Feyenoord heeft tien jaar Europese ervaring En Molenbeek. Rudie Koopman s naar Europese top met ,,paardemiddel" Simons BOSKOV LOOPT OVER VAN OPTIMISME Twee nederlagen Zondervan en Filippo in selectie 16-18 jaar Voorronde w.k. voetbal SVV wel hulp- maar nog geen hoofdtrainer BOKSCARRIERE JAMES VRIJ EN JAN LUBBERS TEN EINDE amateurs in Amerika SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 1 MAART 1977 PAGINA 11 ZEIST BondscoachGer Blok heeft geen debutanten geselec teerd voor het UEFA-team, dat woensdag 9 maart in Deventer de tweede kwalificatiewedstrijd tegen Spanje speelt. De Neder landse jeugdploeg (16-18 jarigen) is bij winst zeker van een plaats in het eindtoernooi, dat in België wordt gehouden. Blok selecteerde voor de wedstrijd tegen Spanje vijftien spelers. De zestiende (de tweede doelman) wordt eind deze week bekend gemaakt. De geselecteerden zijnr Paul Huis in 't Veld (Almania), Chris v.d. Dungen (FC Den Bosch), Romeo Zondervan (FC Den Haag), Stanley Brard, Gerrit Broere, Joop .Hiele, Eddy Ridderhof (allen Feyenoord), Roger Schouwenaar (Haarlem), Peter Hendriks, Frans Koenen, Edo Ophof (allen NEC), Ronald Jans (PEC Zwolle), Michel Valke (Sparta), Fred Filippo (UVS), Cees Molenaar (Volen- SINGAPORE In de voorronden voor het w.k.-voetbal 1978 verloor Indonesië met 4—1 van Hong Kong. Chili won de eerste wedstrijd in de voorronden, met 1—0 van Ecuador. Guinee versloeg in Dakar met 2—0 Togo dat daardoor werd uitgeschakeld. Guinee ontmoet in de volgende ronde Tunesië dat met Algerije 1—1 overeenkwam en de eerste wedstrijd al met 20 had gewonnen. Bolivia versloeg met 1—0 Uruguay. Bolivia leidt in groep 2* Zuidamerikaanse zone met 2 punten uit een wedstrijd, gevolgd door Venezuela met 1 uit 1 en Uruguay met 1 uit 2. Argentinië speelde in Buenos Aires een oefenwedstrijd tegen Hongarije en won met 5—1. SCHIEDAM Jan van der Velden wordt met ingang van het volgend seizoen hulptrainer van de eerste-divisieclub SVV. De oud-doelman van deze Schiedamse vereniging tekende een contract voor een jaar. Van der Velden, momenteel oefenmeester van de Rotterdamse eersteklasser HOV, is niet in het bezit van het a-diploma. SW heeft drie kandidaten op het oog. Als opvolger van de huidige trainer Leo Halkes. Het zijn Cor van der Gijp, Arie Stehouwer (momenteel trainer van Aalsmeer) en René van Eek, die FC Dordrecht verlaat Het optimisme van Vujadin Boskov lijkt bijna op onderschatting van Molenbeek. Willy Kreuz (foto) zal tot taak krijgen de gevaarlijkste middenvelder bij de Belgen, de Deen Benny Nielsen, van snode plannen af te houden. ROTTERDAM Na de 12e januari, toen Feye noord de inhaalwedstrijd tegen F. C. Twente met 1_0 won, ging het mis met de ploeg. Punt na punt werd verloren, maar aan die trieste reeks kwam zondag tegen NEC een eind. Voor het eerst sinds lange tijd een zege in eigen huis. Dat verleidde trainer Vujadin Boskov tot een opmer kelijk optimisme ten aanzien van de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-cup, morgenavond in de Kuip tegen de Belgische runner up R.W.D.M. Zo opmerkelijk was het optimisme van Boskov, dat het leek alsof hij de ontmoeting, die moet meehelpen het seizoen voor Feyenoord nog accep tabel te maken, als een walk-over beschouwt Boskov heeft RWD Molenbeek eenmaal zien spe len, tegen WAregem, enuit de trekken op zijn gezicht kwam overduidelijk naar voren, dat hij van het voetbal in België in het algemeen en van R.W.D.M. in het bijzonder geen hoge muts op heeft Toch is Feyenoord ook verre verwijderd van een topvorm. Boskov: „Na die 12e januari heb ik er natuurlijk over nagedacht, wat er met Feyenoord aan de hand is. We verloren het ritme, maar speelden desondanks stabiel. Ga maar na, van 24 wedstrijden slechts 2 verloren. Wat missen we? De laatste pass, Bij de 16-meterlijn gaat het fout. Voorts geven we teveel overbodige kracht omdat de bal niet snel genoeg gaat. We lopen ermëe, zoeken en dat wijst op gebrek aan zelfvertrouwen. Ik neem