„Eenarmige bandiet" geeften neemt CeidAeSotncmt TROOST BIJ GIFTIGE VRUCHTEN VAN FRUITAUTOMAAT VERHALEN VAN VERSLAAFDEN GRENZEN AAN ONGELOOFLIJKE ;#WÉj Nederland kent nog geen stad als Las Vegas, waar het kan voorkomen dat in één hotel 500.000 dollar per dag wordt vergokt in dui zend fruitautomaten en op 50 Black Jack tafels. Maar ook hier boeken de gokrobots grote terreinwinst. Dit gaat gepaard met een nieuwe vorm van verslaving. Er zijn mensen, die zich de blaren op de handen spelen, in de ban van een magisch bezweringsritueel. Het winnen van de „jackpot" is hun hoogste ideaal. Ze zien er naar uit als naar een wonder, dat alle moeilijkheden zal oplossen en hun leven een nieuwe wending zal geven. Deze speelwoede is niet afhankelijk van wel stand, intelligentie of opleidingsniveau. Oude mannen en vrouwen vergokken soms binnen een kwartier hun AOW-uitkering, meer wel- gestelden komen aan scores van 1000 tot 1500 gulden per dag, buitenlandse werknemers zoeken troost bij de giftige vruchten van de fruitautomaat. De laatste tijd is er weer veel alarmerends te berichten over dit dwangmatig gedrag. In Amsterdam kwamen bekentenissen los van mensen die aan een groepstherapie deelna men om voor hun kwaal genezing te zoeken. Het topje van de ijsberg kwam boven water. Onbetaalbare schuldenlasten, geruïneerde ge zinnen, de vlucht voor allerlei problemen. Een groep psychologisch geschoolde begelei ders van het Jongeren Advies Centrum te Amsterdam heeft vijftien verslaafden terzij de gestaan in hun strijd om er van af te komen. Ook in andere landen bestaan derge lijke groepen. De „eenarmige bandiet" is internationaal bekend. „Anonieme Gokkers" proberen elkaar evenals de A.A. op de been te houden. De achtergrond van hun bekom mernissen wordt gevormd door een „multina tionale" industrie, die de speelautomaten fa briceert, verhandelt en exploiteert. Ook in Nederland. Bestuursleden van de Vereniging Au tomatenhandel Nederland (V.A.N.) hebben de laatste tijd weer veel sla peloze nachten. Terwijl zij streven naar „een maatschappelijk verant woord en ordelijk economisch ver keer in deze betrekkelijk jonge bran che", blijft de „eenarmige bandiet" zich aan hun toezicht onttrekken. De-~ ze gangster fungeert nog altijd als symbool voor de naar schatting 50.000 speelautomaten die nu in ons land hun legioenen verslaan. Hij kwam in de vooroorlogse crisisjaren als ver spieder over de grenzen en viert onge kende triomfen, nu een nieuwe malai se zich begint af te tekenen. Intussen is dit sujet ook die ene arm kwijtge raakt. Het mechanische apparaat met de grote handle is vervangen door automaten, voorzien van een veder lichte drukknopbediening. De hedendaagse fruitautomaten zitten vol elektronica en winnen dank zij een geavanceerde computertechniek aan onfeilbaarheid. Wat gebleven is zijn de appels, abrikozen, peren, pruimen en kersen die, in doorgaans vrij ordinaire kleuren, hun rondjes draaien, zodra een kwartje of gulden in de gleuf is geworpen. Komen zij in bepaalde combinaties tot stilstand, dan kan de bediener van het apparaat recht doen gelden op „vrije spelen". Het wachten is echter gericht op dat „moment su prème" waar iedere speler hunkerend naar uitziet: het flitsen en ratelen van een machine die de grote prijs (jack pot) uitkeert in een waterval van mun ten. Geen visioen kan voor een harts tochtelijke bespeler van de totempaal of kuif (zoals de apparaten ook wel genoemd worden) uitgaan boven deze verrukking/ Theoretisch levert het hem alleen maar een overweldigend aantal vrije spelen op, maar het is een publiek geheim dat in de meeste cafés de muntjes inwisselbaar zijn voor geld. Vrij veel geld soms, vooral als er b"!gokt wordt in etablissementen waar men de hand licht met wettelijke be palingen, t.a.v. de kansspelen, zoals een maximum aantal van 20 vrije spelen. Maar afgezien van de reële winstmo gelijkheden grijpt de speelwoede