I Bezuinigingen: te weinig en te traag V akbonden tevreden na eerste volledige stakingsweek Beel: redder in nood Overeenkomst Israël en Svrié s binnenland/buitenland KLM WIL PRATEN OVERCAO- VOORSTEL Treinverkeer Den Haag en Leiden gestoord LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer kon deze week onmogelijk langs het looncon- flict heen. Eerst interpelleerde de WD-mi- nister Boersma (sociale zaken) en probeer de deze oppositionele Kamerfractie het loonconflict simpeltjes op te lossen door een uitspraak van de Tweede Kamer uit te lokken over een gewenste verlaging van de belastingen en sociale premies. Later greep de communist Marcus Bakker twee uitspraken van de Utrechtse rechter, die een afkoelingsperiode in twee bedrijfstak ken voorschreef, aan om minister Van Agt (Justitie) aan de tand te voelen over het stakingsrecht. Kwam de WD-fractie ontevreden uit het debat over het loonconflict te voorschijn, Bakker kon tevreden zijn over de toezeg ging die hij aan minister Van Agt had weten te ontlokken, over het wegwerken van een oud wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht. Intussen kan nu nog onmogelijk worden overzien welke conse quenties de stakingen zullen hebben voor de politieke samenwerking. Als het conflict lang voortduurt, dreigt een verdergaande radicalisering in de stellingname van de vakbeweging, die ongetwijfeld een weer slag zal hebben op de PvcLA-Kamerfractie en mogelijk ook op de bereidheid van de christen-democratische Kamerfracties om aan hervormende maatregelen mee te wer ken. Die bereidheid is nog steeds aanwezig, zij het dat de christen-democraten zich door de PvdA niet willen laten voorschrijven wat ze precies onder maatschappijhervor ming moeten verstaan. Het CDA zit trou wens nog met een grote moeilijkheid. Dat is de samenhang tussen de zgri. een-pro- centsoperatie en de hervormingsvoorstel len: grondpolitiek, ondernemingsraden, vermogensaanwasdeling en investeringsre kening. De fractievoorzitters Andriessen, Aantjes en Kruisinga van KVP, ARP en CHU hebben met hun fractiespecialisten daar over donderdag langdurig van gedachten gewisseld. Daarbij speelde de brief mee die minister Boersma (Sociale Zaken) dinsdag over beleidsombuigingen in de sociale sec tor aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Over die één-procentsoperatie had het ka binet vorig jaar juni reeds een brief aan de Kamer gezonden: de stijging van de collectieve uitgaven zou, inclusief de kos ten van de sociale verzekeringen, beperkt moeten worden tot één procent van het nationale inkomen en gelijktijdig zouden maatregelen moeten worden getroffen om nieuwe arbeidsplaatsen tot stand te bren gen. Tot en met 1980 zouden de beleidsom buigingen zo'n kleine tien miljard gulden moeten omvatten. Verreweg het grootste deel van de bezuinigingen zou in de sector van de sociale voorzieningen gevonden moeten worden. Het kabinet had zijn brief over die pijnlij ke 'bestedingsbeperking' besloten met o.a. de opmerking dat 'de voorgestelde beleids- herzieningen en de totstandkoming van belangrijke hervormende maatregelen als één samenhangend geheel' wordt gezien. Ergo: de bezuinigingsoperatie vraagt om offers van de mensen, daar moet dan wat tegenover staan in de vorm van immaterië le verbeteringen, zoals meer bevoegdheden voor ondernemingsraden, het tegengaan van grondspeculaties en niet te vergeten het 'snoepje van de week' de vermogens aanwasdeling. De grote vraag, waarmee o.a. de CDA-frac- tievoorzitters worstelen is: komt er van die samenhang tussen één-procentsoperatie en hervormende maatregelen nog wel wat te recht? Anders gezegd: de vrees bestaat dat de bezuinigingsoperatie te weinig oplevert en te traag verloopt. Voor de verkiezingen zal in de Tweede Kamer zeker nog worden gediscussieerd over twee van de vier her vormende maatregelen, n.l. de grondpoli tiek en de ondernemingsraden. Mogelijk komt in april, op de valreep, de VAD nog aan de orde. Door dat alles heen speelt dan de één-procentsoperatie. Minister Dui- senberg (Financiën) moet de Kamer voor eind februari inlichten over de stand van zaken, maar ook op dit punt zal de gestelde termijn wel