allast-Nedam ouwt en baggert In het hele land igypte krijgt Migs AMIN WIL SHOW MAKEN MET' AMERIKAANSE BURGERS Onzekerheid na tweede brand centrum Moskou Gentse rechter verdacht van moord en milj oenenroof Aanhangers mgr. Lefebvre bezetten Parijse kerk Stadscentrum San Salvador bezet Hoessein: niet persoonlijk geprofiteerd van Cl A-gelden tlMLANÜ LEIDSE CO U KAM KRIS-KRAS DOOR SAOEDI-ARABIE IV Het hoofdkantoor van Ballast-Nedam in Riadh Ontzaggelijke installaties maken van zeewater zoet water, maar het vervoer naar eigen huis geschiedt nog op de oude beproefde wijze: met een ton en een ezeltje. iadh De eerste en enige geëmancipeerde )uwent die ik in Arabië heb gezien zijn stewardessen van de Saoedi Airlines. De ouwen in Arabië worden afgeschermd, ;of zij radioactief zijn, maar in het vlieg- jg, dat mij van Djeddah naar Riadh r depengt, zie ik rokjes, kleurige bloesjes en ngesluierde gezichten. Maar naast mij zit- tn twee vrouwen in het klassieke gewaad, laar hün sluier is doorzichtig. Een van hen oet die zelfs af als ze haar limonade krijgt, at staat, in Arabië, zo ongeveer gelijk aan »n topless-optreden. De ander is nog niet ver; die frunnikt het bekertje onder het Dek en slurpt verholen, ortiel igje vlucht naar Riadh duurt ongeveer twee ■oom,ur en het is eigenlijk nog niet zo lang' e visèleden, dat dezelfde tocht twee maanden ikjesi beslag nam. izijnjiadh is tien graden koeler dan Djeddah en ïreenïker tien jaar verder in ontwikkeling. Op e weg is er meer discipline. In deze stad joeten te zijner tijd alle ministeries komen. Hier begon het nieuwe Arabische rijk van Abdoel Aziz, wiens naam je om de paar minuten door de radio hoort. Maar ook Riadh heeft geen schoonheid, geen finesse en geen smaak. Ogenstrelende archi tectuur of landschap zijn er niet. Mijn eerste bezoek geldt het bouw- en aan nemingsconcern Ballast-Nedam, dat elf ne derzettingen moet bouwen en bovendien nog andere projecten heeft, zoals de riolering van de oude stad Riadh (samen met een Duits bedrijf), de riolering en fundering van allerlei kampen en dat tenslotte, in een joint-venture, de haven van Damman helpt uitbaggeren. Dat is dan wel werk voor zo'n ruime miljard gulden Het gebouw van Ballast-Nedam is een mo derne kantorenflat, gelegen aan de weg naar het vliegveld. Woordvoerder is ir. C. Louw van de raad van het bestuur. „Wij bouwen bij de vliegvelden kleine dorp jes met allerlei voorzieningen, zoals huisves ting, wegennet, wat landschap, sportvelden, waterleiding, riolering, afvalzuivering en krachtstations. Deze dorpen zijn over het gehele land verspreid en bedoeld voor inwo ners van het land, militairen en hun gezin nen. Het baggeren van de haven van Dam man geschiedt samen met Amerikaanse en Nederlandse bedrijven." Ir. Louw: „Deze orders zijn erg belangrijk voor de gezondheid van onze bedrijven. Er wordt nu in Nederland minder in de bouw geïnvesteerd. Wij hebben dus een overcapa citeit gekregen. Naar Saoedi-Arabië wordt alleen stafpersoneel uitgezonden. In totaal 175 mensen. Bij voorkeur sturen wij gezin nen, maar naar zeer geïsoleerde plaatsen als midden in de woestijn, gaan alleen vrijgezel len of mannen die gescheiden zijn. Naar onze mening is het sociaal beter als iemand door zijn gezin begeleid wordt. Dan moet je wél de consequenties aanvaarden, zoals geneeskundige hulp, scholen, huizen. Wij hebben, met name, twee artsen in dienst en wij hebben ook een eigen schooltje. Iemand wordt als regel uitgezonden voor de duur van het werk en wij gokken er een beetje op, dat mensen die kunneb blijven, hun contract verlengen. Het grote punt is de economie. In West-Europa is de expansie er uit en dat geldt vooral voor de bouw. Of je moet je aanpassen aan de verminderde vraag, of je moet je capaciteit elders in de wereld gebruiken. Er zijn veel