Eerste winkelpassage in Leids centrum ii a, m4 Af sluiting Breestraat schaadt algemeen belang Houdt deel industrie kinnen de singels" ~"LCC-winkeliers in beroep bij Kroon Ria Beckers (PPR): VROUWEN INTUÏTIEF TEGEN KERNENERGIE BRAND VERWOEST KOFFIEHUIS ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD NA MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Particulier plan i de - Stadsgehoorzaal ■ifiiJ van ondergang te redden ifje, Tl LEIDEN De particuliere Stichting Aanpas- sing Stadsgehoorzaal is op eigen initiatief geko- i men met een ambitieus plan om de Stadsgehoor- Afrlk zaal van de ondergang te redden. De grote zaal zou daarin gehandhaafd kunnen blijven, maar in het souterrain en de onrendabele ruimten, zoals de foyer, zouden winkeltjes, horecavestin- gen en kantoren gehuisvest moeten worden. 20.1 Zowel in het souterrain als op de begane grond zou dan een overdekte winkelpassage tussen V-serlj Breestraat en Aalmarkt kunnen worden ge- I maakt, de eerste in Leiden De Stichting Aanpassing Stadsgehoorzaal, met aeelflli achter de schermen mensen die ook plannen ontwikkelden voor de milieuwoningen en de terrasflats van de Stichting de Rosmolen in de Meren wijk, heeft een half jaar aan de plannen gewerkt. Ze liggen nu op het stadhuis ter beoor- deling van het gemeentebestuur, de werkgroep Stadsgehoorzaal en de Projectgroep Binnenstad. spet' Aanleiding tot het ontwikkelen van deze gedach te voor de Stadsgehoorzaal waren de berichten in de nazomer van 1976 dat de Stadsgehoorzaal met sluiting werd bedreigd. Dit vanwege het tekort op dit zalencomplex: de gemeente past er jaarlijks al meer dan 400.000 gulden bij. Daarom moest gezocht worden naar een modus om het complex weer rendabel te maken, zonder dat dit het einde van de grote zaal zou beteke nen. De Stichting is nu gekomen met een ont werp dat zowel de Stadsgehoorzaal zelf als zijn naaste ongeving een flinke economische injectie kan geven, die het stadscentrum zeer welkom is. De plannen voorzien in het aanleggen van een winkelpassage in het souterrain van de Stadsgehoorzaal en in de gangen op de begane grond. Het werk zal de gevel van het gebouw onaangetast laten. Om de vestiging van winkel tjes en horecabedrijven in het souterrain moge lijk te maken zal het 1 meter moeten worden uitgegraven. Men gaat aan de Breestraat met een roltrap naar beneden en komt er aan de Aalmarktzijde weer uit. In het souterrain zijn door de plannenmakers enkele boetieks, een grill-bistro, een café, een koffieshop en een terras gedacht. Op de begane grond denkt men aan winkeltjes en vitrines. Op de eerste etage zal de onrendabele foyer plaats moeten maken voor een kantoorruimte van 300 m2 oppervlakte, waar ongeveer 90 mensen zouden kunnen werken. Deze kantoor eenheid zou gekoppeld kunnen worden aan de koffiekamer, die dan mogelijk een openbare horeca- en recreatiefunctie moet krijgen. Bejaardenflats De Stichting, die heeft gevraagd de Stadsge hoorzaal aan te mogen kopen en de grond in erfpacht te krijgen, wil de plannen voor de Stadsgehoorzaal graag een breder draagvlak geven door deze te ontwikkelen in samenhang met het bouwen van 20 bejaardenflats van 2 en 3 kamers met een huurprijs van rond 280 gulden aan de Aalmarkt. Ze zouden moeten komen op de plaats van de huidige openbare Lucas van Leydenschool. Deze is eigendom van de gemeente. Tevens heeft de Stichting zich gebogen over de bestemming van het in de buurt van de Stadsge hoorzaal gelegen „Kreatief Sentrum" aan de Breestraat. Zij meent dat het betrekken van de bijna 1000 m2 oppervlakte die dit gebouw be slaat een interessante kans biedt om de voorge stelde winkelpassage te verlengen met een pas sage door dit centrum. Hier zouden vooral