in ijshal Vondellaan Grootse internationale aquariumtentoonstelling Honden-import roept minstens vraagtekens op Gospel-evenement '77 in Leidse Zuiderkerk „Grote M en kleine M" geeft humor weer een kans Leids echtpaar, antiek met jonge geestdrift STAD/REGIO LEIDSE COÜRANT DINSDAG 1 MAART 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Waarom zat ik gistermiddag op het Kaag-eiland, ofwel Kaag-Dorp, bij de heer L.H.Hoogenboom, exploitant van jachthaven en horeca-business en boten verhuurder? Omdat-ie zo trouw Langs Om wegen leest? Ook wel een beetje, geloof ik, maar er zat meer achter. De heer Hoogenboom, die in de versje verte geen hekel aan honden heeft, naar zijn zeggen, had zich in allerlei kleuren geërgerd aan de verhaaltjes van Dirk-Jan Klink," die met veel bombarie en ophef' de Londense vullisbakken- hond Sandy naar 'Nederland heeft laten halen. "Moet u 'ns horen, ik zou hier op mijn terrein heus wel een bouvier, of een herder of een Dobberman- dinges willen hebben om de zaak te laten bewaken, maar die dieren kun je hier niet los laten rondlo pen. Weet u, wat me nauw zo dwars zit? Ik heb een paar keer dat verhaaltje over die Engelse hond gelezen. Aardige stukjes hoor, daar niet van, maar ik heb me wel zitten opwinden. "Ziet u, het stikt hier in ons land al de moord van de hon den en nou haalt die Leidse meneer Klink notabene een hond uit Engeland vandaan. De asiels zitten hier stikvol met dieren die op een baas zitten te wachten. Voor mij heeft die Dirk Klink het voor de publiciteit gedaan, anders haal je geen hond uit Enge land. Daar erger ik me een beetje aan, mag ik wel zeggen. Moet je hier in het seizoen komen. Dan stappen hier men sen uit hun boot en laten hun hond hun behoefte doen op andermans grond. Dat is die renliefde. Hoeveel honden worden met de vakantie straks weer losgelaten. Een treurige toestand", vindt de heer 'hoog enboom, die zowel aan geïm porteerde honden als aan ver vuilers het land heeft. Mopje van de heer Hoogenboom, ter wijl hij op een steiger in het Kaagwater staat ("dit is zowat nog het enige plekje waar "ze" niet komen"):"Weet u, waarom zoveel mensen in ons land met het hoofd voorovergebogen lo pen? Wel, ze zijn bang, dat ze in de hondenstront trappen. Ha ha, dat is een goeie, niet waar?" Maar goed, de jachthavenex ploitant in winterrust, meent, dat de Britten zelf maar voor hun a-sielige beesten moeten zorgen. "Trouwens, soms snap ik de mensen werkelijk niet. Je hebt lui die niet eens kinde ren kunnen opvoeden, ze zo maar wat laten zwerven. Maar ze moeten wel een hond heb ben. En die hond kunnen ze meestal ook niet opvoeden. Ook dat nog. Ik bedoel maar: er zijn echt wel mensen die niet zo gelukkig zijn met die extra honden-import Boven dien heeft het nog aardig wat geld gekost ook, die Sandy, met al die telefoontjes, ver blijfkosten van organisatoren, de vliegkosten naar Schiphol. Lang niet iedereen kan zich zo'n trip veroorloven. Met alle respect voor Sandy, die bij z'n nieuwe baas leverworsten van zes gulden het stuk opvreet. Hoe haalt men het in zijn hoofd; ik snap het werkelijk niet Veel goedkoper kun je een leuke hond bij het asiel aan de Leidse Besjeslaan ha len. Ik noem maar wat. Waar om moet je op de voorpagina komen, met je hondeliefde?" Als we Jachthaven "Eijmers- hof' verlaten en ons terug- spoeden naar de bedrijfsklare pont die eigenheimers en vreemdelingen van en naar de bewoonde wereld brengt ko men we geen kip tegen. Laat staan een hond. LEIDEN „Grote M Kleine M" van de Nieuwe Komedie, gisteravond als Schouwburg-voorstel ling in het LAK-theater, wordt gespeeld door drie clowns, die zich gereedmaken voor een auditie: De Drie Baroni. Dat is ten opzichte van vorige vormingstheaterstukken van de Nieuwe Komedie in ieder