Geprikkelde sfeer bij FC Den Haag FC Den Haag dankzij missersfS- Excelsior in volgende bekerronde aBBae^aaaa PEC—Telstar pas bij verlenging begonnen „AMATEURISTISCH GEDOE ROND STRAFSCHOPPEN" EIGEN TREFFER EN GEMISTE STRAFSCHOP De twaalf strafschoppen DORJEE: "DOMME DINGEN WEGWERKEN" Bij NAC vliegt de bal er wel in..... MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 DEN HAAG Hoe professioneel betaalde voetballers cunnen zijn als het niét om contractbesprekingen gaat Is gisteren weer eens zonneklaar bewezen in het beker- treffen FC Den Haag—Excelsior. Gedurende maar liefst 3honderdentwintig minuten probeerden beide partijen de vijfduizend getrouwen iets voor te schotelen dat op een Redelijke voetbalwedstrijd leek. Dat lukte nauwelijks. Het wekte dan ook geen verwondering dat na de verlenging nog steeds een gelijke stand op het -imaginaire- score- jord prijkte. En toen begon de klucht, betaald voetbal onwaardig. V Er dienden om een winnaar te verkrijgen, strafschoppen te worden t genomen. Welnu, dat leverde nogal wat problemen op. Want wie moest Jtich over die elfmetertrappen ontfermen? Dat was de grote vraag die teer veel hoofdbrekens kostte. In de beide spelersgroepen werd verstop- jertje gespeeld, hetgeen vooral Anton Malatinksy nogal over zijn toeren feed geraken. De trainer van FC Den Haag had zaterdag nog een vijftal spelers getest op het nemen van de penalties, maar toen dan de daad jij het woord gevoegd diende te worden nam juist diegene plaats achter ie bal die bij de trainingsproef totaal buiten beeld was gebleven: Simon Vliet. De tijdens de schorsing van Aad Mansveld als vrije verdediger operende Hagenaar had zelf maar de discussie afgebroken over de vraag wie het vijftal spelers moest zijn dat doelman Van der Roer onder vuur moest nemen. ..Dit is natuurlijk een ontzettend amateuristisch gedoe", verklaarde Van Vliet later. ..Dan zijn er vijf spelers aangewezen en de ene heeft zijn schoenen al uitgetrokken en de andere zegt dat-ie een dikke enkel heeft. Bovendien was Henk van Leeuwen al weggevallen als nemer van de strafschoppen, waardoor er een man tekort was. Aan die trammelant heb ik toen maar een eind gemaakt door zelf de eerste Ie nemen". Boos Na afloop was er in het spelershome sprake van een geprikkelde sleer bij een aantal spelers. Oekl Hoekema maakte zich boos over het feit dat hij niet bij de eerste vijf spelers behoorde die werden aangewezen. .Toen Van Leeuwen was uitgevallen verkeerde ik in de stellige overtui ging dat ik zijn plaats moest overnemen. Toen ik me echter bij de middenlijn meldde kreeg ik van de grensrechter te horen dat ik maar naar de dug-out moest, want er waren al vijf spelers. Ik heb toen m'n veters losgemaakt en ben er rustig bij gaan zitten. Toen de tweede reeks penalties kwam werd er tegen me gezegd dat ik me wilde onttrekken aan de taak. Maar ik had 'm zo willen nemen. Maar dan moet er niet worden gezegd dat ik niet meèr wilde. Niemand wist kennelijk dat er voor de tweede serie anders spelers moesten worden aangewezen. Dat gaf verwarring. Zo iets hoort bij de voorbereiding. Je moet toch als trainer weten dat na een eerste reeks strafschoppen zonder beslissing andere spelers de volgende serie moeten nemen?" Ook Martin Jol was weinig ingenomen met de gang van zaken rond de strafschoppen. De ditmaal als rechterspits gestarte, maar na het utoillen van Van Leeuwen naar het middenveld teruggeschoven Hage- naar maakte zich boos over de verwijten die hij naar zijn hoofd kreeg geslingerd, nadat hij zijn strafschop had gemist. ..Toen ik een vorige keer ooit eens een strafschop had benut hoorde ik niks", verklaarde Jol wat somber voor zich uitkijkend. „Nu mis Ik 'm en wordt er vijf minuten lang tegen me aangescholden. Dat vind ik geen stijl. Ik ben ook zeker van plan er over te gaan praten met de begeleiding. Op zo'n manier lijkt het nergens op". Een derde verongelijkte