I Stakingskassen vandaag open Beieren overweegt verbod kauwgum Volle bak dit weekend. elsi NIEUWE REGELING STAKINGSRECHT Strengere voorwaarden aanleg vliegvelden ggïNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 "M feeweg inqeji' Mscompen. SQtfe K1 Om kracht bij te zetten aan de looneisen van de vakbeweging heeft een vijftigtal huisvrouwen, verenigd in de Nederlandsa vrouwenbeweging, gisteren korte tijd de hal van het hoofdkantoor van het VNO-ge- bouw in Den Haag (de zetel van mr. Van Veen) bezet. Stakende Amsterdamse havenarbeiders lie^ ten zich gisteren massaal voorlichten over de stand van zaken bij de loonacties. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Voor een deel van de ruim 22.000 werknemers die momen teel direct of indirect bij stakingsac ties zijn betrokken (volgens de werk gevers waren er tot gisteren ruim 10.000 „echte" stakers) was het van daag betaaldag. Overal in het land gingen de stakingskassen open. Voor het thuisfront betekende het, voor de eerste maal geconfronteerd te wor den met de financiële offers van het conflict. Ondanks de positieve resultaten van het „open gesprek" gisteren tussen vakbeweging en werk gevers, gaan de vakbonden gewoon door met het organiseren van acties. „We zijn zelfs van plan de acties te intensiceren om de werkgevers extra onder druk te zetten," liet een woordvoer der van de FNV-bonden weten, „zolang niet aan alle eisen is voldaan, blijft het stakingspa rool van kracht". Nieuwe „speerpunten" in de vakbondsstrijd waren gisteren onder meer Fokker-VWF op Schiphol, enkele overslagbedrijven in de Rot terdamse haven, verschillende bouwobjecten. Werkonderbrekingen (prikacties) waren er on der meer bij Philips. Een woordvoerder van Philips verklaarde, dat de stakingsbereidheid bij het personeel gering is. „De werknemers zien kennelijk wel wat in het aanbod dat Philips afgelopen maandag aan de bonden heeft gedaan." Als een akkoord dit weekeinde uitblijft, kunnen volgende week onder andere acties worden verwacht bij de KLM (grondpersoneel), Ahold (Albert Heijn) en Koninklijke Bijenkorf Beheer. De voedingsbonden bekijken de mogelijkheden om ook in de horecasector tot acties over te gaan, terwijl de vervoersbonden nieuwe acties bij het openbaar vervoer overwegen. Men denkt er ditmaal ook het postverkeer bij te betrekken. De FNV acht het niet uitgesloten dat volgende week 50 tot 60.000 werknemers direct of indi rect bij acties zullen worden betrokken. Ongeveer 50 huisvrouwen hebben gisteren voor korte tijd het hoofdkantoor van het Verbond van Ned. Ondernemingen in Den Haag bezet, uit solidariteit met de stakers in het land. Als er nog wordt gestaakt, zullen Haagse ambtenaren volgende week donderdag 17 februari een demonstra tieve wandeling tijdens hun lunchpau ze houden van het Malieveld naar het VNO-gebouw, uit solidariteit met de stakers in het vrije bedrijf. bisschop van den bosch: Arbeidsconfliet tast menselijke waarden aan DEN BOSCH Bisschop Bluysse van den Bosch heeft de vrees uitgespro ken dat door het arbeids conflict de menselijke waarden worden aange tast. De bisschop deelt de bezorgdheid van bedrijf- saalmoezeniers in zijn bisdom over de „diepe menselijke problemen" die het conflict met zich meebrengt. Het bisdom 's-Hertogenbosch heeft dit gisteravond meege deeld. Vanuit bedrijven waar gestaakt wordt of sta kingsacties dreigen, be reiken de aalmoezeniers noodkreten dat jarenlang moeizaam opgebouwde menselijke verhoudingen ernstig gevaar lopen of teniet gedaan worden. mum-loontrekkers, mid denkader en ongeorgani seerden. Het zal, als de rust is hersteld, lang du ren voor die goede ver-- houdingen zijn hersteld. Deze