Niet met botte bijl op ziekenhuizen inhakken 25 BOX FIRST IN EUROPE STAATSSECRETARIS HENDRIKS: Ook spreiding vakanties voor voortgezet onderwijs de beste tabak voor geld te koop £eidoe(9owamt Rel rond Zijlstra Nieuwe burgemeester Amsterdam zeker socialist (EGERING MOET LASTEN VAN 1EDRIJFSLEVEN VERLICHTEN 25 KINGSIZE FILTER 225 Van Agt heeft Zijlstra niet genoemd Binnenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 DA-senator wil xperimenten met lternatieve straf parlementaire redac tie) EN HAAG In ons land )eten spoedig experimenten irden opgezet met betrekking alternatieve straffen voor roordeelden inplaats van ge- ngenisstraffen of boetes. De- suggestie heeft gisteren het )A-Eerste Kamerlid Piket tij- ns de behandeling van de jus- iebegroting aan minister Van t voorgelegd. ilgens mr Piket moet het oedig mogelijk worden dat ■oordeelden zelf mogen kie- wat ze willen: gevangenis- af dan wel een boete of het rrichten van bepaalde werk- amheden gedurende avonden weekeinden ten dienste van gemeenschap. De aard van werkzaamheden moet vol- ïs Piket ook zo veel mogelijk n de keus van de veroordeel- len zelf worden overgelaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Hen driks (volksgezondheid) is niet van plan met „een botte bijl" op de ziekenhuizen in te hakken om tot vermindering van het aantal ziekenhuisbedden te komen. Dat zei de staatssecretaris gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van wijzigingen in de wet ziekenhuisvoorzie ningen. Het is de bedoeling om de staats secretaris o.a. de bevoegdheid te geven om zo nodig ziekenhuizen te sluiten. De staatssecretaris zei dat als er in een bepaalde regio teveel ziekenhuisbedden zijn het beter is een deel van een inrich ting te sluiten dan het gehele ziekenhuis. Bij een sanering zouden ook andere zie kenhuizen in die regio betrokken kunnen worden, zodat de vermindering van het. aantal bedden over enkele ziekenhuizen wordt verdeeld. Met stelligheid ontkende Hendriks dat er op het ministerie een plan voor de zieken huissluitingen klaar zou liggen. Dat plan is er ook niet geweest. Te veel wordt volgens hem de nadruk op de sluitingen gelegd. De wet beoogt, al dus Hendriks, de ziekenhuisvoorziening doelmatig op te zetten en functioneren. Het gaat voor alles dan ook om planning, een regulering van de bouw en een sprei ding van de verschillende taken. Het gaat hier niet om bezuinigingen, wel om het zuinig omspringen met de gelden, zei de staatssecretaris. Hij wees erop dat aan zienlijke bedragen nodig zullen zijn voor de gezondheidszorg in de eerste lijn (wijkverpleging, gezondheidscentra). Er zal niet uit een oogpunt van bezuinigin gen worden „gesneden" in psychiatrische inrichtingen, wel zal een betere spreiding over het land tot stand gebracht moeten worden. Hendriks achtte het gewenst dat bij zie kenhuissluitingen gezorgd wordt voor goede poliklinische voorzieningen, een' kliniek voor dagbehandeling enz. Voorko men moet worden, aldus Hendriks, dat door sluiting een kloof in de gezondheids zorg ontstaat. Hij zei dat er naar wordt gestreefd om in 1980 vijf ziekenhuisbed den per duizend inwoners te hebben. Sprongredder In Amsterdam is gisteren een demonstratie gegeven met de zogenaamde „sprongredder", een luchtkus sen waarop men veilig kan landen na een sprong uit een brandend gebouw. Deze van oorsprong Amerikaanse vinding, die ontwikkeld is naar. aanlei ding van catastrofale branden in wolkenkrabbers, maakt het mogelijk om van een hoogte van maximaal zestig meter heelhuids op de grond te belanden. De sprongredder kan in vijfig seconden worden opgebla zen. WERK VOOR BUNA DUIZEND ONDERWUZERS BUSSUM (ANP) Op 1 augustus van dit jaar kunnen negenhon derd onderwijzers en onderwijzeressen extra worden aangesteld voor het lager onderwijs. Minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit gistern meegedeeld. Met het indienen van de begroting voor dit jaar werd een leerlin- genschaalverlaging voor het lager onderwijs aangekondigd die ongeveer achthonderd arbeidsplaatsen zal opleveren. Het kabinet heeft nu besloten een jaar eerder dan voorzien de 31-schaal in te voeren voor het lager onderwijs, wat nog eens rond negenhon derd arbeidsplaatsen oplevert. De verlagingen van de leerlingenschalen in het kleuter- en het lager onderwijs tijdens de lopende kabinetsperiode, hebben in totaal bijna 6000 arbeidsplaatsen in dit onderwijs geschapen. De schaal voor het lager onderwijs daalde van 36 naar 31 en die voor het kleuteronderwijs van 36 naar 32. VAN