Eerste woningen V ernedepark opgeleverd Kritiek inVoorhout op nota schoolbegeleidingsdienst Zuiderportaal Grote Kerk wordt herbouwd Hoorzittingen verkeersplannen Zijlkwartier Herindeling van grond aan Boekhorstlaan Het koor en orkest in actie RIJNSBURG De muziekvereniging „Wilhelmina" is weer op de goede weg. Na de inzinking van enkele (aren geleden (teruglopend ledental) slaag de de nieuwe dirigent, Kier Brul er in om de vereniging nieuw leven In te blazen. Het grote concert bewees dat gister avond eens te meer, nadat de taptoe vorig jaar al een opleving te zien had gegeven. Het enthousiaste publiek gaf een staande ovatie. Vooral de blazers- groep was erg overtuigend. Het uitge breide repertoire omvatte onder meer werken van Rossini („Tancredi), Glenn Miller (Moonlight Serenade) en Sigm. Romberg (The Student Price). Met me dewerking van de kortgeleden nieuw opgerichte drumband werden de wer ken „Nightfall" en „Russische Taptoe" uitgevoerd. Het optreden van „Wilhelmi na" werd afgewisseld door optredens van het koor „The Revival Singers" onder leiding van Jac. Colijn. Dit goed in Rijnsburg en omgeving bekend staande koor wist de toeschouwers eveneens zeer te boeien. VOORSCHOTEN Met het overhandigen van een sleutel aan het echtpaar P. A. Kloosterman door burgemeester J. van der Haar is aan de eerste fase van de herbouw van het Vernèdepark in Voorscho ten een eind gekomen. Het is tevens het begin van een nieuwe periode van het wijkje dat in 1919 werd gebouwd voode arbeiders en thans een be geerd woonoord is, zeer gevarieerd van bouw en bestemd allereerst voor de bewoners van de oude woningen, maar daarnaast een zeer welkome aan vulling van woningen in de goedkope woningwets ector. De gemiddelde huur gaat bedragen 275,-. Alle bewoners uit het Vernèdepark krijgen een individuele huursubsidie, waardoor de overgang van 60,- per maand volgens de in de oude wonin gen, voor iedereen mogelijk gemaakt wordt. Het echtpaar Kloosterman, jaar geleden werden de bewo- man en vrouw 72 jaar, woont ners bijeen gehaald in het Cul- al veertig jaar in het Vèrnede- tureel Centrum. De toenmalige park. De overgang van de ou- burgemeester L. de Kool kreeg de naar de nieuwe woning be- het die avond heel erg zwaar, tekent een opschuiving van De bewoners vonden hun hui- ongeveer dertig meter. Het zen best nog geschikt voor komt op de oude bewoners herstel. Daarna kwam er een van het Vernèdepark over als samenspraak opgang tussen een soort wonder. Ruim zes gemeente en bewoners. Een Burgemeester Van der Haar overhandigt de eerste sleutel aan het echtpaar P. Kloosterman. bewonerscommissie wist ten slotte iedereen te overtuigen van de noodzaak tot afbraak en totale herbouw. Met rijks subsidie en onder direktie van de Christelijke Woningbouw vereniging zijn thans de eerste 14 woningen, verdeeld in vijf typen waaronder ook bejaar denwoningen opgeleverd en overgedragen. De 2e fase van 26 woningen kan eind maart beginnen en wanneer het naar wens gaat kan eind van dit jaar een begin gemaakt wor den met de 3de en laatste fase, nogmaals 22 woningen. Burgemeester Van der Haar belichtte in zijn toespraak de relatie van de overheid met de woningbouw. Ir. J. Franken van de woningbouwvereniging zag het Vernèdepark als een tastbaar bewijs tussen goed overleg, wat in deze tijd van polarisatie nog heel mogelijk is. Alle genodigden kregen de ge legenheid de woning van het echtpaar Kloosterman te be zichtigen. Mevrouw Klooster man had in alle voorbereiden de drukte gistermorgen haar been ernstig bezeerd. Maar door middel van het zieken huis kon zij er toch bij zijn. REGIO LEIDSE COURANT NOORDWIJK Als de gemeenteraad akkoord gaa met een voorstel van b. en w. om een subsidie vai 37 1/2% te verstrekken, zal het zuiderportaal van de Grote Kerk worden herbouwd. Reeds bij de grote restauratie van het kerkgebouw was de kerkvoogdij van plan het por