VIER 50NDER MIJN KALMTE WAS HET )P EEN LYNCHPARTIJ UITGELOPEN briefwisseling Carter- Bacharov ontketent rel Voorjaars trips naar Yorkshire Besloten" filmclub lokt proces uit BON cheidende burgemeester Isaac Keijzer van Benthuizen: Pieter Menten was in 1943 Nederlander l97iïNNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 PAGINA 7. NTHUIZEN „Zoals u wel eft vernomen heb ik H.M. de ningin gevraagd ontslag te >n nemen als burgemeester uw gemeente. Ik doe dit dat de bestuurlijke verhou den ernstig verstoord zijn. in aanblijven als burgemees- biedt geen uitzicht op ver ering en herstel. U begrijpt dit besluit mij zwaar valt. heb echter geen ander ver- igen dan te zorgen voor het lzijn en de vooruitgang in othuizen. Ik meen bij de uit- ening van de verantwoorde- iheid die mij is toever- uwd niet gefaald te hebben, soort persoonlijke overwe gen spelen echter een min- belangrijke rol dan de ge- entebelangen. Voor de vele te momenten en gevoelens j n verbondenheid in uw mid- ^rlD ben ik u dankbaar. Mijn r jou- n ik menen dat aan 17 opfev ite gevoelens ten op- jcl e ve de bestuurders en (vo.-.-é van Benthuizen niet >rd getwijfeld. Van onze kant den wij u toe dat die eerlij- en positieve gedachten de achtbronnen zullen zijn om et elkaar en voor elkaar in nthuizen nog veel te berei- Met welgemeende groet en ogachting, IJ.P. Keijzer." rperend stukje proza van ■erlands meest besproken en rguisde burgemeester van dit ornent: recht-toe-recht-aan en J gebroken. In de vorm van een scheidsbrief bereikte het gis- middag alle brievenbussen n Benthuizen. Want de burge- sester vertrekt. Na twee ibtstermijnen van elk zes jaar lit hij („in het algemeen be- van Benthuizen") geen ijs meer op een derde. Hoewel n positie na de arrestatie van n twee wethouders eneen aan- ambtenaren, gevolgd door lotionele uitbarstingen, een kleine maand geleden zijn posi tie al precair gemaakt had, kwam het besluit van burge meester Keijzer om ontslag te vragen in elk geval voor de bevolking toch nog als een ver rassing. Voor hemzelf stond dit op de avond van 24 januari al vast. De twee wethouders waren weer op vrije voeten, maar de beschuldiging van het laten co- piëren van vertrouwelijke stuk ken stond nog keihard overeind. Diezelfde maandagavond na men zij deel aan een extra raadsvergadering, waarbij de gemoederen al binnen vijf mi nuten tot ver boven het kook punt stegen. Isaac Keijzer nu: „Als ik toen niet kalm was gebleven en me had laten provoceren was het op een lynchpartij uitgedraaid. Het enige doel was: Keijzer moet kapot Nou, ik heb hogere opvattingen over het dienen van de gemeenschap. Maar inmiddels was de sfeer wel volkomen onwerkbaar ge worden. Met zijn medebestuur ders viel niet meer in redelijk heid te argumenteren." De zwaarste beschuldiging van de wethouders aan het adres van Keijzer was dat hij de justi tie aangezet zou hebben tot de arrestaties om hen kwijt te ra ken. Keijzer zou hen lastig vin den, omdat hij zijn eigen zin niet meer kon doordrijven. „Waarom komen ze niet met feiten? Die kan ik tenminste weerleggen. Men doet emotione le uitspraken en ik pas ervoor om me ook zo te laten gaan. Ik ontken natuurlijk, maar ik kom wel met feiten. Op 5 januari heb ik kennis genomen van de ster ke aanwijzingen dat er brieven in het geheim gecopieerd wer den. Op 10 januari heb ik me gewend tot hoofdofficier van justitie mr. Rosingh. Ik heb hem indringend gewezen op de pro- Burgemeester Isaac Keijzer op 24 januari: tot de laatste vezel gespannen op weg naar een emotionele confrontatie met de gemeenteraad. blematiek in Benthuizen. Hij zou het onderzoeken en mij la ten weten of dit een strafrechte lijke zaak was. Op 20 januari heb ik tijdens een bespreking in het Haagse Paleis van Justitie bij herhaling met zorg gewezen op de gevolgen voor de perso nen en hun gezinnen. Ik was het namelijk niet eens met een strafzaak. Ik heb gepleit voor een algeheel bestuurlijk onderzoek, want daar lag de kern van het pro bleem Toch ben ik uitzonder lijk