Russische hegemonie bij dames Antonio Gomez krijgt de smaak te pakken WEER RECORD HENKELZERMAN NEDERLAGEN VOOR HYS EN TILBURG Dramatische drieduizend meter Jos Valentijn beste Nederlandse sprinter Vijfde en achtste plaats Oranje SPORTTRIBUNE VAL BEROOFT BURKA VAN KANS OR PROLONGATIE SCHAATSWONDER Eric Heiden: "Amerika vergeet titel binnen week" Afscheid van Hennie Roos Russisch protest HEERENVEEN Als iemand de kosten voor zijn rekening wil nemen, gaat Antonio Gomez- Fernandez zijn halsbrekende toeren op de schaats ook vertonen bij het wereldkampioen schap sprint, eind februari in Alkmaar. De dertigjarige Spaanse vrijgezel heeft een dergelij ke kick gekregen van de ovationale ontvangst in Heerenveen, dat hij de toejuichingen, zoals de flamengo-zangers van zijn geboorteplaats Sevilla nog nooit ten deel is gevallen, nogmaals over zich heen wil laten komen. Zoals de krabbel-techniek van Gomez al verraadt, beoe fent hij de hardrijsport pas sinds twee maanden. De kunst van het zelf aan- en afbinden van de schaatsen is hij dan ook nog niet helemaal meester. Een jaar geleden merkte de donkere Gomez in Grenoble, dat op bevroren water ook nog iets anders kan worden gedaan dan uitglij den. Thuis in Barcelona, waar hij als elektro- monteur soms zo'n 24 uur in touw is. oefende hij 's nachts op kunstschaatsen in de hal. Het eerste paar echte Noren, dat hem vanuit Noor wegen werd toegestuurd was hem drie maten te klein. Toen hij eenmaal de goede te pakken had, rijpte het plan deel te nemen aan het wereldkampioenschap. De reglementen bleken een start net in de weg te staan. Antonio Gomez is overigens een redelijk goed sportman. Als marathonloper heeft hij een per soonlijk récord van 2.22.30. Vriendjespolitiek, zoals hij dat noemt, maakte echter een einde aan zijn atletiekcarriere. Het breekpunt kwam bij de Olympische spelen, waar Spanje verte genwoordigd werd door een loper, die in de kwalificatie-wedstrijden minder hard was ge gaan dan hij. Voor Gomez een reden om over te stappen op de wintersport. Eerst als langlau fer. Vorig jaar werd hij bij het nationaal kam pioenschap van zijn land vierde op de 30 km. Deze prestatie heeft hij dit jaar niet kunnen verbeteren. Het nationaal kampioenschap in Lies (Lerida) viel samen met het wereldkam pioenschap schaatsen. Na de ovationele ont vangst in Heerenveen voelt Gomez er wel voor zich te bekwamen op de smalle ijzers. Het moeilijke punt vormen voor hem de financiën. De reis van Barcelona naar Heerenveen heeft hem zo'n 600 gulden gekost en de Spanjaard voorziet niet dat de „slapende bond" van zijn land daarin zal bijdragen. Al te grote zorgen hoeft Gomez zich overigens niet te maken. Zaterdag liet Klaas, de vader van Ard Schenk, hem een telegram toekomen om hem uit te nodigen naar Anna Paulowna te komen. Ook de Deventer ijsclub liet zich niet onbetuigd. De club bood hem voor het komen de seizoen onderdak aan. HEERENVEEN Vijftig sterren sieren de Amerikaanse vlag, een ster reed gisteren op het ijs van Thialf. Erie Helden, wereld kampioen. Voor de eerste keer In de ge schiedenis van de schaatssport beklom een Amerikaan de hoogste tree van het ereplatform. Erie Helden, de 18-jarlge stu dent uit Madison (Wisconsin) schreef tij dens de wereldkampioenschappen In Heer enveen geschiedenis. Wat er in de Friese stad is gebeurd, grenst aan het ongeloofelijke. Een jongeman, die bijna geheel alleen op zichzelf is aangewe