STRUCTUURPLAN WALST HEILIGE HUISJES OMVER Theo Kinsbergen: een linkse kapitalist Atletiekunie bolwerk barstensvol eigen ikjes SPORT AMSTERDAM - Heel stiel is een kruistocht begonnen, waarbij horden heilige huisjes moeten worden platgewalst. Voorop in het minileger van goedwillende atletiekmin- naars marcheert Wim de Beer, straks, als de revolutie is ge lukt, voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Atleiek Unie, vroeger ook wel „de bond van de rellen" genoemd. Die tijd vol grote misverstan den is voorbij, als alles goed gaat. Als de Unieraad, de Tweede Kamer van de KNAU, op 26 februari luidkeels „ja" zegt tegen een even revolutio nair als simpel structuurplan dat een eind moet maken aan een onbestuurbare periode. Maar dat gaat zo maar niet. Wie het Nederlandse atletiek- bolwerk, een wereld barstens vol eigen ikjes, voldoende kent, begrijpt de grote achter docht die in bijna lachwek kende hoeveelheid de kop op stak bij de afgelopen hearings voor het structuurplan. „Het eigenbelang is zo diep gewor teld", oreert de (nog) vice- voorzitter van de KNAU, „dat men nu ook denkt: „Die lui redeneren alleen uit eigenbe lang. Er is al gevraagd of de nieuwe structuur er soms is om bepaalde mensen eruit te werken. Ik heb geantwoord, dat we daarvoor niet duizend uur aan een rapport hoeven te besteden". Het is wel eens om moedeloos van te worden en de twijfel heeft geknaagd aan de harten van de twee „opperrebellen" De Beer en Thijssen, de sein gevers voor een revolutie. De opgave was nabij toen Michel van de Wege ook al een man van het eerste uur, overleed, op het hoogtepunt van de voorbereidingsfase. Wim de Beer nam plaats in een diepe put maar liet zich, toen hij er eenmaal uit was, niet meer uit het veld slaan. Hij kweekte een olifantenhuid voor emotio nele en dus meestal onrecht vaardige kritiek. Is het niet om hels van te worden, dat een lachebek een van de hearings al verstoorde met: „Krijgen we nu een recreatiebond? Gaan we eindelijk sjoelen"? Dat slaat dan op de extra interesse van de hervormers voor de recreatieve atletiek, terrein dat nog ontgonnen moet worden. De Beer: „Er zijn nu een hele boel wilde lopen en dan roept men: Die mogen geen lid wor den! Maar waarom eigenlijk zouden wij er geen KNAU- stempel opdrukken en zo le den winnen?" Het is een van de grote veranderingen die de nieuwe' structuur voor ogen heeft: er moet een aparte afde ling voor de recreatie komen. Macht Simpel uitgangspunt bij de vernieuwing is: Zorg dat de tijd redelijk is die men in een kaderfunctie moet steken en je krijgt automatisch meer mensen. De vele commissies krijgen een vergaande verant woordelijkheid en dat is de aanleiding voor het hoofdbe stuur om bij de verkiezing van de diverse personen een Opperrebel Wim de Beer: „Wel eens moedeloos van alle tegenwerking" Als de Unieraad, de Tweede Kamer van de atletiekunie, zaterdag 26 februari, „ja" zegt tegen het structuurplan zal dit een historische i prent worden. Het hoofdbestuur zal dan geminiseerd worden, en niet meer bestaan uit (van links naar rechts staande): Kappenburg, Thijssen (een van de hervormers), Klösters, Klaassen, Van Drunen en Grewer) en zittend: Takken, Jutte en De Beer. Wim de Beer straks de nieuwe kapitein? „Ik heb gezegd, ze verwijten ons dictatoriaal optreden. Het enige, dat we willen is een goede samenwerking". stem te hebben. Reden voor kritikasters hun gal te spu wen met: „Zie je nu wel, ze willen alleen maar macht". Wim de Beer heeft die kritiek beseft bij het opstellen van de lijvige structuurnota. „Ik heb gezegd: Let op, ze verwijten ons dictatoriaal