ontwikke lingslanden die grote behoefte hebben aan die capaciteit, maar die zelf niet kunnen oprispen. Voor die landen heeft het geen zin om zelf een enorme bouwcapaciteit op te zetten, want dan zitten zij over een jaar of wat met een overschot. Zij kunnen dus veel beter de capaciteit kopen van de bedrijven die over hebben. De Arabieren gunnen ons een eerlijke boterham. Zij houden niet zo van woekerwinsten, Ze stellen wel hoge eisen. Het werk moet goed gebeurd zijn, anders weigeren zij de overdracht Te duur „Door het werk hier vermindert de werk loosheid elders.. Zo hebben wij bijvoorbeeld voor Stork-Werkspoort Diesel en voor Croon en Co werk ter grootte van 100 min. Wij hebben Damco-Van Swieten voor het tran sport. De KLM profiteert mee. Er rijden honderden vrachtwagens en cpntainers voor ons naar Arabië. En zo loopt het door. Werk hier is natuurlijk geen oplossing voor Neder landse bouwvakkers, want die zijn veel te duur. Wij werken met Jemenieten, de tradi tionele bouwvakkers in deze gebieden, ver der met een beperkt aantal Saoedi's, Tur ken, Pakistaners en met een groot contin gent Koreanen. Wel kunnen wij Nederlandse specialisten gebruiken, zoals arbeiders-in structeurs ofwel meewerkend voorman. Wat dat betreft hebben wij hier uit Nederland stukadoors, schilders en werktuigkundigen. Het baggerwerk is een hoofdstuk apart. Dat geschiedt met schepen en veelal een Neder landse bemanning." De Nederlandse regering stelt zich, volgens ir. Louw, verstandig op door contra-garan ties te geven. „Maar toch toch zouden wij graag zien dat Den Haag zich wat zichtbaar hartelijker zou opstellen door bijvoorbeeld bezoeken over en weer." De strenge selectie, die de Saoedi's toepas sen, heeft de volle instemming van ir. Louw: „Er is in dit land een goldrush aan de gang. Je moet daarom als regering avonturiers weren." Volgens ir. Louw houden de Arabieren zich royaal aan hun financiële verplichtingen. Voor de rest werkt de wet van vraag en aanbod daar volop. „Wij hebben projecten in heel Arabië en dat veroorzaakt het pro bleem van de logistiek, zoals bij een opruk kend leger, Hoe krijgen wij staf, arbeid en materiaal op het goede tijdstip ter plaatse, compleet met obderdak? Een van de wijshe den is, dat je je de tijd moet gunnen voor goede introdukties. En als je stom wil zijn, dan heb je je vliegticket bij wijze van spreken al in je zakaldus ir. Louw van Ballast-Nedam. Jan Koesen - T oderzoek naar theim akkoord issinger-Peking iHINGTON (AP) De ïerikaanse minister van bui- landse zaken Cyrus Vance It gisteren gezegd dat de ing nagaat of zijn voor- jer dr. Henry Kissinger met 'olksrepubliek China een ge- accoord had afgesloten het verbreken van de ban- van de V.S. met Taiwan •^jltionalistisch China), r d$6ens de Washingtonse kro- txieBtschrijver Joseph Kraft zou jen-ipresident vragen zijn gesteld ieu-fr het vermeende vergelijk ibo-1 zou zijn overeengekomen in ca-jShington, op 8 februari, met hoofd van de Chinese diplo- en ttieke missie Hoeang Tsjen. 'netf ïrover commentaar gevend in aidjn televisie-uitzending zei mi- ■olester Vance: Wij gaan dat nu ■deps na en kijken over welke aefpieren wij op het ministerie lenschikken over deze zaak. an'aft had geschreven dat of- dcioon er geen bewijs voor be- linfid dat er een accoord was i tefeikt. Het nu wel duidelijk 5 tedjnt te zijn dat president Ni- h en minister Kissinger in ef).[e Peking hadden beloofd dat Jverbindingen met Taiwan een jaar of wat zouden zijn roken. fatie in Perzfè ^JÏRAN De Sjah van Per- heeft gisteren gratie of jafvermindering verleend aan J>5 gevangenen ter gelegen- J van het feit dat 14 jaar ..