JAdviesorganen van overheid Ben elitaire Randstad-zaak fieidoe ©omci/ftt Schakel boeren in hij onderhoud landschap Straathandelaar moet ook prijzen aanduiden Binnenland \\ERUGHOUDENDHEID GEBODEN BIJ UITBREIDING Van der Stoel: anti-autoritair JEAN LOUZAC: Kleren in een „lijstje Marechaussee daagt VYDM voor rechter BDXITON SLUIT TWEE LOODOVENS Ambtenaren moeten demonstratietijd inhalen LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 1977 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG De regering moet 'terughoudend- id' betrachten bij het instellen van nieuwe iesorganen. Dit pleidooi levert de wetenschap- lijke Raad voor het Regeringsbeleid als resul- it van een onderzoek naar de werking van Et-ambtelijke adviesorganen van de centrale -erheid. Als er bij de regering toch behoefte aan ivisering ontstaat, kan beter worden gedacht n het houden van hoorzittingen of het voeren in informeel overleg met maatschappelijke or- .nisaties. Ook zou de taak van een bestaand Iviesorgaan kunnen worden uitgebreid. de laatste jaren is het aantal niet-ambtelijke Iviesorganen van de centrale overheid aanzien- k gegroeid. Er bestaan nu 402 van deze perma- ;nte organen, waarvan ruim veertig procent in laatste tien jaren is ingesteld. De toenemende gewikkeldheid van de maatschappelijke vraag- ïkken, de grotere gecompliceerdheid van het ganisatiepatroon en de behoefte bij de burgers i gehoord te worden hebben het aantal adviesor- nen sterk doen toenemen. De maatschappelijke ganisaties krijgen daardoor de kans invloed op :t beleid van de centrale overheid uit te oefenen, n nadeel is, dat de besluitvorming onoverzichte- ker wordt en zich voor een deel aan de parle- entaire controle onttrekt. Een totaalbeeld van it gehele adviseringsapparaat ontbreekt. Dat >mt de overzichtelijkheid niet ten goede. Overlap- ngen kunnen optreden en het risico van een irgaande bureaucratie is aanwezig, zegt de Raad. De Grondwet schrijft voor dat permanente externe adviesorganen bij of krachtens de wet moeten worden ingesteld. Slechts in 39 percent van de gevallen is aan deze grondwettelijke bepaling de hand gehouden. In de laatste tien jaren zijn de meeste adviesorganen op informele wijze tot stand gekomen. Bovendien blijkt dat steeds minder wordt geregeld wat betreft samenstelling, benoe ming en werkwijze van die organen. De Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid be pleit de noodzaak van een degelijke reglemente ring, teneinde de overzichtelijkheid en het inzicht in de werking van de adviesorganen te bevorde- In toenemende mate worden naast of in plaats van adviesorganen overlegorganen met een overwe gend niet-ambtelijke samenstelling in het leven geroepen. Dikwijls treden deze overlegorganen met hun werk niet in de openbaarheid. De Raad meent dat deze organen beter gecontroleerd moe ten kunnen worden en beveelt aan deze overlegor ganen eveneens bij of krachtens de wet in te stellen. Regelmatig zou ook een overzicht moeten worden gegeven van tijdelijk ingestelde adviesorganen. Gebleken is dat bijna een kwart van deze tijdelijke organen al langer dan vijf jaren bestaat. Die lange levensduur van de tijdelijke organen verdraagt zich volgens de Raad niet met de geringe controle mogelijkheden. Door middel van de permanente niet-ambtelijke adviesorganen wordt de centrale overheid door 9082 personen geadviseerd. Ruim éénvijfde van deze mensen maakt deel uit van meer dan één adviesorgaan. Het is een beetje een elitaire Rand stad-zaak, want drielfwart van de leden woont in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht en ruim drie kwart heeft een academische opleiding. Slechts vijf percent van de adviseurs is vrouw. Met de secretariaten houden zich 4000 ln de jaren 1973 tot en met 1975 werden