in een onrustbarend tempo om zich heen, met meer uitwassen dan de V.A.N. lief is. Er komt de laatste tijd weer veel aan het licht Nog geen jaar geleden bleek een portier in Amsterdam 75.000 gulden ontvreemd en in automaten vergokt te hebben. Recente bekente nissen van verslaafden verenigd in een groep „Anonieme Gokkers" gren zen aan het ongelooflijke. Mensen die hun aandrift om tienduizenden gul dens in fruitautomaten te stoppen niet kunnen weerstaan en via persoonlijke leningen en hypotheken aan geld trachten te komen, nemen ten einde raad deel aan deze groepstherapie. Bekend zijn ook de verhalen van een zame weduwen en bejaarden, werklo zen en minimumloontrekkers, die hun schamele inkomen op dezelfde manier zien verdwijnen. Een des te groter wordt de verleiding, naarmate de kas ten nieuw terrein veroveren. Ze staan niet alleen in speelhallen en cafés, maar wekken ook de goklust op in discotheken, op campings en in jeugd huizen. Wasserettes, snackbars*, siga renwinkelssoms (annex postagent schap!) en zelfs garages met fruitauto maten behoren al niet meer tot de uitzonderingen. Eén van de grootste exploitanten kreeg onlangs een schouderklopje van het Engelse vakblad „Coin Slot Inter national", omdat hij in zijn giganti sche speelpaleizen te Scheveningen de kinderen liet spelen. In zijn „Kiddy Ranch" en „Silver City" had hij voe tenbankjes gemaakt en poten van ap paraten af laten zagen, om ook kleu ters gelegenheid te geven amuse mentsautomaten te bespelen. Zij mo gen zich nog niet wagen aan de verbo den vruchten van gokmachines, maar kunnen in onvervalste Western-style hun hart ophalen aan andere toestel len, terwijl vader in een andere hal het fruit op een rijtje probeert te krijgen en moeder uitrust. De kinder spelen leveren muntjes op, geldend als betaalmiddel voor snuisterijen en snoep. Jong geleerd, oud gedaan. Een voor namelijk in Engeland en Amerika ge vestigde industrie (ook Japan is in opmars) put zich uit in vindingrijkheid en zorgt telkens voor nieuwe modever schijnselen. De produkten worden in ons land gretig afgenomen. Intussen trachten ongeveer vierhonderd geor ganiseerde fabrikanten, groothandela ren, importeurs en exploitanten zich te beschermen tegen het kwade dag licht, dat hun nering beschijnt. Hun voorgangers waren ten slotte onder wereldfiguren in Amerika, die het gokken mechaniseerden en onder be dreiging met géweld de exploitatie voor zich opeisten. Complete oorlogen tussen gangsterbenden, politieke ver wikkelingen en schandalen begeleid den de opmars van het leger eenarmi ge bandieten. De tijd dat een burgemeester (La Guardia van New York) persoonlijk de toestellen kort en klein sloeg en de poten er van confisceerde als wapen stokken voor zijn agenten, behoort tot het verleden. Een onberispelijk gezel schap als de V.A.N., aangesloten bij het Koninklijk Verbond van Onderne mers is gesprekspartner geworden -atssecretarissen en directeu ren-generaal. Als ze in juridische ver wikkelingen verstrikt raken, kunnen zij een beroep doen op hun eigen onbesproken adviseurs van de Prof. dr. Schuhstichting: twee hoogleraren aan de TH in Delft. Voorzitter H. van Dessel uit Meijel schat dat zijn bedrijfstak wel 15.000 mensen werk verschaft De amuse mentsautomaten omvatten veel meer dan alleen maar de uprights (vakterm voor fruitautomaten) in hun eindeloze verscheidenheid. Het wemelt in ons land van de flipperkasten en jukebo xen, die ook wel hun kwartjes opeisen maar geen klemmend beroep doen op de goklust. En nog veel onschuldiger zijn de kippen in speeltuinen, die al kakelend hun surprise-ei leggen en het kunststoffen gedierte dat door kinde ren bereden kan worden terwijl moe der winkelt. Voetbal-apparaten en al lerlei andere spelen brengen de mens heid al evenmin op slechte gedachten. Toch zijn er nog andere facetten aan deze branche, waardoor de gemoede ren soms in beweging komen. Vooral in de