i£eidóe (3owta/nt Staking aflopende zaak LEGERTOP WIL MEER DISCIPLINE Iepziekte velt tien Wassenaarse bomen fVD WIL EREGELD VOOR LADY CHURCHILL Rijswijk gekozen tot sportstad 1976 Verontwaardiging over I aanvallen op Lanser VVDM onthult brief van generaal T.h.-Delft )ouwt kano van beton Beroving op N.S.-station Tweehonderd biggen levend verbrand Regering protesteert tegen Ierse visbeperking 19', ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-boot dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 lot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147.70. losse nummers: 55 cent. Woensdag 23 februari 1977,67e jaargang no. 20666 Aardigste man Tv-spel „De aardigste man van de wereld" op Ned. I om 20.00 uur. Kalmerende middelen in Artsenij om 20.55 uur. Ned. II om 19.04 uur Wie oren heeft, over beloven, om 19.29 uur Kenmerk over Christenen in PvdA en Oeganda. Om 20.30 uur „Een rode draad", doc. over socialistische jeugd. Weinig verandering Wisselend bewolkt en hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en oost. Maxima circa 10 graden. Morgen: Zon: 7.37—18.10 Maan: 9.55—00.16 Schev. hoogw.: 6.47—19,05 Laagw.: 2.34-14.51 EN HAAG - DeVVD-frac- ie in de Tweede Kamer indt dat premier Den Uyl rvoor moet zorgen dat La- Churchill, de weduwe an Sir Winston Churchill, en eregeld krijgt uit de federlandse schatkist, anwege de onschatbare iensten die wijlen haar Ichtgenoot tijdens de ^weede Wereldoorlog aan iederland heeft bewezen. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die fractievoorzit ter Wiegel en zijn fractie genoot Koning aan de mi nister-president hebben ge steld. In Engeland zijn berichten verschenen dat Lady Chur chill in behoeftige omstan digheden verkeert, daar de inflatie haar vermogen heeft uitgehold. Inmiddels heeft de 91-jarige weduwe van Sir Winston ieder aan bod om hulp afgewezen. In een verklaring zegt haar se cretaris dat „zij ieder idee van een bijzondere wetge ving of een andere vorm van hulp zou betreuren". Britse parlementariërs had den bij premier Callaghan aangedrongen om hulp voor Lady Churchill. NICK FLEURY (Van een onzer verslaggevers) tlJSWlJK De gemeente Rijswijk is uitgeroepen tot Sportstad van het jaar 1976". Het is de tweede maal dat ijswijk deze eer te beurt valt. De vorige maai was dat 1968. Ka Rijswijk zijn Haarlem en Amstelveen respectievelijk als weede en derde uit de bus gekomen. Burgemeester mr. I. H. Grosheide van Rijswijk zal van de voorzitter van de Avro, de omroepvereniging die deze verkiezing ieder jaar organiseert, tijdens een uitzending van Avro's-sportpanora- na op donderdag 3 maart de beker in ontvangst nemen. Het radioprogramma wordt rechtstreeks uitgezonden vanuit iet gemeentehuis. Bij deze gebeurtenis zal een aantal lijswijkse kampioenen aanwezig zijn, zoals Bob de Jong autosport), Nick Fleury (tennis), Marlon van Dijk (waters- ciën), Hans Feis (schoonspringen), P. M. Buller (invaliden- portzwemmen) en Starlift-Blokkeer (volleybal). Sally Ann Faulkner, een 19-jarige Engel se uit Olney, eindigt i met grote voor sprong in de jaar lijkse pannekoeken- race over ongeveer 400 meter. Na de race moest ze wachten op de re sultaten van een dergelijke race in de Amerikaanse plaats Liberal (bij Kansas), die sinds 1958 een competitie houdt met het Brit se Olney. Daarna wist Sally dat ze voor de derde maal de race gewonnen had. