DIESELMOTOR IN OPMARS Plannen voor winkels, woningen en kantoren in Haagse binnenstad Haagse V2-tijdperk herleeft op televisie Verbijsterend gebrek aan communicatie in overheidskringen OP PLAATS GEBOUW SIJTHOFF PERS Auto grammen .Zachte' tinten PROVINCIE „WEET VAN NIETS" ^DONDERDAG 3 MAART 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Alfetta 2000 Aan de (lange reeks primeurs op de RAI werd tegen het sluiten van de tentoonstelling nog een model toegevoegd. Het is de vierdeurs Alfetta 2000, die, zoals Alfa Romeo hem zelf omschrijft, Chrysler Nederland heeft be sloten de prijzen van de'Ame rikaanse Chryslermodellen te verlagen. De reducties varië ren van 500 tot 1600 gulden. Goedkoopste aanbieding is de Dodge Aspen 4-deurs Sedan standaard 6 cilinder voor de prijs van 22.456 gulden. Het Britse automerk Rolls Royce heeft het vorig jaar een record aantal auto's geprodu ceerd, namelijk 1989. Dat is een stijging met 34 procent in vergelijking met 1975 (1423). De export naar de VS steeg van 865 in 1975 naar 1230. Ook in Europa en het Midden-Oos ten ging de afzet flink om- „appelleert aan de smaak van het meer verfijnde publiek." De nieuwe Alfetta is een tweeliter wagen waarvan de motor een vermogen heeft van 140 pk en een maximum snelheid levert van 185 km per uur. De Alfetta 2000 heeft vijf versnel- hoog: van 397 naar 524 auto's. De opelafdeling van GM in Nederland heeft de 100.000ste Kadett afgeleverd. De verkoop begon in 1973. Vorig jaar wer den 36.439 Kadetts in Neder land verkocht. Volgens GM is het verkoopsucces va. ..Opel al acht jaar lang het meest gekochte merk in ons land onder meer te danken aan de uitgebreide modellenreeks en de complete uitvoering. lingen, achterwielaandrijving, een dion- achteras en rembe- krachtiging en wordt gezien als een logische afsluiting van de reeds bestaande Alfetta-serie, de 1600 en de 1800. De auto is vermoedelijk in april te leveren en de prijs is bepaald op 22.990.-. Ford heeft sinds juli 1973, toen de produktie begon van de automatische versnellingsbak (c3), meer dan één miljoen exemplaren geproduceerd. In de fabriek te Bordeaux wor den nu 45 verschillende uitvoe ringen gefabriceerd. Veruit de meeste automaten werden in de afgelopen drie jaar ver scheept naar Noord-Amerika (654.000 eenheden) vóór in bouw in de Mustang- en Pinto- series. De 126-serie van Fiat zal voor taan Bambino (kleintje) heten. De serie telt drie versies: de normale en de personal 4 met en zonder open dak. De mogelijkheden een diesel personenauto aan te schaffen worden steeds aantrekkelijker omdat er meer modellen met een dieselkrachtbron op de markt komen. Een overwe ging om van benzine op diesel over te stappen is vaak dat dieselolie bijna 50 procent goedkoper is dan benzine en het brandstofverbruik van een diesel 20 tot 25 procent beneden dat van een met ben zine .gestookte' motor ligt. De Eigen Vervoerders Organisa tie (E.V.O.) laat weten dat de ze voordelen bij de keuze een sterk accent krijgen tegenover kostenverhogende factoren, zoals de enkele duizenden gul dens hogere aanschaffing sprijs, hogere motorrijtuigen belasting en duurdere verze kering, alsmede een centje meer reparatiekosten op kilo meterbasis. Onder de 20.000 km per jaar is dieselen in het algemeen financieel nog niet zinvol. Aan dat jaarkilometrage komen volgens de meest recente gege vens de meeste particuliere rij ders niet toe. Overigens ligt het omslagpunt, het jaarkilo metrage waarbij de kosten voor een bepaald merk en ty pe auto in benzine- en diese luitvoering nagenoeg aan el kaar gelijk worden, voor de zuiver particuliere gebruiker lager dan voor de zakelijke rijder. Oorzaak is het verschil in b.t.w.