•den de vrouwen in Perzië litieke rechten kregen. PARIJS (DPA) Ongeveer duizend aanhangers van de door de paus uit zijn ambt ont heven bisschop Marcel Lefeb vre - hebben gisteren in Parijs een kerk bezet. Ze willen hun bezettingsactie voortzetten tot hun een eigen ruimte voor het verrichten van hun eredienst in de Franse hoofdstad beschikbaar wordt gesteld. Zij hebben ook ge dreigd de komende gemeente raadsverkiezingen in de Franse hoofdstad te zullen boycotten als hun geen kerkruimte wordt aangeboden. ns^ SAN SALVADOR Aanhangers van de centrumlinkse oppositie die de verkiezin gen in El Salvador heeft verloren, hebben gisteren het centrum van de hoofdstad San Salvador bezet. In redevoeringen op het centrale plein betitelden leiders van de Nationale Oppositie Unie de verkiezin gen als „bedrog". De bezetters hebben barricaden opgeworpen, waardoor het za kenleven in de stad stil is komen te liggen. Leger en politie patrouilleren wel, maar tót dusver is geen melding gemaakt van gewelddadige botsingen. De bezetting moet voortduren totdat de kiesraad ten gunste van een bezwaar schrift van de oppositie heeft beschikt, aldus woordvoerders. Volgens de oppositie heeft de regering de uitslag vervalst door de namen van 400.000 denkbeeldige kiezers in te schrijven op de kieslijst, die 1,8 miljoen stemgerechtigden telt. Oppositieleider kolonel Ernesto Claramont spreekt een menigte toe in de s i van SAN Salvador. Pompei' bewaakt De ruïnes van de verwoeste stad Pompeï worden nu streng bewaakt sinds gebleken is dat steeds meer toeristen en dieven proberen door i zelf opgravingen te doen, archeologische voorwerpen te vinden en het land uit te smokkelen. ISLINGTON De Sovjet-Unie heeft ermee estemd 50 Mig-21-gevechtsvliegtuigen aan ypte te leveren. Dit heeft de Egyptische presi- nt Anwar Sadat in een vraaggesprek met een ïerikaanse omroep meegedeeld, de vraag of er waarheid school in berichten Egypte nog militiare hulp van de Sovjets jgt, antwoordde hij: de Sovjets hebben mij juist teren meegedeeld dat wij wat Migs krijgeni larom wij al twee jaar geleden gevraagd hadden, zal wapens voor onze defensie aannemen waar ze kan krijgen, van West- of Oost-Europa". Sadat zei dat Egypte gevraagd had om meer dan 150 Mig-21-toestellen. „Plotseling hoorden wij dat wij er 50 zullen krijgen. Ik zal de Sovjet-Unie erg dankbaar zijn dat zij deze machines na twee jaar wachten stuurt". Hij zei zijn volk en de wereld te zullen meedelen wanneer de vliegtuigen of andere Russische wapens in Egypte aankomen. Sadat herhaalde dat het jaar 1977 een keerpunt voor het Midden-Oosten moet zijn. Wij Arabieren zijn gereed voor vrede. De Palestijnse kwestie noemde Sadat de kern van het hele vraagstuk. NAIROBI (UPI) Voor westerse diplomaten in Nairobi, de hoofstad van Kenia, lijkt het erop dat de Oegandese president Idi Amin begonnen is aan een van zijn typische capriolen met officiële verklaringen, waarin hij nu stelt dat „het nooit in zijn hoofd is opgekomen een van hen (de Amerikanen) gijzelaar te maken". Amin gaf vrijdag opdracht dat ze zich in Kampala moesten verzamelen, nadat hij aanstoot had genomen aan de verklaring van president Carter dat de „beschaafde wereld walgt" van de recente gebeurtenissen in Oeganda, zoals de geheimzinnige dood van de Anglikaanse aartsbisschop Janani Loewoem en twee Oegan dese ministers. Volgens kringen in Kampala is. het uitstel van de ontmoeting met de Amerikaanse burgers waarschijnlijk veroorzaakt door het gebrek aan verbindingen. De meeste Amerikanen zijn mis sionarissen die in afgelegen ge bieden werkzaam zijn. Zij heb ben het officiële Amerikaanse diplomatieke advies genegeerd niet langer in Oeganda te blij ven, nadat Washington in no vember 1973 zijn diplomatieke vertegenwoordiger terugtrok. Een andere faktor die tot het uitstel kan hebben geleid is het feit dat Amin in het weekeinde een bezoek bracht aan de zuide lijke Oegandese grens met Tan zania, waar legereenheden van de twee vijandelijke