problematiek is gis teren onderwerp geweest van een gesprek bij bis schop Bluyssen thuis met vertegenwoordigers van werkgevers en werkne mers die betrokken zijn bij stakingsacties in Bra bant. Ook vertegenwoor digers van het bedrijfsa- postolaat waren hierbij aanwezig, aldus de mede delingen van het bisdom. De bisschop sprak zijn bezorgdheid uit over de verharding van stand punten, de polarisatie en het wederzijds wantrou wen, waardoor volgens hem elementaire mense lijke waarden in de ver drukking komen, aldus het bisdom Den Bosch. Achterhaald ontwerp verdwijnt (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het uit 1969 daterende wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht zal nog voor de verkiezingen van eind mei worden ingetrokken. Dat heeft minister Van Agt (Justitie) gisteren in de Twee de Kamer meegedeeld. Als gevolg van deze toezegging hebben de Kamerleden Bakker (CPN) en Roethof (PvdA) eerder door hen ingediende moties ingetrokken Marcus Bakker had een interpellatie van minister Van Agt aangespannen omdat volgens hem de Utrechtse rechter zich in zijn uitspraak over het stakingsconflict ten onrechte had gebaseerd op het in 1969 ingediende wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht. De rechter moet niet op de stoel van de wetgever gaan zitten, aldus Bakker. Minister Van Agt kwam in het debat voor een deel tegemoet aan de wensen van o.a. PvdA, PPR en CPN. Hij deed namelijk de toezegging dat de regering alles zal doen om het Europees Sociaal Handvest snel goed te keuren en te ratificeren. In dit sociaal handvest wordt het stakingsrecht in beginsel erkend. Voorts zal de regering een nieuw wetsvoorstel indienen om de rechtspraak in eventuele stakingsconflicten te centraliseren, zodat voor het gehele land een gespeciali seerd rechtscollege zich met stakingszaken zal bezig houden. Gelijktijdig zal dan het uit 1969 daterende wetsontwerp worden ingetrokken. De minister gaf de verzekering dat dit „minimum pakket" nog tijdens de zittingsperiode van het kabinet-Den Uyl bij de Staten- Genraal zal worden ingediend. 's Morgens had de minister van Justitie, evenals de Kamer een manifest ontvangen, ondertekend door 150 juristen, waaronder verschillende bekende hooglera ren. In dit manifest werd erop aangedrongen de rechts spraak over stakingen aan de gewone rechter te ontne- Stakers, zorg goed voor de dieren" Den Haag Het hoofd be stuur van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren heeft de stakers in de Nederlandse havens opgeroepen erop te letten dat tijdens de staking de dieren die zich nog in de schepen bevin den goed worden ver zorgd. Volgens de Dierenbesf- herming worden in de ha vens geregeld huisdieren en vee aangevoerd. Aan deze dieren moet zeker na een lange zeereis aan-- dacht worden besteed. In middels heeft het hoofd bestuur de plaatselijke af deling van de Dierenbe scherming opdracht gege ven op de verzorging toe te zien. Kleuterleidster mag van ouders school niet in MAASTRICHT (ANP) Een groep ouders van de Pierrek Kemp-kleuterschool in Maa stricht heeft het gisteren de kleuterleidster mevrouw A. van der S. onmogelijk gemaakt de school te betreden. De ouders posteerden zich voor het hek van het schoolplein zodat de kleuterleidster niet naar binne- n kon. Ten grondslag aan die actie lag hun beschuldiging aan me vrouw Van der S. dat deze haar leerlingen zodanig zwaar straft dat deze er van overspannen raken. Zes andere ouders kwa men later op de dag naar de school om het voor de aangeval-, len leidster op te nemen. In hun ogen zou de hoofdleidster van de school mevrouw. J.D. de gro te schuldige zijn van de al lang sluimerende