worden overschreden. De christen-democratische fractievoorzit ters en hun specialisten hebben uit de brief van Boersma niet alleen geconcludeerd dat er in de sociale sector van bezuinigingen nog te weinig terecht komt, ook is er nog weinig terechtgekomen van 'snijden' in allerlei regelingen ten behoeve van het overheidspersoneel De regering wil de rechtspositie van ambtenaren meer in overeenstemming brengen met die van werknemers in het bedrijfsleven, wat ook besparingen moet opleveren. Voor dit jaar wordt hiervan weinig baat verwacht. „De kapstok is van de muur," zei de financiële specialist van een van de CDA- kamerfracties wat cryptisch. Daarmee be doelde hij te zeggen, dat de regering zelf de hervormende maatregelen had opge hangen aan de één-procentsoperatie, maar dat die operatie nog te weinig zoden aan de dijk zet en dat met name in de sector van de sociale voorzieningen de ingrepen te veel vooruitgeschoven worden. In de sociale sector resteert als duidelijke be leidsombuiging alleen de kinderbijslag/af trekregeling. De verlaging van de wao-uit keringen gaat trager en is voor vele Ka merleden een omstreden zaak. De regering komt voorlopig niet met voorstellen om niet kost-winners lagere sociale uitkerin gen te gaan geven dan kostwinners. De koppeling van de uitkeringen aan het net- to-minimum-loon - in Haags jargon: de netto-netto-problematiek - blijft gehand haafd. Wat er nu aan bezuinigingen in de sector der sociale voorzieningen resteert, wordt te weinig, te eenzijdig en oneven wichtig genoemd. Minister Boersma zal het dan ook nog moeilijk krijgen met zijn christen-democratische vrienden. En dui delijk is, dat de hele operatie bij de kabi netsformatie na de verkiezingen levens groot mee gaat spelen. En dat het CDA bij de formatie dan zware eisen gaat stel len om bij het begin van een nieuwe kabinetsperiode in. te halen wat vlak voor de verkiezingen niet kon worden verwezen lijkt, is zonder meer duidelijk. Meer dan ooit is men ervan overtuigd dat de uitga ven van overheid en sociale voorzieningen drastisch beperkt moeten worden. SCHIPHOL - De directie van de KLM heeft de ver- voersfederatie NVV/NKV gisteren zwart op wit de toezegging gegeven maan dag CAO-onderhandelin- gen met de vakbonden te willen heropenen op basis van de voorstellen van de federatie. Een woordvoerder van de federatie opperde, dat de KLM vermoedelijk los van de opening, die op centraal niveau lijkt te zijn gevon den, in het CAO-conflict al initiatieven had genomen om de bonden tegemoet te komen. Deze week toonden leden van de vervoersfederatie bij de luchtvaartmaat schappij in meerderheid de bereidheid om tot acties over te gaan. De vervoers federatie onderhandelt met KLM over een CAO voor de 10.000 man grondperso neel. Voorts vallen nog 2.500 werknemers van „de vliegende groepen" onder de KLM-CAO. Werknemers van Ford lieten er gisteren voor de fabriek in Amsterdam geen twijfel over bestaan dat zij het met de vakbonden eens zijn UTRECHT (ANP) Terwijl in Den Haag gis teravond het overleg over de arbeidsvoor waarden voorzichtig werd voortgezet, spra ken de woordvoerders van de verschillende vakbonden hun tevre denheid uit over de re sultaten van de eerste stakingsweek. Hun tref woorden waren „door gaan met de acties total onze eisen zijn ingewil ligd", „volgende week De Utrechtse rechtbank behandèlde gisteren het kort geding van de Nederlandse Stikstofmaatschappij tegen de industriebonden. Namens de NSM trad als verdediger mr. T. Scheer (rechts) op. worden acties nog uitge breid" en „we hebben deze eerste week een grote stakingsbereidheid bij onze mensen aange troffen". In dit even massale als massie ve conflict tussen de twee groepen in het arbeidsproces, de werkgevers en de werkne mers, zijn het volgens de ver schillende bondswoordvoer- ders vooral de arbeiders ge weest die aan de oproep van hun organisaties gehoor heb ben gegeven en het werk heb ben neergelegd. De stakings bereidheid van bijvoorbeeld het kantoorpersoneel van door produktiepersoneel platgeleg de bedrijven was aanzienlijk minder groot. Vaak was men het wel eens met het doel van de acties, behoud van de volle dige