Ongeloof en protesten na 'ongeluk' in Oeganda Zorg om kernenergie bij Duitse bisschoppen IRA overweegt bestand in Ulster Bisdomblad goed ontvangen én gelezen Sadat wil PLO en Jordanië weer bij elkaar brengen Ji "Wereldgebedsdag" in honderden plaatsen ENGELAND ZOEKT HET IN ZONNE-ENERGIE CIA betaalde koning Hoessein Priester veroordeeld na publicatie over politie-optreden KORTE METTEN PACJITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Londen is gisteren bekend gemaakt, dat de Britse regering ruim 5 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld voor een studieproject van vier jaar, gewijd aan raassaal gebruik van zon- ne-energie. „Wegens de hoge kosten van alle an dere bekende energie bronnen loont het nu de moeite zorgvuldig te on derzoeken wat wij kun nen doen met de zon", aldus een regeringsrap port. Het feit, dat Groot-Brit- tannie betrekkelijk gun stige vooruitzichten heeft als nieuwe olieproducent en de ontdekking van nieuwe rijke steenkoolla gen in zijn ondergrond kunnen niet beletten, dat de Britten het zekere voor het onzekere wensen te nemen. Sinds ongeveer een jaar doen zij proeven met zeegolven en wind kracht. Nu komt de zon aan de beurt. Hoewel het weer in Groot- Brittannie vaak somber en nat is straalt de zon er toch ieder jaar tachtig maal de energie uit, die het land nodig heeft. Te gen het einde van de eeuw zal er ongeveer twee procent van die zonne- energie doeltreffend ge bruikt kunnen worden. Op langere termijn hoopt de overheid het tot tien procent te brengen. Volgens het regeringsrap port zullen in de komende 25 jaar vrijwel alle Britse huizen geheel of gedeelte lijk verwarmd worden met zonne-energie. Des kundigen zullen zich nu buigen over een aantal technische problemen, waaronder dat van de on vermijdbare corosie der elementen, die de zonne warmte verspreiden in met water gevulde ver gaarbakken. Russen willen 40 vissersschepen in Europese wateren BRUSSEL (ANP) De Sovjet-Unie wil tot 31 maart met ongeveer veertig schepen vissen in de Europese 200-mijls-visserijzone. Dat heeft ze gis teren in Brussel gevraagd in het raam van de Europees-Russische visserij-onderhandelingen. Europese visserijwateren te verschijnen (waarbij slechts 17 schepen tegelijk mochten vissen). Het feit dat de Sovjet-Unie in elk geval een lijst van schepen aan de gemeenschap heeft voorge legd, betekent wel, aldus raadskringen, dat Mos kou, het door de gemeenschap opgelegde interim regiem (dat geldt tot 31 maart) voor Russische vissers in Europese wateren heeft erkend. jo.- imidt waarschuwt 42.0 48-tjen demonstratie o Brokdorf 32!q 20.0 JN (DPA) Bondskanselier nut Schmidt heeft de West- se bevolking, speciaal de nstanders van de kernener- 30 O gisteravond uitdrukkelijk aarschuwd tegen deelname 30.- oen verboden demonstratie in de kerncentrale Brokdorf 23.0(lamburg. Schmidt deed dat 46.0fcen toespraak via de twee 24.0L Westduitse tv-kanalen. 49.aens de bondskanselier mag krachtens het grondrecht Sljwrije meningsuiting wel te- cyoverheidsmaatregelen de- 4g'«istreren, maar niet gebruik 1g'|$en van geweld. 36$ vor'ê 3aar kwam het bij de 55^0Wput van Brokdorf tot een 4liofsale slag tussen politie en 56$onstranten, voor een deel 26.0rganiseerd in de zogeheten 9O.0fgerinitiative. Voor morgen 43.0|n twee nieuwe betogingen 36.0het program, een gematigde fltzehoe (Sleeswijk-Holstein) een (volgens de autoriteiten) jrchistische en Maoistische )rde«Brokdorf zelf. 11 fljuillewagens en bussen van de 48.0VlsPolitie per trein naar Brok- 48.0ff vervoerd in verband met 6.01 demonstraties die morgen I4.0tden verwacht. In Brokdorf 7.01en 6000 politiemensen op de pnzijn. ~ilitieke partijen legaliseerd DRID Zeven Spaanse po- 'S eke partijen zijn gisteren ge- iliseerd. De Communistische tij, die net als de nu gelega- r^terde partijen verboden