droger Zeilsport, steeds natter en DE BOOTTRAILER EN DE WET NOG LIGPLAATSEN GENOEG Registratie snelle boten Boot en computer De watersport in Nederland heeft de laatste vijftien jaar een geweldige expansie te zien gegeven. Er komen steeds meer boten, öok uit de buurlanden België en Duitsland. Het IJsselmeer of wat daar nog van over is groeide uit tot een stuk Europees recreatiegebied. Vraag: ontstaat er een ligplaatsenprobleem in Neder land en zo ja, is dit nijpend? Het antwoord van de deskundigen verraadt een zeker optimisme. Ze stellen dat er nog geen landelijk ligplaatsenprobleem bestaat. Zo worden in buitenlandse tijdschriften voor de watersport grote aantallen ligplaatsen in Nederland aangeboden. Het is heel gewoon dat men een boot adverteert met de toevoeging: „ligplaats over te ne men". Voorts kan men regelmatig nieuw havenaan bod bespeuren, van gemeentewege, van rijkswege, van de provinciale overheden en vanuit particulier initiatief. Wel is het zaak veel meer aandacht te gaan besteden aan een doelmatige indeüng van de beschikbare havenligplaatsen. Er zijn gevallen bekend waar door een meer efficiënte herindeling van de havenboxen ligruimte werd verkregen voor 30 procent meer sche-, pen. De WW ingaan luidt het parool: woekeren met' waterruimte. Het botenbezit (zeil- en motorboten) zou in het begin van de tachtiger jaren de magische kwartmiljoen-grens wel eens kunnen overschrijden. Een wijs waterbeleid is dus geboden. Natuurbescher mingsorganisaties zullen zich samen met belangheb bende watersportorganisaties moeten buigen over beheersaspecten. De ruimte die er nog rest op het IJsselmeer, zal verstandig bevaren dienen te worden. Niemand heeft baat bij het „Kalverstraateffect". Er zijn duizenden kilometers vaarweg in Nederland en ze vragen om gebruik uiteraard zonder de beroepsschippers voor de boeg te dobberen. Op enke le vaargebieden is, in nauw overleg met de belangheb benden (bijvoorbeeld sportvissers en eigenaars van- snelle motorboten) een zonering ingesteld. Niemand hindert iemand. Dat is mogelijk in Nederland. En ook dit moet, alweer volgens de deskundigen, mogelijk zijn: een vrije, ongestoorde vaart, iedereen een lig plaats binnen een straal van vijftig kilometer van zijn woonplaats en vooral rust op het water. Als alle Nederlandse watersporters hun vaargebied wat meer spreiden, kan dit streven gemakkelijk werkelijkheid worden. Onder een snelle motorboot wordt verstaan een race-, glij- of speedboot of soortgelijk vaartuig dat sneller kan varen dan 16 kilometer per uur en niet langer is dan 15 meter. Ze behoren te zijn geregistreerd, een bezigheid waarmee de Rijksdienst voor het Wegverkeer zich belast heeft. Voor de registratie zijn de ruim 300 postkantoren aangewezen die kentekenbewijzen voor motorvaartui gen afgeven, gratis nog wel. Het registratieteken moet duurzaam en goed zichtbaar, met letters en cijfers van tenminste 150 mm hoog, 100 mm breed en met een stamdikte van tenminste 20 mm, in een sterk afwijkende kleur van de ondergrond aan weerszijden van de boot aangebracht worden. Bij nalatigheid kan een boete volgen die van waterschap tot waterschap verschillend is. Inlichtin gen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam, telefoon 05987 - 17920. Van 4 tot en met .13 maart Hiswa in de Amsterdamse RAI mededeling die honderdduizenden watersport-min nende harten sneller zal doen kloppen. Daarvoor is alle reden, want de ten toonstelling zal overweldigender zijn dan ooit, waarbij de kanttekening dat 50 procent van de aangevraagde expo sitieruimte niet eens kon worden geho noreerd. De