Unieke trilogie Heiden Afgang Pioneer Punch Bert van der Helm: Nog nooit zo sterk, nog nooit zo nerveus Ellie Boelsma mag nu met trainer trouwen SPORTTRIBUNE Gouden Schaats Sprint „in" Naar Savallen HARDE WOORDEN HENK GEMSER FEENSTRA VERWARMING MSHOCKEYKAMPIOEN Damselectie voor jubileumtoernooi Bettine Vriesekoop bekroont talent INZELL De Noor Sten Sten- sen heeft de Gouden Schaats in Inzeil veroverd. De legeroffi cier, die in de grote toernooien steeds naast de hoofdprijzen greep, werd bij de all-rounders eerste in het klassement met 168.486 punten. Sjöbrend werd tweede voor Piet Kleine en Hans van Helden. De Nederlan ders konden geen enkele ritze- ge boeken. De Westduitser Koppen greep de Schaats bij de sprinters, er kwamen overi gens alleen rijders van de twee de garnituur aan de start ALKMAAR In Nederland is de schaatsliefhebber „in" voor het sprintwerk. In Alkmaar is voor de eerste maal een strijd om de wereldtitels sprint ge houden zonder dat de organi satie er geld op moest toeleg gen. Zaterdag gingen er 5200 betalende bezoekers door de poorten van de kunstijsbaan De Meent. Gisteren waren er het er 7300. Bij een totaal aantal toeschouwers over beide dagen van 12.000 was de begroting sluitend geweest. Nu hield men een batig saldo van enkele dui zenden guldens over. ALKMAAR (ANP) - Half maart zullen de leden van de dames kernploeg, jong oranje heren en de sprinters Jos Valentijn, Bert de Jong en Sies Uilkema deelnemen aan internationale schaatswedstrijden in de hoog gelegen Noorse plaats Saval len. Sprinttrainer Henk Gemser kan zijn pupillen wegens druk ke werkzaamheden niet verge zellen. LEIDSE COURANT PAGINA 2 (van onze sportredactie) DEN HAAG In de Amsterdam se Apollohal was het gezien het scoreverloop lachen geblazen bij de wedstrijd tussen Delta Lloyd en Pioneer Punch. In de zeer slechte wedstrijd keek Pio neer de nummer twee van de eredivisie in de rust aan tegen een achterstand van 48-29. Delta Lloyd liep zelfs nog verder uit: 56-35. Maar toen kwam Pio neer Punch terug. Met nog enke le minuten was de stand 66-65 voor de Amsterdamse formatie. Met bal bezit voor de Delftenaren bleef het toch 70-69 voor Delta Lloyd. Billy Taylor schoot mis en de wedstrijd was afgelopen. Ook het onderaanstaande BC Markt kwam tot een zege. In Haarlem werd met de cijfers 99- 93 gewonnen van Buitoni. Arke Reizen verloor thuis met 82-70 van Sperry Remington en Disco Danser bleef in de Rotterdamse sporthal Enk met 93-85 de baas over Nationale Nederlanden Do- nar. In de eerste divisie bij de dames kon BV Voorburg niet in actie komen. De scheidsrechters ble ven in Leiden waar ze moesten aantreden tegen Mercasol weg. Blue Stars de lijstaanvoerdster won de uitwedstrijd tegen Noord- kop met 64-28. In de Rijswijkse Marimbahal kwam Ros Forcial ook weer eens tot een zege in de tweede divisie D. OSG ging met een nederlaag van 77-65 huiswaarts. De Leidse concurrent Luba won met 79-62 van SSTD. In de heren eerste divisie B gaat het Amstelveense ASVU nog stevig aan de leiding. De studentenploeg komt bijna elke week met de score boven de honderd. Zaterdagavond zege vierde ASVU met 115-84 over Hoeckst BSW. Duivestein Wintersport boekte vrijdagavond eén zege van 96-76 op het Rotterdamse AMVJ en de tweede Haagse vereniging in de ze divisie keerde met een neder laag van 79-72 terug van het Amsterdamse AMVJ. De dames van Argus en Duives tein Wintersport zijn in de twee de divisie D geen hoogvliegers. In sporthal Overbosch verloor DW met 53-37 van SOVB en Argus won de uitwedstrijd tegen Piazza Stars met 47-43. Zaterdag avond 12 maart staat in de sport hal Steenwijklaan op het pro gramma de wedstrijd Argus-Duij- vestein Wintersport. DEN HAAG Feenstra Verwarming Is Nederlands kampioen Ijshockey. De Friezen namen na vele jaren de titel over van Tilburg Trappers. Feenstra was ook reeds bekerkampioen. De ploeg die zaterdagavond in de uitverkochte Ijshal van Heerenveen genoeg hadden aan een gelijkspel tegen