Veelzijdige stillevens van Kees van Roemburgh lETENSl 1IAAR0II I HEDEN I Bellevue Werk P.S.de Boer op expositie in Katwijk ff Persoonlijke sfeer met traditie Indianen centraal in film van Kershner Briljante rol Ellen Bursteyn als ontgoochelde weduwe EN VERDER. In Galerie Denise Stephan LEIDEN De Wasse- naarse schilder Kees van Roemburgh (62) laat zich in de komende twee maanden in gale rie Denise Stephan aan de Bakkersteeg weer van een heel andere kant kennen; nadat in de twee afgelopen maanden de landschaps schilderkunst van Van Roemburgh in de gale rie te bezichtigen was komt nu een ander facet van zijn werk aan bod: de stillevens. Uit een groot aantal werken van Kees van Roemburgh wer den er voor de expositie die vorige week door de Leidse schrijver Maarten 't Hart is geopend 26 gekozen. In die 26 werken toont Van Roem burgh zich behalve een voor treffelijk schilder ook een veelzijdig schilder; hij ge bruikte namelijk zes schilder technieken bij de geexposeer- de stillevens en dat geeft de bezoeker een afwisselende kijk op het thema „stilleven". Van Roemburgh is bij het ma ken van de schilderijen van de realiteit uitgegaan, soms zette hij het schilderij van tevoren helemaal inscène door op een tafel de door hem gekozen voorwerpen (waarbij fruit en flessen veelvuldig terugkeren) uit te stallen. Vaak echter heeft hij van tevoren iets waargenomen dat hij, gehol pen door zijn fotografisch ge heugen, geheel of gedeeltelijk reconstrueert. Zo deed hij zijn inspiratie voor het schilderij „Vogelkooi" op in een café; hij verwerkte de kooi in een olie verfschilderij door hem boven een tafel met énige voorwer pen te situeren, het geheel be licht door een raam waarbij hij de lichtval door schaduw werking schitterend uit heeft doen komen. Ook in de olie verfschilderijen' „Ovale tafel" en „Wit schaaltje" valt die lichtwerking op. De diepte werking komt vooral sterk tot uitdrukking in een fles, die door enkele uitgekookte pen seelstreekjes van het doek af te pakken lijkt. Waas De nauwkeurigheid van de penseelstreken verandert al naar gelang de gebruikte tech niek. Is .bij olieverf alles nog helder en duidelijk afgebeeld, bij de „gouaches" (dikkende waterverf) en de aquarellen wordt dat al wat waziger. In de gouache „Maan in de mor gen" is de maan vaag door een niet duidelijk zichtbaar raam achter een dominerende plant zichtbaar. Bij de aquarel „Vo gel voor 't Raam" is iets soort gelijks aan de hand. De vogel is vaag in de rechterbeneden hoek zichtbaar. Opnieuw is een plant in het stilleven cen traal geplaatst. Bijna impressionistisch doen de schilderijen aan, waarbij gewassen (verdunde) inkt is gebruikt. Vooral bij de schil derijen „Kabeljauwkop" en „Schaduwen" lijkt het alsof men door ferm samengekne pen ogen kijkt; het stilleven is in die gevallen een vluchtige indruk, alsof de toeschouwer het object passeerde en nau welijks besefte dat hij het zag. De tentoonstelling van het stil- levende werk van Kees van Roemburgh is tot en met 11 april te bezichtigen in galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18 in Leiden. Op zaterdag en zondag (even bellen aan de deur) is de galerie geopend van 14.00 tot 18.00 uur, op andere dagen na telefonische afspraak. Toegang is gratis. FRANK BUURMAN „Wit schaaltje" Klein concert in Rijnlands Lyceum OEGSTGEEST Liselore Gerritsen, Laurens van Rooij- en en Leo Wijnkamp komen 23 februari met Een klein con cert 2 „Heb je ons gezien" naar het Rijnlands Lyceum. De voorstelling begint om kwart over acht. Toegangs kaarten zijn te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest of telefonisch te reserveren via nummer 141141. Ook zijn bij de firma Van der Luit en de firma Van Weizen in Oegstgeest kaarten in de voorverkoop verkrijg baar. „Heb je ons gezien" is onder regie van Herman van Veen tot stand gekomen. Het pro gramma oogstte in den lande zoveel succes dat het trio voor de tweede maal in de Leidse regio optreedt. Liselore heeft een aantal nieuwe teksten ge schreven waarin haar oor spronkelijke gevoels- en ge- dachtenwereld in liedjes, ver halen, gedichten en aforismen als vanzelf worden vermengd en overgenomen door de mu ziek. Tevens zijn enige be werkingen van Ibert en Satie te beluisteren. LEIDEN/KATWIJK: Van zaterdag 26 februari tot en met zaterdag 3 april zal de Leidse kunstschil der, tekenaar en etser P. C. de Boer zijn werken tentoonstellen in woninginrichting Baalbergen aan de Ambachtsweg te Katwijk/Binnen. DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN LIDO I The return of the man they called horse (14) met Richard Harris. Er worden in Amerika verhoudingsge wijs maar weinig films gemaakt over het wel en wee van de tientallen india nenstammen, die Amerika telde. Mees tal worden de stoere Amerikanen zelf centraal in de film geplaatst en worden de indianen gebruikt als personen die wat leven in de brouwerij moeten bren gen, bijvoorbeeld door het overvallen van de bekende Amerikaanse postkoets of voor het in brand steken van boerde rijen. In sommige gevallen dient een dergelijk incident zelfs als uitgangspunt voor een film. In de film „The return of the man called horse" worden de rollen enigs zins omgedraaid. Een indianenstam wordt door blanke kolonisten verdre ven, maar keert later weer terug om de indringers te verdrijven. De Indiaanse religie speelt een belangrijke rol. In drukwekkend zijn de lichamelijke kwel lingen die de leden van de stam bereid zijn te ondergaan om de grote boze geest gunstig te stemmen. Pas als die zijn boze oog afwendt van de stam is het tijdstip aangebroken dat de india nen terug kunnen gaan naar hun heilige grond, het land van hun voorvaderen, dat hun door de blanken is ontnomen. „The return of a man called horse" is een veelzijdige spannende film. Het be gin is chaotisch als de filmmakers ver schillende shots schieten die op geen enkele wijze met elkaar in verband te brengen zijn. Uitermate storend is het feit dat als de film al geruime tijd draait, de namen van acteurs en techni sche medewerkers op het doek verschij nen. Voor de ongeduldige toeschouwer duurt het mogelijk te lang voordat de verschillende scènes met elkaar in ver band worden gebracht. Maar de acteurs verstaan wel hun vak: een compensatie voor enige onbelangrijke schoonheids foutjes. Ellen Burstyn in de rol die haar een Oscar bezorgde. CAMERA Alice doesn't live anymo re (14) met Ellen Burstyn en Kris Kristofferson. Regie: Martin Scor sese. Men kan er ieder jaar weer over redet wisten of de jaarlijkse Oscars wel bij de juiste personen of films terechtko men, maar in het geval van Ellen Burstyn mag hij zeker verdiend wor den genoemd. In in „Alice doesn't live here anymore" van Martin Scorsese - een jonge regisseur om in de gaten te houden kampt zij met de problemen van een 35-jarige vrouw die als kind nog 'ns grote idealen had een vooraan staand zangeres te worden, maar na de plotselinge dood van haar niet al te aardige man plotseling met 'n twaalfja rig zoontje achterblijft. Het huwelijk met de vrachtwagenchauf feur was nu niet bepaald wat zij van het leven verwacht had, maar nu zij weduwe is besluit zij de oude draad weer