speelhallen staan vernuftige in strumenten opgesteld, die een beroep doen op sluimerende gewelddadigheid en agressie. Dank zij de elektronische technologie kan men zich daar uitle ven als motorduivel, supercoureur, astronaut en scherpschutter. Zittend op een kunstlederen kruk kan iede reen hier in een Flying Fortress vlie gen en watertoren, fabrieken en han gars in puin gooien. Het neerschieten van cowboys en indianen in een ver bluffend driedimensionaal Wild-West- decor behoort tot de geliefkoosde be zigheden. Toch schijnen ook in deze sector grenzen te bestaan. Een storm van verontwaardiging stak onlangs op, toen een nieuw toestel werd geïn troduceerd waarbij men als „automo bilist" de opdracht heeft zoveel moge lijk voetgangers te rammen. Het is overigens maar één van de lichtelijk huiveringwekkende attracties in dit genre. De V.A.N. heeft 't dus niet gemakke lijk. Voorzitter H. van Dessel: „Ten onrechte is ons image nog niet vrij van het criminele verleden. Wij beho ren niet tot een mafia en zijn geen gangsters. Er is ons alles aan gelegen om misstanden uit de wereld te helpen en de consument te beschermen tegen beunhazerij en uitbuiting". Toen in 1973 de wet op de kansspelen werd versoepeld, is een duidelijke po sitiebepaling van de speelautomaten achterwege gebleven.V.A.N.-functiona- rissen vormen nu samen met vertegen woordigers van „Economische Zaken" en „Justitie" een interdepartementale werkgroep, die daarin klaarheid moet brengen. Het wachten is op een inte rimrapport en dan een uniforme, lan delijke regeling. Rechtstreeks geld uit betalende machines zijn overal verbo den, maar controle op de verzilvering van vrije spelen is vrijwel onmogelijk. Een meer gedetailleerde regeling van het „gokwezen" wordt nu aan de ge meentebesturen overgelaten, die via hun politieverordeningen soepel of ge streng kunnen optreden en gul of spaarzaam zijn met vergunningen. De tolerantie kan van plaats tot plaats verschillen. De grote boosdoeners blijven de „uprights". Zeer tot ergernis van de V.A.N. leiden de fruitautomaten voor namelijk in Amsterdam tot wantoe standen, waardoor de hele branche in discrediet dreigt te geraken. Lang niet alle exploitanten zijn keurig georgani seerd. Er wordt veel gerommeld met „opgevoerde" machines, zodat ver slaafden hun ziekelijke goklust kun nen botvieren met „inzetten" tot 20,- per handomdraai. Het ontbreekt er aan de strenge controle, waardoor bij voorbeeld steden als Rotterdam en Eindhoven zich onderscheiden. De „grote bazen" van de vereniging kunnen de zaak niet helemaal onder controle krijgen zolang geen verplich ting bestaat zich aan de voorschriften van deze organisatie te onderwerpen. Hun miljoenenomzet (gezamenlijk zou den de speelautomaten jaarlijks een miljard gulden opslokken) wordt door duistere elementen bedreigd. Een to taal verbod van het „rollenspel" zoals dat in België van kracht is geworden, zou voor hun branche funeste gevol gen kunnen hebben. Het lijkt hun verstandiger om de automaten alleen in horecabedrijven te plaatsen, waar dan automatisch gebruik door kinde ren (de wettelijke minimum leeftijd is zestien jaar) verhinderd zou worden. De vraag of fruitautomaten recht streeks een winstje in geld moeten gaan uitbetalen is nog in discussie. Tal van landen (waaronder de helft van alle kantons in het fatsoenlijke Zwit serland) staan dit toe, onder stringente bepalingen en controle overigens. De t mogelijkheid om dit spel te beoefenen op Money Spinner, Super Gamble, Lucky Twin, Crazy Seven, Happy Clown, Golden Circle, Goldfinger of hoe ze dan ook mogen heten moet volgens de V.A.N. blijven bestaan. Er is sprake van een onmiskenbare be hoefte zegt men. Een nieuwe industrie draait op volle toeren. Honderden monteurs jakkeren in hun auto's met mobilofoon door het land om defect geraakte machines te gaan repareren. En evenzoveel afgezanten van de ex ploitanten reizen