NS neemt nieuw treintype in gebruik Niveau rijlessen sterk verbeteren Rentewijziging bij de RPS per 1 maart 1977. Specialisten fel tegen verstrekken Binnenschippers zien af van harde acties van heroïne Rijksmunt doet aan oneerlijke concurrentie Mozart helpt overspannen mensen AUTORIJSCHOOLHOUDERS: Gouden handdruk terecht 8%% ^postgiro en rijkspostspaarbank Groepsreizen van nabestaanden naar oorlogsgraven BINNENLAND leidse courant. - - dinsdag i maart 1977 pagina 9 ARNHEM (ANP) Een groot deel van de Nederlandse autorijschoolhouders vindt het huidige niveau van de rijop leidingen te laag en is ontevreden over de sociale voorzieningen voor rij schoolhouders en instructeurs. Men wil zo snel mogelijk praten met het CBR, het ministerie van Verkeer en Water staat en met de overkoepelende organi satie van rijschoolhouders over een aantal eisen, die zijn opgesteld door de werkgroep autorijschoolbelangen Ne derland. Met betrekking tot de rijopleiding vindt de werkgroep dat deze zal moeten wor den aangepast aan de eisen van het hedendaagse verkeer. Daartoe zou men de leerlingen niet alleen vaker in het centrum van een stad moeten laten rijden, maar ook met een volgeladen auto een lange rit moeten maken. De groep vindt ook dat kandidaten in het bezit dienen te zijn van een slip-certifi caat alvorens examen te mogen doen. Voordat de aspirant-automobilist voor de eerste maal plaats neemt achter het autostuur moet hij met goed gevolg een theoretisch examen hebben afgelegd. Verder vinden de rijschoolhouders, dat de BTW van 18 procent moet worden afgeschaft. Zij menen dat autorijles kan worden beschouwd als onderwijs. DEN HAAG (ANP) De „gou den handdruk", tot een bedrag van 266.500,- en gegeven aan de directrice van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Borger-Odoorn (Drenthe), l heeft vragen opgeroepen bij het kamerlid Staneke (DS'70) Hij wil van CRM-minister Van Doorn weten, of deze af vloeiingsregeling een aanvaard bare manier is om een conflict op te lossen en vraagt de be windsman welke maatregelen worden overwogen om dergelij ke beslissingen te voorkomen. Uit de toelichting op de vragen blijkt, dat de financiering van de afvloeiingsregeling geput wordt uit de reserve, die de stichting in de loop der jaren heeft gekweekt. Arnhemse raad wil vervroegde sluiting Billiton ARNHEM (ANP) De gemeen teraad van Arnhem heeft gis teravond besloten het verzoek van de fracties van de PvdA, PSP en PPR aan de directie van Billiton in Arnhem om het loodbedrijf onmiddellijk te sluiten, te ondersteunen. Burge meester en wethouders zullen Billiton vragen de loodsectie van het bedrijf, die de grootste bron van vervuiling is, niet pas op 1 april maar eerder te slui ten. Burgemeester drs. J. A. F. Roe ien las een verklaring over de Billiton-affaire voor, waarin on der meer werd gezegd dat af hankelijk van de resultaten van een onderzoek onder alle twee- en driejarige kinderen in de wijk 't Broek (bij Billiton), beke ken zal worden of een uitgebrei der onderzoek of andere maat regelen wenselijk zijn. Het mi lieu Actiecentrum Nederland, afdeling Arnhem, deelde naar aanleiding van de verklaring mee dat juristen bezig zijn met het aanspannen van een kort geding tegen de gemeente Arn hem, waarin wordt geëist dat er een algemeen onderzoek wordt ingesteld. Exterieur van de nieuwe intercity-trein waarvan vandaag het eerste treinstel in Utrecht is aangekomen. Cultureel Mozaïek Minister Van Agt, als minister voor Antilliaanse zaken ad interim, heeft gisteren in Den Haag te zamen met de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen E. G. Maduro (links) en de Surinaamse ambassa deur W. van Eer (rechts) twee in opdracht van de Sticusa samengestelde boekwerken in ontvangst genomen. Het zijn „Cultureel mozaïek van de Nederlandse Antillen" en „Cultureel mozaïek van Suriname", waarin veertig auteurs uit Nederland, Suriname en de Antillen, verschillende culturele facetten van de landen in de West beschrijven. AMSTERDAM (ANP) Het invoeren van een gecontroleerd systeem van verstrekking van heroïne aan gebruikers moet drin gend worden ontraden. Dit schrijven enkele specialisten