Sandra Reinders: Uiterlijk kalm innerlijk nerveus" Kardinaal Willebrands maakt balans op van één jaar Utrecht Werkgroep mensenrechten Raad v. Kerken geïnstalleerd Schaakmeesters in Luzern ziek Hermens strijdt voor veldlooptitel Nu moet organisatiestructuur nog worden .sport; DUEL TEGEN MORA/SWIFT BESLISSEND VOOR TITEL Tips voor Nootdorp HANDBALLER KIEVIT NA OOSTENRIJKS SUCCES: Voettocht Pax Christi door Twente DEN HAAG Sandra Reinders laat er geen moment twijfels over bestaan: ook zij is een echl mens met alle falen en feilen vandien. Daarom heeft zij er ook geen enkele moeite mee te erkennen dat de achter haar liggende periode nu niet een van de prettigste uit haar sportcarrière is geweest. Met de eerste wedstrijd tegen Noorse II Vestar zette het herstel zich duidelijk in en sindsdien groeide Sandra Reinders in het doel van Idem/Hellas weer naar haar oude vorm. Daarvoor speelde zij enige tijd, om het met haar eigen woorden te zeggen, „als een natte krant". „En zelfs nu weet ik nog niet waar die inzinking aan heeft gelegen. Ik heb er echt dagenlang over lopen nadenken, ik kom er niet uit Je instelling is goed, je conditie is goed en je concentreert je volledig. En toch, elke bal die ze schoten was raak. En waarom? Je ziet het bij ons ook wel eens in de hele ploeg. Het team is niet constant Je hebt de klasse en je zou daar altijd moeten staan. En dat gebeurt niet. Volgens mij is het psychologisch niet te verklaren, het is puur menselijk. Je vindt het dan ook niet alleen in de sport maar in de hele maatschappij terug. Alleen zal een mindere prestatie in je werk niet zo snel opvallen. De periode waarover je je werkzaamheden uitsmeert is groter. De sport is veel exacter. Je moet op een bepaalde plaats op een vastgesteld uur tegen een bekende tegenstander een goede prestatie leveren. Lukt dat niet in dat krappe tijdsbestek, dan heb je gefaald." De periode waarin zij duidelijk minder speelde dan iedereen van haar gewend was, kostte Sandra Reinders uiteindelijk wel haar plaats in het Ne derlands team. „^.ls je dat hoort gaat het je ook niet in de koude kleren zitten. Maar ik besef dat Jan Alma het ook moeilijk met zijn besluit heeft gehad. Ik train nu al tien jaar onder hem, ik weet dat hij op een eerlijke basis handelt. Dat ik eruit vloog, was terecht Maar daarom was het wel een tik. Het is moeilijk om er zo ineens uit te stappen. Waar schijnlijk was het nog frustrerender geweest om toch met het Nederlands team mee te gaan en dan op de reservebank te zitten. Achteraf vind ik het niet zo erg dat het zo gelopen is. Die dagen dat het Nederlands team in IJsland zat Fantastisch. Ik had zomaar enkele dagen vrij. Geen trainingen, geen handbal. Je voelt je dan overal vrij van. Als je weinig vrije tijd hebt, waardeer je het des te meer. Ik ben naar een volleybalwedstrijd geweest; echt een paar dagen rondgevlinderd. Zalig!" Top „Wat allemaal niet wegneemt dat ik toch mijn best zal doen om mezelf in dat Nederlands team terug te knokken. Ik heb nog niet het gevoel dat ik over mijn top heen ben. En juist in de nationa le selectie heb ik mijn beste wedstrijden gespeeld. Het staat, hoe bijzonder het ook is, toch net iets verder van je af. Als je met Oranje verliest zeg je Jammer". Bij het Nederlands team ben ik nooit zenuwachtig als ik in het veld sta. Bij Hellas wel, de betrokkenheid met je eigen cluppie is zo oneindig veel groter. Met die meiden heb je lief en leed gedeeld. Als ik in het doel sta, lijk ik erg nuchter. Innerlijk ben ik doodnerveus. Soms is het alsof ik van de zenuwen lood in mijn armen heb. Je krijgt ze niet omhoog. Na afloop van een wedstrijd ben ik doodmoe. Misschien niet van de fysieke arbeid, alhoewel dat niet onderschat moet worden, wel van de