prijscompensatie, maar schrok men terug voor het ui terste middel: staking. De rechter speelde ook een belangrijke rol in dit arbeidsconflict. Drie maal op een rij liepen werkgevers naar de Ut rechtse rechtbank. Eerst de zuivel, toen de vlees waren en vervolgens gis teren de Nederlandse Stikstof Maatschappij noemden voor de rech ter staking onrechtmatig en driemaal op een rij bepaalde de rechter een afkoelingsperiode, waar in partijen opnieuw dienden te onderhande len. Staking achtte de rechter op zich niet on rechtmatig, maar omdat hij het een uiterst mid del vindt, moet er vol gens hem nog meer wor den onderhandeld. Prof. dr. mr. V. J. A. van Dijk, de president van de rechtbank in Utrecht, die vorige week vrijdag en afgelopen dinsdag de korte gedingen behandelde, was gisteren niet aanwezig bij de behandeling van het kort geding. Prof. Van Dijk vond, dat ook de andere werkzaam heden dienen te worden voort gezet en dat de belasting voor één persoon van drie volle „ge ding-dagen" in één week te zwaar is. Woordvoerder Bert Duym van de vervoersbonden stelde aan het einde van de eerste week „dat naar ons gevoel de werk gevers enorm onder de indruk zijn van de actiebereidheid, zo wel in de havens van Amster dam als die van Rotterdam. Dat blijkt ook wel uit de reac ties op het zogenaamde speer puntenbeleid van de vakorga nisaties", aldus Duym, „waar bij geselecteerde bedrijven plat gaan. De mensen bij an dere bedrijven willen ook graag hun steentje bijdragen en dat heeft zich deze week overal geuit in ondersteunende acties, zoals demonstraties, aanbieding van petities met onze eisen aan werkgevers- kantoren, korte werkonderbre kingen en bijvoorbeeld ook de actie van de mensen bij de Amsterdamse en Rotterdamse gemeentelijke vervoerbedrij ven op dinsdag". Peilingen bij het spoor wegpersoneel deze week in regionale vergaderin gen in het hele land heb ben volgens hem aange toond dat ook de spoor wegmensen bereid zijn de handen uit de actie mouwen te steken. Wel hebben de NS-perso- neelsleden uitdrukkelijk gezegd dat de veiligheid van het spoorwegbedrijf op geen enkele wijze in gevaar mag worden ge bracht. Volgens opgave van de Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging hebben gisteren, de vijfde dag van de staking, ongeveer 17.860 man aan de acties deel genomen, verdeeld over 144 bedrijven en/of objecten. Vol gens het Bureau Coördinatie werkgeversbeleid bedroeg het totale aantal stakers gisteren 10.431. Op verschillende afdelingen van Philips-vestigingen in Eindhoven hebben gisteren korte werkonderbrekingen plaatsgevonden. Volgens de in dustriebond NKV waren daar bij 900 tot 1000 werknemers betrokken. Volgens een woordvoerder van Philips 163. Alleen al in de bouw liggen door het staken van 4300 bouwvakkers honderd objec ten stil. Gisteren werd door tachtig man het werk neerge legd in Maassluis. Ook de uit breiding van het ziekenhuis van de vrije universiteit in Amsterdam ging plat. Ongeveer 800 werknemers van de Fordfabrieken in Amster dam hebben tijdens een werk onderbreking een ultimatum aan hun directie aangeboden, waarin zij hun eisen met be trekking tot de automatische prijscompensatie uiteenzetten. Het ultimatum loopt woensdag af. Daarna staan gerichte ac ties op het programma. Bij Ford Amsterdam werken in totaal circa 1500 mensen. Ongeveer 2.000 havenar beiders in Rotterdam hebben gistermiddag be sloten om voor maan dagmorgen niet meer te werken. Het is een actie die niet van de vervoers bonden is uitgegaan, maar die volgens een woordvoerder van die bonden moet worden ge zien als een uiting van solidariteit met de „offi ciële" stakers. Troepen weg uit grensgebied TEL AVIV (AP) Israël en Syrië hebben een overeenkomst bereikt over de terugtrekking van Syrische troepen uit een Libanese stad op ongeveer 15 km van de Israëlische grens. Dit heeft premier Rabin bekend gemaakt. De overeenkomst, die tot stand kwam dankzij de bemiddelende rol van de Verenigde Staten, maakte een einde aan de crisis die begon toen de Syrische troe pen weken geleden Israëls „ro de lijn" in Libanon overschre den. Israël had gewaarschuwd dat iedere Syrische opmars verder in de richting van