zen, eindigdt voor erkende vedetten uit Ne derland en Noorwegen. Tussen een impo sante rij van brandende fakkels mocht Eric Heiden een ereronde maken, en niet een Noor of een Hollander. Het spreekwoord: "Twee honden vechten om een been, de derde gaat er mee heen", was van toepas sing in Heerenveen. Het was eigenlijk te gek. Na drie afstanden stond de Amerikaan nog wel eerste in het klassement, maar zijn voorsprong op Stor- holt (toen tweede) en Stenshjemmet (toen derde) was nihil. Dat zou op de 10.000 meter wel worden rechtgetrokken, dacht men. Eric Heiden besliste anders: "Ik ben weggegaan op 15.03, waardoor ik, als ik dat zou rijden, Storholt nog net voor zou blijven". In een rechtstreeks duel onttroonde de nieuwe we reldkampioen die van 1976. Piet Kleine moest het afleggen tegen Eric Heiden. De Amerikaanse student: "Ik mocht niet te ver van Kleine rijden. Aanvankelijk leek het alsof ik voor mijn doen te snel was vertrokken. Toen het publiek echter begon te schreeu wen (op dat moment had Heiden zijn achter stand op Storholt ingelopen, red.) wist ik datk het goed zat". Het zat goed. Eric Heiden had nog lucht over om niet alleen Piet Kleine te verslaan, maar ook onder de tijd van zijn naaste concurrent Storholt te blijven: 14.59.02, waarmee hij zelfs een derde plaats op de tien kilometer behaalde. Zenuwachtig De 10.000 meter van gisteren was de vijfde van zijn leven die Eric Helden reed. Zijn persoonlijk record stond op 15.28.58. Hoe kan Iemand opeens zo hard gaan? De wereldkampioen: "Ik was voor de start behoorlijk zenuwachtig. Maar hoe nerveu zer Ik ben, des te sneller schaats Ik. Ik heb er natuurlijk wel wat op getraind. Maar ik had een goede tegenstander en het publiek zorgde voor de rest". Amerika zal hem straks niet begroeten zoais de Nederlanders een wereldkampioen ver welkomen: "Met een week zijn ze dit verge ten in Amerika. Daar is het ijshockey belang rijker. Het schaatsen zal misschien iets po pulairder worden, maar men heeft er het geld niet voor over om het schaatsen een extra duw in de goede richting te geven". De overwinning van de 18-jarige Amerikaan betekende de nederlaag voor Josh Tenmann en Leen Pfrommer. De Noorse coach: "Ik ben niet teleurgesteld. Hier is propaganda voor de schaatssport gemaakt. Ik heb echt genoten, net als de toeschouwers. Voor mij was het eigenlijk niet zo'n grote verrassing. Ik heb meer van ^riartsjoek opgekeken". En Leen Pfrommer: Eric Heiden is een vreselijk knappe kampioen. In de schaatssport is het erg belangrijk dat een jongen van nature talent heeft. Hij moet kunnen exploderen, een goede sprint kunnen rijden en ook op de vijf en tien kilometer mee kunnen komen. Eric Heiden heeft dat alles". En met een waarschuwende vinger: 'Toch moet hij uit kijken. Hij is nog maar achttien. Per Ivar Moe en Johnny Nilsson waren op die leeftijd ook wereldkampioen. Toen ze 23 waren, kwamen ze er niet aan te pas. Ik vrees dat het ook met Eric Heiden net zo zal gaan. Maar dat neemt niet weg, dat hij een erg groot kampioen is". (Van onze zwemmedewerker) EINDHOVEN Tijdens het door PSV uit Eindhoven georgani seerde toernooi om de Brlstol- trofee heeft Henk Elzerman van Zlan/Vltesse een nieuwe toptijd op de 200 meter vlinderslag we ten te realiseren. Hij legde het zware nummer af in een tijd van 2.09.5, waarmee hij precies een halve seconde onder zijn eigen oude kringrecord bleef. Dit record had hij samen met Kees