uitbreiding van het RAI- complex met 20.000 vierkante meter die op de tekentafel staat, lijkt althans voor botenbouwers en -importeurs geen overbodige luxe. Meer dan duizend schepen hebben de 394 exposanten dit jaar in de hallen van de RAI en de belendende havens te tonen. De goedkoopste is de bijboot „Peuleschil" van 395 gulden, de duurste de motorsailer Nordia Ketch 50 S van 660.000 gulden die met zijn lengte van 17 meter 10 tevens het grootste vaartuig op de Hiswa is. Daartegenover het kort ste schip, de bijboot Yak, van 2 meter 13. Het verschil tussen portemonnee en portefeuille. Zeven wereldprimeurs biedt de Hiswa. Daarnaast niet minder dan 44 zeiljach ten en 28 motorjachten die nog niet eerder in Nederland aan het publiek zijn getoond. Om met het eerste te beginnen: drie grote blikvangers in po lyester en staal van eigen bodem, te weten de Contest 42, zeer modern en aangepast aan de smaak van een grote internationale markt; de Doggersbank 15.25, een zeewaardig rondspant motor jacht, en de Nordia 41, met zijn lengte van 12 meter 50 een van de grootste zeilschepen op de tentoonstelling. Voorts de Contessa 28, het jongste ont strikt onderscheid gemaakt worden tus sen de goedkope speelboten en het kwa- ïiteitsmateriaal: opblaasboten die ge schikt zijn voor groot water. Het percentage van ons volk dat op een of andere manier aan waterrecreatie deelneemt, ligt zeer hoog. Er is zelfs een steeds stijgende lijn te onderkennen omdat deze vorm van vrijetijdsbeste ding met al zijn facetten steeds meer binnen het bereik van de lage inko mensgroepen valt, dus ook van de mo dale werknemer. Aanwijzing: 70 pro cent van de watersporters (er varen in Nederland 163.000 plezierboten rond waarvan meer dan de helft kleiner is dan 6 meter) zit onder een bruto inko men van 35.000 gulden per jaar. Bij de motorjachten zal op de Hiswa aanzienlijk veel minder aan snufjes te bespeuren vallen dan bij de zeilboten een verhouding van globaal 1 op 2. In deze sector doen zich ook weinig nieuwe tendensen voor. Meer dan twin tig firma's ten slotte exposeren nieuwe, zeer uiteenlopende produkten in de sec tor accessoires, als daar zijn scheeps- verlichting, radar, stuurautomaten, koelkasten, boilers, gasovens, dekbe- slag, masten, instrumenten en reddings vlotten. PIET SNOEREN AMSTERDAM ral werp van Doug Peterson (lengte 8 meter 43, zeiloppervlak 33 vierkante meter, 6 slaapplaatsen); de Cobra 750, een mo dern ontwerp uit Engeland; de Spirit 32, afkomstig uit België, maar ontworpen door de Nederlander Jac de Ridder; en ten slotte de 8 meter 53 lange Britse Salterns Stag. Pronkstuk is ook de sta len multiknikspant Tielsa van 19 meter waarmee Dirk Nauta gaat deelnemen aan de Whitbread Round the World Race. Dit vorstelijke schip staat op het plein voor de RAI tentoongesteld evenals een Trintella van ruim 14 meter 50, waarmee een Nederlandse jachtbou wer zijn 25-jarig jubileum onderstreept Extra aandacht verdient voorts de op het buitenterrein geëxposeerde „Regen boog", het meest fotogenieke klasse schip op de Nederlandse wateren dat zijn 60-jarig jubileum viert. Men bouwt er momenteel weer enkele van. Trends in de watersport. Enkele boten op de Hiswa geven aan welke richting de nieuwe vormen van de zeilsport in slaan. Het gaat om de Hobie Cat de Laser, de Optimist, de nieuwe Tasar en de Windsurfer. Maar er zijn nog meer typen te noemen die kenmerkend mo gen heten voor de jongste tendens in de zeilerij zoals de navolgers van de Laser, de X4 en de Estel, de Surfix, vergelijkbaar met de Tasar, de Prindle 16 die verwantschap vertoont met de Hobie