De beste foto's van het jaar Internationaal congres in Amsterdam over problematiek godsdienstvrijheid Weinig animo bij remonstranten en lutheranen voor hervormde classes kerk en ui/ereld NIEUWE STUDIE VAN LIJKWADE VAN TURIJN 1 KUNST LEIDSE COURANT', DONDERDAG 3 MAART 1977 PAGINA 7 Niet alleen Francoi- se Demulder schoot haar winnende plaat in Libanon. Donald MacCullin van de Engelsè Sunday Times won eon eerste prijs met de foto ..Slag om Beiroet". De Indiase premier Indira Gandhi poseerde voor de Harry Schmitt. Het leverde de Duitser een eerste prijs op in de categorie portretten. Bij de wedstrijd om de beste foto van het jaar 1976 heeft ook een Nederlan der een eerste prijs in de wacht ge-, sleept. De Rotter damse free-lance fotograaf Peter Martens schoot de ze plaat tijdens een nazi-demonstratie in Washington. De jury, die onder leiding stond van de hoofdredacteur van de Sunday Ti mes Magazine uit, Engeland, kreeg veel foto's voorge legd over de ras- senstrijd in Zuid- Afrika. Emest Cox jr. van de Chigago Tribune uit de Ver enigde Staten sleepte de eerste prijs in de wacht met „Afrika crisis in In de categorie sport gooide Ernest Schwork van het persbureau UPI hoge ogen met zwart en wit". „Olympian Yelp", goed voor een derde prijs. De beste foto-serie werd naar het oordeel van de jury gemaakt Schneider van de Sun-Telegram uit San Barnardino. Hij legde en vrouw op de gevoelige plaat vast en noemde het „Het fatale door de Amerikaan Greg dit gevecht tussen man einde van een huwelijk". Van 21 tot 23 maart zal in het Amster damse Hilton Hotel een congres wor den gehouden, dat is gewijd aan de problematiek van de godsdienstvrij-, heid. Het is het eerste wereldcongres over dit onderwerp. Honderden deelne mers uit de gehele wereld zullen het congres bijwonea Tot de sprekers be hoort Philip Potter secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerkea Het congres wordt georganiseerd door de „International Religious Liberty Ass ociation", die haar hoofdkantoor heeft in Washington, in samenwerking met haar Europese zusterorganisatie „Asso ciation Internationale pour la Défense de la Liberté Religieuse", gevestigd te Bern. In Nederland is er de „Stichting ter verdediging van de Godsdienstvrij heid", Biltseweg 14, Bosch en Duin (post Bilthoven). Deze organisaties zijn opgericht door de Zevende-dags Adventisten en hebben als doelstelling de principële bevorde ring der verdraagzaamheid en de verde diging van het recht van alle mensen op vrijheid van gedachte, geweten en godsdienst. Het congres in Amsterdam heeft tot doel de aandacht van de we reld te vestigen op de waarde van de godsdienst- en gewetensvrijheid voor het individu. Het wil een eerlijke bestu dering van verschillen van inzicht op dit punt. Voorts wil men erkenning tonen voor degenen, die daadwerkelijk hebben bij gedragen tot grotere vrijheid van gods dienst Tijdens het congres zal voor het eerst de „internationale prijs voor gods dienstvrijheid" worden uitgereikt. Dit zal postuum moeten gebeuren. Dr. Fer nando Maria Castiella y Maiz, ex-minis ter van buitenlandse zaken van Spanje, die zeer veel voor de godsdienstvrijheid in zijn land heeft gedaan, werd voor deze prijs uitgekozen. Hij zou het con gres toespreken, maar overleed enkele weken geleden. Tot de vele sprekers - ook rooms-kath- olieke, joodse en moslimvertegenwoor digers en gasten uit de landen van Oost Europa - behoren dr. Theo van Boven, voorzitter van de V.N.-commissie voor de mensenrechten en mgr. Pietro Pa- van, die heeft medegewerkt aan de verklaring over godsdienstvrijheid van het tweede Vaticaans concilie. Aan remonstrantse en luther se kant bestaat weinig animo om op te gaan jn hervormde classes. Dat blijkt uit de ant woorden, die de remonstrant se hoogleraar prof. dr. G. J. Hoenderdaal en ds. W. Bleij, voorzitter van de Lutherse Sy node, hebben gegeven op het voorstel van de hervormde predikant dr. C. P. van Andel. In het decembernummer van het maandblad voor informa tie en gesprek over de verhou ding Reformatie/Rome "Ten minste" schreef dr. Van An del: "Men behoeft geen groot profeet te zijn om te voorspel len dat de tijd nadert, waarin Nederland geen lutheranen, doopsgezinden en remonstran ten meer zal tellen". Dr. Van Andel betreurde dit, omdat deze kleine kerkgenoot schappen belangrijke wereld tradities vertegenwoordigen. Hij deed de suggestie, dat deze kerkgenootschappen als apar te classes in de Nederlandse hervormde kerk zouden wor den opgenomen zoals met de Waalse gemeenten is gebeurd. Prof. Hoenderdaal erkent in zijn antwoord in "Tenminste" dat de remonstrante kerk met haar 14.000 belijdende lidma ten er moeilijk voorstaat, maar hij vraagt zich wel af of een organisatorische maatre gel aan de top