Handballers stellen plaats B-groep veilig MUZIEK STOORT GROOTMEESTERS Nieuwe generatie van Atletiekbond krijgt vrijbrief ZWITSERSE AMATRICE WINT OP HILVERSUM Van der Rflije tenonder ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGINA 13 SCHWAZ In de sporthal van het kleine stadje Schwaz aan de Inn heeft Nederland als handbalnatie zijn gezicht gered. Op het speelveld tenminste. De overwinning van 18—17 (6—10 bij rust) op Noorwegen betekende dat de ploeg door mag spelen in de B-groep, waarin de volgende tegenstanders te Linz Oost-Duitsland (morgen) en IJsland (donderdag) zullen zijn. Een gehandicapte ploeg zal overigens verder moeten, want het Sittardiatrio Ger Norbart, Jo Helwegen en Ton Reijnders keert terug naar Limburg, waar het werk wacht. Ook trainer George van Noesel heeft de ploeg verlaten om dezelfde reden. Zo amateuristisch is handbal in Nederland. Oe drie vertrekkende spelers, Ger Norbart voorop, hebben er overigens alles aangedaan om de ploeg in het toernooi te houden. De doelman had één van de beste dagen uit zijn loopbaan en aan zijn geweldige reacties was het te danken en ook aan een klein beetje geluk dat de goede doelman altijd heeft dat Noorwegen in de laatste tien minuten van een sensationele wedstrijd zonder treffer bleef. De sensatie kwam zich in de laatste vijf minuten, die Nederland begon met een achterstand van drie punten, 14—17, en werd voltooid In de slotminuut waarin Paul Schuurkes zijn zesde en Nederlands winnende doelpunt maakte. De ontknoping was onverwacht, want Nederland had na het eerste kwartier (42) nimmer meer aan de goede kant van de score gestaan. Het slot werd in de hand gewerkt door het onbekwame arbitrale duo Führing en Jaki dat 24 uur eerder ook al de wedstrijd Nederland—Spanje leidde. De twee Oostenrijkers, die Noorwegen zeven straf- worpen gaven tegen Nederland slechts een een dag eerder was de balans Spanje 5 - Nederland: 1, maakten het zo bont, dat de zaal de scheidsrechters ging honen, dat IHF-waarnemer Grinbergas uit Rusland in de rust van de wedstrijd op zaterdagavond het duo de oren waste en dreigend naar de zijlijn kwam, toen Kivit tien minuten voor tijd weer het slachtoffer werd van de uitsluitingsmanie van Jaki. Van dat moment kon Nederland geen kwaad meer doen bij de scheidsrechters, die op alle mogelijke manieren compensatie gingen geven en dat leidde er mede toe, dat de ploeg zijn achterstand van drie doelpunten kon wegwer ken. Het Nederlandse team mocht in Oostenrijk blijven, doordat Spanje gisteren van Noorwegen won met 16—10 (rust 9—5). Nederland werd tweede in zijn groep, hetgeen voldoende was het toernooi om het wereldkampioenschap in de B-groep voort te zetten. Uitslagen: Tsj—Bul. 20—14, Zwe—Fra 25—17, Odl—IJ 27—20, Spa—Noo 16-10, Fra-Oos 19-15, Bul-Zwi 21—20, Tij-Bul 20-14, IJS-Por 29—14, Bel—Zwi 21-20. Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Oost-Duitsland, Frankrijk, Zweden, IJsland, Spanje en Nederland hebben zich ge plaatst voor de tweede ronde van dit toernooi. Het Nederlands jeugdhandbalteaam heeft zaterdag en zon dag twee keer van West-Duitsland verloren. Zaterdag in Zuid-Scharwoude won West-Duitsland dat met vier a-inter nationals uitkwam met 16—9 (rust 84). Voor Nederland maakten Nanne Prevo en Jan Molenkamp ieder drie doel punten. Zondag in Monnickendam was het verschil even eens zeven treffers: 12—19 (5—9). Prevo en