blij dat mijn laatste bestuur lijke daad als burgemeester van Benthuizen is geweest, het opko men voor de mensen en hun gezinnen. Ook voor wethouder Seijbel, al wil hij dat kennelijk niet geloven. De Heer Rosingh is naar de commissaris van de Koningin mr. Vrolijk gestapt om hem uitvoerig in te lichten, 's Avonds werd ik gebeld door Rosingh met de mededeling dat tot arrestatie was besloten en dat de autoriteiten waren inge licht. Voor Rosingh bestond er geen twijfel over dat Vrolijk de minister zou inlichten. Toen ik de maandag van de arrestaties bij Vrolijk kwam, vroeg hij mij wat er aan de hand was in Benthuizen. Ik zei: „Maar Ro singh is toch bij u geweest?" „Jawel, zei hij" maar ik kan me niet herinneren dat we over pro blemen in Benthuizen hebben gepraat." Als de minister mij dan in de Kamer het verwijt maakt dat ik de autoriteiten niet heb inge licht, moet ik toch wijzen op een communicatiestoornis tussen Rosing en Vrolijk." Minister De Gaay Fortman stel de deze week in de Kamer dat Keijzer in bestuurlijk opzicht niet gefaald heeft, maar dat hij niet altijd tactvol is opgetreden. In de ogen van de wethouders en raadsleden van Benthuizen zal dit ongetwijfeld een enorm understatement zijn, want zij beschuldigen hun gemeente aanvoerder al jarenlang van „ei gengereid en drammerig" optre den. Isaac Keijzer: „Als je de capaci teiten hebt een goed burgemees ter te zijn, dat bedoelde de mi nister volgens mij, dan beschik je automatisch over tact. Als je nu hoort welke taal de andere bestuurders van Bent huizen bezigen, dan vraag ik me af wie hier ontactisch optreedt. Het is illustratief voor de wijze waarop hier al jaren gewerkt wordt. Ik heb altijd gezegd dat het een ballon is van bestuurlij ke troep. Dat is iets heel anders dan een strafrechtelijke troep. Een jaar geleden heeft de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten in Benthuizen een on derzoek verricht. Die mensen zijn ermee gestopt omdat er hier niet te werken viel. De gemeen teraad zei toen, dat Keijzer de VNG ook al voor zijn karretje had gespannen. Kom nou toch, alsof zo'n instantie zich iets ge legen laat liggen aan een burge meester van een kleine gemeen te als Benthuizen. Maar zo wordt alles anders uitgelegd dan het in werkelijkheid is. Er is ook al gezegd dat ik op voor zichtigheid bij de arrestaties heb aangedrongen om mijn her benoeming niet in gevaar te brengen. Wel, die herbenoeming lag allang klaar. Daar hoefde ik echt op het laatste moment niets meer aan te doen. Zoiets wordt gebaseerd op wat ik al heb ge daan. Toen ik in Benthuizen kwam had men nog geen vier kante meter ruimte om de over ledenen te begraven of een sprietje gras om op te voetbal len. Ik ben voor ze door het vuur gegaan. Als ze nu sportief zijn, halen ze de notulen van de vergaderingen erbij. Ondanks alle kritiek en problemen is er in Benthuizen wel het een en ander gepresteerd. Of ik als een teleurgesteld man wegga? Nee, dat is niet mogelijk voor iemand die is ingewijd in de problemen. Ik ga wel met een bloedend hart, al heb je zo'n functie niet bepaald voor je privé-lol. Het is een verschikkelijke periode ge weest, die ik goed ben doorge komen omdat ik iedereen recht in de ogen kan kijken. Het grootste compliment is voor mij dat ik op straat handen en voe ten tekort kom om de mensen te groeten en dat veel inwoners me opbelden om te laten weten dat ze achter me stonden." Later meldt Isaac Keijzer via de telefoon dat hij een hardnekkig misverstand uit de weg wil rui men. Hij zoü overgestapt zijn van de CHU naar de WD. „Dat is volstrekt onjuist. Twaalf jaar geleden was ik niet bij een poli tieke partij aangesloten, maar vijf jaar geleden ben ik lid ge worden van de WD. Ik hou niet van overstappen. Je doet iets en dat doe je dan goed. Je staat achter Benthuizen of niet, als u begrijpt wat ik bedoel, (schatert) Als je je humor verliest, relati veer je niet meer. Dan ga je kapot. Weet u nog een goeie mop'" WOUT BATENBURG ASHINGTON (AP) Er is een diplomatieke rel