moeilijkheden. Vol gens de ouders kunnen de beide leidsters het niet met elkaar vin den en laat ook de verhouding met het bestuur zeer te wensen over. Dit bestuur gaat nu een onderzoek instellen. In verband met de voortdurende moeilijk heden zijn in de afgelopen twee jaar in totaal 15 kleuters door hun ouders naar een andere school gestuurd. Kritische ontvangst regeringsnota kerncentrales (Van onze parlementarie redac tie) DEN HAAG - De PPR-fractie uit de Tweede Kamer heeft gis teren felle kritiek geuit op de regeringsnota over de mogelij ke vestigingsplaatsen voor kerncentrales in ons land. De PvdA heeft nog geen com mentaar op de inhoud van de nota geleverd, maar men heeft, al wel laten weten dat men in principe bijzonder weinig voelt voor de vestiging van nieuwe kerncentrales in Nederland. Het CDA heeft een milder geluid laten horen. Men vindt dat bij de aanwijzing van mogelijke I vestigingsplaatsen voor nieuw te i bouwen kerncentrales zeer ge- I w®tensvol en voorzichtig te L Wei"k moet worden gegaan. politieschot leidt niet tot vervolging (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De hoofdoffi cier van justitie in Amsterdam, mr. A. N. Messchaert heeft be sloten geen strafvervolging in te stellen tegen de politieman die 20 juni van het vorig jaar in de Wibautstraat in Amster dam een dodelijk schot loste op de 17-jarige C. J. uit Amstel* veen. Volgens de officier kan gezien de omstandigheden waarin de politieman besloot te schieten, deze beslissing niet als onte recht worden aangemerkt. Het jeugdige slachtoffer pro beerde op de avond van de twintigste aan arrestatie te ont komen do'or met een auto op enkele politie-ambtenaren in te rijden. Dezen moesten opzij springen waarna de jongeman er plank gas vandoor ging. Door drie politie-ambtenaren is toen gericht geschoten op de banden van de wagen. Eén kogel trof evenwel de jongeman. Noteboom lijsttrekker nieuwe partij (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Govert Nooteboom, die zich vorig jaar losmaakte van de D'66-fractie en nu als onaf hankelijk parlementariër een zetel bezet, wil als lijsttrekker' van een nieuw op te richten vrijzinnig democratische volks partij meedoen aan de verkie zingen op 25 mei. De nieuwe partij van Noote boom zal worden gevormd uit de reeds bestaande, niet in het parlement vertegenwoordigde splintergroeperingen „Algemene Volkspartij" en „Democratisch Actie Centrum". Morgen zal in Utrecht een vergadering van beide groeperingen plaatsheb ben. Ling....of link.... Of de man, die deze „verkeersop- heldering" schilderde, teveel ge dacht heeft aan de oud-FC Oen Haag-speler thans Ajaxied-Ling, weet niemand, behalve hijzelf. Feit is echter, dat de weggebruikers in het land van Maas en Waal. zich bij dit bord telkens weer moeten afvragen of het ling...of link...is aldus te rijden. Weinreb-zaak niet afgedaan DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer heeft zich gisteren verenigd met de opvatting van het PvdA-kamerlid Voogd, dat de Weinreb-zaak „geenszins is afgedaan". Een voorstel van de kamercom missie voor de verzoekschriften om uit te spreken dat de Kamer in deze affaire „geen taak" heeft werd vooralsnog aangehouden. Het besluit van de Kamer houdt in, dat de Weinreb-zaak te zijner tijd opnieuw in het parlement ter discussie kan worden ge steld. Vleesmeesters ziet af van overneming Gevato (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vleesmeesters b.v. uit Leiden heeft afgezien van overneming van Gevato in Driebergen en Zadelhoff in Doetinchem. De directie van Vleesmeesters is tot de conclusie gekomen dat aan een overneming teveel risi co's verbonden zijn. De vlees