Koehandel met Leids middelbaar onderwijs 1 Fascinerend marionettenspel Spoedige afbouw Waardeiland twijfelachtig VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Panden op monumentenlijst Nj\' VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 DEPENDANCE LOUISE DE COLIGNY VAN DE BAAN Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse wethouder van onderwijs D. Tesselaar lijkt zich momenteel bezig te houden met een soort koehandel met de Leidse middelbare scholen. Binnen enkele weken tijd heeft Tesselaar zijn standpunt ten aanzien van vestiging van dependances van de drie zuilen van het VWO-on- derwijs (protestants-christelijk, katholiek en open baar) 180 graden gedraaid. Zozeer dat de bouw van een dependance van de Louise de Coligny-scholen- gemeenschap van twaalf leslokalen in Leiderdorp om mysterieuze redenen nu definitief van de baan. is. Nadat Tesselaar eerder dit jaar op verzoek van staatssecretaris De Jong van onderwijs de aan vang van de bouwwerkzaamheden van deze depen dance had opgeschort, heeft hij zich nu verenigd met het standpunt van deze staatssecretaris om de bouw van dependances buiten de gemeente Leiden tegen te gaan. Tesselaar verklaarde gister avond in de raadscommissie van onderwijs dat er een brief van staatssecretaris De Jong onderweg is, waarin de toe stemming voor de bouw van een dependance van de Louise de Coligny in Leiderdorp weer wordt ingetrokken. En dat ter wijl deze school bij het begin van het nieuwe schooljaar in augustus de beschikking moet hebben over twaalf nieuwe leslokalen. Terecht rezen in de raadscommissie vragen waar om Tesselaar alle troeven om de bouw van de dependance van de Louise de Coligny in Leiderdorp doorgang te laten vinden uit handen heeft gege- Voorwaarden Zoals bekend is staatssecreta ris De Jong een tegenstander van dependance-vorming bui ten de gemeente zelf, tenzij kan worden aangetoond dat voor uitbreiding van een school geen grond in de ge meente Leiden beschikbaar is, er in de nabijheid van het hoofdgebouw geen lokalen ge huurd kunnen worden en de noodzaak van extra leslokalen aantoonbaar is. Aan die voor waarden heeft en kan Tesse laar nog steeds ruimschoots voldoen. De wethouder is echter omge zwaaid en heeft de troeven uit handen gegeven. Hij verbond echter twee voorwaarden aan zijn standpuntsverandering. De dependance van de protes tants-christelijke scholenge- meenschap Visser 't Hooft zal in 1979 uit Leiderdorp ver dwenen moeten zijn om een gelijke concurrentiepositie van de drie zuilen van het VWO-onderwijs te bewerk stelligen) en in het hoofdge bouw van het Visser 't Hooft zullen zeven lokalen voor de Louise de Coligny moeten worden ingeruimd. De vijf leslokalen van de Bijzondere Technische School aan de Me dusastraat zullen het resteren de tekort aan lokalen van de Louise de Coligny vervolgens moeten opvullen. Deze handelwijze van wethou der Tesselaar is op zijn zachtst gezegd bijzonder vreemd te noemen. Omdat hij in zijn be leid ten aanzien van de drie zuilen van het VWO-onderwijs één lijn wil trekken en dus geen enkele zuil een bevoor rechte concurrentiepositie wil len verschaffen, lijkt ook de vestiging van een dependance van het Bonaventura-college nu ook definitief van de baan. De vraag is dan ook hoe Tes selaar de lokalennood, die ont staat wanneer het Bonaventu ra-college in 1979 de 18 lokalen zal moeten ontruimen gaat op lossen, Want dan zal hij moe ten aantonen dat dependance vorming in Leiderdorp niet mogelijk is en dat hij in Lei den dus een stuk grond be schikbaar heeft voor het Bo naventura-college. Vreemd als