Feestweek rond officiële opening van Tripodia Sportclub De Kieviet wil miljoen lenen Katwijkse jeugd acteerde bij rampenoefening Ruimtegebrek wordt grootste probleem Katwijk Noordwijkse natuurbescher ming redt overstekende padden Taxichauffeur smeet blaaspijpje naar politie Schoolbegeleiding Voorschoten statutair nog niet rond REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 1977 PAGINA 4 CRM-MINISTER VAN DOORN NAAR KATWIJK KATWIJK De centrale accommodatie Tripodia aan het Hoornesplein zal dinsdag 8 maart om 16.00 uur officieel worden geopend door de minis ter van CRM, mr. H. W. van Doorn. Voor deze plechtigheid, waarbij tal van vooraanstaande Katwijkers aanwezig zullen zijn, is ook de com missaris der koningin voor de provincie Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk, uitgenodigd. In feite opent minister Van Doorn echter niet alleen het nieuwe gebouw (dat overigens al enige maanden in gebruik is), maar geeft hij ook min of meer het startschot voor de festiviteiten rond Tripodia, die tot en met zaterdag 12 maart zullen duren. Het is de bedoeling dat de Katwijkse bevolking gedurende deze feestweek vertrouwd zal raken met het zalencomplex. In de avonduren zal daartoe steeds „open huis" gehouden worden. Na de opening op dinsdagmiddag zullen 's avonds de muziekvereniging UNL, de Harmonie Katwijk en de drumband DVS optreden op het grote podium Woensdagmiddag komen de kinderen aan bod: er zullen twee voorstellingen worden gegeven door het Amsterdamse marionettentheater „Philo" (en tree 0,50). 's Avonds staat van 19.30 tot 22.30 uur een kooravond op het programma, waaraan medewerking wordt verleend door de Lenteklok jes, de Noordzeezangers, Jubilate en diverse ande re koren. De zang zal worden afgewisseld door het optreden van een volksdansgroep. Donderdagmiddag van 14.00 tot 16.45 uur wordt een modeshow gegeven, treden Saskia en Serge op, geeft de heer Pauw van K O een openbare les „bloemschikken" en vindt een quiz plaats o.l.v. Hans Versnel. Die avond is er vanaf 20.00 uur voor de jeugd van 14 tot 20 jaar een disco-show. Vrijdagmiddag is gereserveerd voor de bejaarden (wie moeilijk ter been is kan gehaald worden). De conferencier-voordrachtskunstenaar Vrielink uit Arnhem is dan gastheer, 's Avonds om 19.30 uur Minister Van Doorn begint een concours van de scholengemeenschap Havo-Atheneum. Voor de zaterdagmiddag is een schaak- en damma- nifestatie gepland, waaraan Jan Hein Donner en Kees Varkevisser zullen meewerken. Als sluitstuk van de feestweek wordt op zaterdag avond een toneeluitvoering door de wijkvereniging „Hoomes" gegeven. Kaarten daarvoor kunnen worden verkregen door inkopen te doen bij de Hoornes-winkeliers: wie 10,- besteedt krijgt een toegangsbewijs. De winkeliers in de wijk verlenen ook hun mede werking aan de braderie die van woensdag tot en met vrijdag wordt gehouden. VOORSCHOTEN/DEN HAAG - „Blaas dan zelf maar", riep een 32-jarige taxichauffeur uit Voorschoten en smeet het vermaarde blaaspijpje naar de voeten van twee Leidse politemannen. Deze laatsten zouden hem onbehoorlijk tegemoet zijn getreden. De chauffeur reed daarna direct door naar het politiebureau in Voorschoten en vroeg om een bloedproef, die hem daar overigens geweigerd werd. De twee Leidse politiemannen hadden de taxichauffeur aangehou den op vermoeden van drankgebruik. Het wegwerpen van het blaaspijpje betekende een weigering van de bloedproef hetgeen wettelijk strafbaar is. Vandaar dat de chauffeur gisteren voor de Haagse politierechter moest verschijnen. De taxichauffeur had echter een uitstekend verweer. Hij had na het conflict met de agenten zijn vervoermiddel laten staan en was met een collega naar het politiebureau in Voorschoten gereden. Het afleggen van een bloedproef werd hem daar geweigerd omdat hij volgens de wachtcommandant niet gedronken zou hebben. Ook dit laatste was