het Amsterdamse ORWO zegevierde met 6-3. Er is echter nog een protest. Tilburg Trappers die eerder deze competitie in Groningen van de Bonds spaarbank verloor, heeft nog een.protest tegen deze verloren wedstrijd lopen. De wedstrijd zou daar, door drie scheidsrechters gefloten worden. Een bleef er echter weg. Na de nederlaag diende Tilburg een protest in. De protestcommissie wees het protest af, maar Trappers is in hoger beroep gegaan. HYS Intervam won de laatste uitwedstrijd tegen de Bondsspaarbank met 6-5. De tussenstanden waren: 1-0, 1-4 en 3-2. In een aantrekkelijke wedstrijd kwamen de Haagse doelpunten van: Martin. Turk, Saraber, Delmonte, Vos en Wielheesen. Voor de 1600 toe- schouers kreeg HYS slechts zes strafminuten en de Bondsspaarbank twee. DEN HAAG Zaterdag zijn de voorronden verspeeld van het nationale Invltatletoemool dat Damclub Den Haag organiseert ter gelegenheid van haar zestig-Ja rig jubileum. Voor de finale van de Ereklasse, waarin ook wereld kampioen Harm Wiersma zal deelnemen, plaatsten zich de nationale topspelers Hans Jansen en Jannes van der Wal. Ook de Haagse spelers Vrolijk, Kok en de nationale grootmeester Gordijn selecteerden zich. Het toernooi kent verder circa honderd deelnemers waar onder een aantal blinde dammers uit het hele land. De finales van de diverse groepen zullen gespeeld worden op zaterdag 5 maart in het Kleindierencentrum van het Zuiderpark. De eerste titel kostte Betti- ne Vriesekoop meer moei te dan verwacht. UTRECHT Het aureool boven de hoofd en van tafeltenniskamploenen Bert van der Helm en Bettine Vriesekoop mag bij voorbaat verbroken worden. Zij zijn geen wandelende wonderen van mentaliteit en beiden gingen langs diepe afgronden voordat zij In Utrecht bekroond konden worden als nationale kamploen(e). De hartekreet van Bert van de Helm, wiens tiende titel een absoluut record beteken de was nog het meest typerend: „Ik was nog nooit zo nerveus. De elfde zal me dadelijk een zorg zijn, maar deze tiende titel moest ik hebben. Bij die dwang kwam het vele gepraat tegen me aan. ledereen zei, dat ik het gemakkelijk kon winnen". Bert van der Helm (28) sloeg zijn legendari sche slag op kinderlijk eenvoudige wijze, maar vraag niet hoeveel kopzorgen het hem. heeft gekost, voordat hij gisteravond op uitbundige wijze zijn gedenkwaardige kampioenschap kon vieren. Zaterdag gaf hij zelfs alle moed al op, toen zijn batje het tijdens het inspelen begaf. „Daar train je dan twee weken mee. Op zo'n moment ga je door de grond". De kroonopvolger van Cor du Buy (negen keer kampioen) deed het niet, omdat hij ook wist in de vorm van z'n leven te verkeren. „Ik weet vreselijk goed en beter dan ooit, wat ik kan". Daarom kon Van der Helm die met resp. Mieke Arntz en Anton Will van Zoelen de dubbeltitel greep ondanks de mentale druk spelen zoals hij wilde en ook zonder aarzelen. Want wie talmt, die verliest luidt het simpele devies bij toptafeltennis. Nico van Slobbe heeft het geweten. De Schie dammer acteerde in de finale zonder over tuiging. aarzelde soms als een beginneling en de cijfers waren ernaar: 21-9, 21-18, 21-18. GetxAt Bert van der Helm kreeg zijn „tweede lustrum" dus in de schoot geworpen, Bettine Vriesekoop zijn vrouwelijke even knie kon dat niet zeggen. Het natuurtalent uit Hazerswoude ging gebukt onder de loodzware druk van het favoriet zijn, waarbij kwam dat zij de titel ook wel eens dolgraag wilde veroveren. Alle druk viel pas van haar af na de zeer fraaie halve finale tegen de Haagse Marian van der Vliet die een eindstrijd waard was. In vergelijking met die partij (Bettine Vrie sekoop: „Ik zag er erg tegenop, omdat Marian vorig jaar van me won") viel de finale tegen Sonja van Weelderen-Heltzel in het niet. Bettine Vriesekoop bekroonde haar talent in het duel met de titelhoudster met de cijfers 21-16, 21-13 en 21-15. De pupil van Gerard Bakker over haar mentale ineenstoring na die aantrekkelijke partij tegen Marian van der Vliet die pas in