aan, dat dit na zondag, hoewel we te veel kansen lieten liggen, is versterkt. Niemand kan toch zeggen, dat Feyenoord geen kwaliteit heeft. Dat is er, ontegenzeggelijk. Dus blijft over de vorm, die we verloren hadden. Ook een speler uit vorm blijft zijn kwaliteit behouden." En Boskov kwam weer met een van zijn befaamde rekensommen volgens Bartjens: „Als de kwaliteit er is, en dat is zo, en de vorm is terug, zijn we er weer helemaal." Intussen haalde Boskov fel uit tegen de winter stop. „Dat is complete waanzin. Ten eerste moeten we daarvoor op 14 augustus met de competitie beginnen en dan is een miljoen Nederlanders op vakantie. Ten tweede, en dat weegt nog veel zwaarder, kun je een topvoetballer niet ongestraft enige weken stil zetten. Dan zeggen ze: en in de Oosteuropese landen dan? Heel iets anders. Daar ligt de competitie drie maanden stil, noodgedwon gen, maar dan wordt er wel een trainingskamp van zes weken gehouden vóór de competitie wordt hervat Zo'n maand rust is vlees noch vis, overbo dig en zelfs onverantwoordelijk." Dit intermezzo had Boskov er niet van weerhou den zijn 'veroordeling' van Molenbeek af te zwak ken. „Wij hebben geen problemen. Ramljak speelt en Van de Korput blijft op de bank. We spelen in dezelfde formatie als tegen NEC, dus met Verheijen als rechterspits. Wat doet Molenbeek? Dat speelt hoe dan ook met twee spitsen en dat zijn Wellens en Teugels. Daarachter een middenli nie, en dat is het sterkste deel van de ploeg, met Boskamp, Olsen, Nielsen en Wissmann, die overi gens ook als linkerverdediger zou kunnen optre den. Maar ik ben er wel haast zeker van, dat de jeugdige Den Haese daar staat met naast zich Desanghere, Bjerre en Dumon." Behoudend „Wie is de gevaarlijkste man, behalve de snelle spitsen? Dat is Nielsen, een uitstekende speler, snel, agressief, opkomend en een goed schot. Dat gevaar zal Willy Kreuz moeten indammen." Het werd met zoveel zekerheid gezegd, dat er best achter had kunnen volgen: en dan zitten we in de halve finale. Boskov: „Als we afstand nemen» zal Molenbeek ook in België met twee spitsen spelen. Alle Belgische ploegen spelen behoudend, zowel uit als thuis. Niemand zal toch denken dat Eddy Koens als derde spits aantreedt? Dat doet trainer Piet de Visser niet, daarvan ben ik over tuigd. Hij is op dat punt al helemaal een belg geworden." Wonderlijkerwijs waren de spelers ook de absolute mening toegedaan dat R.W.D.M. geen obstakel op weg naar de halve finales mag zijn. Als uitsmijter, en ook dat werd met overtuiging en zelfs met een beetje minachting gezegd, debi teerde Boskov de niet te weerspreken opmerking: „Wij hebben al tien jaar ervaring in het Europese voetbal. En Molenbeek?" Hij keek de kring rond met een gezicht van „dat zijn nog maar broekjes". Zelden of nooit heeft Boskov zich zo positief uitgelaten vóór een Europese wedstrijd. Hij ziet absoluut geen enkel punt in het voordeel van Molenbeek. Als zijn grenzeloos optimisme maar niet leidt tot onderschatting van de Belgen, die inmiddels wel het Poolse Krakow en het Duitse Schalke '04 hebben gewipt. „Met kleine cijfers, typisch Belgisch. Zie de uitsla gen: twee keer 1—1 tegen Krakow en met straf schoppen winnen, 1—0 en 1—1 tegen Schalke 04. Als wij morgen met 2—0 winnen, zie ik niet hoe Molenbeek dat met die zuinige uitslagen nog recht moet trekken." Als de Westduitse scheidsrechter Heinz Aldinger morgenavond tegen kwart voor tien het laatste fluitsignaal heeft gegeven, zal blijken of Boskovs optimisme terecht is geweest of dat Molenbeek de koude douche boven Feyenoord heeft opengezet. HERMAN VAN BERGEM Oblak nog in beeld bij Feyenoord ROTTERDAM Naar verluidt zou de Joegoslaaf Branko Oblak nog niet geheel door Feyenoord zijn afgeschreven. Nadat al eerder sprake was van een eventuele overgang van Oblak van Schalke '04, met wel ke club in de Bundesliga Oblak in onmin leeft, leek de hoge transferprijs een sta-in-de-weg te zijn. Nu is evenwel gebleken dat Oblak nog steeds kandidaat is voor een plaats in de Rotter damse selectie. Sponsor voor Ankoné en Van Duimen AMERSFOORT Marcel Ankoné en Boet van Duimen, twee van Nederlands beste wegrace-cou reurs, zijn voorlopig onder de pannen. Zij zullen financieel worden gesteund Marcel Ankone: sigaartje in de hand, contract door de firma Pulls- getekend en als eerste Nederlander naar races haw Nederland. 