Kans op voortzetting van huidige regering gestegen Belastingdienst maakt bezwaar tegen 'ruil van arbeidskrachten' fiddóc SomxMit REGEERAKKOORD PVDA/PPR Kijkers minder geprikkeld door tv-reclame „Imago tandartsen inderdaad slecht" Over politiek gesproken CNV: Wetsontwerpen gezondheidszorg drastisch wijzigen Werkloze bouwvakkers bestraft BINNENLAND LF.IDSE COURANT PAGINA 9 BESTUURSLID BEKENT: Van een onzer verslaggevers) JTRECHT „Het imago van de tandartsen is inderdaad slecht, lit kan alleen maar worden verbeterd door het publiek met de rootst mogelijke openheid in te lichten, zodat het zelf de chrijnende tegenstelling van particuliere patiënten met 'patien- en, die het moeten hebben van het ziekenfondspakket, kan zien". )nder meer met deze woorden heeft de heer A. Heyboer, bestuur lid van de sectie tandheelkunde aan particuliere patiënten (Stapp)" »an de Nederlandse maatschappij ter bevordering van de tandheel- tunde gereageerd op uitlatingen van de heer J. Carpay, oud-be- jtuurslid van deze maatschappij. De heer Carpay had verklaard at veel tandartsen patiënten selecteren op hun inkomen en dat !e „Stapp" hierdoor overheidsingrijpen afdwingt. Ook merkte hij p dat de tandartsen gemiddeld een jaaromzet hebben van meer an drie ton en dat ze ook netto meer verdienen dan de meeste :ademici. e heer Heyboer voert hiertegen aan, dat de tandarts te maken eeft met veel risico's, waaronder pensioenreservering. „De meeste cademici hebben vele sociale zekerheden en pensioen, die de vrije ndernemer nooit zal kunnen verwerven". Vliegjesplaag op de Veluwe RNHEM - De eluwe wordt mo- enteel geteisterd nor een vliegjes- aag. De plaag die ongewoon is Dor de tijd van ;t jaar, is waar schijnlijk het ge volg van de zachte winter en de eerste warme dagen. Een jampotje vol van deze vliegjes, die zich gisteren in grote getale op au toruiten en in plas tic containers nes telden, wordt nu onderzocht op de Landbouwhoge school in Wagenin- gen. Mary niet erg onder de indruk „Ach, over honderd jaar denken ze, dat het iemand is die over de Waal ge zwommen is" zei actrice Mary Dres- selhuys gisteren in Tiel, waar ter gele genheid van haar zeventigste verjaar dag een borstbeeld van haar werd ont huld. Mary heeft het grootste deel van haar jeugd in Tiel doorgebracht en daarom had het ge meentebestuur op dracht aan Zuster Jesualda gegeven om het beeld te ver vaardigen. Het tweede debat-Menten, gisteren in de Tweede Kamer gehouden, heeft duidelijk gemaakt dat de verkiezingsstrijd tussen de PvdA en het CDA tot 25 mei steeds heviger zal worden. De PvdA is er in dit geval schuldig aan, wanneer het CDA zich feller, dan tot nu toe zal opstellen. Want de socialistische Tweede Kamerfractie heeft minister Van Agt lijsttrekker van het CDA gisteren in feite onbekwaam verklaard om zijn ministeriële functie op justitie te vervul len. In het verlengde van deze vaststelling zou het voor de hand gelegen hebben, wanneer de socialisten daarna een motie van afkeuring tegen de minister zouden hebben ingediend. Dat is de normale politieke gang van zaken in het parlement. N iets echter van dit alles. De PvdA weet maar al te goed, dat een motie van afkeuring tegen de vice-premier van het kabinet-Den Uyl de val van dit kabinet zou hebben veroorzaakt. Vooropgesteld, dat de motie zou zijn aangeno men. Voor de PvdA zouden hiermee verschillende politieke plannen verloren gegaan zijn, zoals de behandeling van de ontwerpen op de ondernemingsraden, de grondpolitiek, de vermogensaanwasdeling en de investeringsrekening. En juist voor deze ook voor de PvdA zeer belangrijke kwesties is de medewerking van de KVP en de AR, beide partners in het CDA onontbeerlijk. Daarom derhalve wel een negatief oordeel over de minister van Justitie, maar om opportunistische redenen geen motie van afkeuring. Voor de gewone