en hulp verleners in een nota aan de Amsterdamse gemeenteraad. Zij reageren hiermee op uitspraken van het gemeentebestuur waaruit zou zijn gebleken, dat men in beginsel bereid is tot het legaal verstrekken van heroïne aan verslaafden over te gaan. Volgens de opstellers wordt de betrokken groep niet geholpen, maar worden integendeel de toekomstige herstelkansen van de verslaafden geminimaliseerd. „Andere mensen worden tot gebruik aangezet, terwijl een sponswerking van probleemjongeren naar de zwarte markt, die rondom de verstrekking blijft bestaan, niet te voorkomen zal zijn. Ten slotte is op deze wijze geen vermindering van criminaliteit te verwachten", aldus de nota. Tot de onderteke naars behoren prof, dr, W. K. van Dijk, van het Alg. Prov. Stads en Acad. ziekenhuis in Groningen, de Emiliehoeve in Den Haag, de Jellinek-kliniek in Amsterdam, dr. A. Rengelink, hoofd afd. psychiatrie van de GGD in Rotterdam en dr. J. A. Schipper van het psychiatrisch ziekenhuis „Bloemendaal" in Den Haag. Zelfverbrander overleden ROTTERDAM (ANP) - De bin nenschippers hebben de harde acties, die zij voor vandaag hadden aangekondigd, opge schort. Zij hadden in januari staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat een ultimatum gesteld als hij niet zou voldoen aan hun eis het wettelijk voorgeschreven aan tal laad- en losdagen te verla gen. Van Huiten heeft nu toege zegd dat dit uiterlijk per 1 april zal gebeuren. Volgens de commissie binnen scheepvaart, ovrlegorgaan met vervoersorganisaties, moet het aantal laad- en losdagen worden gehalveerd. Het ministerie was het hiermee eens, maar vanwe ge de oppositie van de vervoer ders, die wel halvering wilden, maar tevens verlaging van de vrachtprijs, werd dit advies tot nu toe niet opgevolgd. De vervoersorganisatie EVO is uiterst verbaasd over de toezeg ging van de staatssecretaris. Men acht het onjuist dat hij vooruit loopt op een probleem waarover met het bedrijfsleven nog geen overeenstemming is bereikt „Wij blijven vasthouden aan ons standpunt dat de schip pers iets moeten inleveren van de financiële voordelen die uit een verlaging van het aantal laad- en losdagen voortvloeien. Breda In het Laurenszieken- huis in Breda is gisteren de man overleden, die zich zondag middag in Breda in brand had gestoken. Het betreft een 24-ja rige inwoner van Tilburg, die moeilijkheden had met een vrouw die was ondergebracht in het opvangcentrum voor on gehuwde moeders „Valkenhor st". De man probeerde zonder suc ces met haar in contact te ko men. Hij heeft zich daarna met benzine overgoten en is in zijn auto gaan zitten. Daarbij heeft hij zijn aansteker geopend, waardoor een vonk de benzine damp tot explosie bracht. De politie weet niet of het slach toffer zich werkelijk van het leven heeft willen beroven, of alleen dreigend heeft willen op treden. De man is na het onge luk niet meer bij kennis ge weest Interieur van een 1ste klasse rijtuig van de nieuwe trein. UTRECHT (ANP) Met in gang van de nieuwe dienstre geling die aanvangt op 22 mei, kan het publiek op het traject Eindhoven—Venlo kennis ma ken met nieuw NS-materieel voor de lange afstand dat in de loop van de jaren '80 de huidige treinstellen op de lan ge trajecten moet gaan ver vangen. Het eerste nieuwe intercity treinstel van een protoserie van in totaal zeven stuks is maandag door de Duitse wa- gonfabriek Talbot in Aken aan NS afgeleverd. De proto serie kost tegen de vier mil joen gulden per treinstel. Na wat proeven gaan de prototy pen op de Hofpleinlijn en op het trajekt Den Haag—Vlissin- gen technische proefritten ma ken alvorens het nieuwe type in de reizigersdienst wordt in geschakeld. De nieuwe treinstellen, die met hun verhoogde „cockpit" ui terlijk veel weg hebben van een Boeing Jumbo Jet, zijn in eerste instantie bedoeld voor de nieuwe Schiphollijn. Op de ze nu nog in aanbouw zijnde lijn komen vijftien exempla ren van de eerste normale pro- duktieserie te rijden. PSP op bres voor wassalons DEN HAAG PSP-fractie- voorzitter Van der Lek heeft de mnisters van Economische Za ken en Financiën gevraagd maatregelen te nemen tot het behoud van de bestaande was