Alsnog lijkschouwing op vrouw Gentse rechter Affaire Traube Duitsers tussen twee vuren zet Zendtijd gevraagd over mensenrechten Mafialeider Galente nieuwe 'peetvader', wreed en gevreesd PERFECTE MISDAAD VOLGENS BOEKJE? Uitslag EERSTE trekking MIVA-loterij 1977 Werkgever voor ruim een ton opgelicht Gevechten in zuiden van Libanon BUITENLAND LEIDSE COURAN' DINSDAG 1 MAART 1977 PAGINA 7 Ongeregeldheden in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - In de straten van San Salvador is het gisteren tot schietpartijen geko men, enkele uren nadat troepen gesteund door pantserwagens een einde hadden gemaakt aan een protestbijeenkomst tijdens welke nieuwe presidentsverkie zingen werden geëist Eerder op de dag raakten ten minste negen personen gewond toen troepen van de nationale veiligheidsgarde zonder vooraf gaande waarschuwing een aan val openden op de ongeveer 6000 personen die op het „plein van de vrijheid" luisterden naar sprekers, die eisten dat de presi dentsverkiezingen ongeldig zou den worden verklaard en dat nieuwe verkiezingen zouden worden uitgeschreven. Stern geruime tijd in straf cel DEN HAAG (ANP) De Russi sche dissidente arts Mikhail Stern, die in 1974 een straf van acht jaar dwangarbeid kreeg opgelegd, heeft tot afgelopen zondag tien etmalen doorge bracht in een straf cel. In deze cel, een klein, onver warmd stenen hok, moest hij verblijven zonder bovenkleding en op een dagelijks rantsoen van water en 400 gram brood. Dit is gisteren bekend gewor den. Volgens secretaris W. Stee man van het Mikhail Stern-tri bunaal is de vrouw van de dissi dente arts in hongerstaking ge gaan toen zij hoorde dat haar man in de strafcel zat. IN 1978 ZOMERTIJD IN DUITSLAND BONN (DPA) Vermoedelijk zal in 1978 de Duitse bondsre publiek de zomertijd worden ingevoerd. De regering heeft gisteren een daartoe strekkend wetsvoorstel ingediend. Bonn volgt zo het voorbeeld van verscheidene Westeuropese lan den. Na Italië, Spanje en Fran krijk zullen Nederland, België en Luxemburg dit jaar in de nacht van 2 op 3 april de klok een uur vooruitzetten. In de nacht van 24 op 25 september wordt de klok teruggezet. Incident bij bezoek Britse vorstin aan Nieuw Zeeland WELLINGTONflJPD - In de hoofdstad van Nieuw-Zeeland is een man met een geladen luchtdrukgeweer aangehouden in een menigte, die wachtte op koningin Elizabeth van Enge land. Kort voordat de vorstin het par lementsgebouw in Wellington verliet, werd op ongeveer 20 me ter van het punt waar Elizabeth zou passeren, een 28-jarige over meesterd die juist het geweer uit een foedraal had gehaald. Degene die de man onschadelijk maakte, was een politieman die zijn dienst wat vroeger had beëindigd om de Britse konin gin te zien die de zitting van het parlement kwam openen. KARDINAAL WYSZYNSKI IN ZIEKENHUIS WARS CHAD - (UPI) Kardi- naai Wyszynski, primaat van Polen is in het ziekenhuis opge nomen voor een onderzoek. Het zou gaan om een operatie aan de galblaas. Een woordvoerder van het aartsbisdom zei echter te ver wachten, dat de 75-jarige kardi naal deze week weer uit het ziekenhuis zal komen, nog net op tijd voor de aankomst in Polen van de Vaticaanse diplo maat mgr. Luigi Poggi, leider van de werkgroep in het pause lijk staatssecretariaat, belast met onderhandelingen over ver betering van de verhouding kerk en staat in Polen. Bezetters van Parijsekerk houden vol PARIJS - (UPI) De ruim dui zend volgelingen van de gesus pendeerde aartsbisschop Mgr. Lefebvre hebben ook gisteren de kerk van de H. Nicolaas in het Quartier Latin in Parijs bezet gehouden. Om beurten