Nederlander, die probeert de Nederlandse poli tiek zo goed mogelijk te volgen zal dit moeiiijk te begrijpen zijn. De minister deed er daarom goed aan dit optreden van de PvdA te veroordelen. ronmgse jolitie zoekt lyromaan (Van een onzer verslaggevers) ïRONINGEN De Groningse lolitie speurt met man en macht laar een pyromaan, die in korte ijd zes branden heeft gesticht n de binnenstad. De bewoners lebben de schrik ook te pakken, ïu vanmorgen opnieuw een >and uitbrandde, n de afgelopen week brandden log drie panden tot de grond oe af, waaronder een studen-' enpension. Bij geen van de ^branden raakten mensen ge- ^Kwond. Deze week gingen boven- dien twee auto's in het Gronin- r ger stadscentrum in vlammen 'op. In alle gevallen is de politie Jrvan overtuigd dat de branden angestoken zijn. ^Urenco-onderzoek mogelijk eind maart rond SCHIPHOL (ANP) Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken hoopt tegen het einde van de volgende maand de re sultaten aan de Tweede Kamer voor te leggen van zijn onder zoek naar de mogelijkheden om onder bepaalde voorwaarden de Urenco-fabriek voor verrijkt uranium in Almelo te laten uit breiden. De minister heeft dit gistermid dag op Schiphol verklaard na terugkeer van zijn bliksembe zoek aan de Braziliaanse hoofd- stad Brasilië. De bewindsman heeft de Braziliaanse regering Ben uiteenzetting gegeven van het standpunt van de Neder landse regering ten aanzien van de garanties die volgens Neder land gepaard moeten gaan met leveranties van verrijkt ura nium aan Brazilië. Twijfel over de verstrekkendheid van deze garanties is één van de belang rijkste elementen in het verzet tegen de uitbreiding van de Urenco-frabriek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kansen op voortzetting van de regeringssamenwerking tussen de progres sieve partijen en het CDA na de verkiezingen zijn gestegen nu PvdA en PPR een regeerak koord hebben gepresenteerd dat vrij algemeen als gematigd wordt beschouwd.. Op sommige onderdelen, is sprake van forse meningsver schillen, maar volgens politieke kringen zijn deze overbrugbaar. PvdA-lijsttrekker premier Den Uyl heeft al laten weten dat hij met dit akkoord in de formatie-onderhandelingen met het CDA „uit de voeten" kan. PvdA en PPR willen de defensie-uitgaven de komende vier jaar terugbrengen van 3,5 tot 3 procent van het nationaal inkomen. Vergeleken bij de huidige defensiebegroting zou dat neer komen op een besnoeiing van ongeveer ander half miljard gulden. Voorts willen de progres- seieve partijen de atoomtaken van de krijgs macht afstoten en stellen zij nogal wat voor waarden aan het NAVO-lidmaatschap van ons land. Het is zeker dat deze wensen bij het CDA op grote bezwaren stuiten. Meningsverschillen zijn er ook over de mate van medezeggenschap van werknemers in de bedrijven, ook tussen PvdA en PPR onderling, die zich toespitsen op de samenstelling van de raad van commissarissen. Op het terrein van de abortus liggen de stand punten tussen PvdA/PPR en CDA zoals be kend, ver uiteen. Volgens PvdA en PPR moet in een nieuwe regeling worden gewaarborgd, dat de vrouw beslist, de strafbaarstelling van de arts verdwijnt en de abortus in het zieken fondspakket komt. Een bron van onenigheid vormt ook de gelijk berechting van samenlevingsvormen. Waar het CDA het gezin (als „hoeksteen van de samenle ving') voorop stelt, willen de progTessieven dat alle samenlevingsvormen worden gelijkge steld. Een belangrijk punt uit het vijftien onderwer pen tellende regeerakkord is ook: Geen nieuwe kerncentrales en geen uitbreiding van bestaan de nationale en internationale kernenergiepro- jekten, aaaronder ook het ultra-centrifuge-pro- jekt in Almelo. „PvdA en PPR prediken de onaantastbaarheid van het regeerakkoord niet meer zoals het bij het progressieve programma Keerpunt '72 het geval