Meeste ex-LTS'ers vinden werken gezond CDA Ongehoorzaamheid werd Fox fataal hond zoekt; huis -^tap/regio' LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 Leids onderzoek naar betekenis arbeid in het ieven 83. IM (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ondanks de vragen, die de laatste jaren zijn opgeworpen over de betekenis van ar beid in het leven van de mens, blijkt uit de resultaten van een onderzoek bij ex-LTS'ers dat het overgrote deel van deze zeer jonge werknemers nog een traditionele houding tegenover werken inneemt. Het onderzoek is verricht door medewer kers van het Nederlands Instituut voor Preventie ve Geneeskunde in Leiden. Naar schatting onder schrijft ongeveer tweederde de zogenaamde tradi tionele arbeidsoriëntatie. Zo vindt 71 procent van de LTS-ers, dat werken gezond is en ziet 55 procent van hen werken als een plicht. Dat 68 procent het eens is met de uitspraak „dat je niet van je vrije tijd kimt genieten als je er niet voor gewerkt hebt", illustreert duidelijk hoe bij deze jongeren de betekenis van arbeid centraal staat. Uit de onderzoekresultaten komt verder naar voren dat ook al weer in tegenstelling tot wat velen denken de chefs en bazen van de jonge werkne mers in veruit de meeste ge vallen tevreden zijn qver de ijver en de prestaties van de jongens. De veelgehoorde me ning als zouden de meesten er met de pet naar gooien, wordt door de resultaten van dit on derzoek duidelijk weerspro ken. Dit landelijk onderzoek naar de werkervaringen van LTS-ers na hun schooltijd, waarvan de resultaten zijn neergelegd in het rapport „De LTS-er, van scholier tot werk nemer" van drs. P. Stroink en drs. F. Andries, is verricht ge durende een periode van an derhalf jaar. In eerste instantie werden dui zend LTS-ers van 15 verschil lende scholen in Nederland ondervraagd, toen ze nog op school zaten. Vervolgens wer den 500 jongens, die daarna gingen werken, na een jaar nogmaals geïnterviewd. Minimum-jeugdloon Andere opvallende resultaten uit het onderzoek zijn, dat 1 minstens 10 procent van de ex-LTS'ers minder verdient, dan de salarisgroep waartoe zij volgens het minimum jeugdloon behoren. Er wordt door deze groep werkende jon geren ook erg regelmatig over gewerkt. Meer dan de helft van de ondervraagden heeft in de loop van hun eerste jaar als werknemer wel eens overge- Veel overwerk, angst voor werkloosheid, weinig promotiekansen Drs. P. Stroink en drs. F. Andries werkt en 13 procent maakt per maand tenminste 20 overuren. Opvallend hierbij is, dat de groep van 16-17-jarigen, die normaal gesproken volgens de Arbeidsinspectie geen over werk mogen verrichten, de meeste overuren maken. In het rapport van drs. P. Stroink en drs. F. Andries komt de ex-LTS'er ook naar voren als een bijzonder gewil lige werknemer, die in de meeste gevallen het standpunt van zijn werkgevers vertolkt Over de rechten en plichten van werknemers én werkge vers zijn zij echter bijzonder slecht op de hoogte. Maar liefst 70 procent van de ex-LT S'ers vindt dat hij op school niet of onvoldoende is geïnfor meerd over de rechten van een werknemer, voor zover dat be treft de regelingen voor sala ris, jeugdvakantie, ziekteverze kering en ontslag. Een ander opvallend gegeven is dat door de ex-LTS'ers op vallend veel wordt „geklust" Voor 39 procent van de onder vraagden gaat daar de meeste vrije tijd aan op. De angst om werkeloos te worden is onder deze schoolverlaters groot. Van de ondervraagden, die met dit verschijnsel in aanra king zijn gekomen zegt een derde de periode van werk loosheid als een „bijzonder vervelende periode te hebben ondergaan, die je maar zo snel mogelijk moest vergeten". Een even grote groep zegt ook pas in die periode gemerkt te heb ben hoe belangrijk leren en het halen van diploma's is. Van de ondervraagden die nog niet zonder werk zijn geweest, vindt meer dan de helft overi gens dat er werk voldoende is, maar dat de mensen niet wil len werken. Begeleiding De begeleiding door de Lagere Technische School bij het toe treden tot de arbeidsmarkt wordt door vele schoolverla ters als onvoldoende beoor deeld. Typerende antwoorden van de ondervraagden waren: „Ze moeten beter vertellen wat werken in de fabriek ei genlijk is: geld verdienen! Als we het van tevoren hadden geweten, hadden we wel door geleerd". Of: „Ze hadden iets over de praktijk moeten ver tellen je komt in de bouw en je schrikt je rot" en „Ze hadden je een stagetijd moe ten geven in het laatste jaar, zoals bij de MTS". De school wordt bij een