Nu al miljoenen bollen voorverkocht tegen beste prijzen Westduitse bloementelers hebben 't nog steeds moeilijk Flora's malle wagen rijdt weer GROENTEHANDEL GING ZIJN GANGETJE HOOGLERAAR MELDT BETERE PERSPECTIEVEN PRINS CARNAVAL DRUKTE DE PRIJZEN Stijging ,„AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 PAGINA HILLEGOM Flora's Malie- wagen rijdt weer: er woedt vandaag een Tulpomanie in twintigste eeuwse versie. We liswaar is het nog niet zo dwaas als in de jaren 1636 en 1637, want toen moest de overheid ingrijpen om paal en perk te kunnen stellen aan de uitwassen. Het is echter wel verbluffend hoe snel de tul pentelers de narigheid van de jaren 1970-1974 zijn vergeten. Toen kon men vele en beste tulpen kopen voor de bekende appel en het even vermaarde ■ingslj ei; toen is veel geld verloren en niet voor niets zijn in de afgelopen jaren enkele duizen den kwekers gedwongen ge weest om de pijp aan Maarten Wlisti te geven. Nu hebben de producenten van tulp twee goede jaren ach ter de rug en als alles normaal verloopt komt er ook dit jaar een goed belegde boterham op de plank. Er is momenteel al erg veel voorverkocht in de winter worden al miljoenen bollen verkocht die men in juli gaat rooien en dat gebeurde tegen beste prijzen. Levendig Voor de telers van tulpen lijkt ook dit jaar weer een goedbelegde boterham weggelegd. De handel is trouwens nog steeds zeer levendig. Dat is mede een gevolg van de goede gang van zaken in de broeie- rij-wereld. De broeiers hebben de wind in de zeilen. Om te beginnen blijft de brandstof- fenrekening laag, ten tweede hebben ze weinig of geen uit val en last but not least: de prijzen zijn over de gehele li nie voor de tulpenbloemen zonder meer goed geweest. Natuurlijk was het niet altijd botertje tot de boom. Zo vielen de prijzen in de week voor Kerstmis tegen, maar daarna is er bepaald geen reden tot klagen geweest. Dat de cama- valsleut de prijzen nu even onder druk zette, is een nor maal verschijnsel. Men pro beert in die week dan ook zo weinig mogelijk tulpen in bloei te hebben, ai kan men dat natuurlijk niet helemaal pre cies uitkienen. 14,50 voor de elven, maar hij kon geen kweker vinden die ze nog aan te bieden had. Zo is het ook met bijv. de purper kleurige Attila, waarvan men graag twaalven wil kopen voor ƒ15,- per 100, maar er wordt geen koopbriefje ge schreven. Alleen met de in koop van Apeldoorn hebben de broeiers geen haast. De prijsontwikkeling met deze cultivar, waarvan dit jaar pakweg 180 hectare méér staat dan in 1976, wil men nog even aankijken. Je künt per slot van rekening nooit wete- Aards slijk Zonder overdrijving kan men zeggen dat de broeiers de af gelopen maanden een aardige hoeveelheid aards slijk hebben binnen gekregen en ze willen dan ook best weer bollen ko pen voor het seizoen 1977/1978. De kooplist is zó groot ge weest, dat men sommige culti- vars met een lantaarntje moet zoeken. Op de bloembollenbeurs in Hillegom zwierf vorige week een commissionair met de op dracht 100.000 twaalven van Christmas Marvel en eenzelf de aantal elven van deze tulp te kopen. Hij bood bepaald geen kinderachtige prijzen: ƒ16,- voor de twaalven en Het heeft lang geduurd voor men naast de minder prettige eigenschappen ook de goede kanten van een tulp als Rosa- rio heeft ontdekt. Een tulp die ijzersterk is op het water en mooi rose van kleur is. Er wordt nu dan ook voor de twaalven 18,- per 100 betaald met een gemak alsof die prijs altijd al bij de voorstelling heeft behoord. Het geen be paald niet het geval is Noteringen Nog een paar noteringen: voor twaalven van Fidelio legt men 15,- per 100 op tafel en een zelfde prijs noteren Trance, Robinea, Prominence, Meisne- r's