volgens de verdachte niet geheel juist, want hij had Zo'n drie glazen bier genuttigd. De officier van Justitie eiste wegens het weigeren van de bloed proef twee weken gevangenisstraf en voorwaardelijk zes maanden intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. „Daar ben ik blij mee", merkte de verdachte op. Toen de politierechter echter conform de eis vonniste, gaf hij onmiddellijk te kennen in hoger beroep te zullen gaan. Werkgroep voor veilig verkeer in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Zoeter woude zijn initiatieven geno men voor de oprichting van een werkgroep Veilig Verkeer Ne derland. Dit naar aanleiding van de onlangs gepubliceerde verkeersnota van de werkgroep in de gemeente Zoeterwoude. De Zoeterwoudse afdeling zal zich in navolging van de lande lijke organisatie bezighouden met het verbeteren van de ver keersveiligheid onder meer door te bemiddelen in het overleg met overheidsinstanties over on veilige situaties, het geven van voorlichting aan ouders en kleu terleidster, het begeleiden van verkeersbrigadiers, het geven van verkeersonderricht, het houden van verkeersexamens en voorlichtingsavonden. De werkgroep meent, dat een groot ledental bij kan dragen tot verbetering van de verkeersvei ligheid in Zoeterwoude. Het lid maatschap kost tien gulden per jaar, waarvoor men het maand blad Wegwijs ontvangt Inlich tingen bij M. Stikvoort tel. 1908 of L. Edzes, tel. 1964. Afscheid van J. Hoogervorst OEGSTGEEST De heer Jac. Hoogervorst neemt op 1 juni afscheid als conciërge en be heerder van het parochiege bouw van de St Willibrordus" kerk aan de Kerklaan. Dit in verband met het bereiken van de 'pensioengerechtigde leeftijd. De heer Hoogervorst heeft meer dan twintig jaar het parochiege bouw beheerd. Het echtpaar Overdevest uit Oegstgeest zal met ingang van 1 juni het werk van de heer en mevrouw Hoog ervorst overnemen. LANGERAAR De jeugd commissie van de RKSV „Al- tior" organiseert zaterdag 5 maart weer een dansavond voor gehuwde paren in het parochiehuis in Langeraar. Het „Welson Trio" verzorgt de muziek. De voetjes gaan om half negen van de vloer. Het CDA-forum in Cleyn Duin. KATWIJK - De CDA-afdeling Katwijk presenteerde zich gis teravond met een forum-avond in de sporthal Cleyn Duin. Voorzitter was het raadslid C. Berkhey, leden van het forum. waren de wethouders drs. J. Bergman en drs. A. J. van Raal- te en de fractievoorzitters H. J. Grimbergen en J. Vink. Het the ma „sociale woningbouw" werd kort ingeleid door de heer Grim bergen, die zich afvroeg of het, na de renovatie van voor-oorlog- se woningen, geen tijd wordt over te gaan tot verbetering van de „uitgeklede" woningen van na de oorlog. Hij dacht daarbij o.m. aan het aanbrengen van liften in woongebouwen met vier of vijf lagen. Wethouder Bergman, die de ruimtelijke ordening behandel de, wees erop het voornaamste probleem van Katwijk in de ko mende jaren het ruimtegebrek zal zijn. De oorzaak daarvan is niet de groei van de bevolking deze is ongeveer stationair maar de toenemende behoefte aan tuinen, groen en recreatieve voorzieningen. Wil men aan die behoefte tegemoet komen, dan zullen Katwijkers op een gege ven moment in omliggende ge meenten moeten gaan wonen, CDA-FORUM: hoewel zij in het algemeen juist zeer gehecht zijn aan hun eigen gemeente. In de discussie kwamen voorna melijk plaatselijke zaken aan de orde. Hoe staat het CDA tegen over de dagrecreatie? „Niet be vorderen, maar ook niet be moeilijken, want iedereen heeft het recht strand en duin op te zoeken", was de mening van het forum. Ten aanzien van de actiegroe pen stond het forum op het standpunt dat men graag bereid is naar hen te luisteren, mits de democratische regels gehand haafd blijven. Wel werd de hoop uitgesproken dat de groepen hun activiteiten meer via de po litieke partijen zullen kanalise ren. Naar aanleiding van