£cidóe <3owa/nt Werkgevers geven toe aan eis van prij scompensatie voor u Kriminaliteit op station en in trein neemt toe Werkgelegenheid Standard Electric niet in gevaar Stakers wachten op totaal akkoord HET MOTORHUIS STAATSSECRETARIS VAN HUITEN Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chei redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Vrijdag 11 februari 1977, 67e jaargang no. 20656 McCloud Buien McCloud bij Mies in „Een van de acht" op Ned. I om 19.30 uur. Om 19.04 uur Blij dat ik rij! over RAI-expositie. Ned. II om 19.04 uur Koning Bolo, om 20.25 uur Losse Groe- ven-karnaval en om 22.15 uur Aktua tv met o.m. Menten in Rusland. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk buien. Matige tot vrij krachtige en aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 6 graden in het noorden tot 10 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 8.02—17.48 Maan: 3,0511,56 Schev.hoogw.: 8.5421.33 Laagw.: 4.24—17.08 De twee hoofdrolspelers in het loonconflict, werkgevers-voorzitter Van Veen (links) en werknemers-voorzitter Kok zaten gisteren weer samen aan één tafel, zij het nog wel met wat verbeten trekken op het gezicht. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Er is gisteren geheel on- verwacht enig uitzicht gekomen op het alsnog bereiken van een centraal so ciaal akkoord tussen werkgevers en vakbeweging. Na bijna zes uur praten tussen deze partijen hebben de werkge vers zich bereid verklaard dit jaar een volledige prijscompensatie te geven, zo wel op 1 januari (2 1/2 procent) als op 1 juli en op 31 december. Dit heeft een basis gelegd voor hervatting van het centrale overleg óver het arbeidsvoor waardenbeleid 1977. Dit overleg begint waarschijnlijk vanavond nog, en kan in het weekeinde voortgaan. Pas ais er een akkoord is bereikt over het totale eisen pakket van de vakbeweging en de vak bondsleden ermee instemmen, zal er een einde komen aan de stakingen en ande re acties. Tot dan gaan ze gewoon door, ook de reeds geplande uitbreiding er van. In het gunstigste geval komen ze in de loop van de volgende week tot een einde. De ontmoeting van de werkgevers en de vakcen trales van gistermiddag en gisteravond had het karakter van een open gesprek, door de werkge vers georganiseerd nadat ze drie dagen gebukt waren gegaan onder stakingen en andere acties. Nagegaan zal moeten worden of er een basis voor hervatting van het loonoverleg te vinden zal zijn, waarbij vooral gedacht zou moeten worden aan het oplossen van het probleem van de prijscom pensatie. De werkgevers, die bij wijze van spreken dat woord aanvankelijk niet meer wilden horen, en zonder een nadere benaming een loonstijging van 2 1/2 procent per 1 januari en van 2 procent- per 1 juli wilden geven, gingen gisteren het ge sprek in met het bod van een prijscompensatie van 2 1/2 procent per 1 januari en een verdere gebruikelijke prijscompensatie per 1 juli aanstaan de, met een zekere begrenzing als de bedrijfsresul taten dit zouden nodig maken. Intussen zou ge praat moeten worden over een nieuw prijscompen satie-systeem. De vakcentrales begonnen zeer sceptisch aan het gesprek omdat het nieuwe bod geen wezenlijke verbetering betekende in hun ogen. De vakbewe ging had, zoals bekend, naast andere eisen per 1 januari een prijscompensatie van 2 1/2 procent en een initiële verhoging van 2 procent gewaagd, plus de normale prijscompensatie per 1 juli en 31 december. Aan het einde van het urenlange gesprek kon worden medegedeeld dat de werkgeversvertegen woordigers bereid waren gevonden hun leden voor te stellen de prijscompensatie voor heel 1977 voort te zetten, zodat zij wat dit betreft geheel op de lijn van de vakbeweging gingen zitten. De werkge vers stelden wel als voorwaarde, dat men geza menlijk een formulering vindt die bepaalt, dat bij een tegenvallende economische ontwikkeling na der zal moeten worden nagegaan hoe de gevolgen daarvan, eventueel