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De staking lijkt een aflopende zaak. Na de dui delijke vingerwijzing van FNV- voorzitter W. Kok gisteren dat iedere uitgestoken hand die leidt tot de oplossing van het loonconflict dient te worden ge grepen, zijn vandaag de onder handelingen in de bouw, de ha vens en in de metaal weer her vat. Werkgevers en werknemers in de zuivel gaan vrijdag weer met elkaar aan de tafel zitten. Het aantal bij stakingen be trokken werknemers is van daag aanzienlijk gedaald, om dat de bonden zowel in de bouw (8000 stakers) als in de metaal (2500) hun leden hebben opgeroepen de acties op te schorten. De havenstakingen gaan evenwel gewoon door, on danks het gesprek. De enige concessie van de bonden, die eerst resultaten willen zien, is, dat de havenacties niet zullen worden uitgebreid. In de bouw zag het er gisteren niet naar uit dat het overleg zo spoedig weer op gang zou ko men. Daar werden de stakingen zelfs nog flink uitgebreid (met 1200 stakers). De verwarring over de werkelijke loonsverho ging bleef daar tot kort voor het nieuwe overleg vanmiddag be staan. „De oorzaak ervan is, dat iedereen zo zijn eigen bereke ningsmethoden heeft", zei een woordvoerder van de bonden, „tijdens de onderhandelingen zal wel duidelijk worden om welk percentage het nu feitelijk gaat". Gisteren liep de door de Ut rechts rechtbankpresident prof. mr. Van Dijk voorgeschreven afkoelingsperiode in de zuivel af en verschenen beide partijen weer voor de rechter. Eigenlijk In de bouw en de metaal hebben de bonden de akties opgeschort nu er weer gepraat wordt over een nieuwe cao. In de havens is het overleg ook hervat, maar daar willen de bonden eerst resultaten zien voordat de stakingsparolen worden ingetrokken. Gesloten hekken en uitgestorven kades worden een vertrouwd beeld. De schade loopt al in de honderden miljoenen. een overbodige zaak, omdat de bonden de ultimatums naar aanleiding waarvan de gedingen waren aangespannen, reeds hebben ingetrokken. De auto matische prijscompensatie is immers reeds geregeld. De raad slieden van de bonden vroegen evenwel toch om een eindvonnis van prof van Dijk „omdat de rechter uiteindelijk moet bekij ken of de bonden het gelijk aan hun zijde hadden toen ze de ultimatums lieten uitgaan". Prof Van Dijk zal vrijdag vonnis wij zen. In de Eerste Kamer heeft minis ter Boersma van Sociale Zaken zich gisteren duidelijk geïrri teerd getoond over het feit, dat de bonden, nadat in principe overeenstemming was bereikt over de prijscompensatie, het accent van hun acties verlegden naar de reële loonsverbetering. „Ten onrechte", zei de minister, „dit was een restconflict van beperkte omvang". „Na de overeenstemming over de prijscompensatie hadden de ^.takxrigen moeten ophouden", aldus de minister. Minister Boersma verwacht dat snel een akkoord kan worden gesloten over de werkelijke loonsverhoging, omdat naar ver- (Van een onzer UTRECHT De verbondsraad van het CNV is verontwaardigd over „de vele uitlatingen en publikaties, die kennelijk ten doel hebben verbondsbestuur- der Jan Lanser verdacht te ma ken in de ogen van het Neder landse volk." Volgens de verbondsraad is er in verscheidene gevallen duide lijke sprake van opzet om ver deeldheid te zaaien onder de leden van de christelijke vakbe weging. Een en ander staat in een ver klaring die gisteren is uitgege ven na afloop van een verbonds- raadsvergadering van het CNV, die was gewijd aan de publici teit die rond het CNV en zijn voorzitter Jan Lanser de laatste weken hebben gekregen van an dere vakbondsbladen en -be stuurders, o.a. Groenevelt va de industriebond NW. Geen vervolging stakers bij vervoersbedrijven DEN HAAG Tegen personeel van gemeentelijke vervoersbe drijven dat in de afgelopen da gen aan een staking heeft deel genomen zal geen vervolging worden ingesteld. Minister Van Agt (Justitie) heeft dit in de Eerste Kamer meege deeld. Formeel valt dit perso neel onder het stakingsverbod voor ambtenaren. Over het eventueel afschaffen van dit verbod is overleg gaande, zo zei de minister. wachting