Wielart redder van 'Zwolle' record Helena Fibingerova Zeven atleten naar Europese indoorstrijd SPORTTRIBUIMË Indoor- strijd: Recreatie of topsport? Profdammers gaan eige^ belangen behartigen p Dames in strijd om damtiti Derde partij afgebroken Joke van Gerven triomf in cross g, Dick Stockton verdient' dollars gemakkelijk N ■BHEBSBBHHBnBHHBSUa. LEIDSE COURANT, PAGINA 18 d e ARNHEM In Arnhem Is zaterdag een belangenvereniging betaalde dammers opgericht die de naam Zebeda heeft gen gen. Wereldkampioen Harm Wlersma en Ton Sljbrands sl<kre zich o.m. erbij aan. De vereniging heeft ten doel de belangen te behartigen dammers die betaald worden en wil trachten met de steun sponsors evenementen te organiseren, bijv. een profkampii)ee schap van Nederland. Voorzitter werd drs. W. Visser (Abcoi secretaris W. Jurg (Amsterdam), penningmeester P. Levels (I sen) en leden L. Fobma (Beilen) en A. Ivens (Den Haag). rug! sbhuhegbs 9 fici' NIJMEGEN Na twee ronden van de strijd om het persoonl^ damkampioenschap van Nederland voor dames, die gedureiw, zes weekeinden In Nijmegen wordt gehouden, hebben Lbb( Nieuwenhulzen en Lenie Geurts de leiding met vier puntenL0 twee partijen. ttcbl Eef Nieuwenhuizen, die vrijdag Petra Polman versloeg, behang zaterdag de winst tegen Hennie Huynk. Lenie Geurts won actejje eenvolgens van Hennie Huynk en Cato van Setten-Colpa. De uitslagen van de tweede ronde: Ria Wittenberg—Petra Pol^ze 2—0, Hennie Huynk—Eef Nieuwenhuizen 0—2, Gato van Sett# Lenie Geurt? 0—2, Barbara Graas—Mieke Heitmeier 1—1, P11 Poepjes—Carla Butter 2—0, Marieke Knuvers—Pietje Veen? i—i. n g De stand: 1. Geurts en Nieuwenhuizen 4 punten, 3. Knur— Veenboer en Graas 3, 6. Heitmeier, Wittenberg en Poepjes Van Setten 1,10. Polman, Butter en Huynk 0. ROOZENDAAL De derde partij in de dan schaaktweekamp tussen de Nederlandse Cathy der Mije en de Bulgaarse Tatjana Lematsjko is eerste zitting afgebroken. Lematsjko koos voor i rj Spaanse opening. DUSSELDORP - Drie wereld records werden afgelopen weekeinde bij indooratletie- kwedstrljden verbeterd: 22.50 meter van Helena Flblngerova bij het kogelstoten in Jablo- nee, 4.08,1 van Rosemary Ste wart op de 1500 meter In Dortmund en 1 minuut 03,4 sec. over de 500 yards door Rosalyn Bryant In San Dlego. Dat de ontwikkeling van het kogelstoten bij de dames voorlopig snel vooruit gaat bewezen de Westdultse Eva Wilms (21.06 meter) en lllna Schoknecht-Sluplanek (vijfde bij de Olympische Spelen): 20.82. De 27-jarige Tsjechische atlete He lena Finingerova vestigde in Jablo- nec met een afstand van 22.50 meter een fabelachtig wereldre cord. Fibingenova, die deze presta tie tijdens de kampioenschappen van Bohemen leverde, bezit ook het wereldrecord in de open lucht: 21.99 meter. Binnen een maand heeft de Tsjechische een ongeken de reeks achter haar naam staan: 21.59 in Ostrava (29 januari), 21.66 in Boedapest (2 februari) en zater dag 22.50 in Jablonec. De Rus Aleksander Grigorijev ver beterde in Minsk bij de indoorkam pioenschappen van Rusland het Europese record hoogspringen en bracht het op 2.28 meter. De Oost duitser Rolf Beilschmidt kwam tij dens wedstrijden in Oost-Berlijn tot 2.25 meter. •Ruud Wielart was in Zwolle de enige die de verplichting van een topper nakwam en verbeet de pijn in belang van de Nederlandse atletiek. „Wat was deze titelstrijd geweest, als ik ook nog eens was weggebleven". BAARN Bram Waasenaar van CIKO uit Arnhem heeft glsti beslag gelegd op de twaalfde editie van de Domelncrosi Baarn. Hij legde het elf kilometer lange parkoers af Ij minuten en 20 seconden. In de eindsprint versloeg hij met if verschil Theo Geutjes, en Ger NIJboer. 