was. Over dit regeerakkoord valt dus blijkbaar te praten." Dit was gisteren de eerste reactie van CDA-lijsttrekker Van Agt. De frac tievoorzitter van D'66, Jan Terlouw, is na lezing van het concept-regeerprogramma van PvdA en PPR „bepaald optimistischer" geworden over de mogelijkheden om na de verkiezingen opnieuw een coalitie te vormen tussen PvdA PPR, D'66 en het CDA. Prins Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan een scheeps werf in Vollenhove waar binnenkort het bijna voltooide kacht Flyer" van stapel zal lopen. De Flyer zal meedoen aan de Withbread- Race-round-the- world, die op 18K juni in Plymputh van start gaat. Hier kijkt de prins door een beschermkap naar het snijden van aluminiumpla- ten voor het schip. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In 1976 stond het Ned. kijkpubliek niet nega tiever tegenover televisie-recla me dan in 1973 bij het toen gehouden onderzoek. Toen was er sprake van irritatie gewekt door reclame-spots. Positieve aspecten van tv-reclames krij gen nu meer nadruk dan nega tieve. Dit blijkt uit een nieuw onder zoek, dat de STER liet verrich ten door het Ned. Centrum voor marketing analyses. Volgens een, naar het centrum verzekert, betrouwbare en bruikbare irri* tatieschaal werd een irritatie- score per filmpje vastgelegd. Hierbij werden 72 nieuw aange boden spots beoordeeld. Slechts zes hiervan bewogen zich bij de publieksbeoordeling in het grensgebied van de irriatie. Alle adverteerders, die één van de 72 films hebben aangeboden, wor den gedetailleerd ingelicht over de onderzoekresultaten, aldus de STER. Met ingang van 1 januari 1978 zal de STER de irritatiemeting weer toepassen voor nieuwe commercials, wan neer de STER-directie een be langrijke mate van irritatie aan nemelijk acht. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond Vindt het onjuist om de organisatie van de gezondheidszorg en de Vaststelling van de tarieven voor de medische dienstverlening in Iwee afzonderlijke wetten te regelen en de uitvoering op te dragen tan afzonderlijke instellingen. In een aan de tweede kamercommissie voor de volksgezondheid toegezonden commentaar op de Wetsontwerpen voorzieningen Ge zondheidszorg en Tarieven Gezondheidszorg bepleit het CNV dan lok samenvoeging tot één wet. Als de wetgeving wordt geconcen treerd, zou kunnen worden volstaan met één adviesorgaan inplaats van drie. De Ziekenfondsraad kan dan namelijk worden omge bouwd tot een raad voor de gezondheidszorg, waarin ook de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven kunnen worden opgenomen. Deze raad, dan het enige advies- en beleidsvoorbereidende orgaan van de minister, moet naar de mening van het CNV bestaan uit kroonleden, vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en onafhankelijke deskundigen. De hulpverleners of hun vertegen woordigers kunnen hun deskundige inbreng leveren in advies- of overlegorganen van de raad. In deze opzet, aldus het CNV, past een samenvoeging van zieken fondsen tot regionale raden voor de gezondheidszorg. Hun taken: de technische uitvoering, het afsluiten van overeenkomsten met instellingen, inrichtingen en medewerkers en het opstellen van plannen voor goed op elkaar afgestemde voorzieningen in de regio. De „CNV-opzet" kan wordenverwezenlijkt met handhaving van het bestaande systeem van premieheffing. Het christelijk vakverbond geeft er echter de voorkeur aan, de gezondheidszorg helemaal te financieren uit de algemene middelen of via een bestemmingshef fing. Weer meer eerstejaars Den Haag (ANP) Voor hetko- mende studiejaar hebben zich 31.766 eerstejaars aangemeld voor een plaats op een universi teit of hogeschool. Dit betekent een toename van bijna 13 pro cent in vergelijking met het aantal vooraanmeldingen dat vorig jaar werd geteld voor het thans lopende studiejaar. De