Peter Vos scoorden drie keer. Jo van Helwegen en Bob Sondaar trachten de Noor Helgevold van scoren af te houden. Mecking en Poloegajewski in Luzern achter het bord met stukken. Het duel eindigde in remise. DEN HAAG Afgelopen weekeinde Is in een aantal steden een begin gemaakt met kandidatenmatches waaruit uiteindelijk de uitdager voor wereldkampioen Anatoli Karpov te voorschijn moet komen. De Hon gaar Portisch boekte de eerste winst tegen Larsen in Rotterdam, terwijl Poloegajewski In het Zwitserse Luzern remise speelde tegen Mecking. In Reykjavik kwamen Spasski (Rus) en Hort (Tsj) ook remise overeen. Het duel in Rotterdam kende een nogal ongebruikelijk incident. Naast de zaal waar Portisch en Larsen achter het schaakbord zaten was een orkest van het Leger des Heils aan het repeteren, hetgeen nogal storend werkte. Na beraad werd uitgeweken naar een ander onderkomen. Eenige tijd geleden had onder meer Max Eu we de zaal nog geïnspecteerd. Ook toen werd er muziek gespeeld, maar de voorzitter van de wereld schaakbond achtte het niet storend. De eerste partij tussen de Deen Bent Larsen en de Hongaar Lajos Portisch werd na 41 zetten afgebroken. De partij moest na de 12e zet worden gestaakt als gevolg van geluidshinder. Na een uur hadden de twee grootmeesters en de Oostduitse wedstrijdleider Armin Heintze elders in de stad een nieuw en rustig onderdak gevonden. Vermoedelijk werd met name het spel van Larsen door het incident beïnvloed. Omstreeks de 15e zet speelde hij zonder plan, waarna hij tenslotte het initiatief aan Portisch moest laten. De partij werd na 66 zetten door Larsen opgegeven. Lew Poloegajewski (USSR) en Henrique Mecking (Bra) braken zaterdag hun eerste partij na 40 zetten af. De 42-jarige Rus en zijn 25-jarige tegenstander waren in tijdnood geraakt. Er was een scheidsrechterlijke beslis sing nodig nadat Mecking had geprotesteerd dat Poloegajewski zijn tijd had overschreden. Het protest werd afgewezen. Na 48 zetten werd het remise. De eerste partij in de kandidatentweekamp tussen de Rus Boris Spasski en de Tsjech Vlastimil Hort eindigde na de 21e zet van de met wit spelende Spasski in remise. Het was een partij met de Italiaanse opening. Hort koos voor de Hongaarse verdedigingsvariant. Spasski kreeg een minuscuul voordeel, maar dat was lang niet voldoende voor winst. Beide spelers verbruik ten veel tijd. Damesdammen NIJMEGEN In Nijmegen is zater dag de vierde ronde gespeeld om het persoonlijk kampioenschap dammen voor dames. De uitslagen zijn: Wittenberg-Nieuwenhuizen 0—2, Polman—Geurts 2—0, Huyn- k—Heitmeier 0—2, Van Setten Butter 0—2, Graas—Veenboer 1—1, Poepjes—Knuvers 2—0. ROOSENDAAL De Bulgaarse schaakster Lematsjko heeft de tweede beslissingspartij tegen de Nederlandse kampioene Ka- thy van der Mije gewonnen waardoor zij doordringt tot het kandidatentoernooi, waarvan de winnares de huidige Russische wereldkampioene Nona Gaprin- dasjvili, mag uitdagen tot de strijd om het wereldkampioen schap. De achtste en tevens beslissende partij werd nadat de zevende ontmoeting remise was gewor den, een Caro-Kann waarin da- meruil dame-ruil een rustige par tij ontstond. Een pionoffer in het centrum bood Van der Mije winstkansen, die zij tot schrik van het aanwezige publiek niet waarmaakte. Het werd daarna een gewonnen strijd voor Le matsjko. AMSTERDAM Mieke Sterk legde haar brei werkje neer en Frank Nusse