op te vatten en in haar geboorte plaats Monterey als zangeres haar kan sen te wagen. Dus verkoopt zij haar huisraad en vertrekt met de kleine ei genwijze Tommy in de stationcar naar Californie, onderweg in haar onder houd voorziend door in goedkope bars te zingen - of als er geen piano is - als serveerster op te treden. Een niet al te aangename ervaring met 'n jongere man, die bovendien nog getrouwd blijkt te zijn, doet haar nog 'ns overhaast de vlucht nemen en versterkt haar wan trouwen voor de goede bedoelingen van de andere sexe, waardoor zij mede door de jalouzie van haar zoontje bijna de kans op 'n wat betere toekomst mist. De regisseur begint met het geromanti seerde beeld dat de kleine Alice van de toekomst heeft en confronteert ons me teen met de wrede werkelijkheid van diezelfde Alice 27 jaar later. Haar dage lijks blijmoedig streven de vrede in huis te bewaren tot zij plotseling weduwe is met een vroeg wijs 12-jarig zoontje, dat sceptisch haar pogingen gade slaat nog iets van haar leven te maken. De gesprekken tussen Ellen Burstyn en de kleine Alfred Lutter met 'n flinke dosis humor, 'n portie cynisme ge mengd met zo nu en dan grote teder heid zijn voortreffelijk door Scorsese in zeer filmische beelden gevangen en Kris Kristofferson als de man, die haar later als serveerster in 'n vulgair wegrestau rant voor vrachtrijders voor 'n lastige keuze stelt past zich daar later geheel bij aan. Voor „Alice doesn't live here anymore" geldt maar één advies. Gaan zien, al al, was het alleen maar om Ellen Burstyn. MILO LUXOR: Marathon Man (18). Dustin Hoffman, een beroemd marathonloper in angstverwekkend gevecht met een oud-SS-er, gespeeld door Laurence Oli vier. LIDO II: Silent Movie (a.l.) Geweldige moderne uitvoering van de oude slap stick boordevol nieuwe grappen, een feest voor de liefhebber van visuele grappen. LIDO III: Mr. Klein (14). Alain Delon als de Parij se kunsthandelaar Klein die in 1942 door de autoriteiten bij vergis sing als jood wordt aangemerkt. In een mengeling van fictie en werkelijkheid groeien regisseur Joseph Losey en De lon tot grote hoogte. TRIANON: King Kong (14). De liefde van Jessica Lange voor de reuzenaap Kong. Een moderne versie van de inder tijd indrukwekkende film uit 1933. REX: Prostitutie-Profiteurs (18). Sex- film van de gebruikelijke middelmatige kwaliteit De heer De Boer, die lid is van de Leidse schilder— en teke nacademie „Ars Aemula Natu rae", heeft reeds verschillende exposities op zijn naam staan. In 1968 trad hij voor het eerst in de openbaarheid met een tentoonstelling in het Waagge bouw. Zijn artistieke begaafd heden kwamen toen reeds dui delijk tot uitdrukking, hoewel niet al zijn werken technisch even perfect waren. Sedert heeft men lange tijd niets meer van hem vernomen, tot dat hij in 1975 weer naar bui ten trad met een expositie in de zaal van Ars. In de tusseliggende periode bleek hij een belangrijke ont wikkeling te hebben doorge maakt. Leidse Courant kunst criticus W. Prins had dit reeds in 1968 voorzien toen hij schreef: „Ik geloof dat de gro te kracht en de beste mogelijk heden van De Boer liggen in de weergave van het stem- mings— en sfeervolle land schap. Hij heeft meer in zijn mars dan een doorsnee ama teur, maar wat meer zelfkri tiek zou ik hem toch graag willen toewensen". Kennelijk heeft de heer De Boer deze woorden ter harte genomen, want zijn werken vertonen sindsdien een zekere rijpheid. De werken van de heer De Boer zijn figuratief en in alle opzichten goed herkenbaar. Zijn inspiratiebron put hij uit hetgeen hij waarneemt