Vervoorn, die dit nu dus bij de heren kwijtgeraakt is. doch bij de jongens onder 16 jaar bleef het record van Vervoorn over eind. Kees Vervoorn zelf mocht dit weekeinde nog niet uitkomen in de wedstrijd. Men denkt dat een langdurige ziekte hem uit het zwembad zal houden. Daarbij werd gesproken van de ziekte van Pfeiffer. Marjolein de Vries van de zwemvereniging DES heeft een kringrecordtijd gevestigd op de 100 meter vlinderslag voor meisjes onder de 14 jaar. ZIJ zwom 1.08.3 waarmee zij het kringrecord van Vera Pol (1.09.6) wist te overschrijden. Met de verdere goede prestaties van DES is deze vereniging nu zeker van deelneming aan de Culll- gan-Cup In het volgende sei zoen. Een eventuele promotie van DSZ werd op het laatste moment nog verstoord door de diskwalificatie van dameszwemster Atie Raders- ma van DSZ. Deze diskwalificatie leverde haar vereniging een strafpunten-aantal van negen op, hetgeen de promotiekansen da nig verzwakte. Uiteindelijk bleek het totaal aantal punten toch niet voldoende te zijn om volgend seizoen in de Culligancompetitie mee te mogen draaien. Njord mag dit na promotie nu wel. LONDEN Voor het begin van de wedstrijd tussen Chelsea en Millwall Is zaterdag buiten het stadion een agent tweemaal In de borst gestoken. De politieman werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn toestand niet verontrus tend bleek. Ook tijdens de wed strijd braken op de tribunes ver scheidene vechtpartijen los, waarbij de politie moest Ingrijpen. Ook tijdens de wedstrijden van Charlton Athletic en Tottenham Hotspur moest de politie Ingrijpen bij vechtpartijen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het Amsterdamse Orwo Is voor HYS Intervam een nachtmerrie. Ook gisteravond konden de Hagenaars niet tot een zege komen, ondanks het feit dat ze In de derde periode op het Amsterdamse ijs heer en meester waren. Orwo won met 7—2, een stand die bij het begin van de laatste periode al op het scorebord stond. De eerste periode werd afgesloten met een voorsprong van 41 voor Orwo. Het scoreverloop: Hille 1—0, Turk 1—1, De Graauw 2—1, Leahy 3—1 en Koekoek 41. Tweede periode: Leahy 5—1, Turk 5—2, Bles 6—2 en Leahy 7—2. Straffen: Orwo 20 minuten en HYS Intervam 18 minuten. Zaterdagavond had Orwo in Groningen tegen de Bondsspaarbank al een punt behaald met een gelijkspel van 6—6. De tussenstanden waren: 2—1, 1—3, en 3—2. Tilburg Trappers verloren zeer verrassend met 3—1 in Nijmegen van de Nationale Nederlanden. Tussenstanden: 0-0,1—1 en 2-0. In Utrecht haalde Hunters bijna een huzarenstukje uit. De Utrechtse ijshockeyers behaalden nog geen punt in deze competitie, maar waren er gisteren dichtbij. Bij de start van de derde periode stond Hunters met 43 voor. Feenstra Verwarming won tenslotte met 7—6. Vrijdagavond komt Feenstra dat dus rijp is voor een nederlaag op De Uithof op bezoek bij HYS Intervam. Stand: 1. Feenstra Verwarming 18—30, 2. Tilburg Trappers 19—26, 3. HYS Intervam 20—25, 4. Nationale Nederlanden 19—19, 5. Orwo 1919, 6. Bondsspaarbank 19—13 en 7. Hunters 18—0. INZELL Twee weken voor de strijd om de wereldtitel sprint In Alkmaar heeft de Amerikaan Pe ter Muller In Inzeil eeen sprint vierkamp gewonnen. Hl] had daar bij niet zo veel concurrentie als zijn landgenoot Erie Helden het zelfde weekeinde In Heerenveen, maar benadrukte er toch de kracht van het Amerikaanse schaatsen mee. De tegenwerking voor Müller moest voornamelijk