je eerst hebt aan getoond dat die grond er niet is. Bovendien houdt de sluiting van de dependance van het Visser 't Hooft in Leiderdorp in 1979 een niet onaanzienlijke kapitaalsvernietiging in. Terecht vroeg rector dr. G. A. Steffens van de openbare scholengemeenschap Louise de Coligny zich af, welke deal Tesselaar had gesloten met staatssecretaris De Jong." Overigens was de heer Stef fens zelf aanwezig geweest bij de besprekingen tussen Tesse laar en De Jong. CDA-raadslid Bosch wilde gis teren snel opheldering over deze zaken en vroeg inzage in de notulen van deze bespre kingen, hetgeen hem door Tes selaar halsstarrig geweigerd werd. En dat terwijl Tesselaar tijdens een plenaire leraren vergadering van de Louise de Coligny heeft toegezegd dat de Scholengemeenschap zou kun nen beschikken over zeven lo kalen van het Visser 't Hooft, wanneer de bouw van een de pendance geschrapt zou wor den, overeenkomstig de af spraken met staatssecretaris De Jong. Het verzoek van het CDA-raadslid Bosch deed wet houder Tesselaar echter af gulden in de begroting gesla gen. Een gat van anderhalf mil joen gulden, terwijl door het schrappen van de bouw van een dependance van de Louise de Coligny in Leiderdorp 1,6 miljoen gulden wordt vrijge- Terugloop Wethouder D. Tesselaar een gat van een miljoen. met de opmerking dat de hele kwestie over drie weken zal terug komen in de raadscom missie voor onderwijs en de raadsleden intussen op de hoogte zullen worden gesteld. De kardinale vraag is echter, waarom de wethouder van on derwijs de zekere bouw van een dependance van het Loui se de Coligny en in feite ook van het Bonaventura-college naar de vergetelheid schuift en zich zoveel problemen voor de toekomst op de hals haalt Want het is nog maar de vraag of de staatssecretaris van on derwijs aan de voorwaarden om de dependance van Visser 't Hooft te sluiten en zeven lokalen van het hoofdgebouw van Visser 't Hooft in te vorde ren zal kunnen voldoen. Afge zien van de vraag nog of hij in 1979 een stuk grond be schikbaar heeft voor het Bo naventura-college. Merenwijk Met deze hele kwestie, die de gemoederen van leraren en be stuursleden van de drie be trokken middelbare scholen in beroering heeft gebracht, lijkt de algehele lokalennood in Leiden nauw verweven. In de Merenwijk zullen aan het Broekplein in 1979 negen nieu we lokalen voor het lager on derwijs moeten verrijzen. In augustus van dit jaar zullen er echter zes mobiele noodloka- len in de Merenwijk moeten komen om de schoolgaande kinderen op te vangen. Dat vergt een extra investering van meer dan een miljoen gul den, die niet in de begroting van het lopende boekjaar is opgenomen. Samen met ande re onvoorziene uitgaven voor het lager- en kleuteronderwijs wordt er op deze wijze een gat van ruim anderhalf miljoen De motivatie van wethouder Tesselaar om die bouw te schrappen lijkt ook al weinig plausibel. Hij verklaarde zijn escapades met de opmerking dat het leerlingenaantal van het Louise de Coligny in 1980 zal zijn teruggelopen met 300. Dat is precies 12 leslokalen. Cijfers, die overigens worden aangevochten door rector dr. G. A. Steffens omdat deze stelt dat er voor zijn school tot 1980 nog een duidelijk toename valt te bespeuren. De prognose van rector dr. Steffens lijken ook in overeenstemming met de grote stroom leerlingen naar de kleuter- en lagere scholen in de Merenwijk, en zoals ook verwacht kan worden in ande re nieuwbouwgebieden, zoals Voorhof in Leiderdorp en Oegstgeest-Haeswijk. Boven dien werden tijdens de bespre king van de problematiek in het gymnastiekonderwijs bij