Meevaller van 4 miljard Menten stuurt advocaat naar huis 3orIogsschip ÏS koerst naar Oeganda Geheime gemeentestukken Alkemade ontvreemd BEGROTINGSBEELD OVER 1976 GUNSTIGER Den Uyl: 200.000 werkdagen verloren SCHAATS- ACTIVITEITEN -TON MENKEN IJSBAAN recreatie schaatsen GEEN STRAFVERVOLGING BILLITON Mdaeöoiwa/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. yertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 26 februari 1977, 67e jaargang no. 20669 Gentleman Speelfilm Gentleman Jim met Errol Flynn op Ned. I om 20.00 uur en om 22.30 uur Natalie Cole. Ned. II om 20.25 uur Ted's show en om 21.30 uur Sam. Zondag Ned. I om 20.00 uur Duizendschoon en om 20.50 uur VAR A's Internationale. Ned. II om 18.35 uur Flockton Flyer (1), om 20.30 uur 58 min. Nederlanders en behuizing, om 21.40 uur Terugblik op Mao. Overwegend droog Overwegend droog, maar in de kustgebieden kans op een lokale regen of natte sneeuwbui en voornamelijk in het noorden van het land enkele opklarin gen. Matige noordelijke wind. Maxi ma van 3 graden in het noorden ot 6 graden in het zuiden van het land. ROELOFARENDSVEEN Het gemeentebestuur van Al kemade neemt het zeer hoog op, dat er notulen van b en w vergaderingen en andere geheime gemeentestukken in handen van de plannenmaker van de camping in de Veen- derpolder, de heer Van Rijn, zijn gevallen. Burgemeester Botten sprak gistermiddag van een ernstig vergrijp: „Ik heb er eigenlijk geen woorden voor. Ik meen dat je dit zeer ernstig moet nemen". De reactie van het gemeente bestuur van Alkemade volgt op een 15 bladzijden dik „dos sier", dat de heer Van Rijn gistermiddag in de bus van alle Alkemadese raadsleden liet glijden. Van Rijn deed dit met het oog op de behandeling van zijn campingplannen, die maandagavond in de gemeen teraad plaats vindt. Van Rijn begint, zijn dossier met een brief, waarin hij twee punten nader uitwerkte: de handteke- ningenaktie van de milieu groep Alkemade, die in korte tijd in Roelofarendsveen en een deel van Oude Wetering 2500 handtekeningen tegen de aanleg van de camping ople verde en de volgens Van Rijn door de gemeente Alkemade bij hem gewekte verwachtin gen. Dat laatste punt werkt Van Rijn met behulp van een aan tal brieven een verslagen ver der uit. Zo bestaat zijn „dos- si*j" uit een brief van de ge meente aan gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland, een brief van Stad en Landschap aan de gemeente Alkemade en verslagen van interne bespre kingen tussen gemeente en provincie. In het dossier van Van Rijn zitten ook notulen van b en w-vergaderingen en van vergaderingen van de re creatiecommissie. Deze notu len zijn uiterst geheim. Het feit, dat het blijkbaar voor iedere burger mogelijk is om geheime stukken te bemachti gen, heeft bij het gemeentebe stuur verontrusting gewekt. Gemeentesecretaris Brama ontkende gistermiddag krach tig, dat er toestemming voor het doorbrieven van gegevens aan Van Rijn is gegeven. De heer Brama vroeg zich gister middag dan ook af, waar het lek kan zitten. Een andere woordvoerder van het gemeentebestuur gaf giste ren aanwijzingen in welke richting het lek gezocht kan worden. Op alle notulen van b en w-vergaderingen wordt een cirkeltje gezet rond alle onderwerpen die één bepaalde afdeling betreffen, zodat de af deling bij doorzending van de notulen alleen op de omcirelde punten hoeft te letten. Alle notulen hebben het cirkeltje van de afdeling Algemene Za ken. Voorlopig bewijst dat echter niet meer dan dat de stukken daar zijn geweest. Ook een brief van b en w van Alkemade aan het instituut Stad en Landschap draagt in de rechter bovenhoek de aan duiding ,fAZ". Dat de stukken uit gemeente lijke dossiers komen is echter wel duidelijk, omdat een deel van de brieven