jaarlijks 1700 tot 1800 adviezen uitgebracht. Ruim de helft van de 400 adviesorganen heeft echter geen enkel advies uitgebracht. En 36 organen doen niets meer, zodat die volgens de Raad maar beter kunnen verdwijnen. Van de leden is 68 percent benoemd op basis van vertegenwoordiging. Meer dan 800 verschillende maatschappelijke organisaties zijn in de adviesor ganen vertegenwoordigd, vooral uit de sociaal-eco nomische sector (215) en het onderwijs (180). Voorts zitten 65 Kamerleden in zulke organen, met name op het terrein van de defensie. Opvallend acht de Raad het, hoezeer deze advie sorganen zijn verweven met de centrale overheid. Dit komt tot uiting in het verschijnsel, dat in toenemende mate ambtenaren van ministeries in de organen worden benoemd. In 1974 is ongeveer de helft van de adviezen openbaar gemaakt. De in de Tweede Kamer aan genomen "Wet openbaarheid van bestuur" beoogt de openbaarmaking van alle adviezen van niet- ambtelijke adviescommissies. Een aanzienlijk deel van de adviesorganen zou niet onder de werking van de wet vallen, omdat er departementsambte naren uit hoofde van hun functie als stemgerech tigd lid in zitting hebben. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid meent dat de open heid ermee gediend is, als die ambtenaren dan een adviserende stem krijgen of plaatsvervangend lid- worden. Dan kan er geen twijfel over bestaan dat de betrokken organen onder de "Wet openbaar heid van bestuur" vallen en worden problemen wat betreft de ministeriële verantwoordelijkheid vermeden. De regering zal in ieder geval moeten aangeven welke van de 402 adviesorganen hun adviezen openbaar moeten maken. Onjuist wordt het geacht als adviescolleges pas worden geraadpleegd als een wetsontwerp al de ministerraad heeft gepasseerd en aan het parle ment is aangeboden. Zo'n consultatie achteraf kan afbreuk doen aan de kwaliteit van de beleidsvoor bereiding. De Raad acht het niet alleen gewenst dat een overzicht van alle adviesorganen wordt bijgehou den, maar meent ook dat die organen in het belang van de openheid verplicht moeten worden een jaarverslag openbaar te maken. INDE bijna vier jaar, dat mr Max van der Stoel de portefeuille van buitenlandse zaken beheert, heeft hij zich duidelijk doen kennen als iemand, die weet wat hij wil en daarover niemand in twijfel laat. Als overtuigd democraat heeft hij een hekel aan autoritaire regiems. Daar heeft hij in het verleden duchtig blijk van gegeven, met name met betrekking tot Griekenland en Chili en, deze week, waar het Tsjecho-Slowakije betreft. Dat hij onlangs in Brazilië min of meer zijn neus stootte, doet daar niets aan af. DEfilosoof Jan Patocka heeft hij niet per se uitgelokt, want dat zou in zekere zin ondiplomatiek zijn geweest. Hij heeft die ontmoeting evenwel ook niet geschuwd en hij is daar mee de eerste westelijke minister geweest, die het gewaagd heeft een oppositieleider van een dictatuur in diens land te ontvangen, zonder dat de andere partij, i.e. de Tsjechoslo- waakse autoriteiten, dit heeft durven verhinderen. ZlJN omschrijving, dat de besprekingen met zijn Tsjechos- lowaakse ambtgenoot "beleefd, hoffelijk en openhartig" zijn geweest, is in zoverre onthullend, dat men elkaar in niets heeft gespaard, maar wel de wellevendheid in acht heeft genomen. MINISTER Van der Stoel heeft in Praag het verwijt ontzenuwd dat hij alléén van leer trekt tegen rechtse regiems. Als zich de gelegenheid voordoet, kan een links autoritair regiem van hem net zo goed een veeg uit de pan krijgen. Wegenbouwers: Wij zijn geen isfalt-fanaten /OORBURG (ANP) „Onzin, linkklare nonsens is het ver- laal, dat wij ons land vol asfalt villen smeren". Dit zei gisteren ng. B. A. Thedinga, voorzitter Van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers op een pers conferentie in Voorburg. Het enige wat volgens hem de ver eniging wil is de burgers laten zien welk belang zij hebben bij een goede infrastructuur. De vereniging gaat zich daarom voor het eerst in haar bestaan rechtstreeks tot het publiek wenden. In een wegkrant zal de vereniging het publiek vertellen dat slechts nieuwe wegen moe ten worden aangelegd als het niet anders kan, maar dat in normale gevallen, met verbre ding kan worden volstaan. De vereniging stelt zich op het standpunt dat in het verleden actiegroepen een veel te grote ongunstige invloed hebben uitgeoefend op de ontwikkeling van de infrastructuur. Minister Boersma: Kranten niet meer voor zeven uur bezorgen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de Twee de Kamer heeft minister Boersma (Sociale Zaken) gisteren zijn standpunt ge handhaafd dat jongeren in het algemeen niet mogen werken tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's morgens. Jeugdige kran tenbezorgers zullen dan ook 's morgens voor zeven uur niet met hun kranten op pad mogen gaan. De minister besefte wel dat door deze bepaling in een wettelijk jongerenstatuut krantenbedrijven in moei lijkheden kunnen komen. Daarom wil hij een over gangsmaatregel toepassen en pas na twee jaren de bepaling volledig van kracht laten worden. Overi gens heeft de minister al een uitzondering gemaakt voor het werken van jonge ren in ziekenhuizen en an dere inrichtingen op het ge bied van de gezondheids zorg. Moerdijkbrug weer afgesloten (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Moerdijk- brug zal het komende week einde wederom voor het ver keer afgesloten zijn wegens ver vanging van een oud brugdeel. De werkzaamheden duren van half zes zaterdagochtend tot zes uur zondagochtend. Japanse boerendracht, zigeunerlook en hoogzomerja- ponnen zijn de hoofdlijnen in de nieuwe collectie van Louzac 1 M Voor de warme zomer moet de kleding koel in het dragen zijn Je au Louzac verwacht een lange hete zomer. Buiten dertig graden en de vrouw wanhopig voor de klerenkast, wat ze zal aantrekken. Het moet in ieder geval koel in bet dragen zijn. Ruim baan dan ook voor honderd procent katoen en poplin in de presentatie van de Haagse couturier in hotel Des Indes, geopend door Mies Bouwman. Mies noemde de collectie een ideale combinatie van couture en fonfec- tie, die een leuke toekomst tegemoet gaat. Binnenkort zijn die kleren bij verschil lende goede modezaken en boutiques on der de naam miss Louzac door bet hele land te koop. De hoofdlijnen laten zich herkennen: Japanse boerendracht, zigeunerlook, en hoogzomerja- ponnen a la Watteau. Stroken, volants en ru ches op lief gebloemde japonnetjes met bijpas sende driekanten doek. De zoom streelt de knie en denkt er niet over maxi te worden. Louzac's mantels zijn een gebeuren, zoals een knalgele maxi-jas met flapperende panden door de hoge zwart gebiesde splitten, gedragen over een zwart tuniekpak met nauwe pantalon. De getoonde kleren waren alle in biezen „ingelijst". Constrastpaspellering bij Watteau-rokken, bie zen om schouderlijn en mouwen bij de Japanse boerenjurken. Bijpassende tassen hebben de zelfde biezen. Jean's hoogzomer kleuren zijn Japans lakrood, veel zwart en zwart-wit combi naties. Voetlange zwarte katoenen after swim- creaties verbluffen met applicaties als bijvoor beeld een kleurige vis van bijna een meter lang, of een rode hibiscus bloem. Veel aandacht voor accessoires: onschuldige raffia poezenbandjes met belletjes er aan, of middenvoor een boeke tje lelietjes van dalen en roosjes. Rupskettingen bij strapless avondjurken, waarvan de taille discreet wordt aangegeven met een touwcein- tuur. Opvatting staatssecretaris: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op