taal weer aan te brengen, maar uit geldnood zag men er toen van Slechts node overigens, want in feite bleef daarmede een afronding van de restaura tie achterwege. Oorspronkelijk behoorde het portaal namelijk bij de kerk. Dit valt te zien op een schilderstuk :van de 17e eeuwse kunstenaar 'Berckheide, dat tegenwoordig in een museum te Gotenburg hangt. Daarop sluiten aan de bevindin gen van architect Van der Ster- uit Leiderdorp. Deze vond sporen van het portaal in de kerkmuren terug. Volgens de architect werd het zuiderportaal gelijk of nagenoeg gelijk met de kerk opgetrokken. Noordwijks geschiedschrijver Kloos meldt nog, dat het aanvankelijk dienst deed als kapel. Tijdens de Ba taafse Republiek werd het zelfs hoofdingang. In 1823 viel de gammel geworden aanbouw on der slopershanden en verving men het door het bouwsel, dat tot 1970 alsingang diende. Behalve belangrijke historische waarde, heeft het portaal ook praktische voordelen. De thans in gebruik zijnde zuid-ingang onder de toren is, vooral bij de vaak voorkomende zuidwesten wind, een bar trekgat. Destijds werd er bij een bespreking met architect Van der Sterre reeds op gewezen, dat deze ingang bij ongunstig weer vrijwel onbruik baar zou blijken. Het zuiderpor taal ligt wat dat betreft veel gunstiger. Met de herbouw is een bedrag gemoeid van 332.698,—. raan dragen rijk en provincie respectievelijk 50% en 10% bij. Het aandeel van de gemeente zal bij een subsidiering van 37 1/2% de som van 124.761,75 bedragen. Hiervan krijgt zij het gemeentefonds 99.809,40 terug. Behalve de gevraagde subsidie, stellen b. en w. een financieringsvoorschot te verstrekken ad. 100.000,—. Wijziging kerkdienst NOORDWIJK De zondag morgendienst in de Ichthus- wijk van de Hervormde Ge meente is gewijzigd. In deze dienst zou om 10 uur voor gaan ds. C. van den Bergh uit Rotterdam, maar deze is wegens omstandigheden ver hinderd. De dienst begint nu om 8.30 uur. Voorganger is ds. W. Chr. Hovius uit Kat wijk aan Zee. LEIDEN De Vereniging „Ou ders van Emigranten", afdeling Leiden en omstreken, houdt za terdag 19 februari een bingo/- contactavond in de Utrechtzaal van Holiday-Inn. Aanvang 13.00 uur. Inlichtingen over de Ver eniging OVE en haar activitei ten zijn verkrijgbaar bij me vrouw G. van der Valk, tel. (071) 150577. NOORDWIJK - De heer C. Hordijk heeft de huisroeiwed- strijd die gisteren door de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het Hof van Hol land werd gehouden, gewonnen. De heer J. van der Zwart werd tweede en H. Schippers derde. laagste twee klassen van de basisscholen bevolken plus de oudste groep van de kleuterscholen dié individuele aandacht te schenken die voldoende zou zijn om leermoeilijkheden of achterstanden dui delijk te onderkennen. Verdegaal dacht dat die 17.500,— per jaar waarvoor Voor hout deel zou kunnen nemen veel te weinig zou zijn. „Het geld mag wel ver dubbeld worden als ik het zo bekijk." Ook was Verdegaal het, evenals me vrouw A. Wijling van de PPR, er mee oneens dat er geen remedial teacher in dat team zal komen. Mevrouw Wijling vond de nota slecht. „Volgens ons moet het kind centraal staan bij werkelijke onderwijsvernieu wing." Wethouder Dr. D. J. W. IJdo zegde toe in de vergadering van het SOB met alle opmerkingen rekening te zullen hou den. IJdo is met WD'er Dirkse en burge meester Van der Wouw afgevaardigde van Voorhout in het Samenwerkingsor gaan. Ook de plaatselijk schoolhoofden en besturen hebben gezegd meer voor keur te geven aan individuele onderzoe ken op advies van leerkrachten. Het S.O.B. zal verzocht worden in de voorbe reidingsfase gelegenheid te geven voor onderling beraad over samenstelling en werkmethoden van de dienst. De heer J. J. Kortekaas mag wat de raad betreft een schuur met vier cellen en een kas gaan bouwen aan de Rijnsburger- weg. Het bestemmingsplan „Landelijk Gebied" dat echter nog geen