Carnavalsgeweld barst los Afscheid van Zwaantjeskerk Ook Koudekerk naar Het Anker Gemeente Noordwijk wil huren stevig optrekken 37?l AU/ liLUIU v^uuivmu MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 iZERSWOUDE Gistermor- n vond in de Michacikerk te ïzerswoude-Rijndijk de laat- e viering van de H. Eucharis- plaats. Onder het motto „Te- igzien in dank, vooruitzien in top" was een gedeelte van de meenschap van de r.k. paro- ïie H. Michaël en H. Bernar- er bijeen. Om er met de istores H. Wishaupt en L. laassen terug te blikken op de friode, waarin de kerk, die toral bekend is onder de naam waantjeskerk", diende als be khuis voor de katholieken uit ïzerswoude-Rijndijk, Koude- irk aan den Rijn, en een deel- van Aphen aan den Rijn. I ehalve voor-de parochianen, ie met ingang van zondag 27 j ibruari kunnen gaan kerken in et multifunctionele centrum et Anker, was het vooral voor pster H. Akerbooom een defi- 1 itief afscheid van een gebouw, 1 'I sinds april 1971 als gebeds- j lis diende. Akerboom, die op i juli 1921 als tijdelijk (en definitief) koster werd be- door de toenmalige rkbestuurders, heeft besloten i zijn functie er nu aan te ontplooide. Hij richtte ook het woord tot organist A. Uljee, die meer dan veertig jaar het orgel in- de Zwaantjeskerk bespeelde en ook in Het Anker op het hem welbekendeinstrument (dat in tussen naar het multifunctionele centrum is „verhuisd") zijn ge waardeerde medewerking zal blijven verlenen. Pastor Wis haupt bracht allen overigens dank voor de manier waarop zij in het verleden actief waren om de diensten op welke wijze dan ook op te luisteren. Tijdens die laatste dienst (de liturgie c.a. was zaterdagavond overigens precies hetzelfde) zet te het gemengd kerkkoor onder leiding van Kees Morsch het beste beentje voor door de uit voering van M. Hadiers Missa Tertia. Organist A. Uljee, trom pettist K. de Jong en de klari- nettiste mevrouw De jong deden eveneens op uitstekende wijze' van zich horen. Overwegingen van de voorgaande pastores Wishaupt en Claassen bij diver se attributen, die de geschiede nis van de kerk mede bepaal- den, pasten geheel bij het af- scheid. Aan het slot van de dienst vond de processie in het j gebouw plaats. Klok voor de j laatste maal het „Tantum Ergo" I en werd de Godslamp definitief gedoofd. Waarbij pastor Wis haupt uiteindelijk de wens uit- i- sprak, dat iedere parochiaan I aanstaande zondag in Het An- j ker present zal zijn, wanneer de j R.K. gemeenschap op feestelijke wijze de nieuwe omgeving in gebruik hoopt te nemen. LISSE De rijkspolitie in Lisse heeft in de afgelopen week vijftig automobilisten ge verbaliseerd, die op de Heer weg en Oranjelaan te hard hadden gereden. De hoogstge- meten snelheid bedroeg 95 ki lometer. LISSE De jaarlijkse huis- broeitentoonstelling in het ver enigingsgebouw aan de Beek brug trok dit keer weer vele belangstellenden. Wethouder Mesman opende de expositie. Prijzen gingen naar Q. Zonne veld, L. Schoorl, J. Buurman, P. Meiman en H. Ligtenberg. Het bloemschikken werd ge wonnen door mevr. Kors-Van Loon. KATWIJK De pas gerestau reerde dorpskerk te Katwijk aan den Rijn zal morgen 22 februari worden gebruikt voor een zangavond van de Konin klijke Bond van Zang- en Ora toriumverenigingen. Aan de avond, die om 20.00 uur be gint, werken diverse verenigin gen uit de omgeving mee. Kat wijk wordt vertegenwoordigd door het Chr. gemengd koor „Cantate Deo" en het kwartet „Vokaliter". De kosten zullen worden bestreden