optreden. Wat we alleen willen is goede sa menwerking en de zekerheid dat anderen de opdracht kun nen uitvoeren. Trouwens, als de Unieraad vindt dat we het niet goed doen, kunnen ze ons toch een schop geven". De nieuwe structuur gaat uit van een verticale opbouw in kaderwerk, waarbij het hoofd bestuur veel macht delegeert. Het gebrek daaraan is een van de grote ongenoegens geweest, toen Wim de Beer drie jaar geleden het atletiekbestuur werd binnengeloodst. „Het be stuur zei dan: „We hebben het zo druk, er moet weer nodig een man bijkomen en zo wil den zenaar dertien be stuurszetels". Ik heb gezegd: Jongens terug. Laten we verticaal uitbouwen. Mogen we daarbij een vinger in de pap hebben om corrige rend te kunnen optreden? Nu moet je toch samenwerken met allerlei mensen die je in de schoot zijn geworpen en met wie je niet kan samenwer ken. Dat kan niet, maar je bent wel mooi verantwoorde lijk. Dat heeft me altijd mate loos geergerd bij de huidige structuur". Wangedrocht Een beleidsvorming, door de 39-jarige directeur van een groot computerbedrijf in Am sterdam, met wangedrocht be stempeld. Het bleef over van het ambitieuze structuurplan acht jaar geleden opgezet, na veel schrapwerk in de Unie- raadsvergadering. Dat mag 26 februari ook best gebeuren van Wim de Beer, als reali teitsbesef maar voorop staat. „Danis de kans ook zeer groot, dat het erdoor komt. Als het mislukt, dan is het alleen op grond van emotionele zaken en dat zou afschuwelijk zijn. Er zijn emotionele tegenstan ders die bij voorbaat zeggen: Dat plan kan niet, want er is geen geld voor. Maar ik weet dat er wel kansen zijn op meer geld, maar terecht zegt het NSF: Kom eerst maar eens met een afgerond plan. Na tuurlijk besef ik daarbij, dat er ook een hoop idealistische punten zijn, want het gaat ook nog om geld en mensen. Ik De nieuwe structuur op schema. Belangrijkste ver andering is de grote zelf standigheid, waaronder de verschillende commissies moeten werken. En de op richting van een sectie re creatiesport. Deze nieuwe commissie vormt samen met de sectie wedstrijd sport en het hoofdbestuur (dat voortaan nog maar uit vijf man zal moeten be staan) het algemeen be stuur dat de grootste ver antwoording heeft. Het is de bedoeling, dat de dis tricten de sleutepositie vervullen tussen hoofdbe stuur en de verenigingen. HOOFDBESTUUR PROPAGANDAKOMMISSIE KOMMISSIE OPLEIDINGEN REDAKTIE KOMMISSIE 1 WEDSTRIJDSPORT L|topsport SNELWANDELEN "|_JURY SUPER LANGE AFSTAND MATERIAAL f-| KOMPETITIE -| REKOROS SCHOOLSPORT TECHNISCHE ZAKEN ORGANISATORISCHE ZAKEN ben al dolblij als straks zeven tig procent gerealiseerd zal zijn. Je mag toch best een realistische idealist zijn?" Verandering is broodnodig, dat beseft zelfs de meest irrea- listische kritikaster. De KNAU werkte niet met, maar vocht tegen een onhandelbare struc tuur. Al zo lang, dat sommige bestuurders het niet eens meer beseften. Wim de Beer: „De mensen zitten vastgeroest. Ze constateren wel dat het niet goed loopt, maar objectief be kijken kunnen ze het niet meer. Onder allerlei rare en klungelige situaties ben ik ook eind 1973 in het bestuur geko men. Het was een onhandelba re structuur. Dat besef groeide en mondde uit in een discus sie. Alle bestuurders hebben in april 1975 een heel week einde bij elkaar gezeten. Na afloop was er opluchting alom. Iedereen besefte, dat we op de verkeerde weg waren". Een werkcommissie werd geboren die onlangs de lijvige struc tuurnota baarde, waar de Unieraad 26 februari over mag beslissen. Lijfspreuk Hoofddoel was natuurlijk een werkzaam beleid met aan het roer slechts vijf bestuurders