Oostafri- kaanse staten zijn samenge bracht. Volgens de kringen in Kampala zou Amin pas zondag avond laat in de hoofdstad te rugkeren. Hoewel Amin wil dat de Ameri kaanse burgers het „zionisme" afzweren, zijn er aanwijzingen dat hij van de ontmoeting woensdag een carnavaleske aangelegenheid wil maken. Dan sers van Oegandese stammen zullen een optreden verzorgen, een aantal Amerikanen krijgt wellicht-zelfs een medaille voor bewezen diensten en er zullen „verfrissingen" worden geser veerd, aldus de kringen in Kam pala. In Washington blijft men desondanks ongerust, met name j ook omdat de ontmoetingsplaats is gewijzigd. In plaats van het zeer ruime internationale conferentiecen- trum in Kampala is nu de aan komsthal van het vliegveld En tebbe uitgekozen, zodat „3000 gasten" gemakkelijker kunnen worden ondergebracht. De luchthaven Entebbe, 33 km ten zuiden van Kampala, was het toneel van de spectaculaire Is- i raëlische commando-actie ter bevrijding van meer dan 100 j gijzelaars die daar door Pales- j tijnse guerrillastrijders gevan- I gen werden gehouden. Westerse diplomatieke kringen i in Nairobi weigeren commen taar te geven op de berichten over een Cubaanse militaire aanwezigheid in Oeganda. De Keniase Daily Nation citeerde „ingelichte kringen in Nairobi" voor zijn bericht Volgens de Nation kwam vorige week in het geheim een Cubaans militair team in Kampala aan om de militaire behoeften van het land te bestuderen. YORK (AP) Koning Hoessein van Jordanië heeft gezegd dat hij niet persoonlijk heeft geprofiteerd van de geheime betalingen van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) aan zijn regering. Volgens Hoessein was dit geld alleen gebruikt ten bate van de veiligheid en het verzamelen van inlichtingen in het Nabije-oosten, aldus het weekblad News week in een exclusief vraaggesprek met de vorst. Verleden week had de Washington Post voor het eerst melding gemaakt van de betalingen die in de loop der jaren zouden zijn opgelopen tot een fors bedrag. Door het Witte Huis was toegegeven dat er uitbetalingen waren gedaan aan Jordanië doch dat deze thans waren gestaakt Maar, zei Hoessein, hij was officieel noch officieus van dit besluit op de hoogte gebracht. Wat dat geld betreft is alles wat ik voor Jordanië en mijn volk kan loskrijgen, behoorlijk. Vijf van uw presidenten (Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon en Ford) hebben daar klaarblijkelijk precies zo over gedacht. De steun was nodig en is gebruikt voor het verbeteren van de Jordaanse inlichtingendienst en de veiligheid van het 'and en niets anders. BRUSSEL (ANP) Een rechter van in structie van het parket van Gent is giste rochtend in alle vroegte aangehouden. De man (Guy Jespers) wordt ervan verdacht zijn vrouw vermoord te hebben. Maar te vens verdenkt men hem ervan betrokken te zijn geweest bij het beroven van een zeer bejaard echtpaar. De totale buit van die beroving zou meer dan drie miljoen gulden waard zijn. Er zijn sterke aanwijzingen dat de rechter, eind 1975 een poging gedaan heeft om zijn vrouw van het leven te beroven. De auto van de rechter vloog toen, terwijl de vrouw erin reed, in brand. De 38-jarige vrouw, Rosine de Sutter, kwam met de schrik vrij. Maar een onderzoek aan de wagen toonde aan dat er aan de auto geknoeid moest zijn. De vrouw van de rechter leefde echter niet lang meer. In de nacht van 27 juni vorig jaar verdronk zij thuis in haar bad. Een arts bracht haar overlijden in verband met haar zwakke gezondheidstoestand. Aangenomen werd dat haar deelnemen aan een tennis- tournooi, de dag tevoren, tijdens een hitte golf, haar te veel geworden was. Nu echter bestaan er sterke aanwijzingen dat ze door haar man om het leven is gebracht. Het verhaal van de milj oenenroof begint op 1 februari. In de woning van