niet volledig is afgeparafeerd. Behalve een ambtenaar op de afdeling al gemene zaken kan het lek ook bij de archiefafdeling zitten. Omdat de stukken voor een belangrijk deel ook voor de raadsleden ter beschikking hebben gestaan kan ook bin nen de gemeenteraad, onder vrienden van Van Rijn, een informant zijn. Of echter alle stukken, die van Rijn in zijn „dossier" te voorschijn heeft getoverd, ook ter inzage heb ben gelegen voor de raadsle den kon een gemeentelijke woordvoerder niet bevestigen. Het gemeentebestuur zal maandagmorgen nader over leggen welke stappen zij moet ondernemen om de spionage- achtige affaire uit te zoeken. rand in Moskous Dtel: 50 doden SKOU (UPI/AFP) De brand die gis- ivond heeft gewofed in het Moskouse syia-hotel, niet ver van het Kremlin en Rode Plein, heeft aan zeker 50 mensen leven gekost. Een onbekend aantal per en raakte gewond. gens het Russische persbureau Tass is brand vermoedelijk ontstaan in een lift heeft zich via een liftschacht een weg aand naar andere etages, honderden gasten van het hotel, waaron- veel buitenlanders, moesten zich via ders en aan elkaar geknoopte lakens in hgheid brengen. Rossyia hotel bestaat uit elf etages en kelderverdiepingen. In een afzonderlijk iouw dat tien verdiepingen telt zijn servi- diensten ondergebracht en in een toren 1 23 verdiepingen zijn de meest luxueuze :elkamers gevestigd. In totaal telt het lel 3200 kamers, waarin 5500 gasten kun- worden ondergebracht, negen restau- ïts waarvan er twee bijna duizend gasten kunnen herbergen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het begrotingstekort over 1976 zal aanzienlijk lager uitvallen dan was verwacht. Dit heeft minister Duisenberg gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meege deeld. Enerzijds is in verband met de grotere inkomensstijging meer geld naar het Rijk gestroomd, terwijl aan de uitga venkant door lagere rente op nationale schuld en een eenmalige meevaller in de EEG-sfeer enkele meevallers werden geïncasseerd. Per saldo resulteert dit in een tekort van ruim 4 miljard gulden, waar de ontwerp-begroting nog ruim 8 miljard aangaf en in de miljoenennota '77 nog werd gesproken van een tekort van ruim 6 1/2 miljard. De uitgaven in 1976 worden nu ruim 339 miljoen lager geraamd dan in sep tember 1976. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van een 307 miljoen lagere bij drage van de EEG in verband met hogere landbouwheffingen en een 506 miljoen lager geraamde rente staatsschuld als gevolg van een lager kastekort. Tegen over deze verlagingen staan enkele ver hogingen waarvan de voornaamste be staan uit de gevolgen van de uitkering ineens van 60,— die worden geraamd op 335 miljoen en het saldo van ca 139 miljoen van een groot aantal klei nere verhogingen en verlagingen. De ontvangsten in '76 worden 1673 miljoen hoger geraamd dan in september '76. Minister Duisenberg sprak van een ver rassende ontwikkeling die een veel beter beeld geeft dan in de jongste miljoenen nota is gepresenteerd. De hogere ont vangsten zullen zich waarschijnlijk ook tot de volgende jaren uitstrekken en lei den tot verbetering van de financiéle vooruitzichten. Ook zal het monetair te financieren saldo in 1976 ver beneden de verwachtingen blijven. Ook premier den Uyl liet zich, tijdens de wekelijkse persconferentie, in optimisti sche zin uit. Hij concludeerde dat uit een heel moeilijke situatie waarin risico's zijn genomen een aanzienlijke beperking van het financieringstekort is geresulteerd. ASHINGTON (AP) Het et kernenergie aangedreven nerikaanse vliegdekschip, de iterprise, koerst naar de kust in Oost-Afrika. De Verenigde aten houden de situatie in •ganda goed in de gaten se- rt de Oegandese president Idi min de in dat land