n „Derby belooft spektakel...." {Critiek Afdeling Leiden p „LC-Ballenfeest" £eidae Coulant Winterkampioenschappen in zwembad „De Zijl" SVLV B3: 18-0 ft IBV iil j art- -(ampioen AZC FAVORIET TEGEN DE ZIJL/LGB MAAR: n£ LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 LEIDEN In het blad „Officiële Mededelingen" van de KNVB Afdeling Leiden werden deze week enige regels besteed aan het initiatief van de Leidse Courant/Wout Bergers om elke week een bal beschikbaar te stellen voor het meest productieve team. Oiïidat niet iedere voetballiefhebber in het bezit is (komt) van genoemde Officiële Mededelingen, enige fragmenten uit dat artikel, waarin Jan Persoon - voorzitter van de commissie jeugdvoetbal van de Afdeling Leiden diverse kritische kanttekeningen plaatst. Commentaar te geven op de kritische opmerkingen van de commissie voor jeugdvoetbal van de Afdeling Leiden (die wij overigens gaarne een plaats geven op onze sportpagina) is op zich geen gemakkelijke zaak. Natuurlijk schuilen er in de opmerkingen van Jan Persoon duidelijke waarheden. Toch geloven wij dat de LC-Bal - op deze wijze uitgereikt - positief kan doorwerken, een stimulans kan zijn voor diezelfde commissie. Afgezien van de uitwassen door Persoon gesignaleerd (Komt dat nu echt door de LC-Bal of zou het aan sommige jeugdleiders liggen?) heeft juist de LC-Bal duidelijk ge maakt dat het initiatief van de Afdeling - indeling op sterkte - een goede is. Maar dit initiatief zal nog verder moeten worden doorgevoerd om tot een echt eerlijke krachtsver houding te kunnen komen. Het feit blijft evenwel bestaan dat Jan Persoon in zijn kritische commentaar mogelijkheden heeft aangestipt die het nader bezien beslist waard zijn. Dat wij daarom de mogelijkheid openhouden om, in samenwerking met zijn commissie en de afdeling, tot een iets andere vorm van het Leidse Courant/Wout Bergers-initiatief te komen, spreekt dan ook vanzelf. Jan Persoon: „Er zijn andere mogelijkheden met de Leidse Courant-Bal" (Van onze sportredactie) fclDEN „Wekelijks staan ze pts in de krant. Elf spelers, al niet met reserves en (bege)lei- die het weekeinde ervoor de feest productieve formatie van de {deling Leiden van de KNVB ïden. Lachend kijken zij in de van de Leidse Courant-foto- tf en steeds is er een centraal itsje ingeruimd voor een splin- lieuwe voetbal, de prijs waar les om draait." Leidse Courant Sporthuis Wout •gers-initiatief lijkt voor alle betrok- len alleen maar winst op te leveren. Voor de LC een wekelijkse, niet onaar dige rubriek, voor de heer W. B, een vrij goedkope, gerichte reclame en voor het winnende elftal (of club) een leuke publiciteit en een gratis bal, die per slot van rekening nooit weg is in deze toch almaar duurder wordende tijden." „Desondanks: niet iedereen is zo geluk kig met dit LC-ballenfeest. Vooral bin nen de Commissie voor het jeugdvoet bal van de Afdeling Leiden wordt er nogal de wenkbrauwen gefronst. Niet zozeer omdat de club van voorzitter Jan Persoon de verenigingen het bui tenkansje van een bal misgunt, integen deel, maar wêl omdat er in de toewij zing van die bal voor het jeugdbeleid van de afdeling een gevaar schuilt." „Wat is er aan de hand. Tijdens de zwerftochten in het weekeinde over de voetbalvelden van de Afdeling Leiden zijn de leden van die commissie op enkele, op z'n minst bedenkelijke voor vallen gestuit. Aanvurende, en dus schreeuwende leiders