1 Bij de dames zegevierde Joke van Gerven. Als eerste vetel finishte Piet van Alphen (AAC). Een uitstekende tijd liet oof junior Hans Koeleman (AAC) afdrukken. Over de 5800 noteerde hij 16 minuten en 58 seconden. kd< ZWOLLE De organisato ren van de nationale In doorkampioenschappen zullen met eensgezinde in spanning Ruud Wielart en Sylvia Barlag op handen moeten dragen. De Haar lemse hoogspringer (Z.15 meter zaterdag) gesecon deerd door de Amsterdam se „manus-van-alles" die kon bogen op een Impo sante tlteltrilogie gaan de geschiedenis in als „red ders van Zwolle". Dit dap pere duo zorgde ervoor, dat de aardige schets van een van de deelneemsters (Mieke van Doorn) niet he lemaal terecht was. Zi| zei over de titelstrijd die In een veehal werd verwerkt: „Leuk amateuristisch hier, hè? Je kan het beter een goed georganiseerd Spel zonder Grenzen noemen". Het was een van de vele kritische kanttekeningen vanaf de halfvolle tribunes, waarmee dan toch nog at en toe de angstige stilte werd verbroken. Maar gelukkig voor de hard wer kende organisatoren was Ruud Wielart aanwezig in Zwolle en zelfs dat was bijna niet gebeurd. Neer- lands enige internationale topper (hij traint er dan ook vaak twee keer per dag voor en geniet daar bij de steun van een sponsor) had het liefst thuis willen blijven. Wij zend op een bloeduitstorting op zijn linker hiel. sprak hij: „Eigenlijk had ik geen zin om mee te doen. Steeds bij het afzetten doet mijn voet pijn. Ik ben er toch, omdat ik vind dat je aan sommige wils krachtige mensen niet voorbij kunt gaan. Niet, omdat ik een slijmerd ben. maar wel omdat ik vind dat je een bepaalde verantwoording moet hebben". Woorden uit de mond van een atleet, te vaak door sommige bestuurderen nagewezen als „enfant terrible". Twee jaar geleden zei nog een official over hem: „Die moeten we er niet meer bij hebben. Hij is veel te slap". Nog verser in het geheugen ligt de onrechtvaardige behandeling van het NOC die Wielart vorig jaar de Olympische ticket weigerde te ver strekken. Promotie En zaterdag was Ruud Wielart de enige die de verplichting van een topper nakwam en pijn verbeet „In belang van promotie van de Nederlandse atletiek". Luister naar zijn motivatie. „Zeg nu zelf: Wat was deze titelstrijd nu hele maal geweest, als Ik ook nog eens was wéggebleven. Je kan dan zeggen: Het ie een veehal, de vloer Is te hard, maar toch zit er achter deze titelstrijd een enor me wilskracht Eigenlijk vind Ik dan ook dat er maatregelen mo gelijk zouden moeten zijn tegen de atleten die er niet zijn". De kritiek mocht slaan op een man als Roy Sedoc die in zijn zondagse pak rondstapte. Niet op Eltjo Schutter die grote plannen had bij het polsstokhoogspringen, maar die zich bij het inwerken voor een van de „bijnummers" ernstig bles seerde. Hij moest zich afmelden tot grote droefenis van zichzelf en die van de organisatoren die hun blik toen maar richtten op Ruud Wielart. De hoogspringer die zich heilig heeft voorgenomen revan che te nemen op zijn gemiste Olympische kans. Voorlopig heeft hij zijn ogen gericht op de Europe se