verwerkende industrieën Geva to en Van Zadelhoff zijn eigen dom van het Deense Plumrose concern. Plumrose ziet voor de twee vestigingen geen rendabele toekomst meer en wil ze sluiten. Brutale tapijtroof LEIDEN Twee mannen heb ben gistermiddag rond twaalf uur uit een tapijtzaak aan de Nieuwe Rijn in Leiden een tweedehands perzisch tapijt met een waarde van drie mille ontvreemd. Het tweetal liep de winkel bin nen en vroeg de eigenaar, die bezig was met een andere klant, toestemming om op de eerste verdieping naar enkele tapijten te kijken. De eigenaar zag zijn klanten niet meer terug. Het tweetal was via de achterzijde van het pand verdwenen met het tapijt. (Van o 2 correspondent) BONN De bezuinigingswoe de, waardoor de Duitse over heidsinstanties in de huidige recessie gegrepen zijn, dreigt in Beieren tot een algemeen ver bod op kauwgom te leiden. Het opruimen van de uitgekauwde resten kost de regering van de ze zuidelijkste deelstaat jaar lijks diverse miljoenen. Laat men even de vraag buiten beschouwing of kauwgom de tanden wegens het suikergehal te mogelijk eerder schaadt dan baat, dan is het vooral de ui teindelijke bestemming van het produkt, dat de gemoederen be weegt. Onder enkele schoolban-, ken ontdekken de werksters vaak liefst dertig taaie plakka ten, die alleen maar met de grootste moeite verwijderd kun nen worden. Nog meer proble men hebben de stratenvegers. Hele wandelaarsparadijzen in de stadscentra zijn bedekt met een dikke blubber, die door tal rijke voeten pikzwart en kei hard getrapt wordt. Terwijl de zuiveringscolonnes hier met de zwaarste middelen machteloos stonden, ontdekte de natuur de enige remedie: alleen bij pittige vorst weken de plakkaten van de stenen los. ADVERTENTIE W.K. Schaatsen 1977, Heerenveen. Heerlijk, helder Heineken. Diplomatieke betrekkingen Spanje-Rusland MOSKOU De Sowjet-Unie en Spanje hebben hun bijna veer tig jaar geleden verbroken di plomatieke betrekkingen her vat. De gelijktijdig in Moskou en Madrid gepubliceerde mede deling werd verwacht sinds Spanje zijn betrekkingen met enkele Oosteuropese landen had hersteld. De betrekkingen met Moskou waren verbroken na de over winning van generaal Francisco Franco's nationalisten in de Spaanse burgeroorlog. Veel Spaanse communisten weken uit naar de Sowjet-Unie. Ruiten dienst huisvesting ingegooid LEIDEN Een 22-jarige inwo ner van Leiden heeft vannacht om drie uur vier grote ruiten van de gemeentelijke dienst Huisvesting aan de Hooigracht ingegooid. De jongeman, die al jaren verloofd is maar tever geefs voor woonruimte had aan geklopt bij het huisvestingsbu reau, was onder invloed van drank tot zijn daad gekomen. Ledenstop voor jeugdbibliotheek Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - Het bestuur van de bibliotheek van Alkemade-oost heeft besloten om met ingang van morgen geen nieuwe jeugdlezers meer in te schrijven. De reden is de volgens het bestuur te kleine behuizing van de bibliotheek. De bibliotheek is op dit mo ment in een zaaltje in dorps huis De Alkeburcht gehuisvest. De snel toegenomen stroom jeugdleden kan de bibliotheek niet langer aan. Het bestuur spreekt van een „onhoudbare" toestand die is ontstaan. Zodra het aantal jeugdleden weer is gedaald zal de ledenstop weer worden opgeheven. W. Brenninkmeijer (C ,en A) overleden AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam is op 53-jarige leeftijd overleden de heer Wolfgang Brenninkmeijer, een achter kleinzoon van August Bren ninkmeijer, die een van de op richters was van het C en A-concern. De overledene heeft gedurende vele jaren een leidende functie in het Nederlandse C en A-be- drijf vervuld, laatstelijk