I Kritiek Van Agt op openbaar ministerie 25 BOK FIRST IN EBROPE Dertien miljard voor nieuwe arbeidsplaatsen Heroïnelijn opgerold de beste tabak voor geld te koop WETHOUDERS BENTHUIZEN ONSCHULDIG Malversaties bij autohandel in Velp „Niet meer dan een jager per 40 ha" Onbekende man met messteken omgebracht INVESTERINGSPLAN TOT 1980 oftotfimonApïeómfó Waarschuwing voor reizende jongeren [NAjj NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 PAGINA een onzer verslaggevers) HAAG Benthuizen opgelucht adem. Na alle lente verwikkelingen van itste weken kan dit Zuid- idse forensendorp een onder het verleden zet- i met een (vrijwel) schone jnieuw beginnen. De rede- oor dit optimisme werden en aangedragen in de de Kamer, waar de minis- Van Agt (justitie) en de Fortman vragen beant- den van de kamerleden ;en en Wisselink (beiden over de kwestie-Benthui- die landelijke bekendheid met de arrestatie van wethouders en enkele tnaren een paar weken ge- op verdenking van het :n van vertrouwelijke een. De ministers deden r meer dan vragen beant- den, zij deden enkele me- ingen, die de "kwestie- ïuizen" vrijwel geheel uit ereld helpen: de gearres- e wethouders en ambtena- ijn onschuldig, burgemees- eijzer heeft om ontslag uit ibt verzocht en het open- ministerie is gevoelig op ngers getikt over de wijze op de functionarissen zijn ekend. ;ns minister Van Agt heeft ipenbaar ministerie bij de arrestatie van wethouders en ambtenaren onvoldoende acht geslagen op de verzoeken van de commissaris van de koningin mr. Vrolijk en van burgemees ter Keijzer om voorzichtigheid te betrachten. "Hoofdofficier Rosingh liet na de procureur-ge neraal in te lichten en hij scha kelde de rijksrecherche niet in. Gezien het delicate karakter van de affaire zou de rijksrecherche beter dan de plaatselijke politie het opsporingswerk hebben kunnen verrichten", aldus de minister, die liet weten het openbaar ministerie al van zijn oordeel in kennis te hebben ge steld. "De feiten die de aanlei ding voor het optreden van poli tie en justitie vormden waren niet zo zwaar, dat het ingrijpen zoals het plaats vond de aange wezen methode was". Nu het ernaar uitziet dat er tegen de verdachten geen strafvervolging wordt ingesteld zal verder wor den bekeken hoe de zaak moet worden afgewikkeld en of er sprake zal zijn van het aanbie den van verontschuldigingen. Minister Van Agt zei naar aan leiding van een vraag over de wijze van behandeling op het politiebureau wel te weten dat aangehouden personen de broe kriem moeten afdoen, maar het inleveren van de trouwring had hij niet voor mogelijk gehouden. "Daarvan heb ik nog nooit ge hoord", aldus de bewindsman. Minister De Gaay Fortman deel de vervolgens de kamer mede, dat burgemeester Keijzer (door de beide wethouders ervan be schuldigd de hele affaire op touw te hebben gezet om hen kwijt te raken) ontslag als bur gemeester van Benthuizen heeft gevraagd. De tweede ambtster mijn van de heer Keijzer loopt op 1 maart af. De gemeenteraad heeft diverse malen de commis saris van de koningin en de minister laten weten niet langer met de burgemeester te willen samenwerken. De heer Keijzer zal wel worden voorgedragen voor een nieuwe ambtsperiode in Moerkapelle, waarvan hij ook burgemeester is. Volgens minis ter De Gaay Fortman heeft de heer Keijzer in bestuurlijk op zicht niet gefaald. "Hij is even wel niet altijd tactvol opgetre den. Ook zou het beter geweest zijn als hij mr. Vrolijk en de minister op de hoogte had ge steld van de op handen zijnde aanhouding. Nu hoorden zij er eerst van, toen de betrokkenen al onder de toren zaten". Voor wethouder R. Seijbel (Pv dA) komt de ontslagaanvrage niet onverwacht: "Het was wel duidelijk dat Keijzer niet te handhaven zou zijn. Alleen vraag ik me af, of hij op eigen initiatief ontslag heeft verzocht. Zelf ben ik er tevreden mee, want ik ben er nog steeds van overtuigd dat Keijzer de man achter de arrestaties is. En dat hij aan de politie heeft gevraagd de zaak voorzichtig te behande len begrijp ik best, zijn herbe noeming stond voor de deur. De benoeming van