verblijven- ADVERTENTIE Naast het en voor alle soorten schaatsen in de hieronder vermelde ope ningstijden de volgende extra aktiviteiten Dinsdag en donderdagochtend: damestrimmen ilke vrijdagavond ingaande 4 maart om 22.30 uur: marathon schaatsen Informaties bij de Ijsbaan Elke zaterdagavond disco-schaatsavond Verder ideaal voor kinderpartij tjes op woensdag- en zaterc' middag. Iedere dag vanaf 7.00 uur 's morgens geopend TOT EN MET 15 MEI GEOPEND de 240 Amerikanen verboden heeft te vertrekken en hun heeft geboden aanstaande maandag voor hem te verschij nen. Er zijn geen orders gege ven voor militaire actie, aldus ambtenaren van het Pentagon, maar stafofficieren menen dat er verschillende mogelijkheden open gehouden worden voor het geval de Amerikanen in Oegan da in gevaar zouden komen. William Schaufele, de Ameri kaanse assistent van de minister van buitenlandse zaken voor Afrika, heeft gisteren een Oe gandese diplomaat bij zich ont boden om hem mee te delen dat de Verenigde Staten zeer be zorgd zijn over de maatregelen van Amin. Gisteravond maakte het Witte Huis in een officiële verklaring bekend dat de Amerikaanse re gering de situatie in Oeganda met bezorgdheid en aandacht volgt. Wij onderhouden nauw kontakt met de Duitse Bondsre publiek die in Oeganda de Ame rikaanse diplomatieke belangen behartigt en men heeft ons de verzekering gegeven dat alle mogelijke maatregelen getrof fen zullen worden om de Ameri kaanse belangen te beschermen, aldus het Witte Huis. Inmiddels heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim, medegedeeld dat hij persoonlijk zal bemidde len bij president Amin, om de veiligheid van de Amerikanen, voor het grootste deel zendelin gen, te waarborgen. Februari staking herdacht Prof. Daudt naar Leiden LEIDEN Prof. dr. H. Daudt gaat onderwijs geven in de po litieke wetenschap in de facul teit der rechtsgeleerdheid en die der sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit in Lei den. Prof. Daudt is gewoon hoogle raar in de wetenschap der poli tiek aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam in de faculteit der sociale weten schappen. De benoeming in Lei den geldt tot september 1977. ADVERTENTIE Duizenden mensen hebben gistermid dag- en avond in Amsterdam deelge nomen aan de 31e herdenking van de massale februari staking van 1941.In een honderden me ters lange stoet trokken zij zwijgend langs het stand beeld van de dok werker aan het Jo nas Daniël Meijer- plein. ARNHEM (ANP) Het onlangs gepubliceerde rapport van het Amsterdamse Coronel-laboratorium over het loodgehalte en het bloed van enkele Arnhemse kleuters biedt „geen enkel aankno pingspunt van enige strafvervolging". Het openbaar ministerie mist bovendien de bevoegdheid om de sluiting te bevelen van de loodsectie van Billiton. Dit zei gistermiddag de Arnhemse „milieu-officier" van justitie, mr. F. Th. Boerwinkel na afloop van een bespreking op het Arnhemse paleis van justitie met vertegenwoordigers van de provincie, de gemeente Arnhem, de politie de arbeidsinspectie en de inspecties volksgezondheid en milieuhygiëne. Dit door mr. Boerwinkel ingestelde team heeft over het rapport en over de vrijkomende gifdampen bij Billiton van gedachten gewisseld. Vast staat nu dat arseenwaterstof of antimoonwaterstof is vrijgekomen. De oorzaak ervan is nog niet bekend. TE KOOP GEVRAAGD SCHILDERIJEN C. v.d. Windt of A. J. van Driesten Mr. L. van Heyningen BLARICUM (ANP) - Mr. B. F. J. Simon uit Utrecht is niet langer meer de advocaat van de van oorlogsmisdaden ver dachte Pieter Nicolaas Men ten (78). Voorlopig zal mr. L. van Heyningen uit Den Haag als eerste raadsman van Men ten optreden. Dit heeft me vrouw Meta Menten gister avond medededeeld. Als re den voert zij aan