was [y^ier het regime van wijlen foarieraal Franco, blijft onwet- I nzeven gelegaliseerde partijen y||: de Sociaal-Democratische rtij, de Liberale Partij, de Iverista-Partij, de Links-De creten, de Democratische ■ESlkspartij, de Socialistische 1 Ikspartij (PSP) en de Spaan- 432gocialistische Arbeiderspartij JOE). ^^ïalve de zeven nu wettige tijen hadden nog 17 partijen i verzoek ingediend om gele- ■■«seerd te worden sinds de tCj jpanse regering de mogelijk- /I daartoe op 10 februari /jmde. NAIROBI, (UPI/Rtr) - Veel ongeloof en een stroom van protesten is gevolgd op het bericht uit Oeganda dat de gear resteerde aartsbisschop van Kampala en twee Oegandese ministers N bij een verkeersongeluk om het leven zijn gekomen. De drie gearresteerden zouden hun begeleider hebben trachten te over meesteren, waarna de au to waarin zij werden ver voerd tegen een tegenlig ger zou zijn gebotst. Waarnemers wijzen op de merk waardige gang van zaken rond dit ongeluk. Het is hoogst onge bruikelijk dat drie arrestanten met dergelijke hoge functies ge zamenlijk vervoerd worden in een auto met slechts ^én bege leider, de chauffeur. Volgens bronnen uit Kenia zijn de drie Mgr. Loewoem mannen afgemaakt door Oegan dese militairen en zijn hun met kogels doorzeefde lijken naar een lijkenhuis gebracht. De vol gende 16 uur hadden de autori- Minister Oryema teiten nodig om een ongeluk te ensceneren. Aartsbisschop dr. Janani Loe woem, sinds 1974 op de aartsbis schoppelijke zetel van Oeganda, Minister Oboth-Ofoembi Rwanda, Boeroendi en een deel van Zaire, was een zeer gezien en gezaghebbend man. De twee ministers Oryema van landont- wikkeling en Oboth Ofoembi van binnenlandse zaken, waren vroegere naaste medewerkers van Amin. Zij waren op de dag van het „ongeluk" door een ge vangene beschuldigd van een poging tot een coup tegen Amin. De man die de beschuldiging uitte, een voormalige hoge amb tenaar, was sinds zijn arrestatie op 31 januari hevig gemarteld. Amnesty International en de In ternationale commissie van ju risten hebben onlangs cijfers ge publiceerd over de aantallen slachtoffers van het schrikbe wind van Amin. Vele tien- tot honderdduizenden mensen zijn doodgemarteld of voor de kro kodillen geworpen. Vissers rond het Victoriameer werden bang voor vergiftiging van de vissen door de vele lijken in het meer, en een waterkrachtcentrale moest tijdelijk worden stopgezet omdat de lijken de watertoevoer verhinderden. Allerlei instanties eisen een internationaal onder zoek naar de moorden. BELFAST (Reuter) Het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA) overweegt een staakt-het- vuren af te kondigen, mogelijk zelfs voor onbepaalde tijd, zo is uit welingelichte bron in Bel fast vernomen. Het Ierse dagblad The Irish Ti mes meldde donderdag dat de kans op een bestand is vergroot door een geheime ontmoeting afgelopen zondag tussen leiders van het IRA en een groep pro testantse en katholieke geestelij ken in het plaatsje Bailiebo- rough even over de grens met de Ierse republiek. Volgens het dagblad heerst bin nen het IRA verdeeldheid. De mannen in het veld in Noord- Ierland willen een staakt het vuren in de hoop op politieke onderhandelingen met de Britse autoriteiten. De IRA-leiders in de Ierse repu bliek blijven echter volharden in hun opvatting dat de Britten met militaire middelen uit Noord-Ierland verdreven moe ten worden. „De mensen die in Noord-Ier land het vuile werk opknappen zouden moegestreden zijn en graag wat op adem komen", zo werd in Belfast gezegd. CAIRO (UPI-Reuter) De Egyptische president Sadat heeft gisteren in een gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, voorgesteld dat de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie en Jordanië vo'or een hervatting van de Geneefse conferentie, een of andere officiële band