socialistische zijde is een uitlating van minister Van Agt aangegrepen om een rel te ontketenen tegen de presi dent van de Nederlandse Bank, dr. Jelle Zijlstra. Tijdens een vertrouwelijk gesprek met een groep hoofdredacteuren heeft Van Agt laten doorschemeren, dat naar zijn mening het CDA meerdere geschikte kandidaten heeft voor het premierschap, onder wie zo begreep zijn gehoor de heer Zijlstra. Menigeen zal het daarmee eens zijn en sommige socialisten wekken zelfs de indruk zich nu al ernstige zorgen te maken over een eventuele kandidatuur van Zijlstra voor het premierschap. In samenspel met de voorzitter van de Tweede Kamer is de rel op gang gebracht door de redaktie van de NOS-ru- briek „Den Haag Vandaag", waarvan de ene redakteur in strijd met de waarheid beweerde, dat dr. Zijlstra staat te trappelen om premier te worden, terwijl een andere redak teur verklaarde geen reactie van Zijlstra te kunnen geven, omdat die met vakantie is. De heer Vondeling, die de indruk trachtte te wekken niet als lid van de PvdA te spreken, heeft bij deze gelegenheid een nieuw bewijs geleverd van zijn irritante geldingsdrang i en betweterij. Hij heeft van de heer Zijlstra in een soort ultimatum geëist nu maar af te treden als president van de Nederlandse Bank. Vondeling verkondigde daarbij dat in Nederland de kiezer moet beslissen wie premier wordt. Dat is volkomen in strijd met de in ons land geldende regel in overeenstemming met de grondwet dat de koningin na ingewonnen advies een kabinets-formateur aanwijst en hem een opdracht geeft. Daarna volgt de keuze van de premier. De heer Vondeling beschouwt dat blijkbaar allemaal als een formaliteit. Voor carnaval op de vlucht naar Zeeland V1IDDELBURG Veel carna- valsontvluchters uit diverse delen van ons land hebben ook dit jaar weer een rustig plaatsje aan de Zeeuwse kust gereserveerd. Volgens ad junct-directrice Matthij Ho- vestan van de Zeeuwse pro vinciale WV is het erg moei lijk om aantallen te noemen, omdat veel mensen recht streeks een vakantiewoning van de eigenaar hebben ge huurd. Vorig jaar waren het er naar schatting enkele dui zenden. Men verwacht dat het er dit jaar eerder meer dan minder zullen zijn. De grote vakantie-woningparken zijn behoorlijk bezet maar lang niet afgeladen. De rustzoekers zijn vooral gezinnen met klei ne kinderen maar ook oude ren ontvluchten de carnavals- drukte die zaterdag in Bra bant en Limburg losbarst. Kleinhandelaren: Oneerlijke concurrentie van boeren en tuinders (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De bond van kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit in Neder land zal in samenwerking met het ministerie van Economi sche Zaken onder Haar 2200 le den een enquête houden naar de mate waarin boeren en tuin ders in ons land aardappelen, groenten en fruit verkopen. Daardoor wordt aan de aardap pel-. groenten- en fruithandel in Nederland, vooral in de recrea tiegebieden, oneerlijke concur rentie aangedaan. Dit liet gister middag de voorzitter van de A.G.F.-bond, de heer P. Mol we ten op een congres in Apel doorn. Uitstel debat grondpolitiek (Van een onzer verslaggevers) Den Haag. De Tweede Kamer is niet in staat het voorgeno men debat over de grondpoli tiek op de door haarzelf bepaal de datum te houden. De rege ring heeft namelijk nog geen antwoord gegeven op de enige tijd geleden door de kamer ge stelde vragen over deze kwest- Daaruit leidt men af, dat de regering nog geen duidelijk standpunt heeft ingenomen over de totale beleidslijn van de grondpolitiek. Verschil van me ning intern over het antwoord op bepaalde kamervragen zou hiervan de oorzaak zijn. Nieuwjaars receptie De Ghanese ambas sadeur dr. E. C. Djamson en zijn vrouw Gladys arri veren bij het paleis op de Dam in Am sterdam, waar ko ningin Juliana gis teren een nieuw jaarsreceptie hield voor buitenlandse diplomaten in Ne derland. -DA-senator: 1 (Van onze parlementaire redactie) 0P®EN HAAG De CDA-fracties in de Eerste Jtamer willen evenals de VVD dat de regering id fe druk van de sociale verzekeringen en collectie- lasten voor het bedrijfsleven vermindert. Dit "ïft senator Franssen namens de drie christen- socratische partijen tijdens de behandeling in de begroting van sociale zaken in de Eerste wner gezegd, olgens Franssen lijkt een dergelijke maatregel "lelijk, mede gezien het feit dat vrijwel alle 'esteuropese regeringen (op die van Frankrijk na) 'eel meer dan de Nederlandse regering de lasten 'oor het bedrijfsleven helpen verlichten. Kritiek had de CDA-woordvoerder wel op de werkgevers, die op zo abrupte wijze wilden kappen met de bestaande gedragslijn ten aanzien van het verle nen van automatische prijscompensatie aan de werknemers. „Men mocht er ook niet van uitgaan dat het sinds vele jaren bestaande recht op automatische prijs compensatie opgeofferd zou worden", aldus Frans sen, die erop wees, dat het beter zou zijn geweest als eerst de systematiek van de prijscompensatie door werkgevers en werknemers bediscussieerd was. „Wij vragen ons af of het huidige conflict met zijn heilloze nawerking wel nodig was", zo zei Franssen. Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De nieuwe burgemeester van Amsterdam zal zeker een socialist zijn en hij of zij zal moeten worden gekozen uit een zeer kleine groep socialisten die voor de functie van eerste burger van de hoofdstad capabel geacht kunnen worden. Dat is gisteravond duidelijk ge worden uit de woorden van mr. R. de Wit, commissaris van de koningin in Noord-Holland, tij dens een vergadering van het seniorenconvent van de Amster damse gemeenteraad waarin men zich beraadde over een profielschets van de man of vrouw die burgemeester Sam- kalden moet opvolgen. Deze gaat 1 juni met pensioen. Duidelijk werd tevens dat men in de hoofdstad „geen Rotter damse toestanden, zoals bij de benoeming van André van der Louw" wenst. Ook bekritiseerde het convent de procedure rond de burgemeestersbenoeming in Den Haag waar een geschikte kandidaat als dr. Vierssen (CDA) moest afvallen omdat 'zijn ongehuwde staat minder ge wenst werd geacht. In Amster dam mogen, zo werd gisteren gesteld, geslacht, burgerlijke staat en leeftijd geen rol spelen. KLM: aanbod Israël extra vluchten niet aanvaardbaar AMSTELVEEN (ANP) Abso luut onaanvaardbaar, noemt de KLM het aanbod van de Israëli sche regering om de luchtvaart maatschappij tussen 15 maart en 3 augustus vergunning te geven voor acht tot tien extra DC8-vluchten op Tel Aviv. Het aanbod is gedaan in plaats van de door de KLM gevraagde vijf de dienst op Tel Aviv, waar voor Israël geen toestemming wil geven. De KLM komt tot haar uit spraak, omdat het aantal vlucht en veel te gering is en omdat door de datumrestricties de maatschappij dit jaar naar schatting zesduizend passagiers voor Israël zal moeten teleur stellen. De Israëlische lucht vaartmaatschappij kon zowel wat passagiers als vrachtvlucht en betreft, tot nu toe ongehin derd haar gang gaan ten aan zien van frequentie, route, vlieg tuigtype en extra vluchten, al dus de KLM. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het voortgezet onderwijs zal vanaf de zomer volgend jaar (voorlopig op proef) worden betrokken bij de spreiding van de zomervakan ties. Een voorstel hiertoe van minister Van Kemenade (onder wijs) is door de ministerraad aangenomen. Na 1980 zal worden bekeken of en hoe de spreiding daarna defi nitief wordt doorgevoerd. De minister heeft voor 1978 het vol gende rouleringsschema opge steld (respectievelijk voor voort gezet onderwijs en lager- en kleuteronderwijs): Noord- en Zuid-Holland: za terdag 8 juli t/m zondag 27 au gustus en zaterdag 15 juli t/m zondag 27 augustus; Groningen, Friesland, Dren te, Overijssel, Gelderland, Ut recht en de Zuidelijke IJssel- meerpolders: zaterdag 1 juli t/m zondag 20 augustus en zaterdag 1 juli t/m zondag 13 augustus; Zeeland, Noord-Brabant en Limburg: zaterdag 8 juli t/m zondag 27 augustus en zaterdag 15 juli t/m zondag 27 augustus. Geruchten over nieuwe premier: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens een vertrouwelijk gesprek met een groep hoofdredacteuren heeft CD A-lijsttrekker Van Agt deze week niet gezegd dat zijn voorkeur voor het premier schap uitgaat naar de president van de Nederlandse Bank, dr. Jelle Zijlstra. Hij heeft wel verklaard dat het CDA naar zijn mening over meerdere geschikte kandidaten beschikt Daaruit is de conclusie getrokken dat Zijlstra daartoe be hoorde. Van de zijde van de hoofdredacteuren zijn daarbij vragenderwijs ook andere namen genoemd, waarop Van Agt in het algemeen beaamd heeft: het CDA heeft meerdere geschikte kandidaten. Tweede- Kamervoorzitter dr. A. Vondeling, die hierover bij gerucht iets vernomen had, heeft in verband hiermee dr. J. Zijlstra schriftelijk opheldering gevraagd, of hij inderdaad „beschikbaar zou zijn voor het premierschap voor het CDA". Volgens dr. Vondeling zou dr. Zijlstra, wanneer dit waar zou zijn, onmiddellijk moeten aftreden als president van de Nederlandse Bank.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9