dat het on aanvaardbaar is dat mr. Si mon interviews heeft afgege ven aan het weekblad Accent en de actualiteitenrubriek van de Tros. „Dat noem ik heulen met de vijand", aldus mevrouw Menten. „Bovendien heeft mijn man mr. Simon nooit echt als zijn raadsman willen zien". Wie nu in de plaats van mr. Simon komt wilde mevrouw Menten niet zeggen. Mr. L. van Heyningen is op de hoogte van de beslissing van Menten. De raadsman zegt het te betreuren dat mr. Simon moet stoppen. „Hij heeft zijn werk goed gedaan". Mr. Si mon had zijn collega al eerder laten weten volgende week te beslissen of „hij de rit wel uit zou zitten", aldus mr. Van Heyningen. Mr. Simon zei gisteravond niet officieel op de hoogte te zijn van de beslissing van Menten. Ook van mevrouw Menten heeft hij niet vernomen niet langer de raadsman van haar man te zijn. De Utrechtse ad vocaat zei zelf de beslissing genomen te hebben. Onover brugbare tegenstellingen en verschil van inzicht omtrent de taak en omvang der verde diging hebben mij genoopt als gekozen raadsman in de zaak- Menten mijn taak neer te leg gen", aldus mr. Simon, die Menten sedert zijn uitwijzing uit Zwitserland heeft bijge staan. Een Haagse kantonrechter zal in de loop van de volgende week Menten in het gevange nisziekenhuis in Scheveningen horen in verband met zijn ver zoek aan de bijzondere straf kamer van de rechtbank Am sterdam om zijn onmiddellijke invrijheidsstelling te gelasten. De kantonrechter zendt het proces-verbaal van het ver hoor naar de bijzondere straf kamer die dan een datum voor de behandeling van het ver zoek zal bepalen. In zijn brief van 4 februari jongstleden aan de bijzondere strafkamer schreef Menten dat hij geen Nederlander meer is. Hij stelt dat hij statenloos Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Door de stakingsacties van de afgelopen weken zijn, naar het zich laat aanzien, ruim 200.000 arbeidsdagen verlo ren gegaan. De financiële schade voor het bedrijfsleven is echter dankzij de betrekkelijk korte duur van de stakingsacties redelijk beperkt gebleven. Dit heeft premier den Uyl gisteravond meege deeld na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Volgens Den Uyl zal minister Boersma (Sociale Zaken) pas over enkele weken aan de Tweede Kamer de uitkomsten kunnen meedelen van de balans die nu van de stakingsacties en de gevolgen wordt opgemaakt. De premier zei dat de financiële schade van de stakingen niet zo groot zal zijn als wellicht wordt verwacht, omdat de korte stakingsacties nauwelijks hun weerslag hebben gehad op de bedrijven die als afnemers functioneren van de ondernemingen waar gestaakt werd. „Als de stakingen langer hadden geduurd, zou die secundaire uitwerking sterk mee zijn gaan spelen en dan waren de financiële gevolgen veel ernstiger geweest", aldus Den Uyl. Vannacht hebben de nachtploegen in de Rotterdamse haven het werk hervat. In de Amsterdamse haven wordt vandaag weer met het werk begonnen. Dit is het gevolg van het akkoord dat de werkgevers en de vakbonden in de havens in de nacht van donderdag op vrijdag hebben bereikt. Stakers bij de Schelde in Vlissingen hebben gisteren in meerder heid gestemd voor het opschorten van de stakingsacties. Het gisteren in Amersfoort gevoerde open gesprek tussen werkge vers- en werknemersorganisaties in de Zuivelindustrie heeft een aantal misverstanden weggenomen en duidelijk geleid tot een klimaatsverbetering. De werkgeversorganisaties in de Zuivel ver wachten dat de CAO-bespreking dinsdag 1 maart met vrucht zal kunnen worden afgesloten. Deze aanduiding is gebaseerd op de formulering van de ruimte voor een verbetering van de arbeids voorwaarden over een periode van vijftien maanden. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1