Van Baaren Leidse wethouders werken langs elkaar heen TER VERANTWOORDING Veel geestdrift en plezier bi j j ,,De Wiskunstenaars ABVA bemoeit zich met bibliotheekconflict PIETERSWIJKERS ROEPEN BESTUUR 2 ST. JOSEPHSCHOOL EERSTE 24 FEBRUARI 1977 LEIDSE ('OURANT PAGINA 3 Promotie Op woensdag 9 maart hoopt jhr. mr. R. E. P. de Ranitz, wetenschappelijk medewerker strafen strafprocesrecht aan de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden, te promoveren op een proefschrift, getiteld: „Herziening van arrestanten en vonnissen. Promotor is professor A. L. Melai. Jongt prenmis In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat zal op zater dag 26 februari weer een jongerenmis worden gehouden. De algehele leiding is in handen van de jongerengroep „De Overbrugging". Als thema voor deze jongerenmis is dit keer gekozen: „Handelen naar eigen geweten". De celebrant is pater B. J. M. Demmers. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 1 maart zal in de kerkhofkapel aan de Zijlpoort een Heilige Mis voor de overledenen worden opgedragen. Aanvang 09.00 uur. Voorjaar*-mode show Morgen presenteert Gronheid in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat in Leiden een voorjaars-modesbow voor zelf- maakmode. De modeshow wordt georganiseerd in samen werking met het modeblad Neue Mode. De aanvang is gepland om 20.00 uur. Binnenstadsproblematiek Het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond houdt dins dag 1 maart een bijeenkomst in het Sint Antoniusclubhuis. De bijeenkomst begint om acht uur. Ter sprake komt de op handen zijnde fusie tussen het NKOV en het Koninklijk Verbond van Ondernemers. De heer J. la Rivière hoofdin specteur van politie is uitgenodigd om te spreken over de verkeersproblematiek in de binnenstad. De Amsterdamse rockformatie Carlsberg treedt vrijdag 25 februari op in het Leidse Vrijetijdscentrum. De groep, bestaande uit Rob Kruisman (ex-Exception zang, slaggitaar en sax, Bart TerLaak (ex-Jay-Jay's drums), Han Bainck (ex-Mailbag, zang, solo- en slidegitaar en Andre Versluys (ex-HeraIds, basgitaar), speelt rock and roll anno 1977. Een deel is eigen werk, een ander deei bestaat uit covers, die twintig jaar swingende pophistorie vertegenwoordigen. Carlsberg heeft tot nu toe twee singles uitgebracht, namelijk „Sweet Louise" en „Rock on". Onlangs heeft de groep een toernee gemaakt in het voorprogramma van Jan Akkerman en Kar Lux. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt 4 voor niet-leden en 3 voor leden. Meditatie In 't Breehuys aan de Breestraat is aanstaande zondag weer alle gelegenheid tot meditatie. Vanaf drie uur kunnen zij, die daar behoefte aan hebben in een speciale ruimte naden ken over bepaalde onderwerpen, zonder door de mening van anderen „gestoord" te worden. Vervolgens is er een discussie over de onderwerpen „kiezen of gekozen" worden en „kiezen of delen". Tingieten In ,,'t Breehuys" gaat op woensdag 2 maart een cursus tingieten van start. Deelnemers kunnen naar eigen ontwerp te werk gaan. De cursus is voor jongeren van vijftien tot vijfentwintig jaar. De kosten zijn zestien gulden per maand. Deelnemers kunnen zich opgeven bij ,,'t Breehuys", Bree straat 19, Leiden, tel. 130983. Jart Lans er Jan Lanser voorzitter van het CNV komt 1 maart naar Leiden. In 't Bruggehoofd" aan de Steenschuur 11 zal hij deelnemen aan een grote manifestatie van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland. De bijeenkomst begint om acht uur. Lezing De vereniging van belangstellenden in De Lakenhal houdt