geestelijke inspanningen. Je moet je de hele wedstrijd voor de volle honderd procent concentreren. En dat is moeilijk. Ik betrap mij er ook wel eens op dat ik als ik een mindere speelster voor mij heb toch iets minder oplet. Het is fout. Sandra Reinders in actie in het doel van Idem/Hellas. „Je moet altijd volledig geconcentreerd zijn". Desondanks zijn doelpunten niet te vermijden. maar wel menselijk. Gaat zo'n bal enn dan heb ik helemaal de pé in. Juist omdat het een instel lingskwestie is. Maar je gaat als keepster toch uit van bepaalde verwachtingspatronen. Bijvoorbeeld dat iemand met het goede been voor schiet. Wordt daar van afgeweken dan sta je daar gek van te kijken. En er lopen veel speelsters rond van wie je gekke dingen kunt verwachten. Afgezien van Mora en Hellas zijn er bij de meeste ploegen maar een paar goede speelsters en is de rest veldvulling. Het is eigenlijk ook te gek dat je hele seizoen bestaat uit twee wedstrijden. Uit en thuis tegen Mora Swift Voor de rest is het het verplicht opvoeren van je nummer op zondag. Maar wel inspannend. Als ik naar de kleedkamer ga, ben ik altijd de laatste die klaar is. Eerst een appeltje of een mandarijntje eten. De wedstrijd nog een beetje doornemen en dan op je dooie akkertje douchen. Je moet je hele leven al hollen, waarom zou je je dan op die momenten haasten. Dat is toch nergens goed voor. Je moet je een beetje kunnen ontspannen." „Op het moment dat het noodzakelijk is, moeten wij er als ploeg echter ook zijn. Winnen we van Mora/Swift (morgenavond, red.) dan zijn we er wel zeker van dat we de titel prolongeren. Ik vind het moeilijk om prognoses te geven. Ik doe het ook niet graag. Ik constateer alleen dat de ploeg meer dan voldoende kwaliteit heeft. Zelfs zoveel, dat ik af en toe zeg dat we haast arrogant spelen. De anderen kijken dan vreemd op. Mis schien zie ik het omdat ik de wedstrijd vanuit een ander gezichtspunt bekijk. Ik ben ervan overtuigd dat we het kunnen redden. Bij mij is de vorm weer terug, de verdediging kan op mij vertrouwen. Ma ja (van Kapel) en Joke (Ruisch) spelen met hun hoofd en bijna altijd constant. Als Hannie (de Kok) of Mieke (Pottuyt) het op haar heupen krijgt, berg je dan maar. De ploeg heeft zoveel talent in zich, daarnaast een forse dosis karakter. Het zou moe ten lukken. Ik hoop in ieder geval dat ik woens dagnacht mijn bed niet zie. Want dan is het zeker dat wij gewonnen hebben". PAUL HOVIUS LUZERN De tweede partij tussen de Braziliaan Henrique Mecking en de Rus Lev Poloe- gajevski (in Luzern) werd uitge steld. Mecking meldde zich gisteren ziek. Hij klaagde over pijn in de buik. Volgens de reglementen mag elke speler zich ten hoogste drie keer ziek melden. De eerste partij eindigde zondag in remi se. Ook Poloegajevski onder ging een medisch onderzoek. Hij heeft rugklachten, veroorzaakt door een abes. Operatief ingrij pen wordt overwogen. De tweede partij tussen Por- tisch (Hon) en Larsen (Den) in de kwartfinales van het kandi datentoernooi, die gisteren in Rotterdam is gespeeld, is geëindigd in remise na 20 zetten op voorstel van Portisch. De stand is 1 1/2—1/2 in het voor deel van Portisch. In II Ciocco, eindigde de eerste partij in de kwartfinales tussen Kortsnoj en Petrosian na 22 zet ten in remise op voorstel van Kortsnoj. De president van de internatio nale schaakfederatie (FIDE), prof. dr. Euwe, heeft na afloop van de partij Kortsnoj—Petro sian verklaard dat hij zich vol gend jaar niet meer beschik baar zal stellen voor de presi dentszetel. „Na acht jaar vind ik het wel genoeg", zei hij. Hij voegde daaraan toe dat hij de Joegosla vische grootmeester Svetozar Gligoric een uitstekende kandi daat voor deze post acht. Partij Wit: Kortsnoj Zwart: Petrosjan l.c2—c4, e7—e6; 2. g2-g3, d7-d5; 3. Lfl—g2, Pg8-f6; 4. Pgl-f3. Lf8-e7; 5. d2—d4, d5xc4; 6. 