salons en tot uitbreiding van hpt aantal niet-commerciële sa- Ions, al dan niet in beheer van de overheid. Naar zijn mening is het gebruik' van wassalons in het algemeen milieuvriendelijker dan het ge bruik van een eigen wasmachi ne. Daarom moet het bevorderd worden. BOZE FEDERATIE GOUD EN ZILVER; (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De Rijksmunt doet aan oneerlij- munten en penningen die geen wettig betaalmid- Bovendien, zo schrijft de Federatie, heeft men opnieuw op particulier commercieel gebied door ke concurrentie en geeft bovendien een onjuiste del zijn." kennelijk fouten gemaakt bij de berekening van de advertenties over de herdenkingspenningen indruk aan de consument op het gebied van het aanmaken van privé-munten, waardoor vorig voor één jaar Suriname". Hiermee misbruikt de belegging in munten en penningen. De Rijksmunt Dit schrijft een boze Federatie Goud en Zilver aan jaar uit rijksmiddelen ongeveer zes miljoen gulden Rijksmunt haar naam voor het beconcurreren van moet wettige betaalmiddelen maken waarop het staatssecretaris Van Rooijen (Financiën) en de aan de Rijksmunt werd gegeven als bijdrage in het bedrijfsleven. EINDHOVEN De bedrijfsarts van de Daf-fa- briek in het Belgische Oevel, W Michiels, heeft een opmerkelijke therapie ontwikkeld om over spannen mensen van hun problemen af te helpen. De arts heeft enige tijd geleden zijn succesvolle methode om kinderen van hun leermoeilijkheden af te helpen ook toegepast op DAF-medevverkers, die door allerlei oorzaken over hun toeren waren geraakt. Blijkens de „DAF-bode" heeft de arts daarmee veel succes. Bij zijn behandeling, die de bijna onuitsprekelijke naam heeft van „audiopsy- chophonologie" gaat het om de sonische wederge boorte van de patiënt, ofwel de wedergeboorte van het luisteren, waaraan geen enkel medicijn te pas komt. Oorzaak van overspannenheid binnen het mense lijk lichaam ligt volgens dokter Michiels onder meer in het onvermogen om te luisteren. Hierbij dient het onderscheid te worden gemaakt tussen hóren en' luisterenO bij horen het gaat eigenlijk om de oren en met luisteren heeft men het over de hersenfunctie. Bij overspannen mensen kan door middel van een luistertest worden aange toond dat de hersenfunctie, waarmee wordt geluis terd, sterk is afgenomen of soms geheel afwezig is. Om die functie weer op normaal niveau terug te brengen ofwel om de overspannenheid weer te genezen is dus geluid nodig. En dat is het grondpricncipe, waarmee de bedrijfsarts werkt. De therapie van de dokter is gebaseerd op het gegeven dat de luisterfunctie van de hersenen van een baby pas actief wordt omstreeks de vijfde maand van de zwangerschap. Op dat moment gaan alle tonen onder de 8000 Herz verloren (het z.g. watermilieu), hoewel het kind wel alle geluiden van zijn of haar moeder in zich opneemt. Pas na de geboorte gaat het luisteren zich aanpassen aan het luchtmilieu en gaan ook de tonen beneden de 8000 Herz een rol spelen. In het begin van de behandeling luistert de patiënt dan ook uitsluitend naar geluiden met een frequentie hoger dan 800 Herz. Het verkrijgen van de hoge tonen is geen pro bleem, omdat bestaande apparatuur de lage tonen van het normale geluid kan filteren. Een groter probleem vormt de geluidsbron. Bij kinderen is dat niet zo moeilijk, want hiervoor gebruikt de dokter de moederstem. Bij ouderen is dat echter moeilijker. Dan wordt vaak een beroep gedaan op de componist Mozart. „Mozart is al op zeer jeugdi ge leeftijd met componeren begonnen en gebruikte juist veel hoge tonen, met name in de vioolmuziek. Geen enkele andere componist heeft zoveel hoge tonen geschreven in zijn muziek en daarom is ook alleen maar Mozart voor deze behandeling te gebruiken", vertelt de bedrijfsarts. Bij het gebruik van de moederstem duurt de sonische wedergeboorte ongeveer vijftig uur, ver spreid over zes maanden. Moet Mozart te hulp worden geroepen, dan kan de behandeling tot 100 uur oplopen. In de beginfase moet men twee tot drie maal per week aan de wat wordt genoemd „muzikale mem". Gedurende twee uur wordt de patiënt dan overspoeld met hoge tonen, die voor een normaal mens „niet om aan te horen zijn Dokter Michiels vertelt, dat zijn patiënten er door gaans erg rustig onder blijven. „Wie er erg aan toe, is, valt in slaap, anderen met een lichtere mate van overspannenheid gaan een boek lezen". Bij het toepassen van de hele methode speelt ook de selectiviteit van het luisteren een rol, die open of gesloten kan zijn. Is er sprake van een gesloten selectiviteit, dan weet de arts dat de werkelijke oorzaak voor de overspannenheid moet worden gezocht bij de patiënt zelf. Resultaten van de opmerkelijke behandeling van dokter Michiels zijn er inmiddels al in voldoende mate. „In verschillende landen is succes geboekt met kinderen en heeft de methode op dat gebied zeker erkenning. Met de volwassenen zijn we nog te kort bezig om nu al een overzicht van resultaten te geven. Maar incidenteel is bij DAF-mensen reeds vooruitgang geconstateerd", zegt de bedrijf sarts, die het belangrijk vindt dat bij zijn therapie geen enkele medicijn wordt gebruikt en zijn pa tiënten dus ook niet met allerhande preparaten in aanraking komen. Per 1 maart is onze hypotheekrente verhoogd. Maar eerlijk is eerlijk ook de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito's - gaat omhoog. De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: Beleggingsbewijzen Spaardeposito's 3 jaar vast 7!/2 4 jaar vast 7%% 5 jaar vast 8 2 jaar vast 7 3 jaar vast 7%% 4 jaar vast 8 5 jaar vast 8'/4% 6 jaar vast 8%% De rentetarieven van de overige spaarvormen zijn niet gewijzigd. Onze hypotheekrente bedraagt thans: Meer informatie? Bel (020) 5 89 31 37 0017 bellen kan ook Vraag folder bij het postkantoor Of schrijt, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. DEN HAAG De in Den Haag gevestigde Oorlogsgravenstichting heeft voor haar groepsreizenprogramma voor nabestaanden naar oorlogsgraven in Indonesië, Thailand en Birma in 1977 elf reizen georganiseerd, waarvan de eerste van 19 tot 28 maart aanstaande met als hoofdbestemming Djakarta. Van 2 tot 11 april gaat de tweede groep, eveneens naar Djakarta, van 23 april tot 2 mei de derde naar Bandoeng, evenals de vierde en vijfde groep respectievelijk van 7 tot 16 mei en van 28 mei tot 6 juni. De zesde groep, met als hoofdbestemming Semarang, reist van Ij tot 20 juni. De zevende groepsreis heeft SoeLabaja als hoofdbestem ming en w.el van 25 juni tot 4 juli, evenals de achtste van 16 tot 25 juli. De negende reis heeft Bangkok als hoofdbestemming, namelijk van 19 tot 28 november, de tiende Rangoon van 8 tot 17 december 1977. Voor 14 januari tot 23 januari van 1978 staat een reis met als hoofdbestemming weer Bangkok op het programma. Tot dusverre hebben zich ongeveer driehonderd deelnemers voor deze reizen aangemeld. De belangstelling bleek zo groot dat vier extra reisgroepen moesten worden geformeerd. De reiskosten worden grotendeels door de deelnemers gedragen. De Oorlogsgravenstichting verstrekt hierop een aanvullende subsi die. Sedert 1969 zijn reeds dertig groepsreizen naar oorlogsgraven in genoemde landen gehouden. Hier heeft de stichting ruim 30.000 graven van omgekomen Nederlandse militairen en burgers in beheer. Verspreid over de gehele wereld heeft de stichting in totaal ruim 200.000 graven van Nederlandse oorlogsslachtoffers in beheer. Over doel en werk van de Oorlogsgravenstichting is een kleurenfilm vervaardigd, getiteld „Een stad van meef dan 200.000 doden", die vermoedelijk op of omstreeks 4 mei op de televisie zal worden uitgezonden. Op 9 maart zal de Stichting Socutera in een andere film aandacht aan doel en werk van de Oorlogsgravenstichting schenken. Nog twijfels in zaak onthoofde vrouw Van een onzer verslaggeefsters ROERMOND De rijkspolitie tast nog in bet duister in de zaak van de onthoofde vrouw, van wie zaterdag het lichaam is gevonden door een tienjarig kind in een greppel in het Lim burgse Horst De Rijkspolitie gaat nu een aan tal tips na die zijn binnengeko men op perspublicaties. De vrouw blijkt een blindedarmo peratie te hebben ondergaan en slechts één nier te hebben ge had. Het lijk van de vrouw is gistermiddag begraven in Horst.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9