rechtskracht bezit biedt geen mogelijkheden voor de bouw maar het voorstel van b en w om dit bedrijf niet in de bedrijfsvoering te belemmeren kreeg het fiat van de raad. Een startsubsidie van 550 gulden werd verleend aan de pas opgerichte bond „Bejaarden Voorhout". Ere-Deylknots Willy Alberti ontving 24 flessen wijn. GRANDIOOS CARNAVAL VOOR WASSENAARSE BEJAARDEN WASSENAAR Het bejaardencarnaval van de „Deylknotsen", donderdagavond In de sporthal, Is weer een grandioos feest geworden, waaraan een 1000-tal bejaarden weer de beste herinneringen zullen bewaren. De grote sporthal was deze keer op een bijzonder feestelijke wijze Ingericht met een zeer groot podium. Er waren weer, traditiegetrouw, enkele speciale gasten: commissaris der koningin Mr. M. VroHjk en zijn echtgenote, burgemeester en mevrouw Staab en oud-burgemeester en mevrouw Geertsema. Speciaal voor de bejaarden was uitgenodigd Willy Alberti. Er werd een gevarieerd programma gebracht, niet alleen door het huisor kest De Freewheelers en de boerenkapel ,,'t Zeugje", maar ook door John Woodhouse en door het majorettenkorps Amarante uit Den Haag. John Woodhouse begeleidde later op de avond ook Willy Alberti, die enkele liedjes zong. Er was weer een officieel gedeelte, waarin de nodige onderschei dingen werden uitgereikt aan de heren Vrolijk, Staab en Geertse ma. De „knutselclub" van de Deylknotsen, die het vorig jaar een verkoopbeurs van handwerken organiseerde, overhandigde de opbrengst daarvan, 13.000,- aan voorzitter Karei Brunsveld. Er werd verder een „raad van senatoren" geïnstalleerd, die nu tien leden telt: bekende Wassenaarders, die de carnavalsvereni ging financieel en moreel steunen. a __VRIJDAG_18J^BRUARI 1977 PAGINA^j VOORHOUT De Voorhoutse raad nam gisteravond het prin cipebesluit om in regionaal ver band deel te nemen aan een op te richten schoolbegeleidings dienst. Reeds in april 1974 werd in de vijf bollenstreekgemeenten een voorstel tot instellen van een dergelijke dienst ingediend. Het samenwerkingsorgaan Bol lenstreek heeft nu een nota sa mengesteld waarvan echter door het merendeel van de raad ge zegd werd „In deze vorm staat hij ons niet aan". De heer P. J. H. M. Verdegaal (CCP) vond het onwaarschijnlijk dat het voor gestelde team het klaar zou spelen om de ruim dertienduizend kinderen die de Vragen over zandwinning in Oostduinsemeer NOORDWIJKERHOUT - Het PvdA-Statenlid Zwinkels heeft gisteren mondelinge vragen aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gesteld over de ont grondingen in he Oosterduinse- meer in Noordwijkerhout. Hij was bang, dat de bollengronden rond het meer te lijden krijgen van zoute kwel, wanneer het Oosterduinsemeer dieper zou worden uitgegraven ten behoe ve van zandwinning dan nu al het geval is. Gedeputeerde drs. J. Engelsman bleek zijn vrees te delen. Hij meldde, dat het provinciebe stuur om die reden niet heeft willen toestaan dat het bedrijf Van Herwaarden, dat zand uit het meer haalt voor een kalk zandsteenfabriek, dieper graaft dan de grens van 12 meter bene den n.a.p., die nu bereikt is. Een arbitragecommissie buigt zich nu over de vraag, of dieper graven inderdaad uitgesloten kan worden. Drs. Engelsman deelde verder mee, dat Van Herwaarden in middels een uitbreiding van het zandwinningsterrein heeft ge vraagd van ongeveer 15 hectare. Veel belangstelling borstonderzoek LEIDERDORP Het onder zoek op borstkanker bij Leider- dorpse vrouwen van 30 jaar en ouder is zo'n groot succes ge worden, dat het organiserende comité besloten heeft een extra onderzoeknvond in te lassen op de woensdagavonden van zeven tot tien uur. Gebleken is dat negentig pro cent van de vrouwen heeft ge reageerd op de oproep. Ook blijkt er bij vrouwen jonger dan 30 jaar belangstelling voor het onderzoek te bestaan. Tot die groep strekt het onderzoek zich evenwel niet uit. Wel bestaat de mogelijkheid om tijdens de