oud-hollandse ambachtelijke beroepen en be drijfjes een vestiging kunnen krijgen. Daarbij wordt gedacht aan koperslagers, zilversmeden, katoenwevers en aanverwante creatieve beroe pen waarvoor Leiden vroeger ook onderdak bood. 3 De fraaie gevel van de uit 1892 daterende stadsgehoorzaal. ij... 3.k Dwarsdoorsnede van de huidige stadsgehoorzaal. Links de Breestraat. De winkelpas sage zou in het souterrain en op de begane grond verwezenlijkt kunnen worden. en*"' (Van een onzer verslaggevers) .EIDEN „De gemeenteraad van Leiden experimenteert op losten van de Leidse burger, de Leidse middenstand, het groot st jj winkelbedrijf, de Leidse werknemer en de koper uit de regio. De drai positie van de detailhandel is in het geding, de werkgelegenheid 'ortwi wordt geschaad en de bereikbaarheid van het Leidse centrum valt zozeer terug, dat zowel de bewoners uit de buitenwijken van [gar(j| Leiden als de vele bezoekers uit de regio niet meer in de Leidse binnenstad kunnen komen winkelen; de economische gevolgen van het besluit de Breestraat af te sluiten zijn ten ene male veronacht- H zaamd, ja zelfs nooit onderzocht." 0^)1 301 <x9.fl Aldus een citaat uit het be zwaarschrift dat de Leidse win keliers verenigd in het Leids tie? City Centrum bij de Kroon heb- 0 Nw ben ingediend tegen de afslui- juitaii ting van de Breestraat voor doorgaand autoverkeer. In dit i bezwaarschrift, dat is opgesteld door de Leidse advocaat mr. dr. IM. Teekens, wordt het besluit dat de gemeenteraad op 24 ja nuari nam, in flagrante strijd met het algemeen belang ge noemd. „De gemeenteraad heeft besloten tot een operatie in het hart van de Leidse binnenstand, in het functioneren van die ioij Leidse binnenstad, zonder dat de gemeenteraad weet of de pa tiënt iets mankeert, en zo ja, wat hij mankeert. Ook de gevolgen van de operatie, zijn volslagen onbekend", aldus het bezwaar schrift. In dit verband wordt gewezen op het feit dat geen cijfers over de vervoerstromen naar en in de Breestraat voor handen waren toen de raad het besluit nam en dat er zelfs niet van een indicatie sprake was. Ook stelt het bezwaarschrift dat de afsluiting van de Breestraat slechts door een bepaalde over tuiging van het college wordt gemotiveerd, maar op geen en kele wijze met cijfers en onder zoek gemotiveerd wordt. „On danks het feit dat wij en ande ren tijdig en gemotiveerd de gemeente op haar plicht hebben gewezen eerst een uitgebreid on derzoek te verrichten en pas daarna te komen met een inte graal plan voor de binnenstad heeft de gemeente Leiden ten aanzien van een essentieel ge meentebelang, te weten, het ge zond functioneren van de Leidse binnenstad, elementaire besluiten genomen die slechts berusten op de onvoldoende ge fundeerde mening van de kleinst mogelijke meerderheid in de raad, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn." Het bezwaarschrift maakt er verder melding van dat het col lege zich op het standpunt heeft gesteld dat de aanleg van nieu we wegen moet wachten tot het verkeerscirculatieplan voor Lei den is voltooid. „Hoe kan dan verdedigd worden dat afsluiten van wegen moet plaatsvinden vóór het tot standkomen van dit plan", zo vraagt het LCC zich af. Bedrieglijk Over het feit dat de reconstruc tie slechts op proef zal worden uitgevoerd merkt het bezwaar schrift op „Dat dit raadsbesluit „in de vorm van een proef is gegoten wekt een bedrieglijke schijn. Het spreekt vanzelf, dat een gemeente niet bij proef een straat gaat reconstrueren voor een bedrag van ruim één mil joen gulden. Dit is het soort experimenten, dat bij de aan vang al definitief is en levens gevaarlijk is voor het gemeen tebelang. Door het afvallen van de Leidse klanten uit de buiten wijken zal het Leidse winkel centrum de helft van zijn klan ten verliezen", aldus het be zwaarschrift. Het LCC vraagt onmiddellijke schorsing van het raadsbesluit in afwachting van vernietiging. Ook wil het LCC van de Leidse raad en de verkeerscommissie dat alle maatregelen ter uitvoe ring van het besluit hangende het bezwaarschrift worden op geschort. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Vrouwen zijn intuïitief eerder tegenstander van het ontwikkelen en gebruiken van kernenergie dan mannen," Dat stelde de lijsttrekster van de PPR, mevrouw Ria Beckers zaterdag middag tijdens de handtekeningenaktie tegen de kernenergie die de Leidse Radikalen als start van him verkiezingskampagne op touw hadden gezet. Volgens mevrouw Beckers speelt bij de vrouwen vooral de angst voor de toekomst en het belang van ons nageslacht een belangrijke rol, terwijl de mannen zich nog meer verschuilen achter het aspect van de werkgelegenheid die door de ontwikkeling van de kernenergie gestimuleerd zou wor-1 den. Overigens beweerden de radikalen zaterdag dat met de ontwikke ling van de zogenaamde besparingsindustrie en technologie een werkgelegenheid van 75.000 man geschapen zou kunnen worden, een aantal dat dan staat tegenover het aantal mensen dat werk zal kunnen vinden wanneer het Ultracentrifuge-project in Almelo verder zal worden ontwikkeld. Daar is volgens de PPR maar 300 man mee gemoeid, waar dan nog alle risiko's en problemen I bijkomen die een verdere ontwikkeling van deze energiebron met I zich mee zou brengen. In het kader van haar aktie „laten we in vredesnaam voorzichtig zijn met kernenergie," verzamelde de PPR zaterdag meer dan 1000 handtekeningen van verontruste Leidenaars. Dat gebeurde op aktiepunten aan de Haarlemmerstraat, het Stadhuisplein, het win kelcentrum Zuid-West en de Kopermolen in de Merenwijk. LEIDEN Een felle uitslaande brand heeft zaterdagavond kort na tien uur een groot deel van het koffiehuis op de hoek van de Oude Vest en de Koestraat in de as gelegd. De brand werd door omwonenden ontdekt, kort nadat er glasgerinkel was waarge nomen. Over de oorzaak en de schade is nog niets bekend, al wordt opzet niet uitgesloten. Vrijdagavond brandde de fietsenstalling van het gezondheidscen trum aan de Bernhardkade in Leiden-Noord gedeeltelijk uit. Hier hadden baldadige jongelui een bromfiets in brand gestoken. LEIDEN De Adviesraad voor de binnenstad meent dat bepaalde be drijven in het Leidse centrum moeten worden gehandhaafd. In zijn com mentaar op het „Plan van Actie voor de Leidse binnenstad" stelt de advies raad dat de opstellers van het plan nogal gemakkelijk denken over „ver plaatsing van hindergevende en sto rende bedrijven". Deze zouden vol gens het plan in het kader „van de versterking van de woonfunctie en de verbetering van het binnenstadsmi lieu zoveel mogelijk (moeten) worden verplaatst naar terreinen buiten de binnenstad." De adviesraad stelt in zijn commen taar dat „er zeker wel bedrijven zijn te noemen die juist levendigheid aan het stadsbeeld verschaffen." Een stad, waarin geen geld wordt verdiend is tenslotte om economische redenen ge doemd om ten onder te gaan," aldus de adviesraad. De raad dringt er in zijn brief aan het college op aan meer industriegebied beschikbaar te stellen voor de vestiging van „echte hinderge vende bedrijven". De doelstelling in het „Plan van Actie" „de woonfunctie van de binnenstad te verbeteren" juicht de adviesraad van harte toe. Wel stelt men in het com mentaar dat er voor moet worden gewaakt dat er een te grote concentra tie van bepaalde bevolkingsgroepen van welke aard ook, in de Leidse binnenstad ontstaat. „Waar mogelijk dient de binnenstad gedeeltelijk te worden aangepast bijvoorbeeld door het