gaan zij naar een café aan de overkant om iets te eten of naar huis om te rusten. Zij willen een eigen kerkruimte. Tot nu toe hebben zij de mis alleen kunnen bijwonnen in sportstadions, gehuurde feestza len en concertzalen. Het aarts bisdom Parijs heeft de bezettin veroordeeld als „juridisch noch moreel aanvaardbaar". (Van onze correspondent) GENT Het gerecht in Gent zal overgaan tot lijkschouwing van mevrouw Ros ine Jespers, echtgenote van de zondag gear resteerde Gentse rechter, zo heeft de BRT gisteravond meege deeld. Eerder was abusievelijk meegedeeld dat autopsie niet mogelijk was omdat het lichaam zou zijn gecremeerd. Na de dood is geen lijkschouwing verricht, omdat dit als een blijk van argwaan kon worden beschouwd aan het adres van de toen nog niet van moord verdachte rechter. Het overlijden van mevrouw Jespers, die vorig jaar op 28 juni in haar bad om het leven kwam, werd bij afwezigheid van de eigen huisarts vastge steld door een andere arts. Deze uitte destijds de wens er een collega bij te halen, maar daar bleef het bij. Als stille bezwarende getuige is intussen een boekje gevon den in het kantoor van rechter Jespers, waarin men kan lezen hoe een perfecte misdaad kan worden gepleegd: het slachtof fer wordt bij de benen geno men en verdrinkt in bad zon der sporen van geweld. De dood van mevrouw Jespers is steeds toegeschreven aan een hartaanval, nadat zij bij grote hitte had getennist De medeplichtigheid aan een roof van een fortuin aan waar depapieren, op 1 februari j.L van een bejaarde vrouw, waarvan rechter Jespers even eens beschuldigd wordt, is een gevolg van de aanhouding van een van de daders bij een verkeerscontrole, zondag j.L In diens auto werden documen ten gevonden die belastend waren voor de rechter. Deze bleek bevriend met het slach toffer en met de daders, waar uit kon worden opgemaakt dat hij de tipgever voor de bero ving is geweest Niet alleen is de vrouw in haar huis overval len, later is ook haar safe bij de bank geleegd, vermoedelijk nadat de rechter haar de sleu tel en de cijfercombinatie van de safe afhandig had gemaakt In Gent veronderstelt men dat de rechter door zijn vrienden uit de wereld van de misdaad werd gechanteerd, nadat zij meer te weten waren gekomen over de dood van mevrouw Jespers. Rechter Jespers was bij zijn benoeming in 1968 de jongste onderzoeksrechter van België. Hij stond goed aange schreven in liberale politieke kringen, was joviaal in de om gang en er was sprake van dat hij bevorderd zou worden tot procureur. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Het Duitse volk loopt momenteel het koude angstzweet over de rug door de reëel geworden mogelijkheid dat uitgerekend zijn beste koppen op het gebied van de kernenergie het land in een atomaire catastrofe kunnen storten. Sedert het weekblad „Der Spiegel" onthulde, dat de kerngeleerde Klaus Traube door de binnenlandse veiligheidsdienst geschaduwd werd, weten de Duit sers echter niet meer uit welke hoek zij het gevaar het meest moeten duchten: van de zijde van kerngeleerden, die op het terrein van de anarchie dreigen te komen of van de zijde van de behoeders van de democratie die de democratische spelregels met voeten treden. Aan beide zaken bestaat geen twijfel meer: dr. Klaus Traube, die als weinig anderen de atoominstallaties in zijn land kent, had contacten met linkse extremisten en het „Bureau ter Bescherming van de Grondwet" (de Westduitse B.V.D.) schond op eclatante wijze rechten, die zij juist had moeten heiligen. Als directeur van Interatom in het nabij Keulen gelegen