aanknopen. „Waar ik aan denk, is een soort van confederatie", aldus Sadat. Op deze wijze zou het probleem uit de wereld geholpen worden dat een hervatting van de Ge neefse conferentie over het Mid den-Oosten bijna onmogelijk maakt. Israpl weigert namelijk naar Ge neve te komen als ook de PLO daar zou deelnemen als onaf hankelijke partner. Door een confederatie van de PLO met Jordanië zouden deze ^en dele gatie kunnen sturen en Israel zonder bezwaar kunnen deelne men aan de conferentie. Kort voor Vance zijn besprekin gen met Sadat begon, hadden Egyptische functionarissen een gesprek met PLO-leider Jasser Arafat. Kort nadag Vance zater dagmorgen zal hebben gespro ken met de Jordaanse koning Hoessein, zal een PLO-delegatie overleg plegen met de Jordaan se vorst. Sadat zei gisteren dat de Arabi sche landen de PLO de verant woordelijkheid hebben gegeven voor het Palestijnse volk en dat het „nu aan de PLO is om met Hoessein te onderhandelen." De Egyptische leider liet voorts doorschemeren dat druk wordt uitgeoefend op Arafat om een wijziging aan te brengen in het handvest van de organisatie waarin opgeroepen wordt tot de vernietiging van Israel. Koning Hoessein .20 mil joen dollars van CIA WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft de Jordaanse koning Hoessein in de afgelopen 20 jaar miljoenen dollars betaald opdat agenten van deze dienst vrijelijk in Jordanië konden opereren. Dit meldt het Amerikaanse dagblad The Washington Post. Vogens het verhaal, dat is geschreven door de van het Watergate- schandaal bekende journalist Bob Woodward, heeft Hoessein vorig jaar 750.000 dollaar ontvangen. Oud-President Ford was van de betaling op de hoogte maar heeft niets gedaan om deze te verhinderen. De onlangs in functie getreden president, Jimmy Carter, heeft onmiddellijk nadat hij van de betalingen op de hoogte was gesteld, gelast daarmee op te houden. Woodward schrijft voorts dat een vorig jaar ingestelde commissie van de senaat die toezicht moet houden op de activiteiten van de CIA, niet alle bijzonderheden heeft gekregen over de betalingen. In de meeste gevallen werd het geld persoonlijk aan Hoessein overhandigd door het hoofd van de CIA in Amman. In kringen van de CIA werd de operatie als zeer belangrijk en succesvol beschouwd omdat de Verenigde Staten er rechtstreekse informatie door verkregen uit de hoogste regionen. IN KAAPSTAD: KAAPSTAD (Rtr) De anglicaanse priester DavidRussell is gisteren door de rechtbank in Kaapstad tot drie maanden gevange nisstraf, omdat hij heeft geweigerd de namen te geven van ooggetuigen die hem vertelden dat de oproerpolitie in zwarte wijken bij Kaapstad op onschuldige burgers heeft geschoten. Russell is tegen het vonnis in beroep gegaan. Hij zegt de namen niet te kunnen noemen. De bevolking van dc Afrikaanse wijken vreest repressaillcs van de politie. Russell is een van de opstellers van het rapport over „de rol van de oproerpolitie bij het brandstichten en moorden in Nyanga, Langa en Guguletu, met kerstmis 1976". In dit rapport worden tal van ooggetuigen geciteerd die zeggen dat de politie-agenten verantwoordelijk waren voor gewelddadige botsingen tussen tre karbeiders en de bevolking van deze Afrikaanse wijken. De agenten zoudenmensen hebben neergeschoten, en trekarbeiders hebben aangezet tot brandstichten en andere gewelddaden. De anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, mgr. Bill Burnett, heeft zijn verontrusting geuit over het grote aantal sterfgevallen onder Afrikanen in de gevangenis. „Het opsluiten en ondervragen van mensen tot de dood er op volgt, het monddood maken van mensen kan niet leiden tot een samenleving die het waard is om in te leven", zei hij in een reactie op de dood van een 22-jarige jongen uit Soweto die deze week uit de hoogste verdieping van het hoofdbureau