Porzellan, Demeter en de parkiettulp Karei Doorman. De witte Pax komt nog hoger: tot 18,- per 100 en voor twaalven van de dubbele gele Monte Carlo staat 19 op de koopbriefjes. Heel gewild is ook de fraaie rode Kingsblood die voor 17,50 van eigenaar verandert. Allemaal uitstekende prijzen voor de kwekers. Men vraagt zich echter wel af of de expor teur hieraan nog behoorlijk kan verdienen en zo ja, hoe veel moet de broeier in bijv. Duitsland wel niet voor zijn bloeiende tulpen maken wil hij op gezette tijden ook nog een nieuwe auto kunnen aanschaf fen? Toch zijn het niet deze note ringen die doen herinneren aan de Tulpomanie uit de ze ventiende eeuw. Dat zijn wel de prijzen die men nu betaalt voor nieuwigheden. Soms lijkt het sterk op een verrijzenis van Flora's Mallewagen com pleet met gekskap en als be manning Leegwagen, Graag Rijck en Leckerbaard. Als men bijvoorbeeld weet dat men voor de nieuwe oranje tulp als Orion zo maar 150,- per kilo betaalt, terwijl van deze aanwinst nauwelijks iets bekend is, dan geeft dat toch wel te denken. Voor de rode, wit-gerande Leen v.d. Mark van de bekende Noordwijkse bloembollenkwekerij Konij nenburg Mark, wordt zelfs al 1500,- per kilo besteed. Onbegrijpelijk kan men het noemen dat een rode mutant uit Lustige Witwe, die de naam Hanna Glawari draagt, nu van de hand gaat voor 120,- per kilo, terwijl deze sport drie jaar geleden nauwelijks werd aangekeken en voor enkele guldens per kilo werd ver kocht. Abu Hassan ligt met 140,- per kilo ook stevig in de markt, maar dat is dan nog een tulp die qua kleur zijn gelijke niet heeft: glanzend mahonierood met brede gele rand. Grevel is een mutant uit de destijds erg veel geteelde triumftulp Edith Eddy. Het is echter al vele jaren geleden dat deze mutant werd geïntro duceerd en er moet dus wel wat meer dan drie en een hal ve roe van staan. Niettemin besteedt men er 40,- per kilo voor. Gokkerij? Zo zijn er nog vele voorbeel den te noemen. Zijn die prij zen verantwoord? Of is het puur een gokkerij? „Wie het raadt, die wéét het" is een slogan die in het bollenvak wel opgang maakt. Af en toe lij ken de gebeurtenissen uit de zeventiende eeuw zich te her halen. Toen schreef men al: „De sin en 't hooft is heel aan 't hollen door de nietdghe Tul- pabollen". En Steven Teunis- zoon v.d. Lust had veel succes met zijn story getiteld: „Den ondergangh ofte val van de grote thuynhoer, de boefgodin Flora". Er verscheen toen ook een boekje waarin werd gewezen op de grote gevaren en finan ciële risico's die men liep als men zich doldriest in de tul penhandel stortte. In het voor woord staat dat het boekje geschreven is „tot vermaningh ende naekomelingen tot waer- schouwinge". Men ziet: er is niets nieuws onder de zon! En' was het niet de filosoof Hegel die opmerk te: de geschiedenis leert, dat de geschiedenis de mensheid nog nooit iets geleerd heef- V) Het ziet ernaar uit dat de rust in het loon- overleg terugkeert. Dit valt zonder meer toe te juichen omdat dit wijst op gezond ver stand, daarnaast is hier de hele Nederlandse economie, de groentesector incluis, bij ge baat. Gelukkig heeft de handel zich van al deze perikelen weinig aangetrokken en is rustig z'n gangetje gegaan. Afgelopen week zijn er zelfs weer Hollandse tomaten aan veiling Westland Noord aangevoerd. Er valt over de afgelopen week, geheel volgens de verwachtingen, een sterke groei in de komkommeraanvoer te constateren. Er viel dan ook niet aan een verdere prijsdaling te ontkomen. De gemiddelde veilingprijs voor de sorteringen van 26 tot 51 liep op van 40 naar 76 cent per stuk. De prijs ligt nu praktisch op hetzelfde niveau als vorig jaar. Op de West-Duitse markt vallen echter een paar