het Visser 't Hooft nog niet zo lang geleden ook prognosecij fers gehanteerd, die uitgingen van een toename tot aan 1980 van het leerlingenaantal. De bewijsvoering lijkt allerminst eenduidig gebruikt te worden. Het wachten is nu op de brief van staatssecretaris De Jong, die de hele zaak al dan niet in een helder daglicht zal stel len. PIET VAN DAM „^LEIDEN Marionettentheater heeft een geheel ei gen karakter, een gevolg van de heel eigen mogelijk heden. Verleden jaar konden we de Boerwinkels in het LAK-theater zien; gisteren Feike Boschma met hulp van Jan Goes en Margit de Vries in een voor de speelkast. De sfeer van het Marionettenspel is bij beiden sterk surrealistisch ondanks hemelbrede ver- ihiilen. Dat droom-karakter wordt sterk bepaald door de techniek van I dit soort theater: de spookachti- I ge belichtingen, de Marionetten geheimzinnig van vorm door Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris v MG - Rover. hun lappenconstructie en hun nu eens zwevende, dan weer houterige en hoekige bewegin gen. Bovendien kan de alleen verlichte speelopening soms een diepte suggereren 'of een af stand, waarvan de vreemdheid voor ons waarnemingsvermogen overeenkomt met de zintuigelij- ke onzekerheid, zoals die in drommen voorkomt. Boschma heeft dat surrealisti sche nog versterkt. Bijvoorbeeld door voor de pauze een echt stilleven langzaam tot leven te laten komen, waardoor evenwel de rust en harmonie van dat stilleven verstoord is. Twee fas cinerende scènes spelen zich in een soort kastje af hoog achter de tafel van dit schilderijachtige tafereel: het gevecht van twee roofvogels om een duif (met die echt venijnige vogelbewegingen) en een spel zonder wezens dat een wereldondergang lijkt voor te stellen. Ondergang, bederf en wreedheid spelen in het deel voor de pauze toch een grote rol. Het deel na de pauze is frag- mentarischer; de scènes gaan sneller en zijn korter. Dat deel loopt over in een nachtmerrie, die zijn hoogtepunt en eind vindt in twee prachtige spoken. Boschma speelt slordiger en heftiger dan de Boerwinkels. Als hij eenmaal een beweging heeft aangeduid, houdt hij de precisie ervan minder lang vol. Daarmee is hij zeker niet min der fascinerend. Zijn kast heeft meer mogelijkheden en derhal ve meer verrassingen. Zij sfeer bepaling gaat dieper. Als ik gisteren mijn trui had uitgetrokken, dan had Boschnja met schaar en draad daar zeker een marionet van kunnen ma ken. Wilt u die mogelijk zelf ervaren, dan kunt u vanavond nog in het LAK-theater terecht. Paul van der Plank v Burgemeester Vis overhandigt de heer Van der Heyde de oorkonde van het Carnegiefonds. OORKONDE VOOR MENSENREDDER LEIDEN De heer M. Th. van der Heyde, woonachtig In de Amallastraat 15 In Lelden kreeg gistermiddag uit handen van burgemeester Vis een oorkonde en een herinneringsgeschenk uitgereikt wegens het redden van een gezin uit een te water geraakte auto. De oorkonde en het herinneringsgeschenk werden ter beschikking gesteld door het Carnegie Heldenfonds In Den Haag. Ook de burgemeester van Leiderdorp de heer M. v.d. Have was bij de overhandiging aanwezig. Het is alweer een jaar en een maand geleden dat de auto, waarin de heer en mevrouw J. R. van Muiden en hun twee kinderen (uit Leiderdorp) zaten, slipte en in de Leidse Vaart in Voorhout terechtkwam. Doordat de auto nogal ongelukkig in het water terechtkwam en meteen volliep door de gebroken ruiten zag het er voor het beknelde gezin van Muiden slecht uit. Gelukkig kwam toen juist de heer Van der Heyde voorbij, aarzelde geen ogenblik („Je doet wat je kan") en sprong het ijskoude