van politie in Johannesburg vieL Prehistorisch dier in Indonesië DJAKARTA (AFP) In het centrum van het Indonesi sche eiland Celebes is een prehistorisch dier opgedoken. Een lid van het plaatselijk parle ment zegt het mon ster te hebben ge zien. Het zou een lengte hebben van ongeveer negen me ter. Het hoofd toont overeen komst met de kop van een koe. In het begin van de ze maand werd een soortgelijk monster gesignaleerd op Ja va. Volgens planta- gebezitters op Java gaat het om een prehistorisch dier. i, Wt In een gezamenlijke ^verklaring De evangelische bisschop Hel- fele van Freiburg en de r.k. vreedzame oplossing. milieu vrezen en een beschadi- licht voor duizenden jaren ver- van kernenergie, waarover zelfs schoppen om een nieuwe levens- iebben de vier bisschoppen van mut Class van Stuttgart en bisschop Georg Moser van Rot- De bisschoppen schrijven de ging van het menselijk erfgoed, giftigen". de deskundigen het niet eens stijl omwille van een menswaar- streek Baden-Würtenburg Hans-Wolfgang Hidland van tenburg roepen de katholieken zorgen te delen van degenen die De mens mag niet om een nood Overigens verklaren de kerkelij- zijn. Ook vragen zij gerechtelij- dige toekomst, het algemeen itelling genomen inzake kerne- Karlsruhe, alsmede de r.k. en de protestanten op met alle van kerncentrales een niet meer van het moment op te lossen ke leiders dat zij geen uitspraak ke uitspraken te eerbiedigen. welzijn en van komende genera- nergie. aartsbisschop Hermann Schau- krachten te werken aan een goed te maken gevaar voor het „de schepping uitbuiten en wel- kunnen doen over de gevolgen Het gaat volgens de vier bis- ties. 53. '9) Hl f Zowel democratische als repu- blikeinse afgevaardigden in het n 'Amerikaanse congres voeren S'Plactie voor het instellen van een Pan Martin Luther Kingdag, een na tionale dag, gewijd aan de na belgedachtenis van de vermoorde zwarte baptisten-predikant en voorstander van geweldloze ac- Itie voor gelijke burgerrechten. «Gepoogd wordt, via een wets ontwerp, Kings geboortedag, 15 januari, tot nationale vrije dag te verklaren. Een orthodox priester in een ■ai Grieks dorp heeft met enkele schoten in de lucht uit zijn jachtgeweer, vier Jehova's Ge- tuigen voor zijn kerk verjaagd. Zij brachten na de mis „De I Wachttoren" aan de man. De I priester is nu aangeklaagd we gens verboden wapenbezit, de verkopers van het blad wegens het ronselen van gelovigen, het geen in Griekenland is verbo- den. De Australische dr. Rosemary Goldie is bij haar afscheid als vice-secretaris van de leken- raad door de paus in audiëntie ontvangen. Rosemary Goldie heeft sinds de reorganisatie van de raad hierin geen functie meer. Zij aanvaardt binnenkort een leeropdracht aan de Late- raanse universiteit in Rome. De raad van leken heet nu raad vóór leken. Het bestuur berust nu bij curie-vertegenwoordi gers. De synode van de anglicaanse kerk heeft enkele heiligen afge voerd, omdat er niet voldoende bewijs voorhanden is, dat zij hebben bestaan. Bij deze is Sint Valentijn, wiens feest maandag is gevierd. Een heilige, die ge handhaafd werd is Sint George, de patroon van Engeland. Er is gerede twijfel of hij wel bestaan heeft, maar men heeft hem het "voordeel van de twijfel willen geven. Volgens de Oostduitse protes tantse kerken is het aantal mensen, dat bezinningsdiensten bezocht toegenomen in 1976. De kerken hebben het aantal diensten verhoogd omdat de diensten overvol waren. Er was maar plaats voor een vijfde van de gegadigden. Geconstateerd wordt een grote behoefte aan stilte. Onder de titel „Blik op de stad" zal binnenkort een nieuw boek verschijnen van bisschop Hel der Camara. De inhoud wordt gevormd door een aantal radio toespraken van de aartsbis schop van Olinda en Recife. Hij verzorgt dit jaar alle weekdagen om zes uur een ochtendwijding. De