door een collecte bij de uitgang. RIJPWETERING - Onder leiding van het aktiekomité van de RKSV „Rijpwetering" wordt vanavond in de gymzaal- van het dorpshuis een grote karnavalsavond gehouden, die om 20 uur begint. Hieraan wordt muzikaal meegewerkt door de boerenkapel „De Rammeljetsers" uit Zoeter- woude en het duo „Our Hap- penes", bestaande uit Trudy Semp, zang, en Gerard Eist- geest, orgel. Kaarten voor dit karnavalsfeest zijn verkrijg baar bij de heer H. Zonderop, Pastoor v.d. Plaatstraat 101 te Rijpwetering. OEGSTGEEST - D'66 heeft sinds kort een actie-centrum in Oegstgeest. Het adres is Hofdijck 53. Vrijdag 25 fe bruari is de eerste bijeen komst om acht uur in het acti viteiten centrum. Mevrouw E. Wessel-Tuinstra nummer 9 op de kandidatenlijst van D'66 voor de Tweede Kamer zal .aanwezig zija Verder infor matie over de Oegstgeestse af deling zijn te krijgen via tele foonnummer 150095. astor Wishaupt noemde dan |°k behalve pastoor van de jaar, die rond 1871 de kerk Douwde", koster Akerboom als en van hen die „in deze kerk 'erkten". De priester bracht Verboom dank voor de activi sten die hij in de ruim vijfen- wintig jaar voor de parochie Hazerswoude/Koudekerk aan den Rijn Niet alleen de r.k. gemeenschap die in de Zwaantjeskerk aan de Hazerswoudse Rijndijk placht te kerken, nam gisteren afscheid van het hun zo vertrouwde gebouw. Ook in De Ridderhof te Koudekerk aan den Rijn, waar de katholieken achtereenvolgens in Oud Poelgeest, Voorhof en De Ridderhof ter kerke gingen, stond men gisteren stil bij een definitief vertrek. Immers, het kerkelijke leven van ook de Koudekerkse katholieken is vanaf komende weekend gecentraliseerd in Het Anker aan de Rijndijk. Zeven jaar lang hebben de Koudekerkers in eigen omgeving gekerkt; daarvóór trokken ze de laatste eeuwen naar Zwaantjeskerk. NOORDWIJK Het gemeente bestuur van Noordwijk loopt bepaald niet voorop als het gaat om beheersing van de prij zen. Bij de behandeling van de begroting in december kwam het college met een voorstel om de belastingen met 7% te verho gen, maar de raad achtte deze verhoging overbodig en weiger de hieraan z'n fiat te geven. Wel ging men accoord met een ver hoging van 10% op de electrici- teits tarieven. Thans ligt een voorstel op tafel om per 1 april de huren aan te passen. De toelichting wekt de indruk, dat het college er uit wil halen wat er inzit. Voor het grootste deel van de gemeente woningen, en wel voor die na 1929 en vóór 1 april 1971 ge bouwd zijn, kan volgens de richtlijnen van de staatssecreta ris voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een huur verhoging plaatsvinden van 7% tot maximaal 11%, al naar ge lang de huizen volgens een waarderingsstelsel beoordeeld worden. Uit de toelichting op het voorstel blijkt, dat het colle ge voor nagenoeg alle woningen uit deze categorie tot een huur- verhoging wil overgaan, die meer dan 7.6 zal bedragen. Een opvallende wijziging is, dat B. en W. voor de hoekhuizen in bepaalde straten en woonwijken een extra-verhoging van 1% voorstellen, zonder in aanmer king te nemen, dat de bewoners van dergelijke panden hogere Stookkosten hebben dan de tus senwoningen. Slechts voor huizen, die nog geen vijf jaar oud .zijn en voor nog enkele categorieën zal de trendmatige verhoging van 7% worden toegepast. Heel oude en nog niet gerenoveerde woningen krijgen geen huurverhoging. De commisie van openbare wer ken blijkt in haar advies niet eenstemmig te zijn. Al eerder werd