0-0. 0—0; 7. Pf3e5, Pb8—c6; 8. Lg2xc6, b7xc6; 9. Pblc3, c6c5; 10. D4xc5. Le7xc5; 11. Ddl-a4, Pf6-d5; 12. Pc3e4, Pd5b6; 13. Da4—c2, Lc5—e714. Pe5xc4, Pb6xc4; 15. Dc2xc4, Dd8d5; 16. Dc4-c2, Lc8-b7; 17. f2—f3. Dd5-d4 schaak; 18. Kgl—g2, LL7xe4, 19. Dc2xe4. Dd5xe4; 20. f3xe4. Tf8—b8; 21. b2—b3, Le7d6; 22. Lcl-f4. Remise od voorstel van Kortsnoj. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tien draverijen staan woensdagmiddag op het pro gramma van de draversbaan in Nootdorp. De tips: FINSTERWOLDEPRIJS: Obarator J. Orson Anjo en Neeltje H. FERWERDPRIJS: Odam Buiten zorg, Odilde S en Okeja. FOXHOLPRIJS (eerste afdeling): Ons T, Natalie van Hovi en Niove du Bois. FRIENSPRIJS: Nerva, Leon van Ymuiden en Loyaal van Liante. FRANEKERPRIJS: Oroline, Nosca en Ninon la Plata. FIJNAARTPRIJS: Larens Roem, Lissy en Ka Anjo. FOXWOLDEPRIJS: Lord Easter, Jay Lee en Niagara. FOXHOLPRIJS (tweede afdeling): Mac Rustburcht, Mary S en Mousa Beroona. FRANEKERPRIJS (tweede afde ling): Olga Anjo, Navarro D en Mi- FOLLEGAPRIJS: Over Pride, Noisy Feet en Nero Roodnoot. Neeskens blijft nog twee jaar BARCELONA - Johan Nees kens heeft in principe overeen stemming bereikt over een nieuw tweejarig contract bij Barcelona. Het huidige contract van de Nederlandse middenvel der loopt eind dit seizoen af en Neeskens wenste voor een even tuele volgende periode een aan zienlijk betere verbintenis. Na overleg met het bestuur van de Catalaanse club is nu in begin sel een akkoord bereikt, waar na volgende week verder wordt gepraat. Barcelona zou overigens interes se hebben voor de Britse voet ballers Pat Jennings (doelman van de Spurs) en Kevin Keegan (ster van Liverpool). DEN HAAG De nationale veldloopkampioenschappen die zon dag 6 maart worden gehouden op het Eurostrand bij Westerhoven beloven interessant te worden omdat na afloop de ploeg bekend zal worden gemaakt die ons land zal vertegenwoordigen in de Cross des Nations, op 20 maart in DüSseldorf. In totaal zullen aan deze kampioenschappen bijna duizend atleten deelnemen. Het hoofdnummer is de 12000 meter heren, waarvoor Jds Hermens als de grote favoriet van start gaat Hij zal echter op geduchte tegenstand kunnen rekenen van Cor Vriend, die een „thuiswedstrijd" loopt, Gerard Tebroke (mits blessurevrij) en Klaas Lok. Hermens is echter, na vele maanden van totale rust na de Olympische Spelen van Montreal, bezig aan een come—back en moet in staat worden geacht de nationale titel op te eisen. Bij de dames, die 4300 meter over het gevarieerde parkoers moeten afleggen, geldt de Helmondse atlete Annie van Stiphout als de grootste kanshebster. Maar voor dat zij zich zal mogen tooien met de kampioenssjerp zal zij eerst moeten afrekenen met Carla Beurskens en Joke van Gerwen, haar belangrijkste tegenstandsters. De jeugd is met ruim tweehonderd deelnemers zeer sterk vertegen woordigd. Bij de jongens A gaat de grootste belangstelling uit naar de verrichtingen van de dit seizoen sterk naar voren gekomen LINZ Het antwoord op de vraag of het Nederlandse handbal kan doorbouwen op het succes van Oostenrijk ligt niet in han den van spelers en trainers. De bondsverga dering van maart zal moeten beslissen of doorgewerkt kan worden onder betere om; standigheden dan de ploeg tot nu toe wer den geboden. „Wanneer de ruimere armslag niet kpmt, vervallen wij weer in het geklungel van de vorige vijf jaren en 'dan hoeft het voor mij niet meer", stelde Piet Kievit, zonder meer de leidende speler van de ploeg. „Er is binnen de groep wat veranderd, nu moet het buiten de groep nog gebeuren. Wij hebben in Oostenrijk iets gepresteerd. Dergelijke situaties zijn er meer geweest, maar er