die naar hartelust delegeren met de lijfspreuk: „Laat de atleet te allen tijde centraal staan". De vice-voorzitter: „Met organisatie moet je fle xibel zijn, eigenlijk elke dag kunnen aanpassen als hel moet. Nu moet de hele boel op z'n kop worden gezet. AI^ men zich in de vorige stuc tuur steeds had afgevraagd I Zitten we wel goed? dan wa ren er lang niet zoveel veran deringen geweest. De maat schappij is in tien jaar veran derd, de KNAU is hetzelfde gebleven. Vroeger bijvoor! beeld roepen de mensen ii& koor: Betalingen nooit! En nu kunnen de leden voor verga deringen hun kilometers al declareren. Het is ook nieU. ondenkbaar, dat bepaalde bej stuursfunctionarissen strakrr een vergoeding krijgen. Ik ger? loof dat de maatschappij die" kant uitgaat". Revolutionaire ideeën van ee#v5 ex-atleet die ooit nog eens ii? de Zuidhollandse estafette1® ploeg mocht plaatsnemen ei* die nu als dank wat terug wil doen voor „zijn" sport. Met een vette knipoog naar dflnj voorzitter van nu, Jutte. „Bij de Europese indoorkampioena") schappen, waar wij de uitsla-i d gen verzorgden met de compu-Oijl ter, vroeg hij tijdens een autod k rit, toen ik voor het eerst ken-elu nis met hem maakte, of ik erJoi niets voor voelde voorzitteiv i van de KNAU te worden. N^p ampele overwegingen heb il^, ja gezegd met als belangrijkst^ oogpunt zo iets terug te kun^. nen doen voor de atletiek. Ilg0j besefte dat ik stank voor danl^ zou krijgen. Dat er alleer^t maar tegen je aan zou wordeijg0 geschopt en dat het nu niet zc^ best liep in de bond. Maar ik,r wist niet, wat voor rotzooi he^. was". Wim de Beer weet he) nu wel. En hoopt vurig, dat d^ Unieraad 26 februari hetzelfdï onderkent. In belang van de Olympische Spelen van 198f" (als ze dan nog bestaan), wanl dan pas zal de nieuwe struc-1 tuur z'n vruchten volledig af-* werpen zo geleven de hervor mers. Plannen op lange teriTT mijn heet dat. ch KEES KOOMANpi ff. MIJDRECHT Theo Kinsbergen maakt een uiterst goed geluimde indruk. In zijn moderne kantoor van het pas enige jaren oude complex op het industrieterrein van Mijdrecht gaat hij behaaglijk onderuit zitten op de fors uitgevoerde lederen bank. Theo Kinsbergen, handelaar in ge reedschap, voormalig autocoureur en coach van de meest succesvolle basketbal formatie van Nederland heeft het kenne lijk naar zijn zin. „Ja", erkent hij, „ik heb plezier in het leven. In alles wat ik doe eigenlijk. Er is al te veel negativisme in het leven. Ik hou niet van kankeren, je moet alles positief proberen te benade ren". Het is Theo Kinsbergen de laatste jaren voor de wind gegaan. Zowel zakelijk als sportief. Zijn zaak breidde zich gestaag uit en met zijn basketbalploeg rijgt hij de overwinningen aaneen tot een lange keten. Theo Kinsbergen is in basketbalkringen een wat controversiële figuur. Toen hij een jaar of vijf geleden voor het voetlicht trad als coach van de Amstelveense formatie Kinzo kreeg hij al spoedig het stempel opgeplakt ondeskundig te zijn. De Amster damse zakenman heeft het sindsdien maar zo gelaten. Hij maakte zich nauwelijks druk over insinuaties, hij kon er zelfs in zijn vuistje om lachen. „Zo'n image is eigenlijk wel gemakkelijk, in een discussie verschuil je je gewoon achter die vermeen de onkunde. Je zegt in zo'n geval gewoon: de beste ploeg heeft gewonnen". In tegenstelling tot de indruk die Theo Kinsbergen maakt heeft hij zijn sporen in het basketbal wel degelijk verdiend. In de vijftiger jaren speelde hij zelf bij AMVJ, met welke ploeg hij zelfs enige keren kampioen van Nederland werd. Na zijn actieve periode coachte hij deze club ook gedurende enige