komen van de vooraanstaande Nederlandse sprinters Jos Valentijn en Sies Uil- kema. Valentijn bleef het dichtst in de buurt van Müller, die zowel zater dag als gisteren de 500 meter aflegde binnen de 39 seconden (38,94 en 38,81). De tweede keer ging de afstandsoverwinning ech ter wel naar Valentijn met 38,5/, slechts een fractie boven zijn ei gen nationale record van 38,47. Müller behaalde wel twee overwin ningen op de 1000 meter met 1.19,53 en 1.19,03. Hij werd zater dag gevolgd door Eppie Bleeker (1.19,80). Valentijn toonde zich de beste Ne derlandse sprinter van dit moment, Uilkema reikte niet verder dan de vierde plaats in de eindrangschik king. Tussen die twee nestelde zich verrassend Bert de Jong. „Zo kort voor het wereldtoernooi geeft echter niemand zich helemaal bloot", verklaarde sprintcoach Henk Gemser na afloop. Bij de all-rounders won Jan Boere zowel de 1500 als de 3000 meter. De 1500 meter in de tijd van 2.04,73 en de 3000 meter in 4.19,84. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat Klaas Vriend niet zou starten op de 5000 meter. Een pijnlijke bovenbeenspier dreigde hem van verdere deelname aan het toernooi uit te sluiten. KEYSTONE Op dezelfde plaats waar de door de goudkoorts bevangen pioniers in de negentiende eeuw de jacht op spectaculaire aders openden deed de damesschaatsploeg van Rusland dit weekeinde tijdens de strijd om het wereldkampioenschap In Keystone een geslaagde greep naar edel metaal. Vera Brlndzej presen teerde zich als de verrassende opvolgster van de Canadese Sylvia Burka, de progressie van de 25-jarige studente was opmerkelijk. Vorig jaar eindigde de donke re rijdster uit Kiev in GJoevik als zestiende. Nu won zij de 500 meter (41,7) en de 1000 meter. Deze regelmaat op de korte afstanden was voldoende om haar landgeno- tes Galina Stepanskaja (tweede) en Galina Nlkltlna (derde) die het succes compleet maakten, voor te blijven. Alleen Sylvia Burka had zich nog tussen het drietal kunnen wringen en mogelijk zelfs haar wereldtitel kunnen behouden. De 22-jarige blonde Canadese raakte echter in de derde ronde van haar rit op de 3000 meter (tegen Stepanskaja) door een bobbel in het ijs uit balans eri kwam ten val. Huilend sleepte Sylvia Burka zich naar de finish. Zij had een tijd van 4,44,6 moeten rijden om Brindzej te pas seren. „Ik weet natuurlijk niet ze ker of het me gelukt zou zijn", aldus een later weer lachende Syl via Burka. „In ieder geval was ik hard bezig het te proberen". Na 1000 meter lag de Canadese enke le meters achter op haar directe tegenstander, wereldrecordhoud ster Galina Stepanskaja. „Ik had helemaal niet in de gaten dat Syl via was gevallen", zei de struise Russin. „Dat merkte ik pas later aan het publiek". Stepanskaja had twaalf seconden op Brindzej goed moeten maken om eerste te wor den. Meer dan een winst van 5,2 seconden zat er echter niet in. Na haar overwinning op de 1000 me ter begon Vera Brindzej voorzich tig aan de wereldtitel te denken. KEYSTONE - De leiding van de Russische ploeg diende op de eerste dag van de strijd om het wereldkam pioenschap schaatsen voor dames in Keystone een pro test In tegen het hanteren van met de hand geklokte 'JJden op de 500 meter. Na dat de elektronische tljdop- name-apparatuur In het zes de paar (Pijlman tegen Jaernstroem) defect was ge raakt, ging men over op handtijden, hoewel de Instal latie bij hef volgende paar al weer werkte. Er werd