indoorkampioenschappen in San Sebastien daar (of misschien al woensdag in Milaan, waar Wie lart is uitgenodigd voor een wed strijd) moet mogelijk zijn, wat za terdag mislukte: het overschrijden van 2.20 meter. Ndat Ruud Wielart op, voor zijn tegenstanders, frus trerend gemakkelijke wijze al bij het inspringen (I) de 2.15 meter had bedwongen, miste hij de re cordhoogte van 2.20 meter op een haar na. Geen paniek. Wielart: ,Als je het reëel bekijkt moet er dit indoorseizoen een sprong van pak weg 2.22 inzitten. Buiten gok ik dit jaar op een hoogte in de buurt van de 2.26 en in Moskou moeten sprongen tussen 2.25 en 2.30 me ter geen probleem meer voor mij zijn' Hoogten, waar atletiekmin- nend Nederland twee jaar geleden alleen bij griezelde en nu berusten de gewenste getallen van Wielart niet eens meer op grootspraak. Zoveel talent Wielart bezit, zoveel wilskracht schuilt er In het per soontje Sylvia Barlag. Als Iemand die zijn bua moet halen, holde de 23-jarlge atlete door ds IJsselhal van het een naar het andere nummer en bekroonde die IJver met een tlteltrilogie. Sylvia Barlag werd kampioene bij het versprin gen (zes meter precies), 60 meter horden (8.5) en het hoogspringen (1.75 meter) In de vaste overtui ging, dat een grote Internationale wedstrijd toch niet voor haar is weggelegd. „San Sebastiaan zou natuurlijk een goede ervaring zijn. maar zulk soort wedstrijden mis ik altijd. Ik gok nu maar dit jaar op de Univer- siade en de vijfkamp, waarop ik me ga specialiseren. Een punten- aantal van pakweg 4400 stelt inter nationaal meer voor dan een verte- sprong van 6.30 meter. Als ik dat presteer, wie weet mag ik dan-ook een keer weg". De Amsterdamse studente (zesdejaars natuurkunde) beschouwde de titelstrijd in Zwolle als zovelen als een goede test. Het typeert de indooratletiek van Ne derland, ook van bondszijde (de „echte" baan kon niet eens op tijd in orde worden gebracht) stief moederlijk bedeeld onderdeel en dat in aanmerking genomen moch ten ook nog andere atleten tevre den zijn. De Rotterdammer Sjaak Ruhl bij voorbeeld die zijn snelle progres sie bij het kogelstoten prolongeer de en het ruim zeven kilogram zware projectiel 16.45 meter van zich afstootte. Ook de vertesprong van Bert Lambeck (7.45 meter) belooft veel, zoals de sprint van Ellie van Lienen (60 meter in 7.4) van verrassend redelijk niveau was. En gelukkig waren er gisteren ook de jeugdige talenten (B-junioren Joep Elenbaas, die twee meter hoog sprong en John Ekhorst die de 60 meter razendsnel aflegde in 6.9 seconden waren voorbeelden) die in hun enthousiasme prestaties boekten die de malaise van zater dag bijna deed vergeten. Bijna, want de cijfers er was bij de heren een kogelstoter die mee mocht doen aan de nationale kam pioenschappen en een prestatie van 10.61 liet opmeten. riepen onvermijdelijk herinneringen op aan recreatie. Niet aan topsport in elk geval. KEES KOOMAN (Van onze sportredactie) ZWOLLE De indoorstrijd In Zwolle is geen aanleiding geweest voor de selectiecommissie van de Atletiekunle het gezelschap voor „San Sebastian" uit te breiden. Zeven atleten hadden een week eerder al voldaan aan de limiet voor de Europese Indoorkampioenschappen en zij mogen ook op 12 en 13 maart In Spanje meedoen. De verkiezing van Ruud Wielart stond natuurlijk bij voorbaat al vast. Twee keer voldeed hij aan de eis van 2.16 meter. Meest