de vijfde game met 21-18 capituleerde: „Er viel toen een last van me af. Ik moest een keer kampioene worden en dan denk je teveel tijdens zo'n partij. Eigenlijk moet je alleen maar denken: Die win ik, maar dat lukte nu niet. De mensen denken vaak van me dat ik een ijskoude ben. Dat lijkt alleen maar zo". Vreemd was het dus niet, dat Bettine Vriesekoop, pas vijftien jaar oud. na die alles vergende halve eindstrijd minutenlang in elkaar gedoken zat, als een vogeltje. Ook zij is maar een mens. Het fraaie schouwspel was voor dames coach Bakker aanleiding voor lof en kritiek. „Zo'n partij bewijst dat het damespeil enorm vooruit gaat. Het komt door de vele trai- ningsarbeid, nodig om in de selectie te blijven". De kritiek: „Waarom is Bettine nu toch als tweede geplaatst en Judy (Wil liams) als eerste? De finale had natuurlijk Bettine-Marian moeten zijn". Bestuurslid Ton Willems: „We zijn simpel van de ranglijst uitgegaan en daarop stond Judy Bert van der Helm ws nog nooit zo nerveus o de drempel van zijn tienc titel. eerste". De illusies van de Engelse werdt weggevaagd door Sonja van Weelderen d daarmee haar boosheid uitte op de volger haar veel te vroege selectie voor de were» kampioenschappen, waan/oor zij zelf 4 reserve staat genoteerd. Bits comment van de damescoach, Gerard Bakker: moment van verkiezing was er in elk geen twijfel mogelijk en nu zeg ik „Ik bepaal wie de sterksten zijn". Pech Bakker was blij met de brede basis, A aanwezigheid In Utrecht In nabljzijn vi tweeduizend toeschouwers (I) toonde ot de schromelijke tekortkoming bij de h ren. De Leidse speler had weer ee« ingeschreven, schakelde wat Jeugdige B lenten uit en had de pech In de kwartfW les op Bert van der Helm te stuiten. Bakker: „Anders was ik misschien no verder gekomen. Van der Helm is de em{ speler, voor wie ik bang ben". Bert vl der Helm was ook de enige die recht h« op de titel. Voor de tiende keer al. tekent zijn kracht, maar ook de 2 van een tafeltennistop waar niets verar Kf ES KOOM* Ellie Boelsma (midden) is blij met haar titel. Links Ineke Kooiman en Joke van det Voort genieten mee. ALKMAAR „Voor vijftig procent geslaagd", achtte coach Henk Gemser het optreden van zijn pupillen bl) het wereldkampioenschap, dat in feite een seizoen van gespecialiseerde training afsloot Met Valentijn, Bleeker en De Jong op de plaatsen vier, zeven en elf heeft Nederland het recht verworven volgend jaar weer met vier man aan de start te verschijnen. DEN HAAG Ellie Boelsma bij de dames en Rien de Roon bij de heren zijn zaterdag gewestelijk schaatskampioen van Zuid-Hol land geworden op DeUithof. Ellie Boelsma en Rien de Roon won nen beiden twee van de drie afstanden. Rien de Roon kwam tot 133,40 punten (hij won de 5000 en 1500 meter) en verwees verrassend Jan Boere naar de tweede plaats. Boe- re kwam tot 132,48 punten voor Ad Overdevest met 132,40 punten. Rien de Roon won ook de mara thon voor Sjoerd Kooistra. In de gewestelijke sprintstrijd was André Kraayeveld de sterkste. Voor de 23-jarige Ellie Boelsma uit Nootdorp was de wedstrijd een goed besluit van het schaatssei zoen. Vier jaar lang heeft deze dochter uit de bekende schaatsfa- milie uitgekeken naar deze Zuid hollandse titel. Vóór het kampioen schap stelde ze nog. "Als ik kam pioene word dan stop ik met de wedstrijdsport". Na de strijd was ze echter al weer snel op deze gedachte terug gekomen. Veel heeft de kampioene te dan ken aan haar trainer, Ben van Hagen. Op negen maart treedt ze met hem in het huwelijk. In het bijzijn van de Haagse Anita Vriese- ma, kampioene bij de A-junioren en Ellis Deins, kampioene bij de B-junioren, stelt ze vol vreugde vast: "Op het ijs blijft Ben natuur lijk de baas over mij als trainer, in het huwelijk zal ik straks wel degelijk mijn inbreng hebben". Vorig jaar ging de titel bij de dames naar de nu geschorste Gu- dy Schouten. Dit jaar zou ze echter niet bij de senioren hebben mee gedaan. Vorig jaar kreeg ze daar voor dispensatie, omdat