gooide een glas aan gruzelementen. De twee dagelijkse tafere len in de kantine van AAC luidden een histo risch ogenblik in en een moment van doodse stilte. Even later klonk het geruis van verhef fende armen, dat een nieuw tijdperk voor het kwijnende bondje, de atletiekunie, Inluidde. Met grote meerderheid van stemmen, wie had dat pakweg een uur eerder durven dromen, sprak de Unieraad van de KNAU zich uit voor het structuurplan en dat betekende net zoiets als revolutie. Net als het glas van Frank Nusse werd het huidige beleid met dat massale „ja" aan gruzelementen gegooid. Het triomferende trio, Joop Waterreus, Wim de Beer en Jan Thijssen, bekommerde zich na afloop in de sfeer van intense tevredenheid, niet eens om die ene aderlating. Het was de restric tie die de vurige vijandigheid van de Unieraad na zeven uur beraad in lucht deed opgaan. De samenstellers van het structuurplan, van wie Wim de Beer volgende maand tot nieuwe sterke man van de bond zal worden uitgeroepen, hadden vooraf en ook tijdens de vergadering telkens weer laten weten zeer veel waarde te hechten aan één grote wijziging. Het bestuur moest in de toekomst beslissen over de aanstel ling van de belangrijkste commissieleden en niet zoals nu de Unieraad. Vice-voorzitter De Beer in zijn pleidooi: „De Unieraad mag niet op de stoel gaan zitten van het bestuur dat tenslotte verantwoordelijk is, maar moet alleen de vinger aan de pols houden". Die vergaande verantwoordelijkheid, door de scheidende prae- ses Jutte onder het kopje „benoemingsprocedu re" gelanceerd, stuitte op emotionele tegen stand. Het was aanleiding voor i Amsterdamse afgevaardigde Nusse sr. een gela den sfeer te scheppen zaterdag. Kinderlijk De teksten: „Wat we hier nu bespreken (na zo'n drie uur vergaderen) zijn allemaal logi sche dingen. Ik krijg het Idee, dat ik kinderlijk behandeld word" en later „U kunt me geloven of niet, maar ik weet zeker, dat de technische commissies uit de boot vallen, als dit plan wordt aangenomen. Dan zal er straks ook een trainerscoördinator worden aangenomen (Huls- kes, red.) die helemaal niet meegegroeid is in de atletiek", kwamen uit zijn mond en dat was niet vreemd, omdat „Amsterdam" in de nieuwe structuur veel grip verliest Annie Schmidt (uit Amsterdam) nauwelijks toe getreden tot het hoofdbestuur, was afgetreden om de grote verantwoordelijkheid, die geëist werd door de „planners" en ook de vele Unie raadsleden zaterdag bij AAC bijeen stonden uiterst sceptisch tegenover het revolutionaire Maar afgevaardigde Govers uit Uden wist raad. „Ik weet dat dit een halszaak voor u is", sprak de man die wel vijftig keer naar de sprekersmi crofoon marcheerde, „en daarom willen we een compromis. Als we nu eens voorstellen de kandidaten voor de commissie door u, de districten en.de verenigingen te laten vaststel len, ze op een groslijst te zetten en alleen diegenen die meer dan vijftig procent vertrou wen krijgen door u te laten benoemen?" Dat was een constructiever bijdrage dan de emotio nele taal van Nusse sr. die ook liet weten dat de structuurcommissie „een schaduwkabinet gereed had staan". Aanval Het was nog waar ook, zo kon Wim de Beer later met een gerust hart verklaren, maar eerst hadden stemmen vanuit de vergadering de mislukte aanval van Nusse gesnoerd. „Dat is stembeïnvloeding", riep Iemand en voorzitter Jutte droeg ook zijn steentje bij met: „We weten