geval een vooruitgang. Het betekent namelijk dat men de humor weer een kans pro beert te geven. Die drie zich opmakende clowns hebben drie nummers: één over de baas-knecht verhouding in de wielrennerij, één over de werkgever Philips- Duphar die zijn besmette werknemers op een nette manier uit de roulatie ziet te krijgen, en één over de Verdught-zaak in Tiel. In alle drie de scènes is het zo, dat de knecht spelende clown niet meer verder wil acteren, omdat hij dat onrechtvaardig vindt. Dan wordt er een poging gedaan het publiek in te schakelen door de mening van de toeschou wers te vragen. Nu kan het zeker zeer doelmatig zijn voor middel bare scholieren, waarmee de zaal gisteren geheel gevuld was, het „grote" nieuws eenvoudigweg aanschouwelijk te maken. Op die manier neemt het theater de communicatiefunctie van andere media over, zoals krant, radio en televisie en vertaalt de vaak moeilijk te vatten berichten van die media naar een begrijpelijker niveau. Anderzijds kregen we gisteravond drie scènes te zien, die qua opbouw volkomen identiek waren. Omdat tegelijkertijd in die scènes niets meer werd gedaan dan het aanschouwelijk maken van be kend nieuws tegen een bekende ideologische ach tergrond, was de voorspelbaarheid veel te groot. De korte clowns- en acrobatiekacts konden daar geenszins tegenwicht tegen bieden. Daarvoor wa ren ze of te simpel of van een te laag peil. Bij de clownsnummers ontbraken timing en precisie en vermoedelijk ook de wezenlijke interesse voor de clown als theaterfiguur. Dat laatste bleek uit de mogelijkheid die de Nieu we Komedie-acteurs voor zichzelf hadden openge houden om toch niet geheel in de clownsrollen op te gaan en te veel gewoon menselijk te blijven. Dat kan nu juist niet: een clown blijft een clown van het eerste begin tot het laatste, bittere eind. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De komende zomer is er weer een aquariumtentoonstelling in Leiden te bezichtigen. In het verleden was het tradi tie in „aquariumstad Leiden" iedere vijf jaar in de Hortus Botanicus een aquarium tentoonstelling te houden. Na 1970 is er bij gebrek aan ruimte geen show meer gehou den. Thans heeft het uitvoerend comité van de „Aqua-fiora '77" de Ton Menken ijshal van 22 juli tot en met 7 augustus kunnen huren voor een grootse internationale ten toonstelling. Naar schatting tweehonderd grote, kleine en middelgrote bakken met allerlei soorten vis sen en planten zullen in het gedeele waarin thans nog ijshockeywedstrijden worden ge- 'speeld, worden opgesteld. Vierentwintig bakken worden opgemaakt door de deelne mende verenigingen: „De Natuurvriend" en de „Leidse Aqua riumvrienden" uit Leiden, „Leeri", „Minor", „De Natuurvriend" en Paludarium uit Den Haag, „De Natuur in Huis" uit Alphen aan den Rijn", Ons Natuurgenot" uit Gouda, „Paluzee" uit Zoetermeer, „Rasbora" uit Voorburg, „Ramirezi" uit Leidschendam en „het Zeepaardje" uit Wassenaar. Behalve leden van verenigingen kunnen ook niet- georganiseerde aquariumliefhebbers deelne men aan de uitgeschreven wedstrijd. Er worden prijzen uitgereikt aan de verenigin gen, aan de leden van verenigingen en aan individuele deelnemers afzonderlijk. Boven dien kan de jeugd uitkomen voor een specia le jeugdafdeling. Acht k tien aquaria zullen via acties aan bezoekers worden uitgeloofd. Mogelijk wor den de bakken aan iedere duizendste bezoe ker uitgereikt. De tentoonstelling is van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geo pend. De toegangsprijs is 5,- per persoon en 2,50 voor kinderen, 65 plussers, minder- validen en leden van groepen. Behalve kijkgenot biedt de tentoonstelling tevens voorlichting. Leden van de deelne mende verenigingen zullen bij de bakken aanwezig zijn om de bezoekers meer te