-tarief, voor benzine 18 procent en voor dieselolie 4 procent. Als gevolg van dit belastingverschil heeft de par ticuliere rijder een groter voordeel aan het verschil in prijs tussen benzine en gasolie dan de zakelijke rijder met een b.t.w.-verrekening. Het verschil in b.t.w. is op literba sis 14,8 cent, waardoor het prijsverschil tussen benzine en gasolie inclusief b.t.w. 49,3 De smaak van het autokopend publiek voor de kleur van een auto verandert bl|na net zo vaak als de mode. Waren het aanvankelijk harde kleuren die duidelijk favoriet waren. De keuze gaat nu veelal uit naar de wat zachtere tinten. Voor de fabrikant is het een zware opgave steeds nieuwe collecties kleuren samen te stellen. Het is niet alleen een kwestie van smaak, rqaar bovendien is het aantal kleuren dat gebruikt kan worden technisch begrensd. Ook dient men te bedenken dat een kleur nuance, die bij een bepaalde carrosserie goed uitkomt, bij een andere auto als storend wordt ervaren. Bij het samenstellen van de nieuwe kleuren doen zich steeds dezelfde problemen voor. Men weet welke kleuren in voorgaande jaren geliefd waren, maar naar welke kleur het komend jaar wordt gevraagd kan men slechts gissen. Veelal geven signalen uit de Verenigde Staten een vingerwijzing, maar overigens is de samenstelling van de collectie kleuren „een slag in de lucht". Het is opgevallen dat in de afgelopen jaren vooral de blauwe en rode kleuren zeer geliefd waren, maar dat nu de groene tinten duidelijk in opmars zijn. PANORAMIEK ZOEKT GETUIGEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Haaietand" is de naam van dit wel zeer effec tieve apparaat tegen foutpar- keerders. Voor- en achteruitrij den gaat ten koste van een band en het op tillen van de wa gen veroorzaakt een keurig rond gat in het spat bord. cent in het voordeel van de diesel uitvalt en exclusief b.t.w. maar 34,5 cent bedraagt. De doorwerking van dit belas tingverschil is zo groot dat een particulier bv. reeds tussen 20.000 en 25.000 km per jaar het omslagpunt kan bereiken en de zakelijke rijder pas na 30.000 km. De E.V.O. heeft ook een aantal geboden opgesteld waaraan de dieselrijder zich moet houden: 1 Laat een toe- renteller monteren. Bij sterke wind mee, helling af en terug schakelen moet het toerental binnen de daarvoor gestelde grenzen blijven. 2. Spaar de motor door vooral in de hoog ste versnelling niet voortdu rend het maximum te berei ken toerental aan te houden. Blijf daarom altijd 10 tot 15 procent onder de top. 3. Voor al na een koude start moet men heel rustig met de wagen wegrijden. Gebeurt dat niet dan is de kans groot dat de zuigers vastlopen. 4. Rijd de tank nooit leeg, want dan dient meestal het hele brand stofsysteem te worden ont lucht, voordat de motor wi' starten. 5. De geringste hoe veelheden vuil en water zijn funest voor de inspuitappara- tuur. De tankdop moet goed afsluiten en bij het tanken mag.geen vuil of water in de tank komen. 6. Een diesel ge bruikt doorgaans meer olie. Een iets te lage stand bij een diesel veroorzaakt vrijwel on- lllllllllllllllllll middellijk schade aan de la gers en derhalve hoge repara tiekosten. 7. Auto's met diesel motoren mogen nooit met in geschakelde versnelling wor den geparkeerd. Bij de meeste diesels is namelijk een klein duwtje voldoende om de mo tor weer aan te laten slaan. Behalve in Europa is nu ook de vraag naar personenauto's met dieselmotor in de Ver enigde Staten toegenomen. Vorig jaar verkochten Merce des-Benz en Peugeot samen bijna 25.000 wagens tegen 13.000 in 1975. General Motors is op het ogen blik druk bezig met de ontwik keling van een dieselmotor, die in 1978 in de Oldsmobilese- rie zal worden gemonteerd. Ook Ford Europa werkt aan een diesel. Peugeot