Dieet u gezond! (tnA Afgrijselijke macht van Angkar drijft Cambodja naar het jaar nul SLANK AF MET PEPPARROTSKOTT, TJAPTJAYEN SOPA PORTUGUESA Stap de eerste de beste boekhandel in en vraag naar een dieetboekje. Zonder aarzelen wijst men u een kast aan waar ze rij-na-rij-na-rij staan. Het bananendieet, het grapefruitdieet, het At- kinsdieet, het zemelendieet, het puntendieet, de waterkuur, het appeldieet, het verbeterd Atkins- dieet, het zuiveldieet. Ze hebben alle één ding gemeen: je valt er van af, kilo's soms in zeer korte tijd. Maardoe je je gezondheid er geen schade mee? Die vraag legden wij voor aan diëtiste Bonnie Buurke van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, zelf schrijfster van „gezonde" kookboe ken als bijvoorbeeld het Hartkookboek. „Kijk", zegt ze, „de moderne voedingsonderzoe ken hebben ons geleerd dat een mens zowel koolhydraten als mineralen, water, vetten, ei witten en vitaminen nodig heeft Wij hanteren bij het samenstellen van een goede voeding, of die nu algesneen is, of op één mens toegespitst de bekende „schijf van vijf'. Aardappelen, groenten, zuivelprodukten, vlees of vis, bruin brood, om er maar een paar te noemen. Wie elke dag de volgende voeding in de genoem de hoeveelheden gebruikt krijgt voldoende van alle belangrijke stoffen die fit en gezond hou den: 1/2 liter melk, karnemelk, of yoghurt, 1 plak kaas, 75—100 gr. vlees vleeswaren, of vis, of peulvruchten, 2 3 eieren per week, 250 gr. groente, 1 vrucht of 100 gr. fruit, 250 gr. aardap pelen, 50 gr. boter, margarine of dieetmargarine, 4—6 sneden bruinbrood of roggebrood. Er zijn maar al te veel mensen die zich aan deze hoeveelheden niet houden en die ook aller lei redenen weten te bedenken om die voedings middelen die ze lekker vinden in overmaat te gaan „bunkeren". Overvoeding is een probleem waar we eigenlijk bijna allemaal mee te maken hebben. Helaas wordt door veel mensen ook verkeerd gegeten. Te veel suiker en te veel vet. Tja, dan komt het moment dat we die leuke bikini niet meer aankunnen en dat we een jurk of een pak een maat groter moeten kopen. Wat betekent: tijd om te gaan lijnen, een dieet te gaan volgen. Daar moeten we niet te lichtvaardig over den ken. Geen mens in Nederland is gelijk. Iemand een dieet voorschrijven kan, maar dan zou het een persoonlijk dieet moeten zijn. Logisch, als een huisvrouw in Limburg woont, gewend aan Limburgse vlaai, dan zou het bijna een misdaad zijn om zo'n vrouw plotseling wekenlang haar vlaai te laten missen. Hetzelfde geldt voor een dikke Friezin met haar suikerbrood. Het meest ideale dieet is het persoonlijk dieet, door een diëtiste voor u op het „vette lijf' geschreven. Dat is niet zo'n gemakkelijke zaak: een diëtiste moet precies weten hoe het normale leven van haar cliënt is, voor elke dag in de week en ook voor het weekend. Bovendien moet zij weten op welk tijdstip de meeste knaaghonger optreedt en wat men beslist niet kan laten. Als iemand zegt: Ik moet elke dag een borrel, of twee, of drie dan is een dieet zonder alcohol waardeloos, want degene voor wie het dieet bestemd is, neemt die borrel toch. Datzelfde geldt voor de vrouw die haar glaasje sherry niet kan laten staan. Weer een andere vrouw kan niet buiten een stroopwafel per dag. Nou, daar moet een diëtiste dan rekening mee houden bij het samen stellen van het dieet". Het is natuurlijk onmogelijk om voor de tallo zen, die dit artikel over gezond vermageren onder ogen krijgen een soort eenheidsdieet te maken, maar toch stelde Bonnie Buurke spe ciaal voor onze lezers uit de rijkdom aan recep ten waarover het Voorlichtingsbureau voor de Voeding beschikt, een dieet samen waarmee iedereen kan afvallen, zeker genoeg om weer in de bikini en in die jurk van een maat kleiner te kunnen. Het is een echt voorjaarsdieet gewor den. In de recepten is zoveel mogelijk rekening gehouden met voedingsmiddelen die in het voor jaar verkrijgbaar zijn. De erbij gegeven recepten zijn bedoeld voor twee personen. Waarom ook niet, laat uw man maar fijn met u meedoen, mevrouw. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding zijn nog veel meer recepten te verkrijgen om gezond af te vallen. Om die in huis te krijgen behoeft u slechts een briefkaart te schrijven aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Post bus 1772 in Den Haag en naast het gewone porto 3.20 aan geldige postzegels te plakken. Ais u dan op de kaart vermeldt: voor de brochures 301 en 302 krijgt u alle gegevens over gezond vermageren het hele jaar door. En daar ging het toch maar om? GERARD CRONÉ Maandag Ontbijt: 1 snee bruinbrood dun besmeerd met halvarine, belegd met een plakje 20+ kaas, 1 glas magere melk, koffie of thee. Lunch: 2 sneden bruinbrood dun besmeerd met halvarine, belegd met een plakje 20+ kaas en met een plakje magere ham, besmeerd met mosterd, 1 glas magere melk, 1 appel. Diner: halve grapefruit met 1 theelepel droge sherry, tjap tjay, 2 volle eetlepels gekookte rijst. Dinsdag Ontbijt: 1 beschuit dun be smeerd met halvarine, kopje thee of koffie, 1 glas ongezoet sinaasappalsap (1 dl). Lunch: tongsalade. 1 sneetje knackebrot, 1 glas magere melk. Diner: 1 kop ontvette bouillon met soepgroente, 1 tartaartje ge bakken in 10 gr. margarine, komkommer-ovenschotel, 1 por tie gekookte aardappelen. Woensdag Ontbijt: 1 beschuit dun be smeerd met halvarine belegd met een plakje 40+ kaas, thee. Lunch: 1 glas sinaasappelsap, 1 kaasplatzli, gebakken in 1 eetle pel boter of (dieet)margarine, salade van: 1 tomaat, 1 stukje komkommer, radijs en bieslook met 1 eetlepel slasaus (25% olie), 1 snee geroosterd bruinbrood dun besmeerd met halvarine, 1 glas karnemelk, koffie. Diner: champignons la Gre- que met 1 snee geroosterd wit brood, 1 brief stuk tartaar, be smeerd met olie, fijngehakte knoflook en daarna gegrilleerd, andijvie, 1 portie gekookte aard appelen, 1 portie kwarktoetje. Donderdag Ontbijt: 2 1/2 dl. magere yog hurt met 10 eetlepels cornflakes, thee. Lunch: sneetje pizza, 1 sneetje knackebrot dun besmeerd met halvarine en jam, 1 glas magere melk, 1 sinaasappel. Diner: tomaat gevuld met mais- korrels uit blik, 1 eetlepel sla saus (25% olie) met peterselie, sopa Portuguesa met 2 dunne sneetjes stokbrood. Vrijdag Ontbijt: 1 beschuit dun be smeerd met halvarine, kopje koffie of thee. 1 glas ongezoet sinaasappelsap. Lunch: 1 kadetje dun besmeerd met mosterd, belegd met 1 plak je pekelvlees, 1 glas magere melk, 1 banaan. Diner: 1 kopje bouillon, vis m folie, wortelen, 2 eetlepels aard appelpuree, 1 portie magere yoghurt. Zaterdag Ontbijt: 1 snee bruinbrood dun besmeerd met halvarine belegd met een plakje 20+ kaas, 1 glas magere melk, koffie of thee. Lunch: 2 sneden bruinbrood dun besmeerd met halvarine, belegd met een plakje 20+ kaas en met een plakje magere ham, besmeerd met mosterd, 1 glas magere melk, 1 appel. Diner: Pepparrotskött, kropsla met 1 eetlepel slasaus (25% olie), 1 portie aardappelen. Zondag Ontbijt: 2 beschuiten dun be smeerd met halvarine belegd met een plakje 20+ kaas en marmelade. Lunch: 1 kopje groentesoep, 2 sneetjes knackebrot dun be smeerd met halvarine, belegd met 1 plak 40+ kaas, 1 glas karnemelk, 1 mandarijn. Diner: 1 portie ingepakte kip, bloemkoolsla met een 1/2 papri ka (kleingesneden) en 1 eetlepel slasaus (25% olie) 3 volle eetle pels macaroni, 4 eetlepels jachtsaus (uit een pakje), 1 ring ananas uit blik. Tongsalade 1 plak gerookte rundertong van 100 g. 1 gekookte aardappel 100 gr. gekookte sperciebonen 1 sinaasappel stukje ui 2 eetlepels azijn 1 eetlepel olie peper zout twee gewassen slabladen bieslook Snijd de tong en de aardappel in blokjes. Snijd de sperciebonen en de partjes sinaasappel even tueel wat kleiner. Maak een saus van kleingesneden ui, azijn, olie, peper en zout. Ver meng alle ingrediënten met el kaar. Verdeel de salade over twee bordjes die elk bedekt zijn met een blaadje sla. Garneer de slaatjes met kleingeknipte bies look. Sopa Portuguesa 1 eetlepel (olijf)olie 150 gr. scholfilets 1 teentje knoflook 3/4 liter water basilicum 1/2 ui 1 snee oud brood 1 hardgekookt ei oregano zout 50 gr. gepelde garnalen 2 ringen ananas uit blik 1 afgestreken eetlepel aardap pelmeel peterselie Verhit de olie en bak hierin de half teentje fijngemaakte knoflook lichtbruin. Schenk het water met de basilicum en klein gesneden ui voorzichtig bij de vis. Kook het geheel 5 minuten door. Doe dan het verkruimelde oude brood, fijngehakte eier dooier, oregano en zout bij de soep. Houd hem tegen de kook aan tot het brood als het ware „oplost" in de soep. Voeg de garnalen en de klein gesneden ananas bij de soep. Bind hem met het met wat koud water aangemaakte aardappelmeel. Strooi op het laatste moment het fijngehakte eiwit en wat kleingesneden peterselie over het gerecht. Geef de soep met stokbrood (ingewreven mee een teentje knoflook). Sneetje pizza 2 sneetjes bruinbrood 2 plakken Goudse kaas 1 eetlepel tomatenpuree tijm basilicum 1 gevulde olijf Beleg het brood met de plakken kaas en bestrijk die met toma tenpuree. Strooi er wat tijm en basilicum over en leg er een halve olijf op. Schuif de sneetjes onder een voorverwarmde grill of hoog in een hete oven. Laat de kaas smelten. Serveer de sneetjes meteen. Bonnie Buurke 150 g. kipfilet 1 eetlepel ketjap manis 1 eetlepel sherry 1 theelepel gemberpoeder 1 teentje knoflook 1 theelepel suiker aluminiumfolie frituurolie Snijd het kippevlees in 6 stuk ken. Maak een marinade van ketjap, sherry, gemberpoeder, fijngemaakte knoflook en sui ker. Laat het vlees daarin ca. 2 uur staan onder nu en dan om scheppen. Pak het vlees in stuk- jes aluminiumfolie en vouw ze goed dicht. Bak de pakketjes 3 minuten in hete olie (ca 180°C) Dien de kip nog ingepakt op. Chanróions la Grèque 2 kleine worteltjes 1 kleine ui 1 teentje knoflook 1 eetlepel (olijf)olie 1 glas witte landwijn peper zout 2 tomaten 125 gr. champignons Snijd de worteltjes ui en knoflook klein. Fruit de groente in de hete olie lichtbruin. Voeg de wijn toe en breng die aan de kook. Snijd de tomaten in stukken en maak de champig nons schoon. Kook ze ca 2 minuten met de rest mee en maak het geheel af met pepier en zout. Vis in folie 300 g. kabeljauw of schelvisfilet 1 tomaat 1 citroen zout tijm lavas aluminiumfolie Verdeel de visfilet in twee por ties en leg ze op een stuk alumi niumfolie. Snijd de tomaat en de citroen in plakken en snijd de lavas klein. Bestrooi de vis met zout en bedek de filets met plakken tomaat en citroen, be strooid met tijm en lavas. Vouw het aluminiumfolie goed dicht. Schuif de pakketjes op een rooster in het midden van een warme oven (ca. 175 O of leg ze in een pannetje met kokend water en laat de vis gaar wor den in ca. 20 minuten. Geef de pakketjes op het bord. Kwaifctoetje 100 g. magere kwark 2 eetlepels magere melk 50 gr. mandarijnen uit blik Roer de kwark los met de melk en vermeng hem daarna met de mandarijnen. Verdeel het toetje in twee