gegevens komen van het Centraal Bureau Aanmelding en Plaatsing. Het grote verschil is wellicht mede toe te schrijven aan het feit, dat men er aan gewend raakt zich tijdig te moe ten aanmelden, namelijk voor 1 december. Ook op 20 december werden de nieuwe aanmeldin gen geteld en toen waren het er al 29.749 of 1.635 meer dan de 28.114 die in januari '76 stonden genoteerd. Het aantal eerstejaars studenten bij het wetenschappelijk onder wijs bleek in september '76 met 7 procent te zijn toegenomen, evenals het totale aantal studen ten, naar het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de hand van voorlopige cijfers bereken de Maastricht (anp) De poli tierechter in Maa- stricht heeft 23 „zwartwerkers" (bouwvakkers uit Maastricht ge vangenisstraffen en geldboetes opge legd wegens het plegen van steun- fraude. De bouwvakkers waren betrapt toen zij aan het werk waren aan de bouw van de metro in Brussel. In Maa stricht echer krij gen zij een uitke ring wegens ziekte, werkloosheid, of ar beidsongeschikt heid. De politie rechter gaf gevan genisstraffen van vier weken tot vier maanden (in enkele gevallen gedeelte lijk voorwaardelijk) plus een geldboete van honderden gul dens. Verbetering van discipline leger: eerst praten DEN HAAG (ANP) Over acties ter verbetering van de discipli ne binnen de krijgsmacht moet overleg gepleegd worden met het Personeel in het centraal georganiseerd overleg militairen en binnen de afzonderlijke onderdelen. Aldus de Tweede-Kamerleden De Vries en Dankert (beiden PvdA) in gisteren aan minister Stemerdink van defensie gestelde schiftelij- ke vragen. Uitgangspunt voor deze vragen was de actie van commandant Gitz van het Eerste Legerkorps met betrekking tot de discipline. De Kamerleden vinden, dat de actie niet alleen stopgezet moet worden, maar ook eerst onderwerp van beraad, in rust en openheid, moet uitmaken. VRIJETÏjDS-HUIZENBOUWERS VOOR DE RECHTER Van een onzer verslaggevers Arnhem Een niet alledaags conflict is uitgebroken tussen zelfbouwers van woningen en de fiscus. Het in Twente zelfbouwen van een woning met mede werking van familie of vrienden levert vrijetijdsbou- wers financieel voordeel op. De fiscus vindt dat dit voordeel wordt behaald door gebruik te maken van „ruil van arbeidskrachten" en daarom moet worden belast. Lijnrecht hiertegenover staat de mening van een aantal belastingconsulenten en natuurlijk die van de vrijetijdsbouwers. Enkele zijn reeds naar de rechter gestapt. Een aantal van hen staat vandaag voor de belastingkamer van het Arnhems gerechts hof. Het kan een juridisch en belastingtechnisch interessante zaak worden, omdat de kwestie in het gehele land kan gaan spelen na de principe-uitspraak in Twente. Het begon eind vorig jaar in noord-oost Twente. De Enschedese Inspecteur van de Belastingen ging vrije tijdsbouwers extra belasten waardoor grote onrust ontstond binnen die groep. De zelf gebouwde wonin gen werden getaxeerd, de bouwkosten bepaald en het verschil van beide,kwam, „bovenop het belastbaar inkomen van de bouwer". De fiscus stelde namelijk dat hulp van kennissen of familieleden ruil van arbeidskrachten is en dat moet worden voldaan aan verplichtingen als sociale lasten etc. De vrijetijdsbouwers zijn hiermee niet gelukkig: „een huis bouwen heeft ons veel geld gekost. Nuwor- den we extra belast, omdat we zogenaamd voordeel hebben behaald. Veel mensen kunnen dat niet op brengen. Ze gaan er niet alleen geestelijk maar ook. materieel aan kapot. De belastingdienst had ons tijdig over de maatregel moeten voorlichten. Hadden we het van tevoren geweten dan waren we misschien nooit aan de bouw begonnen". Ook vinden de zelfbou wers dat er sprake is van rechtsongelijkheid omdat de zaak alleen in Twente speelt. Juist hierover lopen de meningen sterk uiteen. G. H. J. Tuinte, belastingconsulent