kritiek op het gebrekkig functioneren van de Centrale Antenne Instal latie in Katwijk, zei wethouder Bergman dat men over een jaar een goede ontvangst hoopt te bereiken via aansluiting op de antennemast in Oegstgeest. Propagandavoorzitter J. D. van Delft, die de goed bezochte bij eenkomst besloot, kondigde een werkbezoek aan van vier CDA- kamerleden op 28 maart a.s. VOOR AANLEG SQUASH- EN TENNISBANEN WASSENAAR Het bestuur van de Wassenaarse hockey-, cricket- en tennisclub „De Kieviten" heeft het gemeentebestuur verzocht een gemeen telijke garantie te verlenen voor een geldlening van ƒ1 miljoen. De sportvereniging gaat dat bedrag gebruiken voor een fikse uitbreiding van haar accommodatie op de Schulpwei met 4 squash-courts, 4 tennisbanen en een dubbele ten- nis-oefenkooi, terwijl verder het clubhuis zal worden aangepast aan de thans, met een sterk gegroeid ledental, te stellen eisen. De geldlening van 1.000.000,- betekent voor de vereniging een jaarlijkse last van ƒ96.260,-. Er bestaat een goede kans, dat de vereniging dank zij de beschikbare liquide middelen niet het volle bedrag van 1 miljoen zal behoeven te lenen. De vereniging heeft al eerder langlopende leningen gesloten voor de bouw van het clubhuis en van de sporthal. De totale schuldenlast is momenteel 960.000,- en de jaarlijkse lasten bedragen daar van ƒ91.600,-. Deze jaarlijkse lasten zullen door het sluiten van een nieuwe lening verdubbelen. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat de vereniging deze lasten kan opvangen en willen daarna de raad voorstellen de gevraagde gemeen telijke garantie te verlenen. Eerst wordt echter het advies gevraagd van de commissie Financiën. Subsidies in raad Leimuiden LEIMUIDEN De gemeente raad van Leimuiden buigt zich vanavond over een serie voor stellen voor subsidieverlening aan de plaatselijke verenigin gen. Het college van b. en w. stelt voor 19 verenigingen, stich tingen en organisaties subsidie te verlenen. In het voorstel merkt het college op, dat bij de subsidiebepaling uitgangspunt is geweest dat een redelijke bij drage moest worden gegeven zo dat de continuïteit niet in ge vaar zou komen. Daarbij voert men wel aan, dat de verenigin gen ook zelf de plicht hebben om voor zo veel mogelijk eigen inkomsten zorg te dragen. NOORDWIJK Een dertigtal vrijwilligers van de Noordwijk- se Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming werken op hun vrije zaterdagen aan de uitbreiding van een ingenieus vangnet langs de Kapellebos- laan in het Langeveld, waarme de wordt voorkomen, dat over stekende padden straks bij hon derden worden doodgereden. Zodra medio april de vochtige, zwoele voorjaarsnachten ko men, ontwaalrt bij deze dieren de paringsdrift en trekken zij massaal vanuit de duinen naar de aangrenzende poldergebie den. Daarbij moeten de padden de vrij druk bereden Kapelle- boslaan kruisen en worden er vele slachtoffer van het verkeer. Om aan de vernietiging van de ze nuttige, en in ons land wette lijk beschermde diertjes paal en perk te stellen, hebben de •Noordwijkse natuurvrienden in samenwerking met het Staats bosbeheer en de gemeente langs de berm over een afstand van ongeveer 250 meter aan weers zijden van de wég een raster werk aangebracht met vangkui- len aan de binnenkant. Als de padden op hun trektocht voor de afrastering komen, vallen zij in de kuilen en worden zij later door personeel van het Staats bosbeheer over de weg ge bracht. RASTERWERK MET VALKUILEN LANGS KAPELLEBOSLAAN „Met deze methode hebben we veel succes", deelde Arno Bos, penningmeester van Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, ons mede. De heer Bos is op zichter bij het Staatsbosbeheer in het rayon Noordwijk, Wasse naar en Katwijk, en nauw bij dit experiment van zijn vereni ging betrokken. Men is daarme de in 1975 begonnen en dank zij de aanwezigheid van het raster werk