Bens- berg was Traube onder verden king gekomen, dat hij relaties onderhield met de anarchist Therani uit Iran. Het ging zelfs zover, dat de beruchte Venezo laan Carlos genoemd werd. Voor de veiligheidsdienst uite raard aanleiding om het hoogste alarm te slaan. Met zijn kennis was dr. Traube in staat de vreedzame kernenergie in een voor het volk onvoorstelbare ramp te laten exploderen. Hij kende niet alleen de materie, maar ook de toegang tot de kerncentrales en de middelen om de veiligheidsvoorschriften te ontduiken, dus om mensen met kwade bedoelingen naar binnen te smokkelen. Niemand zal er ook maar het geringste bezwaar tegen aanvoe ren wanneer de geheime dienst van een land een dergelijke man nader onder de loupe neemt wanneer blijkt, dat hij contac ten onderhoudt met lieden, die zonder meer bereid zijn kerne nergie te misbruiken om de door hen gehate staat in de lucht te laten vliegen. Maar wanneer blijkt, dat staats organen zich zo fanatiek aan hun taak wijden, dat zij er niet voor terugdeinzen de grondre gels van deze staat aan te tas ten, dan ontstaat er terecht ang st Geheime agenten hadden zich het recht verschaft om de telefoon van dr. Traube af te tappen en zijn post te controle ren. Zij braken in zijn woning in, om er microfoons en een zender te installeren. Er zijn Duitsers die hieraan nog zwaarder tillen dan aan het mo gelijk verraad dat dr. Traube had kunnen plegen, maar niet gepleegd heeft, zoals gebleken Indianen hebben recht op deel van Maine WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering zal een proces aanspannen tegen grond eigenaren in de staat Maine ten behoeve van de oorspronkelijke Indiaanse bevolking, tenzij bui ten de rechtszaal een regeling kan worden getroffen, zo heeft het ministerie van justitie in Washington maandag meege deeld. Twee kleine Indiaanse stam men, de Penobscot en de Passa- maquoddy eisen 10 12,5 mil joen hectaren land terug, onge veer een kwart van de staat Maine. Het land is overwegend eigendom van houtvesters-be drijven. De Indianen baseren hun aanspraken op een wet uit 1790, waarin staat dat landver- koop door Indianen alleen rechtsgeldig is wanneer de fede rale regering de transactie goed keurt In de meeste gevallen is voor de grondverkoop in Maine nooit regeringsgoedkeuring ge geven. Minister van der Stoel (derde van links) in gesprek met zijn Tsjechische collega Chnoupek (derde van rechts). Van der Stoel daagt Tsjecbiscbe regering uit PRAAG (Rtr) Minister van der Stoel van buitenlandse za ken heeft gisteren in Praag de Tsjechoslowaakse regering uit gedaagd hem in staat te stellen voor de Tsjechoslowaakse tele visie Charta 77 voor te lezen, het manifest van een aantal dissidenten waarin wordt ge vraagd de aanbevelingen over de mensenrechten na te leven. De bewindsman bood zijn Tsje chische collega Chnoupek aan tien minuten voor de NOS-t.v. het Tsjechische standpunt ui teen te zetten. De NOS heeft zendtijd aangeboden in de ru briek Panoramiek van morgen avond. Het lijkt onwaarschijnlijk dat minister Van der Stoel, die een officieel bezoek van drie dagen aan Tsjechoslowakije brengt, de zendtijd van Praag zal krijgen. In afwachting hiervan heeft de Nederlandse bewindsman zijn Deze eerste trekking vond plaats op 25-2-1977 te Amster dam door notaris L. Schmedding. Er werden bij deze trekking uitsluitend drie HOOFDprijzen getrokken: een hoofdprijs van 50.000,- viel in serie B op nr. 07940 een hoofdprijs van 10.000,- viel in serie A op nr. 07940 een hoofdprijs van 10.000,- viel in serie C op nr. 07940 De TWEEDE trekking vindt plaats op 