de Israëlische grens een militaire reactie zou kunnen uitlokken. In diploma tieke contacten met Beiroet en Damascus die via Washington liepen, werd een confrontatie voorkomen, aldus Rabin. Voor de tweede achtereenvol gende dag hebben Syrische tanks van de vredesmacht van de Arabische liga in Libanon gisteren bolwerken van Pales tijnse guerrillastrijders in Bei roet beschoten. Volgens oogge tuigen worden van achter de Syrische tanks ook mortier- en artilleriebeschietingen uitge voerd. Doelwit van de beschie tingen is het vluchtelingenkamp Sabra in de buurt van de inter nationale luchthaven van Bei roet. Fakkel- wacht in Wassenaar WASSENAAR Leden van Amnesty International hebben gisteravond een fakkelwacht gehouden bij de Iraanse Ambassade aan de Rust en Vreugdlaan in Wassenaar. De demonstra tie was bedoeld om de aan dacht te vestigen op de si tuatie van de politieke ge vangenen in Iran. Volgende week houdt Amnesty Inter national ook op diverse an dere plaatsen in ons land soortgelijke fakkeldemon straties. De gisteren overleden dr. Beel behoorde tot de generatie po litici, waarvan ook dr. W. Drees sr. mr. D. U. Stikker en dr. W. Schermerhorn deel uit maken. Drees en Stikker schreven memoires, maar Beel liet dat na. Wel hield hij dagboeken bij en hij bepaalde zelf het tijdstip, waarop de inhoud ervan bekend mag worden. Tijdens zijn politieke leven was dr. Beel een zwijg zame figuur, soms mysterieus. Zijn plotselinge optreden in tijden van nood en zijn even plotselinge terugtrekken in het dagelijks werk zonder veel te vertellen over zijn ac tiviteiten waren daarvan de bewijzen. Tot begin 1945 waren er geen aanwijzingen voor een voor aanstaande politieke carrière van dr. Bee, geboren op 12 april 1902 te Roermond. Hij was ambtenaar geweest op de gemeentesecretarie in zijn ge boorteplaats Roermond en in Eindhoven, op de provinciale griffie van Overijssel secreta- ris van de bisschoppelijke in spectie voor het lager onder wijs en advocaat De bevrij ding bracht voor hem het ad viseurschap voor het militaire bewind in Zuidelijk-Nederland met zich mee. Een gevraagd advies over oorlogsslachtof fers voerde dr. Beel naar Lon den en daar had hij een ge sprek met koningin Wilhelmi- na. Vanaf dat moment had hij het vertrouwen van de vorstin gewonnen. De vertrouwens band tussen staatshoofd en dr. Beel bleef bestaan, nadat ko ningin Juliana de troon beste gen had. De korte Londense periode bracht voor dr. Beel reeds een ministerschap met zich mee, namelijk dat van Binnenland se Tiaken in het tweede-minis terie Gerbrandy. In het na afloop van de oorlog gevorm de ministerie-Schermerhorn/- Drees kreeg Beel dezelfde por tefeuille. De eerste na-oorlogse verkiezingen, in 1946, leverden voor de KVP de overwinning op Dr. Beel formeerde als ge volg daarvan het kabinet en hij nam zelf het premierschap op zich. In het ministerie-Beel werd de samenwerking met de PvdA voortgezet. Dr. Beel meende, dat de samenwerking tussen de grootste partijen in het land noodzakelijk was om de oorlogsmoeilijkheden te boven te komen. Hij zag die samen werking ook als een middel de zelfstandigheid van het toen malige Nederlands-Indië te be werkstellingen. Dr. Beel kreeg in 1948 geen taak in het toen gevormde mi- nisterie-Drees/Van Schaik. Maar hij bleef nauw bij het landsbestuur betrokken, als hoge vertegenwoordiger in In donesië. Na beëindiging van zijn taak in Indonesië keerde dr. Beel niet terng in de poli tiek. Hij was enkele jaren bui tengewoon hoogleraar in Nij megen en Tilburg. Maar in 1951 was hij al weer minister. Hij volgde in het ministerie- Drees de overleden minister van Binnenlandse Zaken mr. J. H. van Maarseveen op en hij ging een jaar later over naar het volgende ministerie-Drees. Zijn ambt legde hij evenwel in 1956 tussentijds neer. In 1958 volgde de benoeming tot lid van de Raad van State. Maar dat was hij slechts enkele maanden. Hij formeerde in de laatste maanden van 1958 een kabinet, dat zijn naam droeg. Het was een overgangskabi net, dat vervroegde verkiezin gen uitschreef, omdat het vori ge kabinet gestruikeld was over een door de socialistische minister van Financiën H. J. Hofstra