langs cafés en speel hallen waar zij de winst gaan incasse ren. Dat gebeurt meestal op fifty-fifty basis. De caféhouder behoeft alleen maar toe te staan, dat het apparaat wordt geplaatst en elektrische stroom gebruikt In ruil daarvoor krijgt hij de helft van de opbrengst. Zelfs als hij „uitbetaalt" schiet er nog ge noeg over om de kast in zijn zaak te tolereren. Alle verslavingsellende ten spijt over schrijdt de eenarmige bandiet steeds meer grenzen. Vanuit Nederland zijn onlangs 35 gereviseerde fruitautoma ten verscheept naar het verre Sierra Leone. En de nieuwste attractie waar Russen voor in de rij staan zijn rissen flipperkasten in hun vermaakcentrum .van. het Gorkipark. De machines zijn daar achtergelaten door een Neder landse exposant, wiens ratelende en flitsende toestellen de Russen meteen in hun greep kregen. Dezer dagen heeft de „Church of Eng land" pogingen gedaan speelautoma ten te weren uit zalen waar toch al bingo gespeeld wordt. Voor en na de massale bingoparty's (waar 6 miljoen Engelsen regelmatig aan deelnemen) en in de pauze werpt men zich mas saal op deze kasten. Een gokdrift waar de kerk het te kwaad mee kreeg. Gokken behoort tot de onaantastbare verworvenheden van het trotse Albion waar de fiscus jaarlijks 265 miljoen pond int aan „betting en gambling"- belasting. Terecht kunnen de Britten er op wijzen, dat Charles Dickens reeds in 1836 de leden van z'n Pick- wickclub een soort flipperkast liet bedienen in de Peacock Tavern. Deze voorloper van de huidige apparaten bestond uit een omrand bord met spijkertjes, waartussen de knikker zich een weg moest zoeken. In de twintiger jaren is, alle beeldenstormen ten spijt, Chicago het centrum van de goksyndicaten geworden en nu nog speelt die stad een rol in de produktie van speelautomaten. Het zijn ook nog altijd de „grote jon gens" die de controle over deze markt in handen hebben. Ook in ons land zijn enkele namen een begrip en hun invloed strekt zich uit tot andere sec toren van de amusementsindustrie, zoals lunaparken en discotheken. In tegenstelling tot hun Amerikaanse pio niers, geven zij aan legalisatie en wet telijke ordening de voorkeur en dis tantiëren zij zich van de „wilde markt". Het is trouwens de enige mo gelijkheid om hun voortbestaan te ga randeren. Met hun perfecte organisa tie staan zij klaar om de overheid behulpzaam te zijn. Er zijn exploitan ten die 800 kasten onder hun beheer hebben. De dure (tot 10.000,-) en ingewikkelde apparatuur, waar geen onderhoudsgarantie op wordt gege ven, is voor particulieren vrijwel onbe reikbaar. Zij beschikken niet over de vereiste know-how en gespecialiseerde monteurs, zoals de „vliegende briga des" van de in totaal 600 exploitanten die bliksemsnel storingen komen op heffen. Er mag geen minuut verloren gaan! In 't V.A.N.-blad „Benelumat" (uitge geven in samenwerking met de Belgi sche en Luxemburgse branche) werd onlangs een Duitse professor te hulp geroepen om aan de fruitautomaat lof toe te zwaaien. Het toestel zorgt voor sublimatie en helpt frustraties uit de wereld, is neutraal, precies en onom koopbaar en bewerkstelligt via ludie ke elementen (licht, kleur, toetsenbor den en beweging) een aangename ont spanning, aldus deze geleerde. In Duitsland, zo is vastgesteld, maakt 80 pet. van alle jongeren tussen 17 en 25 jaar wel eens gebruik van deze speelautomaten. Alle opwekkende be richten ten spijt, slaagt men er echter niet in, de ellende van deze nieuwe dwangneurose te verheimelijken. De fruitautomaat is voor honderden een zame mensen de laatste strohalm ge worden, waar zij zich aan vastklam pen. Er is dan ten slotte toch nog iemand, die een hand naar hen uit steekt. De hand van de éénarm. Daar schuilt zoveel symboliek en nostalgie in, dat veel fabrikanten hun elektri sche apparaten weer gaan voorzien van zo'n onnodige hefboom. LEO S. LEEUWIS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13