R 1 Raad akkoord met vestiging filiaal bibliotheek Merenwijk der wet Vandalisme en sloop woningen Formosastraat VERREGAANDE ONBESCHOFTHEID VAN LEIDSE PARKEERWACHTER Extra geld Kritiek op huisartsen en ziekenfondsen DINSDAG 1 MAART 1977 LEIDSE C OURANT PAGINA 3 PIKANT DUEL OM PARKEERPLAATSEN KOPERMOLEN (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Met algemene stemmen is de Leidse raad gisteravond akkoord gegaan met de vestiging van een fi liaal van de openbare biblio theek in de Rosmolenflat die naast het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk zal verrijzen. Zoals bekend gaat het hier om een compro mis dat onlangs werd bereikt tussen het bibliotheekbestuur en de wethouders Oosterman en Tesselaar. Zij wilden dat de bibliotheek de opbrengst van de panden die de biblio theek in de Breestraat en aan de Plantage in gebruik heeft na verkoop in het bouwfonds voor de nieuwe bibliotheek zou worden gestort. Het be stuur wilde het geld echter houden en tenslotte vond men elkaar in het compromis dat de bibliotheek met de op brengst van de panden het filiaal in de Merenwijk zou financieren. Maar dan moest de gemeente dat geld wel voorschieten tot dat de pan den aan de Breestraat en de Plantage worden verkocht. In de raad kwam vooral van progressieve zijde nog al wat kritiek op dit compromis. Met Drs. Beijen (PPR): name de radikaal Van Oosten, had ernstige twijfels omtrent de beweegredenen van het be stuur. Ook zette hij vraagte kens bij de houding van het bestuur tegenover de gemeen te, die toch zoveel voor de bibliotheek doet, en bij de houding van het bestuur te genover het personeel van de bibliotheek, tussen welke twee sinds enige tijd een vertrou wenscrisis is. Van Oosten sug gereerde dat het gemeentebe stuur duidelijk zijn onvrede over deze situatie aan het da gelijks bestuur zou moeten overbrengen. Wethouder Oos terman toonde zich echter bij zonder voorzichtig om op de vertrouwenscrisis in te gaan. Hij stelde er niets aan te kun nen doen en merkte slechts op dat de crisis op een hoogst ongelegen moment is geko men. Een heel ander geluid kwam van GPV-SGP-woord voerder Van der Meij. Hij stelde best begrip voor het standpunt van het bestuur te hebben het geld in eigen beheer te houden mid dels de eigendom van het fi liaal. Parkeren Overigens vroeg Van der Meij aandacht voor een heel ander probleem: dat van de parkeer plaatsen rond de Kopermolen, het winkelcentrum waar het filiaal en ook het gezondheids centrum naast gebouwd zullen worden. Toen wethouder Waal op zijn vraag of er ook aan uitbreiding van het aantal par keerplaatsen werd fedacht Van der Meij (SGP/GPV) een negatief antwoord liet ho ren en wethouder Oosterman merkte dat hij wel voor extra fietsklemmen was, kwam Van der Meij met een motie de parkeergelegenheid rond de Kopermolen met 25 plaatsen uit te breiden. Wethouder Waal noemde dit „natte-vin- ger-werk" en vroeg zich af of de indiener dit aantal ook kon motiveren. WD-leider Elzen- ga speelde daarop de bal terug en hield de wethouder voor, dat deze ook wel eens het door hem genoemde aantal van 400 plaatsen voor de hele Koper molen kon motiveren: Het CDA-raadslid Van Zijp wees er vervolgens op dat het Cen traal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf een aan tal heeft genoemd van 420 voor de Kopermolen alleen, die nu nog eens wordt uitge breid en een aantal voorzienin gen naast zich krijgt die ook plaatsen eisen. Daarop mengde drs. Beijen (PPR) zich in het gevecht. Hij verweet het kersverse raadslid Van der Meij „populair te wil len worden" en keurde zijn voorstel af. Waarop déze op merkte: „Ik wil helemaal niet populair worden. U bent bezig uw driftleven te projecteren op mij" Waarop Beijen ant woordde: „U moet mij geen oneerbare