als be herend vennoot van C en A Nederland. Hij beoefende ook intensief maatschappelijke acti viteiten, zoals in het ziekenhuis wezen en bedrijfsapostolaat. Brits-Duitse bommenwerper LONDEN West-Duitsland en Groot-Brittannië gaan geza menlijk een nieuwe jachtbom menwerper ontwerpen die ui terlijk 1990 in dienst moet ko men. Dit meldde gisteren het Britse dagblad The Times die zei het nieuws vernomen te hebben in welingelichte rege ringskringen in de Britse hoofdstad. Het te ontwikkelen vliegtuig zal bemand worden door één piloot. Voorts bestaat de mogelijkheid dat hij VTOL capaciteiten krijgt wat inhoudt dat het toestel ver ticaal kan opstijgen en landen. Bij de ontwikkeling van het nieuwe toestel zullen beide lan den gebruik maken van de erva ringen die zij hebben opgedaan bij de gezamenlijke ontwikke ling en bouw van de Tornado, een toestel dat voor meerdere taken geschikt is. Dit vliegtuig zal tegen het einde van de jaren zeventig in dienst gesteld wor den. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer gaat in grote lijnen ak koord met een wetsontwerp van de ministers Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Ste- ONGELUK MET MITRAILLEUR: ÉÉN DODE DEN HAAG - De 21-jarige dienstplichtig soldaat J. Rits- kes uit Rotterdam is gisteren bij een ongeval in de leger plaats Het Harde om het leven gekomen. Hij werd bij een pa trouillegang dodelijk getroffen door een kogel uit een Uzi-pis- tool-mitrailleur van een andere soldaat Beide militairen voerden de be wakingsdienst uit bij een muni tie-opslagplaats. Zij liepen vlak bij elkaar toen door nog onbe kende oorzaak het wapen af ging. De koninklijke marechaus see stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. merdink (Defensie) om de aan wijzing van nieuwe vliegvelden aan strengere voorwaarden te binden. Het wetsontwerp wil in de ruimste zin meer recht doen aan de belangen van de omwo nenden. De burgers krijgen meer in spraak en wanneer him huis binnen de geluidszone van een vliegveld ligt, een vergoeding van de overheid voor het aan brengen van geluidwerend ma-, teriaal. Het wetsontwerp voorziet zelfs in de mogelijkheid om in ernsti ge gevallen van geluidshinder huizen af te breken of de bouw van nieuwe woningen te verbie den. De WD voerde hiertegen het bezwaar aan, dat de overheid bewoners kan dwingen 'om bij hoge geluidsoverlast de woning te ontruimen. „Als iemand er wil blijven wonen, moet hij daartoe het recht hebben", al dus de WD-er De Beer. In samenwerking met het CDA diende de WD een voorstel in om de kosten van de nodige maatregelen voor een deel te verhalen op de vliegtuigpassa giers. Dit zou in feite neerko men op een verhoging van de prijzen van een vliegticket Bloemen voor redders „Valentijndag is vooral be doeld om eens die mensen in de bloemetjes te zetten die wel menslievende da den stellen maar daarmee niet aan de weg timmeren. Dit jaar heeft de Neder landse Bloemisterij geko zen voor de Nederlandse Vereniging „De Reddings medaille" uit Den Haag. Deze vereniging bestaat uit mensen die één keer of meerdere malen het leven van een medemens gered hebben en daarvoor gede coreerd zijn." Met deze woorden gaf de heer P. P. A. Teunissen, voorzitter van de Neder landse Bloemisterij giste ren in De Bataaf in Den Haag ruim baan aan broe der Valentijn, in het dage lijks leven Ron van Duin, om gul met plantenbakjes en bossen tulpen rond te gaan. De plantenbakjes wa ren bestemd voor de 75 le den van „De Reddingsme daille", de tulpen voor hun begeleiders en leden die de ze feestdag niet mee kon den maken maar de bloe men thuisbezorgd hebben gekregen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9