en hij weet dit sfeervol op het doek over te brengen. Een goed voorbeeld daarvan is het schil derij van de Katwijkse Oude Kerk. Ook zijn etsen zijn van sfeer doortrokken met een vaak rake typering van het onderwerp. Het werkje „Storm" blinkt in dit opzicht uit met een bijzonder fraaie licht- en donkerwerking en de wijze waarop de kracht van de wind wordt uitgebeeld. Een bezoek aan de expositie in Katwijk is zeker de moeite waard. LEIDEN De geschiede nis van restaurant-bodega Bellevue aan de Steen straat in Leiden gaat terug tot ver in de negentiende eeuw. Om precies te zijn 111 jaar geleden - zeer toe passelijk in deze carnava leske tijd van het jaar - was Bellevue reeds een aangename pleisterplaats. Vlak in de nabijheid van de veemarkt was Bellevue een druk bezocht gelag voor veehouders en markt kooplieden. Even gezellig bijkomen van de markt dag, terwijl je rijtuig veilig stond opgeborgen in de stallen, waar vandaag de dag in een sfeervol restau rant de smaakpapillen van de huidige klantenkring wordt gestreeld. Dat stre len moet dan gezien wor den in de ruimste zin des woords, want eigenaar en chef-kok Jan van Winsen hecht veel waarde aan de kwaliteit van de door hem geserveerde produkten en de persoonlijke verzorging van zijn gasten. Die persoonlijke verzorging heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in het bestaan van Bellevue om te toveren tot lou ter een specialiteiten-restau rant. Om dat gedeelte van het etablissement, waar overdag vertegenwoordigers, journalis ten en andere vaste klanten hun lunch gebruiken of een borreltje drinken op te doe ken. De persoonlijke band met de vaste cliëntèle doorkruiste echter die plannen, die onmid dellijk in de ijskast werden geschoven. Een jarenlange tra ditie kon niet zomaar doorbro ken worden. Gastheer Aad Groeneveld haalt er het schit terend voorbeeld van twee al op leeftijd zijnde stamgasten bij, die op een vaste dag en op een vast uur altijd een kop je koffie en een borreltje kwa men nuttigen. Op een bepaald moment bleven de stoelen van deze twee vaste klanten echter onbezet, totdat de mannelijke helft van het tweetal op een goed moment weer kwam aan wippen met de opmerking, dat de mensen van Bellevue maar niet moesten denken dat ze kwaad weggebleven waren, maar dat zijn vrouw momen teel voor onderzoek in het zie kenhuis lag. Het tekent de sfeer die er bestaat tussen de gasten en personeel van Belle vue en die sinds zes jaar ook is overgebracht in het nieuw gecreëerde restaurant-gedeel- „Af en toe is het net een grote familie", zegt Aad Groeneveld. „Voorop staat dat iedere gast het naar zijn zin moet hebben. Daar zijn wij tenslotte voor. En dan maakt het voor ons niet uit hoe de mensen gekleed zijn of wat hun verlangens zijn. Er bestaat bij een hele boel mensen nog een soort drempelvrees om een restau rant binnen te gaan. Dat is niet nodig en daar proberen wij de mensen snel overheen te helpen. De mensen alleen de kaart overhandigen en een be stelling opnemen is vrij onper soonlijk. Wij willen graag een persoonlijk contact met onze gasten. Als ik de kaart over handig vraag ik altijd of er nog speciale wensen zijn. Som mige mensen durven niet te zeggen dat ze een zoutloos dieet volgen. Waarom? Het is voor ons toch een kleine moei te om ook die wensen in te willigen. Daar zijn we nu een maal voor. De mensen moeten ook gewoon vragen wat een bepaald gerecht voorstelt als ze dat niet weten." „Ik vind het zelf erg leuk om de mensen enigszins wegwijs te maken in de restaurantwe reld. Mensen, die jarenlang hetzelfde hoofdgerecht