voorstellen doen" De diskussie dreigde zo aardig te verzanden, totdat'het CDA- raadslid Ham met de suggestie kwam de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen maar in pre-advies te nemen. On danks het verzet van initiatief nemer Van der Meij die liever een „keiharde uitspraak" wil de, werd aldus besloten. De sloop van woningen aan de Formosastraat, de Drift-Uaat en de Lombokstraat is gisteren officieel begonnen. „Officieel", want het afgelopen weekeinde vierde baldadige jeugd zijn agressie bot op de woningen. Praktisch alle ruiten werden ingeslagen en kozijnen en ander houtwerk werden op straat gegooid. Ook gisteren vielen enkele woningen ten prooi aan baldadigheid. De politie heeft de afgelopen drie dagen vele malen moeten optreden, gisteren zelfs zesmaal. De straten werden afgezet omdat de op straat gegooide voorwerpen gevaar voor het verkeer opleverden. De woningen aan de Formosastraat, de Lombokstraat en de Driftstraat worden gesloopt in het kader van het rehabilitatieplan in De Kooi. Aan de straten zullen geheel nieuwe woningen verrij zen. Vorige week is gestart met de aanleg van nieuwe rioleringen. Over niet al te lange tijd zullen de straten zijn herbestraat en op nieuw ingedeeld. De vernieuwbouw zal langere tijd in beslag nemen. Voor de Leidse Kantonrechter (Van onze rechtbankverslagge ver) LEIDEN Allerlei minder kie se en in elk geval zeer onparle mentaire taal was er de oor zaak van dat de heer M. voor zijn vermeende parkeerovertre- ding aan de Lange Mare in Leiden gisteren naar de kanton rechter was gekomen. Met zijn auto was hij op zekere dag gaan staan op de voor Jaden en los sen bestemde parkeerplaatsen. In het nabijgelegen Plasticbuis ging meneer M. twee vouwstoe len balen, nadat hij zijn invali de vrouw bij een schoenenzaak had afgezet. Drie minuten bleef bij weg en juist toen hij zich met een immens groot pakket door de deur naar buiten wor stelde zag hij de parkeerwach ter een bon onder zijn voorruit stoppen. De heer M. spoedde zich zo goed en zo kwaad als het ging naar zijn auto om de gezagsdienaar tot andere gedachten te bewe gen. Hij legde hem uit dat hij moeilijk kon lopen: „dankzij het feit dat een adjudant van politie mij heeft aangereden loop ik nu met een leren been rond". Ver telde vervolgens dat hij alleen maar geladen en gelost had, maar wekte daarmee louter woede bij de parkeerwachter op. Deze slingerde de man - volgens zijn zeggen op de te rechtzitting - „verre gaande on beschoftheden" naar het hoofd die zich in meer algemeen be schaafd taalgebruik laten om schrijven als „gezwets en ge zeur", waar hij niets mee van doen wilde hebben. „Ik werd helemaal dol", verklaarde de automobilist gisteren tegenover Van Dijke. „Er was geen nor maal gesprek met die man te voeren. Ik ben 80 meter met hem m eegestrompeld als een klein kind. Zichtbaar onder de indruk van het verhaal vroeg de officier, mevrouw mr. Klopper, vrij spraak, waarna de kantonrech ter overeenkomstig vonniste. De man werd met zijn klachten ver wezen naar de commissaris van politie of de officier van justitie in Den Haag, bij wie hij een klacht tegen de verbalisant kan indienen. Makelaars De houder van een etablisse ment aan de 2e Binnenvest- gracht was gedagvaard vanwe ge het overtreden van het slui tingsuur van zijn café. In plaats van om 2.00 uur zijn cliënten verwijderd te hebben, trof de politie om 2.40 nog acht perso nen in zijn café aan. Vijf er van waren volgens de houder R. de V. werknemers en de andere drie, ja, dat waren make laars"Ze kwamen voor een medewerker van ons om over de aankoop van een huis te praten. Ze waren al eerder geweest, maar toen had ik 600 mensen in m'n zaak; daarom vroeg ik of ze na tweeën niet terug konden komen. Nu is het niet