terug blik vanuit de werksituatie overigens aanzienlijk leuker gevonden dan tijdens de me ting op school. Hierbij lijken de concrete werkervaringen een belangrijke rol te spelen. Ook over de methode om een eerste baan te zoeken krijgt de LTS-er weinig informatie van zijn leraren. Daardoor is het ook te verklaren dat 25 pro cent van de ex-LTS-ers in hun eerste baan „onder niveau" (ongeschoold en enigszins ge schoold werk) terecht komen. Het valt overigens op dat de kwaliteit van de banen niet in verhouding staan tot de ver diensten. Werk, dat ongeveer aansluit bij de op school ver gaarde kennis wordt minder goed betaald dan werk, dat minder of geen enkele scho ling vraagt Het belangrijkste motief om een baan te accep teren was echter toch het krij gen van een opleiding (24%). Van de ondervraagden gaf 19 procent als belangrijkste re den aan „omdat ik geen ande re baan kon krijgen". Teleurstellend Teleurstellende resultaat van dit landelijk onderzoek is dat de promotiemogelijkheden van deze groep jonge werkne mers bijzonder beperkt en in feite erg somber zijn. De on dervraagde werkchefs schat ten, dat slechts 34 procent van hun ondergeschikten een kans had om hogerop te komen. Volgens hen zijn veel jongens niet meer dan goed geschikt voor het werk dat ze nu doen. Drs. P. Stroink en drs. F. An dries stellen in hun rapport dan ook terecht dat „gegeven het grote percentage school verlaters, dat het belangrijk vindt in het werk hogerop te komen, deze uitkomst in de toekomst problemen kan scheppen als de ondervraag den vasthouden aan hun aspi raties". De meeste ex-LTS'ers maken zich daar in hun eerste jaar als werknemer nog wei nig zorgen om. „Een duidelijk toekomstbeeld hebben ze niet", zegt drs. P. Stroink. „Ze lopen op een paadje, dat sterk afgebakend is. Na de militaire dienst komt het allemaal wel in orde, denken ze". Die gedachtengang wordt nog eens bevestigd door de resulta ten van het onderzoek naar de tevredenheid met het werk. De ex-LTS'er is uitermate tevre den met zijn huidige werksi tuatie. De vraag „Als je op nieuw zou kunnen beginnen, zou je dan weer deze baan kiezen?" werd dan ook door slechts eenderde van de onder vraagden met een ferm „neen" beantwoord. Iets meer dan de helft van de ondervraagden zegt zo in zijn werk op te gaan dat hij amper beseft hoe laat het is. Voor slechts een kleine vrij kleine groep jongens lijkt de werkdag bijna niet om door te komen. PIET VAN DAM Anderhalf jaar geleden werd Fox geboren. In blakende welstand. Fox groeide op zoals het een goede, raszuivere bas taard betaamt. Hij had van het begin af aan goede ervaringen met mens en dier. En dat is te merken ook. Fox is een evenwichtig dier dat rustig zijn eigen gang gaat en niet gauw uit het veld te slaan is. Aan de ene kant een voordeel, aan de andere kant toch wel een na deel, want soms gaat de zelfstandigheid van Fox wel wat te ver. Bij het uitlaten bijvoorbeeld gaat het dier absoluut zijn ei gen gang. En dat kan op de baas bijzonder frustrerend werken. Als Fox tijdens een wandeling wordt geroepen kunnen er twee dingen gebeu ren: Of hij reageert ogen schijnlijk direct op het roepen van zijn naam en komt bij je, maar hij bhjft op ongeveer een meter afstand om je heen springen. Ongrijpbaar en wa tervlug. De andere mogelijkheid is dat luj simpelweg net doet of hij je niet hoort en rustig door gaat met hetgeen waar hij mee bezig is. Beide reacties van de hond kunnen op den duur be hoorlijk ergerlijk worden. Er is echter wel een oplossing voor deze moeilijkheden, na melijk het opbouwen van een mentaal overwicht. Anders ge zegd: Men moet Fox zgn huis- Fox, de wat te zelfstandige raszuivere bastaard r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek ,JIond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan...tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in ,Jiond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingegënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00*12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maan/iag gesloten. regels opleggen waar hij zich aan dient te houden. Onder alle omstandigheden. Men moet Fox in niet mis te versta ne bewoordingen zeggen waar het op staaf anders verliest men de strijd binnen de kort ste keren. Fox is echter bijzonder gevoe lig voor woorden en als u het vermogen bezit om niet te gauw medelijden met het dier te krijgen, dan zal alles in goede harmonie verlopen. Nog wel even dit: slaan of enige andere vorm van lijfstraf blijft natuurlijk streng