Bouw ondanks leegstand meer kantoren in Alphen aan den Rijn doorzakken ,,'t Vatte Gat": dorpsplein waar je niet kunt Koop Vlietlanden door provincie nu definitief Kamer van Koophandel komt met economisch streekplan ^tap/regio" STATEN: ,NIET VOORUITLOPEN OP INRICHTING' Vijftien maanden voor ontucht met 6-jarig dochtertje U LEIDEN BOWUNGt FUN CENTER 071-713311) KAMER VAN KOOPHANDEL IN RAPPORT LEIDSE COURANT- VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 lag- rgh Op de hoek van de Ga- renmarkt, in een pand dat door Monumenten zorg is gerestaureerd, is gisteren in barre gezel ligheid een wijn- en sherry-bodega aan een fonkelend nieuw leven begonnen. Enige tijd ge leden was er nog de Par ty Shop in gevestigd, maar deze vestiging (één van de elf in den lande en de twaalfde is in Gor- kum in staat van wor ding) is enkele tientallen meters verderop in een veel royalere opzet bezig met te voldoen aan de schreeuwende en al maar toenemende vraag naar de meest uiteenlo pende dranken. Een goeie gooi van Evert P. van der List, die 29-jari- ge zakenman achter de Party Shops. Hij heeft nu opnieuw een gooi ge maakt en in de roos, naar hij vertrouwt. „Ruim twee jaar hebben we zitten dubben of we het zouden doen. Nou, toen toch eenmaal dit pand leegkwam en opge knapt werd moest de ko gel maar door de kerk en hebben we de knoop doorgehakt". R«t resultaat van veel denk en voorbereidingswerk is thans ,,'t Vatte Gat". Het had ook het Gatte Vat kunnen zijn, want de wijn- en sherryglazen worden zonder voetjes in gaat jes in de bar geplaatst. En daarachter staan tientallen va ten opgetast met gerijpte en veredelde produkten, dus met die vaten en gaten zit het wel goed: ,,'t Vatte Gat" is een naam die aanspreekt Je kunt er behalve 's zondags el ke dag van 4 tot 8 uur 's - avonds terecht. Even aanwip- De eerste bezoekers in ,,'t Vatte Gat" pen na werktijd, even een op- wekkertje en daarna nog rede lijk op tijd aan tafel bij moe der de vrouw. Dat is tenminste de bedoeling. Evert van der List: „We wilden beslisst geen' kroegidee, geen café om door te zakken. Barkrukken zult u hier niet vinden en wie erg moe in de benen wordt kan altijd nog langs de kant op rieten stoeltjes of op houten banken plaatsnemen. Geen bier wordt getapt en geen. je never of iets van dien aard wodt bij ons geschonken". ,,'t Vatte Gat" moet worden ge zien als een prettige ontmoe tingsplaats voor mensen die willen praten onder het genot van een goed glas sherry of wijn. Van der List: „Neem de sherry bijvoorbeeld, die halen we bij het oudste sherryhuis ter wereld vandaan, „CZ" in Spanje. Wie geen alcohol wen st, kan zich ongans drinken aan jus d'orange (naturel), to nic, mineraalwater en dergelij ke. De opkomende trek kan enigszins gedempt worden met aan de tijd van het seizoen aangepaste kleine hapjes. Wat die krukken betreft, die er niet zijn, dat is alleen maar bevorderlijk voor de „dorps pleinsfeer" die we wilden creeren. Op een kruk kijk je doelloos recht voor je uit, maar als je staat raak je veel gemakkelijker in contact met je buurman". ,,'t Vatte Gat" is oud-Hollands- Spaans aangekleed. Bij de in troductie voor genodigden, on der wie gemeentebestuurders, zorgde het duo Los Embajado- res (Spaanse ambassademen sen uit Den Haag) voor onver valste Spaanse klanken, waar door nu en dan de kreet „Vat te Gat" en inderdaad eveneens per abuis „Gatte Vat" te be luisteren viel. Onder een laag balkenplafond wordt de gezel lige sociale en individuele dorst gelest en het daglicht wordt daarbij uiterst spaar zaam toegelaten door de ra men waarvoor paardedekens als gordijnen kunnen worden dichtgetrokken. De trofgestuc- te muren, de paardehoofdstel- len en zadels, de „hangrie men" (bij gebrek aan krukjes) spreken allemaal de taal van „anders dan anders". Als het ene vat leeg is, staat het ande re alweer klaar en elk boor- gaatje kan gevuld worden met een stevige steel. Dit althans is het ideaal van Evert van der List, die zijn Party Shops ge heel gescheiden