29-4-1977. Er worden dan voor ALLE series een groot aantal prijzen uitgeloot, dus ook nog voor de series A, B en C. U gelieve deze loten dus te bewarenI Voor de TWEEDE trekking zijn nog steeds loten verkrijg baar. Door 10,-, 20,-, 30,- of 40,- te storten op giro: 27 22 49 tnv MIVA - Breda, Vijverstraat 12, ontvangt u 1, 2, 3 of 4 loten van 10,- per stuk, enz. U heeft dan weer kans op een hoofdprijs van 50.000,- en vele andere aantrekkelijke geldprijzen (totaal: 370.000,-). Doe dus mee met de nationale MIVA-loterij voor duidelijke hulp aan de derde wereld. (De MIVA-loterij 1977 is goedgekeurd door het Ministerie van Justitie onder nr. L.O. 670/078/049 d.d. 2 september 1976). Carter: succes in strijd voor mensenrechten WASHINGTON (UPI) President Jimmy Carter nomen om deze zaak te bespreken. Sommige van heeft in een interview gezegd dat zijn campagne die regeringen hadden zich in het verleden 'duide- voor mensenrechten „ongeëvenaarde resultaten" lijk schuldig' gemaakt aan schending van de rech- heeft opgeleverd. ten van de mens, maar herzien mogelijk hun Tal van regeringen hadden contact met hem opge- beleid, zo zei Carter tegen de Washington Star. (Van onze correspondent Jane Rosen) NEW YORK Op maandag 21 februa ri vierde Carmine Galente zijn 67ste verjaardag. Veel tijd om die te vieren had hij niet, want Galente is de laatste tijd druk bezig met het voeren van een 'verkiezingscampagne'. Hij wil name lijk niets liever worden dan 'capo di tutti capi van de Mafia' worden ofte wel de baas van alle bazen. Die zetel bleef onbezet na de dood in oktober vorig jaar van Carlo Gambino, de ech te "peetvader". Politiefunctionarissen van de federale regering en uit New York hebben verklaard dat Galente sedert oktober de steun probeert te vergaren van Mafialeiders in New York en andere grote steden in het land. Galente is nu het hoofd van de oude clan van Joe Bonnano. Galente "erfde" deze clan, toen Bonnano met pensioen ging. "Sedert de dagen van Vito Geno- vese is er geen wredere en meer ge vreesde man", zei het hoofd van de afdeling georganiseerde misdaad van de New Yorkse politie. "De andere ma- fiosi zijn van koper, Galente is van zuiver staal". Volgens de politie wil Galente weer de Mafia in haar oude machtspositie her stellen; de positie die zij had in de 'goede oude tijd', vóór de negers en de Amerikanen van Zuid-Amerikaanse af komst, de handel in drugs overnamen en zich een weg baanden in andere winstgevende en louche zaken. Vroeger was dit alles het terrein van de Mafia en Galente wil dat de Mafia haar mo nopolie weer terugkrijgt. Verder wil hij ook de oude familietradities in ere her stellen die onder Gambino in het slop geraakt waren: de verfijnde etiquette van de oude wereld en de strakke Sici- liaanse wetten van trouw aan de mafia leiders. Galente werd in New York geboren, maar is van Siciliaanse afkomst en hij voelt zich ook Siciliaan. Zijn vader emi greerde uit zijn kleine vissersdorp op Sicilië. Van dit dorp, Castellamare del Golfo, zou volgens de overlevering 80 procent van de mannelijke bevolking in de gevangenis gezeten hebben. Galente junior begon zijn loopbaan in de mis daad als leider van een bende in de Italiaanse wijk van New York. Stukje bij beetje wist hij zich omhoog te wer ken. Volgens de New York Times was Galente's reputatie vooral gebaseerd op het gerucht dat hij betrokken zou zijn geweest bij de moord op Carlo Tresca. Deze redacteur van een anarchistische krant werd in 1943 in New York ver moord. Volgens zeggen in opdracht van Vito Genovese die hiermee zijn vriend, Benito