'n Venezuela. Daardoor is het voor de twee coureurs mogelijk zonder al te grote financiële problemen aan het internationale en nationale racegebeuren deel te blijven nemen. Beiden zijn als public relations officer op de loonlijst gekomen, wat impliceert, dat zij voor het eerst in hun carrière sociale zekerheid hebben. Marcel Ankoné zal de komende maanden vooral proberen tot succes te komen in de 500 en 750 cc-klassen. Alle grote races staan op zijn programma. Zo zal hij vanuit Daytona doorreizen naar Venezuela om daar aan de Grand Prix deel te nemen. Ankoné is daarmee de eerste Nederlandse deelnemer aan de races in Venezuela. Boet van Duimen mikt het komende seizoen vooral op de 750 cc-klasse, ook al omdat hij de beschikking heeft over een Supersnel le Yamaha 750 cc. BOTTERDAM Tot gisteravond meende boksminnend Neder land over twee professionele pugilisten te beschikken, die in staat moesten worden geacht een gooi te doen naar een Europees titelgevecht. Sinds hij na de Spelen van München tot de rijen van de profs toetrad, toonde zwaarwelter James Vrij een opzienbarende vooruitgang, die evenwel negen maanden geleden werd onderbroken toen hij tegen de Brit Kevin White k.o. ging. De „glazen kaak" van Vrij was ontdekt en gister avond, in het met vijfenveertighonderd kijkers bezette sportpa leis „Ahoy" te Rotterdam, wist de Ghanees Tiger Quai, in Engeland wonend en door White de zwakke plek van Vrij ingefluisterd, dan ook wat hij moest doen. Vrij's carrière moet, zeker in het zwaarwelter gewicht, als voorbij worden be schouwd, evenals die van zwaargewicht Jan Lubbers, die een ontmoedigende nederlaag door k.o. leed. Daarentegen rukt middengewicht Rudie Koopmans onweerstaanbaar op naar de Europese top. Het „prestige-duel" tegen Bunny Sterling, die zich vorig jaar nog Europees kampioen mocht noemen, leverde hem geen enkele moeilijkheid op en regerend titelhouder Alan Minter is van plan zijn Europese kroon vrijwillig op het spel te zetten. Profbokser» is ook een kwestie van zaken doen in de ring en vooral niet het achterste van je tong laten zien. Bunny Sterling stak niet in al te beste conditie want hij was al acht maanden niet in de ring geweest. Rudie Koop- mans echter ook niet, want vorige week donderdag zat een zware ver koudheid vast. Vrijdags stelde hij zich onder behandeling van de befaamde arts Geert Simons, welbekend in voor al artistieke kringen, die hem binnen een half uur voldoende lucht verschaf- n zijn afgenomen krachten opvijzel de met het toedienen van paardebloed. Tevoren bleek een goede prestatie van Koopmans redelijk garant te staan voor een titelgevecht. Daarentegen moest hij ook weer niet te overtuigend winnen, bijvoorbeeld met k.o., want dan zou Alan Minter zich noj* wel eens kunnen bedenken. Welnu, Rudie Koop- lans demonstreerde zijn onmiskenba- kwaliteiten maar keek geschrokken naar zijn hoek toen de Brit in de eerste ronde al op een rechtse hoek ter aarde stortte, maar weer opkrabbelde. Koopmans beheerste zich, zocht niet r een (onverantwoorde) „genade- stoot" want hij besefte wonderwel dat Sterling, ondanks zijn handicap van het gemis aan ring-ritme, duivels ge vaarlijk kan zijn. Sober en risicoloos boksen, alleen sto ten als er een mogelijkheid tot scoren was, waren de kenmerken van Koop mans' gevecht. Geconcentreerd priemden zijn ogen in het uitgemergelde kopje naar de tegen stander, die met zijn onrustig bewegen de dekking voldoende gaten liet voor de Fries om zijn linksen onophoudelijk erdoor te stoten. De waarschuwing van Britse zijde kwam in de derde ronde toen een rechtse zwaaistoot Koopmans