is nooit een vervolg op gekomen. Nederland moet op gelijk niveau, of misschien zelfs wat hoger, kunnen staan met andere Westeuro- pese landen zoals Zwitserland, Oostenrijk, (ij? Frankrijk en Noorwegen. Daartoe echter dient op organisatorisch gebied buiten de ploeg meer gedaan te worden dan tot nu Piet Kieviet (schietend) vindt dat de handballers hun best hebben gedaan toe is gebeurd. De Oostenrijkers bijvoor- en anderen nu ook maar eens de handen uit de mouwen moeten steken. beeld hebben zich zes maanden od dit toer nooi voorbereid. Vergelijk dat eens met wat wij sinds september hebben gedaan". „Niettemin zijn de trainers Jan Tuik en George van Noesel erin geslaagd een gewel dige geest in de ploeg te brengen. Dat heeft tegen Noorwegen effect gehad. Die over winning, met het behoud van een plaats in de b-groep, is echter niet meer dan een begin, een stap op weg naar verder". Met dit spelerspotentieel zouden wij zelfs binnen enkele jaren de a-groep moeten kun nen halen, al zullen wij daarin wel altijd één van de kleinere blijven". Piet Kievit, bijna dertig en één van de oudsten uit de groep, heeft de reputatie een dwarsligger te zijn. Gedeeltelijk of helemaal ten onrechte. Kievit is er altijd van uitge gaan dat handbal de benadering verdient die voor een topsport normaal is. In vorige jaren is dat niet zo geweest en daarom bedankte hij frequent voor de nationale selectie. In september echter kwam hij, na een uitgebreid gesprek met George van Noe sel, terug. Om te blijven? „Dat hangt voor alles af van wat in maart gebeurt. Wij hebben allemaal de overtuiging dat het huidige begeleidingsteam volledig achter zijn spelers staat. Wij hebben gezien dat het aan de slag ging toen de treinreis naar Innsbruck slecht was geregeld, toen wij in Linz lang op de bus moesten wachten. Er is een invitatie afgedwongen voor een toernooi met sterke ploegen in Zwitserland, maar de bond heeft er verder niets aan gedaan. Wanneer een ander zich met dat soort zaken bezig zou houden, kunnen de trainers zich nog veel meer op de ploeg richten en dat kan alleen maar ten goede werken". „Er is in Oostenrijk misschien meer uitgeko men dan men verwachtte. Nu moeten er ook door anderen binnen de bond spijkers met koppen worden geslagen. De organisatie structuur moet worden gewijzigd. Er ligt een voorstel van onze chef équipe, de vice-voor- zitter van het handbal verbond, Loek Kiel- horn, waardoor voor de top de mogelijkhe den moeten worden geschapen werkelijk als top te werken. Alleen wanneer dat gebeurt, kun je behouden wat je veroverd hebt". In zijn vastenbrief 1977, waar van wij in het kort melding hebben gemaakt heeft kardi naal-aartsbisschop Willebrands van Utrecht de balans opge maakt van ruim één jaar erva ring op de Utrechtse zetel. Als eerste ervaring noemt hij de „geweldige eenzet bij zeer velen voor de kerk, voor haar liturgie, voor verkondiging, voor missie- en ontwikkelingswerk, voor huisbezoek, voor zieken en be jaarden". Hij verklaart dan ook, dat „een in het algemeen posi tieve ontwikkeling gadnde is". Maar daarnaast zegt hij ook on verschilligheid, verzwakking van geloofszin en als gevolg daarvan ook een verzwakking van de aanwezigheid van de kerk in de samenleving te zien. Ook constateert hij verminder de deelneming aan de eucharis tievieringen een een behande ling van de liturgie als „privé bezit". De grenzen van het vast staande in de liturgie en de vrije variant of eigen inbreng worden soms verwaarloosd. In het bijzonder vermeldt hij de- kritische houding onder de gelo vigen. Wanneer deze tot twist, partijzucht, tweedracht of scheuring leidt, dan leidt zij ook tot afbraak van de gemeen schap, zowel van de gelovigen onderling als met de kerk van Rome en haar herder, aldus