Hagenaar was Aad Klla. De kleine middenvel der, die al na een half uur in de eerste helft een enkelblessure opliep, maar doorspeelde tot het eind van de tweede verlenging, voelde zich in zijn goede naam aangetast toen hem werd verweten dat hij zich „drukte" bij het nemen van de strafschoppen. „Hoe kon ik nou in hemèlsnaam een penalty nemen?" vroeg Kila zich af. „Ik ben in het veld gebleven, omdat we niemand op de bank hadden die kon invallen. Maar met die dikke enkel kon ik nooit die strafschoppen nemen. Daar kun je toch beter een fitte speler voor vragen?" Kila trok zich de verwijten nogal aan. De middenvelder, die als één der weinige Hagenaars aan een behoorlijk, constant seizoen bezig is, acht zich in de spelersgroep wat verwaarloosd. „De sfeer is op dit moment slecht", zegt Kila, die daarin door verscheidene medespelers wordt bijgevallen. „Ik speel dit seizoen toch zeker niet slecht en toch word ik wat afzijdig gehouden. Ik weet niet waarom". Niet optimaal Links: De alles beslissende strafschop in beeld. Terwijl doelman Hans Galjé naar links uitvalt, plaatst Carlo van Tour de bal op de lat FC Den Haag is een ronde verder. Onder: Eddy van der Roer, die een uitstekende wedstrijd speelde, rest niets anders dan de bal uit zijn doel te halen. Zijn ploeg heeft op onfortuinlijke wijze de late gelijkmaker moeten incasseren. Ook van andere kanten wordt gesproken van een sfeer die niet optimaal is bij FC Den Haag. Eén speler meent dat de wijze van trainen wordt weerspiegeld in de wedstrijden. De animo bij de training, vooral bij de oudere spelers, zou te wensen overlaten en de trainer zou hiertegen niet straf genoeg optreden. Een verwijt van sommige spelers is ook dat nadat Malatinksy zich aanvankelijk open stelde voor suggesties uit de spelersgroep (via o.a. Mansveld); de Tsjechische oefenmeester nu te veel op eigen houtje te werk gaat, maar daarbij te weinig de harde hand laat voeten. Nadat dit euvel enige maanden geleden ook ai eens de kop opstak, en er toen een gesprek tussen alle betrokkenen plaats vond blijkt nu dat er weinig is veranderd. Malatinsky blijft op zijn standpunt staan dat spelers hun eigen verantwoordelijkheid dienen te kennen, een visie die (nog niet past in de gedachtenwereld van de spelers. Ook de emotionele uitingen van de Tsjech tijdens de procedure rond de strafschoppen hebben enige spelers de trainer niet in dank afgenomen. .Natuurlijk zeg je in een emotionele bui wel eens bepaalde dingen", geeft Hoekema toe. „Maar er zijn grenzen. Als mij bepaalde, onterechte verwijten worden gemaakt voeIJk me in mijn eer aangetast.". Hoekema, die secretaris is van de spelersraad, overweegt konsekwenties te verbinden aan de gang van zaken na afloop van het duel tegen Excelsior. FRANK WERKMAN (Van onze sportredactie) DEN HAAG Pas bij de twaalfde strafschop viel gisteren de beslis sing bij FC Den Haag-Excelsior. Toen schoot Van Tour van Excelsior de bal tegen de lat. De volgorde van de elfmetertrappen was: (FC Den Haag begint) Van Vliet 1—0 (laag links) Van der Spek 1—1 (laag rechts) Swanenburg 2—1 (links halfhoog) Meijer 2—2 (links halfhoog) Albertsen 3—2 (links hoog) Pot—.— (rechts over lat) Jol (rechts halfhoog, gestopt) Van Diggele 3—3 (rechts halfhoog) Ouwehand 43 (laag rechts) Roggeveen 44 (hoog links) Tweede serie: Tempelaar 1—0 (laag rechts) Van Tour (links op lat) (Van onze verslaggever) DEN HAAG Carlo van Tour zal zich hel duel FC Den Haag-Excel- sior nog lang herinneren. De jon ge Invaller, die na een half uur In de tweede helft van het povere treffen Frans Struis verving, mocht voor zijn ploeg de zesde strafschop nemen, nadat Cees Tempelaar FC Den Haag in de tweede serie op 1-0 had gezet. De druk was Van Tour kennelijk te machtig, want hij plaatste de bal tegen de lat. Daarmee gaf hij het sein tot vreugdetonelen bij FC Den Haag en verslagenheid bij de Rotterdammers. Dankzij de misser van Van Tour