dat de benoemingsprocedure het hete hangijzer is, want ook in het bestuur zijn de meningen zeer verdeeld. Maar we hebben vooraf duidelijk afgesproken, dat niemand zijn zetel zou koppelen aan de uitslag van het structuurplan". De spanning was voelbaar, toen het allesbeslis- sende moment daar was na een kortstondige schorsing, waarbij de drie „rebellen" het eens werden over „het compromis van Govers". Hun tegemoetkoming werd met gejuich ontvangen en toen al was zeker, dat het speldegeprik van de tegenstanders z'n uitwerking had gemist. De benoemingsprocedure-a-la-structuurplan werd met grote meerderheid (10—28) afgewezen, maar de aanvaarding van het plan Govers met nog grotere meerderheid van stemmen (33 voor, 3 tegen, 2 onthoudingen) mocht toch als glans volle triomftocht beschouwd worden voor de nieuwe generatie. Want het bestuur krijgt het laatste woord. Die vrijbrief was de enige juiste beloning voor een nieuwe generatie bestuursle den die z'n kans verdient en zich daarbij gesteund weet van een schare vrijwilligers die maar een bedoeling hebben: de atletiek uit het slop halen. KEES KOOMAN Hel zettenverloop van de partij Larse- n—Portisch was: Wit: Larsen, zwart: Portisch 1. e2-e4 c7-c5, 2. Pb1-c3 Pb8-c6, 3. g2-g3 g7-g6, 4. Lf1-g2 Lf8-g7, 5. d2-d3 d7-d6, 6. f2-f4 e7-e5, 7. Pg1-f3 Pg8-e7, 8. 0-0 0-0, 9. Lc1-e3 Pc6-d4, 10. Dd1- d2 e5xf4, 11. Le3xf4 Pd4xf3 schaak, 12. Tf 1 xf3 Dd8-b6, 13. Ta1-b1 Lc8-e6, 14. Lf4xf4 Pe7-c6, 15. Lg5-e3 Pc6-e5, 16. Tf3-f1 Pe5-g4, 17. Le3-f4 c5-c4 schaak, 18. Kg1-h1 c4xd3, 19. c2xd3, Lg7-d4, 20. h2-h3, Pg4-e3, 21. Tf1-e1 Pe3xg2 Db6-c6, 22. Kh1xg2 Db6-c6, 23. Lf4-e3 Ld4-h8, 24. Tb1-c1 Dc6-d7, ZET VOOR ZET 25. Kg2-h2 a7-a6, 26. Dd2-g2 Ta8-c8, 27. d3-d4, Dd7-d8, 28. d4-d5, Le6-d7. 29. Le3-f4 Dd8-e7, 30. Dg2-d2 Lh8-e5, 31. Te1-f1 Tc8-e8, 32. Tc1-e1 f7-f6, 33. a2-a3 h7-h5, 34. Pc3-e2 g6-g5. 35. Lf4xe5 de7xe5, 36. Pe2-d4 h5-h4, 37. Tfl-gl Kg8-f7, 38. Pd4-f3 h4-g3 schaak, 39. Tg1xg3 De5-f4, 40. Te1-f1 Df4-d2 schaak. 41. Pf3xd2 Te8-c8. Afgebroken. 42. Tg3xg5 Tf8-h8, 43. e4-e5 d6xe5, 44. Pd2-e4 Tc8-c2 schaak, 45. Kg2-g1 Th8-h6, 46. Tg5-g3 f6-(5, 47. b2-b4 b7-b6. 48. Pe4-g5 schaak Kf7-e7, 49. Pg5-f3 Ke7-f6, 50. Tg3-g8 Th6xh3, 51. Tg8-b8 f5-f4, 52. Tb8xb6 schaak Kf6-f5, 53. Tf1-f2 Th3- g3 schaak, 54, Kg1-f1 Ld7-b5 schaak 55. Kfl-el Tc2xf2, 56. Ke1xf2 Kf5-e4, 57. Pf3-d2 schaak Ke4xd5, 58. a3-a4, Lb5-d3, 59. Tb6-f6, Tg3-e3, 60. Pd2-b3 Te3-e2 schaak, 61. K(2-g1 Te2-b2, 62. Pb3-c5 Ld3-e2, 63. Tf6-b6 Kd5-d4, 64. Pc5-d7 Le2-f3, 65. Tb6^6 Kd4-e3, 66. Te6xe5 schaak Lf3-e4 wit geeft het op. Pikeur Van Leeuwen zegevierde met Kameraad in de Ledenprijs. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De Nederlandse drafamatrlces vierden op de Hllversumse baan gistermiddag hun tweede lustrum met een Internationale koers. De Zwitserse Elsy Bron zegevierde Buitenzorg Klm- berley Gregor In de zeer behoorlijke tijd van 1.22.3 voor Lonia Buienzorg met de Nederlandse me vrouw Ria Pools en Joviaal met de Oostenrijkse Agnes Matschnlgg. Vader en zoon Jan en Cees de Leeuw moesten in de supertrio draverij genoegen nemen met een volgens de verwachtingen met favoriet Maxi de Leeuw, die 13 februari met Mascotta nog een supertrio won. werd tweede vóór Cees de Leeuw met Lou Hagheweyde. In het hoofdnummer pakte het heroptreden van Manza Buitenzorg slecht uit. Het paard trapte in het wiel bij Hit Parade en sprong in