dinsdag 8 maart een lezing naar aanleiding van de tot 21 maart te bezichtigen tentoonstelling van aquarellen en teke ningen van Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes. Mevrouw Eisbeth Castelletti-Herfst vertoont enkele dia's die betrekking hebben op het leven en werk van Menso Kamer lingh Onnes. De lezing begint om acht uur. Jubileum ,,'t Rapenburg", de vakschool voor meisjes voor Leiden en omstreken viert vrijdag 4 maart het 60-jarig bestaan. Terge legenheid daarvan is er 's middags van vier tot zes een ontvangst in bet schoolgebouw aan het Rapenburg 23. i (Van een onzer verslaggevers) MOEIDEN De Algemene Bond ^van Ambtenaren (ABVA) is door het personeel van de Leidse openbare bibliotheek in geschakeld in de vertrouwen scrisis die bij de bibliotheek is ontstaan tussen dagelijks be ne stuur en personeel. Wanneer op 4 maart geen positief resultaat is bereikt middels een gesprek tussen dagelijks bestuur en ver- Btegenwoordigers van het biblio theekpersoneel zal de ABVA ^door een actie proberen het be- [stuur te dwingen tot concessies Deze concessie heeft dan met name betrekking op een eis van het personeel om meer invloed te krijgen op de gang van zaken bij de bibliotheek. Deze eis is ook neergelegd in een eisenpak ket van het personeel dat eerder deze maand aan het bestuur werd aangeboden. In concreto wil het personeel dat het dage lijks bestuur zijn bevoegdheden overdraagt aan een interimcom missie die een nieuwe structuur op de Leidse bibliotheek moet gaan uitwerken. Daarin zou het personeel ten minste het recht moeten krijgen op 1 plaats in het dagelijks bestuur. Die plaats zou dan ingenomen moeten wor den door een bezoldigd vak bondsbestuurder. In het eisenpakket dat het per soneel begin februari aan het bestuur voorlegde werd al het recht van voordracht, respectie velijk het recht van veto geëist bij de benoeming van tenminste 2 leden van het dagelijks be stuur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De ongezouten kritiek op het binnen- stadsbeleid van wethouder Waal bij de afsluiting van de Breestraat is het dagelijks bestuur van de wijkvereniging voor de Pieters- en Academie- wijk niet overal in dank afgenomen. Een tiental inwoners van deze wijk met meer linkse sympathieën heeft in een brief aan het dagelijks bestuur gevraagd om een ledenvergade ring, waarin dit bestuur ter verantwoording zal kunnen worden geroepen over het gevoerde beleid en de gegeven adviezen. Ook zal dan het besluit van de Pieters- en Academiewijk te breken met de Adviesraad voor de Binnenstad toegelicht moe ten worden. Voorts willen de progressieve wijkbe woners opheldering over het „ontploffen" van het klein binnenstadsoverleg, waarvan de schuld op naam van de Pieters- en Aacademiewijk is ge schreven. Een van de ondertekenaars wees er desgevraagd op, dat het dagelijks bestuur in de laatste kwest ies gehandeld heeft zonder overleg of ruggespraak met de wijkbewoners en dat het laatste half jaar al geen ledenvergadering meer heeft plaatsgevon den. PvdA-raadslid T parkeernood De Kopermolen: LEIDEN „Ik dacht dat dit college een pro gramcollege was, maar ik begin zo langzaam aan te geloven dat de linker hand in het colle ge niet weet wat de rechter doet en dat er behoorlijk langs elkaar heengewerkt wordt." Dat stelde het PvdA- raadslid J. van Baaren gisteravond tijdens een vergadering van de Pv- dA-fractie in de ge meenteraad. Van Baaren had aangekon digd maandag in de raad te gen de koop van een deel van de Rosmolenflat in de Meren- wijk ten behoeve van de