Mussolini, een dienst wilde be wijzen. Galente werd een soort verbindingsoffi cier voor de Bonnano-familie: hij onder hield de contacten met ander families wanneer conflicten moesten worden op gelost of gezamenlijke ondernemingen op touw moesten worden gezet. Het ging hem voor de wind tot zijn arresta tie in 1960, op de beschuldiging van handel in drugs. Tijdens het proces kwam de voorzitter van de jury echter op een merkwaardige wijze ten val toen hij een trap af liep. De voorzitter brak zijn rug en de hele rechtzaak werd ongeldig verklaard. "Het leed geen twij fel of de man was geduwd", zei later de openbare aanklager. Twee jaar lafer werd Galente opnieuw berecht, en dit maal werd hij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 jaar. Galente werd in 1974 vrijgelaten en hij werd hoofd van de Bonnanoclan. Hij had twee ambities. Ten eerste wilde hij weer de Bonnano-familie in haar oude machtspositie herstellen. De Bonnano's hadden hun macht verloren nadat de oude "capo di tutti capi", Carlo Gambi no, het vorige hoofd van de Bonnano clan, opzij had gezet, omdat Gambino gehoord had dat Joe Bonnano hem wilde vermoorden. Zodoende wilde Ga lente zich wreken op Gambino. Allerlei verdachte gebeurtenissen deden zich voor. Een gangster die wat zaken van Galente had overgenomen tijdens diens verblijf in de gevangenis, werd ver moord, evenals een voormalig lid van de Bonnano-familie die overgelopen was naar de vijand. De politie gelooft dat Galente verantwoordelijk is voor beide moorden, maar zij kan niets be wijzen. Gambino bleek echter een spelbreker, want voor Galente hem uit de weg kon ruimen stierf hij al van ouderdom. Se dert de dood van Gambino is de macht van Galente gestegen. Steeds meer Ma fialeiders zijn overgelopen naar zijn kamp. Volgens federale agenten zou Galente contracten hebben opgesteld om 12 negers en Zuidamerikanen, die een deel van de handel in drugs hadden overgenomen te vermoorden. De moor den werden niet uitgevoerd, omdat de 12 mannen volgens geruchten een 'over eenkomst" met Galente aangegaan had den, wat wil zeggen dat ze van toen af aan voor hem werkten. Sommige Mafialeden van de 'oude school" zijn nog wat afkerig van de handel in drugs. Desondanks zo gelooft de politie, is Galente nu bezig een natio naal netwerk op touw te zetten voor de handel in verdovende middelen. Er zou den posten in Montreal ingericht zijn om Europa op te vangen en andere posten aan de westkust voor zendingen uit Zuid-Azië. De agenten die Galente in de gaten houden, zeggen dat hij zijn dagen slijt zoals veel andere New Yorkers. Hij woont met zijn vriendin in een comfor tabele, maar niet overdreven luxe flat in Manhattan. Des morgens doet Galen te de boodschappen bij een Italiaanse groenteboer in Greenwich Village. Dan gaat hij voor een paar uur naar het kantoor van zijn enige legale zaak, een wasserij in de Italiaanse wijk Little Italy. De lunch gebruikt hij altijd in Italiaanse restaurants, waar hij onder handelt met zakenpartners of toekom stige partners. Galente is een kleine, wat gezette man. Hij draagt gemakkelijke kleren en op zijn kale hoofd een hoed waarvan hij de randen omhoog geslagen heeft In de nauwe straten van de Italiaanse wijk wordt hij gemakkelijk herkend. En kent men Galente niet van gezicht, dan kan men hem herkennen aan de beleefde aandacht, die hij van iedereen krijgt. Minder belangrijke mensen gedragen zich in zijn bijzijn haast als vazallen voor hun heer. Voor hen is hij immers een „Uomini Rispettati" een man van respect. Copyright The Guardian. Hess jr. pleit opnieuw