Cat 16 en dan natuurlijk andere zeilplanken zoals de Shark, de Windgli- der en de Windrider. Allemaal produk ten van kunststof, dus zonder de onder- houdszorgen van houten schepen. Win- teronderhoud en -berging kennen de zeilers van deze nieuwe generatie niet. Velen hebben zelfs geen zomerligplaats. Na elke tocht of wedstrijd neemt men de boot gewoon mee naar huis waar men hem parkeert in de tuin, de garage of voor de deur. Een hiermee parallel lopende tendens betreft de kledij zoals die op de Hiswa te zien is. Vroeger hulde men zich in jopper, oliegoed (bij overkomend buiswater of regen) en droeg men de zeilpet op het hoofd. Nu draagt men wetsuit (rubber duikpak), reddingsvest en daarover broek of trui of een glad rekbaar pak, hoofdzakelijk ter bescherming van het kwetsbare du re duikerspak. Uit dit verschil in kleding blijkt duide lijk het verschil in de manier van varen. Vroeger was het niet de bedoeling dat men omsloeg, maar tegenwoordig hoort omslaan bij het zeilen met zwaardboten als vallen bij voetballen. De moderne boot is erop ontworpen dat de zeiler hem zonder hulp weer overeind kan zetten om ongestoord zijn weg te vervol gen. Bij windsurfen moet men er hele maal van uitgaan dat men in het water terecht komt Dus is er slechts keuze tussen zwempak of wetsuit. De moderne vormen van zeilen hebben twee dingen gemeen, namelijk snelheid en'contact met het water. Men hangt of staat dicht bij het water, waardoor de indruk van snelheid nog wordt ver hoogd, maar men wordt wel nat Een ander typisch kenmerk van de moderne zwaardboot is de eenvoud van tuig en uitrusting. De klassevoorschriften zijn zo gesteld dat er niet of nauwelijks aan veranderd kan worden. Opvallend is ook dat de nieuwe zeilboten er helemaal op ingericht zijn vanaf het droge ge bruikt te worden. Zo kan men bij voor beeld de Tasar niet onbemand aan de steiger achterlaten omdat hij dan omslaat. De fok kan niet gestreken worden, evenmin trouwens als het grootzeil van de Laser. Het optuigen gebeurt op het droge en een en ander is zo uitgevoerd dat men er snel en gemakkelijk mee klaar is. Andere trend: de vraag naar boten die op het autodak vervoerd kunnen wor den, stijgt met sprongea Het water blijkt te trekken. Wanneer ergens door bij voorbeeld zandwinning een plas of waterbekken ontstaat, volgt onmiddel lijk waterrecreatie in de vorm van op blaasboten, mini-zeilbootjes en zeilplan ken. Het strandleven aan de Noordzee kusten is ook veranderd. Er wordt niet alleen meer gezwommen en gezonne baad. Recreërend Nederland kiest het ruime sop met allerlei vaartuigjes: ka no's, opblaasboten, speedboten, wed strijdzeilboten en niet te vergeten de zeilplank. De boottrailer is in toenemen de mate een normale verschijning in het zomerse verkeer geworden. Nog een voudiger is het gesteld met de opblaas boot die als een pakje in de kofferruim te verdwijnt Daarbij moet wel een De 8 meter 53 lange, stoere Salterns Stag uit Engeland is een van de zeven wereldprimeurs op de Hiswa. De populaire Waterlandserie is uitgebreid met dit model: de 50. De Brasser 25, ontworpen door Robbert Das, met de nieuw ontwikkelde DAS-tui- gage die op geen enkel ander jachttype wordt toegepast. De 22-ste Hiswa (verwacht aantal bezoekers 250.000) wordt gehouden van vrijdag 4 tot en met zondag 13 maart in de Amsterdamse RAI, die gezien de toeloop het best met het openbaar vervoer te bereiken is. Openingstijden dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Op zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur. Toe-' gangsprijs 6 gulden. De tentoonstel ling is behalve aan