vesti ging van een bibliotheekfiliaal te zullen stemmen. Dit omdat rond de bouwplaats van de Rosmolen en het winkelcen trum De Kopermolen de par keergelegenheid drastisch is beperkt. Van Baaren vroeg zich af of er bij de vestiging van een Raadslid J. van Baaren bibliotheekfiliaal ook extra parkeerplaatsen zouden wor den geschapen, maar kreeg hierp een bot „nee" van wet houder Tesselaar te horen. Daarop verklaarde het PvdA- raadslid tegen de bibliotheek vestiging en dus tegen de aan koop te zullen stemmen. „Eerst wordt een kantoorpand zonder meer veranderd in een terrasflat zonder een voorstel te doen om het aantal parkeer plaatsen aan te passen. Daar na wordt er zonder overleg met de winkeliers ten behoeve van de bouw ook nog eens een aantal parkeerplaatsen op geofferd en dan dit nog eens", aldus een boze Van Baaren. Volgens hem kon het filiaal van Albert Heijn al een klan tendaling registreren van 30%. „Men kan zijn winkel nauwe lijks meer bevoorraden", aldus Van Baaren. Het raadslid haalde zich de toorn van wethouder Tesse laar op de hals die hem wees op het socialistisch partijpro gramma. „Ik vind het te ver gaan als door jou opstelling een wijk van 20.000 mensen een bibliotheek en een gezond heidscentrum zullen moeten missen," stelde Tesselaar. Maar Van Baaren volhardde in zijn standpunt. „Als de wet houder van ruimtelijke orde ning tegen de winkeliers van de Merenwijk zegt dat hij niet met hen wil praten vind ik dat een verkeerde zaak voor de Partij van de Arbeid", aldus Van Baaren. Maandag tijdens de raadsvergadering zal blij ken of hij zijn afwijkende me ning heeft kunnen handhaven. LEIDEN De Visser 't Hooft-scholengemeenschap heeft sinds gisteravond na enige magere jaren weer schooltoneel en dat is een gelukkige zaak. Hopelijk is met de opvoering van Pieter Langedijks „De Wiskunstenaars of 't gevluchte juffertje" in de aula aan de Kagerstraat een periode begonnen, waarin naast de ontwikkeling van het verstand ook enige aandacht wordt besteed aan de dramatische expressiviteit. Eén van de belangrijkste aspec ten van dit soort toneel is het plezier waarmee er gewerkt en gespeeld wordt. In de opvoering van gisteravond was die vreug- rde zeker aanwezig. De manier waarop de meeste spelers van de types, die voor leerlingen nu niet direct aansprekelijk waren, toch aardige creaties maakten, was vermakelijk en te waarde ren. Sommigen bleven tot in details en tot in het stille spel in hun rol. De tekst op rijm leverde wel eens problemen op, maar werd op andere momen ten met elan gesproken. Zichtbaar enthousiasme brak los bij achtervolgingen tijdens woede-uitbarstingen, „bedscè nes" en gebeurtenissen in het duister. Daar had regiseur Jos Nijhof zijn koters niet meer in het keurslijf van zijn regie kun nen dwingen. Die leek verder sober met hier en daar een po ging om aandacht aan details te besteden, voor zover zijn leerlin gen hem dat hadden toegestaan. Decor en belichting waren sim pel en functioneel. Gelukkig verdronk het stuk niet in een overmaat aan requisieten, zon der dat men de aankleding kaal kon noemen. Deze eerste productie op het Visser 't Hooft sinds enige jaren bleef nog op veilige, traditionele grond. Terecht als men aan een begin staat en leerlingen ook voor zo'n productie enthousiast te maken zijn. Wel hoop ik dat in de toekomst ook andere thea tervormen op het Visser 't Hooft een kans krijgen. Die kunnen namelijk nog meer bijdragen tot de creatieve vorming. En daar gaat het uiteindelijk toch om. PAUL VAN DER PLANK PvdA wil halvering huurverhoging