van zo maar een elftal die roepen „doorgaan, doorgaan, blijf scoren, dan hebben wij deze week de bal." Of, indien er door duidelijke omstandigheden buiten de betrokkenen om een zwakkere ploeg (tijdelijk) met een numerieke minderheid speelt het zeer nadrukkelijk blijven jagen op dat veertiende of vijftiende doelpunt." Jan Persoon ziet in deze zaken gebeur tenissen die het streven van zijn com missie (het competitie-element bij de jeugd meer naar de tweede plaats drin gen) schade doen. „Ons uitgangspunt is juist om het competitie-element onder geschikt te maken aan het spel. Een zekere winstdrang is goed, maar dat moet niet ten koste van alles gaan. Het gevaar van een instituut als de LC-Bal is dat er excessen in het jeugdvoetbal worden gebracht, die wij er juist probe ren uit te halen." Persoon is ook van mening dat de beoordelingsnorm niet klopt. „Fouten worden beloond", weet hij. „Wij hebben dit seizoen getracht jeugdteams van gelijke sterkte bij elkaar in te delen. Via een enquête onder de clubs hebben we gevraagd naar de sterkte van elk jeugdteam. Naar aanleiding van de ant woorden hebben wij de elftallen inge deeld, een indeling die nog tijdens het seizoen op sommige punten is gewijzigd omdat bleek dat een elftal toch nog te sterk was. Op die wijze streven wij er naar grote uitslagen onmogelijk te ma ken. Weer om dat competitie-element terug te dringen het spelplezier te vergroten." Dat desondanks nog dubbele cijfers in de uitslagenlijsten terug te vinden zijn, verdriet Persoon en zijncommissie zeer. „En dan komt er nog eens een LC-Bal bij die juist die uitslagen „be loont". Nee, daar zijn we niet gelukkig mee. Ons beleid wordt op die manier tegengewerkt." „Die Leidse Courant Bal werkt ook uitwassen in de hand", stelt Persoon. „Er zijn bij ons gevallen bekend van clubs die juist om die bal sterkere spelers in een lager elftal plaatsten. Fout van die verenigingen, maar het gebeurt. Mede door die LC-Bal." Een bal die voor Persoon en de zijnen overigens niet „hoeft te verdwijnen". „Maar wel op een andere basis dient te worden uitgereikt. Niet op inciden tele, prestatieve basis, maar op grond van sportiviteit. Misschien is het mo gelijk een team dat zonder strafzaken kampioen wordt, met een bal te belo nen. Het LC-initiatief zou dan positief aansluiten bij de activiteiten die de afdeling op allerlei gebieden onder neemt Wat het jeugdvoetbal betreft bijvoorbeeld het doorvoeren van een mentaliteitsombuiging Van onze sportredactie VOORSCHOTEN - In de ra sechte derby tegen Randstad Sport B3 is de B3 van SVLV er in geslaagd de door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar ge stelde Leidse Courant Bal te veroveren. SVLV won met 18-0 na een ruststand van 6-0. Twee maal werd de bal vanaf de elf- meterstip het doel ingewerkt. André Verhoor bleek na afloop de topscorer met vier doelpun ten; aanvoerder Bastiaan Dissel- dorp en Fred van de Krogt droegen met ieder drie treffers hun steentje bij. Op het elftal met trotse leider Zandbergen. Staand v.l.n.r.: Fred van de Krogt, Rene Zoete melk, Bastiaan Disseldorp; Ar no van der Steen, Leo van Wij- natten, Jeffry Brender en Ton Parlevliet. Knielend: Niklos Rat- kai, Coen Schutze, Jan Schra- ma, Edwin Brussee, Mark Schijf en Jean Paul Appel. Liggend: André Verhoor. n -TUIDEN De biljartver- jing R.B.V. is kampioen ge iden van het district Rijn- .Veenstreek. Voor het eerst nds de