er geen A-junioren waren. Zonder twijfel zou Gudy Schouten, die de wed strijd voor een gedeelte bijwoonde. Teleurgesteld was de coach over het feit dat in de beslissende fase niemand van de Nederlanders meer in de running was voor de titel. Jos Valentijn etaleerde zijn tekort komingen niet zo evident als vorig jaar in West-Berlijn, toen hij met de titel vrijwel op zak zich liet diskwalificeren. Bij elkaar bleef er echter genoeg over voor ergernis: de misslag bij de start van de tweede 500 meter en het buitenge woon zwakke bochtenwerk op de beide kilometers. „Het is knullig, dat je op zo'n manier net buiten de prijzen valt", vatte Valentijn zijn teleurstellingen samen. „Maar aan gezien het nu al het derde of vierde kampioenschap is, waarin me iets dergelijks overkomt, moet je daar wel bepaalde conclusies uit trekken". Gemser wilde nog verder gaan: „Valentijn mag naar buiten toe een hele harde lijken, in werkelijkheid heeft hij een heel klein hartje. Op belangrijke momenten maakt hij het zichzelf erg moeilijk. Als hij niet van die verkramping afkomt, hoeft hij voor mij niet in de kern ploeg van het volgend jaar. Op deze manier brengt het hem nooit tot een wereldtitel". Al even rigoureus was Gemser ten opzichte van Eppie Bleeker. „Als Eppie zich volgend jaar niet voor de volle honderd procent voor de training kan vrijmaken, hoeft hij ook niet op een plaats te rekenen. Hoe groot zijn aanleg dan ook mag zijn". Daarmee staat de Friese hoofdonderwijzer in feite voor de afsluiting van zijn sportcarrière, want hij weet maar al te goed dat tientallen collega's staan te drin gen om zijn plaats in te nemen. Maar wat gebeurt er met Gemser zelf? De naam van de ClOS-docent uit Heerenveen wordt hier en daar genoemd als trainer van de all- rounders, mocht Leen Pfrommer gaan optreden als supervisor. Gemser: „Ik wil dolgraag doorgaan bij de sprinters. Waarom zou ik vluchten. Het sprinten is pas een heel klein stukje van de grond gekomen. Bovendien willen we na dit eerste jaar sommige dingen noem het kleinigheden anders gaan doen". Een van de eerste prioriteiten krijgt ongetwijfeld de training met gewichten. Eric Heiden heeft dat van jongsaf gedaan. Hij brengt nu al net zoveel omhoog als Valentijn, die doorgaat voor de krachtpatser van de Nederlandse ploeg. Jonge ren als Sies Uilkema zijn nog lang zover niet en de allrounders van Leen Pfrommer weten eigenlijk al leen van horen zeggen, hoe je het werken met gewichten dienstbaar kunt maken aan je schaatspresta- ties. Vertx'jsterd Enigszins verbijsterd heeft coach Henk Gemser dit weekeinde moe ten ervaren hoe Eric Heiden ook het sprintwereldje, dat hij zo gaar ne tot een afgepaald stukje grond van het schaatsen had willen ma ken stormenderhand heeft ver overd. Het wereldkampioenschap sprint, dit weekeinde in Alkmaar vormde voor de onderkoelde tee nager de enig juiste afsluiting van drie turbulente weekeinden, waarin hij eerst het wereldkampioenschap bij de allrounders en vervolgens de titel in de kleine meerkamp bij de jeugd veroverde. Met die unieke trilogie heeft de 18-jarige student uit Madison zelfs de prestaties van Schenk in diens grote jaren overtroffen. Zelfs toen Heiden na de eerste dag via een tweede plaats op de 500 meter en een eerste plaats op de kilometer De kampioenen zijn gelukkig: Eric Heiden kust Sylvia Burka. al ruimschoots afstand had geno men van zijn concurrenten wilde Gemser er niet aan, dat de Ameri kaan hem net voor zo'n zelfonder zoek zou plaatsen als deze eerder had gedaan bij de begeleiders van de allrounders Pfrommer en Ten- mann. Want wat blijft er per slot van rekening overeind van de met klem gepredikte noodzaak tot spe cialisatie als blijkt dat een of ande re opgeschoten teenager zonder enige begeleiding en zonder noe menswaardige wedstrijdervaring de ene week in de slag kan gaan met de grote mannen van de lange afstand en een week later weer vrolijk meedraait in de rondedans van de uitgebalanceerde