tijd. „Dat zijn dingen die de mensen niet weten", glimlacht Kinsber gen. „Net zoals niemand weet dat ik onder wijzer ben geweest voor ik in zaken ging". Theo Kinsbergen kan zich er mateloos over verkneukelen. Agressief Theo Kinsbergen, die tijdens een korte tirade over de in zijn ogen vaak negatieve benadering in de pers enigszins agressief Theo Kinsbergen ne (weer) een succes ven zijn bssketbslploeg. verschuilen kussens. Hij heeft zijn zegje gezegd. Met achter vermeende onkunde. een afwachtende grijns wacht hij volgen de vragen af, want ondanks zijn antipa thie tegen bepaalde figuren in de sport pers, die hem hinderlijk volgen naar zijn gevoelen, is hij ontvankelijk voor een gesprek over de sport die hem in zijn greep heeft. Maar op dit moment ziet de toekomst er voor het vaderlandse competitiebasketbal weinig rooskleurig uit. Van vijf verenigin gen is het uiterst onzeker of volgend jaar een sponsor kan worden gevonden die minimaal twee ton in een lange mannen- ploeg wil investeren. Arke, Disco Danser,- Remington, Mercasol en Markt hebben reeds besloten of overwegen er een punt achter te zetten, hetgeen de eredivisie voor volgend seizoen een zeer onzekere basis geeft. Theo Kinsbergen beseft dat. „Ik vraag me inderdaad af hoe de toekomst zal zijn", zegt hij wat zorgelijk. „Als die vijf clubs geen geldschieter kunnen krij gen, is de eredivisie niet meer haalbaar. Dan zal ik er ook ernstig aan denken om er mee te stoppen. Ik zal het in ieder geval nog een jaar aanzien, want toen ik bij Amstelveen kwam is afgesproken dat ik het in ieder geval vijf jaar zou doen. Maar als naast de vijf genoemde ploegen even tueel ook Delta-Lloyd en Donar er mee zouden stoppen heeft het geen enkele zin meer. Je hoeft niet persé tien ploegen in de eredivisie te hebben om een interessan te competitie te hebben. Met acht teams zou het ook nog heel best kunnen. Maar in dat schema zou er dan wel sprake moeten zijn van het play-off systeem, dat helaas dit jaar nog niet wordt toegepast, maar volgend jaar zijn intrede zal doen. Dat is eigenlijk een jaar te laat. Maar het gebeurt wel meer dat de bond achter de ontwikkelingen aanloopt. Hoewel het een goede beslissing was een topsportliga op te richten. Ik heb alleen mijn twijfels er over of niet dezelfde mensen die nu in het bondsbestuur zitten ook dan in het top- sportligabestuur plaats nemen. Dan zie ik het weer somber in". Relatief weinig Theo Kinsbergen steekt relatief weinig geld in zijn basketbalploeg Kinzo. Naar zijn zeggen is het met twee ton wel beke ken, maar hij heeft het onmiskenbare voordeel dat hij zelf de coaching voor zijn rekening neemt. „Dat scheelt je twee Amerikaanse spelers", zegt hij. „Neem nou die clubs die een buitenlandse coach in dienst hebben. Die man zit hier op een flat met zijn gezin, dat kost veel geld. Dat vind ik eigenlijk onzin. Bij ons is het gebruikelijk geworden dat een club voor buitenlandse spelers en een coach ook allerlei bijkomende zaken voor zijn rekening moet nemen. Het lijkt mij het meest logisch dat je een speler of een coach contracteert voor een bepaald bedrag en dat die mannen dan ook maar een hoop zaken zelf moeten uitzoeken. Waarom een gratis flat en dat soort din gen? Juist die zaken kosten yeel extra. Dat geeft mij ook nog wel eens problemen. Neem nou het geval van die speler van mijn team die ik aan de telefoon had toen jij binnenkwam. Die belde dat zijn koel kast kapot was en of ik maar even over de brug wilde komen. Om de goede sfeer te bewaren regel je dan iets, maar zo'n vent zou het eigenlijk zelf moeten doen. Dan ben je ook van een hoop