wel zoden aan de dijk zet voor de basis. Hij ziet meer heil in een dub bel lidmaatschap ook al is de sectie theologie van de raad van kerken hier niet uitgeko men. Prof. Hoenderdaal vindt het tijd worden, dat dit vraag stuk weer eens ter tafel komt. Hij is van mening, dat "door dubbel lidmaatschap men de éénwording aan de basis kan doen plaatshebben". In dit verband merkt prof. Hoender daal op, dat het zijn hoogste ambitie is om nog eens ouder ling te mogen worden in de hervormde gemeente zonder daarbij voor zijn eigen kerk te moeten bedanken. Ds. Bleij vindt in zijn ant woord, dat dr. Van Andel een verkeerde vraag heeft gesteld, toen hij zei: "We hebben te maken met een snel slinkende minderheden. Ze moeten eens zeggen wat ze nu eigenlijk wil len". Ds. Bleij noemt de hervormde kerk een "snel slinkende meer derheid". De vraag, die gesteld moet worden, dient te helpen om de identiteitsvraag te beantwoorden, aldus de voor zitter van de lutherse synode. de oecumene niet is gediend. Hij zegt hierover: Nederland is een merkwaardig gesprekspo- dium voor kerken, dat wij met zorg moeten bewaken en be hoeden. Het kon wel eens we zen, dat wij in dit opzicht door andere landen met spanning worden gevolgd. Verdwijnen er in ons land lutheranen, dan duikt die stem in Europees verband toch weer op, maar dan in een contekst, die waar schijnlijk zich minder gemak kelijk tot samenspreking leent." Inzameling op Wereldmissiedag 3,2 miljoen verheugend hoog Rond de vijftigste wereldmis siedag in oktober vorig jaar heeft het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missiewer ken 3,2 miljoen ontvangen, vijfentwintig procent meer dan in 1975. Als opbrengst van kerkcollec- ten werd 2,1 miljoen gulden afgedragen. Daarnaast ont ving het bureau in Den Haag rechtstreekse giften op bank en giro tot een totaal bedrag van 1,1 miljoen. De hoge opbrengst is een on verwachte meevaller. De 3,2 miljoen is voldoende om, na aftrek van de kosten, bijvoor beeld heel het hulpprogramma voor 1977 van de internationa le pauselijke missiewerken in Tanzania te financieren of tweederde van de drieëndertig bisdommen van Indonesië. Over de feitelijke besteding wordt in deze maanden over leg gepleegd door alle vijfent achtig nationale afdelingen die de Pauselijke Missiewerken kennen. Begin volgend jaar zal een groep geleerden wederom een studie maken van de lijkwade van Turijn. Daarvoor zal in Turijn een internationale conferentie worden gehouden. Aldus meldt het Turijnse dagblad La Stampa. De lijkwade wordt bewaard in de grote kapel naast de kathe draal van Turijn. De traditie wil, dat het doek werd gebruikt om het lichaam van Christus in te wikkelen na zijn kruisdood. .De beeltenis van een man is op het doek duidelijk zichtbaar. Vorig jaar werd grote belangstelling gewekt toen de Zwitserse criminoloog dr. Max Frei uit Zïirich bekend maakte, dat plan- tensporen van het doek volgens hem bewezen, dat het linnen ongeveer tweeduizend jaar oud en uit Palestina afkomstig is en dat het linnen via Constantinopel en Frankrijk naar Europa was gebracht. Maar een groep van geleerden, die door kardinaal Pellegrino van Turijn daartoe was aangezocht, verklaarde vorig jaar, dat geen overtuigende bewijzen waren gevonden voor of tegen de conclusies van Max Frei. Verwacht wordt, dat bij de conferentie van 1978 ook deskundigen op het gebied van de „koolstof 14-methode" aanwezig zullen zijn. Via de koolstofmethode kan men vrij nauwkeurig de leeftijd van voorwerpen bepalen. De lijkwade van Turijn is het eigendom van het Huis van Savoye, de vroegere koninklijke familie van Italië. De twijfels over de echtheid van de lijkwade van Turijn zijn nooit weggeno men, maar onder de geleerden is meer bereidheid dan vroeger om te erkennen, dat het doek inderdaad gebruikt is om Christus na zijn dood te begraven. KORTE METTEN Sally Motlana, - vice-voorzit- ster van de Zuidafrikaanse raad van kerken, die 22 fe bruari werd gearresteerd is vrijgelaten. Zij werd vier da gen verhoord. Deze week zou zij naar de Verenigde Staten zijn gegaan om deel te nemen aan een conferentie over Zuidelijk Afrika. Met haar man, een van de organisato ren van de vereniging ,van Afrikaanse ouders in Soweto heeft zij eerder vijf maanden zonder proces gevangen geze ten. De door Moeder Teresa ge stichte congregatie van de „Missionaries of Charity" is nu ook haar werk begonnen in de armenwijk Tondo van Ma nila, de hoofdstad van de Fi lippijnen. De grond, met daar op een eetgelegenheid, voor kinderen en een vormingscen trum, alsmede een ambulance zijn geschonken door me vrouw Marcos, echtgenote van de president. De aartsbisschop van Manila, kardinaal Jaime Sin heeft het centrum inge-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7