zelfs bij een loonsver betering van ruim 1,5% de totale loonkosten voor de werkgevers niet meer dan 7% zullen stijgen. Dat is 1% minder dan de door de regering voor dit jaar ge raamde loonkostenstijging. De minister baseerde zijn verwach ting onder meer op de meeval lende prijsontwikkeling en de rooskleuriger wordende werkge legenheidssituatie. Lila schaap MOSKOU (DPA) In de Sovjetrepubliek Kazakstan is een karakoelschap gefokt dat een lilavacht heeft. Het Sovjetrussische persbureau Tass meldt dat binnenkort de eerste kudden van dit soort karakoelschap zullen grazen in de woestijn van Kysyl- koem. Het karakoelvacht waarvan onder meer de persianermantel wordt gemaakt, is al in tal van kleurschakeringen voorhanden. Zo wor den nu reeds goud-, zilver- en paarlmoer- kleurige schapen gekruist Carnaval: 150 doden RIO DE JANEIRO (AFP) Van het begin van het carnaval in Rio de Janeiro op zaterdag tot dinsdag zijn er 150 doden gevallen. Er moesten 11.578 mensen in ziekenhuizen worden opgenomen als gevolg van ongeluk ken van verschillende aard en vechtpartij- UTRECHT ANP De commandant van het Eerste Legerkorps, UITENANT*GENE- RAAL Luitenant-generaal Gitz heeft op dringend verzoek van de minister van De fensie een brief aan de commandanten van zijn onderdeel over het herstel van de discipline later in een discussiestuk veran derd. Generaal Gitz heeft deze brief onlangs aan de commandanten van alle parate kazernes gericht met de opdracht iets te doen aan de „verbetering van de discipline" onder dienstplichtigen zowel als onder beroepsmi litairen. Hij wijst daarbij op het strikt toe passen van de bestaande regels, zoals een correct uiterlijk, ook in uniform. Hij consta teert in dezen, althans volgens het blad van de Vereniging voorDienstplichtige Militai ren, dat aan de vrije haardracht en de afschaffing van de groetplicht voorlopig niets te doen is. Wel moeten de bestaande regels nauwkeuriger nageleefd worden, ter wijl de inspectie van de troepen meer aan dacht dient te krijgen. In verband met deze kwestie hebben de socialistische Tweede Kamerleden De Vries en Dankert schriftelijk bij minister en de Chef van de Generale Staf op de hoogte zijn geweest van bedoelde brief van generaal Gitz. Zij mensen, dat de kwestie, die de generaal in zijn brief aanroert, eerst bespro ken had moeten worden in het Georgani seerd Overleg en in de Onderdeelsraden. (Van een onzer DELFT Studenten van het scheepsbouwkundig gezelschap en van het betondispuut van de th.-Delft gaan twee persoonska no's bouwen, waarmee zij op 14 mei wedstrijden willen organi seren. Daarmee proberen zij te bewij zen, dat de bouw van verschil- lende.soorten betonnen schepen voor de toekomst betekenis heeft. In het buitenland is men op beperkte schaal al bezig met de bouw van betonnen schepen. Op een symposium „Vaart in Beton", dat op 30 maart op de t.h.-Delft gehouden worden, zal aan het vraagstuk van het be tonnen schip de nodige weten schappelijke aandacht besteed worden. WASSENAAR Tien bomen en zeven struiken zijn door de plantsoenendienst van de gemeente Wassenaar opgeruimd. De bomen en struiken waren aangetast door de iepziekte. Ter voorko ming van uitbreiding van de ziekte, moest er worden gekapt. Enkele tientallen jaren woekerde de iepziekte vrij rond in Nederland. De iepziekte werd overwonnen door het planten van een nieuwe soort, tegen de ziekte resistente soort iepen. Thans blijken deze bomen en struiken niet bestand te zijn tegen een nieuwe variant van de iepziekte. In Wassenaar komen de vatbare iepen op grote schaal voor, vooral in park De Kieviet, aan de Wittenburgerweg en aan de Groot Haesebroekseweg. De nieuwe vorm van iepziekte heeft in z'n meest aggressieve vorm grote schade aangericht in Enge land. Zes miljoen iepen moesten daar na 1967 worden gekapt. In Wassenaar is thans een „fami lielid" van deze aggressieve soort aangetroffen. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht. BOERDERIJ 'MONUMENT WARMOND De 17e eeuwse i boerderij aan de Warmondse I Dorpsstraat 43 wordt tot be- i schermd monument verklaard, j De nieuwe eigenaar J. Verde- gaal uit Sassenheim is van plan de boerderij té restaurerea De gemeenteraad van Warmond neemt tijdens de raadsvergade ring van morgen 24 februari een beslissing over het verklaren tot beschermd monument en plaat sing op de monumentenlijst. Het college van b. en w. van War mond hebben inmiddels positief geadviseerd. De boerderij is ge bouwd in het derde kwart van de 16e eeuw. De omschrijving omvat onder meer de karakteri sering „gebouw van eenvoudige doch harmonische architectuur en van oudheidkundige waar de". LEIDEN Een onbekend aan tal mannen heeft gistermiddag op brutale wijze een ober van de NS-restauratie op het twee de perron van het Leidse sta tion vijfhonderd gulden afhan dig gemaakt De mannen, de ober betitelde hen later tijdens het verhoor door de politie als „Italianen", bedreigden de ober met een mes. Zij namen hem het kasgeld af, dat de ober in een geldtas had geborgen. De daders kon den niet meer worden achter haald. Sluiting dreigt voor banket fabriek Katwijk KATWIJK De banketfabriek Van den Oord in Katwijk wordt met sluiting bedreigd. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV heeft het bedrijf een verlies geleden van drie miljoen gulden. De schuldeisers zouden inmiddels het faillissement van het be drijf, dat tevens vestigingen in Veenendaal en Horst heeft, heb ben aangevraagd. Bij de banketcentrale werken in totaal honderdvijftig mensen. Voor hen is nog geen af vloeiingsregeling getroffen. De voedingsbond FNV is pas laat bij de onderhandelingen betrok ken geraakt. Mogelijk zal de vestiging inHorstvoor de werk gelegenheid gespaard kunnen blijven. Sluiting van de twee andere vestigingen wordt als on vermijdelijk gezien. LEEUWARDEN (ANP) Bij een felle brand vanmorgen vroeg in Oudega in de Friese Zuidwesthoek zijn tweehon derd biggen, vijftig zeugen en vier hokkelingen omgekomen. De eigenaar van de varkens mes te rij, de heer W. Schilstra, kwam 's nachts om vier uur tot de ontdekking dat er brand was uitgebroken. Het was eigenlijk toeval dat de bewoners nog aan de laaiende vuurzee konden ontsnappen. De heer Schilstra kon namelijk niet zo goed sla pen en nam daarom een kijkje bij de zeugen, waarvan hij wist dat ze op het punt stonden big gen te werpen. Bij deze gang door de boerderij ontdekte hij het vuur. Hij waarschuwde zijn vrouw en kinderen. De brand weer van Koudum was daarna snel ter plaatse maar stond voor een hopeloze taak. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De Neder landse regering heeft een krachtig beroep gedaan op de Ierse regering om aange kondigde visvangstbeper- kende maatregelen voorlo pig niet ten uitvoer te bren gen. Door deze maatregelen per 1 maart zou een belang rijk deel van de Nederland se zeevisserij ernstig wor den geschaad. „Wij zijn bijzonder teleurge steld over deze eenzijdige maatregel, terwijl het EEG- overleg over de visserijpro blematiek nog niet is aifge- rond", aldus een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse visserij-or ganisaties, zowel werkgevers als werknemers, hadden er bij de regering op aange drongen te protesteren tegen de Ierse visvangstbeperkin gen, die de werkgelegenheid van vele honderden Neder landse vissers zouden kun nen bedreigen. Voor u hel „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: woonplaat?: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1