opmerkelijke dingen te constateren als er gekeken wordt naar de periode van 15 tot en met 17 februari. Griekenland bleef tegen de verwachting in tot nu toe flink exporteren en wel 837 ton, dit is toch weer meer als in dezelfde periode vorig jaar. Men kan zich afvragen of de referentieprijzen wel voldoende effect hebbea In Roemenië is de oogst, of althans de export vroeger op gang gekomen als vorig jaar. In de reeds genoemde periode was er een export van 157 ton tegen vorig jaar nihiL Zelfs België is al vroeg* in het seizoen aktief en exporteer de 10 ton tegen vorig jaar niets. Hier valt uit af te leiden dat er op de komkommer- markt al vroeg in het seizoen flink geconcur reerd wordt Ondanks de nog steeds grote export van Griekenland, wordt er toch gere kend op afnemende aktiviteit van dit land. Deze afname alleen zal niet voldoende zijn om de huidige prijzen te kunnen handhaven, want de Hollandse aanvoer van komkom mers stijgt snel. De internationale markt zal de komende week ruim van komkommers voorzien zijn, waardoor er niet aan prijsda lingen te ontkomen valt Tomaten De stand van de gewassen is over het algemeen beter dan vorig jaar. Vooral de lichtrijke periodes in de maand februari hebben een gunstige invloed op de gewas- en vruchtontwikkeling gehad. De vruchtzet ting is op veel bedrijven goed verlopen. Het blijft echter alleen nog de vraag, of de vruchten mooi rond uitgroeien of dat ze kanterig zullen worden. De vruchtvorm van het ras Sonatine wekt hoge verwachtingen, het is echter nog een vraag hoe grof de vruchten zullen worden. Sla Ook de afgelopen week is de aanvoer van sla weer verder toegenomen. Hierdoor zijn de prijzen weer wat gedaald en liggen nu op hetzelfde niveau als vorig jaar. De prijs varieerde eind vorige week van 40 tot 48 Kostbare snijbonen: veertien gulden per kilo cent per krop. Van landen als België en Frankrijk wordt nog steeds de meeste con currentie ondervonden. Dit zal ook de ko mende weken zo blijven. De aanvoer van sla zal de komende week verder toenemen, waardoor de prijsdruk groter wordt Even als vorige week lijkt het prijsverval zich te beperken tot enkele centen per krop. Overige gewassen De aanvoer van spruiten blijft verder afne men, door het zachte weer gaan de spruiten ook kwalitatief achteruit ze worden name lijk losser. De gemiddelde prijs ligt op 1,75 Slapakkers in actie per kilo, voor de komende week wordt er geen prijsverandering verwacht. Door de sterke groei in de spinazie-aanvoer is het prijsverval ook groter in vergelijking met vorig jaar. De afgelopen week lag de gemid delde prijs op 1,90 per kg. Voor de komen de week worden lagere prijzen verwacht De prijsdaling bij andijvie heeft zich verder voortgezet. De gemiddelde prijs bedroeg eind vorige week 2,03 per kg. De komende week zal de aanvoer verder toenemen waar door de prijzen lager komen te liggen. De aanvoer van radijs is al vroeg in het seizoen op een behoorlijk niveau, in vergelijking met vorig jaar. i Toch heeft dit royale aanbod geen storende invloed op de prijzen gehad. Er is export naar West-Duitsland, waardoor de vraag levendig blijft, eind vorige week lag de gemiddelde prijs op 1,71 per bosje tegen vorig jaar 1,17. Door het groter wordende aanbod zullen de prijzen geleidelijk dalen. Prei is een gewas wat het uitstekend blijft doen, het hele prei-seizoen is tot nu toe zeer bevredigend verlopen. De afgelopen week werden er prijzen betaald tot 2,10 per kg. Met een kleiner wordend aanbod in het vooruitzicht lijkt er voor de prei-telers geen vuiltje aan de lucht. Door de geringe vraag naar witlof en de concurrentie van België op de West-Duitse markt hebben de prijzen ook de afgelopen week niet de