creëren van woonerven." In het „Plan van Actie" wordt gewag gemaakt van de aanleg van groen in de binnenstad. De Adviesraad: „Groen, bloembakken en groenstro ken langs de wegen en wallekanten en in de woonerven (zullen) het stads beeld ongetwijfeld veel aantrekkelij ker maken. Ten aanzien van de aanleg van parken doet de adviesraad de suggestie hiervoor de singels en de bastions te gebruiken. Tevens zou door de gemeente kunnen worden on derzocht of er mogelijkheden zijn voor het plaatsen van hondetoiletten". Na de woonfunctie vindt de advies raad de winkelfunctie het belangrijkst voor de binnenstad, evenals de'opstel lers van het „Plan van Actie". De raad merkt op dat er een grote verscheiden heid in winkels in het centrum moet komen. Ook bioscopen, musea, kerken en monumenten dienen een belangrij ke plaats in de binnenstad in te ne men. Dit teneinde de functie van Lei den als regionaal centrum te verster ken. Ten aanzien van het parkeren merkt de adviesraad op dat Leiden zich nau welijks kan meten met moderne win kelcentra. „Een oude binnenstad als Leiden heeft echter vele punten in zijn voordeel die een nieuw winkelcentrum beslist niet heeft en ook nooit zal krijgen." In de binnenstadswijken moeten vol gens de adviesraad wijkwinkels ko men voor de dagelijkse levensbehoef- Zestien promoties Zestien studenten promoveren in maart aan de Leidse univer siteit. Op de woensdagen 9 en 23 maart verdedigen respectie velijk de heren R. de Ranitz en B. van der Net hun proefschrift ter verkrijging van een graad in de rechtsge leerdheid. Op 30 maart promoveert de heer G. van den Berg eveneens tot doctor in de rechtsgeleerdheid. In de faculteit der geneeskunde hebben woensdag 16 maart twee promoties plaats, De heren R. Gallandat en V. Noord- hoek verdedigen dan hun proefschrift. De heer A. van Leeuwen hoopt op woensdag 23 maart te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Op respectievelijk woensdag 9 en donderdag 24 maart pro moveren mejuffrouw E. Merkus en de heer L. Henskens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. De heer E. Hennipman verdedigt woensdag 30 maart zijn proefschrift ter verkrijging van de graad in de wiskunde en natuurweten schappen. De rij van promoties in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen wordt op donderdag 31 maart afgesloten met de promoties van de heren J. van Dijk en P. van 't Zelfde. De heer J. van Weeren promoveert woensdag 9 maart tot doctor in de letteren. Ter verkrijging van dezelfde graad zullen op respectievelijk de woensdagen 16 en 23 maart de heren P. Monté en D. Fishwick promoveren. Op respectievelijk woensdag 30 en donderdag 31 maart promoveren respectievelijk de heren B. Hoetjes en A. Dijk stra tot doctor in de sociale wetenschappen. Thorbecke-college Het derde Thorbecke-college, een gastcollege in het kader van de universitaire uitwisseling tussen Leiden en Gent, zal dit jaar in Leiden gehouden worden. Op 10 maart zal de Gentse hoogleraar prof. W. Delva, dekaan van de facul teit der rechtsgeleerdheid, spreken over het onderwerp: „De metamorfose van het Belgische civiele recht". Het college zal plaatsvinden in het Juridisch Studiecentrum Graven steen aan de Pieterskerkhof. Het eerste Thorbecke-college, genoemd naar J. R. Thorbecke, die zowel in Gent (1825-1830) als in Leiden (1831-1849) hoogle raar is geweest, werd voor de eerste maal gehouden in 1975 ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit. Vanaf de oprichting van de Gentse universiteit door Koning Willem I in 1817 bestaan er reeds incidentele contacten tussen de Gentse en Leidse juridische faculteiten. Op iniatief van de hoogleraren Feenstra (Leiden), wijlen Dekkers (Gent), Spanoghe (Gent) en