vertellen over welke planten in welk aqua rium thuishoren. Ook kan men alles te weten komen over de manier waaop de vissen moeten worden gevoederd. Iedere avond wordt een film vertoond over het inrichten van een aquarium. Rondom het ijshockey-terrein komen allerlei standjes met van alles dat met het houden van aquaria te maken heeft. Als speciale attractie wordt een Japanse tuin ingericht, waar bezoekers kunnen bloemschikken. Te vens zijn er Japanse vissen te bezichtigen en kunnen de bezoekers genieten van een heerlijke Japanse thee. In een gezellig kof- fiestandje wordt eveneens voor de inwendi ge mens gezorgd. De bekende dierenfoto- graaf Ahrend van den Nieuwenhuizen expo seert zijn werk. Enkele musea, zoals het museum voor Geologie, krijgen een ruimte in de hal toegewezen om hun voorwerpen LEIDEN Het interkerkelijk Petra-jeugdkoor organiseert vrijdag 11 maart in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een gospel concert Behalve het Petra Jeugdkoor werken aan het concert de groep „New Hope" en de groep „Sjofar" mee. Het concert dat de naam „Gospel-evenement '77" meekreeg, begint om acht uur. Het interkerkelijk Petra-jeugd koor bestaat uit veertig tot vijf tig jongeren uit Leiden en ruime omstreken. Het koor verleent medewerking aan vele kerk diensten van allerlei gezindten en aan ziekenomroepen. Ter voorbereiding van kerkdiensten is er een eigen liturgiegroep. Medio 1976 heeft het koor de eerste langspeelplaat uitgege ven, die was getiteld „Vuur". De groep Sjofar telt zeven le den. Zij werd een jaar geleden geformeerd. De groep heeft les genomen bij de Amerikaanse muziek- en zangpedagoog Don Tiffany. „Sjofar" betekent „Ba- zuin-des-Heren". „New Hope" is een van "de be kendste reli-gospelgroepen in de Verenigde Staten. De groep be staat uit zeven zangers en in strumentalisten, die zijn geselec teerd uit de Continental Singers. Het is voor de vierde maal dat „New Hope" in Nederland op treedt. Vrijdag 11 maart geeft de groep in de middaguren een concert in de christelijke peda gogische academie in Oegst- Antiek ir» „Brocante". links eigenaresse Ellen Castelein Je houdt van antiek of je houdt er niet van. Dat is geen punt voor Ellen (33) en Sjors Castelein (die eigenlijk Gerardus heet) (41), die in Leiden in de Nieuwsteeg 27 in het oud zijn gedoken om hun hobby aan de man te brengen. Sjors is in feite monteur van naai ateliermachines, stelier- machines, maar hij is al minstens zes jaar bezig met antiek plezier dat met klokken, o.a. Franse comtoises, begon. „Ik haalde wat op bij vrien den en kennissen. Vorig jaar ben ik op de antiek markt bij De Burcht met de ambulante han del begonnen". Ellen rolde er van zelf in; „Och, je snuffelt in je vakantie allerlei markten en zaakjes af; je raakt erop gespitst In Enge land en Frankrijk, ook in Duitsland, zit nog vrij veel". Sjors Castelein is „in het an tiek" gaan studeren. Hij is ver der gegaan. „Dan word je van zelf professioneel. We hebben nu „Brocante" (Frans voor an tiek en curiosa door elkaar) geopend in wat vroeger de IJ zeren Pot was, een antiekhan del. Een vrij grote zaak, waar heel wat in kan. Het is nu meer een bloemenwinkel dan een antiekzaak, na die opening zaterdag. Ik zie nóg dat kaart je: Leiden wacht al lang op een goeie antiquair. Het zijn hier meest rommelwinkels, op een enkele zeer goede uitzon dering na". In Engeland heeft Sjors zijn wagen volgeladen met aarde werk, kristallen karaffen, kleinmeubels, schilderijen, spiegels en „stilletjes", inge bouwde tafelpo's, als mooi be werkte krukken. Ellen: „Als je maar niet vergeet de klep om hoog te doen". Uit Frankrijk kwamen vooral klokken, olie lampen en onder het Duitse antiek bevinden zich massief eiken kasten die zo'n 3500 gul den moeten opbrengen. Sjors: „In Engeland is altijd een mid denklasse geweest die alles aan familiebezit naar de zoh der bracht en nooit iets weg deed. Dat goed komt nu los. Er is geld nodig daar. Maar gegarandeerd, dat ze het over een jaar of tien weer terug komen halen, op het „conti- Sjors' - en ook Ellens - groot ste probleem is, dat er steeds meer „nieuw" op de markt komt. Namaaktroep, waarvoor je moet uitkijken. Sjors zal ook heus nog wel eens zijn hoofd stoten: „Zelfs doortrap te handelaren trappen er soms in, in dat nieuwe „oud". Daar kan ik nou witheet om wor den, om die beduvelarij. Ga rantie is een moeilijke kwestie. Ik zoek en weet vertrouwde adressen. Ook m'n eigen stu die doet er veel toe en je leert veel van anderen op dit terrein waar zo vreselijk veel te koop is. Vaak ook is het een ge voelskwestie. Ik weet, dat ik achter m'n spullen moet kun nen staan: niet goed, geld te rug: je kunt je altijd wel eens vergissen. Certificaat van echtheid? Ach, misschien be gin ik daar weieens aan, maar feitelijk blijft dat een wassen neus. In geval van twijfel zeg ik tegen iedereen: kom praten en loop niet door met je twij fels. Antiek is een ontzettende praathandel". Ellen en Sjors streven naar „het echte". Op grond van een opgedane gedegen ervaring: honderd jaar is antiek voor de invoer, honderdvijftig jaar is "antiek voor de antiquair, vijf tig jaar is uit grootmoeders tijd. Ze spelen met groot lef, want de inventaris van „Bro cante" betekent een investe ring van heb ik jou daar. Eén verkeerde koop en de klant komt nooit meer terug. De Casteleins zijn zich daarvan ten zeerste bewust, maar ze weten ook waarvoor ze staan. Als Ellen naar huis moet om voor de twee zoons te zorgen, lost Sjors haar af. Sjors Caste lein: „Het kan allemaal. Het is hier in de Nieuwsteeg een erg goed punt, midden in antiek Leiden, en ik heb al een vaste klantenkring. We hebben er alle twee best vertrouwen in. En het blijft onze hobby". in actie. geest. Kaarten voor het „Gospel-Even- ement'77" zijn te krijgen bij het VVV-kantoor, Stationsplein, Leiden en bij Servaas-muziek- handel, Koornbrugsteeg, Lei den. In Rijnsburg: bij Kokkie van Egmond, Kanaalstraat 238 en bij Leen de Snayer, Dahlia straat 9. In Katwijk bij Wilma van der Werken, Synthese 22 en bij Hogan van Amerom, Reiger straat 23. De toegangsprijs is in de voorverkoop 4,- per per soon (CJP-houders 3,50). Op' de avond van de voorstelling is de toegangsprijs ƒ4,50 (CJP- houders 4,-). JbMVMKtew&méédiièÊè LH.Hoogenboom:"Dit is nog zowat de enige plek, waar geen hond komt. Het ontwerp van J. Visser voor de internationale aquariumtentoonstelling ten toon te stellen. Het geheel wordt opge- verwachten ongeveer honderdduizend be- fleurd met een keur van bloemen van de zoekers", aldus secretaris J. van Zijp. Het veilingvereniging „Flora". hoge bezoekersaantal was een van de rede- De tentoonstelling belooft een groots inter- nen waarom moest worden „uitgeweken" nationaal gebeuren te worden, want behalve naar de Ton Menken hal: „Bij de laatste uit Nederland komen er inzendingen uit tentoonstelling in de Hortus was het parke onder meer Duitsland, Zweden, Denemar- ren al een hopeloze zaak", aldus ontwerper ken en Engeland. Over het bezoekersaantal en tevens hartstochtelijk aquariumliefheb- is het uitvoerend comité optimistisch: „We ber J. Visser. Aan de Vondellaan hoeft het parkeren geen problemen te geven „We zullen onze maatre gelen treffen. Holiday Inn stelt een deel van zijn parkeerterrein beschikbaar. Tijdens de weekeinden kan er worden geparkeerd op de terreinen van de in de omgeving liggende bedrijven. Van het parkeerterrein van de Groenoordhallen gaan pendelbusjes naar de „Aqua-flora '77", aldus de Heer Van Zijp.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5