vreemd dat een makelaar in het weekend ook nog potentiële cliënten opzoekt, maar dan op zo'n tijdstip. Rechter Van Dijke vond het ver weer een beetje bijzonder. „Het waren zakenlui, geen klanten", voerde de bar-houder aan, en hij wees er nog eens op hoeveel moeite het hem al niet kostte zijn 600 meest jeugdige klanten op tijd op straat te krijgen. Vrouwe Justitia speelde het for meel: ook makelaars kunnen klanten zijn in de zin der wet. Er moest dus gestraft worden. Maar alle omstandigheden in aanmerking genomen ging er toch nog 20 gulden van de ge bruikelijke boete af: 30 gulden kostte het nachtelijke handelen in onroerend goed. ARJEN BROEKHUIZEN Garantie fonds voor start Tour de France LEIDEN De eerste 50.000 gulden voor een garantie fonds ten behoeve van de start van de Tour de France in Leiden in 1978 zijn giste ren door de raad gereser veerd. Uit de middelen voor Leiden-promotion, de telefo nische hulpdienst, de post sa menlevingsopbouw en die van het partieel onderwijs werd dit geld bij elkaar ge raapt. Het fonds zal uiteinde lijk een ton moeten bedragen en zal worden aangewend wanneer het tourevenement met een nadelig saldo zal komen te zitten. Met algemene stemmen nam de gemeenteraad gisteravond een voorstel van het CDA aan om in elk geval vast te leggen dat de geldelijke ver deling tussen de garantie van de gemeente en die van Tee- kens, (ten bedrage van 3,5 ton) voor de gemeente niet meer dan 10/46-ste met een maximum van 1 ton zal be dragen. Alleen de raadsleden Van der Meij (GPV-SGP) en Van de Zande (PSP) verzet ten zich tegen het garantie fonds. RAADS BESLUITEN 6 De Leidse Rechtswinkel krijgt van de stad Leiden in 1977 een subsidie van 33.000 gulden, zijnde naar schatting 72,6% van de salaris- en huis vestingskosten gesubsi dieerd. Daartoe heeft de ge meenteraad gisteren beslo ten. De raad stemde ook in met de verbetering van de tennisaccommodatie in Lei den. Deze behelst de aanleg van in totaal 11 banen in de Merenwijk en in Roomburg. De fracties van de PPR en de PSP stemden tegen de aanleg van 8 banen in de Merenwijk. Ook zette de raad gisteren het sein op groen voor de restauratie van de boven bouw van de Koornbrug te genover het stadhuis. Hier mee is een bedrag gemoeid van 429.000 gulden. Ook zette de raad gisteren het sein op groen voor de restauratie van de boven bouw van de Koornbrug te genover het stadhuis. Hier mee is een bedrag gemoeid van 429.000 gulden. Ook werd gisteren het re habilitatieplan Pieterswijk door de gemeenteraad vast gesteld. Een poging om het gebied waarop dit plan be trekking heeft zo te wijzigen dat daar ook de toekomstige vestiging van C en A in de panden aan de Breestraat- Ketelboetersteeg in zou val len werd met 32 tegen 5 stemmen verworpen. LEIDEN De botenloods van de roeivereniging Die Leythe kan er nu eindelijk komen. Gis teren ging de raad akkoord met het uittrekken van een extra 100.000 gulden voor de bouw van deze nieuwe loods. Het geld was nodig omdat een onder handse aanbesteding van de loods onder vier Leidse aanne mers de prijs nogal had opge dreven. Niemand kon onder de 5 ton het werk uitvoeren, zo bleek toen. Wethouder Tesselaar (sportza ken) toonde zich hierover giste ren een beetje boos. Hij sugge reerde zelfs opzet van de aanne mers. Ook enkele raadsleden waren nogal verontwaardigd over de hoge kosten van de botenloods. Van Oosten (PPR), Van de Zande (PSP) en Groos (PvdA) wezen er op dat oor spronkelijk 2,5 ton voldoende werd geacht, toen 4 ton en dat de loods nu uitkwam op 5 tón. Een reden voor de beide laatste raadsleden tegen het crediet te stemmen. Nadat de wethouder een suggestie van de PPR had overgenomen eventuele andere subsidies die voor de loods zul len worden op het crediet in mindering te brengen