het echtpaar Van den Hende-Ledoux (de man verblijft in het ziekenhuis) werd een overval gepleegd en de rovers gingen er met kostbaarheden ter waarde van ongeveer 600.000 gulden vandoor. Vrienden van het echtpaar, onder wie de nu gearresteerde rechter, riedden hem aan de rest van de kostbaarheden (goud, juwelen en waardepapieren) ter waar de van ongeveer 2,8 miljoen gulden onder te brengen in een kluis van de hoofdzetel van de Gentse Kredietbank. De vrouw deed dat, maar ontdekte bij haar thuis nog wat waardepapieren, die zij enkele dagen later eveneens naar de kluis wilde brengen. In het bankgebouw aangekomen ontdekte j zij echter dat de sleutel niet meer op de kluis j paste. Toen bankpersoneel de volgende dag i (18 februari) de kluis opende met een reser- I vesleutel, bleek die leeggeroofd te zijn. Ver- J ondersteld wordt dat de „vrienden" van de I vrouw, die haar hielpen bij het onderbren gen van de kostbaarheden in de kluis (en die tezelfdertijd een kluis in de bank huur den) de hoogbejaarde vrouw de cijfercombi natie van de kluis ontfutselden en de sleutels van de twee kluizen verwisselden. Zo kon den zij de kluis later op hun gemak leegro ven. De nu aangehouden rechter wordt ervan verdacht (hij was een huisvriend van het bejaarde echtpaar) op zijn minst gegevens over de kostbaarheden te hebben doorge speeld naar de rovers. In verband met deze berovingszaak is een filiaalhouder van de kredietbank in Gent aangehouden. MOSKOU, (AFP/Rtr) In Mos kou heerst onzekerheid na de dubbele brand die het afgelo pen weekeinde in het centrum van de stad heeft gewoed. Vrij dag brak brand uit in het enor me Rossiya-hotel, waarbij ver moedelijk 32 mensen om het leven zijn gekomen, al kan het f definitieve dodental veel hoger j liggen. Zondag brak brand uit j in het ministerie van koopvaar- dij, gevestigd in een gebouw van zeven verdiepingen. Er vie- I len daarbij volgens een woord- voerder van het ministerie geen slachtoffers, maar de brand I veroorzaakte wel veel onrust Na de geruchten dat de in de Moskouse metro op 8 ja nuari was veroorzaakt door een bomexplosie, is de snelle mede deling van Tass, dat de brand in hotel Rossiya werd veroor zaakt door een defect in de lift met enige verbazing ontvangen. Tass heeft met ongekende snel heid de officiële oorzaak van de brand verspreid. Er doen nu geruchten de ronde dat de brand zou zijn aangestoken en veroorzaakt zou zijn door brandbommen. Volgens de poli tie waren er in het hotel vier brandhaarden. Over het precieze aantal slach toffers zijn nog geen mededelin gen gedaan. In elk geval waren daarbij geen Nederlanders zo heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag mee gedeeld. De tien Nederlanders die in het hotel verbleven zijn allen ongedeerd, maar zij verlo ren hun bezittingen. Hotel Ros siya telt 5500 kamers op 21 ver diepingen. In het hotel verblij ven altijd veel buitenlanders. Smeergelden voor Surinaamse ministers PARAMARIBO De Suri- naamse ministers Soemita (landbouw). Soeperman (sociale zaken) en enkele topfunctiona rissen van hun departementen hebben voor ruim één miljoen gulden aan smeergelden ont vangen voor het beschikbaar stellen van landbouwgronden aan boeren in het rijstdistrict Suriname. Dit zou blijken uit een onderzoek dat de procu reur-generaal in Paramaribo heeft ingesteld. De procureur-generaal heeft premier Arron gewezen op een artikel in de Surinaamse grond wet waarin staat dat kabinetsle den wegens ambtsmisdrijven door het Hof van Justitie in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld. Premier Arron zal zich met de zaak bemoeien na zijn terugkeer uit Washing ton, waar hij samen met minis ter Hoost van Justitie de verga dering van de Organisatie van Amerikaanse Staten bijwoont.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7