Motorenfabriek Brons in Alphen sluit de poorten Vijftien rolstoelen en tien mille voor gehandicapte sporters Woningen Leiden niet betaalbaar" LEIDSE BINNENSTAD TELEURGESTELD DOOR BESLUIT OVER BREESTRAAT Tien mille voor speel-o-theek Bedankt Schooltoneel St. Agnes bleek een verademing LEIDEN Leerlingen van de scholengemeenschap „St. Ag nes" voerden gisteravond „Een Midiomernachtsdroom" op in de aula van de school. Ondanks de griep, die de laatste weken veel scholieren schijnt te vel- len, brachten zij het stuk met veel verve en in een fantasti sche vormgeving. „De liefde is een droom", zo is het motto van dit meesterwerk weieens omschreven. Een bonte wereld van edelen, handwerk slieden en elfen wordt het pu bliek voorgetoverd als een kleu rige caleidoscoop. Totdat aan het eind alle betoveringen eindi gen in de luisterrijke aankondi ging van maar liefst drie trouw partijen. Het stuk als zodanig bewijst eens te meer het vak manschap van Shakespeare. En dat dient gezegd: de toneelclub van „St. Agnes" had er van alles aan gedaan om die enorme klas se te laten zegevieren. Men had een gelijkvloers, open toneel gecreëerd en de middelen zo beperkt mogelijk gehouden. Décorwisselingen werden uitge voerd door het creatief gebruik van een geweldig groot laken, dat trouwens toch een belangrij ke functie had in de voorstel ling. Verder werd er op sugge stieve wijze gemusiceerd en had men gezorgd voor prachtige maskers en costuums. De be lichting was goed doordacht, maar werd soms slordig uitge voerd. En in die hele vormge ving liep veel talent rond, dat moet gezegd worden. De verleiding om cijfers te ge ven is groot, maar laten we ons voorlopig beperken tot een paar namen: de rol van Puck werd werkelijk uitmuntend gespeeld 1 door Mieke Vinkestijn; Frank Fortanier zette een zeer inne mende Spoel op de planken en ook Phemmy Wisse (Helena) en oud-leerling Mieke Kluivers (hippolyta en twee elfen!) mogen in dit rijtje niet ontbreken. Veel eer komt natuurlijk toe aan re gisseur, décorbouwer en leraar Nederlands Peter Lintelo, die overigens ook nog de rol van Theseus speelde. Schooltoneel is, te midden van alles wat de „erkende" theaters bieden, een verademing. Het heeft de verbijsterende creativi teit van de jeugd en is even jong en sprankelend als de jongeren zelve. Dat geldt zeker voor de voorstelling van gisteravond, die zonder meer een dikke tien ver dient. JOS NIJHOF 145 WERKNEMERS OP STRAAT ALPHEN De motorenfabriek van Brons Industriegroep in Alphen wordt over enkele maanden gesloten. De 145 werknemers van het bedrijf komen daar door op straat te staan. Sluiting van de Alphense vestiging is noodzakelijk om dat de totale orderpositie en de ver wachting voor de komende jaren onvol doende zijn om de huidige produktieca- paciteit te handhaven. De sanering van Brons Industriegroep houdt in, dat de produktie van tweetakt- motoren wordt geconcentreerd in Appin- gedam en dat de produktie van viertakt- motoren geheel wordt beëindigd. Alle lopende orders worden nog uitgevoerd; ook de levering van reserveonderdelen en het geven van service wordt volledig voortgezet. De fabriek in Alphen wordt medio dit jaar gesloten. In Appingedam zullen van de 285 personeelsleden er 25 moeten afvloeien. Met de bonden en de ondernemingsraden is de afgelopen maanden regelmatig overleg gevoerd. De directie zegt het buitengewoon spijtig te vinden dat juist op dit moment overleg met de bonden over de zaak niet mogelijk is om redenen die buiten deze zaak liggen. Met de on-' dernemingsraden in Alphen en Appinge dam is gisteren vergaderd, waarbij de raden volledig zijn geinformeerd. Op grond van het saneringsplan heeft het Ministerie van Economische Zaken zich bereid verklaard zodanige medewerking te verlenen dat Brons Industrie in staat zal zijn de reconstructie door te voeren. Hoogste Punt