on- derzoekuren in het Sint Elisa beth Ziekenhuis kennis te ne men van het voorlichtingspro gramma over het zelfonderzoek. De andere onderzoektijden zijn maandag- en donderdagagoch- tend dinsdagavond van zeven tot negen uur. Illlllllllllllllllll LEIDERDORP Het ge meentebestuur gaat de plannen die zijn ontwik keld voor een verbete ring van de verkeersaf wikkeling in het Zijl kwartier met de bewo ners bespreken. De ge meentelijke plannen zijn het resultaat van een in 1976 door de bewoners van Zijloordkade en om geving gehouden wijk- avond waarbij in ver band met de verkeers overlast de gemeente om werd ge- maatregelen vraagd. Voor de Zijloordkade/Van der Marekstraat worden de volgen de maatregelen voorgesteld: Afsluiting van de verbinding tussen Zijldijk en Zijloordkade, behalve voor fietsers. Versmalling van de Zijloord kade bij de huisnummers 12 t/m 19, met uitzondering van een grote parkeerstrook voor de be trokken bewoners, wijziging van de splitsing Zij loordkade/Van der Marekstraat, zó dat dit geen rechtdoorgaande straat meer is, in de Zijllaan zou het eenrich tingsverkeer moeten worden omgekeerd in de richting van de Zijloordkade. Tevens wordt ge dacht aan een wisselparkeerver bod. De plannen voor de Steenbak kerslaan/Spanjaardslaan hou den het volgende in: instelling van een parkeerver bod in het eerste deel van de Steenbakkerslaan verandering van de kruising met de Spanjaardslaan, zó dat er een smallere straat overblijft die afbuigt naar de Spanjaard slaan, versmalling van de Span jaardslaan aan de „oneven" zij de door op de hoeken van de straat de trottoirs te verlengen en de tussenliggende gedeelten in te richten als parkeerstrook, versmalling van het brede deel van de Spanjaardslaan tot vijf meter en slingerend te lei den langs parkeerhavens. De bewoners zijn uitgenodigd om over de plannen te komen praten op 28 februari en 1 maart a.s. De bijeenkomsten worden gehouden in de school Zijlkwartier en beginnen om 20.00 uur. „Gymzaal moet er komen" VOORHOUT „De gymzaal voor de St. Andreas en Boekhorst- school moeten we bouwen" zei gisteravond burgemeester M. Th. van de Wouw toen de voorgestelde herindeling van een stuk grond aan de Boekhorstlaan ter sprake kwam. Voor deze herindeling wil het college 25.000,- uittrekken. Voor dit stukje grond (waar enige maanden geleden G. S. nog weigerde medewerking te verlenen aan uitbreiding van de huisves ting van „Kontakt") wil men een onderkomen voor de peuterspeel- groep en de Volksuniversiteit, een gymzaal en verbetering van de ruimte waar het jeugdwerk pleegt plaats te vinden. Mevrouw Wijling (P.P.R.) zag in de plannen een oplossing voor de vele problemen die we hebben, maar laat „Kontakt" dan niet tussen de wal en het schip raken. De heer In 't Veld (gem. Belangen) vroeg of er wel rekening werd gehouden met voldoende speelruimte en of er al kontakt was opgenomen met de omwonenden. De heer G. C. G. Borst meende dat als alles wat in de plannen wordt vermeld op dat laatste stukje grond in plan Boekhorst gebouwd wordt, er niet veel meer grond over blijft. Burgemeester Van de Wouw zei dat het noodzakelijk is dat er voldoende speelruimte overblijft maar dat ook de peuterspeelgroep die ruimte nodig heeft en dat dat wel een gegeven voor de architect is dat in het plan moet worden ingebouwd. Eén of meer omwonenden zou hij willen zien opgenomen in de begeleidingscommissie die moet worden opgericht. „Het kan een face lift worden voor die wijk maar we kunnen er ook met z'n allen een grote chaos van maken; van een kleinere speeloppervlakte kan misschien nog meer genoten worden door de effectievere indeling," aldus de burgemees ter. De heer Dirkse (V.V.D.) zei nog bezwaar te zien in hoogbouw van de gymzaal en het gevaar van geluidsoverlast door het noodzakelijke gebruik van de dure gymzaal in de avonduren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4