de boeren wordt een beroep gedaan om in de toekomst mee te doen aan de verzorging van het landschap. Voor het onder houd van het landschap kun nen zij vergoedingen van de regering krijgen. Staatssecre taris Meyer (CRM) heeft daar toe een ontwerp-beschikking onderhoudsovereenkomsten naar het landbouwschap ter advisering gezonden. Minister Van der Stee (landbouw) had al een ontwerp-beschikking beheersovereenkomst aan het landbouwschap voorgelegd. Twee jaar geleden heeft de regering drie „groene nota's" de wereld ingezonden, waarin het beleid ter bescherming van het Nederlandse landschap werden uitgestippeld. De rege ring wil in de toekomst onder meer bepaalde natuurgebie den tot nationale parken be stempelen en andere gebieden tot landschapsparken, In die landschapsparken zouden de boeren hun bedrijf kunnen blijven uitoefenen, zij het dat zij rekening moeten houden met de eisen van natuur- en landschapsbeheer. Daartoe zullen met de boeren beheers overeenkomsten worden geslo ten op basis waarvan zij be paalde vergoedingen ontvan gen. De door staatssecretaris Meij er voorgestelde onderhouds overeenkomsten voorzien in vergoedingen voor onderhoud van bijvoorbeeld houtwallen, knotwilgen, bosjes en heide- restanten.De vergoedingen worden jaarlijks uitbetaald waarbij wordt uitgegaan van een honorering van werk zaamheden volgens de CAO landarbeiders, van materiaal kosten en tevens een tegemoet- kpming in de vaste lasten wordt gegeven. WEGENS VUILSPUITERIJ1' Apeldoorn De Marechaussee-Vereniging (MV) heeft een kort geding aangespannen tegen zes afdelingsbestuurders van de Ver eniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) in Apeldoorn. De MV vindt dat een einde moet komen aan de „vuilspuiterij" van de WDM daar jegens de Marechaussee-Vereniging. Volgens secretaris J. Jansen van de MV zijn door de WDM al vaak „onjuiste verhalen" gepubliceerd over de MV, maar met het artikel in het februarinummer van de Apeldoomse VVDM was voor de MV de maat vol Het gewraakte artikel omvatte onder meer een foto van een vrouwelijke (aanstaande) marechaussee, „met een geraffineerd pornografisch onderschrift", aldus de MV-secretaris. De betrokken vrouw heeft zich dit aangetrokken en wil samen met de advocaten van de MV de WDMers in Apeldoorn hiervoor op het matje roepen. Verkeerde klanten (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de veronderstelling klanten gevonden te hebben bood de 42-jarige Turk, die uit een bar in Rotterdam kwam, gisteren twee voorbijgangers zijn partij hasjiesj aan. De twee mannen namen het spul grif in beslag maar rekenden ook de Turk in. Het waren in burger geklede agenten. Herdruk van 'Kankerfeiten' (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dezer dagen is de (bijgewerkte) zevende druk verschenen van de bro chure "Kankerfeiten", een uit gave van het bureau Kanker voorlichting van het Koningin Wilhelmina Fonds. De brochu re, die voor het eerst in 1964 verscheen en thans een totale oplage heeft bereikt van 743.000 exemplaren, geeft op verhelde rende wijze een inzicht in tal rijke aspecten van het kanker probleem en beantwoordt de vragen die ongetwijfeld bij vele Nederlanders over dit onder werp leven. Het kan gratis aan gevraagd worden bij het K.W.F., De Lairessestraat 35 in Amsterdam. Zwaar gewond Een Nederlandse vrachtwagenchauf feur werd gisteren ernstig gewond toen de cabine van zijn wagen zich met een daverende klap in de aanhanger van een Duitse vrachtwagencombi natie boorde. Het ongeluk gebeurde op een smalle weg in het Betuwse An- del (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Arnhemse Billitonfabrieken hebben zich de steeds toenemende kritiek van de Arnhemse bevolking zo aangetrokken dat zaterdag al de eerste loodsmeltoven