in de raad tegen het huis vestingsbeleid geopponeerd, om dat de gemeente op het gebied van het onderhoud van haar woningbezit bepaald geen voor beeld is. Behalve de huurverhoging, staat ook een verhoging van de ga- sprijzen op het programma. De ze gaat per 1 juli in. De kleine verbruikers tot 600 m3 blijven vrijwel buiten schot. Zij gaan per jaar 3,- vastrecht meer' betalen. Voor verreweg de grootste groep gebruikers (van 600 totl70.000 m3) wordt de ga- sprijs verhoogd van 20 tot 23 cent per m3, waartegenover een verlaging van het vastrecht staat van 84,- tot 69,-. Men heeft berekend dat de verhoging van de gasprijs voor een gemid deld gezin in een eengezinswo ning een lastenverzwaring bete kent van rond 40,- per jaar. Inmiddels blijkt onder de bevol king onrust te zijn ontstaan over de soms aanzienlijke verhoging van de voorschotten op de gas- en electriciteitsrekening. In be paalde gevallen is dit twee maandelijks voorschot met 50% verhoogd. Man geschept door auto ALPHEN AAN DEN RIJN - Zaterdagmorgen om 11 uur stak de 38-jarige Marokkaan M. H. B. uit Alphen met zijn fiets plotse ling de Steekterweg over zonder op het naderende verkeer te let ten. De man werd geschept door een auto, die bestuurd werd door een 27 jarige inwoner van Leimuiden. De Marokkaan werd met een gebroken been en een zware hersenschudding ver voerd naar het St. Elisabethzie- kenhuis te Leiderdorp. Auto te water LEIDERDORP De 31-jarige G. M v.d. M. uit Roelofarends- veen raakte zondagmorgen rond vijf uur aan de de Persant Snoepweg te water. Door onbe kende oorzaak kwam hij in een ondiepe sloot terecht. Enkele toevallig langskomende Leidse politieagenten bevrijd den de man uit zijn benarde positie met een breekijzer. V. d. M. werd ter observatie naar het Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. Bromfietser onder auto SASSENHEIM Bij de spoor wegovergang op de Rijksstraat weg werd zaterdagmorgen om half tien een 18-jarige bromfiet ser uit Sassenheim aangereden door een personenauto. Do jon geman werd ernstig gewond. Met een hersenschudding een beenbreuk is hij opgenomen in het St Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Prins Jan de Eerste ontvangt de sleutel van de gemeente uit handen van wethouder Van Aken. Wethouder en Loco-burgemees ter Van Aken werd uitbundig bij het carnavaleske geweld betrok ken. Hij werd onder meer om hangen met een spaarpotje om de tekorten van, de Sleutelstad te dekken en een schepje om alvast aan de slag te gaan met het opengraven van de Trekvliet. Een hartelijk „Alaaf" was het ge meentelijk antwoord. optocht door Leiden was dit keer ongekend groot en trok vele duizenden belangstellenden, die zich in rijen langs het parcours Bokken van Voorhout zorgden voor een aantrekkelijke stoet opengraven van de Trekvliet". Vanaf een uur trok een bonte stoet door de straten van de Leidse binnenstad. Naar schatting negenhonderd fraai uigedoste kinderen en volwassenen brachten een vrolijk kijkspel voor enkele duizenden toeschouwers. Grote hilariteit verwekte het „enige eerste majorenpeleton" en de deelnemer die achter zich een klein visje aan een dik lang touw mee „zeulde". Ook de praalwagens oogstten groot succes. Eén wagen had dermate afmetingen dat hij op sommige plaatsen in de Haarlem merstraat bijna tussen de winkelpuien bekneld raakte. De prijzen voor de orgineelste kleding en de mooiste praalwagens worden vanavond tijdens het boerenkielenfestijn van de Hutspotten in het Antoniusclubhuis