Nieuwbouw Curium De Nederlandse driekleur wapperde gistermorgen dap per in' de venijnige wind op de nieuw bouw van de pae- dologische (kin derpsychiatrische) kliniek „Curium" aan de Endegees- terstraatweg in Oegstgeest. Ter ge legenheid van het bereiken van het hoogste punt werd het rood-wit-blauw door de werklieden de lucht in ge stuurd. De huidige kliniek Cunum be vindt zich aan Rhijngeesterstraat- weg in C Winterrit ALPHEN AAN DEN RIJN MAC „Rijnland" organiseert maandag 14 februari de „Win territ", een oriëntatierit die op basis van routebeschrijving (KNMV reglement 1976) gereden zal worden. Het reglement is aan de starttafel verkrijgbaar. Inschrijving is mogelijk vanaf 19 uur tot 20.15 uur in het res taurant van de Rijnstreekhal aan de Dillenbrugstraat. Er zijn drie klassen: A-klasse, voor er varen rijders en niet leden, B-klasse, voor leden .met enige ervaring en de C-klasse voor leden met weinig ervaring en nieuwe leden. De eerste deelne mer zal om 19.31 uur van start gaan. Huurderscomité Merenwijk: LEIDEN „Er bestaat voor de huurders in de Merenwijk vrij wel geen mogelijkheid om in goedkopere woningen te ko men, want het woningbouwbe leid in de gemeente Leiden voorziet niet in het bouwen van betaalbare woningen". Dit vindt het huurderscomité Me renwijk, geruggesteund door de succesvolle actie voor huur be vriezing. De bliksemaktie van het huur derscomité voor de huurbevrie- zing in de Merenwijk leverde binnen een week meer dan 1100 handtekeningen op, gerekend over een aantal van 1350 flats. De actie werd op touw gezet om een nieuw verzoek van het Leids college en mogelijk de gemeenteraad aan Staatssecre taris Van Dam van Volkshuis vesting om de vastgestelde huurverhoging per 1 april van 7 procent voor de Merenwijk te verlagen tot 4 procent, te onder steunen. De staatssecretaris wees eerdere verzoeken, onder meer ook een verzoek van de Leidse Woningstichting, zonder meer af. Het huurderscomité zal hem en wethouder Verboom van volkshuisvesting de 1100 handtekeningen spoedig aanbie den. „De mensen reageerden zeer enthousiast en klaagden over de nu al te hoge huren", aldus luiden de bevindingen van het huurderscomité. LEIDEN De stichting Leidse binnenstad is onaangenaam ge troffen door het besluit van de gemeenteraad om de Breestraat tussen de Koornbrugsteeg en de Korevaarstraat af te sluiten. Dit stelt zij in een brief aan het college van b en w. "Onveranderd blijft de mening van de stichting dat een afslui ting van de Breestraat een goe de zaak zou kunnen zijn indien dit gepaard gaat met een be langrijk pakket van maatrege len ter verbetering van de be reikbaarheid van het dan ge creëerde wandelgebied. Onver anderd blijft ook de mening van de stichting dat maatregelen met zulke verstrekkende conse quenties alleen tot succes kun nen leiden als zij het resultaat zijn van breed, weloverwogen overleg", aldus de stichting aan het college. De in het prae-advies van b en w voorgestelde maatregelen bij de Valkburg noemt de stichting een van de voorwaarden om de afsluiting van de Breestraat mo gelijk te maken. Overigens stelt de stichting dat zij nog steeds bereid is naar vermogen mee te werken aan constructieve oplos singen van de problemen die de gemeente ongetwijfeld boven het hoofd zullen hangen. Cursus Arbeid van „Werkende Jeugd" LEIDEN De werkende jonge ren organisatie „Werkende Jeugd"-CNV organiseert voor jongeren tot en met 25 jaar uit de provincie Zuid-Holland een driedaagse cursus met als the ma Arbeid". De cursus kan ook worden bijgewoond door niet-leden van de christelijke vakbeweging. De cursus wordt gehouden van 16 tot en met 18 maart in het conferentieoord de „Korte Vliet" te Leiden. De deelnemers blijven dus twee nachten over. Aan de cursus zijn voor de deel nemers geen kosten verbonden. Ook de gemaakte reiskosten, verblijfskosten