de fout en kwam als laatste in het veld van slechts zes paarden binnen. De overwinning ging naar Kame raad. Achterhaald Na het wereldkampioen- schap sprint kan de ba lans van het schaatssei zoen worden opgemaakt. Het meest in het oog springt de nu ook bij de heren ontstane hegemonie van de Amerikanen. De dames uit de Verenigde Staten gaven enige jaren geleden al de toon aan. sinds enige weken doen ook de heren van zich spreken. Vooral de ko- meetachtige opkomst van. Eric Heiden roept vele vra gen op, vooral nu de Ame rikaanse teenager na zijn wereldtitel bij de allroun- ders in Heerenveen, in Alkmaar ook de beste bij de sprinters bleek te zijn. De wetenschappelijke be-.- nadering van de Neder- landse, Noorse en Russi sche schaatsbonden blijkt te zijn achterhaald en zelfs overvleugeld door de op portunistische aanpak van rijders en rijdsters uit Amerika. Er zal in de Eu ropese schaatskampen se rieus moeten worden ge studeerd of de ingeslagen weg tot nieuwe successen kan leiden of dat het roer helemaal moet worden omgegooid. De magere oogst van de Oranje-dele gaties (een derde plaats van Haitske Pijlman in Alk maar en een tweede plaats van Van der Duim bij de junioren) geeft te denken. Vrome wens Ondanks het feit dat Zuid- Holland met De Uithof een prachtig schaatscentrum heeft gekregen is de ont wikkeling van talent een vrome wens gebleven. Za terdag greep de 36-jarige Rien van Roon de Zuidhol-' landse schaatstitel. Hij is uit de tijd van Kees Ver kerk en Ard Schenk tegen wie hij destijds heeft gere-'. den. Toekomst De Unieraad van de Konin klijke Nederlandse Atletiek Unie heeft zaterdag met" de aanvaarding van een revolutionair structuurplan, het vonnis geveld over een verleden dat bol stond van de intriges in plaats van prestaties. Emotionele be zwaren die bijvoorbeeld bestonden tegen de op richting van een recreatie-,., ve "poot" werden van de tafel gezwiept. Op waL kleine weijzigingen na (er^ komt een aparte beleids-i commissie en de afdeling schoolsport valt onder èn recreatie- èn wedstrijd commissie) werd harts tochtelijk "ja" gezegd te gen de organisatievorm, waarmee de nieuwe gene ratie bestuurders, die een- zakelijk beleid nastreeft, de juiste beloning kreeg. En de Unieraad de enige juiste beslissing nam. le dereen zag, dat het fout ging met het gevoerde, wispelturige beleid. Eigen belang mag niet meer voorop staan en degenen, die het daarmee oneens zijn, moeten opstappen. Het is typerend, dat een peloton van goede kader leden zich heeft aange meld om mee te werken, mèt de eis dat het struc tuurplan moest worden aangenomen. Die stap is gezet. Een reuzestap op weg naar een goede toe komst? Onvolwaardig Hoe „professioneel" het Nederlandse handbal wordt geleid, bleek in het afgelopen weekeinde tij dens het toernooi om het wereldkampioenschap B-groep in Oostenrijk. Na dat het herenteam zich had verzekerd van verdere deelneming dankzij een ei gen zege op Noorwegen en Spaanse winst op de Scandinaviërs, moet de Oranjeformatie verzwakt verder spelen. Drie spelers en een coach hadden ken nelijk weinig vertrouwen in het evenement, want zij stelden zich slechts tot en met het afgelopen week einde beschikbaar. Vanaf vandaag verrichten zij weer hun normale dag taak, terwijl hun handbal collega's moeten trachten in het toernooi nog voor prestaties te zorgen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13