer gezien als een knusse en gezellige familie badplaats. Dit blijkt uit een verslag van een bespreking van het Samen werkingsorgaan Bollenstreek op het Provinciehuis met een aan tal ambtenaren van de Provin ciaal Planologische Dienst. Het nieuwe streekplan voor de Bol lenstreek stond centraal in de discussie. In dat streekplan zal de handhaving van de agrari sche en recreatieve functie van de Bollenstreek behouden blij ven. Het bollenarsenaal met de hyacinthengrond als basis dient gehandhaafd te worden. Hillegom, Lisse en Sassenheim moeten de regionale bedrijvig-, heid verband houdende met de bollencultuur opvangen. Noord wijk kan als reserveplaats die nen. Voor verbetering van de werkgelegenheid zouden twee grote industrieterreinen kunnen worden aangelegd ten zuiden van Lisse in de omgeving van Rijnsburg-Oegstgeest. De wo ningbouw in het gebied wordt afgeremd: uitsluitend voor de natuurlijke aanwas. De ontwikkeling van recreatie dient beperkt te blijven tot de gebieden direct achter de dui nen; uitbreiding van het aantal kampeerterreinen wordt niet nagestreefd, dit geldt ook voor het aantal parkeerplaatsen en de toegangswegen tot het strènd. Jongetje verdronken in Hazerswoude HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK De bijna twee jaar oude Henk Joh. M. van Velzen uit Koudenkerk aan den Rijn is gistermiddag door verdrinking om het leven gekomen. Het jongetje was met zijn moe der bij z'n oma in Hazerswoude op visite. Omstreeks kwart over elf miste de oma haar kleinkind en deed daarvan melding bij de rijkspolitie. Bij de Jacob van Lennepkade in de wijk Rhynen- burch doken politiemannen in het water. Korte tijd later werd het water afgezocht door kik vorsmannen. Dit bleef echter zonder resultaat. Terwijl men aan het dreggen was werd het kind drijvend aangetroffen in een sloot gelegen tussen de Rijn dijk en de woningen aan de Vondellaan. Het kind werd ogenblikkelijk vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De artsen konden het kind niet meer redden. Minister Boersma (Van onze parl.red.) Den Haag De kans bestaat dat over twee tot drie jaar de algemene pensioengerechtigde leef tijd wordt verlaagd van 65 naar 64 jaar. De- regering heeft een studie in gang gezet om de mogelijkheden van zo'n maatregel, met name voor wat betreft de financiële gevolgen, te onder zoeken. Dit heeft minister Boersma (Sociale Zaken) giste ren meegedeeld tijdens de onderhandelingen over de metaal-C.A.O. met vertegenwoordigers van werkgevers en vakbonden uit de metaalindustrie. Volgens Boersma worden de extra overheidsuitga ven bij een algemene vervroegde pensionering voorlopig geschat op 800 miljoen tot 1 miljard. Dat zijn dan vooral de kosten van extra a.o.w.-uit- keringen. Er komen echter nog tal van andere kosten aan te pas, zoals extra pensioenuitkeringen door pen sioenfondsen uit het bedrijfsleven. Maar ook be sparingen: aan 64-jarigen zal dan namelijk geen w.a.o.- of w.w.-uitkering meer behoeven te worden betaald. Minister Boersma zei ook, dat nog goed bestu deerd moet worden, of algemene vervroegde pen sionering een wezenlijke bijdrage kan leveren aan de werkloosheidsbestrijding. Voorlopig wordt nu aangenomen, dat een kwart van de arbeidsplaatsen die vrijkomen als 64-jari- gen uit het arbeidsproces worden gehaald, zal worden opgevuld door jongeren. (Van een onzer verslaggevers) DELFT In het laboratorium van het reactor-instituut in Delft is, naar eerst gisteren is bekend geworden, woensdag een ampul met radio-actief gas gebroken. Een deel ervan is via de 60 meter hoge schoorsteen in de buitenlucht terecht geko men. Volgens het ministerie van Volksgezondheid heeft een on derzoek uitgewezen, dat een eventueel door de omwonenden opgelopen dosis niet hoger is geweest dan 1 milirem. De ma ximale belasting voor de omwo nenden mag jaarlijks piet groter zijn dan 150 milirem. 4 tan 13 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- AMSTERDAM raï Weer diefstal bij juwelier i Lucas v. Leyden Vrouwencomité: Ook in eigen land schending mensenrechten AMSTERDAM Het vrouwen-comité voor vervroegd aow- pensioen te Amsterdam heeft zich per brief tot de Tsjechi sche minister van Buitenlandse Zaken Chnoupek gewend met het verzoek "om voor de Praagse televisie bekend te mogen maken hoe de ongehuwde vrouwen uit de arbeiders klasse in Nederland worden uitgebuit. Dat is ook een schending van de mensenrechten". In de brief schrijft de secretaresse mej. I. Oosterbaan, dat het comité al tien jaar actie voert tegen de Nederlandse regering, "die weigert aan deze groep vrouwen op 60-jarige leeftijd ouderdomspensioen toe te kennen en hen dwingt tot. 65 jaar te werken". Het comité acht dit onbillijk, omdat gehuwde vrouwen in Nederland, "die gemiddeld vijf jaar jonger zijn dan de echtgenoot (soms 10, 20 of 30 jaar jonger) wel gratis ouder domspensioen ontvangen, zodra de man 65 jaar is geworden. De jeugdige ochtendbladbezorgers mogen om zes uur beginnen. BEATRIX EN CLAUS BEZOEKEN ALPHEN ALPHEN Prinses Beatrix en prins Claus zullen vrijdagmor gen 15 april een bezoek brengen aan Alphen aan den Rijn. Het werkbezoek zal een formeel ka rakter dragen. Het prinselijk paar bezocht vo rig jaar september het piassen- gebied van Zuid-Holland. Alp hen stond toen oorspronkelijk ook op het programma. Op ver-i zoek van de gemeente Alphen werd het bezoek echter uitge steld tot een latere datum. Voor de visite aan Alphen was im mers slechts een zeer korte pe riode aan het einde van de agen da vastgesteld. Indien het be zoek aan de plassengemeenten zou uitlopen, zou Alphen bijna niet meer aan bod kunnen ko men. Het gemeentebestuur van Alphen verzocht toen een ande re maal gemeente te bezoeken. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. KRANT ooo LEIDEN Voor een onbekend bedrag aan sieraden is vannacht om drie uur ontvreemd uit de juwelierswinkel Lucas van Ley den aan de Nieuwe Rijn. De diefstal werd gepleegd na het inwerpen van de etalageruit. De vitrine werd leeggeroofd. De juwelierswinkel is de afgelo pen maanden al diverse malen door diefstallen getroffen. KATWIJK Vanavond wordt in het kader van de Wereldge bedsdag om acht uur een gebed suur gehouden in de Gerefor meerde Vredeskerk aan de Kat- wijkse Voorstraat. De bijeen komst zal worden ingeleid door mevr. B. F. Bos-Beernink, echt genote van de burgemeester. Het thema van de liturgie is „De daadwerkelijke liefde". De sa menzang staat onder leiding van de heer R van Efferink. Smakelijk Staatssecretaris Van Huiten van Ver keer en Waterstaat (r.) heeft gisteren een bezoek ge bracht aan een woonwagenkamp in Assen om zich op de hoogte te stellen van de woon- en leefomstandighe den in een kamp. En hoe kun je daar beter achter komen dan door met de bewoners gezamen lijk de smakelijke maaltijd in de wa gen te gebruiken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1