onaanvaardbaar ver klaard amendement inzake be lastingvoorstellen In 1959 dr. dr Beel het ministerie-De Quay met bewindslieden uit KVP, WD, ARP en CHU, maar hij. nam er zelf geen zitting in. Dr. Beel ging terug naar de Raad van State en kreeg enkele maanden na het optreden van De Quay en de zijnen de benoeming tot vice- president van dit hoogste ad viescollege. Als adviseur van de kroon was dr. Beel betrok ken bij de formatie van de daarna volgende kabinetten, te weten het ministerie-Marijnen, het ministerie-Cals met op nieuw socialistische bewind slieden en het overgangskabi net-Zijlstra en het kabinet-De Jong, beide zonder PvdA-ver- tegenwoordigers. .Redder in de nood" zo luidde een andere bijnaam van dr. Beel. Hij trad in 1972 af, wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd, als vice-president van de Raad van State, maar niet lang daarna was hij opnieuw ten paleize. Op de 132ste dag van de lange kabinetsformatie, welke uiteindelijk leidde tot de vorming van het kabinet-Den Uyl, stelde koningin Juliana zoals reeds zo veel malen ge beurd was, het advies van dr. Beel op prijs. Vondeling wil inlichtingen over Russische gevangenen HILVERSUM (ANP) Dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft de voor zitter van de opperste sowjet, Sjitikov, in een brief verzocht om nadere inlichtingen over 17 met name genoemde Sowjetbur- gers, die om politieke redenen gevangen zitten of al jaren wachten op een uitreisvergun ning naar Israël. Ook nodigt hij een Sowjetdelegatie van tien man uit dit najaar Nederland te bezoeken. Deze brief is een vervolg op het bezoek dat een Nederlandse parlementaire delegatie in au gustus vorig jaar aan de Sowjet- Unie bracht. In de brief komt Vondeling ook terug op het artikel in de Litera- turnaja Gazeta, dat scherp kri tiek op de Nederlandse delega tie bevatte, vooral betreffende haar bezoeken aan dissidenten. Hij schrijft Sjitikov onder meer: "Wij zijn daarover zeer ver baasd. Wij geven u de verzeke ring dat wij ons best hebben gedaan, zo onbevooroordeeld mogelijk de vele indrukken die wij kregen, te verwerken". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het treinverkeer tussen Utrecht aan de ene kant en Rotterdam, Den Haag en Leiden aan de andere kant is gisteravond gestoord geweest door een technisch mankement bij Woerden. Met name het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag werd hierdoor in bei de richtingen gehinderd met vertragingen tot een half uur. Ook het treinverkeer Utrecht- Rotterdam en Utrecht-Leiden had met vertragingen in beide richtingen te kampen. Het man kement werd rond middernacht opgeheven. Voorlopig geen nieuwe Duitse kerncentrales BONN (Reuter) De Westduit- se regering en de regeringen van de deelstaten hebben giste ren afgesproken geen nieuwe kerncentrales te bouwen zolang er geen oplossing is voor de opslag van kernafval. Bondskanselier Helmut Schmidt en vertegenwoordigers van de tien deelstaten en West-Berlijn besloten een werkgroep in te stellen die een plaats moet zoe ken waar het afval voorlopig kan worden opgeslagen tot er een definitieve plaats voor is gevonden. Aanvankelijk had men het afval in zoutgrotten in Neder-Saksen willen laten verdwijnen, maar deze oplossing ondervond sterk verzef van de bevolking van de ze deelstaat. Finse uitvinder laat gijzelaars vrij HELSINKI Reuter) Een man die een gefrustreerde uitvinder genoemd wordt, heeft gisteren drie gijzelaars vrijgelaten en zich in Helsinki aan de politie overgegeven nadat de autoritei ten ermee hadden ingestemd aijn uitvinding te ontwikkelen. De man, die gewapend was met een revolver, had eerder op de dag een gijzelaar laten gaan uit het bureau van de Finse uitvin dersstichting. Toen hij dat gebouw donderdag binnenging gijzelde hij acht mensen, maar hij liet vrijwel onmiddellijk daarop vier van hen, onder wie drie vrouwen, gaan. De man had een politie man en een bewaker die pro beerden het gebouw te benade ren, onder vuur genomen zon der hen echter te raken. Volgens de politie had de uitvin dersstichting herhaaldelijk ideeën van de man, Risto Kojo, verworpen. j 4»

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7