ïtgebroken tussen Amerika en Rusland door de riefwisseling van president Jimmy Carter van de erenigde Staten met de dissidente natuurkundige ndrei Sacharov. mmy Carter heeft in een brief in Sacharov laten weten de ■ijlating van politieke gevange de Sovjet Unie te zullen istreven en de Russische rege- ig te vragen drie zieke gevan- nen onmiddellijk in vrijheid stellen. Sacharov heeft daar- Carter een brief gestuurd iet daarin o.a. de namen van Dg een paar zieke dissidenten, e in gevangenissen en inrich- ïgen vastzitten. Russische ambassadeur in tshington is gisteren op hoge iten naar het Amerikaanse mi- sterie van Buitenlandse Zaken stapt om protest aan te teke- in tegen de uitlatingen van irter. Het Russische persbu- Tass voegt daaraan toe, it de Russische regering geen menging tolereert in de bin- nlandse aangelegenheden, iss waarschuwt voor een anti- nerikaanse campagne in Rus- anneer de Verenigde Sta ll het onderwerp van de men- nrechten blijven aansnijden, perschef van het Witte Huis, veil, heeft meegedeeld, dat brief van Carter niet was loeld als een uitdaging maar hij een antwoord was aan de Nobelprijswinnaar Sacharov, die zich tot de Amerikaanse pre sident had gevtend. Powell zei verder dat de Russen er ook een handje van hebben om zich te mengen in Amerikaanse binnen landse aangelegenheden. Inmiddels breidt het verschijn sel „dissidenten" zich in het oostblok steeds meer uit. Het zelfde geldt voor de daarbij be horende arrestaties. Behalve uit Polen, Oost-Duitsland, Tsjechos- lowakije en Rusland, komen nu ook meldingen van arrestaties uit Hongarije en Roemenië. Een aantal Roemenen zou zelfs het land moeten verlaten. Andrei Sacharov met in zijn hand de brief van de Amerikaanse president Carter, die met dit schrijven nogal wat heeft losgemaakt. ïeuw iloedbad in )eganda AMPALA (UPI) - In het oorden van Oeganda heeft het ■ger van president Amin een idbad aangericht onder de urgerbevolking, zo meldt het "eniase blad The Nation, de afgelopen week zouden r honderden mensen zijn ver noord. Een ooggetuige ver- laarde dat hij in de stad Gulu lijken had geteld, mannen rouwen en kinderen. Ie christelijk bevolking van Oe- anda (80 procent van de inwo- zijn christen) vreest een Verscherpte vervolging na het dodelijk ongeluk" van bisschop en twee ministers, an wie algemeen wordt aange- lomen dat ze zijn vermoord, ntussen duurt de stroom van rotesten over de dood van de Anglicaanse bisschop en de mi- lister voort. De Britse regering ®i geschokt te zijn en vraagt venals de Raad van Kerken om ®n internationaal onpartijdig jnderzoek. Het presidium van 'e Surinaamse socialistische >artij heeft er bij minister Bru- na van Economische Zaken op langedrongen af te zien van zijn 'oorgenomen reis naar Oegan- la. omdat Oeganda, gezien de huidige en eerdere gebeurtenis- jen in dat land niets positiefs •tan bijdragen aan de opbouw, veiligheid en samenwerking van en met Suriname. Voorlichting arbeidsmarkt scholieren (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Vier weken werk. Onder deze noemer start in maart op 3200 scholen een voorlichtingsproject voor jon geren die dit jaar het lager beroepsonderwijs en de m.a.v.o. verlaten. De doelgroep wordt gevormd door de 80.000 jongens en meisjes die vaak tevergeefs - hun toekomst op de arbeids markt gaan zoeken. Het initiatief gaat uit van de landelijke stuurgroep sociaal culturele activiteiten voor werk loze jongeren." Het onderwijs bereidt de leerling niet voor op mogelijke werkloosheid", aldus Jaap Dekker, die de actie "coör dineert." De leraar beschikt niet over het lesmateriaal daartoe. Dit project wil een eerste bijdra ge leveren tot het ontwikkelen van een leerplan voor 15- tot 16-jarigen dat er op gericht is ze wegwijs te maken op de ar beidsmarkt en in de doolhof van de sociale wetgeving". Duits document: WARSCHAU (ANP) Pieter Menten was in 1943 nog Neder lander. Dit zegt een medewerker van het Poolse persbureau PAP die volgens zijn zeggen een fotocopie onder ogen heeft gehad