be kend gemaakt. Na afloop van de optocht werd de jeugdi ge deelnemertjes een feest aangeboden in de Stadsgehoorzaal. De clown Appie Flap- pie zorgde voor de komische nood. Gister middag was er in de Stadsgehoorzaal een kindercarnaval. Naar schatting vierhon derd kinderen hebben genoten van het kindercircus „Hocus Pocus" en van het muzikale optreden van de boerenhofkapel „De Bierkauwers". Kaninefaatenrijk Noordwijkerhout toonde zich voor de 17de maal het carnavalsdorp bij uitstek. Zater dagmiddag om een uur werd het startsein gegeven voor de uiteenspattende pret toen wethouder Van der Klaauw de eemeentes- leutel overhandigde aan Prins Jaap den Tweede. De grandioze optocht trok 's mid dags door de Noordwijkerhoutse straten. De St. Bavo sleepte de wisselprijs in de catagorie wagens in de wacht De eerste prijs was voor De Germanen en de ere prijs voor „De Zwaan van de Vikingen". Prijzen waren er ook voor de groep die de gemeenteraad persifleerde, het Jaap- en Minoskwartet, de Struisvogel en De gestrande Viking. Helicopter In Voorschoten deed Prins Carnaval zijn intreden per helicopter. Vierhonderd feestvierders bevolkten 's avonds de zalen van De Gouden Leeuw. In Lisse werd een fraaie optocht gehouden en in de avond en nachtelijke uren werd het carnavals feest met De Rampestampers uitbundig gevierd. Prins Nehs I van Sassenheim werd zaterdag met een kraan in zijn wagen gehesen, voordat de optocht van start kon gaan. De organisatoren van de stoet deelden na afloop weer 'vele prijzen uit. Bij „Cees en Ineke" werd het zaterdagavond een dolle boel, waar onder meer Niek Dofferhof werd gekozen tot opvolger van burge meester Kret als „grootste asbak van Sas senheim". Ben Veenhof uit Voorhout werd zaterdag avond door Prins Pim de Eerste van Voorhout uitgeroepen tot „De grootste Bok", de hoogste onderscheiding van ver eniging De Bokken. Prins en zijn gevolg brachten in de loop van de zaterdag be zoeken aan zieken- en bejaardentehuizen. In Alphen namen duizenden kinderen deel aan de carnavalsoptocht. De groep van de Oudshoomse school sleepte de eerste prijs in de wacht. Het boerenbal in Afifauna trok ruim 2000 enthousiaste feestvierders. De Blauwkousen in Hazerswoude hadden de handen vol. De indrukwekkende stoet bracht zaterdagmiddag vele honderden toeschouwers op de been. Het gemeente bestuur ontbrak. In alle gemeenten werd het zaterdag los barstende feest tot in de kleine uurtjes gevierd. Zondagmiddag werden veelal de restanten opgeruimd en voor vanavond staan ook nog de nodige activiteiten op het programma. Morgenavond zal het doek vallen over carnaval '77, een feest dat dit keer nog uitbundiger werd gevierd dan in voorgaande jaren. stond zaterdag weer behoorlijk op kop. Dit ter gelegenheid van het feit de Sleutelstad om elf uur zaterdag- voor enkele dagen was omge- „het Rijk van de Hutspotten". De festiviteiten namen een aanvang met het verwelkomen van de Europese prins Louis I aan het station. Geëscorteerd door enige majorettenkorpsen en collega prins Jan I van Leiden en diens Raad van El/ hok de prins naar het Stadhuis, waar loco-burgemeester Van Aken de stadssleu- tel van Leiden in de handen van prins Jan I legde. Voordat dit gebeurde ontvingen de raadsleden uit handen van de Europese prins ieder een spaarpot „om de tekorten van Leiden te dekken" en een schepje voorzien van hun naam „om gemeente werken een handje te helpen bij het weer.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5