ging de rest van de raad akkoord. Bij deze subsidies wordt onder meer gedacht aan een mogelijke bijdrage uit het geld van de lotto en toto ten bedrage van 25.000 gulden. GEZONDHEIDSCENTRUM MERENWIJK (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft gisteravond kritiek geuit op de houding van de Leidse Huisartsen vereniging en de Leidse Ziekenfondsen, die afwijzend staan tegenover een positieve medewerking aan het opzetten van een gezondheidscentrum in de Merenwijk. De socialist Höppener noemde het standpunt van de zieken fondsen niet financieel bij te dragen in de kosten van het centrum „onbegrijpelijk" en de houding van de huisartsen en die van de universiteit, die ook weinig enthousiasme voor het gezondheidscentrum heeft ge toond „teleurstellend". Aan wet houder Oosterman (gezond heidszorg) vroeg Höppener als nog met de huisartsen en zie kenfondsen te gaan praten over deelname in het gezondheids centrum in de Merenwijk. De wethouder stelde het standpunt van de artsen te betreuren, maar hoopte dat hun houding in de loop der tijd wel zal verande ren, evenals die van de zieken fondsen. De gemeente Leiden zal nu zelf het grootste deel van de kosten van het centrum (meer dan een miljoen) voor zijn rekening ne men. Het gezondheidscentrum komt in de flat van de Stichting De Rosmolen, waarvoor van middag bij de Kopermolen de eerste paal werd geslagen. Bij monde van het raadslid Vink kwam van het CDA giste ren het voorstel de huisartsen, tandarts en fysiotherapeut die in het centrum zullen komen, meer huur te laten betalen dan het college had voorgesteld. Vink wilde voorkomen dat indi rect uiteindelijk een deel van dit geld bij de belastingen terecht zou komen, omdat deze medici daardoor op minder grote lasten (en dus een groter inkomen) te recht zouden komen. Wethouder Oosterman wees de suggestie van het CDA af. Hij wees op de beperking in het aantal pa tiënten (2000) dat de artsen zich zelf hebben opgelegd. „Zij kun nen echt niet meer betalen aan huur", vond de wethouder. Vinks voorstel haalde het niet: alleen CDA en GPV-SGP stem den voor. Nadat het college een voorstel van de PPR had overgenomen ook te proberen de Stichting Gezinsverzorging in het cen trum te laten participeren, gaf de raad unaniem het groene licht voor het centrum. Automaat was val Een Leidenaar die vannacht uit een sigarettenautomaat aan de Korevaarstraat een pakje sigaretten wilde bemachtigen heeft een dik half uur in een uiterst benarde positie verkeerd. Hij kwam met zijn linkerhand in de automaat bekneld te zitten. De politie moest er aan te pas komen, maar kon weinig uitrichten omdat de gouden ring die de man om zijn ringvinger droeg een vlotte bevrijding in de weg stond. De man met automaat en al mee naar het bureau nemen bleek eveneens onmogelijk omdat het apparaat te goed in de muur verankerd was. Ten slotte moest de brandweer er aan te pas komen om de ring van de man door te knippen, waarna hij uit zijn benarde toestand kon worden bevrijd. Carnaval Blijkens de besluiten van burgemeester en wethouders die tegenwoordig voor zover ze onschuldig zijn een aantal weken later openbaar worden gemaakt hebben de wethouders Waal en Van Dam zich op 11 februari tegen een voorstel van de ambtenaren van de afdeling Algemene Zaken ver klaard aan de Carnavalsvereniging De Hutspotten op 19 februari jj. de sleutel van de stad Leiden in bruikleen af te staan. Dankzij de steun van burgemeester Vis en de vier andere wethouders was loco^erste burger Tinus van Aken die dag te 11.11 uur toch in staat deze plechtige handeling te verrichten. Gelukkig maar. Rommelmarkt De rommelmarkt die eind mei in de Ton Menken IJshal wordt gehouden ten bate van bet verenigingsleven in Leiden en omgeving blijkt nu al een