voor vrijlating vader WEST-BERLIJN (Reuter) De 39-jarige zoon van de oorlogs misdadiger Rudolf Hess heeft opnieuw gepleit voor vrijlating van zijn vader. Dit naar aanlei ding van een, overigens misluk te poging tot zelfmoord van de vroegere plaatsvervanger van Hitier. Wolf Hess, een architect zei, dat zijn vader zelfmoord heeft wil len plegen vanwege acute zware buikpijnen en de „onduldbare last van zijn gevangenschap". Het zijn vooral de Russen die de vrijlating van Hess tegenhou den Maar volgens Hess jr. kun nen de Amerikanen, Britten en Fransen het „nee" van de Sow- jet-Unie doorbreken, als zij dat werkelijk zouden willen Hess is nog steeds gevangen in Span- dau. ambtgenoot alvast gezegd dat het optreden tegen de onderte kenaars van Charta 77 in strijd is met de akkoorden van Helsin ki. Ik vind het ernstig dat op deze wijze de rechten van de mens worden geschonden, aldus mr. Van der StoeL Gisteren heeft de dissidente Ts jechoslowaakse schrijver Pavel Kohout van de autoriteiten te horen gekregen dat hij moet verhuizen omdat zijn apparte ment gerenoveerd zal worden. In een brief aan westelijke cor respondenten in Tsjechoslowa kije noemt Kohout het bevel een vorm van deportatie. De Nederlandse omroepjourna- list Dick Verkijk, die in verband met het bezoek van minister Van der Stoel ook in Praag verblijft, is gisteren korte tijd vastgehouden door de Tsjechos lowaakse politie nadat hij een gesprek had met Jiri Hajek, ex- minister van buitenlandse zaken en nu een van de woordvoer ders van Charta 77. Verkijk zei dat hij geen vragen had beant woord over zijn gesprek met Hajek. Hoessein: opzet bij ongeluk van koningin Alia TEL AVIV (UP!) De Jordaan- se koning Hoessein vermoedt dat zijn echtgenote, koningin Alia, vorige maand om het leven is gekomen als gevolg van mis dadige opzet bij het helikopte rongeluk, waarvan zij het slach toffer werd. Hoessein heeft vrienden verteld dat de dood van zijn vrouw mogelijk een onderdeel is geweest van een komplot om de invloed van de Palestijnen in het land te ver minderen. Koningin Alia be hoorde tot een vooraanstaande Palestijnse familie uit Nabloes. Dit is gemeld door het Israëli sche dagblad Maariv. ARNHEM De Arnhemse re cherche heeft een 28-jarige Arn hemse boekhouder gearres teerd, die heeft bekend zijn werkgever, de ziektekostenver zekeringsmaatschappij Ohra in Arnhem, voor ruim een ton te hebben benadeeld door malver saties. De boekhouder heeft kans gezien in de laatste jaren dit bedrag op een speciaal daar voor geopende bankrekening over te schrijven. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de verdachte het geld heeft gebruikt voor vakan ties en er volgens zijn zeggen royaal van heeft geleefd. Van het geld is niet veel meer over. ADVERTENTIE WOENSDAG 2 MAART DIUGENTIA 20.15 uur PIANO- VIRTUOOS CRAIG SHEPPARD CHOPIN - BRAHMS - BEETHOVEN BEIROET (AP) - Rechtse christenen en Palestijnse guer rillastrijders hebben gisteren in het zuiden van Libanon zware strijd geleverd. Beide partijen proberen de controle over dit gebied volledig in handen te krijgen. Inmiddels heeft dp regering van president Elias Sar kis opnieuw een verzoek gericht tot de Ver enigde Staten voor garanties te^ gen een Israëlische invasie in het zuiden van Libanon. De Libanese minister van bui tenlandse zaken heeft Amerika tevens formeel gevraagd of dit land steun zou willen verlenen aan een verzoek voor de statio nering van een VN-vredesmacht langs de Libanees-Israëlische grens, aldus is uit regeringskrin gen vernomen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7