Storme (Gent) werden deze contacten in 1967 geïnstitutionaliseerd. Vanaf dat jaar vinden er jaar lijks gastcolleges plaats voor de zusterfaculteit en worden er studentenexcursies georganiseeerd. Valpartij Een 17-jarige scholier is vrijdagmiddag op de Hooigracht ter hoogte van de ir. Driessenstraat met zijn fiets komen te vallen. Hij reed met zijn tas met boeken tussen de knieën, waardoor hij op zeker ogenblik onderuit ging. De jongen kwam met zijn gezicht op het wegdek terecht en brak een paar tanden van zijn bovengebit Per EHD is hij naar het AZL vervoerd. Catena PPR-lijsttrekker Ria Beckers houdt 8 maart een spreekbeurt in het politiek café van de studentenvereniging, Catena aan de Kolfmakersteeg 8 in Leiden. Zij spreekt onder meer over werkgelegenheid en kernenergie. Aanvang negen uur. Shakespeare Nettie Blanken en Sjoukje Hooijmaaijer als Rosalin- de. LEIDEN Toneelgroep Theater geeft morgen 1 maart een voorstelling van Shakespaeres blijspelkomedie „Naar 't u lijkt" in de Leidse Schouwburg. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 12,50 en 17,50, f 6,25 voor CJP-houders en 65-plussers, 11,50 en 6,75 voor inschrijvers van K O. Het is een vrolijk, spiritueel, feestelijk blijspel, waarin Sha- kespaere enkele onvergetelijke figuren heeft uitgebeeld met name Rosalinde, Toetssteen en Jacques. Het stuk speelt zich deels af aan het hof van een wrede hertog en deels in het Ardermerwoud, waar de goede, afgezette hertog met enkele getrouwen leeft. „Naar 't u lijkt" is geregisseerd door Elise Hoomans. Vakschool voor Meisjes De vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken" viert op 4 maart met een ontvangst bet 60-jarig bestaan van de school ,,'t Rapenburg". De bijeenkomst met uiteraard een feestelijk karakter duurt van vier tot zes uur. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: A van der Waals—A. bouwhuis; A. J. van der LindenC. C. Harteveld; R. Dubbe- laar—W. A. Peterse; C. van Es—H. C. van Velzen; C. M. Bakker—C. J. van der Blom; R. H. Mak-K van Oostenrijk; J. M. Chaudron—A. H. Westerbeek; G. J. de Smits—M. E. van Iterson; I. Boekkooi—C. W. de Roo; H. M. de Groot—J. C. C. Lares; A. Szirmai—V. Milko. Ondertrouwd: W. M. Hendriks en V. W. M. Meijers, T. van Leeuwen en A Schaap, P. G. A Theunissen en R. M. J. Foppe, R. F. Warns en H. Nelemans, R. M. Postma en D. A E. Louwrier, A. van der Hoogt en C. C. Bos, P. G. Onderwater en M. Selier, A B. N. Duyster en I. Ver burg, A. P. E. van der Stok en M. A. C. Gillissen, G. Meijers en W. H. H. de Romijn, J. J. W. van Went en FW. Fakkel, J. A. van der Willik en H. P. van der Kruit, W. J. Schouten en C. M. Broeshart, G. J. C. Kulk, en A. A. M. van Vonderen, P. N. M. Moll en I. van Buuren, C. J. T. M. van Reij en M. R. Gravemeijer, H. H. J. Weenk H. Sira, F. AM. Dehue en E. Gezel- Ie, J. H. C. Meijers en C. Y. Bas- tiaans, A Prins en R. G.A Raap horst E. A. M. van Winsen en M. J. P. L. Heruer. Leiden Geboorten: Gilroy zn. van P van Hooven en M Y Slingerland; Johan na Hendrika Maria dr. van C J de Wit en J H M Honsbeek; Richard zn. van J van Heijningen en C. Weerheim; Jerry Swen zn. van S S Verschoor en A in 't Veld; Anna Maria dr. van M J J Rademakers en K R Habraken; Marloes Janny Cornelia dr. van W J de Regt en L C Verschrage; Sjoerd Leertdert zn. van L S Zemel en E M Oomburg; i H L M v Oijk. Overlijden: H Schenk 1899 vrouw; C J van der Loo 1897 vrouw; CAM Steins Bisschop 1886 vrouw; SKA Slegterv horst 1893 vrouw; R Breijer 1970 man; M Ketting 1902 vrouw; M van Ouuren 1895 vrouw; A van Vliet 1903 man; Y Noorlander 1971 vrouw; G J Smit 1927 man; J A Verwetj 1902 vrouw; N Brand 1903 man; C W de Koning 1907 man.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3