januariwater in. De heer Van Muiden was inmiddels op eigen kracht eruit gekomen, en kon toen dankzij de heer Van der Heyde spoedig daarna zijn vrouw en twee kinderen weer op veilige wal brengen. Zelfs de hond van het gezin overleefde het kille januaribad; „de kinderen gilden, maar dat beest bleef er heel laconiek onder, hij schudde zich en liep weer verder". Medische hulp was snel aanwezig, want toevallig was ook de huisarts van het gezin, de heer De Bruyne (nu lector aan de universiteit van Maastricht) in de buurt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er lijkt twijfel te rijzen omtrent de spoedige afbouw van de Leidse Goudkust op het Waardeiland. Weliswaar wil Sokol-ttirecteur en hoogste man van de Nieman Holding Verkoop organisatie J. Melkert zo spoedig mogelijk starten met de tweede fase van het eiland (zie L.C. van gisteren), maar gisteravond vielen er geluiden te beluisteren waaruit kan worden opgemaakt dat dit nog wel eens een half jaartje uitgesteld kan worden. Dat gebeurde in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning waar de heer Melkert de tweede bouwfase van het Waar deiland aan de raadsleden kwam toelichten. Met name het PPR-raadslid drs. L. Beijen zet te nog al wat vraagtekens bij de spoed die de heer Melkert wil betrachten. Gisteravond sprak deze van een bouwstart binnen 14 dagen of een maand, maar volgens het raadslid zal het voor deze start benodigde voorberei- dingsbesluit niet eerder door de gemeenteraad kunnen worden genomen dan wanneer de finan ciële transacties omtrent de ex ploitatieovereenkomst van het Waardeiland helemaal rond zijn. Het gaat hier om een bedrag dat Melkert moet betalen aan de stad in verband met de voorzie ningen die de gemeente voor de bewoners van dit eiland treft Daarbij valt te denken aan ver- keersvoorzieningen, maar ook voor onderwijs en welzijnszorg. Weliswaar heeft Melkert hier de eerste termijn al voor betaald maar de definitieve vereffening moet nog plaats vinden en Beij en vond het niet nodig eerder al de bouw van de tweede fase mogelijk te maken. Het PPR-raadslid wees er op dat na het voorbereidingsbesluit ook nog de ter visie legging en de rest van de procedure met het oog op de bestemmingswijzi ging moet worden afgerond vooraleer Melkert verder kan gaan bouwen. Aan de andere kant drongen de heren Ham (CDA) en Elzenga (WD) aan op spoed van het gemeentebestuur, zowel in verband met het rente verlies voor de ondernemingen die hier werkzaam zijn als met het oog op de kosten die gemid deld 8% per maand stijgen. De heer Ham verzocht de heer Melkert verder een naamswijzi ging g voor het eiland in over weging te nemen. De naam Waardeiland levert in de prak tijk nog al wat verwarring op met het aan de andere kant van het Rijn- en Schiekanaal gele gen industriegebied De Waard. Melkert zegde toe dit in welwil lende overweging te nemen. „Als dit de enige concessie aan het gemeentebestuur is zijn we dik tevreden", merkte hij op. LEIDEN B. en W. hebben het ministerie van CRM verzocht enkele panden op de monumentenlijst te zetten. Het betreft het pand Oude Singel 248a/Koolstraat l-3a, Oude Singel 248, Oude Singel 250, 250a. Korte Mare 16 en de Zuid Singelbrug. De eerstgenoemde panden zijn gebouwd in de 18e eeuw. Zij maakte deel uit van de voormalige Zoutkeet De panden Oude Singel 250 en 250a hebben een eenvoudige maar harmonische architectuur en zijn uit oogpunt van de geschiedenis der industriële revolutie onvervangbaar. Het pand Korte Mare 16 stamt vermoedelijk uit de 17e eeuw. De Zuidsingelbrug stamt uit de 18e eeuw. Hij ligt nabij de