achteruit deed deinzen. Dat succesje' verleidde Sterling in de volgende ronde tot het opvoeren van een stukje show. Koopmans was evenwel geen greintje geintimideerd, dwong Sterling „ruim"' te dansen om uit zijn handen te blijven en reeg ronde na ronde aan zijn zege keten. Sterling probeerde het ook nog op niet legitime wijze door zijn hoofd als wapen te gebruiken maar scheids rechter Schuleijn strafte terecht en on middellijk met een openbare waar schuwing. De „zekere" wijze van boksen van Koopmans stond spectaculaire tonelen in de weg maar het was wel een partij van zodanig niveau dat de Nederlan der, hoewel in Berlijn „gelegerd" in de stal van Willy Zeiler, vrijwel zeker in aanmerking komt om Minter te bestrij den. Er wordt onderhandeld nadat hij gisteravond op overtuigende wijze ook het slotoffensief van Sterling, dat pre cies de laatste anderhalve seconde duurde, had doorstaan. Veruit winnaar op punten, waarbij de score van een van de juryleden 100-91 het aller juist was. Martelgang Welk een verschil met de martelgang die zwaarwelter James Vrij moest afleggen. Tiger Quai was een totaal onbekende voor hem en iedereen. Het type van een prizefighter, rechtsvoor- staand, hoge dekking en in de ring stappend waar men hem maar wil hebben. Een beweeglijke bokser met lange stoten, die de „afwezig" boksen de Vrij al in de tweede ronde met een lange linkse achterover haalde. Toen al had de Amsterdammer zo veel desinteresse in zijn blik dat het leek alsof hij zich onvoldoende bewust is van hetgeen hij had kunnen bereiken. Had kunnen, als hij niet de voor een bokser dodelijke handicap van een glazen kin had gehad. Elk tikje, hoe gering ook, bracht James Vrij naar het canvas, hoewel hij aan het eind van (ook) de tweede ronde Quai met een rechtse opstoot wagge lend door de ring deed gaan. Twee boksers, die een gering incasserings vermogen bleken te bezitten. Quai werd in de derde ronde met een korte rechtse wederom aangeslagen maar daarmee waren de offensieve daden van James Vrij uitgeput. In deze ronde moest hij tweemaal acht tellen nemen: hij ging neer op een linkse hoek en kreeg acht tellen staand na weer een linkse hoek. Vader Leo Vrij later: „Hij heeft ongelooflijk veel fouten gemaakt Ik had hem nog gezegd zijn rechtse voor zijn kin te houden maar steeds trof Quai hem met de linkse hoek." Zoals ook in de vierde ronde toen Vrij's oog begon te zwellen en hij aanstalten maakte om op te geven. Leo Vrij: „Wilde hij ook. Zijn helpers had- Een aanval van de Nederlandse A-ploeg - tegen de Los Angeles All Stars - wordt verij deld door Garo Osmanian die er kennelijk wel moeite mee heeft. LOS ANGELES - Zesentwintig voet ballers heeft de KNVB meegenomen naar Californië, on der wie twee doel- verdedigers en twee spelers (De Graaff van IJsselmeervo- gels en Baaima van HVO), die om princi piële redenen niet op zondag willen spe len. Coach Arie de Vroet beschikte zondag dan ook niet over echte wisselspelers voor de twee wedstrijden, die amateurselecties (a en b) in het gigan tische Colosseum van Los Angeles (capaci teit varf 104.000 zit plaatsen, waarvan 3927 bezet) speelden tegen resp. het Los l All Starteam (bestaande uit profs en semi-profs) en het Amerikaan se Olympische elftal. De resultaten waren overeenkomstig de beperkte mogelijkheden van de coach. Het b-elftal verloor, net als het a-team, met 2—0 van hun nauwelijks betere tegenstanders. De beide Nederlandse ploegen produceerden zelfs het betere voetbal, maar de Amerikanen zetten daar een surplus aan atletische vermogen en inzet tegenover. Vooral de b-ploeg had daarvan niet terug en spoelde een matte wedstrijd, die grote teleurstelling teweegbracht bij de honderden Nederlandse immigranten, die Oranje aanmoedigden. Bij een tem peratuur van zevenentwintig graden Celsius had de b-ploeg geen weerwoord op het Amerikaanse enthousiasme, waarbij het opviel dat het Amerikaanse voetbal - zonder opmerkelijke historie als het is - blijkbaar een geheel