houdt van zijn bodega-denkbeeld. Ik maak me sterk, dat hij alweer met nieuwe ideeen rondloopt, als het Leidse „dorpsplein" aan slaat. Hij mikt ook duidelijk op de studentengemeenschap, die van de week al met ge schenken op „receptie" kwam. LEIDSCHENDAM Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn giste ren akkoord gegaan met de aankoop door de pro vincie van ongeveer 290 hectare grond in het Vlietlandengebied tussen Leidschendam, Voor schoten en Zoeterwoude. Die grond koopt men voor 10,6 miljoen van de Stevingroep, die verder het exclusieve recht krijgt om gedurende tien jaar zand te winnen in een deel van de Vlietlan- den, die mettertijd als re creatiegebied moeten worden ingericht. Over de vraag waar men de Stevingroep precies het zand uit de grond wil laten halen werd door de Staten uitvoerig van gedachten gewisseld. Gedepu teerde Staten het dagelijks bestuur van de provincie had den voorgesteld om daarvoor de Spek-, Riet- en Meeslouwerpol- der aan te wijzen. PPR-fractie- leider E. J. van Dongen verzette zich daartegen. Hij wees op pu- blikaties van milieugroepen en vogelwerkgroepen die de Mees- louwerpolder een belangrijk na tuurgebied noemen. „Probeer de Meeslouwerpolder zoveel mo gelijk te sparen", vroeg hij. Daarbij stelde hij voor Stevin ook in de Hofpolder zand te laten winnen, zodat de onderne ming toch dezelfde hoeveelheid zand in handen zou krijgen. De heer Van Dongen diende tenslotte een motie in, waarin hij Gedeputeerde Staten vroeg om niet vooruit te lopen op de toekomstige inrichting van de Vlietlanden. De gedachte daar- achter was, dat men toekomsti ge mogelijkheden zou blokkeren wanneer men zich nu al op het voorstel van G.S. zou vastleg gen. Zijn motie werd- door de Staten unaniem gesteund. Voor het overige heerste er in de Staten een redelijke tevre denheid over de wijze, waarop de provincie uit de zeer grote problemen rond de Vlietlanden was gekomen. Zoals bekend dreigde de provincie door een ingewikkelde samenloop van omstandigheden, waarmee men in het verleden geen rekening had gehouden, een miljoenen- strop op te lopen, en zat men in de maag met een grote hoe veelheid zand. Aanvankelijk zouden er als ge volg van deze problemen in de Vlietlanden „tweede woningen" gebouwd worden, zeer tegen de zin van de provincie in. De nu gevonden oplossing, waarbij de provincie al met al slechts 2,6miljoen verliest, werd door Provinciale Staten niet alleen om financiële redenen de best haalbare geacht, maar ook om dat door de aankoop van de grond de provincie zelf kan uit maken hoe de Vlietlanden wor den ingericht. Dat betekent dat de provincie geen recreatie-bun galows hoeft te laten verschij nen. Provinciale Staten trokken als lering uit de gebeurtenissen rond de Vlietlanden, dat de pro vincie zich niet meer zo licht vaardig in avonturen mag stor ten als in dit geval is gebeurd. Gedeputeerde drs. J. Borgman vertelde de Staten overigens dat hij kans ziet om over ongeveer twee maanden een globaleschets op tafel te brengen voor de toe komstige inrichting van de Vlietlanden. DEN HAAG/LEIDEN - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 32-jarige lasser uit Leiden wegens het plegen van ontucht met zijn 6-jarig dochtertje ver oordeeld tot vijftien maan den cel met aftrek. De man was ten laste gelegd, dat hij van 1975 tot 1976 meerdere malen gemeenschap met het kind zou hebben gehad. De eis was hiervoor anderhalf jaar. De rechtbank achtte de gemeen schap niet bewezen en vonniste de man voor de subsidiair ten' laste gelegde ontucht De lasser, die bekende, beschikt volgens de psychiater over een zeer sterk driftleven. Hij kwam tot de handelingen als hij veel had gedronken. Huwelijksproble men zouden aanleiding tot de ontsporingen zijn geweest 't Wordt weer een ouderwets feest. Zaterdag 19 februari a.s., vanaf 20.00 uur, een gezeïïige CARNAVALSAVOND in de bar van Holiday Inn m.m.v. „WAGON WHEELS" met Theo Perk CARNAVALS DISCO LIGHT SHOW. Bier 1,11 per glas. (carnavalskleding verzocht) i| ^®£kficu\ ÖVUA. 