rompslomp af, want juist die dingen maken de boel zo verrekte ingewikkeld". Linkse kapitalist Theo Kinsbergen heeft over een fors aan tal zaken een uitgesproken mening die hij meestal niet onder stoelen of banken steekt. Zo acht hij het huidige transfersys teem verre van gelukkig. „Die zaak moet eigelijk anders", zegt hij. „Ik wil me wat dat betreft als zogenaamde kapitalist eens aan de linkse kant opstellen door te zeggen dat het een hypocriete toestand is dat een speler niet van club A naar club B kan gaan als hij dat wil. Iedereen moet kunnen gaan en staan waar ie wil". „Ik vind dat als Danny Cramer morgen naar Sperry Remington wil, hij moet kun nen gaan. Daar moet je dan over kunnen praten. Net zoals er gesproken moet wor den over de schijnheilige toestand overal ter wereld met het amateurisme. Nergens is een sportman van niveau amateur. We moeten van de term beroeps en amateur af. Het moet geen bal uitmaken of een speler een trui van zijn club krijgt, daarna schoenen, een auto, een flat of geld. Dat geeft alleen maar verwarring. Dat is onno dig". Theo Kinsbergen (45), wiens dagtaak als directeur van zijn onderneming nauwelijks is te scheiden van zijn activiteiten als sponsor en coach, zocht enige jaren gele- x w) den noodgedwongen zijn toevlucht in Ame-^a rikaanse spelers, omdat zijn pogingen Ne-jie derlandse toppers los te weken van hunde clubs op te grote weerstanden stuitten. Nu44 heeft hij zes (Nederlandse) Amerikanen,*" die voor het Nederlandse team een plezierig ge versterking zouden kunnen betekenen.^ Ware het niet dat juist in de periode dabd) Kinzo Europa Cupbesognes had de eerstel- j centrale trainingen werden gehouden*" waarop bondscoach Jan Janbroers de spe lers van Kinzo vergeefs opwachtte. Uitslui ting volgde, maar inmiddels is, volgens Kinsbergen, de atmosfeer aanzienlijk opge-i klaard". jl' „De negatieve stellingname is inmiddela veranderd in een positieve. Janbroers1* dacht aanvankelijk: die Kinsbergen is een leuke vent, die stelt zijn spelers zonder meer ter beschikking. Maar ik wil er bij™ betrokken zijn. Ik ben een keiharde zaken-® man, ik wil er ook invloed op hebben. Ik®3 wil graag mijn spelers afstaan, maar dam moet de zaak wel prima zijn geregeld. Ikml ben een paar keer mee geweest met dej?y Nederlandse ploeg, maar het leek nergens!) op. De zaak werd ontzettend amateuris-53! tisch aangepakt. Wat ik vooral belangrijk5^ vind, is wie de chef d'equipe is. Dat is eenan post van importantie, vooral als je in Oos-®; teuropese landen speelt. Daar moet ontzet-n) tend veel worden gedaan. Ook de sociale5®1 kant van de zaak is slecht geregeld. Zo61 weet ik bijvoorbeeld helemaal niet wat ei*r( gebeurt als ik een speler terug krijg dieD0 geblesseerd is. Dat zijn zaken, die moeten30 in orde zijn. es' Er is nog geen definitieve bespreking meteo Janbroers geweest over dit probleem. Wat in ieder geval speelt is de geringe bereid heid van bijvoorbeeld Danny Cramer. Diejj* viel vorig jaar buiten de boot, omdat Sheri-» dan liever zijn eigen mensen Sikking en Sideris er bij had. Cramer heeft voor» Hamilton dagen zitten wachten, maar ze^ hadden hem niet meer nodig. Zoiets steekt". Theo Kinsbergen heeft er geen idee vanPl wat hij zal gaan doen als hij noodgedwon-Ioi gen stopt met basketbalsponsoring. „Ik gaoe misschien iets doen in volleybal of ijshoc-Iul key", zegt hij bedachtzaam. „Hoewel bas-le1 ketbal mijn grote liefde is geworden, zalilo ik er koel tegenover staan als ik met hetïa; coachwerk moet stoppen. Dan is het leukUs geweest". !Pe FRANK WERKMAND r°

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12