eigen ontwikkeling heeft doorgemaakt, waarbij hardheid troef is en het collectief heilig. De Amerikanen speelden zeer taakbewust. Er was opnieuw een opvallende rol weggelegd voor de pas achttienjarige Rick Davis, een groot talent dat ook op het middenveld in Nederlandse eredivisieploegen zou excelleren. Het A-team verloor de bikkelharde wedstrijd van de All Stars, een ploeg bestaande uit immigranten. Het duel was het' aanzien nauwelijks waard. Hoewel Bunny Sterling meermalen ook zijn hoofd als „wapen" gebruikte, werd hij royaal op Rudie Koopmans (rechts) die zijn aanspraken op een Europees titelgevecht versterkte. den de handdoek moeten gooien." Ze deden het niet. James Vrij bokste auto matisch verder, geen schim meer van de felle, snelle en trefzekere pugilist die zulk een grote toekomst tegemoet leek te gaan. Quai, vechtend ook tegen zichzelf omdat hij conditioneel zwak was, haalde Vrij in de vijfde ronde voor de vierde keer neer met een links hoekje, nauwelijks waard om te ver melden maar tonend hoe zwak Vrij's kin is. Iri de zesde ronde kwam een eind aan de marteling toen Vrij voor de vijfde maal neerging, nota bene op een licht tikje op zijn handschoen die hij toen wèl voor zijn kin hield. Een dramatisch gevecht dat beëindigd werd omdat de reglementen zeggen dat vijfmaal neer in een partij technisch k.o. betekent. Wellicht is er nog hoop voor Vrij als hij het weltergewicht kan halen en dat moet kunnen want hij was niet volkomen afgetraind anders is zijn carrière voorbij. Omhoog Adrie Huussen staat daarentegen aan de weg omhoog in het zwaarwelter, waarin hij Kevin White ontmoette, die hij een uiterst fraaie onbeslist af dwong. De geroutineerde Brit stootte weliswaar zuiverder maar bezondigde zich ook aan afklemmen, wat hem een openbare waarschuwing bezorgde. Huussen had het zwaar met White's strakke linksen en rechtsen en zijn venijnige linkse -hoek maar kwam in dit „duel voor fijnproevers" zo goed terug dat het onbeslist zeker verdiend was. En Huussen moet, en kan, zich nog ontwikkelen, leeft serieus voor zijn sport en bezit een prachtige conditie. Voor hem ligt wellicht een toekomst open. Primitief Niet meer voor zwaargewicht Jan Lub bers, die bokst om nog wat geld extra te verdienen maar tegen Sjimmy Ver stappen zo nonchalant en „vet" in de ring stapte dat het geen verwondering wekte dat hij in de tweede ronde al door de Maastrichtenaar met een linkse hoek zodanig werd geraakt dat hij de touwen moest grijpen en zich waggelend niet meei kon verzetten te gen het onherroepelijke „tien" waar door hij k.o. was. Hoe primitief het zwaargewicht in ons land is vertegenwoordigd, bleek ook in de slotpartij tussen de Rotterdamse Nikkelen Kuijper en de Amsterdam mer Sjoerd T\iininga, die althans nog iets van boksen afweet, uit het enige wapen van Kuijpei rechtse zwaai- hoek bleef en in elk geval toch had gewonnen als de Rotterdammer in de vijfde ronde niet op medisch advies (oogwond) had moeten opgeven. Maar in dit gewicht gloort voorlopig zeker geen Europees titelgevecht. Daarvoor is er nog maar één 'overgebleven: Ru die Koopmans. TIES KRUIZE STELT RENTREE NOG UIT (Van onze sportredactie) DEN HAAG In overleg met sportarts Dalhuizen en fysio therapeut Van Breukelen heeft Ties Kruize besloten zijn ren tree in het eerste team van HCKZ in een competitiewed strijd tenminste een week uit te stellen. „Vorige week heb ik een spier tje verrekt, waar ik afgelopen zondag in een oefenduel tegen HDM weer last van kreeg. Daar om is het verstandiger in ieder geval komende zondag nog niet voor de competitie tegen Am sterdam te spelen. Hoe lang het gaht duren weet ik nog niet, maar hoe het ook zij, één of twee weken kunnen er nog wel bij na die lange periode. Het is natuurlijk wel jammer, want ik had me er wel op verheugd". De kleine blessure van Kruize heeft overigens niet te maken met de gpvolgen van diens ongeval.^ punten verslagen door

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11