met bijstand van de overheid, kunnen worden opgevangen. Eerst wilden zij nog aan de prijscompensatie een maximum verbinden, maar dat werd door de vakbeweging meteen afgewezen. De heer Van Veen, sprekende namens de werkgevers, wekte na de bijeenkomst de indruk dat zo'n formule zou kunnen betekenen, dat alsnog zou moeten worden afgezien van een volledige prijscompensatie. De heer Kok zei namens de vakcentrales echter dat de noodrem-clausule gaat betekenen, dat men in de herfst nagaat of de feitelijke ontwikkeling sterk ten ongunste van de verwachting afwijkt en dat daarmee dan rekening wordt gehouden bij het loonoverleg voor 1978. Beide partijen hebben zich bereid verklaard in de loop van dit jaar te gaan studeren op een ander systeem van prijscompensatie voor de volgende jaren. „Wij hebben daarbij op het oog het bescher men van de koopkracht van de werknemers en van de continuiteit van het bedrijfsleven", aldus de heer Van Veen. „Het behoeft niet bij voorbaat een nieuw systeem te worden. Wij wensen bij zo'n studie een volko men open benadering", zei evenwel de heer Kok. Heel nadrukkelijk stelden beide voormannen, dat er gisteren niet onderhandeld is, maar dat er slechts een opening is gezocht om uit de impasse te komen. Vandaar dan ook, dat de heer Kok nog lang niet zover is de stakingsparolen in te trekken. „Het accent is in de afgelopen dagen wel sterk op de prijscompensatie gevallen, maar er zijn nog veel meer zaken aan de orde, zoals initiële loonstij ging, winst omzetten in werk, meepraten bij inves teringen en dergelijke. Wij hebben geen spat zeker heid, dat wij er ook op deze punten uitkomen. Pas als er een compleet akkoord is bereikt, kunnen wij onze leden vragen of de staking kan worden beëindigd, want zij beslissen", zo zei de heer Kok. Gisteravond nog werd de regering verslag uitge bracht over het resultaat van het gesprek, waarbij de heer Van Veen nadere informatie heeft ge vraagd over de jongste economische verwachtin gen, over het te verwachten prijsbeleid en over het teruggeven van te veel betaalde sociale pre mies. Politiek Den Haag heeft met vreugde kennis geno men van het gesprek van gisteren. Minister Boers- ma noemde de resultaten hoopgevend. Hij vond het niet onbelangrijk wat de werkgevers aan opening hebben aangeboden. Minister Boersma heeft toegezegd zich dit week- i einde ter beschikking te houden voor beide partij- j en, voor een eventueel verder gesprek. Voor stakingsnieuwe zie pagina 9„ Nestlé verwacht geen verdere prijsstijging koffie BONN In het late voorjaar zal de prijs van de koffie niet verder stijgen. Deze verwach ting wordt uitgesproken door de machtige Duitse Nestle- groep. De firma baseert deze prognose op de nieuwe oogst die binnenkort op de markt zal kopten. Voordat het zover is, zal het, publiek echter nog met enkele prijsstijgingen rekening moeten houden, maar daar staat tegen over, dat Nestlé voor de herfst een lichte daling van de koffie prijzen verwacht. Hoe kostbaar het kopje koffie geworden is, blijkt wel hieruit, dat de prijzen van ruwe koffie sinds de zomer van 1975 met liefst 400 procent gestegen zijn en daarom een absoluut record houden op het gebied van alle levens- en genot middelen. Ruimtependel De eerste Amerikaanse ruimte pendel Orbiter 101 staat op de luchtmachtbasis Edwards in Cali- fornië, gereed voor de eerste proefvlucht, die over een week wordt ondernomen. De pendel is bevestigd op een Boeïng-747 Jumbojet. President van India overleden President Fakhroeddin Ali Ah med van India is vanmorgen door een hartaanval overle den. Hij was 71 jaar. Gisteren was de president terugge keerd van een bezoek aan Maleisië, waar hij plannen voor een verdere reis naar de Filippijnen en Birma had op gegeven omdat hij uitgeput was. De president was een politiek aanhanger van pre mier Indira Gandhi. In 1974 was hij president Giri opge volgd. Vice-president Jatti is vanmorgen tot waarnemend