kardinaal Willebrands. Gelukkig is de kardinaal met de grote aandacht voor de maat schappelijke orde in gerechtig heid en vrede. Want - zo zegt hij - de heilsboodschap bevat niet alleen het heil voor de indivi duele mens en zijn bevrijding uit persoonlijk kwaad. Zij bevat ook het heil voor de mensheid in haar geheel, haar bevrijding uit de zonde, zoals deze vorm en macht krijgt in onrechtvaardige sociale en economische structu ren. Hij noemt het overal groeiende bewustzijn, dat de kerk opdracht heeft gerechtig heid en vrede te .stichten, een teken van hoop. Kardinaal Willebrands spreekt tenslotte de hoop uit, dat „wij de eenheid bewaren en verster ken". Daarmee zegt hij niet „een sluit de gelederen" te bedoelen, maar het openen van hart en geest naar Christus, en door Christus naar elkaar en naar de wereld. Korte metten De Nederlandse bisschoppen conferentie heeft prof. dr. A. A. Th. M. van Trier benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Katholieke Universi teit. Prof. Van Trier is buiten gewoon hoogleraar in de elec- trotechniek aan de T. H. Eind hoven en voorzittèr van de Raad van Advies voor het We tenschapsbeleid te Den Haag. Het episcopaat heeft, op zijn verzoek, aan mr. B. F. C. M. Ingen-Housz eervol ontslag vèr- leend als lid van het stichtings bestuur. De financiële positie van de We reldraad van Kerken, die een jaar geleden nog zorgwekkend was, is de laatste tijd verbeterd. In de bijdragen van de lidmaat- kerken is bovendien een aan zienlijke stijging waar te nemen. Hierdoor kunnen toch nog enke le projecten worden bekostigd. Er ontbreekt echter nog bijna twee ton voor de geplande stu die over de mensenrechten. Voor de negentiende maal is de Duitse vastenactie „Misereor" begonnen. In de afgelopen acht tien jaar kon ruim twee miljard gulden beschikbaar worden ge steld voor ontwikkelingshulp. Afgelopen jaar werd ruim hon derdvijftig miljoen gulden be steed. Meer dan tweehonderd landen hebben hulp ontvangen, voornamelijk voor projecten op het gebied van de landbouw, de gezondheidszorg en de vorming van volwassenen. De Franse bedenictijner monnik en componist Dom Clement Ja cob is, eenenzeventig jaar oud, overleden. Tussen de twee we reldoorlogen nam hij in Parijs intensief aan het artistieke leven deel als vriend van Milhaud, Strawinsky, Auric, Joyce, Coc- teau, Leger, Van Dongen, Zad- kine en Jean Hugo.f invloed van de filosofie van Jacques Mari- tain, werd hij in 1929 rooms- katholiek en trad als monnik in in de benedictijneabdij van En- Calcat in Zuid-Frankrijk. Hij heeft orgel- en orkestwerken en composities voor strijkensem- bles op zijn naam staan. De Braziliaanse bisschoppen hebben een veroordeling uitge sproken over onderdrukkings maatregelen van de staat, zoals „gedwongen internering en on verklaarbare verdwijningen van gevangenen". Het episco paat onthield zich echter van een directe aanval op het rechtse militaire bewind, ken nelijk met de bedoeling de be trekkingen tussen kerk en staat te verbeteren. Gepleit werd voor meer politieke vrijheid en verbeteringen op het gebied van onderwijs, volksgezondheid en huisvesting. De Stichting Pax-Christievoettochten zal op Hemelvaarts dag (donderdag 19 mei) en de daaropvolgende vrijdag en zaterdag de achttiende algemene voettocht organiseren. Deze tocht gaat door Twente en begint en eindigt in Almelo Het thema luidt „Op Doortocht". De algemene voettocht is anders dan de voettocht Den Bosch, die voor de eenentwintigste maal van 20-23 oktober zal worden gehouden en bestemd is voor eindexamenkandi daten van VWO en HAVO en voor leerlingen van 5 VWO. Bij de Algemene Voettocht is iedereen welkom van zeven tien jaar en ouder. De meeste deelnemers zijn jonger dan dertig jaar, maar de