in Dronten, die als adviseur van een van de betrokkenen optreedt, vindt niet dat er sprake is van rechtsongelijkheid. „Het bouwen van eigen huizen concentreert zich in Twente. In andere delen van het land wordt minder, zelf gebouwd", meent hij. Volgens hem heeft de inspecteur van de belastingen in Enschede reeds 60 zaken afgehandeld". Hij is het echter met eens met de visie van de fiscus dat ruil van arbeidskrachten in deze vorm extra te belasten is. „Beunhazerij is wat anders. Dat heeft hiermee echter niets te maken", meent hij. Alle partijen wachten nu op de uitspraak van de rechter. De uiteindelijke beslissing zal nog wel even op zich laten wachten. Want, zo zegt de consulent, „als ik verlies, stap ik naar de Hoge Raad". Dat zal de inspecteur van de belastingen zeker ook doen als de Belastingkamer hem in het ongelijk stelt. De kans is bij dit alles groot, dat ook verbouwingen van gekochte huizen met de hulp van familie en vrienden onder „ruil van arbeidskrachten" gerekend gaat worden. Dan volgen er vermoedelijk nog meer procedures. Van der Louw houdt kinder- spreekuur ROTTERDAM (ANP) - Burge meester André van der Louw van Rotterdam houdt op dins dag op het stadhuis spreekuur voor kinderen, die hem graag persoonlijk willen spreken over Rotterdamse zaken die hun na aan het hart liggen. Met dit kinderspreekuur geeft de burgemeester de start aan een lange reeks van spreekuren door wethouders, directeuren en hoofden van gemeentelijke diensten in het hulp- en infor matiecentrum. Interpellatie over levering marineschepen aan Indonesië DEN HAAG (ANP) De PSP- fractie in de Tweede Kamer zal volgende week de ministers Lubbers (Economische Zaken), Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) interpelle ren over de levering van drie (in Nederland te bouwen) kor vetten aan de Indonesische ma rine. Tijdens de interpellatie willen de PSP-ers verband leggen met de situatie op Oost-Timor en de, strijd die daar wordt gevoerd. De' pacifisten wijzen er in hun toelichting op dat minister Pronk zich onlangs tegen de leverantie (waarvoor vorig jaar zomer reeds door de Nederland se regering de export vergun ning werd verleend) uitsprak. Volgens de PSP-ers is minister Pronk van mening dat hij bij wapenleveranties aan onderont wikkelde landen een vetorecht heeft, maar dat hij zich in de zaak van de korvettenbouw niet zou hebben kunnen uitspreken. VAN GORKUM (PPR) Beroepsverboden in eigen land ook bestrijden" DEN HAAG (ANP) - Het oud- Tweede-Kamerlid voor de PPR Pier van Gorkum heeft gisteren in een open brief aan het PvdA- comité dat actie voert tegen de „beroepsverboden" in Duits land, gevraagd een dergelijke actie ook in ons land te starten. Van Gorkum vindt dat Neder land een van de koplopers van West-Europa is wat betreft de „beroepsverboden". „Van de 70.000 arbeidsplaatsen bij de' PTT zijn er 30.000 niet toegan kelijk voor links-radicalen," al dus Van Gorkum. Kort geding van Willeke Alberti tegen „Panorama" AMSTERDAM (ANP) Willy Albertina Verbruggen, beter bekend als Willeke Alberti, heeft tegen de hoofdredactie en de uitgever van het weekblad Panorama een kort geding aan gespannen omdat zonder haar toestemming een pin-up-teke- ning is verschenen waarin zij zichzelf „in goeddeels ontklede pose" meent te hebben aange troffen. Aangezien zij als actrice, pre sentatrice en zangeres over een j»rote bekendheid beschikt, acht zij zich hiermee in haar eer en goede naam aangetast De actrice eist geen schadever goeding, maar verlangt binnen Jwee weken na de uitspraak van de rechter publikatie van het vonnis op de achterpagina van het weekblad zonder dat de re dactie daar een commentaar aan mag toevoegen. Voor elke week dat Panorama in gebreke blijft verlangt zij een dwangsom van 30.000 gulden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9