konden in twee seizoenen bijna driehonderd padden veilig over de weg worden gezet. Dit resultaat animeerde tot voort zetting en uitbreiding en zo kon het gebeuren dat de leden van Natuur- en Vogelbescherming zaterdag met hun zelf meege brachte scheppen, hamers en tangen weer aan de slag gingen. Dank zij hun aktivieit is de af rastering nu al weer met zo'n honderd meter verlengd. Men denkt er zelfs over om ook el ders in het natuurgebied derge lijke „opvangcentra" aan te brengen, bleek uit de medede lingen van opzichter Arno Bos. Zelf is hij bezig met een experi ment, teneinde zo exact moelijk vast te stellen onder welke tem peratuur en vochtigheidsgraad de padden gaan lopen. Aan de hand van de te verkrijgen gege vens zou het wellicht mogelijk worden om, bij gunstige om standigheden voor de padden- trek, in de nanacht en vroege morgen de betrokken wegen in het Langeveld enkele uren voor het verkeer af te sluiten. Hier voor is uiteraard de medewerk ing nodig van het gemeentebe stuur. Dit is zelf bijzonder ent housiast over het project en stel de er gelden voor beschikbaar. Ook over andere aktiviteiten van Natuur- en Vogelbescher ming is de opzichter van het Staatsbosbeheer erg voldaan. „Men doet ook veel aan de in ventarisatie van broedvogels en planten groei in de Noordwijkse natuurgebieden". VOORSCHOTEN De commissie voor welzijn en onderwijs kwam gisteravond niet tot een besluit betreffende de statuten van de Stichting Schoolbegeleiding Voorschoten. Zowel WD als PPV vindt het bestuur te omvangrijk en meent dat onvoldoende tegemoet gekomen wordt aan de wensen van het schoolhoofdenbe- raad. Deze twee fracties, samen de meerderheid in de gemeente raad, willen een scheiding tussen de bevoegdheden. Er zou dan moeten komen een klein bestuur met daarnaast een begeleidings commissie bestaande uit mensen die direkt bij de scholen betrok ken zijn. CDA en PCC willen iedere participant aan de schoolbege leiding een stem geven in het direkte bestuur. Wethouder Marselis zal aan het commissielid Visser verzoeken om zijn visie op papier te zetten. Volgende week zal de commis sie dan nogmaals de statuten bekijken, maar ook het plan Visser, dat de goedkeuring kan verkrijgen van PPV en WD op dit moment De commissie voor welzijn is niet gelukkig met de resultaten van de gehouden hoorzittingen over het bestemmingsplan bui tengebied en Natuurgebieden." Mr. Asselan (CDA) meende dat de agrariër geen kant meer uit kan. Het taalgebruik is minder geslaagd en vooral de regelma tig terugkerende term „gelegali seerd" past in het geheel niet, volgens Mr. Asselman. Deze term wordt regelmatig gebezigd omdat in dit gebied tussen Voorschoten en Leidschendam talrijke opstallen zijn verrezen zonder de vereiste vergunning. Drs. Van Wijk (PPV) betoogde het volkomen eens te zijn met de doelstelling het gebied zo open mogelijk te houden. Wan neer in het gebied een manege is waarvan de eigenaar van het begin af geweten heeft dat deze nooit „legaal" kon worden, dan heeft de gemeente echter nog wel de morele verplichtingen om deze manege-eigenaar te hel pen met het vinden van een andere plaats. Ten aanzien van de uitbreiding van de jachtwerf aan de Kni- plaan was de heer Van Wijk allerminst toegevend. Hij be toogde dat bij recreatie in dat gebied voorop moet staan dat het inderdaad bedreven wordt in het betrokken gebied. Die jachtwerf is bedoeld voor op slagplaats van luxe jachten. De commissie kwam tot het oordeel dat de gemeente gematigd moei lijk doet tegen de agrariërs en soms wel bereid is industrie uit te breiden. De commissie ver wacht dat vanavond de commis sie openbare werken dieper op de materie zal ingaan en dat gekeken moet worden naar de haalbaarheid van het plan. ADVERTENTIE zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 16 cent per km bij Multileasebv Postbus 44. Vondellaan 80. Leiden, tel. 071 -7602 02 (buiten kantooruren: 02521 - 1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon inl persoonsnaam TER AAR De Nederlandse Hartstichting houdt dinsdag 8 maart een bijeenkomst in het Dorpshuis, Kerkweg 18. De films „Heart Sweet Heart" en „Levenslijnen" worden ver toond. Dokter Slee houdt een lezing over hartziekten. De bij eenkomst begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Op het parkeer terrein in de Noordduinen in Katwijk aan Zee is gistermid dag de generale repetitie ge houden van een grote rampe noefening die eind maart/be gin april in Katwijk wordt gehouden. De oefening was vooral bedoeld om de reac tiesnelheid van de verschil lende dienstverlenende bedrij ven als politie en brandweer te testen. Op het parkeerterrein in de Noordduinen was een par cours uitgezet dat de kruising Callaoweg/Zeeweg - Rijnstraat verbeeldde. De organisatoren van deze oefening, de heer Visser van de gemeente en de heer Van Aalderen van de BB, hadden een leuk rampje be dacht voor de Katwijkers: als gevolg van een verkeerde ma noeuvre van een voor een tankwagen rijdende personen wagen, moet de chauffeur van de benzinewagen uitwijken. Hij raakt de macht over het stuur kwijt De wagen rijdt op de Callaoweg, komende van de SI, rijdende richting Kat wijk aan Zee. Als gevolg van de verkeerde inhaalmanoeu vre komt de wagen met 20.000 liter benzine op de stoep te recht, kantelt en komt tot stil stand tegen het daar staande gasregulatiestation. De tank van de benzinewagen scheurt open en de benzine raakt in brand. De bovengrondse gas leidingen slaan lek en het gas raakt eveneens in brand. Maar een dergelijke ramp was De paraatheid van politie en brandweer was, volgens de organisatoren, uitstekend. De scholiertjes deden het niet minder. Hier een van de „slachtoffertjes". de organisatoren niet genoeg: de brand slaat over op de bomen op de R.K.-begraaf- plaats en in de tuin van huize „Callao". Bij het ongeluk valt een groot aantal gewonden. Ongeveer tien Katwijkse jon getjes fungeerden als gewon den. Daartoe kregen zij plastic kwetsuren opgeplakt. Exact 6 minuten en 35 seconden nadat alarm was gegeven arriveerde de politiewagen. De brand weer arriveerde ruim drie mi nuten later. Vrijwel alle deelnemende dienstverlenende bedrijven hielden zich niet aan de nage bootste situatie. De brand weerwagen stond midden op de provinciale weg en het duurde wel even voordat de organisatoren duidelijk had den gemaakt dat de brand weerwagen, evenals een poli tiewagen, het verkeer op de weg belemmerde. De organisa toren waren zonder meer te vreden over dé paraatheid ypn de dienstverlenende bedrijven. Leidenaar reed zonder rijbewijs door de Haarlemmer straat LEIDEN/DEN HAAG Een 26-jarige grondwerker grond- werkerk gisteren door gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot 250 gulden boe te en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. De man had in een café een auto gekocht en was daarmee over het afgeslo ten deel van de Haarlemmer straat gaan rijden. De grond werker beschikte echter niet over een rijbewijs en de gebrui kelijke rijvaardigheid. Hij bot ste dan ook tegen een gepar keerde auto en reed daarna me teen door. Geschrokken van alle ellende die een auto kan veroorzaken, verkocht hij het voertuig direct weer door. Maar met die ver koop waren de strafbare feiten niet ongedaan gemaakt. Dat meende althans de politierech ter, die het vermoeden uitsprak, dat de grondwerker bij de aan koop wel een paar pilsjes op zou hebben gehad. De verdachte ontkende dit laatste met grote stelligheid. De politie had de grondwerker na het doorrijden na de aanrijding binnen een half uur achterhaald. De officier van Justitie wilde wel rekening houden met het feit, dat de grondwerker ernstig geschrokken was, en volstond met een eis van 250 gulden en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4