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een fijne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 Detailhandels school De school voor Detailhandel te Leiderdorp trekt uit wijde om geving leerlingen aan. Ook het uitgebreide lerarencorps komt, van her en der. De school on derhoudt bovendien een leven dig contact met de ouders. In de jaren dat mijn zoon deze school bezoekt, zijn mijn vrouw en ik verbaasd geraakt door de be trokkenheid van het leraren corps met de leerlingen en hun achtergrond (de ouders). Jammer dat de tijdrovende openbare verbindingen niet al tijd voldoen. Ouders werken en zijn blij de contacten dan via hun persoonlijk vervoer toch te kunnen realiseren. Hiervoor is echter parkeerruim te vereist en voor de leerlingen bromfietsstalling. Verder heeft de school na een periode van 9 jaren waarin er in dependances (dus hele groepen leerlingen leraren die zich een paar keer per dag moeten verplaatsen) les moest worden gegeven langza merhand recht op één vesti gingsplaats. Hiervoor moet de laatste bestaande dependance aan de Splinterlaan worden op geheven en geplaatst néóst de eigen nieuwbouw. Ik hoop door deze brief het Gemeentebestuur te kunnen overtuigen dat bovengenoemde wensen voor deze grote (actieve) streekschool van groot belang geacht moet worden. G. P. de Wit, Savornin Lohmanstraat 23. Noordwijkerhout! ALPHEN/LEIDEN De Ka mer vanKoophandel en Fa brieken voor Rijnland is van mening dat de komst van Rijksweg 11 in welke vorm dan ook en de eventuele komst van andersoortige aan- en afvoerwegen van en naar Alphen aan den Rijn noodza kelijk zijn om de economische en industriële groei van deze wat zij noemt slagvaardige gemeente te versnellen. On danks het feit dat in Alphen momenteel een kleine 14 dui zend van de ruim 17 duizend beschikbare vierkante meters kantoorruimte aan de Bern hardt aan, bet Stadhouders plantsoen en de Aarhof leeg staat, is de Kamer van me ning dat er meer kantoor ruimte gerealiseerd moet wor den. „Zodra Alphen over meer toegangswegen zal beschikken zullen de leegstaande kantoor gebouwen binnen de kortste keren verhuurt zijn", aldus Kamervoorzitter A. Konings veld. Hoewel de voorzitter on derkent dat ook de laag-con junctuur een rol speelt bij de leegstaande kantoorpanden, acht hij met name de ontslui ting aan de westzijde van Alphen richting Leiden van het grootste belang. De Kamer wil er bij de provin cie dan ook op aandringen de gemeente Alphen in het vast gestelde streekplan West te be trekken. Alphen is nu nog op genomen in het streekplan Oost. „Maar", meent Kamer voorzitter Koningsveld, „die grens is volkomen willekeurig en verstoken van harde feiten. Economisch bezien onder houdt de Alphense regio nau we banden in westelijke rich ting. Leiden bijvoorbeeld. Ook maakt deze gemeente samen met Leiden deel uit van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Het is mij dan ook onduidelijk waar om Alphen onder een ander streekplan dient te ressorte ren". Tekort Om in de toekomst het te ver wachten gebrek aan bedrijf- sterreinen in Alphen op te vangen geeft de Kamer de mo gelijkheid aan om nu reeds met de voorbereidingen te be ginnen voor terreinen die tus sen 1980 en 1985 gereed zou den moeten zijn. Zo'n bedrijf sterrein zou, aldus de Kamer, tenminste 50 ha groot moeten zijn, en in directe omgeving van autosnelwegen moeten lig gen. Bovendien zou de grond niet moeten worden verhuurd, Het industriegebied-West in Alphen aan den Rijn maar aan de gegadigden moe ten worden verkocht. De vier kante meterprijs zou op het prijspeil van 1 januari j.L de gulden niet mogen overschrij den. Hoewel de Kamer van mening is dat het in voorberei ding zijnde bedrijfsterrein in Kerk en Zanen redelijk aan bovenstaande voorwaarden voldoet, vreest zij dat dit ter rein de vraag in het begin van de jaren tachtig niet volledig zal kunnen opvangen. Zij is dan ook van mening dat het Alphense gemeentebestuur er goed aan doet naar nieuwe mogelijkheden uit