zal deze krachtbron voor Ford in Lille gaan vervaardigen en waar schijnlijk zal volgend jaar de dieselmotor in eerste instantie in het Granada-model worden ingebouwd, waarna ook enke le Amerikaanse typen zullen worden „uitgeprobeerd". Ondanks het feit dat de Hagenaars er in de oor logsjaren aan gewend wa ren geraakt dat zich vreemdsoortige projectie len door het luchtruim voortspoedden, keken zij op 8 september 1944 ver baasd naar boven. Twee granaatvormige voorwer pen verplaatsten zich met een ongekend hoge snel heid in noordelijke rich ting, op de achtergrond klonk het geluid van don derslagen. Het waren de eerste VZ's die de Duitsers van bun lanceerbasis Duindigt richting Londen zonden. Vijf minuten na dat de Hagenaars hun blik verbaasd hemelwaarts ge richt hadden ontploften in Londen op twee plaatsen de VZ's. Deze vliegende bommen waren door Wer ner von Braun ontworpen. Panoramiek wil deze ra- ketdeskundige centraal stellen in een documentai re en vraagt daarom Hage naars die gezien hebben dat de Duitsers de VZ's lanceerden contact met hen op te nemen. In 1943 hadden de bezetters al verkenningen rond en in Den Haag gedaan, om een geschik te lanceerbasis voor de V2's te vinden. De keus viel toen op het landgoed Duindigt. Vanaf dit punt wilde ze met duizend V2's per dag Londen in puin schieten. Dit aantal werd nooit bereikt, in totaal zijn er 1300 afgeschoten, waarvan 40 pro cent doel troef. Op de zwarte lijst van de V2 kwamen hier mee 2700 doden en ruim 6000 gewonden te staan. Het besluit om het vuur op Londen te openen werd na Dolle Dinsdag, 6 september 1944, door de Duitsers geno men. Men sommeerde de be woners van de huizen rond de Koekoekslaan, de Lijsterlaan en de Konijnenlaan hun hui zen te verlaten, de deuren en ramen moesten open blijven Op 7 september arriveerden de Duitsers, op 8 september kwamen 35 vrachtauto's met de projectielen aan. Diezelfde avond gingen de eerste twee V2's de lucht in, richting Lon den. Zesentwintig maal schoot men In de eerste 10 dagen vanaf Duindigt, het kruispunt Beukenlaan-Oud-Wassenaars- weg, het kruispunt Oud-Was- senaarseweg-Schouwweg en van het park De Beukenhorst. Represaillemaatregelen van de geallieerden konden niet uit blijven. Op de veertiende van deze warme septembermaand vielen al de eerste bommen van Engelse zijde. De Duit- sters werden niet getroffen, wel Raaphorst. Ruim veertien dagen was Duindigt „V2-vrij", toen de geallieerden het de Duitsers elders in Nederland al te moeilijk maakten, maar op 3 oktober kwamen de be zetters weer met hun wapens terug. De commandopost nam zijn intrek in een flatgebouw van de villawijk Marlot en er werden nieuwe bases aange legd: Ockenburch, inrichting Bloemendaal, het Rijswijkse Bos, de Kerkhoflaan in de Scheveningse Bosjes, Zorg vliet en later de Willem de Zwijgerlaan. Niet iedere V2 bereikte Lon den, ook Den Haag werd ge troffen door falende vliegende bommen. Op 27 oktober was het voor de eerste keer raak: Op het r.k. jongensinstituut „Huis van Kruisvaarders van St. Jan" viel een V2: veertien worden dat G. S. van Zuid- Holland als één der eersten aanspraak had kunnen maken op een exemplaar van deze nota. Wat is er aan de hand? Een vergissing? Is men Zuid-Hol land per ongeluk vergeten? „Neen hoor", zegt een woord voerder van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening". Het is gewoon helemaal niet de bedoeling, dat andere overheidsinstanties de nota zomaar toegestuurd krijgen. Iedereen, dus ook G.S. van Zuid-Holland, moet de no ta gewoon bestellen bij de Staatsdrukkerij...." Met dit verbijsterende ant woord zou de zaak opgelost zijn, ware het niet, dat Gede puteerde Staten van Noord- Holland maandag direct al hun