wordt uitgeschakeld, bijna een maand eerder dan in de bedoeling lag. De tweede en laatste oven gaat dinsdag dicht Hiermee is de hoeveelheid lood die de fabriek over Arnhem uitbraakt tot de helft of misschien wel driekwart teruggebracht „Een zeer gunstige ontwikkeling", reageerde gistermiddag het Milieuaktiecentrum Nederland (M.A.N.). Het Man heeft de uiteinde lijke stoot gegeven tot de steeds groter wordende anti-akties. „Al jaren geleden hebben we gegevens bij gemeente en provincie gedeponeerd. De overheid is bijzonder laks geweest". Adjunct-directeur Smit (1) van Billiton Arnhem toont samen met een medewerker van het bedrijf één van de twee loodovens die nog deze week worden gesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De diensturen die verloren zijn gegaan doordat ambtenaren hebben deelgenomen aan de demonstraties voor uitbe taling van de prijscompensatie moeten worden ingehaald. Dit heeft minister de Gaay-Fortman van Binnenlandse Zaken gisteren geantwoord op vragen van Kamerleden. Verdere mogelijk heden zijn het niet uitbetalen van loon over de uren dat verzuimd is zonder verlof of het inkorten op vakantietijd. Sterke stijging investeringen Den Haag (ANP) Sinds de sombere brief van minister Lubbers (economische zaken) van half januari over de afne mende investeringen, zijn deze momenteel weer zeer sterk stij gende. Staatssecretaris Van Rooijen (fi nanciën) heeft dit gisteravond verklaard in het CDA-Politiek Café in Den Haag. "Cijfers kan ik nog niet noemen, maar die worden wel van week tot week nauwlettend bijgehouden", al dus de bewindsman van finan- Drs. Van Rooijen zei voorts niet de verwijten te onderschrijven van premier Den Uyl tegen de werkgevers in verband met de ondanks de loonmaatregel ho ger uitgevallen lonen in 1976. „Als men al verwijten maakt dan mag men die niet eenzijdig tegen de werkgevers maken. De laatste weken is wel gebleken dat loonsverbeteringen tot stand kómen in een spel van krachten tussen werkgevers en werkne mers", aldus Van Rooijen. SER-COMMISSIE: DEN HAAG (ANP) De com missie prijsaanduiding van de Sociaal-Economische Raad heeft, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd advies, de minis ter van Economische Zaken aangeraden de rijdende winkel en de straat- en markthandel niet meer uit te zonderen van het aanduiden van prijzen. Voorts heeft deze onder voor zitterschap van prof. dr. I. A. Diepenhorst staande commissie de minister een verdeeld oor deel gegeven over de voorstel len van de Europese Commissie met betrekking tot de prijsaan duiding per standaardhoeveel- heid, de zgn. PPS. De minister was er, toen hij bijna 2 jaar geleden het advies vroeg, van uitgegaan dat de uit zondering van de markthandel, de straathandel en de handel te water, gehandhaafd blijft De commissie kan zich voor wat betreft de markthandel en de straathandel niet daarmee ver enigen. De SER-commissie meent namelijk dat ook voor de markt- en straathandel, de ver plichting tot prijsaanduiding moet gelden. Uit een oogpunt van prijsvaststelling zijn deze vormen van handel vergelijk baar met gewone winkels. De commissie ziet dan ook niet in waarom de consument daar de informatie over prijzen van aan geboden goederen zou moeten worden onthouden. Dit geldt niet voor die vormen van markt- en straathandel waarbij vanwege de aard der aangeboden goederen veelal een 'individuele' prijs tot stand komt, zoals een rommelmarkt of de handel in tweedehands goe deren. De vrijstelling van de goederen die op deze wijze wor den verkocht zou daarom moe ten worden gehandhaafd, maar op het overige deel van de markt- en straathandel moet naar het oordeel van de com missie de prijsaanduidingsrege ling van toepassing zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13