te zien. In haar rapport „Een economi sche Ontwikkelingsprogram mering voor de as Leiden-Alp- hen" stipt de Kamer ook nog de Hazerswoudse problema tiek aan. Een verdubbeling van het baanvak Leiden-Ha- zerswoude Rijndijk acht de Kamer wenselijk met het oog op de toekomstige woning bouw in deze wijk. In een later stadium, zo meent de Kamer, kan dan worden overgegaan tot de aanleg voor een station Hazerswoude. In combinatie met een kwartiers- dienst (ieder kwartier een trein) zou het personenvervoer van en naar deze gemeente aanzienlijk vereenvoudigen. ED JANSEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN Om een aanzet te geven tot een duidelijk en doelgericht gécoordi- neerd economisch beleid in het gebied tussen .Leiden en Alphen aan den Rijn heeft de Leidse Kamer van Koophandel vanuit het bedrijfsleven een aantal aanbevelingen op papier gezet waarvan men hoopt dat zij zullen leiden tot het orde scheppen in de ondoorzichtbare situatie op economisch ter rein zoals die in deze regio bestaat. Na een aantal voorbereidende onderzoeken en inven tariserende nota's zag deze week de nota economische ontwikkelingsprogrammering voor de as Leiden-AIphen het licht zien. Het opmerkelijke en waardevolle van deze nota is dat zij een inhoud heeft die dat van een verlanglijstje ver te boven gaat. De nota is een soort van economisch streekplan voor de onverbrekelijke as Leiden-AIphen aan den Rijn, die (alle ijver voor het behoud hiervan' ten spijt) binnen afzienbare tijd verknipt lijkt te gaan worden door de provinciale herinde ling, waaraan op het ministerie van binnen landse zaken wordt gewerkt. De nota komt daarom niet alleen met kritiek op en wensen voor een economisch beleid ten behoeve van de gemeenten die in dit gebied liggen (wij besteedden daar gisteren al aandacht aan), de jongste nota van de Kamer van Koophandel moet ook duidelijk gezien worden als een nieuw pleidooi voor het instandhouden van de as Leiden-AIphen in de richting van pro vincie en rijk. In deze nota voldeed de Kamer - aldus voor zitter Koningsveld gisteren tijdens een toelich ting - voor het eerst aan haar wettelijke taak, bevordering van handel en economie in haar district, niet alleen door te zeggen hoe je het zou willen, maar dat ook onderbouwd met harde cijfers en gegevens. Een subjectief pleidooi voor een helder en actief economisch beleid rond de as Leiden- AIphen, maar ook wel weer zo objectief dat er alternatieven worden geboden en er onver bloemd wordt bijverteld wat er kan gebeuren als de economische ontwikkeling niet beter wordt aangepakt En daar ligt nu juist een van de grootste problemen: „er wordt zo ontzettend vaak voor iets gekozen, zonder dat met de gevolgen rekening gehouden wordt", aldus bestuursleden van de Leidse Kamer gisteren. Het ideaalbeeld dat de Kamer voor ogen staat is het handhaven van de as Leiden-AIphen in één provincie en het op gang brengen van een op elkaar afgestemd economisch beleid in Leiden, Koudekerk, Zoeterwoude, Hazers woude en Alphen aan den Rijn. Tegelijk hoopt de Kamer voor wat het begin en het einde van deze economische as betreft aan' de Leidse zijde op een slagvaardiger econo misch beleid (meer industrieterrein, verbete ring vertrouwensrelatie met hetbedrijfsleven) en voor Alphen op een betere infrastructuur, het aanpassen van de auto- en spoorwegen naar deze gemeente aan de eisen van 1977. Vooralsnog is dit alles een ideaalbeeld. Maar het „economisch streekplan" van de Kamer van Koophandel is in elk geval een waarde volle bijdrage tot het bewerkstelligen van een betere situatie in de Rijnstreek. Dat het de Kamer moet zijn die die als eerste zoiets op tafel moest leggen is op zich betreurenswaar dig en tekenend voor de belangstelling voor de economie van de overheden, maar het is goed dat men zelf het initiatief genomen heeft en als eerste schaap over de dam is gegaan. Het woord is nu aan de gemeenten, de provin cie, en de rijksoverheid ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5