commentaar gereed had den op de nota. Hoe kwam die nota wel in Noord-Holland te recht? Een woordvoerder van het Provinciehuis in Haarlem: „Oh, dat is heel simpel. Ik ben hem maandagmorgen zelf op het ministerie in Den Haag gaan halen. Trouwens, toen heb ik ook nog een bode van het Zuidhollandse bestuur ont moet, die een aantal exempla ren kwam afhalen". „Weet u dat zeker?" „Heel zeker" Terug naar het Zuidhollandse Provinciehuis. Een woordvoer der aldaar: „Neen hoor, die nota is hier nog nietWil van de voorlichting hebben ook nog niets. We wachten rustig af tot hij hier wordt bezorgd. Ja, want hij is inderdaad be steld bij de Staatsdrukker Door onze afdeling documen tatie". „Ja maar, een woord voerder van Noord-Holland zegt dat een bode van Zuid- Holland hem maandag afge haald heeft nanens het provin ciale bestuur". „Neemt u nu maar van mij aan, dat als de heer Buijsert zegt dat hij hem nog niet in zijn bezit heeft, dat dat dan ook zo is". „Oh, daar twijfelen wij niet aan, maar zou u niet even in de bodekamer kunnen informeren" „Ach, dat zou toch echt iets te ver voeren. Dat is heus te veel gevraagd om dat helemaal uit te zoeken". De mogelijkheid, dat de nota wel degelijk op het bureau van de heer Buijsert is beland, maar dat deze nog geen tijd gehad heeft om hem in te zien moet na wat bij een andere overheidsinstantie daarover te doen is geweest toch langza merhand wel uitgesloten wor den geacht. Ad Kuyper Het gebouw van Sijthoff Pers op de hoek van de Grote Marktstraat en de Wagenstraat in het hart van de Haagse binnenstad gaat over enkele jaren tegen de grond. Ervoor in de plaats komt een nieuw complex dat volgens ideeën, die door de Rijswijkse projectontwikke lingsmaatschappij Mavob b.v. zijn ge lanceerd, woningen, winkels en kanto ren zal gaan omvatten. Bovendien wordt er gedacht aan twee ondergrond se parkeerlagen. Deze ideeën zijn inmid dels aan b. en w. van Den Haag voorge legd. Sijthoff Pers heeft Mavob b.v. (Maatschappij Voorbereiding Bouwprojecten) enige tijd geleden benaderd, toen de plannen om de activiteiten die nu nog in de Haagse binnenstad plaatsvinden over te brengen naar nieuwbouw in de Rijswijkse Plaspoelpolder vaste vorm hadden gekregen. Aan de Grote Marktstraat zijn nu nog de redacties van de Haagsche Courant, Het Binnenhof en het Eco nomisch Dagblad gehuisvest, alsmede het admini stratief gedeelte en een deel van het technisch bedrijf van Sijthoff Pers. Een gedeelte van de technische productie van deze bladen geschiedt al enkele jaren in de Plaspoelpolder, waar onder meer de rotatiepersen zijn ondergebracht.1 De gedachte om ook de rest van het bedrijf naar het Rijswijkse industriegebied te verhuizen, leeft al lang bij Sijthoff Pers. Al enkele jaren ligt de rijksgoedkeuring^ voor de noodzakelijke nieuw bouw daar gereed. President-directeur A. G. Sijt hoff verwacht, dat de verhuizing over ongeveer drie jaar haar beslag zal krijgen, waarna het pand aan de Grote Marktstraat gesloopt kan worden en vervangen door nieuwbouw. De plannen voor het nieuwe complex in het Haagse centrum verkeren volgens Mavob-direc- teur mr. J. Fernhout overigens nog pas in een zeer pril stadium. „Er is zelfs nog geen sprake van een echte ideeënschets. We hebben tot nu toe niet meer gedaan dan analyseren welke functies er op deze plek in de stad wenselijk en mogelijk zijn". Vast staat wel, dat in de nieuwbouw een kleine vestiging van Sijthoff Pers ondergebracht zal wor den, waar service aan het publiek geboden kan worden en waar in de visie van de heer Sijthoff ook journalisten van de stadsredacties van Het Binnenhof en de Haagsche Courant een redactie ruimte kunnen krijgen. Een probleem waarover op dit moment nog ge dacht wordt