op aangedrongen dat de elek tronisch opgenomen tijden gehandhaafd zouden blijven. Bij de handtijden van Pijlman en Jaernstroem zou dan tweetlende seconde opge teld moeten worden. door. Op een gegeven moment kwamen beide rijdsters gelijk op de kruising af. Sijtje van der Lende reed in de buitenbaan en botsing dreigde. „Ik schreeuwde direct tegen Sijtje dat ze voor moest gaan", zei Annie Borckink, „maar ze deed het niet". Pas bij het ingaan van de bocht ging Annie Borckink over naar de ande re baan. „We raakten elkaar geluk kig' niet aan anders was er mis schien wel diskwalificatie ge- Sijtje van der Lende stelde metl haar elfde plaats teleur. Met haar 44,4 lag zij op de 500 meter direct al mijlenver achter op de overige rijdsters, hoewel de Friezin dicht bij haar persoonlijk record (44,34) was gekomen. Op de langere af standen kon Sijtje van der Lende ditmaal slechts weinig van haar achterstand goedmaken. Op 3000 meter had zij een geldig excuus voorhanden: „In de tweede ronde brak één van mijn veters. Daar heb ik de hele race last gehad". De debuterende Joke van Rijssel had de pech dat zij op de 3000 meter ten val kwam. Op pre cies dezelfde plek waar eerder Syl via Burka onderuit was gegaan. Anders zou de Bergumse zeker dertiende zijn geworden. Zaterdag had Joke van Rijssel op de 1500 meter iets te veel met haar krachten gesmeten. „Ik probeerde bij Nikitina te blijven", aldus de 21-jarige rijdster. Coach Ab Krook zag geen reden ontevreden te zijn over de presta ties van zijn pupillen. „In de breed te heeft de ploeg goed voldaan. Er was geen echte uitschieter. Df tijden lagen soms heel dicht ty elkaar. De vijfde plaats van Haiti en de achtste van Annie zijn zoe der meer goed te noemen. Tegen de Russinnen konden we gewotw niet op. Die hebben werkelijk ge weldig gereden". wereldkampioene, voor Galina Stepanskaja en Ga lina Nikitina. Beth Heiden plaatste zich, als eerste niet-Russin, als vierde, voor Haitske Pijl man, die de beste Neder landse was. De Canadese Sylvia Burka leek hard op weg de wereldtitel, die zij vorig jaar in Gjoevik ver overde, te prolongeren. Sylvia Burka die op de drie kilometer zeven se conden op Brindzej moest goedmaken, kwam echter in de derde ronde op het rechte stuk tegenover de finish ten val. De resteren de ronden legde zij hui lend af. De nadelen van het leve ren van topprestaties op grote hoogte deden zich vooral op de drie kilome ter voelen. De meeste rijd sters legden hun rondjes naar adem happend af. Sylvia Burka en Joke van Rijssel vielen op een recht stuk, Paula Halonen en Haitske Pijlman konden di rect na het passeren van de finish niet meer over eind blijven. Zelfs de ster ke Galina Stepanskaja had grote moeite zichzelf na de de inspanningen die haar de eerste plaats op de 3.000 meter oplever den, weer onder controle te krijgen. Tijdens het uit rijden sloeg zij eenmaal van vermoeidheid tegen het keiharde natuurijs. Conditie De Nederlandse teamarts Han Le Nobel wilde nog niet zover gaan te stellen dat In de toekomst dit soort wedstrijden op gro te hoogte taboe moeten zijn. „Hoewel het in de kleed- rt kamer veel op een hospi- |ve taal leek, zijn er toch geen ernstige ongelukken ge beurd. Het is duidelijk dat je hier erg vroeg had moe ten arriveren om je een beetje te kunnen aanpas sen. De Scandinavische dames, die het laatst aan kwamen, zijn in moeilijk heden geraakt. Alleen Lis- beth Korsmo niet. Zij moei een