bevond FC Den Haag zich bl| de laatste acht, maar verdiend kan dit resultaat nauwelijks worden genoemd. FC Den Haag had niet alleen de „hulp" van Van Tour nodig om verder te mogen bèkeren, maar was pas in staat een verlen ging te realiseren met medewerking van een andere speler van Excelsior, Kees van de Munnik. De Rotterdamse voorstopper was in de 32e minuut van de tweede helft zo onfortuinlijk de bal achter zijn eigen doelman te plaatsen, waarmee FC Den Haag alsnog langszij de ploeg van Thijs Libregts kwam. Het was het resultaat van een Haags overwicht dat echter zo pover werd uitgebuit dat Excelsior, dat soms tot aardige combinaties kwam, kans had op meer. Het in traagheid waarschijnlijk nau welijks te overtreffen centrale verdedi gingsduo Roggeveen-Van de Munnik bij voorbeeld kwam nauwelijks in moeilijkhe den door de machteloze wijze waarop FC Den Haag trachtte bekersucces te bewerk stelligen. Ook toen Van Leeuwen (uitgeval len met een niet-ernstige knieblessure) nog wél in het centrum van de Haagse aanval acteerde kwam er nauwelijks een schot uit de Haagse voeten. De beste kansen waren zelfs voor de ongecompliceerd, maar soms wel effectief opererende Rotterdammers, maar vooral Van Diggele kwam enige keren scherpte tekort. Ook met Noël leed FC Den Haag aan schotloosheid. De Luxemburger mocht zich met Hoekema „kampioen kansen mis sen" noemen en werd dan ook bij het begin van de eerste verlenging gewisseld voor Cees Tempelaar. Deze jeugdige inval ler smaakte het genoegen, nadat Van Dig gele Excelsior op 0-1 had gezet na haperen van de Haagse buitenspelval. de beslissen de strafschop te mogen nemen. „Niemand anders wilde het doen", verklaarde hij kort na afloop. „Daarom deed ik het maar". En met succes, want dankzij Tempelaars tref fer en de daarop volgende misser van Van Tour is FC Den Haag nog steeds in de bekerstrijd. De Rotterdammer Wasiander werd nog door scheidsrechter Weerink opgeschreven wegens het wegtrappen van de bal toen het spel dood was. Scoreverloop: 36. Van Diggele 0-1, 77. Van de Munnik (eigen doel) 1—1. Scheidsrechter: Weer ink. Toeschouwers: 5.500. FC DEN HAAG: Galjé: Ouwehand. Van Vliet, Toet, Korevaar; Kila. Jol, Albertsen; Hoekema, Van Leeuwen (Noël, Tempelaar), Swanenburg. EXCELSIOR: Van der Roer; Tabbernee. Rogge veen, Van de Munnik, Meijer; Van der Spek, Struis (Van Tour), Pattinama. Roos (Pot). Wasian der, Van Diggele. Het doelpunt dat PEC Zwolle in de kwartfinales bracht, (rechts) heeft te veel vaart voor de toesnellende Staats. Het schot van Van 't Land, (Van onze correspondent) ZWOLLE Voor Joop Cas- tenmlller, trainer van Telstar, kwam In Zwolle na 120 minu ten voetbal het einde aan een lijdensweg. „Want", aldus Castenmiller, „wij hebben hier voor een beschamende verto ning gezorgd". Telstar werd dan ook terecht door de eer ste divisieclub PEC Zwolle uit het bekertoernooi gestoten. Maar Indrukwekkend was ook do prestatie van de Zwolle naars niet. De winst van 2—1, na verlenging was tenslotte alleen verdiend, omdat PEC de meeste en beste kansen had gecrëeerd waarvan ech ter vele niet verzilverd wer den. Het bekerduel werd pas interes sant toen na de eindstand 0—0, scheidsrechter Draaisma het be- ginsignaal voor de verlenging gaf. Na twee minuten was het toen ai raak. Hamming, de linkervleugel verdediger van PEC lanceerde Van 't Land die de bal op het hoofd van Ronald Hendriks mikte, die moeiteloos kon scoren. Drie minu ten later verzuimde Van Sloten voor de definitieve beslissing te zorgen door tegen de paal te schieten en toen Jonker de gelijk- maker langs Gerards knalde, wa ren beide ploegen weer even ver. Het leek op strafschoppen uit te draaien, ook al omdat Van Sloten in de eerste helft van de verlen ging nog een unieke kans liet liggen, maar vier minuten voor het einde bracht een pass van Zwolle's beste middenvelder, Renè IJzer man, Van 't Land plotseling alleen voor Van der