porties. Pepparrotskött 2 1/2 dl. water zout 150 gr. riblappen 1 flinke ui 1 prei stukje selderijknol 250 gr. wortelen 1/2 eetlepel boter of (dieet)mar- garine 2 eetlepels bloem 1 eetlepel mierikswortelpoeder 1 1/2 dl. melk 1 theelepel suiker citroensap Breng het water met zout, het vlees en een halve kleingesne den ui aan de kook. Laat het ca. 2 uur zachtjes koken. Maak intussen alle groentesoorten schoon en doe die in hun geheel bij het vlees. Kook ze 30 min. mee. Neem voor de saus 2 dl. van het kookvocht Smelt de margarine en fruit hierin de rest van de kleingesneden ui licht bruin. Roer de bloem en het mierikswortelpoeder erdoor en schenk er al roerend het kook vocht bij. Breng het geheel aan de kook. Maak de saus op smaak af met melk, suiker, zout en citroensap. Neem de groente en het vlees ujt de pan. Leg het vlees op een schotel. Snijd de groenten in grove stukken en schik ze er omheen. Geef de saus erbij. Tjap Tjay 150 g. kipfilet 1/4 blik bamboespruiten (even tueel te vervangen door: 100 gr. spitskool) 125 gr. champignons 1 paprika 1/2 bos selderij blad 50 gr taugé 1 eetlepel boter of dieetmargari ne 1 eetlepel ketjap manis 1 eetlepel sherry mespunt gemberpoeder mespunt vetsin zout, peper, Leg de kipfilet ca. 1 uur in het vriesvak van uw koelkast zodat het vlees een klein beetje bevro ren is. Snijd er dan met een scherp mes flinterdunne plakjes van. Maak de groenten schoon en snijd ze in nette stukjes; laat de taugé heel Bestrooi het kip pevlees met zout en peper en bak het in de hete margarine. Bak de kleingesneden groente even mee. Voeg de ketjap en sherry toe en maak het geheel op smaak af met gemberpoeder, vetsin, peper en zout. Laat het gerecht niet meer doorkoken. (Van onze correspondent) PARIJS - Wat er op 18 april 1975 in Cambodja ge beurd is, heeft de wereld maar nauwelijks en onvolle dig vernomen. Na de over winning van de Rode Kh mers werden de twee mil joen inwoners van Phnom Penh binnen 48 uur onder de meest onmenselijke omstan digheden gedeporteerd. Fragmentarische berichten en een serie afgrijselijke fo to's van het afslachten van gedeporteerden, waren het enige dat naar buiten door drong van de terugkeer naar het jaar Nul van Cambodja. Aan de betrouwbaarheid van de bron waaruit deze berichten stamden, kon overigens worden getwij feld. Daarna is het stilzwij gen gevallen over Cambodja. Kort na elkaar zijn in de eerste weken van dit jaar in Parijs drie boeken met aan grijpende getuigenissen over het nieuwe Cambodja ver schenen. Bernard Hamel heeft „De sang et de larmes" (Van bloed en tranen) het licht doen zien, Francois De- bré: „Cambodge, la 'revolu tion de la forêt" (Cambodja, de revolutie van het oer woud), en Francois Pon- chaud: „Cambodja année'ze- ro" (Cambodja in het jaar nul). Alle drie de auteurs zijn kenners van Cambodja en hebben lang in het land ver bleven. Wat zij vertellen is onverge telijk. Het is het relaas van een doctrine die tot het ui terst doorgedreven wordt, die alles verplettert en plat walst. Het afgrijzen dat hun relaas opwekt is niet vanwe ge de walgelijke geur van de tot ware heuvels opgestapel de lijken, niet vanwege de terechtstellingen zonder vorm van proces van tiendui zenden met schoppen en houwelen om munitie te spa ren, niet vanwege het weg sleuren van zieken uit de zie kenhuizen. Het afgrijzen komt omdat men de overtui ging krijgt dat hier sprake was van een voorgeschreven genocide, waarbij er niet voor werd teruggeschrokken zonodig de helft van de be volking uit te moorden. De drijfkracht achter deze onmenselijkheid is anoniem: verborgen achter de naam „Angkar". Angkar is het ro de leger, Angkar