van een document dat op 1 oktober door de Duitsers is afgegeven door de nazi-bezetters van Polen. Op dit docu ment zou staan: "Herr Peter Nicolaus Menten is houder van het paspoort nummer 154682 van het Koninkrijk der Neder landen, afgegeven in Lvov (Lemberg) op 11 oktober 1939". Menten heeft de Bijzondere Strafkamer gevraagd hem in vrijheid te stellen omdat hij volgens zijn zeggen geen Nederlan der, maar een statenloos burger is en dus niet door een Nederlandse rechtbank kan worden veroordeeld voor in het buitenland gepleegde misdaden. Volgens het persbureau PAP zou het document waaruit blijkt dat Menten in 1943 in ieder geval Nederlander was, zich bevinden in de Poolse archieven. Mr. N. A. Messchaert, hoofdofficier van justitie in Amsterdam, die gisteren uit Warschau terugkeerde, verklaarde op Schiphol dat hij pas donderdag van het vrijlatingsverzoek van Pieter Menten heeft gehoord. Volgens hem geven dit verzoek en de door Menten gebruikte argumenten aanleiding tot nieuwe studie. Mr. Messchaert was in Warschau om kennis te nemen over het daar samengestelde dossier over Menten. J. Dek eerder deze week al is begonnen tegen het Haagse theater Royal '70 en Apollo-theater ressorterende en zich be- gisteren tegen Apollo. De officier vindt dat deze theaters hun vertoning van har de porno-films ten onrechte trachten te rechtvaardigen met een beroep op de beslotenheid van de voorstellingen. Vol gens de directies van de bioscopen is de beslotenheid gegarandeerd doordat de bezoekers lid dienen te zijn van een vereniging. De officier meent dat deze verenigingen grotendeels loze dekmantels sloten noemende filmclub „Vereniging voor Vrije Filmkeuze" zal vandaag de harde pornofilm „Deep Throat" verto nen met de bedoeling een inbeslagne ming door de zedenpolitie uit te lokken. De confiscatie moet leiden tot een proef proces zodat de rechter een uitspraak kan doen over de voorwaarden waaraan een filmclub moet voldoen om zich be sloten te mogen noemen. De uitlokking zijn. Hij heeft de bioscopen, die beide eerste instantie hebben de directies die nu door de Apollo-directie wordt uitge- waarschuwing ter harte genomen. Het lokt. De hoofdstedelijke politie heeft eenl Apollo-theater nam gisteren een harde copie van „Deep Throat" in beslaggeno- porno-film uit de roulatie juist voordat men De pornografische rolprent draaidei functionarissen van de zedenpolitie tot in „Parisien" aan de Nieuwendijk. Ook' van het proefproces volgt op een actie die de Haagse officier van justitie mr. A. meer dan 50 zitplaatsen tellen, daarom gemaand de vertoningen te staken. In inbeslagneming wilden overgaan. Maar nu wil de Apollo-directie precies weten waar zij aan toe is. Zoals bekend is het justitie-beleid erop gericht harde porno-films in beslag te nemen als zij gedraaid worden tijdens openbare voorstellingen en in zalen die meer dan 50 zitplaatsen tellen. In Amsterdam is gisteren gebeurd wat hier werd gisteravond de film gedraaid om een proefproces uit te lokken. De inbeslagname in Amsterdam is voor het Haagse Apollo-theater geen reden om „Deep Throat" vanavond niet op het doek te brengen. „In Amsterdam gaat het om een gewone bioscoop; bij ons is sprake van een besloten club", aldus gisteravond een woordvoerder van Apol lo. Sheffield, een modern centrum. Sheffield. Dat is het doel van onze voorjaars-minitrip naar Yorkshire. En ditmaal keus uit vier verschillende vertrekdata, 15. 22. 