is of het vorig jaar afgebrande Plane tarium, dat boven in het pand aan de Grote Marktstraat gehuisvest was, in de nieuwbouw zal terugkeren. President-directeur Sijthoff: „Dat is een punt van overweging. Het is best mogelijk, dat het Planetarium inderdaad in het nieuwe complex wordt opgenomen". Volgens de Haagse wethouder van stadsontwikke ling, drs. J. W. M. Hardon, zullen de bewoners van de binnenstad in elk geval betrokken moeten worden bij de toekomstige ontwikkelingen op het terrein van het Sijthoff Persgebouw. In dit ver band noemt hij de Overleggroep Centrum-Zuid, die al enige tijd functioneert als de meest logische gesprekspartner. Bij aankomst op de startplaats wordt de veertien meter lange raket verticaal op de ijzeren richttafel geplaatst. doden. Groter was de ramp op de eerste dag van 1945. De Duitsers hadden de inwoners van de Engelse hoofdstad een „passende" nieuwjaarsgroet willen brengen in de vorm van een V2. Deze nieuwjaarswens boorde zich echter in een blok huizen op de hoek van de Indi gostraat en de Kamperfoelie- straat: 38 doden. De D .uitsers trokken zich hier weinig van aan omdat „het mislukken van een V2 alleen aan Nederlanders is toe te schrijven, aangezien een V2 alleen door Nederlandse sabo tagedaad mislukken kan" zo beweerden ze. In de eerste maanden van het laatste oor logsjaar viel er nogmaals een V2 op Den Haag en wel in de Archipelwijk: 10 doden. De Engelsen zaten inmiddels ook niet stil. Zij wisten waar de lanceerbases zich bevon den, dankzij de spionage-acti- viteiten van een verzetsgroep in Den Haag. Drie tot vier maal per week kwamen de Engelsen met Spitfires in de hoop door bombardementen de Duitsers uit te schakelen. Fataal voor Den Haag werd de aanval van de geallieerden op 3 maart Men miste en gooide het Bezuidenhout plat: 486 do den en twaalfduizend daklo zen waren het resultaat van deze „vergissing". Enkele da gen later herhaalden de geal lieerden de aanval met meer succes en de lanceerbasis op Duindigt werd toen uitgescha keld. De andere lanceerbases zagen echter toch nog kans om in maart nog 217 V2's de zee over te sturen. De troepen van Montgomery bleven echter oprukken en de Haagse grond werd de Duit sers te heet onder de voeten. Op 27 maart vertrokken ze, met hun V2's. Inlichtingen aan de NOS: 035 - 28 11 10, toestel 2118. Dat overheidsinstanties volkomen langs elkaar heen werken, en dat er soms sprake is van een bij na belachelijk gebrek aan communicatie, daarvan werd dezer dagen weer eens een staaltje geleverd met het verschijnen van de Derde Nota over de Ruim telijke Ordening van minis ter Gruijters. Gisteren, dus twee dagen nadat de pers de nota al in huis had, moest Gedepu teerde ir. N. Buijsert van het Zuidhollandse provin ciale bestuur ons het com mentaar op deze nota nog steeds schuldig blijven. „Ik heb hem nog niet", klonk het gegriefd uit zijn mond. „Het is een hopeloze zaak. Dat gebeurt nou iederekeer wanneer de rijksoverheid met een belangrijk stuk voor de dag komt Dan moeten wij alles uit de kranten vernemen, zonder dat wij de stukken zelf in ons bezit hebben". De irritaties van de heer Buij sert zijn begrijpelijk, want als er één overheidslichaam be langhebbende is bij de nota dan is het wel het provinciale bestuur van Zuid-Holland. De minister spreekt in de nota immers zijn voorkeur uit voor de bouwlocatie Pijnacker- Nootdorp, terwijl uitgerekend het bestuur van Zuid-Holland vorig jaar nog die bouwlocatie van de hand heeft gewezen als ongeschikt. Gesteld kan dus Het tanken van de V2 met alcohol en vloeibare zuurstof. Langzaam verlaat de V2 de richttafel met een gloeiend-hete staart van uitlaatgas sen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11