verrassende namen in het geselecteerde groepje zijn die van de twee jeugdige talenten Wibo Lelieveld (De Bataven) en Arie Ruyter, die bij de alternatieve nationale kampioenschappen in Dortmund vorige week (bij gebrek aan geschikte eigen accommodatie gehouden) het jeugdrecord op de 800 meter verbeterde en bracht op 1.50.5. Uitverkoren werden verder: Evert Hoving (net als Lelieveld op de 1500 meter), Jan Willem Boogman en Kees Ruyter (800 meter) en Klaas Lok (3000 meter). Sylvia Barlag geloofde na de imposante tlteltrilogie niet in een beloning in de vorm van uitzending naar een internationale strijd. Voorlopig kreeg ze gelijk, want de keuzeheren vroegen haar niet voor San Sebastian. Helena Fibingerova sloot een ongekende reeks af met een fabelachtig wereld record. Zij stootte de kogel 22.50 meter ver van zich af. Valeri Borsov moest in Minsk over igens voor de eerste keer sinds vele jaren op eigen bodem een nederlaag Incasseren op de 60 meter. Nikolaj Kolesjnikov, was 0,02 seconden sneller dan Borsov: 6,68 tegen 6,70. Andere goede prestaties in Minsk leverden Wladi- mir Trofimenko (5.50 meter bij het polsstokhoogspringen) en 7,25 se conden van Ljoedmilla Strosjkova op de 60 meter. De interlandwedstrijd tussen West- Duitsland en Groot Brittannië in Dortmund leverde een dubbele overwinning op voor de Westduit sers. De heren waren met 67,5 punten tegen 59,5 punten de sterk- sten, de dames wonnen met 48 tegen 47 de beste prestatie kwam op naam van Mary Stewart (we reldrecord op de 1500 meter), maar daarnaast leverden ook Wolf gang Kolmsee (16.53 meter bij het hinkstapspringen), de Brit Sebas tian Coe (1.47,6 over de 800 me ter), de Britse Verona Elder (52,71 over de 400 meter) en haar landge note Catherine Colebrook (2.02,5 over de 800 meter) voortreffelijke prestaties. Op de snelle houten baan in San Diego (Californië) kwam de Ke- niaan Wilson Waigwa op de 1500 meter dicht bij het drie jaar oude wereldrecord van Tony Waldrop (3.55,0). De Keniaan maakte een tijd van 3.55,7 en versloeg daar mee het gehele veld van klasselo- 1 pers. De dit seizoen zeer sterke Ier Eamen Coghlan werd slechts der de in 3.57,9 en Olympisch kam pioen John Walker uit Nieuw-Zeel- and kwam niet verder dan de vijfde plaats in 3.59,2. In Oost-Berlijn viel. naast Rolf Beilschmidt en llona Schoknecht- Slupianek, ook de zeventien jarige hinkstapspringer Lutz Dombrowski op. Dombrowski sprong 16.61 me ter. De Oostduitse Heidrum Wie- cisk sprong 6.54 meter ver en Jürgen Straub maakte op de 1500 meter een tijd van 3.41,6. TORONTO Het met honderdduizend dollar gedoteerde tennistoer nooi in Toronto was voor Tom Okker In de halve finales algelopen. HIJ verloor van Dick Stockton (VS) met 6—4, 6—2. In de andere halve eindstrijd, die bijna tweëeneenhalf uur duurde, versloeg Connors (VS) met 4—6, 7—6, 6—1 zijn land genoot Dibbs. De rijke buit was voor Dick Stockton die door een blessure van Jimmy Connors wel zeer gemakkelijk aan de „ton aan dollars" kwam. In de eerste set, bij de stand 6—5 en 4030 op eigen service voor Connors, staakte deze de strijd wegens een knieblessure. Tom Okker doet in de halve finali geefs. Een van de drie wereldrecords die afgelopen weekeinde werden verbeterd in bei Bij de finish van de 500 yards lag Rosalyn Bryant een straatlengte voor. Ij ■üfifli

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18