beslist, ver oordeelt, terroriseert. Ang kar heeft geen gezicht, nie mand weet wie zijn leiders zijn. Angkar is volkomen on persoonlijk, een bijna occulte en wrede macht, ie het volk van de Cambodjanen, in zijn geschiedenis toch wel aan wreedheden gewend geraakt, in een gigantische uittocht de dood injaagt. Angkar is oppermachtig, legt geen verantwoording af. Angkar zijn kinderen van 14 en 15 jaar, jongens en meis jes in zwart katoenen pya- ma's en een rode halsdoek, die moorden zoals men een vlieg verplettert. In deze ter- reurgemeenschap zijn alle waarden omgekeerd. De kin deren zijn weerzinwekkend wreed, de vrouwen uitzinnig en genadeloos. Angkar kan lezen noch schrijven, weet niet hoe een motor werkt of hoe men electrisch licht in schakelt. Maar Angkar kan moorden. Angkar woedt nu al bijna twee jaar in Cam bodja dat in de grootste pri mitiviteit is teruggeworpen, waar electrische centrales en auto's, ijskasten en televisie toestellen kort en klein gesla gen zijn en waar landbouw- traktoren in brand gestoken zijn, omdat mannen en vrou wen en kinderen de ploeg door de rijstvelden moeten trekken. Bij het lezen van de drie genoemde boeken dringt zich steeds de" vraag op of de verhalen waar zijn. Maar merkwaardigerwijze vindt men overeenkomsten in de drie geheel onafhankelijk van elkaar geschreven boe ken. En wie Cambodja ge kend heeft, stuit steeds weer op bijzonderheden, op feiten en namen die aan de werke lijkheid beantwoorden. Pogingen tot analyse van het verschijnsel, vooral in het werk van Francois Debré, zijn bepaald boeiend. Ang- Phnom Penh voor de val: het oude leven in de hoofdstad was nog in volle gang, olifanten en fietslorries bevolkten de straten, maar de dreiging van de ondergang was al tijden voelbaar. kar beslist alles, wat men moet denken, wat men moet zeggen, de kleur van de kle ding (miljoenen kledingstuk ken zijn verbrand en tiendui zenden leefden maandenlang volkomen naakt). Angkar be paalt hoe laat men moet op staan en hoe laat men moet gaan slapen, hoeveel en welk voedsel gebruikt moet wor den. De mens bestaat niet meer als individu (dit is offi cieel verkondigd), hij moet zijn verleden volkomen ver geten en uitwissen, evenals zijn persoonlijkheid, de fami liebanden verbreken en ver geten en zelfs zijn sentimen ten. Hij moet opgaan en zich versmelten met Angkar, die de enige persoonlijkheid van het nieuwe Cambodja is. Het systeem heeft uiteraard niets meer met marxisme of communisme te maken. Het lijkt eerder waarschijnlijk dat Cambodja vroeg of laat „opgezogen" zal worden door Vietnam, ook al omdat de excessen en anti-rationele be palingen een zelfstandig voortbestaan van het land onmogelijk maken. Een fusie met Vietnam zou enerzijds door de geplaagde bevolking of wat daarvan nog over is, als een redding beschouwd worden. Anderzijds zou het land door Vietnam in verre gaande mate gekoloniseerd kunnen worden, zoals nu Zuid-Vietnam al door Hanoi gekoloniseerd wordt Ui teindelijk zou het geheel, mo gelijk met latere aansluiting van Laos, in zekere zin onder Sovjet-invloed komen te staan. Francois Ponchaud, die tien jaar lang in Cambodja heeft gewoond en gewerkt en land en volk en taal zeer goed kent, schrijft dat zijn boek ongetwijfeld meer vragen stelt dan het beantwoordt. Het geldt ook voor de beide andere werken, die tezamen een zeker niet definitief, maar wel een zo betrouw baar mogelijk beeld geven. Een analyse van de gebeurte nissen is nog niet mogelijk. De waanzin, de enormiteit van de excessen zijn van dien aard dat daarachter geen menselijke logica te be speuren valt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15