aanwezigheid van ouderen wordt zeer gewaardeerd. De leiding zegt, graag te zien, dat in deze dagen ouderen en jongeren, studerenden en werkenden (en werklozen), mensen van verschillende politieke of godsdienstige levens beschouwing met elkaar in gesprek zouden komen om van elkaar te leren. Iedereen heeft de kans datgene aan de orde te stellen wat hij of zij belangrijk vindt. Het programma ligt geheel open en de equipes (vijftien personen maximaal) hebben veel vrijheid. Het adres van het secretariaat is Postbus 444 te Den Bosch. De stichting organiseert, behalve de voetochten ook andere evenementen, zoals abdijdagen bij de trappisten in Achel en Tegelen, bij de benedictijnen in Oosterhout, internationa le ontmoetingen in Taizé in Frankrijk, een internationale route in Calabrië (Zuid-Italië) over de problemaüek van de migratie en een Belfast-project: medewerking aan kinder kampen in Noord-Ierland. nr Miroo Kinmnd vnnt-rittor Ap monc»nr»hi»n thpnWiGPh ét' 0phmiur van hpt spprpta- Drof. dr. G. Th. van het Nederlands Juristenco- man. docent missioloeie aanae Europa, de werkgroep Raciale Kerken als aan Dr. Marga Klompé, voorzitter van de sektie Internationale Zaken van de Raad van Ker ken, heeft dezer dagen een werkgroep mensenrechten geïnstalleerd. In de werkgroep hebben zitting Justitia et Pax namens de r.k. kerk en eenhe den van de bij de Raad van Kerken aangesloten kerken. De groep moet het vraagstuk van de mensenrechten theologisch doordenken en een manier zoe ken om dit probleem bespreek baar te maken in de gemeenten en parochies. Binnen enige maanden zal mej. M. Frijns, lid van de Vrouwen van Bethanie, die op het ogen blik in Londen werkzaam is, secretaris van de werkgroep worden. Haar kantoor komt in .et' gebouw van het secreta riaat-generaal van de Neder landse Hervormde kerk in Den Haag. Totdat een voorzitter voor de werkgroep is benoemd, zal ds. J. E. van Veen, secreta ris van de hervormde raad voor de zaken van overheid en sa menleving, als gespreksleider optreden. Andere leden van de groep zijn: prof. dr. G. Th. Rothuizen, hoogleraar ethiek en evangelistiek aan de theologi sche hogeschool in Kampen en lid van de sektie Internationale Zaken., prof. dr. D. F. Schel- tens o.f.m., hoogleraar rechtsfi losofie in de juridische faculteit van de universiteit van Nijme gen, mr. dr. B. A. Meulenbroek, secretaris Justitia et Pax en lid van het Nederlands Juristenco mité voor mensenrechten, men senrechten., H. Wolzak, journa list en lid van de werkgroep Oost-Europa van de sektie In ternationale Zaken, J. W. Roe- tenberg, secretaris Centraal Missionair Beraad Religieuzen, drs. John Carbutt, ontwikke- lingseconoom en medewerker van het ICCO, dr. L. Schuur man, docent missiologie aan de Europa, de werkgroep Raciale .Kerken als aan de aangesloten theologische hogeschool van Deze nieuwe werkgroep zal zich kerken, als deze daarom vra- Kampen, en mr. A. F. van Don- bezighouden met de totaliteit gen. Voorts zal zij ook eigen gen, medewerker op het minis- die breder is dan de aspecten, initiatieven kunnen ontplooien, terie van Buitenlandse Zaken, die in de rreds bestaande werk- Dr. Th. van Boven, tot nu lid De sectie Internationale Zaken groepen worden behandeld, van de sectie Internationale Za- van de Raad van Kerken kent Evenals de andere werkgroe- ken zal binnenkort naar Gëne- reeds een aantal werkgroepen, pen werkt ze beleidsvoorberei- ve vertrekken, waar hij be- dat zich ook met mensenrech- dend. Via de sectie Internatio- noemd is tot directeur voor ten bezighoudt. Deze zijn de nale Zaken kan de groep advies mensenrechten van de Verenig- werkgroep Vraagstukken Oost- geven zowel aan de Raad van de Naties.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10