29 april en 6 mei. Het geheel verzorgde programma van het diner op de avond van vertrek tot en met het het ontbijt op de maandagochtend van aankomst bevat weer alle elementen voor een gezellig weekend: een modern hotel, ruimschoots de tijd om te winkelen, een Middeleeuws diner, een bezoek aan een prachtig Engels landgoed... De oversteek naar Huil maken we weer met een van de comfortabele schepen van North Sea Ferries. De avonden aan boord zijn gezellig: een voortreffelijk diner, belasting vrije winkels, drie bars en tegenwoordig zelfs een disco theek. Comfortabele bussen van Bee Line Coaches brengen ons zaterdagochtend regelrecht naar het Grosvenor House Hotel in het hartje van Sheffield. Onderweg natuurlijk even een koffiestop. Dat doen we in Monk Fryston Hall, een hotel met een rijke historie en een prachtige tuin. Na de lunch in het hotel is de gehele zaterdagmiddag beschikbaar om in Sheffield te winkelen. Een stad met onder meer een uiterst modern centrum, belangwekkende stedebouwkundige vondsten, en drie grote winkelgebieden, die op elkaar aansluiten. Voor het diner op zaterdagavond rijden we naar het statige Eckington Hall, waar we aanschuiven aan een uniek Mid deleeuws banket. Dat wordt met de vingers eten en onder tussen genieten van de wijze, waarop onze gastheren de Engelse historie op de hak nemen. Zondag staat een rondrit door het geweldig mooie Peak District op het programma en een bezoek aan Chatsworth House, domicili van de hertog en hertogin van Devonshire. Een kapitaal huis met prachtige stijlkamers en kunstschat ten, gesitueerd in een prachtig landschap. Reisplan Gedetailleerder ziet het reisplan voor dit lange weekeinde in Yorkshire er als volgt uit: Vrijdag namiddag 17.00 uur Inschepen op de terminal van North Sea Ferries in Europoort, 's Avonds diner aan boord. Zaterdagochtend Ontbijt aan boord. Ontscheping in Hull. Met luxe touringcars via de M62 naar Monk Fryston Hall voor de koffie. Tegen de middag aankomst in Grosvenor House hotel in Sheffield. Middag 12.30 uur Lunch in het hotel. Daarna de gehele middag vrij om te winkelen. Avond 19.00 uur Vertrek per bus vanaf het hotel naar Eckington Hall voor het Middeleeuwse banket. 22.30 uur Terug naar het hotel. Zondagochtend Ontbijt in het hotel. 10.00 Vertrek voor een rondrit door het zeer mooie Peak District, via Hope Valley, Mam Tor, Chapel-en-le-Frith en Peak Forest. 11.30 uur Aankomst in Chatsworth, waar we vroeg lunchen in Chatsworth Institute, speciaal voor deze gelegenheid op zondag voor ons ingericht. Middag 13.00 Aankomst Chatsworth House, 14.45 uur Vertrek Chats worth House, 17.15 uur Inscheping in Huil Avond Diner aan boord Maandagochtend Ontbijt aan boord en ontscheping. De prijs voor dit geheel verzorgde lange weekend bedraagt 335 per persoon. Toeslag voor een luxe ingerichte hut met douche aan boord: 40 per persoon. Alle verdere inlichtingen over deze reizen van uw krant naar Yorkshire UITSLUITEND: North Sea Ferries, afdeling Passage, mej. Joke Kriboo, tel. 01819-62077, toestel 131. Wie op de dag van vertrek niet op eigen gelegenheid naar Europoort komt (er is een groot omheind parkeerterrein), kan GRATIS gebruik maken van de bussen, die deelnemers aan de reis uit Den Haag, Gouda en Rotterdam naar North Sea Ferries brengen (en maandagochtend weer terug). Vertrektijden: Den Haag Centraal 15.00 uur. Goudsche Courant, Markt 26 15.00 uur en Rotterdamsch Nieuwsblad, Coolsingel 67 15.45 uur. Inzenden aan North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg. Op de envelop in de linker bovenhoek vermelden: YORK SHIRE. Ja, ik ga mee naar Engeland! Noteer mij/ons als deelnemer(s) aan het long weekend in Yorkshire voor de prijs van 335,- per persoon. Vertrekdatum 15 april 22 april 29 april 6 mei Na(a)m(en): dhrVmevr./mej. Na(a)m(en): dhr./mevr./mej. Na(a)m(en): dhr./mevr./mej. - Na(a)m(en): dhr./mevr./mej. Ik/wij maak/maken wel/geen gebruik van het gratis bus vervoer naar Europoort en terug. Ik/wij wil/willen graag een luxe hut met douche en betaal/betalen daarvoor dus wel/geen toeslag van 40,- per persoon. Kinderen tot 12 jaar betalen 50% van de reissom. (Bij aanmelding van kinderen de leeftijd vermelden.) Als u de bon heeft Ingezonden stuurt North Sea Ferries u nadere gegevens over de reis en een bevestiging van de boeking. Daarin staat hoe u de reissom kan overmaken. Zodra daarna de betaling Is ontvangen zendt North Sea Ferries u de reisdocumenten toe. Afzender: dhr./mevr./mej. -(naam) (adres) (woonplaats) (doorhalen wat niet van toepassing is.)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7