een nieuwe bur gemeester zal nu moeten uit gaan van mr. Vrolijk, maar ik neem aan dat de gemeenteraad erbij zal worden betrokken. Wat we in Benthuizen nodig hebben is een man met tact en bereid heid met de raad samen te wer ken. Geen doordrammer dus. Het maakt mij niet uit welke politieke kleur hij heeft, als het maar een vakman is". Zijn collega-wethouder A. van Noort (CDA): "We moeten een eerlijke burgemeester hebben. Vanzelfsprekend iemand uit het CDA, gezien het protestants- christelijke karakter van Bent huizen. Hoewel iknog steeds geloof dat we de arrestatie aan Keijzer te "danken" hebben ge had, overheerst op dit moment bij mij toch de opluchting, nu justitie heeft toegegeven dat we niet schuldig zijn. Want het is geen kleinigheid een paar we ken als verdachte rond te lopen als je onschuldig bent". Meeste auto's rijden in Zuid-Holland (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Verreweg de meeste personenauto's rij den in Zuid-Holland (750.000). Het grootste aantal personenauto's bevindt zich in Amsterdam (192.436), ge volgd door Rotterdam en Den Haag met respectieve lijk 152.948 en 127.446. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat door de invoering van deel III van het kentekenbewijs de stand per laugustus 1975 kon ach terhalen. Het totale autopark in Nederland omvatte toen 3,4 miljoen personenauto's, 357.700 bedrijfsauto's en 67.600 rijwielen. Men kwam tot een landelijke personen autodichtheid van 249 per 1000 inwoners. De hoogste autodichtheid t.o.v. de bevol king vertoonde Drente met 275 per duizend. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Bij het automobielbedrijf Van Kampen in Velp, een dealer van Renault met twintig werknemers, zijn grote tekorten geconstateerd. Door manipulaties met de boeken zou tussen vijf ton en één miljoen gulden zijn verduisterd. De boekhouder van het bedrijf is inmiddels ontslagen wegens boekhoudkundige malversaties. De fiscale accountantsdienst is door de politie in de arm genomen om na te ..gaar. waar het verdwenen geld is gebleven. De boekhouder heeft via zijn bond geprotesteerd tegen zijn ontslag omdat hij alle schuld ontkent. Ook de direkteur, afkomstig uit Vlaardingen, is op non aktief gesteld. VVD EN D'66: de jachtwet, die gisteren in de Tweede Kamer werden be sproken, staat dat het toelaten van gastjagers in een bepaald jachtgebied middels het aan vragen van zgn. „gastverkla- ringen" onbeperkt mogelijk is. Overigens ging de Tweede Ka mer in grote lijnen met de belangrijkste regeringsvoor stellen ten aanzien van de jachtwet akkoord. Deze hou den onder meer in, dat een jachtakte slechts zal kunnen worden verkregen na het afleggen van een rijksjacht- examen. UITGEEST De rijkspolitie van Uitgeest speurt naar de identiteit van een naar schat ting 25 tot 35-jarige man, die gistere» op de oprit naar een oude vuilnisbelt langs de weg Krommenie-Graftdijk dood werd aangetroffen. Sectie door anatoom-patholoog dr. M. Voortman heeft uitgewe zen dat de man door meerdere messteken in hals en hoofd om het leven is gebracht. De politie -neemt aan dat de man mogelijk een Nederlander, maar in ieder geval een Westeuropeaan is. De politie hoopt een aanknopings punt te hebben gevonden in de tatoeages op de rechterarm, waarin de naam 'Carmen' voor komt. Rond twintig recher cheurs zijn bij het onderzoek in deze zaak betrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil het bedrijfsleven tot en met 1980 dertien miljard gulden aan premies en toeslagen geven. Daarmee moeten de investeringen worden gestimuleerd om meer werkgele genheid te scheppen. Gehoopt wordt dat er met die miljardensteun 110.000 arbeidsplaatsen bijkomen en het aantal werklozen met 60.000 zal verminderen. Dat blijkt uit het ontwerp van wet Investeringsrekening, dat gisteren bij de tweede Kamer is ingediend. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft op kamervoorzitter Vondeling een dringend beroep gedaan om eraan mee te werken dat dit wetsontwerp zo snel mogelijk wordt behandeld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat deze nieuwe opzet voor steun aan het bedrijfsleven op 1 april zou in gaan. Deze datum kan echter niet worden gehaald. De grote vraag is wanneer de Tweede en Eerste Kamer dit belangrijke voorstel zullen hebben afgehan deld. Door middel van de investe ringsrekening wil de regering volgens een nieuwe opzet het bedrijfsleven prikkelen tot ver groting van de werkgelegenheid, maar tevens aan die economi sche groei richting geven. Afge schaft zullen worden de be staande steunmaatregelen: fis cale investeringsaftrek en ver vroegde afschrijving. Voor de investeringsrekening wordt een speciaal begrotingsfonds ge sticht, dat zal worden gevoed met gelden uit de inkomsten- en vennootschapsbelasting. Per te scheppen arbeidsplaats zal 150.000 gulden steun nodig zijn. De investeringsrekening kent zowel basispremies voor alle be drijfsinvesteringen als een stel sel van toeslagen, die bovenop de basispremie komen als een investering aan bepaalde crite ria voldoet Het gaat er hierbij om dat de overheid via die extra toeslagen richting wil geven aan de investeringen: zij wil derhal ve de meest gewenste in)veste- ringen op de meest gewenste plaats tot stand laten komen. In de toekomst zal dat hele sys teem van toeslagen nog meer worden verfijnd, waarbij dan ook extra steun wordt gegeven voor investeringen die uit een oogpunt van stadsvernieuwing, energie- en grondstoffenbespa- ring, milieuverbetering, onder zoek en ontwikkeling, herstruc turering een stimulans verdie- Tot en met 1980 wordt acht miljard extra voor premies en toeslagen uitgetrokken, waarbij dan nog moet worden geteld de vijf miljard gulden die vrij komt vanwege de afschaffing van be staande steunmaatregelen. De dertien miljard wordt als volgt verdeeld: 1977: 1.6 miljard, 1978: 3.1 miljard, 1979: 3.8 en 1980: 4.3 miljard. Bij de invoering van het nieuwe paikket steunmaatregelen moet tot spijt van minister Lubbers „wat gas worden teruggeno men" zoals hij het in een toe lichting uitdrukte. In Brussel I zijn namelijk bezwaren gerezen [tegen twee onderdelen van de investeringsrekening, namelijk de algemene regionale toeslag en de toeslag voor de ruimtelij ke ordening. Extra steun gevraagd voor oudere, werkende ongehuwde vrouw (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Tegen de zin van minister Van Doorn (CRM) in heeft de Tweede Kamer gis teren met vrijwel algemene stemmen een motie aangeno men waarin de regering wordt gevraagd de oudere ongehuwde werkende vrouwen financieel extra te steunen. In de motie die was ingediend door mevrouw Van Leeuwen (CDA) wordt aangedrongen op een onderzoek naar de moge lijkheid om vanaf 1 januari 1978 voor genoemde categorie vrou wen kortere werktijden in te voeren, waarbij echter het sala ris gelijk blijft. Bij voorkeur zou de Kkmer een leeftijdsgrens van 55 jaar aanhouden. Minister Van Doorn heeft zich eerder deze week uitgesproken tegen een financiële steunmaat regel uitsluitend voor oudere ongehuwde werkende vrouwen. Hij vindt dat ook de lasten van oudere ongehuwde mannen ver licht moeten worden. BUITENLANDS DRUGBELEID (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Minister Vor- rink (Volksgezondheid en mi lieuhygiëne) heeft in de Tweede Kamer het initiatief van B en W van Enschede geprezen om jongeren die naar het buiten land gaan te waarschuwen voor de verschillen in vervolging voor bezit en gebruik van drugs in ons land en de omringende landen. Mevrouw Vorrink noemde het buitengewoon verstandig om jongeren een waarschuwingsfol der te geven bij de uitreiking van een paspoort. Ze zegde toe dergelijke initiatieven te bevor deren. In de buurlanden is de vervolging van druggebruikers veel harder dan in Nederland. De minister kondigde ook aan, dat een hulpverleningsplan voor drugverslaafden binnen een maand gereed zal komen. Hier over is nog overleg gaande tus sen de betrokken departemen ten. Overval 25 KINGSIZE Fm 2.25 idemanskop eedboten St arel Briels wint •rt geding ■sterdam Toneelregisseur I evenementenorganisator Ca- briels heeft een kort geding j nonnen, dat hij vanwege bele- ingen aan