Merenwijk LEIDEN De fractie van de PvdA zal maan dagavond in de gemeen teraad een motie indie nen waarin wordt ge vraagd om een raadsuit- spraak over de gewraak te huurverhoging in de Merenwijk. Zoals bekend heeft de staatssecretaris besloten voor de flats in de Slaaghwijk de normale huurverhoging van 8% toe te passen, terwijl het huurderscomité Meren wijk van oordeel is dat de huren dit jaar hele maal niet omhoog zou den mogen gaan. De Pv- dA-fractie wil de gulden middenweg bewandelen en zal de raad vragen er bij de staatssecretaris op aan te dringen de huurverhoging dit jaar te matigen tot 4%. Een bevriezing van de huur op het huidige peil wijst de PvdA af. Men zal maandag tegen een mogelijk amendement van de PSP in deze rich ting stemmen, zo werd gisteravond besloten. Gisteren werden in de Leidse Vijf Meihal de schooltafeltennis kampioenschappen weer verspeeld. De Sint Josephschool bleek de sterkste lagere tafeltennisschool. Op de foto overreikt Loek van Deventer de begeleidster van de St. Josephschool de eerste prijs. Er wordt terecht gejuicht.... liliiiiiiliiiiliiiiiiiilillllilllliiiiiili Burgerlijke stand Geboren: Ischka, dr v. J. M. van Dui venvoorde—G. A. E. A. Leenheer, Klaas, zn. v.: H. Brandt-R. Verbaan, Dirk J. zn. en Franciscus C. zn. v. F. W. J. Lou- wers-J. H. Koudstaal (tweelingen), Line- ke, dr. v. E. Essed-J. H. M. Karsmakers, Raymond R. zn. v. A. K. Sewgobind-S. A. Houtsnee, Jacob zn. en Gijsbertus H zn. v. J. C. Ravensbergen-C. van der Meij (tweelingen), Cornelia C. dr. v. F. Kret-C. E G. Lek, Vivien S. dr. v. P. M Waszink-J. J. M. I. Willemse, Chantal M. A. Th. dr. v. T. L. W. van der Geest-A. M. D. van der Valk, Danielle P. dr. v. C. Prins>J. T. R. Derksen, Miranda, dr. v. I. Haasbeek^J. Winterink, Michael, zn. v. H. den Boer-L. C. de Groot, Rozema rijn B. J dr. v. R. J. Brettschneider-J J. Borchert, Murat A. zn. v. Y. Sertekin- A. Nazal, Miranda dr. v. G. Schermer-S. Vreeken, Marieke dr. v. H. H. Maas-J. Kuijper, Jolanda Martina dr. v. J. M. Vooijs-J. van Rijn, Stanley Bartholo- meus dr. v. B. N. Lardë-A. G. M. Koks- hoorn, Susanna Cornelia dr. v. P Broers-C. A. M. van Leeuwen, Emiel zn. v. J. Honkoop-A. M. T. Rook, Leendert zn. v. T. van Duijn-C. C. van Welzen, Kirsten dr. v. I. Thomson-N. McRae. Laatste receptie in De dames L. en M. Elinga hebben giste ren tijdens een drukbezochte receptie afscheid genomen van enkele honderden vaste gasten van hotel-restaurant „De Wit te Singel". Per 1 maart zal het hotel-res taurant gesloten zijn. Het pand aan de „De Witte Singel" Witte Singel waarin gedurende tien jaar reizigers gastvrij werden ontvangen, zal, na een verbouwing, worden betrokken door het Leidse Medisch Opvoedkundig Bureau. De dames Elinga zijn vast van plan om na een lange vakantie „op een andere golflengte terug te komen, maar dan alleen met een restaurant. Een hotel werd ons te arbeids-intensief," aldus me vr. L. Elinga. Overleden: W. A. J. Evers. geb. 1921 gehuwd met W. A. Luijkx, H. van Ede van der Pais geb. 1917 man. C. Boo gaard geb 1913 man, L. Veerman geb. 1890 man. I. A. Groot geb. 1910 man, H. Beurze geb. 1906 gehuwd met W C. de la Rie, P. C. J. van Hees geb. 1896 geh. geweest met J. C. P. van der Pas, R. L. Versteege geb. 1954 man. D. Schornagel geb. 1901 man, T de Vries geb. 1977 zoon. P. Vink geb. 1976 zoon. M. E. Kronenberg geb. 1932 man, M. H. van Biemen geb. 1887 gehuwd geweest met T. L J. Zitman. J. M. van der Sijs geb. 1901 man, J. van Helden geb. 1963 zoon.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3