de watersport in al zijn facetten ook aan kampe ren gewijd. In de entreehal van de RAI staan tijdens de Hiswa twee computers opgesteld. Nieuw is dit jaar dat naast de specificaties van alle binnen- en buitenmotoren alle vitale gegevens van de geëxposeerde boten en jachten zijn opgenomen, van de kleinste tot de grootste, de lichtste tot de zwaarste, de goedkoopste tot de duurste. De geïnteresseerde bezoeker hoeft slechts een kort vragenformulier in te vullen. De computers verstrekken dan een gerichte, gerubriceer de, uitgebreide en overzichtelijke opgave van de honderden merken en typen boten en motoren alsmede alle belangrijke gegevens, naam en adres van de fabrikant of importeur en het nummer van de stand waarop deze boten en motoren te zien zijn. Belangstellenden voor zeilboten zullen bovendien baat vinden bij het boekje „Kies uw zeilboot 1977" (een Elsevier-uitgave) dat foto's, tekeningen en gegevens van meer dan 200 zeilboten tot een lengte van 9 meter bevat Het verschijnsel boottrailer heeft een radicale om mezwaai teweeg gebracht in het watersportgebeu- ren. De wedstrijdzeiler werd plotseling zeer mobiel; iedere week kon hij op een andere plaats aan de start verschijnen. Ook de bezitters van toerzeiljacht-, en en motorboten ontdekten de trailer en zochten andere vaargebieden op; men nam de boot mee op vakantie zelfs over afstanden van duizenden kilometers. Hoe zit dat wettelijk? In beknopt bestek een paar belangrijke zaken waarmee men rekening dient te houden. 9 Boot en trailer wegen samen meer dan 750 kilo. Nodig zijn een registratiebewijs, te verkrijgen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer, kosten 35 gulden; een aanvullingsblad trekhaak, kosteloos; een identi teitsbewijs (doe dat gelijktijdig voor de boot), even eens kosteloos en op vertoon van aankoopfaktuur verkrijgbaar bij het plaatselijk belastingkantoor; en ten slotte een registratieverklaring plus nummerbe- wijs, uitgegeven door het plaatselijk belastingkantoor, kosten 15 gulden per jaar voor een trailer die tussen- de 50 en 150 kilo weegt en voor elke 100 kilo daarboven telkens 15 gulden meer. Boot en trailer wegen samen minder dan 750 kilo. Alleen nummerbewijs plus registratieverklaring zijn verplicht, verkrijgbaar bij het plaatselijk belasting kantoor. Als men over de grens gaat, is een identi teitsbewijs voor de trailer nodig. Houdt er rekening mee dat door het toevoegen van bagage in de boot het gewicht de 750 kilo kan overschrijden. Een trailerrem op alle wielen is verplicht als de trailer plus boot meer wegen dan 750 kilo of meer dan de helft van het lege gewicht van de trekauto. Tot 1500 kilo kan men of gebruik maken van een losbreekinrichting of van een hulpkoppeling. Een van beide voorzieningen moet gemonteerd zijn, echter nooit beide tegelijk. Boven 1500 kilo mag alleen de losbreekreminrichting worden gebruikt. De boot mag niet breder zijn dan 2 meter 50 en de hoogte van boot plus trailer mag de 4 meter niet overschrijden. De mast van een zeilboot mag men mee vervoeren, mits hij, gerekend vanaf de traileras, niet verder dan 3 meter 50 uitsteekt. Uitstekende delen moeten voorzien zijn van een rode lap. Inlichtingen: Rijksdienst voor het Wegverkeer, Den Haag, telefoon 070 - 614591. Een andere wereldprimeur is de Doggersbank, snel, zeewaardig en ook bij Ook een wereldprimeur is deze Aesticat 530, een catamaran die zich vooral De speedboot rukt nog steeds op. Niet vergeten dat registratie nodig is. lage snelheden zonder hinderlijke hekgolven. leent voor brandingzeilen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15