president beëdigd. U kunt nog slechts tot en met zaterdag 12 februari uw Opel kopen tegen de oude prijs want a.s. maandag 14 februari worden alie Opeis in prijs verhoogd. U hebt een aardig prijsvoordeel als u er vlug bij bent. Komt snel! Open: van 9 tot 6 uur, op Koopavond tot 9 uur LEIDEN/KATWIJKfVOORSCHOTEH m CHAOS OP E 9 Man reed 25 km in verkeerde rijrichting (Van een onzer verslagge vers) Echt Het verkeer op de drukke E 9 in Limburg is gisteren tussen Echt en Beek urenlang gestremd geweest.. De oorzaak was de lading van een gekan telde aanhanger, 23 ton plastic korrels. De bestuurder van de trek ker van de aanhanger moest tegen 5 uur uitwij ken voor een beschonken automobilist uit Brunsum, die in Echt de verkeerde helft van de snelweg was opgedraaid. De aanhanger ging op zijn kant en veroor zaakte een enorme chaos. De aangeschoten automobi list merkte echter niets van het ongeluk en reed ge woon door. Hij kon pas na 25 kilometer, in Beek, door de politie worden aange houden. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur 071—122244 en per speciale koerier- wordt de krant als nog gebracht. (Van een oi Utrecht Hoewel de kriminali- teit in treinen en op stations sinds 1975 met maar liefst ruim elf procent gestegen is, steekt dit cijfer toch gunstig af tegen over het landelijk beeld, dat een stijging van 17 procent ver wacht. Toch maken de spoor wegen zich zorgen over het stij gend aantal vernielingen in treinen en op stations en de oplopende overvallen van zak kenrollerij en van diefstal van onder meer bagage. Volgens de statistieken bij de NS steeg het aantal criminele gevallen van 2700 in 1975 tot ongeveer 3000 vorig jaar. Daar bij vielen vooral de ontsporin gen op in de „sportieve sector", toen eind vorig jaar de agressie van voetbalsupporters sterk uit de hand liep. Besprekingen over het tegengaan van deze agressie, die zich uit in allerlei vernielin gen, zijn nog steeds gaande. Verhoudingsgewijs is er volgens de NS veel sprake van zakken rollerij, diefstal van koffers en dergelijke. Daartegenover staat, dat het zogenaamde „machinist- je pesten" op overwegen blij ven staan en op het laatste ogenblik voor de trein wegsprin gen steeds meer afneemt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is onjuist dat bij het Haagse bedrijf Standard Electric Maatschappij de werk gelegenheid voor 800 personeelsleden in gevaar is gekomen, doordat het bedrijf een miljoenenor der van de PTT voor de levering van semi-elec- tronische telefooncentrales is misgelopen. Dit heeft staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat en PTT-zaken) met grote stelligheid medegedeeld aan de KVP-kamerleden Du Chati- nier en Van der Sanden. Beide leden stelden gisteren mondelinge vragen aan de staatssecretaris om te weten te komen waarom niet Standard Electric (waarmee de PTT al jarenlang samenwerkt) de order heeft gekregen, maar Philips en het Zweeds-Nederlandse bedrijf Ericsson in het Brabantse Rijen. De definitieve contracten zijn overigens nog niet afgesloten. Vol gens de vragenstellers had de PTT meer rekening moeten houden met de toch al zo slechte werkgele genheidssituatie in Den Haag. Staatssecretaris Van Huiten liet daarop weten dan zowel financiële argumenten als technische argu menten (Standard Electric levert materieel dat niet geheel voldoet aan de technische eisen van de PTT) de doorslag hebben gegeven bij het besluit om de order aan Philips en Ericsson te gunnen. Koningin Alia begraven Koningin Alia, de jonge vorstin van Jordanië die woensdag om het leven is gekomen bij een helikopterongeluk, is gisteren op het ter rein van het koninklijk paleis in Amman be graven. Duizenden rou wende Jordaniërs za gen de rouwstoet door de straten van de hoofdstad trekken. Be halve de koning liepen ook de Syrische presi dent Assad en de Duit se minister Genscher mee in de stoet. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1