Meeren. Strafschop pen waren niet meer nodig. Spits Telstar was In dit bekerduel flink gehandicapt, omdat Kamphues en Kraal geschorst waren en Helling een knieblessure heeft. Bij PEC Zwolle meldde Banhoffer zich en kele uren voor de wedstrijd ciek, viel ii De Zwolse aanvallen stelden aan vankelijk helemaal niets voor, zo dat het geen verbazing wekt dat wordt getracht nog vóór 1 maart een spits te contracteren. Na de rust speelde bij PEC Ronald Hendriks voor de UEFA-internatio- nal Jans, terwijl bij Telstar Frank Kramer door Staat was vervangen. Na drie minuten verdween bij de thuisclub de falende Drost voor Van 't Land. Door die ingrepen, werden de Zwollenaars wat ge vaarlijker, maar de spitsen bleven toch falen. Na een kwartier kwam Van Sloten zelfs vrij voor Van der Meeren maar hij schoot naast. Staats (Tel star) miste drie minuten voor het einde terwijl een minuut later De Wit tegen de onderkant van de lat schoot. Dat na negentig minuten onpro- ductiviteit in de verlenging toch nog drie doelpunten vielen, was een fikse meevaller voor de kleu mende toeschouwers. Scoreverloop: 92. Hendriks 0—1; 98. Jonker 1—1; 113. v. '1 Land Z—1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschou wers: 4000. PEC: Gerards, Israel, Ben Hendriks,- Hendriksen, Warnas, Uzerman. Ham ming, Hoekstra. Drost (Van 't Land). Jans (Ronald Hendriks). Van Sloten. Telstar: Van der Meeren, Driessen (Vis ser), Kerkhof, Van Essen, Bischot, Jon ker. De Wit, Stout. Wellerdieck. Stam, Kramer. (Van onze correspon dent) DOETINCHEM "Bij ons gaat de bal er via de binnenkant van de paal uit en bij NAC vliegt hij er in dezelfde situatie in. Die momen ten beslissen de wed strijd", aldus Hans Dor- jee, trainer van De Graafschap, na het be- kerge vecht tegen de Bredase ploeg (1-2 na verlenging). "Er zijn ook in deze wedstrijd weer veel fouten gemaakt. Zo neem ik Theo van Londen het eerste doelpunt van NAC kwa lijk. Wie gaat er nu bij 1-0 in ons voordeel uitverdedigen door het centrum? Door die fout kreeg NAC de hoekschop waaruit het 1-1 werd. Al die domme dingen moeten we wegwerken en dat kost tijd". Dat het niet tot het nemen van strafschoppen kwam, had de equipe van Hans Dor jee niet alleen te wijten aan het ontbre ken van voldoende kwaliteit, maar ook aan gebrek aan for tuin. Zo kopte Sietze Veen zes minuten voor het einde van de tweede helft van de verlenging tegen de paal. Weifelen Twee minuten eerder had de bal ook al de paal getoucheerd, maar aan de andere zijde van het veld. Bertus Quaars bracht de bal uit een hoekschop voor de veste van Van Zoghel. waar Mohorovic, die ook al de eerste treffer voor zijn rekening had genomen, van de weifelende Achterhoekse afweer alle gele genheid kreeg voor een zie dend schot. Het schot dreunde tegen de linkerpaal en zou zon der uitwerking zijn gebleven, ware het niet dat de bal de rug van overigens voortreffelijk spelende Henk Overgoor raakte en daardoor toch nog tussen de palen verdween. Bob Maaskant, trainer van NAC gaf het toe. "Het heeft ons niet tegengezeten. Voor we aan dit duel begonnen, hadden wij no gal wat problemen. Dekker. Brouwers en Dierickx waren ziek en Groeneweg was verre van fit, zodat ik hem ai snel heb moeten vervangen. Als we dan toch winnen, is dat een knappe prestatie. In de compe titie is voor ons niets meer te halen. Daarom komt dit beker succes ons geweldig van pas". Sprangers (NAC). vervanger van Groeneweg. kreeg de gele kaart wegens spelbederf. Scoreverloop. 10 Veen 1-0. 70. Mo horovic 1-1. 112 Mohorovic 1-2. Schetdsrechter: Van Dijken. Toe schouwers: 3500. De Graafschap: Van Zoghel; Over goor. Van Londen. Brandts. Kerfin; Joop Koenders, Hiddink. Henk Koenders (Aabech), Veen. Storm, Van Veenendaal (Hazelhekke). NAC: De Jong; Krijnen. Budisic. Dams ma. Bakker; Damen. Kamps. Quaars; Mohorovic. Groeneweg (Sprangers) Van der Ent

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11