oprichting ruim 8 ar geleden is het eerste am, bestaande uit de heren van Muyden, B. v.d. Voort, BBroers, (teamleider), A. ^iurk en C. Heuzen (reserve) 'delingskampioen in de klas- nog 1 C 3b geworden. Een strijd i wa»#n het districtskampioen- een p ;hap was hiervan het gevolg ov# i bie vond deze week in Roe- Ie pn farendsveen plaats tegen de sen p ljartvereniging „Roelofa- 15 i mdsveen", kampioen van C L. H i. Het werd 7-2 voor de gast- 6 eren. De beslissingswedstrijd iel. wam de dag erna in Leimui- -£en. Na een spannende strijd NO! 'on R.B.V. met 9-0 en haalde e aM p die manier het kampioen- Ie k' chap binnen. Binnenkort ?ul- lr> de heren als districtsverte- enwoordiger deelnemen aan ude!| e gewestelijke ontmoetingen. Van onze zwemmedewerker LEIDEN Eind februari zal in Leiden wederom een groot zweme- venement plaatsvinden. Dit keer gaat het om de nationale winter kampioenschappen voor aspiran ten, die op 25, 26 en 27 februari in de Zijl zullen worden gezwom men. De voor dit soort wedstrijden bij uitstek geschikte akkommoda- tie van zwembad De Zijl en de uitstekenede uitstekende opgedaan tijdens de in december gehouden estafettekampioenschappen, waren voor het bondsbestuur van de K.N.Z.B. aanleiding om ook voor de organisatie van deze wedstrij den contact op te nemen met De Zijl/LGB. Deelname aan deze winterkampioenschap pen stond tot vorig jaar open voor allen die onder een gestelde limiet hadden gezwom men. Gezien de krachtsverschillen tussen senioren en aspiranten waren dit dus in feite kampioenschappen voor senioren. De tech nische commissie besloot dan ook, mede omdat de jongsten onder het zwemtalent hun eigen „Speedowedstrijden" hebben, winterkampioenschappen voor aspiranten te gaan organiseren. Een organisatie die op bepaalde punten problemen gaf want de Sportstichting stelde dat het recreatiezwemmen, dat na de ope ning van De Zijl een enorme vlucht heeft genomen, voor een deel doorgang moest kunnen vinden. Om dit mogelijk te maken heeft De Zijl/LGB in overleg met de directie van de Sportstichting besloten de donder dagavond, een clubavond waarop de trainin gen en het leszwemmen van de leden plaats vindt, in te leveren zodat er toch een avond beschikbaar bleef voor het recreatiezwem men. Daarnaast zullen zowel op zaterdag als op zondagmiddag tussen de series en de finales enkele uren beschikbaar blijven voor de recreatie. Voor de wedstrijden van de waterpolocom- petitie moest eveneens een uitweg worden gevonden. De hoofdklassewedstrijd LZ'86 - PSV kon worden verschoven naar een tijd stip later op de avond, voor de overige wedstrijden kon worden uitgeweken naar De Does in Leiderdorp. Wat de deelnemers aan deze kampioen schappen betreft kan worden gerekend op een sterk bezet veld, tal van bekende vereni gingen hebben in totaal 300 jongens en meisjes waaronder Ineke Ran, Agnes Jansen en Freddy Volleberg ingeschreven. Leidse deelnemers zijn Bart Hameter van LZ'86 en Ria Hassefras en Edward Maasdijk van de organiserende vereniging. Edward Maasdijk kan ondanks de concurrentie van Freddy Volleberg tot de kanshebbers op zowel de 200 als de 400 meter wisselslag worden gerekend, zijn eerder in dit seizoen gemaak te 2.19.0 op de 200 en de 4.57.5 op de 400 meter wisselslag kunnen u in eigen omge ving mogelijk nog worden verbeterd. Voor de vrijdagavond staan de lan ge afstanden, de 800 en de 1500 meter vrije slag op het