succes. Inmiddels hebben vierenveertig verenigingen zich als deelnemer aan de markt gemeld. De meeste van deze verenigingen komen uit Leiden, enkele zijn afkomstig uit de randgemeenten en Alphen aan den Rijn. De Ton Menken IJshal is van 15 mei tot 15 augustus niet toegankelijk voor schaatsers, om reden dat gedurende deze periode het ijs zal zijn verdwenen. Dat wil niet zeggen dat de hal ook gesloten is. De verenigingen zullen zelf materiaal moeten aandragen om op de rommelmarkt te verkopen. De opbrengst is voor de deelnemende verenigingen. Behalve een rommelmarkt is er in de „ijsvrije periode" een aquarium- en terrariumtentoonstelling in de hal. Jaarvergadering Wijkvereniging „Aktief" houdt vanavond haar jaarvergade ring in de koffiekamer van 3M Nederland b.v. aan de Van der Helmlaan. De vergadering begint om acht uur. Op de agenda staat een bestuursverkiezing. Mevrouw Van Noye en de heer Th. Jansen (beiden gewoon bestuurslid) zijn niet meer herkiesbaar. De heer S. Pijnacker is niet meer beschik baar voor het waarnemen van het penningmeesterschap. Tevens komen onder meer het programma voor Koninginne dag 1977, de bejaardenprojecten en de wijkmarkt ter sprake. Het Comité Wereldgebedsdag 1977 heeft een liturgie-pro gramma opgesteld voor de Wereldgebedsdag op 4 maart. De liturgie is samengesteld door vrouwen uit de DDR. Het thema luidt „daadwerkelijke liefde". De wereldgebeds diensten worden in Leiden gehouden in de Oud Katholieke kerk, Cronesteinkade 2 om elf uur, in de H. Antoniuskerlc, Vijf Meilaan om zeven uur, in de Zuiderkerk, Lammen- scbansweg om zeven uur en in de Maranathakerk, Lage Morsweg om half acht. Gevonden In de maand januari werden de volgende voorwerpen in Leiden gevonden: geldbedrag, zilveren kettinkje, portemon nee, bril, autoband, armband, enveloppe met inhoud, snelbin der, kinderschoentje, vulpen, roeiboot, schooltas, portefeuille met inhoud, sjaal, fietstas, dameshorloge, vloerkleed, heren- ring, damestasje, grammofoonplaten, contactlenzen, sportkle- ding, zeil van vrachtauto, sportschoen, bontjasje, pakje tijd schriften, gitaar. De voorwerpen zijn te krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen aan de Leidse Nieuwsteeg 8 tussen twee en vier uur. Potvoordrie Theaterwerkgroep „Spektakel" in actie. Het kindercabaret „Potvoordrie" treedt morgen 2 maart op in bet LAK-theater met het cabaret „Pot voor drie, vier komt er nog wat van". De voorstelling begint om half drie. Voor de pauze bestaat het programma uit cabaret. Na de pauze wordt een minimusical met verkleedpartijen, trucs, toneelstukjes en liedjes opgevoerd. Theaterwerkgroep „Spektakel" uit Arnhem komt zondag 6 maart naar bet LAK-theater met de voorstelling „Spelletjes en liedjes, heb je wel gehoord van de zevenDe voorstelling begint om drie uur. Kaarten voor beide kindervoorstellingen zijn van te voren te reserveren via telefoonnummer 124890 op werk dagen tussen twee en vijf uur. De toegangsprijzen zijn 4,- voor volwassenen en f 2,- voor kinderen. Voedselprobleem In het biologisch-dynamisch eethuisje in ,,'t Breehuys" houdt Walter Schrader morgen 2 maart een lezing over het wereld voedselprobleem. Aan de orde komt de honger in de Derde Wereld die in verband wordt gebracht met de overconsump tie en overproduktie in het Westen. De lezing begint om half negen in ,,'t Breehuys", Breestraat 19, tel. 130983. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt in maart twee openbare lezingavonden. Dinsdag 8 maart met als titel „De reinmaken- de kracht van het onkenbare vuur" en dinsdag 22 maart met „Geen brug tussen natuurmens en geestmens". Beide avonden worden gehouden in restaurant 't Raedthuys aan de Leidse Nieuwe Rijn 19. Aanvang acht uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3