sprint-ar tiesten. Geen sprinter „Welnee, ik ben helemaal geen sprinter", zei de blonde Sylvia Burka lachend, nadat zij de we reldtitel voor specialisten op de korte afstanden had veroverd. „Ik verwachtte niet zoveel van dit toernooi. Daarom heb ik ontspan nen kunnen rijden. Ik was niet nerveus en misschien ging het daarom wel zo goed". Ook Haitske Pijlman, die derde werd en daarmee een plaatsje ho ger uitkwam dan haar verloofde Jos Valentijn bij de heren, voelde zich geen specifieke sprinter. „Ik ben all rounder", zei de Friezin met klem. Sylvia Burka mocht op de Meent de meeste aanspraak maken op de werelditel. De 22-jarige studente in de economie, die twee weken gele den in Keystone haar wereldkam pioenschap allround aan de Russi sche Vera Brindzej verspeelde door een val op de 3000 meter won beide dagen de 1000 meter, werd zaterdag derde op de 500 meter en schoof een dag later op deze afstand nog een plaats op. Vooral op 1.27.91 op de kilometer van zondag (er waren toen veel betere weersomstandigheden dan op de openingsdag) was van klas se. Burka had in het eindklasse ment bijna twee en een half punt voorsprong op Poulos. Vera Brindzej. die op het laatste moment werd ingezet voor specia liste Vera Krasnova, zag zich nu een hoge klassering ontgaan door een val op de eerste 500 meter. Alkmaar bracht voor de pupillen van Ab Krook een reeks goede klasseringen. Alle rijdsters eindig den bij de eerste twaalf (3—6—9—12). Haitske Pijlman (derde) was het meeste regelmatig, maar moest het toch voornamelijk hebben van haar 500 meter (vierde en vijfde). „Ik had tevoren gehoopt bij de eerste zes te komen. Nu ben ik derde, dus ik ben dik tevreden", zei de doktersassitente uit Grouw. Op de laatste 1000 meter kwam de Noorse Lisbeth Korsmo vlak achter Haitske Pijlman ten val. De rijd sters raakten elkaar even, maar de Friezin kon zo te zien zonder veel hinder doorgaan. Terwijl Lisbèth Korsmo haar tranen nauwelijks meester kan blijven na haar val, snelt Haitske Pijlman af op een derde plaats. Nederlands kampioene Sijtje van der Lende deed het met haar zes de plaats aanzienlijk beter dan in Keystone waar zij elfde werd. Krook kon dan ook met lichte spijt in de stem konstateren: „Als hier om het wereldkampioenschap all round was gereden zouden de Ne derlandse rijdsters veel hoger zijn geëindigd dan in Amerika" Sijtje van der Lende gaat het volgend seizoen onvervaard door. „Dit was het gezelligste seizoen na jaren. Ik had er echt lol in en waarom zou ik dan stoppen?" André Kraayeveld sprinttitel ditmaal kampioene bij de A-junio ren zijn geworden. Kampioene Ani ta Vriesema (18): "Ik voel mij toch echt geen kampioene. Als Gudy Schouten had mee gedaan dan had ze zonder twijfel gewonnen. Ik denk maar voor mezelf dat ik tweede ben geworden en daar heb ik dan ook nog genoeg voldoening van". Een onbetwist groot talent bij de B-junioren is Ellis Deins. Ze zege vierde vorig jaar bij de C-junioren. Ellis Deins won echter geen twee afstanden, zoals Anita Vriesema en Ellie Boelsma, maar versloeg Mie ke van der Marei op punten. Bij de junioren C ging de titel naar Ria Visser en bij de junioren D was Helma van der Marei de sterkste. Bij de junioren jongens A won Aad van der Marei twee afstan den en kon zich daardoor kam pioen noemen. Met kop en sch< ders stak de sterke Piet Uefai boven zijn tegenstanders uit de B-junioren. Hij behaalde 88.1 punten en verwees Henk Kasp duidelijk naar de tweede plat met 92.290 punten vóór Leo vi Oosten met 94.437 punten. Het jongere broertje van kampi ne Ellie Boelsma deed de famil naam eer aan bij de C-junioren. won daar met 92.610 punten, de jongens D-junioren was een puntentotaal van 100.905 Ri van Oosten de sterkste. Bij de Zuidhollandse schaats! pioenschappen, waarbij ook district Zeeland voor het meedeed, bleek wel dat er in buurt van het Haagse schaat! trum De Uithof nog genoeg tali rond loopt. ARTHUR VAN RIJSWU

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20