gelegenheid gehad zich te herstellen. De gemiddelde prijs bedroeg 2,60 per kg, hier komt voor de komende week waar schijnlijk weinig verandering in. Dat het voorjaar weer echt op komst is, blijkt niet alleen uit bloeiende sneeuwklokjes maar o.a. ook uit het feit dat er weer snijbonen aange voerd worden. Wie van deze primeur wil genieten moet er wel een paar centen voor over hebben want de veilingprijs bedroeg 14 gulden per kg. Voor wie het wat minder wil doen worden er sperziebonen uit Soedan geïmporteerd tegen een groothandelsprijs van 5,50 per kg. Dit is de prijs per pond voor de consument Den Haag West-Duitsland, de voornaamste afnemer van onze bloemen en planten heeft het nog steeds moeilijk met de eigen teelten, dit ondanks de grote inspanningen van de kwekers om de grote achter stand in te lopen. Iedere dag rijden talrijke vrachtwagens daarheen met bloemen en planten beladen van de CCWS en op de veilingen in en rond Aalsmeer en in West-Duits land worden nog steeds grage kopers gevonden, ondanks de toenemende concurrentie uit andere landen binnen en bui ten de EEG. Het afgelopen jaar kocht W. Duitsland bijna 33 miljoen kilo bloembollen voor een waarde van tegen de 135 miljoen gul den, waarmee onze oostelijke buren aan de top staan, ook al was de gemiddelde prijs niet de hoogste. Deze bedroeg 4,08 per kilo tegen 5,35 in Italië en als laagste Slowakije met 3,09 maar die kwam aan slechts 550.000 kilo. Terug naar de bloemen. In ,Deut- scher Gartenbau" geeft een hoogleraar uit Hannover daar voor een analayse. Moeilijkheden Hij constateert, dat in de jaren zestig de bloementeelt in Duitsland een belangrijke tak in de tuinbouw betekende. Vooral vanwege de zware con currentie uit omringende lan den met Nederland voorop, raakte de bloementeelt in Duitsland in grote moeilijkhe den. Als gevolg hiervan nam het aanbod af hetgeen zijn. weerslag gaf in de binnenland se handel. Er vond weinig of geen uitbreiding van de bloe menteelt plaats en doordat de kosten stegen, verminderde de bereidheid tot investering. Toen volgde de energiecrisis, die weer gevolgd werd door de economische inzinking. Hoewel de Nederlandse kwe kers zich er aardig doorheen sloegen, ging het met de West- Duitse bloementeelt steeds sneller achteruit. Van die ge legenheid maakten de Neder landse exporteurs een dank baar gebruik tot vergroten van de export en daarvan pro-, (i teerden uiteraard onze kwe kers. Toch hebben de Duitse kwekers getracht op allerlei manier de nieuwe klap te bo ven te komen. Dit heeft wel tot gevolg gehad, dat de uitbreiding van de West-Duitse import van bloe men meer werd afgeremd en tamelijk stabiel blijft tot dus ver. Maar wel worden de bloe men in Duitsland duur betaald hetgeen mede tot gevolg heeft, dat minder via de veilingen en meer middels warenhuizen en dergelijken wordt verhandeld. Naar het oordeel van bedoel de hoogleraar zijn er na de bijzonder zware laatste drie jaren, thans wat betere per spectieven voor de Westduitse bloemenhandel. Het is dan wel noodzakelijk, dat de kwekers ruimer gaan investeren en de marktstruc tuur veranderen zodat de ka nalen voor afzet van het eigen produkt niet geheel worden af gesloten. Dit alles komt wel op een minder gelukkig ogenblik, nu de derde wereld mogelijk heden voor afzet van allerlei bloemen in West-Duitsland ziet en de concurrentie verzwaart Optimisme Evenwel is er een zeker opti misme gerechtvaardigd met betrekking tot de siergewas sen, ook al acht men het ver kennen van de markt moeilijk. De gemiddelde grootte van particuliere tuinen in Duits land wordt kleiner en de vraag naar de dwergsoorten en klei ne volwassen planten neemt toe. De markt voor vaste perkplan- ten groeit al