Oranjegracht. Belgenmop Lachen, gieren, brullen gisteravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het raadslid Ham (CDA) stelde bet verschijnsel aan de orde van te boge vrachtwagens die wel eens voor bet (dan te lage) viaduct nabij bet belasting kantoor komen te staan. Zij moeten dan de spoorlijn onderdoor, tonder er van overtuigd te zijn ot dit wel kan. Vol belangstelling vroeg wethouder Waal zich af boe dat din wel at liep. Daarop kwam de adjunct-directeur ruimte lijke ordening van de sleutelstad met de volgende grap aan dragen: „Je kent bem toch wel, die van de twee Belgen die voor een viaduct komen te staan met een doorrijboogte van 1,50 meter. Ze zijn allebei 2 meter boog. Zegt de een tegen de ander: „hoe lossen we dat op". Zegt de ander tegen de een: „Zie Jij geen politie. Nee? Nou, als de sodemieter bollen dan." Lij nen Hoe slagvaardig het gemeentebestuur is bleek gisteren weer eens. Opnieuw nieuws over de klachten van de bewoners van de Rijnsburgerweg. De raadsleden zijn het helemaal met hen eens dat de dienst gemeentewerken gebruik maakt van een inferieur soort verf want binnen de kortste keren is erop de weg in deze stad geen krijtstreep meer te zien. Hoewel alle deskundigen volhielden dat de Leidse verf dezelfde is ais die op de rijkswegen, die wel blijft liggen, en dit wonder dus kennelijk als typisch Leids kan worden aangemerkt, zal de stad het gebruiken van plastic op de weg gelijmde strepen in welwillende overweging nemen. De Storm Een scène uit „De Storm" Toneelgroep „de Appel" speelt op zaterdag 19 februari in de Leidse Schouwburg „De Storm" van William Shakespea re. De tekst is gebaseerd op de vertalingen van M. Nijhotf en W. Courteaux. Naast enkele bekortingen is slechts bet overgeleverde maskerspel - dat naar alle waarschijnlijkheid niet van de band van Shakespeare is - ingrijpend veranderd; daarbij zijn onder meer enkele teksten van Shakespeare's sonnetten ingevoegd. In „de Storm", het laatste stuk van Shakespeare spoelen allerlei mensen op een ver afgelegen eiland aan en dwalen ogenschijnlijk doelloos rond. De raadselachtige Prospero (Peter van der Linden) brengt dit alles door toverkunst teweeg. Aanvang 20.15 uur. ADVERTENTIE Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. Oss Rosma len komt 2 dagen naar Leiden om u van deze unieke gelegen heid te laten profiteren. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het service-tapijt b.v. assorti ment nylon-vilttegels 40 x 40 cm zelfklevend 0.89 per stuk, in dozen van 50 stuks. Dikke hoogpolige tapijttegels 50 x 50 cm in 8 kleu ren, los te leggen per stuk 6.90. Harde vloerbedekking In 6 mo derne dessins makkelijk zelf los te leggen 200 cm breed 5.90 p. str. mtr. Nylonvilt o.a. nylon ta pijt in 3 modieuze tinten 4 meter breed vanaf 29.50 p.str. meter. Pr. fraai gedessineerd origineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 69.- per mtr. 100% wollen berber 400 cm br. v.a. 99.- p.str.m. Verder huiskamertapijten 34.90 - 39.90 - 49.90 enz. Ook wollen Berbertapijt zeer zware kwaliteit 400 cm breed 72.50 p.str. mtr. Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fabrfeks- partij vloerbedekking vindt plaats op VRIJDAG 18 FEBRUARI van 14.00 tot 1&00 uur en ZATERDAG 19 FEBRUARI van 10.00-17.00 uur in de RONIEHAL gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levering op latere termijn Is mogelijk. Beta ling geschiedt na aflevering. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 M'. KRUISSTRAAT gem. ROSMALEN TEL. 04192-4098 OSS 's-HERTOGENBOSCH

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3