zijn adres had ïgespannen tegen de actrice iephine van Gasteren. De pre- ent van de Amsterdamse htbank verbood namelijk vrouw Van Gasteren op affe van 1000 gulden Carel iels te betichten van wanbeta- g aan acteurs en toneelmede- rkers. Mevrouw Van Gaste- i zei een en ander vorig jaar een radio-uitzending en her- alde haar beschuldigingen hgeleden in kranteninter- onze parlementaire redak- tie) HAAG Snelle motorbo- moeten met ingang van 1 ■t 1977 zijn voorzien van zogenaamde dodemans- L Vorig jaar was in de bij- ere reglementen snelle mo uten reeds de bepaling op men waarbij de dodemans- i verplicht werd gesteld, er voorkoming van ongeval- iie kunnen gebeuren als een dboot doorvaart nadat de uurder bijvoorbeeld over- d is geslagen. Om te berei- dat in zo'n geval de motor t of stationair gaat draaien, it er een handel of pedaal die terugvalt wanneer de niet meer wordt bestuurd. In verband met de behandeling van de jachtwet in de Tweede Kamer heb ben vertegenwoor digers van de Stich ting Kritisch Fauna beheer gisteren aan Kamervoorzitter Vondeling een brief aangeboden waarin wordt geprotes teerd tegen de voorgenomen ver ruiming van de jacht op ganzen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fracties van D'66 en VVD in de Twee de Kamer willen dat in de jachtwet een bepaling wordt opgenomen, waarin staat dat er per 40 ha. jachtterrein niet meer dan 1 jager mag opere ren. De beide fracties willen daarmee voorkomen, dat een jager die een vergunning heeft voor het bejagen van een bepaald gebied, een onge limiteerd aantal „gastjagers" op zijn terrein kan toelaten. Amsterdam (ANP) Met de arrestatie in het afgelopen weekeinde te Amsterdam van een 41-jarige chinees meent de Amsterdamse politie een belangrijke bres te hebben geslagen in een sinds enkele maanden bestaande heroïnelijn Kopenhagen-Rotterdam. De gearr- resteerde Chinees wordt beschouwd als de organisator van deze lijn. Naar eerst nu bekend is gewor den zijn in verband met deze zaak nog meer arrestaties ver richt. In Den Haag arresteerde de politie een 43-jarige chinees. Deze bleek in het bezit van 260 gram heroïne. In Rotterdam en Terneuzen werden het afgelo pen weekeinde nog drie Neder landers aangehouden. De politie beschouwt hen als (toekomstige) koeriers op de lijn Kopenhagen- Rotterdam. De arrestaties in het afgelopen weekeinde zijn volgens de Am sterdamse politie een recht streeks gevolg van de arrestatie, tien dagen geleden in Kopenha gen, van.een 42-jarige Nederlan der. De Deense politie trof bij hem 5,3 kg heroïne aan. Hij werd op heterdaad betrapt, toen hij de heroïne in de reserveband van zijn auto wilde stoppen. De Deense politiemensen arres teerden tien dagen geleden ook twee inwoners van Thailand. Zij tipten tevens hun Amsterdamse collega's, die toen twee chinezen konden aanhouden, De Amster damse politie hoopt met deze golf van arrestaties in het afge lopen weekeinde en van tien dagen geleden de heroïnelijn tussen Kopenhagen en Rotter dam zo goed als opgerold te hebben aldus een politie woord voerder. Een Eindhovense rechercheur op wacht voor een postagentschap in de Hoogstraat, dat gistermiddag door een nog onbekende man werd overvallen. De buit rbedraagt ongeveer 100.000 gulden )k particulier rvoer dieren in banden n onze parlementaire redac tie) HAAG Niet alleen het ionale en internationale ^indelsvervoer van dieren foet aan strenge bepalingen bescherming van de dieren) ■den gebonden, maar ook het yticuliere dierenvervoer, ils het transport van duiven r postduivenvernigingen en vervoer van paarden door rdesportverenigingen. te mening werd gisteren in Tweede Kamer tijdens de latten over het wetsontwerp scherming van dieren tijdens voer" naar voren gebracht >r de fracties van WD, CDA, IA en D'6~ D-woordvoerder Tuijnman dt het bovengenoemde voor van zo groot belang, dat hij wetswijzigingsvoorstel heeft ediend, waarin de bepaling trent het particuliere dierery voer is opgenomen. Het ziet laar uit dat vrijwel de gehele ner dit voorstel volgende ik zal a

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9