verboden. Men moet bij het uitlaten van Fox er voor zorgen dat de hond wel voldoende lichaams beweging krijgt en het niet moet stellen met slechts twee keer per dag een blokje rond. Want ook dat was een van de redenen waarom Fox niet goed luisterde; hij had nauwe lijks de buitenlucht geroken of hij moest alweer naar binnen. Zo'n gang van zaken bevalt een hond natuurlijk niet en daarom gaat hij het uitlaten rekken door niet terug te ko men. Als hij echter zijn ener gie kwijt is, zal hij heel wat gewilliger naar zijn baas toe komen. Iemand met een beetje erva ring met, en overwicht op hon den zal het zonder enige twij fel erg goed met onze Fox kunnen vinden. Floris Het is jammer bet te moeten melden, maar de bond van vorige week, Floris, verblijft nog steeds in bet asiel. Vol goede hoop wachtte bij vorige week zaterdag op de komst van zijn nieuwe baas, maar bij werd teleurgesteld. Tocb verdient Floris nog een kans, voordat bij uit bet asiel moet verdwijnen en iedereen weet wat dat betekent.- BART SPIJKER. VfP erö*- (De gastvrijheid, aar: .schrij vers van deze rubriek ver leend, behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overéénkomen met ons commeptaarrubriek.) Woningnood zal nog groter worden Leiden kent reeds lange tijd een hecht samenwerkings verband tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U., in de raadsperiode 1970/74 nog uitgaande van afzonderlijke fracties, maar wel op basis van een gemeenschappelijk program; In de huidige raadsperiode als volledig C.D.A., dus met één pro gram, en als één fractie. Weigerde de P.v.d.A. in de raadsperiode 1970/74 om op basis van evenredigheid be- stuursverantwoordelljkheid te dragen, waardoor de christendemocraten 4 en de V.V.D. 2 wethouders moes ten leveren, voor raadspe riode 1974/78 sloot de P.v. d.A. een verbond met D'66, P.P.R. en P.S.P., behaalde daarmee de kleinst mogelij ke meerderheid in de ge meenteraad (19 van de 37 zetels), en sloot toen C.D.A. en V.V.D. buiten het college van Burgemeester en Wet houders, het dagelijks be stuur van de gemeente. Woningnood beperkt zich echter niet alleen tot een tekort aan woningen maar bestaat ook bij mensen, die in slechte of te kleine hui zen wonen; daarom werd in de raadsperiode 1970/74 ook begonnen met de ver nieuwbouw van voor-oorlog- se woningen en met het verbeteren van de woonom geving. Tegen het eind van de raadsperiode 1970/74 kwam de Volkshuisvesting- nota tot stand, waarin on dermeer naast een om schrijving van de bestaande woningvoorraad, een prog nose werd gemaakt van wat er in Lelden zou moeten ge beuren met als hoofdconclu sies: jaarlijks 800 woningen renoveren en tenminste 600 nieuwe woningen bouwen. In die nota werd ook aange geven op welke plaatsen nog woningen gebouwd zou den kunnen worden om aan de Leidse behoeften te kun nen voldoen; de daarin ge noemde laatste grote bouw- lokatie is de Stevenshof, een stuk weidegebied, gele gen langs de Haagweg, tus sen de spoorlijn Leiden-Den Haag en Rijksweg 44, al waar nog ruim 3000 wonin gen gebouwd kunnen wor den. Hoewel de huidige wethou der van Ruimtelijke Orde ning aan de totstandkoming van deze Volkshuisvesting snota als raadslid had mee gewerkt, en dus aanneme lijk was dat de P.v.d.A.-frac- tie het met de inhoud van de nota eens zou zijn, heeft het huidige college die nota twee jaar in de kast laten liggen, omdat er bij de coa litiegenoten P.P.R. en D'66 onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen bebouwing van de Stevenshof en wel uit milieuoverwegingen. Koortsachtig wordt nu ge zocht naar mogelijkheden om woningbouw op andere plaatsen van de grond te krijgen en daarbij wordt dan onder meer gedacht aan het gebied tussen Plesman- laan en Wassenaarse weg, welk terrein van oudsher bestemd was voor nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis en andere uni versitaire bestemmingen. Door hun streven om daar zoveel mogelijk woningen te bouwen dreigt een Acade misch Ziekenhuis te ont staan dat volgens deskundi gen niet zal kunnen voldoen aan adequate eisen ten aanzien van patiëntenzorg, van onderzoek en van me disch onderwijs, ledereen weet dat het tot ontwikkeling brengen van bestemmingsplannen jaren kan duren, en het zal naar mijn mening aan het huidi ge College te wijten zijn dat er een groot gat komt te vallen In de Leidse woning productie, waardoor de Leidse woningnood nog be langrijk groter zal worden dan zf| nu reeds is. M. Ham, raadslid CDA. gemeenteraad Lelden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5