programma. Op zaterdag de 400 meter wissel slag en de 200 meter nummers, terwijl op zondag de 200 meter wisselslag, de 100 meter nummers en de 400 meter vrije slag op het programma staan. De finales zullen zowel op zaterdag als op zondag om 17.00 uur beginnen. Van onze waterpolomede- werker LEIDEN Vandaag staat in de hoofdklasse van de waterpolocompetitie de streekderby tussen de ZIJ L/LGB en AZC op het pro gramma. In de eerste helft van het seizoen is deze ont moeting tussen beide ploe gen uit de kring Gouwe Rijnstreek in zwembad De Dillen erg spektakulair ver lopen. AZC had in het span nende duel steeds een voor sprong, maar het gelukte het team van de ZIJL/LGB om in de laatste periode gelijk te maken: 9—9. In de slotfase van de strijd, waarin nogal veel spelers van de ZIJL/LGB met drie zware fouten (een strafworp of een strafminuut) defini tief de kant op moesten, zo dat trainer Rob Schouten zelfs nog mee moest doen, was het echter de ploeg van AZC die met 12—9 de volle winst greep. Voor AZC verliep ook het verdere competitiegedeelte erg gunstig. De Alphense formatie staat nog steeds met HZC Robben op de eer ste plaats. De belangrijke duels tegen ZIAN/Vitesse en Neptunus werden gewon nen, zodat waarschijnlijk de wedstrijd tegen HZC Rob ben op vijf maart in Hilver sum beslissend zal zijn voor het landskampioenschap. Om volgend seizoen Europa cup te spelen zal AZC overi gens eerste moeten worden, want in de beker-strijd (het Sportfondsenbaden toer nooi) eindigde AZC na HZC Robben en ZIAN/Vitesse op de derde plaats. Vooral in de aanval is de ploeg van trainer/coach George Geurtsen dit seizoen erg sterk. De combinaties verlopen nog niet altijd even vloeiend, maar de AZC-ers hebben na dertien wedstrij den toch maar liefst 124 doelpunten gescoord Met name de komst van Wim Keman (van VZC-Ritmees- ter) en Erik Noordergraaf (van GZC) heeft dit doelsal do zo gunstig beïnvloed. On danks zijn leeftijd draait de jeugdinternational Erik Noordergraaf volwaardig mee in de aanval van AZC. De ploeg van de Zijl/LGB is na de winterstop wat terug gevallen. Trainer Rob Schouten en coach Henny Hensing begonnen het sei zoen door het vertrek van Peter Wolters naar Zwitser land en het stoppen met spe len van Rob Schouten al met een kleinere selektiegroep. Halverwege werd deze groep echter nog verder uitge dund. Pim van de Bosch stopte en Paul Belt en Ton van de Bosch liepen blessu- Rob Schouten: nu niet als speler in actie.... res op. De jonge vervangers Alex en Stan van Belkum, Guus Spierenburg en Martin Vreeburg draaien wel be hoorlijk mee, maar konden niet voorkomen dat de ZIJ L/LGB de vorm van het eer ste gedeelte van de competi tie niet meer bereikte. Een opsteker voor de Leidenaars is het feit dat Paul Belt za terdag weer zijn rentree zal vieren. AZC is natuurlijk fa voriet voor de overwinning, maar de derby's tussen de ZIJL/LGB en AZC zijn al tijd beladen met veel senti menten (zowel in het water als aan de kant), zodat er andere krachtverhoudingen kunnen ontstaan. De ont moeting in zwembad De Zijl begint zaterdag om 19.30 uur. In verband met het carnaval spelen dit weekeinde alleen de hoofdklasseploegen. LZ '86 moet morgen op bezoek bij Neptunus Arnhem. De Leidenaars speelden vorige week verrassend gelijk te gen ZIAN, maar het zal moeilijk worden om dit re sultaat tegen Neptunus te herhalen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11