fantastische conditie hebben. Toch geloof ik dat een dergelijk kam pioenschap beter niet meer op zo'n hoogte ge houden kan worden". Haitske Pijlman was met een vijfde plaats de beste Nederlandse KEYSTONE Wie het eerst komt, haalt de mees te prijzen weg. Dat gold zeker voor de strijd om het wereldkampioenschap dames in Keystone. De Russische ploeg arriveer de al op 25 januari op de op 2835 meter hoogte ge legen plaats van hande ling, twee dagen eerder dan de Nederlandse equi pe. Het succes wwas over weldigend. De eerste drie plaatsen in het eindklasse ment waren voor de Rus sen, met Vera Brindzej als de verrassende nieuwe Vera Bryndzey wordt op de schouders genomen door ploeggenoten Galina Stepanskaja en de coach van de Russische ploeg na het veroveren van haar titel. „Ik wist wel dat de 3000 meter niet mijn sterkste afstand is", aldus de Oekrainse, „maar tenslotte had ik op Medeo al eens 4.44,66 gereden. En het ijs van Keystone kan de vergelijking met Alma Ata volgens mij best doorstaan". Met 4.51,64 bleef Vera Brindzej ruim boven haar persoonlijke re cord. Deze prestatie was echter goed genoeg om Rusland voor het eerst sedert 1971 in Helsinki (Nina Statkevitsj won daar voor Stien Kaiser) weer een wereldkampioene te schenken. Kniimels De Russische dames, die op 25 januari als eersten aankwamen in het op 2835 meter hoogte gelegen Keystone om te acclimatiseren, lie ten slechts wat kruimels over voor de concurrentie. Zij grepen zeven van de twaalf medailles op de vier afstanden. Titelverdedigster Sylvia Burka werd tweede op de 1000 meter en de 1500 meter. De slechts 44 kilogram wegende Amerikaanse Beth Heiden een jonger zusje van de in Heerenveen zo verrassend wereldkampioen ge worden Eric Heiden bracht haar veelal in cowboy-outfit verschenen supporters welhaast tot extase door derde te worden op de 500 meter en het zilver te pakken op de drie kilometer. Voorts was er nog zilver voor de 31-jarige Finse Paula Halonen op de 500 meter. Voor de Nederlandse dames, die toch ook al tweeëneen-halve week in Keystone verbleven, was geen plaatsje op het erepodium inge ruimd. Dat was vorig jaar in Gjoe vik trouwens ook niet het geval. Het beste resultaat boekte nog Haitske Pijlman met de vijfde posi tie op de 1000 meter en eveneens de vijfde plaats in het siotklasse- ment. De verloofde van Jos Valen tijn toonde zich daarmee zeer con tent. „Ik was verschrikkelijk moe na de 3000 meter", zei de kleine Friezin, „maar het was wel de moeite waard, dacht ik zo. Ik ben niet in ademnood gekomen. Wel had ik last van zware benen. Dat moet toch door de hoogte geko men zijn". De totaalscore van de Nederlandse ploeg was gunstiger dan in Gjoe vik. Zag Gerard Maarse toen slechts twee van zijn pupillen bij de beste zestien eindigen (Sijtje van der Lende werd vierde en Annie Borckink veertiende, Haitske Pijlman en Margriet Pomper kon den zich niet voor de drie kilome ter plaatsen), zijn opvolger Ab Krook kon in Keystone vogen op een vijfde (pijlman), achtste (Borc kink), elfde (Van der Lende) en zestiende plaats (Van Rijsel). Annie Borckink was over haar prestatie tevreden. „Ze hadden me in Neder land gezegd dat ik bij de eerste acht kon komen. Wel. dat is me gelukt. Dus wat heb ik me nog meer te wensen?" De 25-jarige Eibergense maakte in de derde rit op de 3000 meter tegen Sijtje van der Lende een anqstig moment

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22