bestel den zitten bij wijze van spre ken nu aan de slakken. Dat is eigenlijk een stukje pedago giek. Nou is het voor ons hele maal niet belangrijk of de mensen uitgebreid willen eten of even snel willen dineren. Iedereen is even belangrijk. Ook de gast wiens beurs mis schien niet zo groot is en die iets eenvoudigs wil bestellen. Onze vaste kring is een zeer gemêleerd gezelschap, maar dat merk je niet eens. Het is af en toe net een grote familie in dat gezellige huiskamertje van ons." Een ander voorbeeld van de persoonlijke sfeer die het res taurant van Bellevue uitademt is de „Halve Wolf". Dat is een uitsmijter, bereid volgens de speciale wensen van een klant en die nu als bestelling moeite loos wordt aanvaard. Op de menukaart van Belle vue is er voor elke beurs wat wils. Voor 16,50 gulden krijgt men reeds een heerlijke kalfs- snitzel met verse groenten van het betreffende jaargetijde ge serveerd. .Maar ook dat sim pele dingetje willen wij toch feestelijk op tafel brengen. Het werken met verse spullen - nouvelle cuisine genaamd - is voor ons niet nieuw. De nou velle cuisine is voor ons al een ouderwets begrip geworden. Daarom zou ik heus geen be zwaar hebben tegen een open keuken. Ze mogen weten wat ik uitspook in de keuken. Wij nemen geen risico met de kwa liteit van door ons geserveerde maaltijden. Slechte kwaliteit van het vlees zal door ons niet weggewerkt worden met een sausje. Evenmin als wij een blik sperciebonen zullen open trekken. Verse spullen, dat is belangrijk en daar hebben on ze gasten ook recht op, ook al is het altijd weer een grote investering," zegt chef-kok Jan van Winsen. Voor het duurste hoofdgerecht bij Bellevue moet de gast vier biljetten van tien gulden uit de beurs trekken. Een verse kreeft met toebehoren is dan uw deel. Maar ook in de tus senliggende prijsklasse is vo lop keus. Hetzelfde geldt voor de voorgerechten, die in prijs variëren van 6,50 tot 14 gul den. Met name de gerookte paling op toast zal in al zijn eenvoud vele gasten tot de cu linaire verbeelding spreken. Een heerlijke (alweer met ver se ingrediënten klaargemaakte soep) wordt u reeds voor 2,50 gulden opgediend, terwijl het nagerecht de mogelijkheden biedt in de prijsklasse van 2,50 tot 4,75 gulden. De wijnkaart van Bellevue biedt weinig mo gelijkheden tot financiële uit spattingen. De meeste wijnen vertegenwoordigen bij Belle vue een waarde tussen de 20 en 30 gulden, terwijl de duur ste Bordeaux-wijn van 67,50 niet eens op de prijskaart ver meld staat. De goedkoopste wijn - een Clos de Merlot van 11 gulden - prijkt echter wel op de lijst Anguille etuvé Chez Jean Speciaal voor de lezers van de Leidse Courant gaf chef-kok Jan van Winsen bet recept van de Anguille etuvé Chez Jean prijs, dat staat voor ver se gestoofde paling, die geser veerd wordt met roomsaus, waarin uien, champignons en kervel zijn verwerkt Benodigdheden: Verse paling, verse room, champignons, ker vel, ui en witte wijn naar keu- Bereiding: de paling wordt gaar gekookt in water of een mengsel van 2/3 water en 1/3 wijn met ui, peterselie en een laurierblaadje, een teentje knoflook en wortel. De uien en champignons wor den in een weinig boter gaar gemaakt. Het geheel wordt af- geblust met een scheutje witte wijn, waaraan het vocht wordt toegevoegd, waarin de paling is klaargemaakt. U voeg onge veer drie maal zoveel vocht als wijn toe. Daarna voegt u er peper, zout en een weinig bloem aan toe. Tenslotte voegt u er de room aan toe, waarna u de paling met roomsaus kunt opdienen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7