verscheidene ja- rea Het Franse centrum voor Buitenlandse handel heeft van de Duitse markt een diepgaan de studie gemaakt speciaal van de boomkwekerij produk- ten. Gebleken is, dat Duitsland in de eerste plaats kweker en gebruiker is van sier bomen en heesters, waaraan 50 procent van de oppervlakte en 90 pro cent van de import is gewijd. Naar het zich laat aanzien, zal de afzet aan particulieren nog blijven toenemen, hoewel bij de overheidsinstanties een te ruggang valt te constateren als gevolg van economische om standigheden. Wie van de carnavalspret ook hebben geno ten, de bloemenkwekers beslist niet, want als één van de oorzaken van nogal wisselend prijspeil voor bloemen in de afgelopen week, wordt de vinger beschuldigend naar Prins Carnaval uitgestoken. Niet dat het zo vreselijk kwaad bedoeld is, ook een kweker gunt een koopman en zijn klanten best een pleziertje, maar de handel schiet er vooral in onze zuidelijke gebieden op die dagen wel bij in en daarvan is de terugslag te zien op de veilingklokken. Men zou het zo niet denken, maar het schijnt wel zo te zijn. Maar goed, de leut is voorbij en mogelijk dat vanwege de nu gevolgde vasten men graag een bloemetje meeneemt en dat ook door de veilingklok wordt genoteerd. Verder valt te melden, dat uit het oogpunt van prijsvorming er weinig valt te klagen. Wel waren er bloemsoorten die een lagere ge middelde prijs dan in dezelfde tijd van vorig jaar te zien gaven, maar daar speelt onget wijfeld een sterk gestegen aanvoer een rol in, die voor een aantal produkten niet onbe tekenend was. Neem bijvoorbeeld de troschrysanten, waar van ruim twee miljoen bos of stuks werden aangevoerd, tegen 1.408.640 in dezelfde week van het vorig jaar. In dit geval kwam de gemiddelde prijs er desondanks vrij goed uit, namelijk nu 79 cent en vorig jaar 73. Slechter pakte het uit met de irissen met een aanvoer van 4.401.495 tegen 2.854.220 vorig jaar maar met een gemiddelde prijs van 21 cènt en vorig jaar 33 cent en dat scheelt toch aardig wat Merkwaardig Iets dergelijks overkwam de trosanjers met een aanvoer van ruim twee miljoen bos afgelopen week met gemiddelde prijs van 27 cent tegen 1.321.560 bos in dezelfde week van het vorig jaar en gemiddelde notering van 37 cent. Merkwaardig is, dat bij een vrijwel gelijke aanvoer van bijna een miljoen stuks stan daardanjers, de gemiddelde prijs nu 31 cent was tegen 41 in het vorig jaar, hetgeen Kas met anthuriums of flamingoplanten. overigens reeds enkele weken nu valt te constateren. Opvallend goed gaat het de laatste tijd met snijgroen, waarvan de aanvoer afgelopen week met ruim 160.000 bos weliswaar 30.000 minder was dan vorig jaar, maar de gemid delde prijs nu 2,26 noteerde en vorig jaar 1,16. Er kan wel worden gesteld, dat in de bloementeelt nogal wat omschakeling plaats vindt. Zo trekt de enorm gestegen aanvoer van irissen sterk de aandacht waarvan we hier voor reeds cijfers gaven. Om nog enkele gemiddelde prijzen te noemen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar: fresia 34 (30) waarbij zij opgemerkt, dat de aanvoeren vrijwel gelijk lagen met tegen de zes miljoen bos. Leliekelk 93 (66) maar de aanvoer was dan ook rond de 100.000 stuks minder. Lelietak 1,38 (1.00) tulpen met ruim twee miljoen bos zoals in het vorig jaar, 22 (23) rozen 75 (82) voor wat de grote betreft en 48 (41) voor de kleine soorten. Het totale omzetbedrag was afgelopen week 9.667.730,79 hetgeen wel aanzienlijk hoger is dan in dezelfde week van het vorig jaar, maar toen was de aanvoer lager. Bij de huidige zachte weersomstandigheden kan een toenemende aanvoer van bloemen tege moet worden gezien.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9