en maaltijden zijn voor rekening van de Wer kende Jeugd CNV. Mocht de werkgever geen betaald vrijaf geven, dan wordt ook het loon doorbetaald. Deelnemers kunnen zich aan melden op het districtskantoor van de Werkende Jeugd-CNV, Huygensstraat 5 in Den Haag. Dit kantoor is op werkdagen bereikbaar onder het telefoon nummer 070-883503. Tijdens de cursus zal onder meer worden ingegaan op vra gen zoals „wat is arbeid?" en „wat is passende arbeid?", etc. Snelle aanmelding is gewenst. STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 PAGINA 3 I» [Ni OPKOMST IJSCARNAVAL TELEURSTELLEND (Van een onzer verslag- gevers) LEIDEN Een ontroer de Nijs van Rooijen, se cretaris van de gehandi capten-sportvereniging „De Sleutels" kon van morgen in alle vroegte zijn emoties amper be dwingen. De manier waarop de Leidse bur gerij uiteindelijk had meegewerkt aan het charitatieve carnavals feest in de Ton Menken Ijshal overtrof alsnog de door hem gekoester de verwachtingen. Nog voordat om acht uur gis teravond de Freewheelers be zit namen van de ijsvloer wa ren de toezeggingen voor tien rolstoelen voor het basketbal team al binnen. Tegen het scheiden van de markt was dat aantal opgelopen tot onge veer vijftien rolstoelen. Toen om twee uur vannacht de kleine groep feestgangers (de opkomst was voor het or- Leden van De Sleutels temidden van leden van carnavalsverenigingen De Hutspotten en De Deylknotsen. ganisatiecomité teleurstellend te noemen) huiswaarts keerde, prijkte er op het gironummer van „de Sleutels" toch het ron de bedrag van ruim tiendui zend gulden. Secretaris Nijs van Rooijen was dan ook wild enthousiast, want ook dit be drag overtrof zijn stoutste ver wachtingen. „Het is onvoor stelbaar," stamelde hij. „Het basketbalteam is uit de zorgen en we hebben nog geld over om andere dingen te gaan doen." Desondanks waren er vannacht in de Ton Menken IJshal enige teleurgestelde ge zichten te bespeuren. Slechts 300 toeschouwers hadden zich verzekerd van een toegangsbe wijs. Daarom verhuisde het feestgedruis zich al spoedig van de praktisch verlaten ijs vloer van Ton Menken naar het daarboven gelegen restau rant. waar tot diep in de nacht toch een carnavaleske stem ming zou heersen. Veel werd bovendien goedgemaakt door het feit dat tijdens een Ameri kaanse loterij bijzonder veel geld werd binnen gebracht. Een toch wel teleurgestelde initiatiefnemer John van der Born had moeite om onmid dellijk de oorzaken voor het wegblijven van de Leidse bur gerij te noemen. „Er is vol doende publiciteit aan gege ven," sprak hij. „Misschien hadden we geen entreegeld moeten heffen. Maar deson danks hebben we toch 10.000 gulden binnen." Het gebrek aan spontaniteit van de Leidse burgerij mocht de feeststemming niet druk ken. Toen rond de klok van twaalf uur Ronny Tober zich achter de micro foon schaarde werd het restaurant bevolkt door een deinende menigte, die ondanks de geringe opkomst er het beste van trachtte te maken. Vereniging „De Sleu tels" is voorlopig uit de zorgen en daarvoor was het uiteindelijk allemaal begonnen. Eerste paal gymhal Rijn saterwoude Burgemeester G. J van der Kroft moest zich gisteren flink in spannen om de eerste van de honderd palen van de gymhal voor Rijnsaterwoude in de grond te krijgen. De harde wind en een soms haperend me chanisme speelde de amateur-heier danig parten. Maar toen het karwei met een door uiteenspattend vuur werk oorverdovende laatste klap werd be sloten, werden zijn in spanningen door de talrijke aanwezigen be loond met een gul ap plaus. Rijnsaterwoude toonde zich uitermate verheugd over de bouwstad van de gym hal, die waarschijnlijk in september zal wor den opgeleverd. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Natio nale Jeugdtonds (.Jantje Beton") beeft 10.000 - ge schonken aan de Alpbense Speel-o- Tbeek „De Rode Draad". Het is volgens be stuurslid Albertine van der Zee de eerste keer dat het Nationa le Jeugdfonds een gift toekent aan een Speel-O-Theek. Het geld zal onder meer besteed worden voor de aanschaf van duurder speelgoed. Verder zullen de be stuursleden van de Speel-O-Theek wat meer informatie gaan verstrekken over spel en speelgoed. Infor matie die voor iede- Albertine: „Veel ou ders weten nog niet dat ze bij ons kunnen komen met hun kin deren die dan met het aanwezige speel goed kunnen spelen. Wij kunnen dan ook nog advies geven aan de ouders, als ze dat willen". Bestuursleden van de Speel-O-Theek gaan ook lezingen houden over speelgoed. De Mytylschool in Lei den en de kleuter-, school Picolo in Alp- 4DVERTENTIE hen staan voor zo'n lezing op het pro gramma. Vooral de mogelijkheid om in formatie te krijgen zal de komende tijd wat meer in de publi citeit worden ge bracht door het be stuur van de Rode Draad, die langzaam wil uitgroeien tot een in forma tiecen trum van speelgoed. Daar naast blijft de Speel- O-Theek natuurlijk speelgoed uitlenen aan gehandicapte of langdurige zit kinderen. Hoorzitting in Voorschoten Angst voor groei ,,De Gouden Leeuw" VOORSCHOTEN Bewoners van de Veurseweg voelen zich in hun leef- en woonruimte ge not bedreigd worden door de expansiedrift van het Gouden Leeuwconcern. Tijdens de tweede hoorzitting over het ontwerp-bestemmingsplan „Buitengebied en Natuurgebie den" kregen de bewoners in de ongeving van „De Gouden Leeuw" gelegenheid hun be zwaren kenbaar te maken. Het Gouden Leeuwconcern heeft naast het restaurant thans een wijnhandel, slagerij en cen traal magazijn voor alle vesti gingen door het gehele land. Op eigen terrein is een grote par keerplaats gemaakt en volgens de nieuwe plannen is er nu ook de gelegenheid om het motel te gaan bouwen. Wethouder Eve- leens constateerde dat de bewo ners hoewel zij tegen de bouw van het motel zijn, toch meer ageren tegen de gegroeide be drijvigheid rondom „De Gouden Leeuw". De Gouden Leeuw ligt in het voor agrarische doeleind en bestemde gebied. Het nieuwe bestemmingsplan biedt de mo gelijkheid om de groei van het bedrijf mogelijk te maken. Drs. Van Woudenberg hield na mens de Gewestelijke Raad Landbouwschap een pleidooi voor meer bewegingsruimte voor de gevestigde agrarische bedrijven. Verder kregen nog de gelegenheid om hun bezwaren tegen het ontwerp bestemming plan te uiten de Stichting Oud-, Groen- en Leefbaar Voorscho ten en de Werkgroep Milieube heer. Beide groeperingen zien een strakke naleving van het instandhouden van landschap pelijke en natuurwetenschappe lijke waarden in het gebied als een noodzaak. Prins Jan I en prinses Ria met topsporters als Wim Rijsbergen, Gerben Karstens en Nico Jansen zorgden voor een carnavaleske sfeer. Eben-Haézer- school geopend BOSKOOP Met het luiden van de schoolbel opende inspec teur voor het basisonderwijs Vonhof gisteren in Boskoop de Eben-Haëzerschool. In de nieuwe school wordt christelijk onderwijs op refor matorische grondslag gegeven, reden voor de voorzitter van de vereniging voor protestants christelijk onderwijs in Boskoop J. A. Boer om zijn teleurstelling uit te spreken over het verlies van een stukje eenheid met de opening van de nieuwe school. Hij had wel vertrouwen in een goede samenwerking. De oudervereniging schonk de school een fraai orgel, de gere formeerde kerkeraad overhan digde een statenbijbel. John van der Born Ton Menken Joop Riethoven Theo Huigsloot en alle karnavalsverenigingen en artiesten en alle anonieme medewerkers voor hetgeen is bijeengebracht voor de gehandicapte Leidse sportman (vrouw). Dankzij u kunnen ook zij hun sport beleven. ÉSJËI LEIDEN BOWLING FUN CENTER 071-769310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; 1746 Holiday Inn's aangesloten-op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3