bladen van de bisdommen Haarlem en Rotterdam wor den gretig gelezen. Dit blijkt uit het lezersonderzoek van „Tussenbeide" van het bis dom Rotterdam en van „Sa men Kerk" van het bisdom Haarlem. Beide bladen, die zes keer per jaar verschijnen en zes van de acht bladzijden gezamenlijk hebben, bereiken samen een oplage van 150.000 exemplaren die via de paro chies worden verspreid. Een derde van de lezers spelt het blad uit. Ruim de helft leest wat hij of zij interessant vindt. Acht procent bladert het tenminste even door. Vol gens tweederde is het nieuwe bisdomblad, dat eind 1975 in deze vorm werd opgezet, on misbaar, terwijl nog eens der tig procent het wensebjk acht. Ruim zeventig procent is zon der meer tevreden over de in houd van het blad, dat bestaat uit nieuws uit het eigen bis dom, uit de Nederlandse kerk en de wereldkerk en uit een thematisch gedeelte, bijvoor beeld over gezinskatechese, de figuur van Christus of pasto raal opbouwwerk. Ook is er een bladzijde voor het gezin en jongeren. Onder de lezers blijkt een gro te behoefte te bestaan aan ge loofskennis en aan getuigenis sen, bruikbaar als „Handvat ten" voor gebed en voor ge sprekken met elkaar en in het gezin. Bijzonder op prijs stelt men berichten over ontwikkelingen aan de basis,'zowel ter bemoe diging als ter inspiratie. Men vraagt om meer reportages van parochies, goede experi menten, liturgische tips. Een aantal wenst in elk nummer een woord van de bisschop. Volgens verscheidene inzen ders mogen beide bisdombla den best kritischer zijn en minder „orgaan van het bis dom". Het blad bereikt momenteel ongeveer dertig procent van de gezinnen. Om dit percenta ge te verhogen proberen „Sa men Kerk" en „Tussenbeide" te bereiken dat de bladen van uit de parochies meer aan huis worden bezorgd, zodat ook de minder kerksen de krant on der ogen krijgen. In de meeste parochies wordt het blad in de kerk uitgedeeld of neergelegd. Het blad kost tien cent, mees tal betaald door de kerkbestu ren van de parochies. De internationale en interkerkelijke Vrouwengebedsdag op de eerste vrijdag in de lijdensweken valt dit jaar op vrijdag, 4 maart. Het thema is „daadwerkelijke liefde". In ons land is deze dag ook uitdrukkelijk voor mannen bestemd en wordt hier daarom „Wereldgebedsdag 1977" ge noemd. In ruim honderdzeventig landen wordt deze gebedsdag gehouden. In Nederland worden in honderden plaatsen oecumenische gebedsdienst en belegd. Hiervoor worden teksten beschikbaar gesteld, afkomstig van vrouwen in Oost-Duitsland. Elk jaar stellen vrouwen in een ander land de liturgie voor de gebedsdag op. De Wereldgebedsdag dateert uit 1887. In dat jaar kwamen voor de eerste maal uit verschillende kerken in de Verenigde Staten bijeen om gezamenlijk te bidden voor de zoge naamde „inwendige zending", de missie in eigen land. Vrouwelijke zendelingen verspreidden dit initia tief over de gehele wereld. Tijdens de internationale bijeen komst van zendelingen in Jeruzalem in 1928 werd een Nederlandse deel neemster belast met de organisatie van de dag in Europa. Aanvankelijk werd de idee slechts aarzelend aan vaard. Een liturgie zonder preek en dan nog oecumenisch, was toen voor velen iets totaal nieuws en dus moei lijk te accepteren. Aan de gebedsdiensten is ook een collecte verbonden. Vorig jaar bracht deze in ons land ongeveer zestigduizend gulden op, die besteed werd aan missie en zending. Gebrui kelijk is dat ten minste een deel van het geld gaat naar het land, waar de liturgie is samengesteld. Dit jaar dus Oost-Duitsland. Een deel van de col lecte dit jaar is bestemd voor het werk van mevrouw ds. a. E. Ruys van de Nederlandse gemeente in Berlijn. Naast de gebedsdiensten voor vol wassenen, worden aparte diensten gehouden voor de jongeren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11